Linksche Zionisten doen beroep op de wereld LDist <11 Kamer gaat onder het juk van min. Beel door Uniecongres S. S. R. gistermiddag geopend NIEUWE LEEDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1947 •JODEN MOETEN HUN HUIZEN VERLATEN Terwijl de Britsohie madhiHhebbers te Lon den niet tot een op-lossing konden komen inzake Palestina, wordt de toestand in het „Beloofde Land" met den dag ernstiger. Thans moeten meer dan 1500 Joden,, die in de afgebakende Britscbe veiligheidszóne van Jeruzalem wonen, binnen 48 uur hun wonin gen verlaten ten behoeve van politie, troe pen en Britsdhe ambtenaren. Zij kregne geen ander onderdak toegewezen. De Palestij n sche verzetsgroep „Irgoen Zwai Lioemi" heeft gisteravond in verschil lende talen via de radio een beroep gedaan op de geheele wereld. En geland heeft heit masker laten vallen," aldus werd verklaard, „en is thans bezettende mogendheid gewor den. Men heeft ons voor de keuze gesteld: overgave of oorlog. Overgeven zullen wij ons echter niet en wij zijn er zeker van, Bonnenlijst voor de komende 14 dagen Elk der volgende bonnen geeft van 9 t/im 22 Febr. recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook no. 4) 59-6 algemeen 750 gram suiker, bote*- hamstrooisel of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram choc, of suikerwerk. 59-7 algemeen 1 ei. 59-8 algemeen 500 gram sinaasappelen. BONKAARTEN KD, KE 701 (strook no. 4) 60-3, 60-4 alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choc, of suikerwerk. 60-5 algemeen 1 el 60-6 algemeen 1000 gram sinaasappelen BONKAARTEN MA, MD 701 (strook no. 4) 59-4 suiker... 250 gram suiker, boter- hamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choc, of suikerwerk. TABAKS KAARTEN ENZ. T.69, T.70.2 rants, tabaksart.. p. bon. V 70 200 gram ohoc. en/of sui kerwerk of 200 gr. suiker, boterham,- strooasel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. X 69 2 rantsoenen tabaksart. X 70 100 gram choc, en/of sui kerwerk of 100 gram suiker, boterham- strooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Op de suikerbonnen is voortaan naar keuze ook chocolade of suikerwerk ver krijgbaar. Op bonnen voor versnape ringen kan men^esgewenscht ook suiker of jam koopen. De volgende bonaanwijzing voor suiker en versnaperingen zal op 20 Febr. plaats vinden. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 12 Febr. a.s. ingeleverd worden bij een handelaar in groenten en/of fruit. Bierut gekozen tot president 1 van Polen Cyrankiewicz belast met vorming van een regeering. Met 408 stemmen is tot president der Pool- SChe republiek gekozen de ex-voorzitter der Foolsohe Nationale Vergadering: Bierut. De Boerenpartij onthield zich van stemming. ZooaLs we reeds meldden is de leider der Boerenpartij, Mikolajczyk, uit de regeering getreden. Na hem is dr Wladislaw Kierrnik, Vice-voorz. der Boerenpartij afgetreden, ter wijl over het aftreden van den derden minis ter, Czeslaw Wyoeh, Hd der Boerenpartij, nog niets naders bekend is. De voorloopige Poolsohe ^egeering van Edlwaird Osobk-a -Morwaskiheeft haar ont slag bij den president der Poolsohe Repu bliek, Bierut, ingediend. Deze heeft Cyran kiewicz, secr.-generaal van de socialistische partij, belast met de samenstelling van een nieuwe regeering. DAT dezer dagen uinforme maximumprij zen zijn vastgesteld voor de belangrijkste houten huishoudelijke artikelen, welke be gin volgende maand geldig worden. DAT voor de A'damsche rechtbank giste ren vijf jaar is geëischt tegen twee hande laars in valsche dollarbiljetten DAT het dep. van Buitenl. Zaken het Fransche bericht van een ontwerp-lucht- vaartovereenkomst tusschen Nederland en Voor-Indië nog niet kan bevestigen. DAT de proc.