„Waarom zal ik nog de doodstraf eischen T Gevechten op vele punten van Java en Sumatra Lijfwacht van Mussert wordt 5 jaar opgelegd Bolbloemen-tentoonstelling in het Westland NIEUWE LFIDSCHE COURANT WOENSDAG 5 FEBRUARI I9i» Éénmaal spreek ik het openlijk nit, aldus de p.-f. 'mr J. L. Zaayer ALS ER TOCH GEEN RECHT WORDT GEDAAN Woorden van historische beteekenis waren het, die gisteren op den Kneuterdijk gesproken werden door den procureur-fiscaal bij het Haagsch Bijzonder Gerechtshof, mr. J. L. Zaayer. Hier stond een nog betrekkelijk jong jurist, die den zedelijken moed had zich uit den bajerd van desillusies op te tillen en, trillend van verontwaardiging, zijn stem te verheffen tegen -al diegenen, die het recht doen in Nederland tot e©n aanfluiting maken. 't Was de zaak-Piek de man van de „Winterhulp" die hem daartoe aanleiding gaf. Na eerst te hebben vastgesteld, dat deze landverrader op zijn terrein zeker even schul dig is als Blokzijl was op het gebied der pro paganda, zeide mr. Zaayef, dat indien Piek de straf had gekregen, die hij verdiende, hij op den dag na de bevrijding stellig ergens in Nederland aan een boom zou hebben gehan gen. Maar dat is niet gebeurd, aldus spr., en in de afgeloopen anderhalf jaar hebben wij nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen, die dit verdienen in Nederland (ik zeg niet: geen recht wordt gesproken, maar) geen recht wordt gedaan. Over het leven o.a. dat van Piek maak ik mij dus geen zorgel. Ik sta voor de moeilijke vraag, welke straf ik in het licht van dezè situatie dan wel moet eischen. aldus mr. Zaayer. Dit is iets anders dan de gewone kwestie, in hoeverre de Justitie, behalve met eigen oordeel, ook met de algemeene maatschappe lijke waardeering van een feit heeft rekening te houden. Er is hier geen algmeene waar deering, maar er zijn twee scherp ttegenover elkander staande groepen, tot de eene waarvan ik behoor, terwijl de werkelijke gang van zaken beheerscht wordt door de andere groep, en, naar ik moet aannemen, wel definitief be heerscht wordt. In zulk een situatie kan het O.M. zich eenvoudig op het standpunt stellen, dat het zonder meer de straf requifeert die het zelf juist acht, doch daarbij zou het er geen rekening mede houden, dat het potreedt tegenover den rechter, en in het publiek. Tegenover rechteren publiek geldt, dat indien het O.M. iets requireert, waarvan een ieder in redelijkheid begrijpt dat het toch niet gebeuren zal, het O.M. niet au serieus ge nomen wordt. Men heeft in Nederland de doodstraf uit drukkelijk opnieuw ingevoerd en een bijzon dere rechtspleging in het leven geroepen met de uitgesproken bedoeling, dat streng recht zou worden gedaan. Als dit nu niet serieus bedoeld blijkt, meen ik werkelijk tcoh niet, in een serieuze nastreving ervan de rol van Don Quichotte te moeten spelen. Bepaaldelijk tegenover den Techter kan de vertegenwoordi ger van het openbaar gezag niet de doodstraf requireeren, wetende dat datzelfde openbare gezag ter uitvoering van een opzettelijk ge volgd plan die straf toch niet zal uitvoeren. Of de rechter dit affront voor zijn onafhanke lijkheid en deze ondermijning van het gezag van zijn uitspraken wil riskeeren, moet geheel ter beoordeeling aan hem zelf worden over gelaten. Bepaaldelijk tegenover het publiek dient het O.M. zich te onthouden van misleiding. Ik mag niet daar de illusie wekken van een ge strengheid, waarvan ik weet dat zij niet bestaat. Het moet uit zijn met de vette kopjes in de couranten „Tegen verrader de doodstraf ge- eischt" in een land waar wij weten, dat daar toch niets van terecht komt. Naar ik meen zal het dus noodig zijn, de requisitoiren aan te passen aan de heer- schende opvatting. Of ik dit inderdaad kan doen wordt beheerscht door een nog dieper liggende vraag: kan iemand, die z,ch slechts beschikbaar stelde om mede te werken aan wat in dit tijdsgewricht onze historische taak was, een nationaal strafgericht over de land verraders, in functie blijven wanneer hij ziet, dat Nederland de kracht daartoe niet kan ^ontwikkelen? Ik dwaal hiermede ver van Piek af en volsta met nog slechts één zin: Er is veel voor te zeggen, dan heen te