Zondagavond 7 uur 15Kent gij uw Bijbel? Italië teekende in Parijs onder voorbehoud Weer doodvonnissen over Palestijnsehe Joden 't Verklaarde C55EEE3 uitzicht Churchill's refrein: „Regeering verdwijn" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 BMRDAG 11 FCBRUARI 19tH ps A. K. STRAATSMA VOOR DE MICROFOON (Van een onzer verslaggevers). Kenrt gij urw Bij'bel? Eiken Zonidaigia'vx>n«d om kwart over zeven, Kunt U die vnaag voor de N.C.R.V. hooren stellen. De Haagsahe prediücant dB A. K. Straaitsmia geeft, to dien VKxrm van een boeiende bijbelverteilLto'g, er een am/twoord op. Hij is met z\n luisteraars, van de Schep ping, over de Aartsvaders, de hiistorie van Jozef, de plagen van Egypte en de omizwer- •vüinjgan van Israël dioor de woestijn thans tot de Rdehiteran genaderd en we hebben bet persoonlijk iederen keer weer ervaren hdj heeft ongedachte uiitzniohiten op de heilige geschiiedenis voor hen geopend. Hij is een prettig verteller, deze dominee. Het vertellen van de Bdjbelsohe geschie denis eisoht, naar ds Straatsma's eigen woord, altijd een bijzondere instelling. Daar voor geldt evenals voor het maken van een DS A K. STRAATSMA. preek, voor den dienaar des Woords aflitajd bet Psalmwoord: „Wie klimt dien beng des Heeren op?" Hij zegt. dat in de prediikantenkaimer van de B ethlehemikerkwaar de toga op dezen Zaterdagavond wacht op haar Zondagsche taak en een teekeming van Bnrnand aan dien wand, Christus voorstellend, drie een jongen man den weg wijst, de beteekenis van het predikambt verbeeldt. „Ik deed dit werk a«l vóór dien oorlog en ook nog even gedurende de bezetting, maar," aldus ds Straatma, „daarna kon het eilgenflrijik pas tot ontplooiing komen." „U hebt eens gezegd, dat U iederen Zon dagavond het gevoel hebt een klein stukje Una Sanota te beleven. Maakt U dat uit brie ven op?" „Onder andere. De kring dier luisteraars is heel groot. Dat merk ik meer en meer. Ik was eerst wel eens bang, diat het uitslui tend -een Christelijk georiënteerd publiek zou zijn. dat luisterde, maar daar ben ik, na ontvangst van vele bricvvn. van teruggeko men. De mensohen uit m'n eigen kerk luis teren, uit de Gereformeerde kerk heel veel, uit andere kerken evenzoo, ik ik kreeg zetós een brief uit een Roomsche pastorie. De bui tenkerkelijke kring is ook sterk vertegen woordigd, en alle categorieën komen met vragen op allerlei gebied. Maar ik hou niet van de verzorgers van vrag enrubrdeken. Er is nu eenmaal niet op alle vragen een ant woord te geven." „Wordt U versterkt in de opvatting dat de bijbelkennis to Nederland gering is?" „Dat wist ik al. Toch heb ik, toen ik m'n Zondagsche kwartiertjes begon, nooit het het gevoel gehad „Nu ga ik bijbeQsche ge schiedenis viertellen voor zoo 'n groot ge hoor. Maar langzamerhand wordt het dat toch". Het is niet de bedoeling, dat deze kwar- tierstoespraken uitsluitend in de was van de gaamophoonplaat beklijven. „De eerste serie wordt uitgegeven" zoo vertrouwt dB Straats- ma me toe. „Ik betwijfel, of de uitgever de consequentie ervan overzien heeft, want als ik zal doem wat ik me voornam, ni. den ge il eelen bijbel doorwerken, wordt het een kin derbijbel voor volwassenen". Er zit uiteraard veel aan dit werk vast. veel literaire- en. tekstwerk la rende studie. „In den regel tracht ik den Dinsdagmorgen voor de voorbereiding vrij te houden. Don derdagochtend om kwart voor 12 spreek ik het altijd uit to de studio van den Regee- rirgsvoorliohtingsdienst aan den Wassenaar- schenweg. Daar worden er gramofoonplaten van gemaakt, die Zondagavond voor de N. C. R. V. worden gedraaid. Een enkele maal is het gebeurd, dat de uitzending recht streeks was. Ds Straatsma vindt het wel erg, maar z'n literaire liefhebberijen moeten bij dit alles blijven wat ze zijn. „Ik zou graag een