-fiscaal van het BG te Adam 1 jaar gev.straf eischte tegen de aannemers Gebr. Hollander uit A dam, die tal van ge bouwen in Den Haag hebben gesloopt. DAT Prins Bernhard gisteren de eerste landelijke Niwin-contactbijeenkomst te Utrecht heeft toegesproken. DAT de '„Stichting 1940—1945" f3.467.30 ontving van een comité in de Haarlemmer poort- en Spaarndammerbuurt, t.b.v. de slachtoffers uit den illegalen strijd. DAT op 8 Febr. in „Krasnapolsky" te A'dam een congres wordt gehouden van de Bedrijfsgroep „Handel" van den Alg. Bond „Mercurius". DAT van 8 tot 28 Febr. in den R'damschen Kunstkring, W. de Withstraat, een ten toonstelling wordt gehouden van „Het hand schrift in den loop der eeuwen". DAT min. Beel den heer Algra op vragen, betreffende opschriften, aangebracht op de Niwin-Kerstpakketten nog niet heeft kun nen antwoorden, aangezien van de Ned.-Ind. Regeering geen inlichtingen waren ontvangen. DAT de afdeelingen der EVC opdracht hebben gekregen de deelname aan de EVC- demonstratie te Utrecht te beperken tot niet-NV V-leden. dat ondier het overgroote deel van het Jood- sohe volk geen verraders zullen worden ge vonden." De Ir go en zal tot den. laatsten man strijden en riep de hiüp in van de andere volken. De Joodsche Nationale Raad (Vaad Laoemi) zal binnenkort een resolutie opstellen, waar in wordt verklaard, dat hij geen medewer king zal verleenen aan het bestrijden van het „terroriscme" van de Irgoen, daar de Joodsche gemeenschap niet als aanbrenger wil fungeeren. Alle Zionistische leiders in Amerika zijn tegen 17 Febr. voor een buitengewone vergadering te Washington opgeroepen. Prof. Einstein staat op het standpunt van een Gi-nationaal bestuur voor Palestina, onder de hoede der V.N. De Joodsche Nationale Raad zal waar schijnlijk niet samenwerken met de Pales- tijnsdhe regeering bij de bestrijding van het terrorisme, omdat de Joodsche gemeenschap niet als aanbrenger wil fungeeren. Wordt daar gevoetbald in plaats van gewerkt? De heetr Peters (K.VP.) vroeg den minis ter van Openbare Werken of het waar is, dat de ambtenaren der wederopbouwstreek- busreaux een voetbalcompetitie organiseerden, die zij in werktijd, met gebruikmaking van dienstauto's uitvoeren tot groote ergernis van de getroffen streekbevolking, terwijl het zelfs gebeurd is, dat zij een h,eelen dag verzuimden om den wedstrijd tusschen de Limburgs che- en Zeeurwsche streekbureaux te spelen. Tenda en Briga, de voormalige Italiaan- sche kantons zullen tusschen 12 en 20 Febr. aan Frankrijk worden overgedragen. Wordt „staakt het vuren" nu eindelijk een feit? In verband met de omstandigheid, dat de republikeinsche „minister van Defensie" Amir Sjarifoeddin, gisteren uit Batavia naar Djagjakarta is vertrokken, teneinde daar een zitting van het voltallige kabinet bij te wonen, wordt de mogelijkheid groot geacht, dat het bevel „staakt het vuren" heden door de' republikeinen zal worden afgekondigd. BENOEMINGEN RECHTERLIJKE MACHT Benoemd tot vice-pres. van het B. G. te Den Haag mr F. M. Westerouen van Mee- teren, thans raadsheer en tot plv. raadsheer mr M. M. v. Velzen, adv. te Schiedam; tot ambt. O. M. te Haarlem mr R. W. H. Pitlo te Den Haag; tot rechter te Arnhem mr C. W. Dubbink te Zaandam; tot griffier Centr. Raad v. Beroep te Utrëoht mr E. H. Nuyer te Amersfoort; tot voorz. Raad v. Beroep te Gron. mr H. B. J. Waslarfder te Utrecht. DELFTSCHE STUDENTEN NAAR DE MIJNEN? Er is, zoolang de T H. te Delft wegens kolengebrek gesloten is, voor 250 Delftsche studenten gelegenheid in de mijnen te gaan werken. Aanmelding kan geschieden bij de afd. personeel der