Vijf lichte gevallen voor het Tribunaal Leerplichtige ki moeten naar school MRUWK UEIDSCHE COCTtANT WOENSDAG 5 FEBRUARI 1M7 Stadsnieuws Alle beschuldigden bevonden zich reeds op vrije voeten In de zitting van gisteren heeft het Leidsch Tribunaal weer vijf lichte gevallen behandeld. Alle verdachten toch bevonden zich op vrije voeten, enkele hunner zelfs zijn nimmer ''gedetineerd geweest. Het eerst werd behandeld de zaak tegen G. J. Bouwmeester, opperman te Leiden, die aangesloten was geweest bij de NSNAP, hiervan propagandabiljetten had verspreid en aangesloten was geweest bij de S.A.- afd. van deze partij. Zoo had hij in bruin uniform deelgenomen aan- oefeningen van deze afd. en met opgestoken hand den HH-groet gebracht. Verder zou hij in Lotharigen, waar hij Jiad gewerkt, gezegd hebben: „Als Duitschland verliest, zijn wij ook verloren. Deze laatste beschuldigingen- ontkent verd. ten stelligste. Wel had hij in besloten kring den HH-groet gebracht. Op een vraag van den president waarom hij zulks deed, antwoordde verd: „Och, als je in de kerk komt, bidden allen mee!" In zijn pleidooi wees mr Schaper erop, dat deze verd. reeds vóór den oorlog in 1938, in Duitschland te werk was gesteld. Hij had daar goed te eten »n dus was het allerminst te verwonderen.-dat hij als vele anderen werd vergiftigd door de propaganda van Herr Goebbels. En nu moet hij zich tóch nog voorbeen Ned. tribunaal verant woorden. omdat er hier toen geen werk en geen eten voor hem was! Vervolgens stonden terecht S. A. v. Leeuwen en L. Berk te Leiden, die samen generatorhout voor auto's aan de Duitschers hadden geleverd en daarvan voordeel had den genoten. Van L. had voorts middels den ABD vervoerswerkzaamheden voor de Duitschers verricht voor de Herman Goe- ringwerke, terwijl hij vrijwillig de machi nes van het Nat. Dagblad uit Rotterdam naar Uitrecht had overgebracht. Hij stond met Karei v. Duuren op zeer goeden voet en ontving Duitsche militairen in huis. Voorts zou hij verklaard hebben: „waarom moeten we bevrijd worden, we hebben het toch goed onder de Duitschers!" Van L. verklaarde, dat hij door den ABD gedwongen was tot de hierboven genoemde vervoerswerkzaamheden, anders waren zijn wagens in beslag genomen. Het machine- vervoer had hij inderdaad vrijwillig gedaan. Wat de leverantie van generatorhout betrof, wezen beiden erop, dat dit was opgezet voor eigen wagens. Later heeft het rijks bureau ook voor de Duitschers bonnen af gegeven, waarop zij moesten leveren. Mr Vos die beiden verdedigde voerde o.m. aan, dat de tenlasteleggingen van leve rantie en voordeel als één feit waren te beschouwen. Van zijn cliënt Berk zeide spr., dat deze op normale wijze aan de leverantie van hout was gekomen middels de Shell, waarvoor hij vroeger benzine kreeg. De Duitschers namen bovendien slechts 25 pet af. Alle leveranties waren gedekt door rijksbonnen. Indien er dus van collaboratie gesproken kan worden, dan deed dit het rijksbureau of de Shell, evenals de APC, Sinfina, enz. Ook op andere punten van de tenlastelegging ging spr. nader in, doch hij meende, dat het Tribunaal voor dit alles geen straf zou kun nen opleggen. D. J. v. Rossum uit Leiden had zich als portier-huisknecht van het Diaconessenhuis doen uitroepen als sociaal voorman wan het personeel, waarmede hij het doel van het NAF nastreefde. Hiervoor had hij ook in Den Haag een radiorede gehouden. Voorts bad hij herhaaldelijk omgang gehad met Duitsche militairen. Verd. voerde aan, dat hij sociaal voelde en