Carel Piek van de Winterhulp staat terecht Rouwdienst Prins Gustaaf Adolf van Zweden ynitivvi leidsche courant 6 woensdag 5 februari 1947 'T PUBLIEK WAS NIET GEÏNTERESSEERD (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken.) Van de vele „zware jongens", die bij dozijnen nog op de traagwerkende berechting wachten, is gisteren voor het Haagsch Bijzonder Ge rechtshof eindelijk weer eens een illuster exemplaar voorgeweest.Piek van de Winterhulp! Deze duistera figuur slaagde er, als eerste Directeur-Generaal, in korten tijd Piek, \iien get. niet kende, werd gezegd', dat hij een groote studie van de taak in Duitsch- "Tand had gemaakt. Gauleiter Möller wilde de zaak doordrijven. Hij acteerde, poseerde, poneerde en oreerde, er was geen speld fcusschen te krijgen net als Piek. (Gelach.) Piek had tegen get. gezegd, dat hij zeer Duitsch- gezind was en een nat.-soc. levensbeschouwing huldigde. De verd. nu. Telders: Is de zaak in het College van Secr.-Generaal besproken? Get.: Zeker. De statuten van de W.H. zijn Piek in de beklaagdenbank gistermiddag: „Ik was geen verbonden nationaal-socialist, maar huldigde wel in dele naar Duitsch model geschapen z.g. lief dadigheidsinstelling tot één der meest gehate Stichtingen van den vijand te maken. De dagvaarding legde hem, den 42-j. Carel Piek. zooals wij reeds meldden, drie feiten ten laste, ten eerste, dat hij in Oct. 1940 zijn benoeming door den Rijkscommissaris tot „Landesleiter der Stiftung Winterhulp Neder land" heeft aanvaard, waaruit hij op 1 Juni 1942 werd ontslagen door den R.C., in welke functie hij de Duitsche oogmerken heeft ge diend; ten tweede, dat hij in 1943 lid is -geweest van de Germaansche S.S. en door het houden van voordrachten tot het welslagen van bijeenkomsten der S.S. heeft bijgedragen, en ten derde, dat hij in Nov. 19.44, uit handen van de vijandelijke bezettingsoverheid een benoeming tot Secretaris-Generaal van het Ned. Roode Kruis heeft aanvaard, terwijl hij moest begrijpen, dat deze benoeming strijdig was met de statuten en in verband met het conflict tussohen de Duitsche bezettingsover heid en het Ned. Roode Kruis, in ieder geval hebben begrepen, dat de belangen en oogmer ken van den vijand werden gebaat. De belangstelling in de rechtszaal voor deze zaak was bij de pers grooter dan bij het publiek. Piek stelde het voor, alsof het hier een bende was op sociaal gebied. Een half uur later dan was vastgesteld, werd Piek de zaal binnengeleid. Met een groote map onder den arm, gekleed in een modieus donkergrijs costuum, leek het, alsof hij op weg was naar een conferentie van de Winterhulp. Het getuigenverhoor begint met mr H. M. L. Sark, oud-secretaris van den Armenraad, die op verzoek van den President mr. v. Meeuwen, een uiteenzetting gaf van de situatie in Juni 1ÉM0 op het gebied vam die Armeonziocng, waair- baj g"et. die poging sohj etste o-m adflie parti- ouliiere msteflfldmgieai gelijk te schakelen en omtd'er te brengen in W.H. en N.V.D. De tweede getuige, mr. dr. K. J. Frederiks, oud-secr.-gen. van het dep. van Binnenl. Zaken, gaf een uiteenzetting, hoe hij getracht heeft W.H. te voorkomen. Spr. was er tegen omdat het tegen de Ned. tradities inging. Van TWEE SCHEPEN IN NOOD. Het Britsche ss. „Elsie Kam" brak op de Oostkust van Engeland in tweeën. Het schip is de haven van Grimsby ingeloopen en er zijn geen slachtoffers. De bemanning van het Deensche s.s. „J. C. Jacobsen", dat gisteren It zinkenden toestand verkeerde, is aan boord genomen door het Deensche ss. „A. B. Bernstorff". IN ENKELE REGELS De Bond van Gepensdonneerden dier Ned. Spoor- en Tramwegen heeft bij de Tweede Kamer aangedrongen op verbete ring der pensioenen De Ned. Regeering heeft in Zwitserland Voor 2.500.000 frs. appelen aangekocht, welke na invoer pl.m. 60 cents per kg znl'len kosten. ïot secr. van het Bureau van het Re- geeringscommissariaat voor het Radtio-Wezen is benoemd J F de Herder te A'dam Gisteren kwam aan de markt de treillogger Sch. 333 (onderbroken reis, motor defect) niet 300 kg tong en 50 kisten schol. Het B.G. te 's-Gravenhage heeft den gepens sergeant-majoor van het K.N.I.L., L. N. v. Polanen uit Leiden, wegens dienst neming bij de Duitsche weermacht tot 8 jaar gev.