Feestavond van het juhiieuinfonds T. D. Baart de houtpositie in 1947 geen zorgen? NIEUWE LEEDS CHE COURAMT DONDERDAG 6 FEBRUARI 1K7 Stadsn ieutvs DKIE JUBILARISSEN GEHULDIGD Temidden van het bijna geheel Voltallige personeel, dat de groote Stadsgehoorzaal vulde en in aanwezigheid van de beide be- heerende vennooten, de heeren H. H. en C. "W. Tleleman, den president-commissaris den heer Hennes en den burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, zijn gisteravond tijdens een feestelijke bijeenkomst van het jubileumfonds van „Tieleman en Dros" drie 1 jubilarissen hartelijk gehuldigd. Het waren de heeren S. v. Wijk. die 50 jaar en J. v. d. Beng en W. Berkfhey, die beiden vijf en twintig jaar bij de firma werkzaam waren. Na een woord van welkom van den voor zitter van het jubileumfonds, de heer P. J. I Boom, waarbij aan de echtgenoote van den j burgemeester bloemen werden aangeboden, I werden de jubilarissen onder hét zingen van een „Lang zullen zij leven" de zaal binnengeleid en aan hun echtgenooten een bouquet bloemen overhandigd. Namens het jubileumfonds heeft hierna de. heer Boom een woord van gelukwensch gesproken en aan de jubilarissen een bedrag onder cou vert aangeboden. De heer H. H. Tieleman, die vervolgens het woord voerde, richte zich allereerst tot den nestor der jubilarissen, den- heer Van Wijk, hem dankénd voor zijn vijftigjarige plichtsvervulling. Spr., die tal van herinne ringen ophaalde, bood hem namens de di rectie een enveloppe met inhoud aan. Hier na huldigde de heer Tieleman de beide zil veren jubilarissen, waarbij hij hun ijver en trouwen dienst in het licht stelde. Ook zij mochten een enveloppe met inhoud ont vangen. Nadat nu hei gezelschap Gerhof eenige rihownummers had gespeeld, werd een aan trekkelijk programma afgewerkt, waaraan o.m. Albert de Booij zijn medewerking verleende. Vooral ook het optreden van Fred Allister met zijn personificaties en van Charles, de kleine man op den grooten kogel, oogstte dezen avond een groot succes. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen- en versnape ringenk aarten de letters U en V. Tot en met 21 Febr.'a.s. kunnen jonge- en a.s. moeders een toeslagkaartje voor de 2e en 3e periode afhalen, alsmede een extra schoenenbon. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 uur en van 1416 uur. Gisteren is mevr. C. J. v. Z. uit de Voorstraat op de Hooigracht gevallen, waardoor zij haar linkerenkel brak. HAAGSCHE RECHTBANK. De expediteur J. A. J. V. te Leidschen- dam heeft zich voor de-rechtbank te ver antwoorden gehad wegens verduistering van goederen, welke aan joden, die in den bezettingstijd waren gevlucht, toe behoorden. Tegen verdachte werd vier maanden gevangenisstraf geëiseht. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Wegens heling van een fiets, was A. de M. uit Rijnsburg door den politierechter- veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam, betoogend niet te hebben geweten dat het karretje was gestolen. Doch de proc. generaal kon dat niet aan nemen, en vorderde bevestiging' van het vonnis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. S. te Leiden had zich niet gestoord aan het stopteeken, dat een ambtenaar van den C.C.D. had gegeven. Volgens verdachte had hij geen teeken gezien, doch de Officier geloofde dat niet erg, en vorderde f 50 boete of 25 dagen hech tenis, waartoe de rechter ook veroor deelde.' Het was voor een feestje geweest, dat H. te Noordwijk een clandestienen borrel had vervaardigd, doch de politierechter geloofde niet dat men het risico voor een feestje neemt, en er wel geldelijke motie ven in het spel geweest zullen zijn. De eisch luidde.dan ook twee maanden ge vangenisstraf voor het stoken, en f 250 boete voor het bezitten van het toestel. De rechter veroordeelde tot twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, en f 150 boete of 1 maand hechtenis. DR N. TINBERGEN HOOGLEERAAR TE LEIDEN Zooals gemeld, is tot' gew. hoogleeraar in de fac. Wis- en Ntuurkunde te Leiden (Experimenteele dierkunde, dwz. een nieuwe leerstoel) benoemd, dr N. Tinbergen, thans lector aldaar. Prof. Tinbergen, die thans 40 Jaar is, nam o.m. deel aan de expeditie naar O.