Wat de Kerk in bezettingstijd beteekende „Geen geleide economie in staatssocial. zin" „Geys" en Rietman naar hun laatste rustplaats 't Verklaarde L uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG FEBRUARI 193? Ps J. RAVESLOOT VERTELT ER EEN EN ANDÈR VAN (Van ©en onzer verslaggevers) Het is merkwaardig hoe een man door zijn loopbaan voorbereid wordt op het hoogte punt van zijn levenstaak. Hij merkt het zelf niet. Hij doet zijn dagelijksclhen plicht met toewijding en vreugde, hij heeft z'n ontspan ning, z'n ontmoetingen en lectuur en als hij aan het eind van z'n carrière staat ziet hij, dat alles bij elkaar hoorde om hem in staat te stellen die bepaalde opdracht uit te Voeren. Een prachtig bewij's daarvan is ds J. Ravesloot, Ned. Herv. predikant in Den Haag, die binnenkort met emeritaat zal giaan. Op 1 Maart 1925 deed hij z'n intrede in de Residentie, - komend van Rotterdam. Groote stadsjaren tellen, net als de Indische jaren dubbel. Daardoor rekent deze dominee U voor, dat zijn levens- en dienstj^arentallen gelijk zijn. Een geflateerde berekening, maar zij toont aan, hoe met hart en ziel hij dominee geweest is. In zijn wijkwerk, waarover hij met animo vertelt, z'n cate- Ds J. RAVESLOOT chisaties in het wijfegebouw aan de Chas- aeéstraat, z'n predikbeurten in de Haagsche kerken en niet het minst z'n jarenlang scriba zijn van den Haagschen kerkeraad heeft hij mede gewerkt aan het schrijven Van de kerkgeschiedenis in Den Haag. En ook in de Residentie was de kerkgeschie denis wer eldg esöhiedenis Die combinatie is het domineeshuis aan de Sweelinckstraat nr. 5 allerminst vreemd. Hier hangen foto's van de Koningin, van generaals en legerprectifeanten aan den wand en is ds Ravesloot zelf niet het type van een kleine pittige aanvoerder, met z'n scher pe oog en, z'n weerbarstig steigerende grijze fcuif en z'n in stevige hooge wandelschoe nen gestoken voeten? Niemand zal er zich dan ook over ver bazen, als hij ds Ravesloot hoort vertellen van z'n voetreizen door het eigen land, Duitschland, België, Luxemlbure en Zwitser land, wandeltochten, ondernomen voor her- Stel van gezondheid maar zooals we hier boven schreven ook trainingtochten voor een toekomstige taak. Op één van die wandelingen het was in Bacharach aan den Rijn ontmoette ds Ravesloot n.l. een man, die hij terstond als een vijand onderkende en die?hem in later jaren zou toonen. dat hij het inderdaad was óók: de nazi. De conclusie waartoe de Hollandsche dominee na JHfe uur praten met den man kwam, kon geen andere zijn. dan dat het Nat. Soc. uit de hel afkomstig was en ook weer daarheen zou voeren. Het behoeft geen betoog, dat een derge lijke strijdvaardigheid na 10 Mei 1940 hache lijke momenten moest beleven. Ds Rave sloot, die reserve-veldprediker was, is er in heel zijn ambtsperiode van uitgegaan, dat een predikant een dienstknecht is, die op dracht heeft uit te voeren in Christus' naam en die dus weet, dat de Opdrachtgever Zich ook verantwoordelijk stelt voor de gevol gen, die het optreden van Zijn dienstknecht heeft. Of het nu de kansel was, het huisbezoek, of het hospdtaalwerk voor de soldaten, dat hij., na diens arrestatie van ds v. d. Bosch overnam, het was voor ds Ravesloot het zelfde. Ds Ravesloot liet geen koninklijke verjaardag voorbijgaan, of in z'n wijkblad verscheen een felicitatie en herinnering in bedekten, maar niettemin voor ieder die le zen toon duidelijken vopm. Zoo werd het 1944, het jaar van razjzia's en honger. Het jaar van het Ihterkerkeijlk overleg en het Interkerkelijk bureau ook. Ds Ravesloot's oogen gaan lichten als hij vertelt wat de kerk in die dagen was en hij is zeer dankbaar, dat hij er toen voor die organisaties, die alle kerken omvatten, alleen en met dr A. A. Rutgers, het lid van den Raad van State, op uit mocht. Hij maakte eerst een zendingsreis naar den Achterhoek om de weggevoerde O.T.