door de functie van voorman aan te ne men voorkwam hij. dat er een NSB-er werd aangesteld. Bovendien behoefde hij dan niet naar Duitschland. C. W. Boer, boomkweeker te Boskoop was lid geweest van de NSB, groepshoofd van Kameraadschapszorg en later hoofd afd. sociale zaken, plaatselijk leider van het NAF en kringleider van de afd. geldwezen van het NAF kring Rijnstreek. Mr Averbeck, die hem verdedigde schet ste hem als een sociaal werker, niet als poli ticus en in dit licht moet men al zijn werk zaamheden beschouwen. In denzelfden trant verklaarde de volgen de beschuldigde M. den Hartog uit Alphen Ds C. B. Bavinck te Oegstgeest beroepen Als tweede predikant der Geref. kerk. In de gisteravond gehouden gemeente verga dering der Geref. kerk te Oegstgeest is bij acclamatie tot predikant gekozen en door den kerkeraad beroepen ds. C. B Bavinck van Voorburg, zulks ter bezetting van de tweede predikan splaats. Ds. Coenraad Bernardus Bavinck werd 21 Dec. 1907 te Rotterdam geboren W2ar zijn vader, wijlen de bekende Rotterdam- sche predikant, ds. C. B. Bavinck, destijds predikant was. Hij bezocht het Ma*r:x- gymnasium in zijn geboortestad en studeerd» aan de Theol. Hcogeschooi der üc.ii. kerken te Kèmpen, om op 26 Juni 1932 te Hoek zijn smbi te aanvaarden. In 1934 ver trok hij naar Oost- en West-Scuburg. terwijl hij in^Jul: 1939 zijn intrede deed te Kampen. Seder; 27 Juli 1944 dient hij de Voorburg- sche gemente, waar hij een zeer geliefd predikant is. Ds. Bavinck bekleedt verscheidene depu- taatschappen voor, de classis Den Haag en is voorzitter van de Evangelisatiecommissie in zijn woonplaats, waar hij speciaal aandacht besteedt aan den arbeid onder de buiten kerkelijke iniellectueslen. Van zijn hand verschenen diverse boeken, o.m. in samen werking met zijn broer, den Zendingshcog- leeraar,. pref. dr. J. H. Bavinck. In den loop der jaren zijn op ds. Bavinck tal van be roepen uitgebracht Hij is een zeer bezielend prediker, die steeds v"* kerken trekt. OPROEP VOOR KAPPERS. De reeds in ons blad bekend gemaakte buitengewone vergadering der vrije organi saties van werkgevers en werknemers in het kappersbedrijf zal gehouden worden morgenavond, 8 uur, in de zaal van den heer Mekel, Hoogewoerd 87. De gecombineerde vergadering zal worden opgeluisterd door byzonaere attracties. aan den Rijn, die lid was geweest van de NSB en den Landstand en van Agrarisch Front. Verd., die gelheel doof is, verklaarde op een schriftelijke vraag van den pres., dat hij reeds voordat de NSB bestond streefde naar verbetering van de positie der akkerbouwers, die in de twintiger jaren vérre van rooskleurig was. In de beweging meende 'hij verwezenlijking van zijn plan nen te zullen vinden en daarom sloot hij zich aan, zonder aan de buitensporigheden der partij deel te nemén. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. Distributievaria Morgens zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen- tabaks- en ver- snaperingenkaarten de letters St. t/m einde S en T, Tot en met 21 Febr. a.s. kunnen jonge en a.s. moeders hun toeslagkaartje voor de 3e en 4e periode in ontvangst nemen, alsmede den extra-schoenenbon voor a.s. moeders. Het kantoor is geopend van 8.30—11.45 en van 1416 uur. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN:: GatHiarina N, d van D Keyseh en C S van Iperen; Margaretha W. d van J M BUenibroek en S H W Par don; Elisabeth C M, d van C P Wijsman en J C Spruit; Carla d van W F Tierolf em M M Koldermam; Johanna C, d van J Hes en A C Vermeer; Franklin W, z van M G A Haalebos en A Ingeveldt; Ascelina M E, d* van D F Verplancke en E J M Hakkaart; Wilhelmina.B M. d van L Po9t en W M C Vai'k; Jacobus H M, z van L J Baijer en J C Starrenb-urg; Connelis W. z van W Sira en J Vlieland; Annette P A, d van H L van Gen.t en L M Lomeijer; Hendrik, z van W Kooreman en A Fakkel; Arnoldus J M, z van W Ouwerikerk en L Kleijn; Lizetta C J, d van A Kwestroo en L C S van den Hoek; Josina, d van J Kuijt en A de Jager; He'lÉna H, d van L. Schellings en A M W vanVBuuren; Gerko D, z van P van Ge'lswijk eo D. Ar ends. GEHUWD; A J P Kroon en P M Ber gers. OVERLEDEN: J C S Bomert, 54 j; E Habraken, 74 j; H Rijnsburger, 75 j. BEHALVE WANNEER ZIJ VACANTIE KRIJGEN F. P. D., chauffeur te Leiden, had, rijdende met een auto 'bij het kruispunt Lammenschansweg/Koninginnelaan geen voorrang aanhet rechter verkeer ver leend, met gevolg een ernstige botsing. Eisch O.M. 35 boete of 20 d. h. Uitspr. ƒ25 boete of 10 d. h. J. L. V. v. Z., leerling-vlieger uit Lisse, was. met zijn auto op den Rijnsburger- weg onder Oegstgeest in plaats van rechts, links gepasseerd, waardoor hij een wielrijdster, die niet op verkeer van links rekende, had aangereden. „Ik,heb niets tot mijn verdediging te zeggen", aldus veaxlachte, „ik ben schuldig". Eisch O.M. ƒ20 boete of 10 d. h. Uitspr. con form. H. H. O. uit Leiden was met zijn vrachtauto op de kruising Morschstraat/ Steenstraat plotseling onverwachts ach teruitgereden. waardoor hij den achter zich bevindenden auto van den heer J. Groeneveld uit Rotterdam had aangere den. De heer Groeneveld en W- Kik uit Rotterdam als getuigen gehoord, ver klaarden dat verdachte de rem had los gelaten, waardoor de auto plotseling was achteruitgereden, wat door den getuige a décharge N. v. Leeuwen bevestigd werd; de getuige a décharge Meijer had niets gemerkt. Het O.M. achtte de overtreding ook door de getuigen a décharge wettig en overtuigend bewezen; de vier de getuige M. was dicht bij een meineed geweest; ditmaal kreeg, hij een ernstige waarschuwing. Bij een rijexamen zou verdachte gezakt zijn. Het O.M. eischte 30 boete of 20 d. h. Uitspr. 25 boete of 10 d. h. A. P. H., kok te Leiden, had zonder toestemming van de K. v. K. en het dep van Sociale Zaken een zaak iri gebak en belegde broodjes geopend Verdachte verklaarde de zaak in de Pieterskerk- koorsteeg te hebben gekocht. Hij had nu vergunning aangevraagd. Het O.M. wees erop, dat eerst na verkregen vergunning een zaak mag worden geopend. Het M. eischte 30 boete of 15 d. h. Uitspr. 15 boete of 5 d. h. Houan Tai Chong, Leiden, ha*d ook zonder vergunning van de K. v. K. een Chineesch eethuis geopend. Daar ver gunning was aangevraagd, werd op ver zoek van zijn raadsman mr Vos deze zaak aangehouden, J. K., bloemist te Lisse, had zonder toestemming van B. en W. van Lisse een schuur gebouwd. Verdachte prkende de overtreding, hij had uit eigen materiaal de schuur gebouwd en nu vergunning verkregen. In dit verband eischte het O.M. 8 boete of 4 d. h. Uitspr. conform. Daqrna moesten een groot aantal per sonen uit Leiden en Katwijk voor ern stige overtredingen der leerplichtwet te recht staan, waarbij hooge boeten wer den gevraagd en opgelegd P H. K., alhier, moest terecht staan, omdat-"zijn dochtertje in September pn October '46 de school niet. had bezocht. Daar verdachte al ëerder is veroordeeld, eischte het O.M omdat verd. een groot gezin heeft ƒ15 boete of 8 d. h. Uitspr- 10 boete of 4 d. h. W. J. K. alhier, die reeds