-Groenland in 1932 en 1933. Momenteel houdt hij voordrachten in de V. S. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth, dr van J Har- tevelt en H H Ro-zier, Jacqueline Alida dr van I de Tombe en E de Tombe, Jo- Ihan Jan Hendrik, zn van J Prins en H van Zuilekom, Rudi Petrus Maria, zn van P de Brabander en K Kohnen. OVERLEDEN: A 't Hooft, huisvr. van J Nieboer, 57 jr; M J de Winter, wed Van W D de Gunst, 81 jr; M A Aarts, vr 75 jr; P Jacobs, man 85 jr; M Klaren- beek dr 35 jr. LEIDERDORP Op de gehouden vergadering van het nat. feestcom. 1947 is het navolgende feest programma opgesteld: Bij het bekend worden van de geboorte van de Oranjetelg, directe bekendmaking per herauten. Vertrek vanaf het Gemeen tehuis. Verder het luiden der kerkklok en het in werking stellen der sirene's van de Touwfabriek en van de Steenfabriek Ouder zorg en de Ridder. Komt het bericht van de geboorte 's morgens voor 8 uur dan gaan terstond de herauten door het dorp, waarna er om half elf dienst is in de beide kerken, 's Middags, 2.30 uur, opstelling der optocht door verschillende vereenigingen op de Berkenkade. Des avonds te 8.30 uur massa zang o.l.v. mevr. Massaar in de Ned. Herv. Kerk. Mocht de blijde gebeurtenis 's morgens na 8 uur bekend worden dan worden de kerkdiensten des avonds te half zeven ge houden. Valt de bekendwording om 12 uur n.m. dan is de feestdag bepaald op den volgen den dag. Alle schoolgaande kinderen zullen op de scholen worden getracteerd op een nader te bepalen* datum. VOORSCHOTEN. De Geref. M. V. Tryfena en de Ge- ref. J. V. Eben Haezer houden heden avond 7.45 uur hun gecomb. jaarverg. in het Geb. voor Christ. Belangen aan de W yjngaardelaan. Wanneer straten en pleinen ztfn bedekt met een dikke sneeuwlaag, brengt dit zooals men hier «iet niet alleen ongemakken met zich mee. Voor de jeugd is deze. witte wereld een waar dorado en zij kan naar hartelust „inwrijven" en sneeuwballen gooien. Handelsaccoorden met het buiten land afgesloten Tot voor kort waren tal van alarmee- rende berichten in omloop, die nu niet bepaald een Kentering in de nijpende houLpositie voorspelden, maar acnteraf blijkt, dat een en ander wel iets te „zwart" is voorgesteld. Inderdaad, er was alle reden tot zorg. Immers de hoeveelheid hout. welke in ons land aanwezig was, was -omgekeerd evenredig aan dat wat voor den wederopbouw moest worden be nut. Overal moest herbouwd of verbouwd worden, doch het benoodigde materiaal, waaronder het hout wel een zeer voor name plaats innam, ontbrak voor een groot gedeelte. Als we de positie, welke ditonmisbare product, met inzet van alle beschikbare krachten, in 1946 heeft veroverd, opper vlakkig beschouwen, dan kunnen we, zon der afbreuk :te doen aan de juiste gege vens, zeggen, dat het een groot zorgen kind was, dat de gemoederen tot en met heeft bezig gehouden. Maar zooals met de meeste producten het geval is, er valt eenige verbetering te bespeuren. Als we ons in verbinding stellen met verschillende houthandelaren in Leiden en omgeving en informeeren naar de vooruitzichten in 1947, dan kan men ons overal de verblijdende mededee- ling doen, dat het toekomstbeeld vrij gunstig is. Voor den oorlog was er te veel aan hout, zoodat eigenlijk een groote concur rentie in de hand werd