- werkers geestelijk en materieel te verzor gen. Wat kwamen hem nu z'n jaarlijksche voetreizen van pas, nu hij loopen moest en liften, met allerlei auto's. En z'n woorden wisselingen met de Duitsóhers in het forcee- ren van vergunningen hiervoor en toestem mingen voor wat anders. Hij vergaderde in Deventer met dominee's en pastoors, wees hen op de taak en de kaïns van de kerk bij de honderden die de Duitschers wegvoerden, kreeg het in Laag-Koppel klaar dat 1000 arbeiders uit het Westen, die in een feest gebouw gelegerd waren over gezinnen ver spreid werden waar voor hen gewassohen, ge stopt en gezorgd werd en maakte het mee, dat de geestelijken uit den Achterhoek blijk gaven zijn opdrachten goed begrepen te heb ben, want dn 14 dagen tijds roeiden zij alle 1600 weggevoerden persoonlijk over den IJssel, zoodat ze .drossen" konden. Een andere opdracht van het I.K.O. voor beiden was het losmaken van voedselvoor raden in het Noord-Oosten vopr het Westen. Als iemand iets doen kan, had ir Louiwes de Rijksvoedselcommissaris gezegd, dan is het de kerk. In vergaderingen in het Noor den hebben zij toen zooveel voedsel los ge kregen van een 'bevolking, die alles wilde geven, als ze maar de zekerheid had, dat er niets van in moffenhanden terechtkwam, dat in de laatste week van Januari en eerste van Februari 1944 in de hongerprovinoies 1800 gr. brood en 3 -kg. aardappelen pp.p.w. verstrekt had kunnen worden, als de vorst de schepen niet vastgelegd had. „Maar toen gaf God het wonder van de snelle dooi" en op een nieuwe reis van West naar Oost krwamen de dominee eiy de Staatsraad de botters uit Harderwijk en Bunschoten tegen, die op weg waren naar de aardappelkuilen. Toen waren het de kinderuitzendingen, die hun aandacht vroegen. Daarbij viel de weer stand van den N.V.D. te overwinnen, maar ze kregen het zoover, de aartsbisschop, de de dominee's en Heilsoldaten, dat het I.K.B. dezelfde rechten kreeg als de N.VD. en de kindertransporten redden duizenden jongens en meisjes het leven. Wie zou, na zooveel werk voor Kerk en vaderland te hebben mogen doen niet dank baar zijn voor zijn leven? Ds Ravesloot is het zeker. ER KOMT EEN CENTRAAL PLANBUREAU (Van onzen Parlementsredacteur.) Na het wetsontwerp tot toekenning van een uitkeering ineens aan gepensionneerden heeft de Tweede Kamer gistermiddag het ontwerp tot voorbereiding van de vaststel ling van een centraal economisch plan be sproken. De heer Nederhorst (PvdA) had het ont werp met voldoening begroet, doch wensohte van den Minister (van Economische Zaken) een duidelijke verklaring, of in alle con junctuurfasen een consequente planpolitiek te verwachten is. Hij hoopte, dat de wet tot publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie spoedig zou volgen. Niet te ontkennen achtte de heer Smeenk (A.-R.), dat een breede bemoeiing van de Overheid met economische aangelegenheden noodig is. Het planbureau verstrekt adviezen, welke nuttig kunnen werken voor bedrijfs leven en particulieren. Ook kan het plan beteekenis hebben voor investeeringsmoge- lijkheden. Echter moet worden gewaarschuwd tegen een te royalen opzet. De heer Smeenk besloot met de mededeeling, zijn stem aan het ontweiy te zullen geven. Na een opmerking te hebben gemaakt Iersch schip liep biy Terschelling op een mijn Eerste machinist ernstig gewond naar het ziekenhuis Gisteravond ishet Zweedsche stoomschip „Wandia" de sluizen van IJmuiden binnen gevaren met 17 opvarenden van het Ierscne stoomschip ..Ossian". De „Ossian" is Dinsdag bij Terschelling op een mijn geloopen en gisterochtend gezonken. De reis, die bij Embden was aangevangen het schip had hout aan boord was door stormen en sneeuwbuien al bijzonder zwaar begonnen. Dinsdagochtend sloeg een hevige ontploffing een enorm gat midscheeps, doch het schip had, zich op zijn lading drijvende kunnen houden. De eerste machinist van de „Ossian", die bij de ontploffing ernstig werd gewond, is naar het ziekenhuis te IJmuiden overge bracht. Het Zweedsche schip „Wandia" kwam geen dag te vroeg. Nauwelijks had het de 17 opvarenden van de „Ossian" overgenomen, of het lek geslagen schip verdween in de golven over de wenschelijkheid van zuiverder taal gebruik in de stukken, merkte de heer Schmal (C.