-straf veroordeeld. De 9-j. F. A. de Vos te R'dam Is gisteren door een tankauto .doodgereden. Te Den Haag is opgericht de Liftmon- teursclub „Zuid-Holland" onder voorzitter schap van den heer H S. Vierhout. Advi seur is ir van Pouderoyen te Den Haag. De „Van Galen" is iin Aden aangeko men en zet heden haar thuisreis voort. Wegens de gladheid hebben de auto bussen der Ned. Spoorwegen op het traject 's-HertogenboschLage Zwaluwe den dienst gestaakt Te Melbourne werd de conferentie der voorloopige internationale organisatie voor de burgerluchtvaart geopend. Gisteren werd met de evacuatie van Brit- sahe vrouwen uit Palestina begonnen. De ex-burgemeester van Zuidzande, J. Ri v. d. Bent, stond voor het Tribunaal te Terneuzen terecht. Uitspraak 17 Febr. Te Londen begint 11 Febr. een Intern. Reedersccm fererutiewaaraan ook Nederland deelneemt. door mij geteekend. Dat het dep. van Binnenl. Zaken den burgemeesters had kennis gegeven, dat Piek kwam om te confereeren voor de W.H., was get. niet bekend. Eenige malen had get. tegen Piek gezegd, dat hij bezwaar had tegen dwang voor W.H. Later kreeg hij zekerheid, dat W.H. een mantelorganisatie van de N.S.B. was. Verd.: Niet alleen werden alle samen komsten met burgemeesters en commissarissen met medeweten van het dep. van Binnenl Zaken georganiseerd, maar ook alle circu laires van W.H. met medewerking van uw dep Get. mr. Frederiks: Wel met mijn mede weten, maar niet met mijn goedkeuring. Daarop komt als getuige décharge jhr. mr. Snouck Hurgronje, secr.-gen. van het dep. van Buitenl. Zaken, die verklaarde, dat hij verd. wel als pro-Duitsch kende, maar niet als N.S.B.-er. Het idee van de W.H. is van de Duitschers uitgegaan. De" Duitschers hebben get. hiervan in kennis gesteld. Zij stelden het voor als een voordeel voor de Nederlanders. Daarop heeft get. gevraagd, of alle Neder landers ervan zouden profiteeren en niet alleen pro-N.S.B.-elementen. Hierop werd ge zegd: „Allen, zonder aanzien des persoons" Later is het collecteverbod en het uitschakelen van partic. vereenigingen gekomen, waarover toen veel te doen is geweest. Piek stond vol gens get. welgezind tegenover de part. vereeni gingen en confereerde meermalen met get. Hij meende, dat verd. zijn ontslag nam, omdat de Duitschers te grooten invloed op de financiën van W.H. wilden. Verd.: Ik ben uit de W.H. gegaan, omdat comm.-gen. Schmidt 50 pet uit de kassa der te liquideeren vereenigingen voor de S.S. wilde. De laatste getuige, mr. G. M. Verspyck, directeur van het Ned. Roode Kruis, vertelde van de moeilijkheden bij de bestuurswisselin gen met de Duitschers. In 1944 was plotseling Piek tot secr.-generaal benoemd. De get. achtte de benoeming van Piek formeel onwettig. De tlijkscomm. had hem wel kunnen benoemen tot lid van het Dag. Best. maar niet tot secr.-gen. De Duitschers wilden in 1944 het Ned. Roode Kruis weg hebben om het Ned. volk uit te hongeren. Bij het optreden van Piek is het Dag. Best. afgetreden. Of Piek het werk gesaboteerd heeft weet get. niet. Het verhoor van Piek. Bij het verhoor van verdachte, waarbij hij met groote rapheid zijn tong roerde, ver klaarde hij eerst latér begrepen te hebben dat de Duitschers ons land wilden gelijkschakelen Hij ontkende dat in deze politiek de W.H. een rol speelde. Later bemerkte hij, dat de Duit schers W.H. hadden opgericht als een demon stratie van Nederl. onkunde op sociaal gebied. Propaganda ?at er volgens verd. niet achter W.H. Hij bewoog zich alleen maar op sociaal gebied. De Jodenvervolgingen pasten in het kader der Duitsche oorlogsvoering. Dat de W.H. geheel op Duitschen leest was geschoeid, heeft hij nooit kunnen vaststellen. De Pres.: De geheele opzet was toch Duitsch. Ook de naam. afgeleid van Winter - hilfe. Verd.: De naam was niet van mij afkom stig. Rost van Tonningen was eerst als Direct.