gewerkt en er niet genoeg viel te verdienen. Tijdens den oorlog is de positie van lieverlede ver slechterd. Momenteel zijn wij wat de leve ranties betreft op „vrije" landen t.w Zweden, Noorwegen en Amerika aange wezen. De positie van het hout in de naaste toekomst hangt ten nauwste samen* met de betrekkingen, welke ons land met het buitenland heeft. Het herstel van Neder land is thans in een vergevorderd stadium gekomen, zoodat men weer kan gaan den ken om producten te exporteeren. In een onlangs in Engeland gehouden conferentie heeft ook ons land deelge nomen aan de gevoerde besprekingen en hieruit bleek wel, dat wij geen afkeerige houding aannemen tegenover een verwij ding van het verkeer met het buitenland. Met betrekking tot het hout kan dan een gestadige vooruitgang verzekerd wor den, als de contracten, welke de Regeering heeft afgesloten, werkelijk worden nage komen. Stakingen e.d. kunnen ook veel vertraging in de leveranties brengen, doch buiten deze incidenteele omstandigheden verwacht men een .vlotte en redelijke af wikkeling van liet programma. Daarbij moet Zweden b.v. rekening houden met de voor-oorlogsche verhoudingen; landen, die vroeger, naar verhouding, het meest lieten importeeren, ontvangen ook thans meer dan andere landen. Door ons land worden met verschillende landen handelsbetrekkingen aangeknoopt, welke feitelijk voor beperkten tiid het verkeer tusschen ons land en staten, waar mede wij accoorden hebben afgesloten, regelen. De overeenkomst, welke wij met Noorwegen zijn aangegaan, omvat leve ranties van verschillende houtproducten, zooals papier, terwijl het verdrag met Finland een uitvoer van hout, dat reeds gezaagd is, mijnhout en velerlei houtpro ducten belreft. Vanzelfsprekend is ook Zweden aangezocht en dit land zal ons behalve ho-ut, ook cellulose, houtproduc ten, papier e.a. leveren. Natuurlijk zal Nederland op zijn beurt tegenprestaties moeten leveren. Zoo zul len producten als cokes, zout, zijde, tex tiel, bloembollen en allerhande landbouw- artikelen naar de leverende landen moe ten worden geëxporteerd. De handel komt hierdoor weer tot nieuw leven. Niet alleen met de landen, die hout voortbrengen, zijn bindende overeenkomsten gesloten, ook met Spanje (sinaasappelen), Frankrijk (garens en stoffen) e.a. zijn dergelijke af spraken gemaakt. Op het oogenblik is de aanvoer van hout en bijbehoorende producten onmo^ gelijk geworden, doordat de vorst Vele havens heeft afgesloten. Een Leidsche firma heeft, zoo verna men wij nog, ook met Duitschland betrek kingen. In de bosschen wordt hout ge kapt, dat voor Nederland is bestemd. Zoo zullen, zoodra de binnenwateren weer be varen kunnen worden, drie schepen uit Duitschland in een der havens arrivee- ren, waarvan één schip naar Leiden zal doorvaren. Hierop hopen wij nog nader terug te komen. Uit de Omstreken ALPIIEN AAN DEN RIJN. In de op 31 Januari j.l. gehouden vergadering van de gezamenlijke bestu ren van de Chr. Oranje-Vereenigingen en de Wilhelmina-Vereeniging werd het vol gende programma samengesteld voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de a.s. Blijde gebeurtenis. 8.00 uur. Klokluiden en fluiten fabrieks sirenes; 8.00 uup. Reveille door de Oranje- Garde, Aankondiging, van de geboorte door herauten te paard; 10-00 uur. Kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk, Juliana- straat; 15 uur. Volksdansen voor het raadhuis; 16 uur. Défilé van de jeugd voor den burgemeester voor het raadhuis; 19.30 uur. Aanbieding oorkonde per estafette door de A.A.V. '36. Vertrek Gnephoek en grens Zwammerdam (Hooge Zijde). De aanbieding heeft plaats te 19.30 uur aan den burgemeester; 20.30 uur. Fakkelop tocht. Vertrekplaatsen: Hazeveld, Tous- saintplein, Oostho'ekdorp, Ruisdaelstraat. Plaats van samenkomst: Raadhuis, alwaar de stoet wordt ontbonden. Medewerking verleenen de muziekvereenigingen „Arti", „Crescendo", de Oranje-Garde en een ge luidswagen; 21.30 uur ontsteken van* vreugdevuren door de N.P.V. en R.K.V. op nader aan te geven plaats. Wanneer de blijde gebeurtenis plaats heeft vóór 12 uur 's morgens en de offi- cieele feestdag dus de namiddag van dien zelfden dag, worden de punten 1, 2 en 3 als volgt: Direct na bekendwording van het geboortebericht: Klokluiden en flui ten van fabriekssirenes; zoo spoedig mo gelijk: marsch van de Oranje-Garde met muziek. Aankondiging van de geboorte door herauten te paard; 19.30 uur korte herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk in de Julianastraat. Fabrikanten, schippers e-d. worden vriendelijk verzocht op de aangegeven tijden hun fluit of sirene te gebruiken. Zoowel bij het défilé voor de jeugd, als in den fakkeloptocht is ieder welkom. Bij ongunstig weer zullen uit den aard der zaak enkele programmapunten moeten vervallen. t De bestuurders van de aangesloten afd. van den Chr. Besturenbond hielden hun jaarvergadering in „Concordia" o.l.v. den voorz., den heer A. Groeneveld. Het jaarverslag van den le secr., den heer W. Geerlof, vermeldde, dat het aan tal leden na de wedieroprichting met ruim 400 is versterkt en gebracht op 1100. Het jaarverslag van den pennm. werd •gelezen en een overzicht gegeven van de laatst gehouden D.E.L.-actie. Dhr. H. Brokaar droeg vervolgens op de van hem bekende wijze eenige gedich ten voor. Bij de bestuursverkiezing werd de huidige voorz. met groote meerderheid van stemmen herkozen. Nu kreeg dhr. J. van Heyningen het woord voor het houden van zijn onder werp: „De waarde van het Chr. huisge zin voor het C.N.V." In dit principieele referaat schetste spr. het gezin als bron voor de vakorganisatie. Vooral de jeugd zal door onze houding moeten worden geïnteresseerd voor dit zoo belangrijke werk. SPEELT HET ORGEL OP HET PLEINTJE Zoo eenmaal in de week wordt de kalme rust in het stadsgedeelte waarin wij wo nen, verbroken door het getsjien-tsjien- boem" van een straatorgel. Bijna iederen Woensdag verschijnt het in de straat, voortgeduwd door twee mannen, twee vrouwen en een kind. Wanneer een ge schikt plekje is gevonden, bv. op een hoek van de straat. Tietgeen natuurlijk het meest economische is, dan gaat één der mannen aan den slinger draaien en naar gelang hij lust en lenigheid „be oefent". volgt het schoonelief van de „Nagelbijtende Louise". Dat de maat bij deze muziek een voorname rol speelt schijnt de orgeldraaier niet voor zijn ver antwoording te durven nemen. Zoodra het getsjien losbarst, gaan de vrouwen aan de deuren bellen en voor het geval de bewoners op zolder moch ten huizen, trekken of duwen zij soms zoo hard en luidruchtig, dat ook wij me nigmaal bevreesd waren, niet alleen de bel uitgetrokken, maar ook het boven licht in stukken naar beneden te zien vallen. En zoo kon het gebeuren, dat gis termiddag tegen vijf uur aan ons huis werd gebeld. De manier van bellen deed ons aan het pierement denken, doch aan gezien wij Louiseniet hoorden, wekte dit eenigen twijfel. Toch gingen wij naar de deur en maakten open. Wie schetst onze verbazing toen daar „de vrouw van het orgel" stond. „Orgel!, as-je-blieft, meneer"!'.!! „Wij hooren toch geen muziek", zeiden wij. „Neen meneer", was haar bescheid, „maar er ligt zooveel sneeuw, wij kun nen er onmogelijk methet orgel door heen komen. Dus doen we het maar zoo!" Een stuivertje wisselde van eigenaar. HAZERSWOUDE. Gistermorgen vergaderden een aan tal landbouwers in het Hotel „Het Oude Raadhuis" om te komen tot oprichting van een vereeniging „Kunstmatige be vruchting van koeien". Dr van Leeuwen te. 