roman schrijven, maar dat zal wel tot later moeten wachten. Er is geen tijd voor concentratie". Romans of niet, ds Straatsma blijft de ver teller van huis uit eiken Zondagavond. De ge regelde luisteraars zullen het beamen. De niet geregelde ookals zij hun radio aan zetten van kwart over zeven tot hallf acht Zondaga vond Ztij zullen zichzelf verrijken, aüs zij het' doen. .GEEN NIEUWS 99 Men heeft het natuurlijk al lang be grepen: In Baarn zit een groot aantal journalisten, dat eigenlijk niet goed raad meer weet met zich zelf. De verslaggever van de N.R.C. redde zich gisteren op de volgende niet onaardige manier uit zijn moeilijke positie. Hij schreef: De couranten hadden vroeger, toen zij nog welgevuld waren en zoo omvangrijk, dat men eigenlijk vacantie moest nemen om ze heelemaal te lezen, een rubriekje dat „belangrijk nieuws" of „nieuws in dit nummer heette. Dat was natuurlijk heel gemakkelijk De lezer kon met één oog opslag zien „wat er in stond", met een verwijzing naar de pagina er bij. De samenstelling van zoo'n rubriek was uiteraard zeer afhankelijk van het inzicht der redactie; want belangrijkheid is een subjectief begrip. En af en toe trof men er dan ook wel eens wat in aan, waar over de meeningen konden uiteenloopen. Zoo herinner ik mij uit den tijd van den burgeroorlog in Spanje in een der groote bladen onder het belangrijke nieuws op zekeren dag de mededeeling te hebben aangetroffen: Uit Spanje geen nieuws. Ziet: in dit licht beschouwd krijgt het bericht van baron Baud d.d. heden, dat uit het paleis geen nieuws te melden was, een heel andere beteekenis dan men ge neigd zou zijn er bij eersten oogopslag aan te hechten. Geen nieuws kan wel degelijk nieuws zijn, en zelfs belangrijk nieuws. Het is een kwestie van opvatting. MOORD OP ENGELSCHEN, HULDE AAN „DEN DUCE" Zooals wij gisteren in het kort nog meld den, kwam het in Italië tot ernstige botsin gen als gevolg van het besluit der regeering het vredesverdrag toch te onderteekenen. Het hoogtepunt van de ontevredenheid werd in Pola bereikt, waar een vrouw van tot nu «toe onbekende nationaliteit, een En- gelsch generaal tijdens een inspectie neer schoot. Pola, dat tot nu toe Italiaansch was. wordt door het verdrag Joego-Slaviscfr. De vrouw liep, toen de generaal, de Winton, zijn troepen inspecteerde, rustig op hem toe, haalde een pistool uit haar taschje eq schoot hem dood. Zij werd direct gegrepen. In Comeno bij Gorzia deed zich gen inci dent van gelijke strekking voor, toen een troep mannen het bureau van het geallieerd bestuur aanviel en een korporaal met ma chinegeweervuur en een handgranaat doodde In Rome werden voorts de legaties van de vreemde mogendheden, met uitzondering van die van Frankrijk bedreigd en in Napels kwam het zelfs tot fascistische kreten als „leve de duce". Voorteekenen van een storm, die zeker in de Italiaansche Constitueerende vergadering zal losbreken, als de ratificatie van het ver drag aan de orde komt. Italië legde gisteren Jeep op vliegveld oorzaak van vliegramp bij Biak Uit het rapport van de commissie van on derzoek naar de oorzaak van de vliegramp bij Biak N.-Guinea), waarbij het gezelschap Hans Snel om het leven kwam, is gebleken, dat toen het vliegtuig op een der drie vlieg velden van Biak wilde landen, er aan den kant van de landingsplaats een jeep reed. Zoodra de bestuurder van dit voertuig de landingspogingen bemerkte, stopte hij. De piloot kon dit blijkbaar niet waarnemen en trok zijn machine weer op. Het toestel had echter te weinig snelheid en gleed daarom af. BESPREKINGEN OVER CHINEESCHE AANGELEGENHEDEN TE PALEMBANG. De Chineesche consul-generaal te Batavia, een vertegenwoordiger van het republiketo- sche ministerie van Buitenl. Zaken en de heer Tjio Tjiam Tjong, adviseur voor Chi- neesch Zaken