gaan, maar ook veel om een werk af te maken, dat in het nationaal., belang toch beëindigd moet worden, hoe dan ook. Maar dit laatste is alleen toelaatbaar, indien iedere mogelijkheid wordt uitgesloten, dat in he conflict der beide stroomingen deze medewerking als een blijk van instemming zou worden opgevat. Daarom is het noodig, althans éénmaal dit in het openbaar uit te spreken. Tenslotte requireerde spr., zooals reeds (resp. elders) gemeld, tegen Piek de straf die hij voor hem passend acht naar de opvatting waarmede hij, als gezegd, tekening had te houden, namelijk twaalf jaar gevangenisstraf, met levenslange ontzetting uit het actief en passief kiesrecht en het recht om ambten te bekleeden. In de middagzitting was het woord aan den verdediger mr. C. H. Telders, die de dagvaar ding uiterst vaag noemde ten aanzien van iemand, die voor één der ergste collaborateurs doorging. PI. betoogde, dat verd. in voort durend conflict heeft gestaan met de Duitschers en de N.S.B. Men moet zorgen dat deze verd. niet op geruchten veroordeeld wordt. Uitvoerig ging spr. de loopbaan van verd. na en meende, dat men hem moet zien als een idealist Kan activiteit voor het materieel welzijn van ons volk als hulpverleening aan den vijand wor den gezien? Hij heeft zich niet verrijkt, zijn activa bedragen volgens zijn beheerder f8000 en zijn passiva f4800. Zijn vrouw is inmiddels in een zenuwinrichting opgenomen. PI. wees er voorts op, dat de „Winterhulp" door het College van Secretarissen-Generaal en door de Commissarissen der Koningin werd gesanctioneerd. Met verd. hadden zij het ver trouwen, dat W.H. een Nederlandsche instel ling zou kunnen blijven. Vele bekende figuren als mr. Frederiks, jhr. mr. Snouck Hurgronje, burgemeester Oud é.a. hebben zich het eerste jaar achter W.H. geschaard. PI. concludeerde, dat de opzet van verd., om het Duitsche belang te bevorderen, niet be wezen is. Na zijn aftreden is het den ver keerden kant opgegaan. Ook de twee andere tenlasteleggingen Bestreed spr. en vroeg ten slotte clementie. Na re_ ne dupliek werd de uitspraak op 18 Febr. vastgesteld. JHet Italiaansehe verzoek mee te mogen spreken Plaatsvervangers stellen discussie uit Op voorstel van den Rus Goessef besloten de plaatsvervangers voor Duitschland de discussie over het Italdaansche verzoek om te mogen worden gehoord over het vredesver drag met Duitsdhland, op te schorten. Het zelfde geschiedde met het rapport over de herstelbetalingen,; - Gisteren hoorden de beeren Nieuw-Zeeland aan, dat aandrong op afscheiding en onder controle 9telling van bepaalde gebieden, die van vitaal belang zijn voor het Duitsche oor logspotentieel en op een, verdeeling der Duitsohe landgoederen. beulen opgehangen In Ween en werd Siegfried Seidl, commandant van het concentratiekamp Theresienstadt, waarin ok vele Nederlandsche Joden omkwa men, opgehangen. In Praag stierf aan de galg de vroegere SS generaal Bemhard Placht, die negen Tsjechi sche studenten liet vermoorden. De 19-jarige Kees Broekman uit De Lier wist te Oslo de eerste plaats te bezetten bij de schaatswedstrijden op de 10.000 meter met een tijd van 17 min. 43.8 sec. Op de 5000 meter nam hij de tweede plaats in. Kees vertelt hier aan de bekende rijders: Jan £*angedijk (links) en Buyen (rechts) van zijn ervaringen. NED. VERLIEZEN BLEVEN GELUKKIG UIT Het meest verheugende in het lange com muniqué van den Ned.-Ind. Legervoorlich- tingsdienst, met betrekking tot de gevechten, welke gisteren op vele plaatsen van Java en Sumatra plaatsvonden, is wel, dat er aan Ne derlandsche zijde geen verliezen te betreuren vielen. Zoowel in de omgeving van Batavia, van Bandoeng, Semarang en Soerabaja werden Nederlandsche posten met geweer- en mortier vuur door republikeinsche eenheden aange vallen. De tegenacties, welke daarop werden ingezet, brachten de gewenschte resultaten. Nog steeds komen drommen Inheemsche vluchtelingen de demarcatielijnen over voor bescherming en voedsel. Nabij Krian (in de omgeving van Soerabaja) brachten de republi keinen enkele wegversperringen aan. Ook in Medan en Padang werden verschil lende grensoverschrijdingen gerapporteerd. Ten aanzien van het