-H.) op, dat de geleide economie geïntroduceerd is als de meest natuurlijke zaak ter wereld, doch dat uit de Memorie van Antwoord op dit wetsontwerp een heel andere toon doorklinkt. Gaarne zou de heer Schmal van den bewindsman de verklaring hooren, dat deze, dit plan voordragend, zich distanciëert van alles wat geleide economie, heet. De heer Korthals (PvdV) bleek tegen een geest van starre leiding van bovenaf, doch erkende, dat de taak der overheid zoo goed mogelijk vervuld moet worden. Het bedrijfs leven moet zich zoo ruim mogelijk kunnen doen hooren, maar hij betwijfelde, of daar toe voldoende gelegenheid zal bestaan. De heer Hoogcarspel (Comm.) vreesde, -*Jat bij dit plan op den achtergrond staat de wènsch om het zoo spoedig mogelijk weer los te laten en te komen tot planlooze economie. De heer Kortenhorst (KVP) zag het zoo, dat een technisch apparaat noodig is om een behorlijk economisch, financieel en sociaal beleid te kunnen voeren. Het vraag stuk van de staatsbemoeiing moet, naar het oordeel van den heer Kortenhorst, op lang zicht worden gezien, waarbij het accent moet worden verlegd van gebondenheid naar vrijheid. De heer Kortenhorst achtte het gewenscht, verband te leggen tusschen dit economisch apparaat der Regeering en de toekomstige bedrijf so fganisatie, in verband waarmede hij een amendement had ingediend. Minister Huysmans, die daarop het woord Verkreeg, had er zich over verheugd, dat men het plan heeft gezien als een welvaarts instrument, een hulpmiddel voor de Regee ring. Het ontwerp wil niet vooruitgrijpen op de plaats, welke de Regeering inneemt bij economische plannen voor het bedrijfsleven. Het gaat hier alleen om een technisch, we tenschappelijk, adviseerend apparaat. De Minister betoogde dat de taak der Re geering in normaler tijden minder ingrij pen in het economisch leven noodig zal maken. Het bureau moet voorbereidingen maken voor maatregelen, welke genomen moeten worden, in tijden van laagconjunc tuur. Voor de nog jonge economische weten schap in ons land is het van belang, dat het Centraal Planbureau wordt ingericht. Het zal in een sober kader gehouden worden. De Minister besloot met de mededeeling, ge leide economie in den staatssocialistischen zin van het woord niet te aanvaarden. ,Het ontwerp is daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de Minister het amendement-Kortenhorst had overge nomen. OOK ANDERE SLACHTOFFERS TER AARDE BESTELD Op Wesrt er voort vond gisteren de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den K.L.M.-piloot G. Geysendorffer, waarhij dir Plesman de verdiensten van dezen vlie ger roemde, dlie de eerste kwart eeuw der burgerluchtvaart heeft meegemaakt en in binnen- en buitenland groote bekendheid verwierf. Zijn betrouwbaarheid was spreek woordelijk. Geysendorffer heeft zeker meer dan 25.000 Vlieguren gehaald. Zijn laatste vlucht werd evenwei wreed onderbroken. Ik h&op echter, besloot dr Plesman, dat hij met zijn 21 metgezellen thans veilig is ge land. Na dr Rlesman voerden een vriend en enkele collega's het woord, waarop de plech tigheid werd besloten met het „Ave Maria" en het „Wilhelmus." Te Enschede werd gistermiddag het stof felijk overschot ter aarde besteld van den piloot G. J. Rietman. Daarbij herinnerde ge zagvoerder K D. Parmentier aan de groote gaven van Rietman, dlie stellig een der beste verkeersvliegers van de K.L.M. zou zijn ge worden. Nadat tyet orgel het lievelingslied van den overledene, „The Holy City," had gespeeld, sprak d6 D. Oosten een