Staatsmijnen, tel. 4541 te Heerlen. Banklooper te A'dam neergesla gen en beroofd van f 25.000 Gistermiddag is de 60-j. A. P. Moerman, twe eonbekende personen neergeslagen en het gebouw Keizersgracht 181, A'dam door banklooper van de N.V. Kas vereen iging, in van zijn tasch, inhoudende plan. f25.000 en eenige chèques op banken te A'dam, be roofd. De daders zijn ontkomen. De laatste overval op een banklooper van de N.V. Kas- eeniging dateert van 20 jaar geleden. Deze was toen door den looper zelf geënsceneerd. P. V. d. A. KIEST EIEREN VOOR HAAR GELD (Van onzen Parlementsredactenr) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het verzoek van den heer Haken (comm.) toe gestaan om de Regeering te intenpelleeren over de brandstoffenvoorziening en deze interpellatie toegevoegd aan de te behande len onderwerpen. Daarop werd gerepliceerd op de rede van min. Beel over het ontwerp tot toekenning van een uitkeering aan gepensionneerden. Mevrouw Fortanderde Wit (PvdV) verde digde thans een regeling, welke het midden houdt tusschen haar amendement en het standpunt der Regeering. De heer Roos jen (AJt.) bleek op bepaalde punten door het betoog van den minister niet overtuigd, met name voor wat betreft die pensioenen, welike wachtgelden vervangen. Ook zij komen voor toekenning van de uitkeering in aanmer king. De heer Hoogkarspel (comm.) betoogt, dat de uitkeering betaald wordt, niet uit de schatkist, maar uit het Burgerlijk Pen- sioel^fcids. Steun, welke -door Maatschappe lijk milpbetoon wordt verleend, worde niet in mindering gebracht. Ook de heer v.d. Brug (PvdA) was door het ministerieele antwoord teleurgesteld, vooral met betrekking tot de laagst gep en si on neerden.De heer van Vliet (KVP) was al evenmin voldaan, zoodat na al deze critiek minister Beel geen gemak kelijke taak had. Den heer Roosjen zeide de bewindsman overweging van diens wen- schen toe. In antwoord aan den heer Hoog- karspel achtte de minister hét uitgesloten, dat de uittoeeringen in plaats van aan de schatkist aan het Burgerlijk Pensioenfonds ten laste komen. Het ligt stellig niet in de bedoeling der Regeering, dat steun van M. H. in mindering wordt gebracht. De toe kenning moet werkelijk effectief zijn. Mevrouw Fortanier-de Wit lichtte na de rede van den minister haar amendement toe, waarop de heer v. d. Bëbg zijn verwondering uitte over het feit, dat dit amendement van de Partij van de Vrijheid afkomstig was. De strekking van het amendement had echter zijn instemming. Het liet den volgenden spreker, den heer Hdogkarspél, onverschillig, van wie het amendement afkomstig was, en wilde het gaarne steunen. Minister Beel merkte op, dat de regeering overwegend bezwaar heeft tegen het amen dement, zelfs zoozeer dat zij het ontwerp zal terugnemen., indien de Kamer het amende ment zou aanvaarden. Met de geuite wen- schen zal echter ernstig rekening worden ge houden. Het amendement verhoogt de kosten tot tótaal f 70 mijlioen. Met dit betoog van den bewindsman, aldus mevrouw Fortander-de Wit, wordt de Kamer onder hoogen druk gesteld, doch zij zag in het woord van den minister geen aanleiding om het amendement in te trekken. De heer v. d. Brug echter zwichtte voor den druk der Regeering, al stelde het standpunt van den minister hem zeer teleur. Nu de minister het amendement onaannemelijk had verklaard, wilde ook de heer Van Vliet (K.V.P.) het niet steunen. Het amendement werd verworpen mert 15 tegen 45 stmmmen (deels) (tegen: P. v. d. A., K.V.P., A.R.; vóór: P. v. d. V.; C.H.; S.G.P. en Goimm.), waarna het wetsontwerp zelf z.h.s. werd aanvaard. Dit beteetoent dius, dat in. Maart de in uitzicht gesrteütde uitkee ring