Ned, ultimatum in laatst genoemde plaats wordt nog gemeld, dat de republikeinsche resident van Sumatra's West kust verzocht heeft om vaststelling van de plaatsen der wachtposten. Alle militairen en burgers, die betrokken waren bij de overrompeling te Sanga-sanga (Oost-Borneo) door de republikeinen, bevin den zich thans in veiligheid. De. telex een spookapparaat? Het telex-apparaat in de journalisten- kamer in hiet Astoria Chalet te Baam heeft gistermorgen een van de werksters in het hotel een waren schok gegeven. Het toestel was een kort oogenbldk stil, doordat van Den Haag uit niet gezonden werd. De werkster kwam binnen en be gon het apparaat af te stoffen. Plotseling werd er weer gezonden en de vrouw schrok van dit plotselinge leven in een dood apparaat dusdanig, dat zij gillend van angst met wapperenden stofdoek de deur uitliep. Het kostte veel overredingskracht haar er van te overtuigen, dat een telex geen spookapparaat is. regeeringsadViseurs naar engeland en amerika De Regeerrngsadviseurs voor Ind. Zaken, dr A. D. A. de Kat Angelino en prof. G. A. Ph. Weyer, zijn naar Engeland vertrokken, van waar zij spoedig naar Amerika zullen doorred zen. zuivering brabants che bladen. De Comm. voor de Perszuivering heeft W. Boelaars, H. Wijffels, C. Teulings, H. v. Roosmalen, L. Teulings en J. v. Hellenberg Hubar, allen verbonden aan Brabantscne dagbladen, een certificaat van geen bezwaar uitgereikt. De Haagsche correspondent B. Uiterwijk Winkel te Leiden is echter voor 20 jaar uitgesloten. HAD VAN ALLES OP ZIJN KERFSTOK (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken) Uit welke fraaie elementen de lijfwacht van Mussert was samengesteld men her innert zich misschien nog wel die lange stompzinnige kerels in zwarte uniformen gestoken, die volgens Mussert „de bloem der natie" vormden bleek voor het Haagsch Bijz. Gerechtshof. Het Hof veroordeelde n.l. heden den 30-j. Hermanus Verzijl ujt Den* Haag tot 5 jaar gev. straf met aftrek, die lid van de lijfwacht was geweest, wegens hulpverleening aan den vijand. De eisch was 6 jaar geweest. Verd. die zich voor „handels agent" uitgaf, had in den oorlogstijd zich aan allerlei misdrijven schuldig gemaakt, ate diefstal in dienstbetrekking, het verkoo- Italië te hebben gevochten, wat alles fanta sie bleek. Hiertoe was hij gekomen omdat hij eens een Jood geholpen had, waar hij zich zoo voor schaamde dat hij overal zijn „heldendaden" bij Stalingrad rond bazuinde. Het Hof veroordeelde voorts den student Th. C. v.1 d. Plaats uit Den Haag, wegens dienstnemen bij de weermacht tot 4 jaar gev. straf met aftrek. pen van valsche N.S.B.-papieren, tabak- smokkel enz. Tegenover zijn kornuiten had hij verteld met de SB. bij Stalingrad en in levert niet-bruikbare rijvergun ningen in. Houders van een rijvergunning, die hun motorrijtuig om de een of andere reden niet kunnen gebruiken, moeten deze vergunning miet het herkenndngsteeken inleveren bij den Rijksinspecteur van het Verkeer. nederland zoekt contact met den balkan Om weer, handelsrelaties met de Balkan- landen op te nemen, maakt een handels- attaché van de Nederlandsche legatie te Bern momenteel een reis door Zuid-Oost- Europa. Hij tracht vooral een algemeen in zicht in de economische structuur aldaar te bekomen. Sociale gerechtigheid De Tweede Kamer heeft gisteren en heden beraadslaagd over 'een wetsont werp, waarvan men zeggen kan, d^ daarin een belangrijk stuk sociale gerechtigheid is vervat. Het ontwerp beoogt n.l. een uitkeering te doen toekomen boven hun normale pensioen aan gepensionneerde ambtenaren (in wijden zin) of aan hun nagelaten betrekkingen. Dit was nu eens een wetsontwerp, dat in beginsel alleen maar toejuiching verdiende. Indien men nog grieven wilde uiten, dan kon den deze slechts betrekking hebben op den om vang der uitkeering voor bepaalde groepen van gepensionneerden en vooral ook op het feit, dat de voorbereiding van dit wetsontwerp aan zooveel vertraging onderworpen is geweest. De gepensionneerden, met name zij die niet dan een gering pensioen „genieten", hebben wel recht op ons aller bijzondere belangstel ling. Zij toch zijn wel heel slecht in de ge