- Gen. bedoeld. Alles vond ik kant en klaar, zelfs een boek over de W.H.-speldjes, tec. Proc.-Fi9c.: U bent er eigenlijk leelijk ingetippeld. (Gelach.) Verd.: Er zijn twee machten onder de Duitschers, die om de W.H. vochten: de Rijkscomm, en Com. Gen. Schmidt. De Rijks- comm, wilde mr Men ten als dir.-gen. hebben. Ik heb steeds tegen de Duitsche intimidatie gestreden. s Pres.: Is u nationaal-socialist geweest? Verd.: Ik was geen verbonden nat.-soc., maar huldigde wel de nat.-soc. levensbe schouwing, zonder pro-Duitsch te zijn. Pres.: Op een diner met de Duitsche pers- attaché heeft u gezegd tegen een tafeldame, dat wanneer het Ned. volk zijn houding niet veranderde, u naar Hitler zou gaan om voor te stellen Nederland te laten inlijven. Vërd.: Dat was maar een grapje. Pres.: U heeft u zelf destijds aangeboden voor de W.H. Verd.: Om Rost v. Tonningen er uit te hou den. Verd. ontkent lid van de Ned. SS te zijn geweest, waarop de Pres. hem bescheiden laat lezen, waaruit zijn Lidmaatschap blijkt, eerst als SS-maat. later als SS-man. Verd. gaf toe dat zijn benoeming bij het Roode Kruis in strijd was met de statuten zijn bedoeling was te redden wat er te redden viel voor het R. "Kruis. Voor het requisitoir van den proc.-fiscaal mr Zaayer verwijzen we nar pag. 7. Vliegongeluk bij Batavia kost twee dooden Maandag zijn op het vliegveld Tjililitan bij Batavia door een vliegtuigongeluk 2 officie ren om het leven gekomen. De oi orzaak van het ongeluk ziet men in het feit, dat het toe stel in een klemmende bocht beneden de voor dit type-vliegtuig geëischte minimum snelheid geraakte. De namen der slachtoffers zijn naar de N ie uwe Leidsche. Crt. verneemt, res. kapt. vlieger-waarnemer V. M. v. d. Schatte Olivier en techn. off. res. Ie ltn. B. Sohulte. N.S.B.-er te Enschede liet 2.300.000 na Het Tribunaal te Enschedé behandelde dezer dagen de zaak tegen den NSB-er mr dr G. A. Lasonder, die in 1944 overleed en in wiens woning voor f 2.300.000 aan geldswaar dige papieren werd gevonden. De vraag is of deze nalatenschap als vijandelijk vermogen moet worden beschouwd, of dat de echtge- noote, die statenloos is, tot wettige erfgename zal worden verklaard. Uitspraak over 14 dagen. Opheffing der blokkeering van gezouten haring Komt voor het meerendeel in den binnenl. handel Met ingang van 5 Febr. a.s. wordt de blokkeering van alle voorraden gezouten haring opgeheven. Voor zoover reeders en handelaren nog niet voldaan hebben aan de lastgeving tot levering van een aantal op gepakte kantjes ten behoeve van het zoo genaamde kalicontract met de Russische zone van Duitschland, blijft deze lastgeving voorshands van kracht. Door de deblokkee ring komt gezouten haring, die na 9 Dec. 1946 is aangevoerd, vrij voor den handel en de voorraad zal door plaatselijke verdeel- oommissies in de aan voorhavens worden herverdeeld. De haring, die op deze wijze alsnog in den handel komt. zal voor een groot deel in het binnenland worden af gezet. Toewijzingen voor tractaties van de schooljeugd De toewijzingen voor cacao melk suiker en versnaperingen welke i.v.m. de a.s. blijde ge beurtenis te Soestdijk uitsluitend voor scho lieren van gewoon lager en voorbereidend on derwijs zullen worden verstrekt kunnen reeds thans bij de plaatselijke distributiediensten worden afgehaald. PRINS KAREL EN HENRI SPAAK NAAR BELGISCH CONGO Prins-regent Karei van België zal in Juni a s. met Henri Spaak en Robert Godding, min. van Koloniën, een bezoek brengen aan Belgisch Congo. Sport en