van dr Van Mook, zijn te Palembang gearriveerd om aldaar besprekin gen te voeren. B. en W. van A'dam stellen voor f33.700 beschikbaar te stellen voor het geven vain v ersruaperin gen aan schoolkinderen bij de a..s blijde gebeurtenis ARABIEREN, JODEN EN BRITTEN ONTEVREDEN In Palestina vielen gisteren nieuwe doodvonnissen. Drie jonge Joden, gearresteerd toen zij vuurwapenen en andere „instrumenten om letsel toe te brengen" in hun bezit hadden, zijn tot den strop veroordeeld. Een vierde kreeg levenslange gevangenis- Straf. De ter dood veroordeelde Qruner wacht nog steeds op de voltrekking van zijn vonnis. Zijn zuster is uit Amerika naar Palestina Tot bestuursleden van de Beroepsver. van Beeldende kunstenaars zijn gekozen Jo Voskuil, voorz.; Jo Mulder, vice-voorz.; Chris Beekman, le seer.; Gerard van Vliet, 2e sec.; mej. A v. d. F eer, penn.; Ger Ger- rits, 2e penn Het Haagsche B.G. veroordeelde den in Rusland invalide geworden SS-er B. Blijkes te Den Haag wegens dienstneming tot drie jaar gev.straf. Mr P. Bladsse spreekt bedien cxm 19.45 uur over „Het verloop van den Nederland- schen in- en uitvoer" (Hilv. I, 301.5 m). De zaak van den Amsterdamschen mon teur G. Smit, die in Noordwijkerhout on derduikers had opgespoord en tegen wien 10 jaar was geëischt, is aangehouden. Hij had n.l. voor het Amsterdamsche Tribunaal voor een zelfde .zaak terechtgestaan. Gei- rardus van der Tong, die bij het N.S.K.K. dienst nam zag zich tot vier }aar veroordeeld. Willem Kok te Leiden kreeg voor een zelfde feit vijf jaar. vertrokken, zoo Werd gisteren gemeld. Dergelijke gebeurtenissen zijn niet bevor derlijk voor het zuiveren van de atmosfeer De nieuwe Britsche voorstellen waren dat, gezien de reactie, evenmin. De Arabieren hebben deze voorstellen in den meest scherpen vorm verworpen, zoo wordt uit Londen gemeld. In hun antwoord herhaalden zij hun eigen plan: onafhanke lijkheid voor Palestina, met gegarandeerde rechten voor de Joodsche minderheid. Zij vinden, dat het nieuwe plan van Palestina een Joodschen staat maakt. De Joden toonden zich eveneens geschokt door de nieuwe Britsche voorstellen, die zij „nog slechter dan het plan van Morisson" achten. Zij keeren zich tegen het uitspreiden der immigratie van 100.000 Joden over twee jaar, het afhankelijk stellen van deze immi gratie van de aanvaarding van het plan, het niet geven van de verzekering dat de ge- heele ontwikkeling van Palestina op nationale basis kan geschieden en het niet aan de, hand doen van een definitieve oplossing. Inmiddels namen de Engelschen hun maat regelen: Hedenmiddag om twaalf uur werden in Jeruzalem de beschermende zones effectief.' Dit ter bestrijding van het terrorisme. «E RUSSEN HADDEN HET BEST ALLEEN GEKUND. „De Sowjet-Unie zou den oorlog tegen Duitschland ook zonder de invasie in Frank rijk hebben kunnen winnen" aldus een uit spraak in de herziene tweede druk van de officieele levensbeschrijving van Stalin. Vol gens het boek zou Churchill pas toen hij zich hiervan bewust werd, ingestemd hebben met het opzetten van een tweede front. ni. in Parijs een verklaring over, waarin het zegt, dat de onderteekening van het verdrag geschiedde, onder voorbehoud van de goed keuring der Constitueerende vergadering. Het werd „in uitzonderlijke omstandigheden" toegelaten, die verklaring te geven. Inmiddels zond Bevin telegrammen aan de onderteekenaars van het vredesverdrag, waarin hij de hoop op een betere toekomst uitspreekt. Rijnijs drijft af naar Nederland Volgens Reuterberichten uit Keulen, bevin den de ijsschotsen zich op den Rijn tusschen X an ten en Nijmegen in beweging. De Rijn is thans van Mainz af opwaarts bevaarbaar POST VOOR MILITAIREN OP DE „KOTA BAROE". Correspondentie voor militairen op de „Kota Baroe" moet uiterlijk 19 Febr. om 7 