eerder tot 10 boete was veroordeeld wegens over treding der leerplichtwet, moest terecht staan, omdat zijn dochtertje nog niet naar school gaat. Verdachte erkende de overtreding, maar hij kan thuis het meisje niet missen. Het O.M. eischte ƒ25 boete of 15 d. h. Uitspr. ƒ20 boete of 8 HAAGSCHE GERECHTSHOF Omdat zijn vader zich rustig moest houden, had A. H. uit Rijnsburg een con troleur van den C.C.D. mishandeld. Dat was een zonderling motief, naar het oor deel van den rechter, want met derge lijke methoden krijgt men niet een rus- tigen toestand, die bedoeld werd. Maar volgens verdachte had de ambtenaar eerst de herrie veroorzaakt. De politierechter had H. veroordeeld tot een maand gevan genisstraf en de proc. generaal vond thans geen reden in die straf wijziging te bren gen, zoodat hij bevestiging eischte. HAAGSCHE RECHTBANK De monteur F. G. v. S. uit Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens het in zijn huis bewaren van goederen, welke van diefstal afkom stig waren. Tegen hem werd deswege drie maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbarlk heeft verdachte veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Wegens diefstal heeft zich te verant woorden gehad de reiziger C. K. L. B. uit Voorschoten. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. De chauffeur J. H. Z. te Wassenaar had zich goederen toegeëigend van iemand bij wien hij in dienst was geweest, doch die door zijn houding in bezettingstijd werd geïnterneerd. Tegen Z. werd negen maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Wegens diefstal heeft voor de recht bank zich te verantwoorden gehad de orgeldraaier G. C. van W. uit Hilegom, tegen wien tien maanden gevangenis straf werd geëischt. "De rechtbank heeft hem veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. De Officier vond dat tegen G. v. W. uit Leiden krasse maatregelen genomen moesten worden, omdat hij al eerder te recht had gestaan wegens een vleescn- affaire. Dat was ook nu weer het geval, en daarom luidde de eisch zes maanden gevangenisstraf, niet bevel tot onmiddel lijk gevangen nemen. Na het pleidooi van den raadsman, mr van Geelkerken, werd het vonnis drie maanden gevange nisstraf met gevangenneming. d. h De kantonrechter zal een volgende maal preventieve/ hechtenis opleggen, daar het kind naar school moet. H. v. d. P. uit Katwijk moest voor de zelfde overtreding terechtstaan. Verd. erkende het schoolverzuim van zijn dochter, rrjaar daar zijn vrouw is gestor ven, kan hij zijn dochter niet missen. Eisch O.M. ƒ10 boete of 5 d. h. Uitspr. conform. Th. K. uit Katwijk had inplaats van zijn zoon naar school te sturen hem laten werken. Eisch O.M. ƒ10 boete of 4 d. h. Uitspraak conform. W. V. uit Katwijk moest ook voor overtreding der leerplichtwet terecht staan. Hij dacht dat zijn zoon niet meer leerplichtig was en had hem laten wer ken. Eisch O.M. ƒ15 boete of 5 d. n. Uitspr. ƒ10 boete of 4 d. h. De zoon 'van A. v. D. uit Katwijk had ook de school niet bezocht. Verdachte gaf voor, dat de jongen spijbelde. Eisen O.M. 15 boete of 10 'd. h. Uitspr. IQ boete of 4 d. h. A. Z. uit Katwijk had ook zijn zoon treding der leerplichtwet terecht staan. Verdache erkende de overtreding, de jongen wilde niet meer naar school, orn aat hij om zijn spraak uitgelachen wordt. Eisch O.M. ƒ15 boete óf 5 d. h. Uitspr. 