's-Gravenhage schetste de mogelijkhe den om tot kunstmatige bevruchting te komen en deed dit aan de hand van gege vens uit het buitenland en hoe men ten slotte ook in Nederland er toe was over gegaan. De eigenlijke bedoeling komt hierop neer, dat er een vereeniging wordt opgericht die gezamenlijk 1 of 2 stieren aanhoudt ten behoeve van de gezamen lijke landbouwers. In principe werd tot oprichting besloten. KATWIJK AAN ZEE. De afd. Katwijk van het N.B.G., heeft een propaganda-avond belegd in de kapel van de Ned. Herv. Gem., o.l.v. ds R. P. A. Rutgers. Ds H. A. Jellema voerde allereerst het woord. In den Hervormingsstrijd, aldus spr., was er een sterk verlangen te luis teren naar wat Christus heeft gezegd. Wat een uitkomst bracht Luthers ver taling in Duitschland en de Statenverta ling in Nederland. Nu. na den laatsten wereldoorlog valt er een bijzondere mentaliteit waar te nemen. Het N.B.G. is meer of minder een stiefkind in dezen tijd. In 1804 werd het Engelsohe Bijbelge nootschap opgericht en ao 19 Juli 1814 volgde te A'dam het N.B.G. Spr. somde een en ander uit het werk op, dat het N.B.G in den loon der jaren heeft ver richt. Ds Pijlman, secr. van de afd. Katwijk, was de tweede 9preker. Het is een urgente zaak. waar we over spreken, aldus ds P. De wereld jaagt naar het einde en nog zijn niet alle volken in staat bijbels in eigen taal te lezen. Daarom is er haast bij de verspreiding en daar is geld vqpr noodig. Spr. wekte tenslotte op. lid te worden van het N.B.G. Mej. J. Verloop (zang), verleende dezen avond medewerking. In Irene" vierde de Chr. Zangver. „Looft den Heer" (dir. Paul Pul) haar 14e jaarfeest. Deze avond droeg een ge zellig en feestelijk karakter. Declamatie en muziek wisselden elkaar af. De afd. Katwijk van den Chr. Vrou wenbond was in het Jeugdhuis in leden vergadering bijeen. Mevr. v. Tongeren, de presidente, sprak een kort openingswoord en heette in het bijzonder welkom mevr. Kraanv. d. Burg uit Vlaardingen, die een lezing hield over diet onderwerp: „Profeten- vrouwen". Spr. ging na de geschiedenis van de profeten Hoséa, Jesaja en Eze- chiël en schonk in het bijzonder aandacht aan hetgeen er geschreven staat over de vrouwen van deze profeten, tfan wie in het algemeen weinig bekend is. De ge schiedenis van de profeten is immers hoofdzaak. Er werden nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan. 21 Febr. a.s. zal in de „Oranjezaal", ter gelegenheid van den wereldgebedsdag voor vrouwen, een samenkomst zijn, ter wijl op 24 Maart a.s. de jaarvergadering zal plaats hebben. NOORDWIJKERHOUT Dé regeling van de feestelijkheden ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin is als volgt: Terstond na de bekendmaking van de geboorte van e*n Prins of Prinses zal de klok van de ge meente-toren worden geluid en zullen he rauten te paard de bekendmaking doen. Indien het tijdstip van. de geboorte in den voormiddag valt. zullen de kinderen naar huis worden gestuurd, om des namiddags terug te komen om een aubade te brengen voor het bordes van het gemeentehuis, waar de burgemeester hen zal toespreken. Na afloop keeren de kinderen naar school terug, waar hen verschillende tractaties zul len worden verstrekt. Des avonds om 7 uur zal met medewerking van alle jeugd ver eenigingen een muzikale rondwandeling worden gehouden. Valt het tijdstip der ge boorte na 12 uur 's middags, dan wordt het bovenstaande zoo gewijzigd, dat de kinderen dan direct naar huis gestuurd worden om den volgenden dag, de nationale feestdag, om 10 uur een aubade te brengen, waarna zij zullen worden getracteerd. Des avonds om 7 uur wordt dan de muzikale J rondwandeling gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4