u. n.m. op Amsterdam CS zijn; ook op 8 Maart tot 7 u. n.m. kunnen aldaar poststuk ken bezorgd worden voor een tweede zen ding. Postkantoren geven nadere inlichtingen Geen interventie voor Grieksche partisanen Veiligheidsraad veroordeelt optreden Contróle-commissie. f De Veiligheidsraad heeft besloten dat zijn enquête-oomimiiissie to distn Bariikan zich ndet ma»g bemoeien met doodvonnissen in de lan den waar zij een onderzoek instelt. De Grieksche vertegenwoordiger bij de Ver. Naties had Tryigve Lie geschreven, dial de Oonitróle-contmüssde wiet tot een dergelijk ingrijpen bevoegd was. Een resolutie, inge diend door den Am.erikaansoh.en gedelegeer de Johnson sloot zich bij die opvatting aan. Alleen Rusland en Polen verzetten zich tegen deze zienswijze. „Snijdt 't mes goed meneer?" Voordat de kampioen van den Elfstedentocht J. Bosman door de burgerij van Breukelen gehuldigd zou worden, liet hij zich eerst eens netjes opknappen. Een zekere beheerschtheid, althans uiter lijke onbewogenheid, maar vooral een aange boren discipline, maakt dat de Engelschman politieke en economische moeilijkheden met een glimlach verslaat. De oorlog heeft En geland uit de situatie van „splendid isola tion" gebracht en hoewel de luchtaanvallen van de Duitschers zwaar te verduren waren, leidde dit toch geenszins tot eee ontwrichting van het maatschappelijke en sociale leven. Trouwens, er waren voorraden in overvloed, zoodat men er geen voedselnood kende en evenmin te kampen kreeg met moeilijkheden inzake de brandstoffenvoorzien.ng, gas en electriciteit. Maar hoewel Londen uiterlijk een eenigszins onaangetasten indruk maakt, een ongeschonden gelaat vertoont, ondervindt het wel degelijk de naweeën van den oorlog Een half jaar geleden, was ook de textiel er sterk gerantsoeneerd, en zulks gold evenzoo voor de voornaamste producten van het da- gelijksch voedsel. Men zal zich herinneren, dat men töen zelfs verplicht was over te gaan tot een drastische broodrantsoeneering, en waar-men ook kwam, werd men opgewekt zich bij den kruistocht tegen broodverspil ling aan te sluiten. Van conservatieve zijde heeft trien het toen den Labour-lieden uiterst kwalijk genomen, dat deze tot de noodzake lijke broodrantsoeneering besloten. Maar het zou misschien wel zoo verstandig geweest zijn. als men toen bijtijds' tevens maatregelen ge troffen had, om de dreigende moeilijkheden, veroorzaakt door het steenkolen tekort, zoo veel mogelijk te voorkomen. Het steenkolen- vraagstuk staat opeens als politieke hoofd schotel in het midden der algemeene belang stelling. Het beteekent dan ook veel, dat vefmindering van het electriciteitsrantsoen in Engeland een noodzakelijkheid is gewor den, een maatregel die zelfs tijdens de Duit- sche luchtaanvallen, niet genomen behoefde te worden. Alle critiek concentreert zich op den minister van brandstof- en energievoor ziening, Shinwell, wiens aftreden door leden van de liberale partij wordt geëischt. Men kan er zeker van zijn, dat het in het Engel sche Lagerhuis heet zal toegaan, waar de premier Attlee een verklaring over de pre caire situatie zal afleggen. Het is moeilijk vast te stellen, wie voor de gerezen moei lijkheden aansprakelijk moet worden ge steld. en het is best mogelijk, dat Shinwell zich kan beroepen op de vorst, die al direct groote stagnatie in de kolenvoorziening ver oorzaakt heeft. Wij zullen moeten afwachten, in hoeverre er waarheid schuilt in de aan tijging, dat een bekwaam zakenman als chef van het ministerie een andere steenkolen- politiek zou hebben gevoerd. De gemoederen zijn geladen en van commurfistische zijde schijnt men achter Labour te staan. Althans heeft de communistische secretaris van het Nationaal Verbond van Mijnwerkers in een verklaring gesuggereerd, dat n*et alleen om de