10 boete of 4 d. h. C. A. uit Katwijk, die voor dezelfde overtreding terecht stond, 'werd veroor deeld toi 10 boete of 4 d. h. Eisch 15 boete of 5 d. h. H. G- uit Lisse had ook zijn dochter plaats van naar school te zenden, laten erken. Eisch ƒ15 boete of 5 d. h Uit spraak ƒ10 boete of 4 d. h. Wed. J. J. M. uit Lisse had haar zóón niet naar school gestuurd, omdat hij een vak moest ieeren. Eisch O.M. 10 boete of 5 a: n. Uitspr. 7.50 boete of 3 d. n. J. KL uit Leiden had zijn zoon ia ten werken, mplaats van naar school te stu ren Gezien ae geringe inkomsten van het gezin, eischte het O.M. ƒ7 boete of 3 d. n. Uitspr. ƒ6 boete of 3 d. h. J. v. a. H. uit Roelofarendsveen had zijn zoon, vanaf Juni '46, met meer naar school gestuurd. Verdachte erkende dit, maar zijn zoon kon het met den 17-jar. onderwijzer met vinden, die nem ook naar huis zond. Eisch O.M. ƒ20 boete ol 10 d. h. Uitspr. 10 boete of 4 d. h. W. B. alhier moest voor de overtreding der leerpiiciuwet terechtstaan. Wegens ziekte van zijn vrouw had hij zijn doch ter thuisgehouden. Eisch O.M. 15 ooete of 10 d. h. Uitspr. 10 boete of 4 d. h. D. van D. uit Katwijk moest terecht staan, wegens schoolverzuim van zijn zoon en aoehter. Eisch 1ste feit 10 Doete of 5 d. h., 2de feit ƒ15 boete of 10 d. n. Uitspr. 2 x 10 boete of 2 x 5 d. h. N. H., uit Katwijk, werd wegens ern stige overtreding der leerplichtwet ver oordeeld tot ƒ20 boete of 8 d. n. Eisen O.M. 20 Doete of 10 d. h. met de ern stige waarschuwing dat het kind naar school moet, daar anders hechtenisstraf opgelegd zal worden. P. K. alhier werd wegens overtreding der leerplichtwet veroordeeld tot f '6 Doete of 4 d h. G. de G. en C. v. d. W- tiit Leiderdorp hadden aldaar een paal uit den grond getrokken en voor een deur van een huis geplaatst. Na bellen was de deur opengegaan en de paal in huis gevallen Eisch O.M. tegen de G. ƒ8 boete of 4 d. h., tegen den 16-jar. verdachte v. d. W. een berisping. Uitspr. tegen de Gr. fö boete of 2 d. h., v. d. W. een berisping, daar de kantonrechter hem nog niet naar de tuchtschool wilde zenden. Uit de Omstreken ALPHEN a. d. RIJN. De Niwin-collecte, onder ongunstige weersomstandigheden gehouden, heeft toch nog f 1590.- opgebracht. Aarlander- veen droeg hiervan bij f 208-, Een col lecte in den bioscoop gehouden gaf f 89-. Van geblokkeerde rekeningen is door di verse bedrijven nog een bedrag toege zegd van plm f 800.-. De 'heer P. Haverkamp, adjunct-com mies aan .de gemeente-secretarie is be noemd tot len klerk van de secretarie te Almelo. Deze week ontvangen de jeugdige Ohr. georganiseerden een uitnoodiging voor de op Vrijdagavond as. in „Concor dia" te houden vergadering van de Jeugdclub. Voor de pauze een interes sant onderwerp over onze organisatie en daarna zal dhr. A. Hofland vertellen hoe wij moeten declameeren. Tevens zal o-p dezen avond een mondorgel- en een declamatieclub worden opgericht. Morgenavond 8 uur vergadert de A.R. Propagandaclub in de OranjeschooL Mr A. J. Meijer zal spreken over: „De huidige binnenlandsóhe politiek, histo risch bezien''. De expediteur, J. P., in wijk Hoorn ontkwam dezer dagen nauwelijks aan den verstikkingsdood. Hij had zijn auto in het daarvoor be stemde onderkomen gebracht en zette de uitlaat nog even open om de kwade dam pen weg te doen vloeien. Hierbij is hij zeibedwelmd geraakt en enkele malen tegen den grond geslagen. Een omwonen de zag hem plots de deur uitkomen en neervallen. Bakker B. verleende als E.H.B.Ö.