afscheids woord, om aan de groeve te eindigen met het „Onze Vader." Te Boxtel werd op de R.K. Begraafplaats het stoffelijk overschot van den telegrafist S. M. A. Pijnenburg ter aarde besteld. Hier werd voor die K.L.M. het woord gevoerd door den heer A. O. L. Strijkers, die met Pijnenburg verscheidene jaren in Duitsche gevangenissen had doorgebracht. Voorts was, zooals wij reeds, in een be langrijk deed onzer vorige editie meldden, te Lemmer het stoffelijk overschot begraven van den radiotelegrafist W. Branden burg. Deze begrafenis stond onder leiding van den burgemeester van Lemsterland, mr M. Krijger.^ Te Noord-wijk aan Zee is, zooals wij berichtten, het stoffelijk overschot van den K.L.M.-steward H. Hoek ter aarde besteld, waarbij het woord is gevoerd dioor het hoofd van den ei/vielen dienst der K.L.M., dien heer S. van den Bent. 't Siemens-concern geblokkeerd voor V.N. Het groote Siemens-concern te Berlijn, dat vóór den oorlog een kwart milLioen metri sch en in dierit had en het grootste deel van de Duitsche electrioiteits-industrie beheersöh- te, is door het Briitsohe militaire bestuur in het belang van de V.N. geblokkeerd. Kort vóór Kerstmis, toen er nog 18.000 menschen werkten, werd het bedrijf wegens brandstof- gebrek gesloten en het zal van de' brand- stoffenpositie afhangen, wanneer het weer gaat werken. De directie van Siemens mag geen finaincieele transacties afsluiten. Op deze manier werd dr. de Groot deze week in het Chalet Astoria te Baarn voor de radio geïnterviewd. VJ.nj.: dr. de Groot, de telefoniste mej. Neyssen, die de verbinding tot stand bracht, mevr. Herzberger, die het vraaggesprek hield, en de bekende N.CJfc.V.-reporter G. H. Hoek „Vrijheid, arbeid, brood" dat was de karakteristieke noodlotskreet, waarmede in onze historie een tijdperk werd ingeleid, dat wij niet licht zullen vergeten, niet mógen vergeten. Onze politieke, economische, gods dienstige en cultureele vrijheid werd uitge- plet onder de wals van een zwaar en lomp nationaal-socialistisch apparaat. Onze arbeid werd lam gelegd en lam geslagen. Ons brood onderging de nazi-metamorphose en veran derde in tulpenbollen. Dit is het lot geweest van zoovele landen, die in den tweeden wereldoorlog werden binnengesleept, tegen hun wil. En, al die landen zullen nog vele jaren te kampen hebben met groote moei lijkheden voor hun herstel, terwijl het fnui kende is, hoe door de gewijzigde omstandig heden, de politieke en economische verschui vingen, vele mogelijkheden het vroegere wel vaartspeil te bereiken, hert geheel onzekere naderen. Dit zijn de landen, zooals ons eigen land, aan wie, geheel buiten hun schuld het grofste onrecht werd aangedaan. Die landen echter, die tijdens de wereld worsteling aan den verkeerden kant stonden, die steum>ila- ren werden van het Hitlerregime, hebben ook ,na den oorlog met nog veel grootere ontred dering te maken. Zoo'n land is Horïgarije, waar het begrip „democratie" tot een aan fluiting werd, dat als As-satelliet een mis dadige terreur uitoefende, een land, waar het volk nu zwaar moet boeten voor de misda dige gedragingen eener Duitsch-gezinde re geering. Wat is er overgebleven van Boeda pest, eens „de trotsche koningin van den Blauwen Dcnau?" Ruïnes, politiek en econo misch verval, psychische onrust, die slechts zou kunnen worden weggenomen, door een daadwerkelijke „herstel-politiek" eener krach tige, democratische partij. Maar juist zoo'n land staat open voor de extréme, politieke theorieën, omdat het zijn evenwicht is kwijt geraakt. Want Hongarije is thans een land met sterken, communistischen invloed. Ook thans: vrijheid heerscht er niet; arbeid is er gering, omdat het aan de benoodigde mate rialen ontbreekt; het karige broodrantsoen moet worden aangevuld met maïs. Maar na tuurlijk wordt er door de regeering een schijn-weelde geëtaleerd. De voortdurende partij-twisten bevorderen