kolen- en stroommoeilijkheden gaat, maar dat de situatie door de conservatieven wordt uitgebuit om de regeering ten val te brengen. Waaruit bestaat nu de „nationale ramp", zooals de Manchester Guardian" den toestand typeerde. die in ieder geval, het moet gezegd, even ernstig is als die in 1939? Deze komt hierop neer, dat naar schatting 4 millioen Engelsche arbeiders door het afsnijden van electrischen stroom, het geen geldt voor bijna alle industrieën in een groot deel van Engeland en Wales, tot werk loosheid gedoemd zullen zijn. Men neemt maatregelen om den kolennood vooral in de groote steden te beperken, doordat de regee ring bevolen heeft, dat oceaanschepen voor het kolentransport zullen worden ingescha keld. Voorloopig ziet het er naar uit. dat de stroomlooze uren in Londen in het Noord- Oosten, Noord-Westen en midden van Enge land, beperkt zullen blijven tot den tijd van 9«tot 12 en van 14 tot 16 uur. De Engelschman zal echter nog rustig gebruik kunnen blijven maken van tram en „tube", terwijl ook de andere electrische treinen blijven rijden. Evenzoo hoeft hij zich er geen zorg over te maken, dat Fleetstreet hem niet zijn krantje bezorgt en de wasscherij zijn schoone over hemd. Deze betrekkelijke futiliteiten spelen feitelijk geen rol bij het groote gevaar, dat het productieproces door de stroombeperking sterk zal worden geschaad, en men zal dit de Labour-politici in de schoenen schuiven. Eenerzijds beschuldigt men ^abour van te geringe voorraadvorming, een te lage pro ductie, anderzijds wordt opgemerkt, dat de Engelsche steenkolen industrie in alle opzich ten moderniseering noodig heeft, teneinde meer efficiënt te zijn. Hoe dit alles ook zij, men kan alleen nuchter constateeren, dat bij streri&e vorst, waardoor stagnatie in het transport ontstaat, de kolenvoorziening en daardoor de stroomvoorziening, in gevaar komt te verkeeren, waardoor het productie apparaat gedeeltelijk, tijdelijk, wordt geblok keerd. En, dit is toch feitelijk iets, wat in een zoo goed georganiseerde staat als Enge land, waar heel het maatschappelijk leven zich doet kennen als een geolied mechanisme, niet mag voorkomen. Het debat in het Lager huis belooft zeer spannend te worden, aan gezien de Britsche minister van Justitie, Shawcross verklaard heeft, dat Labour geen schuld treft, terwijl Shinwell niet van plan is, om af te treden. Psychologisch beschouwd, zóu een snel invallende dooi veel critiek van de oppositie kunnen doen bevriezen. ATTLEE VERKLAART DEN KOLENNOOD In het Engelsche Lagerhuis kwam gisteren de nijpende kolenpositie van Engeland ter sprake. Churchill hield een scherpe rede tegen het huidige bewind, waarin hij o.m. zeide: „Het zou een gezegende oplossing zijn, wanneër de woede, waarin de huidige kolennood het Britsche volk bracht, tot resultaat zou heb ben, dat de tegenwoordige Engelsche re geerders uit hun ambt zouden worden ver dreven" Ik voor mij twijfel er niet aan, dat de toe stand nog slechter zal worden en wij hopen en bidden, dat deze beproeving zooveel mo gelijk bekort en gematigd zal worden. Gisterenavond sprak Attlee voor de radio over den kolennood. Wij zijn den winter in gegaan met 11 millioen ton steenkool zoo zeide hij. Dat was 3 millioen ton minder, dan het vorig jaar. ft et slechte winterweer, de snelle toeoeming van het electriciteitsver- bruik en het op gang brengen der vredes- productie hebben de regeeringsplannen door kruis. Attlee verzocht den, door het kolen- gebrek ontslagen arbeiders, zich te melden voor het schoonmaken van de verbindings wegen. Op 1 Februari JJ. waren 726.324 radio toestellen aangegeven tegen 697.279 op 1 Januarii j.L Er waren op 1 Jan. j.l. 1.471.213 distributieluisteraars tegen 466.243 op 1 Dec. vorig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3