Wedstrijden Nieuws van het IJsfront De Valkenburgsche IJsclub organi- seerde wederom eenige wedstrijden op de schaats. Zaterdag werd een hardrij derijwedstrijd gehouden. Prijswinnaars waren boven 16 jaar: l.Joh. Rijnsburger, 2. Ant. v. Delft, 3. Joh. Verstege, prijs winnaars onder 16 jaar: 1. D. Meijer, 2. P. Jansen, 3. Jan Oosterlee, 4. Guus v. d. Meij; Maandag was er ringrijden voor paren: 1 L. Melieste °n Joh Rhijns- burger. jaarvergadering l.s. „philidor" Onder presidium van den heer P. Herf- kens hield de Leidsche Schaakclub „Phi- lidor" haar j aarlij ksche ledenvergadering, die goed bezocht was. Na voorlezing van de jaarverslagen en het rapport der kas- commissie werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. De heeren P. Herfkens, voor zitter, E. W. v. d. Biirgh, penningmeester en W. F. Schüss, Ie commissaris werden bij acclamatië herkozen; in de vacature van secretaris, ontstaan wegens bedan ken van den heer P. Flippo, werd bij groote meerderheid van stemmen voor zien door benoeming van den heer J. A. P. Moonen. Een collecte voor aanschaffing van ma teriaal bracht f 33.- op, terwijl 2 Leden de kosten van aanschaffing van een nieuw schaakspel op zich namen. Na ampele bèspreking van de groeps- indeeling en de agenda van de a.s. ver gadering van den L. Schaakbond, sloot de voorzitter deze in prettige stemming gehouden vergadering. Schaakvereen. „Dan. Noteboom" De uitslagen van de 8e ron-die om het kampioenschap van Noordwijik luitdemc A. Leenheer—G. Marijit 01; J. Hooge- veenA. Boutkes 10; B. TurkJ. v. dL Meer 10; J. OttevangerP. Bedijin 0—1; P. BedijnJ. A. Scheepmaker afgeibr.; J. PaardekooiperJ. Hoogeveen afgebr.: B. TurkG. Marijit 01; G. VinlkW. v. Rooyen 10; A. v. DuinC. Waas dorp VzVz\ R. ELsentgaA. Tirpain 10; C. Plug!M. Giezekamp 10; A. Veef- kindA. Leenheer 01; W. v. Rooyen A. v. Rooyen 01; D. LindhoutF. Hoek uitgest.; A. Timan—G. Vink uitgest. C.-G. over gebeurtenissen rondom Soerabaja De C.-G. en de Ind. delegatie hebben de laatste gebeurtenissen rondom Soerabaja besproken. De door de recente militaire actie geschapen situatie wordt als een tij delijke toestand beschouwd, waardoor de lijn der besprekingen niet zal worden be- invloed. De Ned. mdlitaire bezetting zal slechts worden gehandhaafd, totdat regel matige toestanden zullen zijn hersteld en de veiligheid zal zijn verzekerd. Van republikeinsche zijde wordt de schuld gegeven aan de Nederlanders. IN DE OUD-KATH. KERK TE 's-GRAVENHAGË In de Oud-Katholieke Kerk te 's-Graven hage werd gisterochtend vanwege de Zweed- sche legatie een plechtige rouwdienst ge houden, welke samenviel met de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Gustaaf Adolf op het kerkhof te Haga. Het altaar met het rouw-antipendium was getooid met witte seringen. Op de communie bank lag een groote krans van de Zweedsche Legatie en ter zijde van het priesterkoor én over de órgelballustrade hingen Zweedsche vlaggen. In het middenschip der kerk waren de zetels opgesteld voor den vertegenwoordi ger van de Koningin, mr W. C. baron Snoukaert van Schauburg en van Prinses Juliana, J. C. baron Baud. Daarachter had den plaats genomen minister barone Van Boetzelaer van Oosterhout, de ambassadeur der V.S., Stanley K. Hornbeck, de vice-pres. van den Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de pres. van het Intern. Ge rechtshof, Jose G. Guerrero, minister Beel, de president der Tweede Kamer, mr J. R. H v. Söbaik, adm. C. E. L. Helfriah, gen. mr H. J, Kruis, de comm. der Koningin in Zuid-Hol land, mr L. N. Kesper, de voorzitter van de Alg. Rekenkamer, Th. Sanders, de ambassa deurs en gezanten van de buitenlandsche mo gendheden. Vooorts Waren aanwezig namens de gemeente jhr mr W. C. Six, vertegen^por- Ook in Amsterdam weinig animo voor sneeuwruimen Naar aanleiding van den sneeuwval heeft dë directeur van de Stadsreiniging der Gemeente Amsterdam, Maandag een .