-er eerste hulp. Spoedig was ook dokter Z. ter plaatse die o.a. een diepe hoofdwond moest hechten. De toestand van P. is thans gunstig. HAZERSWOUDE. Maandag- en Dinsdagavond gaf de Ohr. Gem. Zangver. „Zang en Vriend schap" haar winter-uitvoering o.l.v. haar directeur den heer Pascal H. Jansen uit Gouda. Na het gebruikelijke openings woord door den eere-voorzitter ds P. L. Kiehl, werd het rijke en schitterende programma uitgevoerd. Vooral de num mers Psalm 138 van J. Pzn. Sweelinck en „Christus is opgestanden" van A. Die- penforock, welk nummer werd uitge voerd met orkest en met medewerking van mej. R. Erkelens (piano), mej. M. Hebley en den heer Jac. Cok (viool) en den heer J. C. Windhorst (orgel), vielen 'bij de aanwezigen in den smaak. Het kinderzanig9pel „Asöchefpoester" werd door het kinderkoor „Looft den Heer" voortreffelijk vertolkt. De Band Ned. Indië afd. Hazers- woude en Boskoop organiseert op 10 Febr. om 8 uur in het gebouw „Salva- tori" Voorkade te Boskoop, een propa- ganda-avond. Een spreker uit Indië, zal over het werk van onze mannen in Indië spreken. HILLEGOM. Uitgaande van de Geref. Kerk van Hillegom is een Evangelisatie-Zangkoor opgericht, dat onder leiding zal staan van den heer P. de Vries. Op een nog nader vast te stellen datum, waarschijnlijk op Dinsdag 18 Febr. a.s,, zal in de bijgebouwen achter de Geref. Kerk een lezing worden gehouden door ds H. R. Boer uit Amerika, die in den laatsten oorlog als leger- en vloot- predikant is werkzaam geweest in het Am. leger. De titel van zijn onderwerp zal zijn „Amerikaansch dominee in uni form". Een Niwin-comité is ook in Hille gom opgericht. Het secr. is gevestigd bij den heer Carel van Maris, Brouwerlaan 22. De penningmeester is D. C. v. Egmond Jr., van Meerbeekstraat 3. De Gemeenteraad van Hillegom zal Donderdag a.s., om half acht, bijeen komen. Er zullen twee nieuw benoemde raadsleden worden geïnstalleerd, terwijl een voorstel zal worden behandeld tot het in vasten dienst nemen van een aan tal arbeiders bij Openbare Werken eïi het Gemeente Gasbedrijf. DE KAAG. Morgenavond, 7.30 uur, zullen de C.J.V. „Samuël" en de K.V. „D.E.L." ge zamenlijk hun jaarfeest vieren in het Vereenigingsgeb. achter de Ned. Herv. Kerk. KATWIJK a/d RIJN. De Katwijksche Damclub K.D.C. vierde op feestelijke wijze haar 12^-j. bestaan. De voorz., de heer J. Sohone- veld, wierp, in zijn openingswoord een terugblik op de voorbijgegane periode, waarin de ups en dowris elkaar sterk op volgden. Spr. richtte speciaal woorden van dank tot den heer L. den Haan, uit Den Haag en den heer T. van Beelen van Katwijk- Zee, die wel mogen worden genoemd de fundamenten, waarop nu nog kan worden voortgebouwd. Hierna was het woord aan deri heer den Haan, die als bestuurslid van de Haagsche Chr. Damclub, de gelukwen- schen overbracht, terwijll hij voorts de door de leden behaalde prijzen uitreikte. De wisselbeker, waarom in het vorig seizoen werd gespeeld, werd gewonnen door den heer J. Freken. Voor het nieu we seizoen zal de strijd kunnen beginnen om een beker, die werd geschonken door dr L. Hueting. De onlangs afgetreden voorzitter, de heer J. van Elk, ontving een prachtigen wandelstok met inscriptie, waarna nog verschillende sprekers en afgevaardig den het woord voerden. De heer G. H. deed bij de politie aangifte van mishandeling door Z. op de ijsbaan. Aan de T. H. te Delft is geslaagd voor het prop. ex. bouwkundig ing. K. Haasnoot. LEIDERDORP. Het 5-jarige dochtertje van de fam G. v. d. Voort is spelender wijze in een branidibijt geraakt en bijna verdronken. Een onbekend gebleven persoon heeft bet meisje van een wissen dood gered.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4