bovendien geens zins het herstel. Telkens hoort men van complotten, waarin hooggeplaatste figuren de hand schijnen te hebben, met het doel aan de macht te komen. Het is hetzelfde beeld, dat we ook in het Duitschland van 1919 te aanschouwen kregen, toen kleine „putschen" van links en van rechts elkaar periodiek op volgden. Sinds de verkiezingen in Hongarije, zijn een viertal maanden verloopen en hoewel de „partij der kleine boeren" de overwin ning behaalde, kwam het toch niet tot een krachtige, politieke structuur. Die „partij der kleine boeren" bevatte echter slechts een ge ring aantal werkelijkeboeren, want de kie zers werden gevormd door ontevreden amb tenaren en intellectueelen. De sterkste macht werd uitgeoefend door de in leden-aantal kleine communistische partij, dank zij den Steun van de Sowjets. De sociaal-democraten in Hongarije onderschrijven de politiek der communisten, die met vier ministers deel uitmaken van een kabinet, dat uit 18 leden bestaat. Er is een „nationaal bevrijdings front" gevormd, bestaande uit een coalitie tusschen de communisten en socialisten, waarbij ook de kleinere groepeeringen zich zouden hebben aangesloten. Voorwat de bin- nenlandsche politiek betreft, streeft men naar agrarische hervorming, hetgeen trouwens wel noodig ook is, bedenkende, dat o.a. tijdens den oorlog een 800.000 stuks vee vèrdwenen! De regeering hoopt nu met een drie-jaren plan het boerenbedrijf te kunnen mechani- seeren, hoewel de boeren daar weinig heil van verwachten. De economische tegenstel lingen van de Hongaarsche nabuur-landen zijn zeer groot, maar het is misschien mo gelijk een tol-unie te sluiten met Roemenië en Yoego-Slavië. Er wordt contact gezocht met het buitenland, niet alleen met het Oos ten maar ook met Westelijk Europa, en er vertoeft momenteel zelfs een handelsdelegatie in Nederland. Zooals men weet, zijn de ver houdingen tusschen Hongarije en Tsjecho- Slowakije zeer gespannen. Van de ongeveer 600.000 Hongaren, die in Zuid-Slowakije wonen, een betrekkelijk klein gebied, zullen er 50.000 worden uitgewisseld tegen een zelfde aantal Slowaken, die in Hongarije wonen. Het meerendeel der Hongaren in Slowakije staat dus voor de keuze al dan niet de Slo- waaksche nationaliteit aan te nemen. En aangezien honderdduizenden Hongaren daar niets voor voelen, wijst de Tsjecho-Slowaak- sche regeering hen de deur, aangezien zij, als behoorende tot een nationaliteit, die ge durende den oorlog met Hitler in zee ging, een gevaar voor den staat geacht worden. Dit is een enorme moeilijkheid, deze vlucht der Hongaren uit Zuid-Slowakije, omdat Hongarije die honderdduizenden landgenooten ook niet kan opnemen. En toch trekken da gelijks groote groepen vluchtelingen met levensgevaar over den Donau, teneinde als .Hongaarsche mindérheid" te ontkomen aan de vervolging, die hen in Tsjecho-Slowakije steeds wacht. De Spoorwegen strijden tegen sneeuw en vorst lederen dag 25 kolentreinen uit de mijnstreek De moeilijkheden, die de sneeuw en de vorst in het begin dezer week in het spoor wegverkeer veroorzaakten, waren gisteren grootendeels opgelost. Werden Maandag j.l. per etmaal 25 kolentreinen met in totaal 1071 wagons uit de mijnstreek naar alle deelen van het land vervoerd. Dinsdag bedroeg dit aan tal 26 met totaal 1113 wagons. Negentien treinen met in totaal 1017 leege wagons keer den naar de Mijnstreek terug. De bijslijnea GorichemRotterdam, ^age ZwaluweDen Bosch en AmersfoortEde (gedeeltelijk) moesten worden gestaakt. De laatste dienst wordt aangevuld met een Dieseltrein Noorsche vrouwen van middelbaren leeftijd zullen in Duitschland kantinewerk voor de Noorsche bezettingstroepen ver richten. Te Lissabon is een internationale confe rentie van de „Vereeniglng voor vervoer door de lucht" geopend, waarop ook Nederland is vertegenwoordigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3