plaats zal vonden. GELD EN MATERIALEN VOOR VERMAAK? De heer Thomassen (P. v. d. A.) vroeg den Minister van Openbare Werken, of het waar is, dat o.m. de Nederlandsohe Herstelbamk voor f 1.750.000 deelneemt in de oprichting van het z.g. Butlincamp, dat een óp winst gerichte vermaakindustrie is en of het ver antwoord is, daarvoor materialen af te staan, terwijl woningen en nuttige gebouwen ais Jeugdherbergen, kampeercentra enz. niet opgetrokken kunnen worden. Kerk en School Ned, Herv. Kerk Beroepen: te Gameren H. G. Abma te IJsselstein; te Rotterdam-C (16e predpl.) J. H. v. Grieken te Arnhem. Aangenomen naar Roosendaal (toez.) H. R. Elzenga te Aagtekerke. Bedankt voor Barneveld H. Harkema te Wijk bij Heusden; voor Gouderak P. Bouw te Woudenberg: voor O. Beyerland A. Vroeg- indewey te Loon' op Zand; voor Oudekerk a.d. LTssel J. J. Timmer te Harderwijk; voor Leur (toez.) en Standdaarbuiten H. R. El zenga te Aagtekerke. Geref. Kerken. Tweetal: te Watergraafsmeer (3e pred. pl.) F. Guillaume te Sneek en A. Plaatsman te Sybrandaburente Zwijndirecht F. H. von Meyenfeldt en Th. Oostré te 's-Gravenmoer. Beroepen: te Rheden-De Steeg M. Sdhtnkeveld te Wieringen. Geref. kerken art 31 K.O. Aang'enomen. naar Kralingscheveer W. J. v. Otterloo te Zuidhorn. Geref. gemeenten Beroepen: te Tholen A. v. Stuyven- berg te Yerseke. Predikantennood op Herv. Synode ter sprake Dr K. H. E. Gravemeyer toch naar Indië Op de gisteren te Utrecht gehouden bui tengewone vergadering van de Gen. Synode der Ned. Herv. kerk, werd het moderamen, bestaande uit de predikanten W A Zeydner, H F J Wesseldijk, H J Honders en P v d Wal, herkozen Ds Zeydner aanvaardde het presidiaat en wees erop, dat God de Gene rale Synode in het vorig jaar nabij is ge weest en dat gebleken is dat zij inderdaad de kerkeraad der Ned Herv kerk kan zijn. Vervolgens werd het eenige agendapunt be sproken: het voorstel om bijzondere maat regelen te nemen met het oog op de nooden ten aanzien van de geestelijke verzorging van leger en vloot en van de Prot. Kerk in Indië. Na breede bespreking, waaraan zeer vele leden deelnamen, bleek, dat de voor stellen in den votm, waarin zij de Synode bereikt hadden, niet zonder meer aanvaard baar werden geacht. Er werd dan ook een commissie benoemd, die, rekening houden de met de gemaakte opmerkingen, een ander voorstel zal indienen in de eerstvolgende vergadering, die eind Februari wordt ge houden. Hij drong er op aan, dat met deze zaak in verband met den grooten nood, een zoo groot mogelijken spoed zal worden betracht. In de middagzitting nam de Synode af scheid van den algemeen gedelegeerde, dr K H E Gravemeyer, die naar Afrika ver trekt. Ook machtigde men hem zijn reis naar Indië (welke in tegenstelling met het geen ons dezer dagen werd gemeld, toch doorgaat) in haar opdracht te maken. PERSONALIA Gisteren aanvaardde dr A C Schuffelen zijn ambt als lector in de Landbouwschei- kunde te Wageningen. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 5 Feb. Geslaagd artsex. Ie ged. mevr. H. G. Frenkel-Tietz en de heeren M. W. v. d. Kooi, J. Hoogerheide en J. M. Offringa GRONINGEN, 5 Febr. Geslaagd «loet. Godgeleerdheid ds M. P. Mentzel, Naaldwijk, doet. geneeskunde L. A. Buining, Leermens, W. C. R. Wilmes, 's-Heerenberg, J. Verhulst, Wassenaar, doet. letteren en wijsbegeerte (geschiedenis) P. C. Soeters, Apeldoorn, voorbereidend ex. godgeleerdheid J. R. Ha- nenburg, Th. L. Beernink, beiden te Leeuwar den. A. J. Nijk, Meppel en mej. *M. F. Bos, Winschoten. RIJEENKOMST IN DE AULA DER T.H. TE DELFT (Van een onzer verslaggevers) Er heerschte gistermiddag een gezellige, opgewekte sfeer in de zalen van de