legenheid, zich in te stellen op de eischen van het levensonderhoud, welke almaar zwaarder worden. **- Het is waarlijk niet zonder reden, dat M den Bijbel, zoowel in het Oude als in het Nieuwe Testament, bij voortduur wordt ge sproken van het recht, heel speciaal van we duwen en wezen, op bevrediging van de so ciale eischen. Zij vormen, mét de gepension neerden zelf, de groep, welke als zoodanig maatschappelijk het zwakst is en daarom op sociale' bescherming het krachtigst aanspraak mag maken. Wat Finland moet afstaan aan Rusland Volgens de dezer dagen geteekende over eenkomst zal Finland gebiedsdeelen en staatseigendommen afstaan aan de Sowjet- Unie bij de regeling van Duitsche activa in Finland, die door de Russen zullen worden „overgenomen" ingevolge het Finsche vre desverdrag. Finland zal om. afstaan 'n krachtstation ett de Pasvik-waterval in Lapland, het oorlogs schip Vainamoinen, een staatsgebouw in Finland, het gebouw van de Finsche legatie te Reval en 50 pet. van het aandeelenkapi taal van een nieuwe houtpulpfabriek. Amerik. waarschuwing tegen Duitsch verzet Zoo noodig zal dwang worden aangewend. Op een t bijeenkomst van den „Landerrat" te Stuttgart heeft gen. Lucius Olay, militaire gouv. van de Amerik. zone, gewaarschuwd tegen de groeiende tegenwerking van be paalde Duitsche groepeeringen en de vijan dige houding ten aanzien van uit Hongarije en Sudetenland terugkeerende Duitschers. Voorts deed hij een beroep op de Duitschers om nog 55.000 mijnwerkers voor het Ruhr- gebied te leveren. Amerika is tegen dwang, maar eerst in laatste instantie zal deze wer den toegepast, aldus Clay. gooische gemeentebesturen planten een eik De afd Buosum e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde heeft besloten t.g.v. de blijde gebeurtenis aan elk der Gooisohe gemeentebesturen 'n Hollandschen eik aan te bieden, welke op een nader te bepalen plaats in elk der gemeenten geplant kan worden. nog slechts 7000 joden in berlijn Van de 95.000 Berlijnsohe Joden zijn er slechts 7000 övergebleven. 1.600 leefden tijdens het Nazi-regiem ondergronds en 1.400 keerden terug uit concentratiekampen. OOK OP DIT GEBIED NOG VELE MOGELIJKHEDEN - T Dat oök de Westlandsche bloembollencul tuur van groote beteekenis kan worden ge acht, wordt wel bewezen door de tentoon stelling, welke daar deze week gehouden wordt onder de auspiciën der afd. Westland der Alg, Vereen, van Bloembollencultuur, en de BI oemboll en kwee ke r sv er e en igi ng in het Westland. In hét gebouw der veiling 's-Gravenhage Ss een groote verscheidenheid van bloeiende tulpen bijeen gebracht, waaronder tientallen nieuwe soorten. Hedenmiddag is deze expo sitie, die tot Zaterdag duurt, officieel ge opend door prof. van Slochteren uit Lisse. De voorz. van de Westlandsche bloembol- lenkweekersver. „Floraha", de heer C. van Dijk, heeft eerst de vefle genoodigden, o.w. gemeentebesturen uit het Westland, welkom geheetenwaarna hij in een rede wees op den vooruitgang in de cultuur, welke ook in het Westland valt waar te nemen. De f 50 millioen aan deviezen van de bloembollen, moeten we opvoeren tot f 100 millioen, en hiervoor moeten we een product leveren, dat gezond en goed is. We kunnen onze bloem bollen laten bloeien op elk gewenseht tijds stip, al zou het beter zijn indien het koelen niet meer noodig was. Na de opening der tentoonstelling, is nog het woord gevoerd door den heer van Dijk, die dank bracht aan inzenders, den heer L. Boek, als secretaris, en anderen doe de ten toonstelling hielpen verzorgen. Namens de gemeentebesturen heeft de heer K. J. Wouters, burgemeester van Monster het woord gevoerd. „karel doorman" te casablanca. H. M's „Karei Doorman" is heden in Casa blanca aangekomen en zal 12 Febr. haar thuisreis voortzetten. In den afgeloopen nacht werd door een feilen brand het nettenpakhuis der reederf) „S. Taal" aan den Vlsschershavenweg te Scheveningen verwoest, waardoor voor f 100.000 aan netten verloren gingen. De brandweer had het door de scherpe koude, die nit zee kwam, nog moeilijker dan anders en moest van tijd tot tijd bij een kachel wat op verhaal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7