^Sneeuwraad" ingesteld, om af te spreken hdes. de hoofdstad het beste van haar witte kleed kon worden ontdaan. Gisternacht zijn 850 man 350 man vast personeel en 500 man van de D.U.W. aan het werk ge slagen. Er zijn echter ongeveer 1200 man noodig en de directeur was ontstemd over het feit, dat de D.U.W.-arbeiders niet in grooten getale zijn komen opdagen. Naar ruwe schatting is ongeveer 85.000 m3 sneeuw gevallen, d.w.z. meer dan tienmaal de hoe veelheid kolen, die daar dagelijks wordt aangevoerd. Aan A. H. te Rijnsburg was door amb tenaren van den C.C-D' het stopteeken gegeven, doch H. had daar maling aan gehad. Volgens verdachte had hij het teeken niet gezien. De Officier vorderde ƒ60 boete of 10 dagen hechtenis. De schilder W- P. te Leiden zat om tegels verlegen en ten nadeele van de gemeente Voorschoten had hij toen een' hoeveelheid tegels gestolen. Daar vor derde de Officier veertien dagen gevan genisstraf voor. De rechter veroordeelde tot ƒ30 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenis straf met twee jaar proeftijd.. digers van de Hofhouding en dr A. Plesman, dir. van de K.L.M. De dienst werd geleid door den Zweedschen predikant te R'dam, S. Hjort, geassisteerd door den pastoor der kerk, kanunnik, Joh." Roeseling en den Anglik. le- gerpredikant rev Austin. Muzikale mede werking verleenden Jaap Stotijn, Willem Ra- velli en de organist der kerk, Alex de Jong. haagsche politierechter. De betonwerker C. A. L. uit ALphcn aam dien Rijn had een leelijiken diefstal uitgehaald, zoo vond de Officier bij den Haagischen politierechter; hij had een spaarbankboekje gestolen, en toen kams gezien er geld op te krijgen. Voor dat brutale stukje vorderde de Officier zes weken gevangenisstraf, en de politierech ter veroordeelde conform dien eisch. K. M. te Zoeterwoude had een heel ver haaltje over het vervoer van rundvleesch; diat zou hem gegeven zijn terwijl hij zijn motor stond te maken,. Doch de Officier geloofde niet veel van de mededeeli-nigen en vorderde drie maanden hechtenis. De rechter veroordeelde tot f 75 boete of hechtenis. Daar was weer eens een spinner uit Leiden, H. D., die wol had meegenomen uit de fabriek waarin hij werkte. De straf staat in de meeste gevallen te voren als vast: veertien dagen gevangenisstraf, al zal dii't spoedig meer worden. Nu werdi het conform dien eisch, veertien dagen gevangenisstraf. Toen de huisvrouw C. A. N. te Leiden werkster was, had zij uit de woning waard in zij haar diensten verleende, een bank biljet van f 10 weggenomen. Daar vor derde de Officier gevangenisstraf vooir, doch de rechter liet nog verzachtende omstandigheden gelden, toen hij volstond met een maand gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De vertegenwoordiger J. K. te Leiden had van een militair een schijnwerper en enkele andere dingen gekocht, die van diefstal afkomstig waren, maar dat had K. niiet geweten zoo vertelde hij, doch de rechter vond dat bijina altijd wantrou wen kaïn gelden als militaire goederen te koop worden aangeboden. De Officier vorderde f100 boete of 30 dagen hech tenis, dat het vonnis werd. De poelier W. G. den L. uit Zoeter woude had het in Leiden aan den stole gekregen met een politieman, omdat hij in de Nieuwstraat aldaar zijn auto op onjuiste plaats geparkeerd had- Het ge volg was, dat hij den agent had mishan deld en ook verzet pleegde, voor welke feiten de Officier tegen hem een maand gevangenisstraf eischte. De rechtbank veroordeelde hem conform dien eisch. In verband met het verhandelen van schapenvleesch, afkomstig van een clan destiene slachterij, stond terecht C. v. Z. uit Leiden, thans gedetineerd, tegen wien de Officier zes weken gevangenisstraf met aftrek van prèventief geëischt had. De politierechter veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6