Stads- doelen te Delft. Uit alle Academiesteden in on? land waren ongeveer 350 studenten naar de Prinsenstad gekomen om deel te nemen aan het Unie-congres van de Societas Studio- sorum Reformatorum in Nederland. De begroeting was hartelijk en de kennis making joviaal, zoodat men zich reeds spoe dig in aangename onder-onsjes had neerge zet, waarbij zich menig druk gesprek ont wikkelde. Het Unie-bestuur, dat in open caleches van het station was gehaald, werd in de receptie kamer door het bestuur der Delftsche afdee- ling, welke als gastvrouwe en organisatrice IIM. DE ZOON VAJY BOBBY 59. Nu moet Van Baren het bezuren Hij krijgt de schuld van Jimmy's kuren; Terwijl mevrouw Verhoog terstond Vergoeding opeist voor haar hond. Brult Jochem woedend: „Man, geef vlug Mijn bonen of mijn geld terug!" Kortom, de ruzie overschrijdt De grenzen der wellevendheid. óu. „Als jullie ruzie maken, zeg", Roept juffrouw Mast, „dan ga ik weg!" Meteen weerklinkt door heel den winkel Een oorverdovend glasgerinkel, En aan de limonadeflessen Zal niemand ooit zijn dorst meer lessen! Zo zie je: in het algemeen Komt nooit een ongeluk alleen. optrad, ontvangen. Hier waren de congres- deelnemers eenigen tijd. bijeen, waarna men zich gezamenlijk begaf naar de aula van de Techn. Hoogeschool welk stemmig gebouw zioh hiervoor bijzonder leende waar de officieele opening van het congres plaats vond. De praeses van de afd. Delft, ir D. G. Nij-« man, sprak een inleidend woord, waarin hij allen welkom heette, in het bijzonder het Unie-bestuur, de vertegenwoordigers van de reünisten-organisatie, prof. dr. ir. J. H. v. d. Maas. der studenten-corpora, F. Q I. te Kam pen, N. D. D. D. te Amsterdam, N. C. S. V., C. S. R.. C. S. B., ds T. J. Wiersma, Ned. Herv. studentenpredikant, alsmede mr. dr. ir. A. R. Veldman, secr. van het college van curatoren der T. H. en zijn vreugde uitsprak over de groote deelname"* aan deze 61 Diës der S. S. R. Vervolgens was het woord aan dr J. C. A. van Loon, Geref. studentenpred. te Delft, die de openingsrede uitsprak en erop wees, dat de zinspreuk „Litoertas ex Veritate", „vrijheid uit waarheid", niet veranderd was, terwijl er juist nu een zuciht naar vrijheid, die uit de waarheid is, valt waar te nemen. De meening, dat het Christendom en de ge- loovige wetenschap hun tijd hebben gehad, wordt ook nu gehoord, al wordt deze dan in andere woorden uitgesproken, doch nog steeds met dezelfde argumenten als Nietsche en even brutaal. Vrijheid en waarheid zijn in diepsten zin eigenschappen van den leven den God, Wiens Zoon ons alleen kan vrijma ken. „God heeft geschreven", is het eenige fundament in ons leven. Dr van Loon deed een krachtig beroep op de Calv. studenten tot eindeloos zelfonderzoek en bezinning op de taak in dezen tijd, opdat de S. S. R. zoo zijn plaats in ons volk, speciaal ook tegen over Gods volk, dat zucht om geloovige we tenschap, moge zien Ten besluite van deze bijeenkomst, droeg ir Nijman de leiding van het congres over aan den heer I. Hamming. Gisteravond refereerde in de groote Foyer, welke tot in alle hoeken was gevuld, prof. dr J. H. Bavinck van Utrecht, over het onder werp: „De Kerk," waarop een zeer breed voerige bespreking volgde. Wegens plaats gebrek hoopen wij morgen op deze rede terug te toornen.' Heden werd het congres voortgezet met enkele sportwedstrijden, terwijl vanmiddag prof dr. S. F H. J. Berkelbach v. d. Spren kel van Utrecht een referaat hield over: Het interconfessioneel gesprek". Voorts is er voor morgen nog een lezing ingelascht van prof. C. Veenhof van Utrecht, over het onderwerp: „Geloof en kerk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2