Staalindustrie in Duitsclie Randen gevaarlijk Uitslag van oplossmgswedstrijd voor scRakers 't Verklaarde L J uitzicht NIEUWE LEÏDSCHE COURANT DINSDAG 4 FEBRUARI l»4f DAAROM KOMT PARIJS MET EEN VOORSTEL Bij monde van het hoofd van de economische afdeel in g van zijn ministerie van Buitenland- sche Zaken, Herve Alphand, maakte Frankrijk een nieuw plan bekend voor het internationaal bestuur van de Steenkool- en Staalindustrieën ki het Roergebied. Hoofdzaak van het plan is, dat het voorziet in de benoeming van een geallieerd commis saris. Diens taak zal zijn: 1. Bestuurvergaderingen van steenkool- en staalmaatschappijen in het Roergebied bij wonen; 2. Uitoefening van veto-recht over de wet geving van plaatselijke autoriteiten. 3. Controle óver de bedrijfswinsten, met het recht ze te blokkeeren ingeval van kwaad willigheid of oneconomische bedrijfsvoering; 4. Het te toilp roepen van in het Roergebied gestationneerde troepen ingeval van sta king of onlusten. De commissaris zal verantwoording schuldig Zijn aan de regeeringen van die landen, die Voornamelijk belang bij het Roergebied hebben. Het plan, zoo zeide de Fransche afgevaar digde. mag niet gestoord worden door een toe komstige wetgevende autoriteit in het Roer gebied. Dat kan -dus alleen het geval zijn, als die wetgever zelf internationaal is. Vandaar dat hij een speciale garantie van de V.N. voor het Fransche plan vroeg en opname van de tech nische bestxiursbepalingen in het vredesverdrag met Duitschland. Naast deze instantie? kan een zuiver gewes- Stelijk bestuur werken, dat evenwel politiek los van Duitschland moet staan en onder in ternationale contröle arbeidt. Aan het Pton hgt de gedachte ten grondslag, dat de Europeesche staalindustrieën in de vredelievende landen en niet in Duitschland geconcentreerd moeten zijn, omdat zij daar zoo vaak tot oorlog voerden. De staalcapaciteit van die landen is ruim voldoende, om in de' Ds Bik protesteert tegen het preekverbod Hoe volgens hem de situatie is. De Herst. Evang. Luth. predikant ds B. E. J. Bik te Amsterdam heeft Zondagmorgen vanaf den kansel medegedeeld, dat hij niet naar de Alg. Kerkelijke Verg. was gegaan, omdat deze niet op wettige wijze was bijeengeroepen. Toen men hem telefonisch mededeelde, dat men als Lutheranen eens wilde praten, is hij er heen gegaah om de gemoederen te kalmeeren. Hij achtte het een onwettige daad", dat de Syno dale Commissie der Evang. Luth. Kerk hem en ds Meiners belet in die Kerk te preeken, omdat de Synode het besluit heeft genomen, dat dit wèl is toegestaan. Hij protesteerde tegen de schorsing der beide predikanten als lid der Ver. van Orthodox Luth. predikanten. Ten slotte deelde hij mede, dat het beheer van de stichting „De Lutherkapêl" die destijds deze kapel aan de Herst. Evang. Luth. Ge meente te A'dam heeft afgestaan, den kerke- raad heeft laten weten, dat de kapel voor de diensten dier gemeente alleen nog maar be schikbaar is, als ds Bik er geen beurten ver vult. „Doch volgenden Zondag", aldus spr., „heb ik een beurt in de Lutherkapel en ik zal daar preeken. Mocht <*e kapel gesloten zijn, dan preek ik op de stoep!" NIWIN-CONTACTBIJEENKOMST TE UTRECHT. Morgen om 2 u. wordt in den Stadsschouw burg te Utrecht een landelijke NIWIN-contact- bijeenkomst gehouden, welke zal worden ge opend door Z.K.H. Prins Bernhard en waar spreken de directeur van het Centraal Bureau, fog. F. F. van Rhijn, de propaganda-chef drs. E. B. W. Schuitema en mevr. G. J. H. Fokkema-Visser over het NTWO-werk, terwijl NIWA-artisben het programma verder ver zorgen. H.M. D EKONINGING BETUIGT DANK AAN CHINEE SC HE VER. TE BATAVIA. Gistermiddag heef tdr. Van Mook aan de Chineesche vereeniging „Foek Hsing She" te Batavia den, dank van H.M. de Koningin over gebracht voor hef in den bezettingstijd ver richte ondergrondsohe werk der vereeniging. De Ned.-Ind., Regeering heeft besloten een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar te Stellen voor het Chineesche Roode Kruis ter leniging van bijzondere nooden. behoefte van Europa te voorzien. De steen koolproductie moet daarentegen opgevoerd worden, waarmee heel Europa geholpen is. Voorts wil het plan alle staal- en steenkool industrieën onder twee geallieerde instanties stellen. Alle andere industrieën zullen verplicht zijn, zich bij een beroepsfederatie aan te slui ten, die voor de verdeeling der grondstoffen verantwoordelijk is en onder geallieerde con trole werkt. Tusschen het Roergebied en Duitschland bestaat geen douanegrens, doch wel zijn de te exporteeren goederen aan be perkende bepalingen onderhevig. Er zou een overeenkomstig plan voor Silezië bestaan, doch daarvan was den Franschman niets bekend. TE VOET NAAR AMELAND? Na met zaag en houweel-en een gat in het ijs te hébben gemaakt, 9laagde men er in de postboot „Waddenzee", die, met bet oog op het gadn kruien van het ijs, op een gevaar lijke plaats lag, naar een veiliger plekje over te brengen. Door den stevigen. Oosten wind, die er momenteel waait, is de water stand in de Waddenzee zoo laag geworden, dat men wellicht spoedigte voet -het vaste land kan bereiken, 't Is hard noocfig ook, daar b.v. het krachtveevoeder o«p 't eiland bijna op is! POST VOOR, DE MARINIERS AA& BOORD VAN DE „JOHAN DE WITT". Correspondentie voor de Mariniers a/b van het m.s. „Johan de Witt", behoort, voor de twee zendingen, uiterlijk 10 en 24 Febr. te A'dam C.S. aanwezig te zijn. In Baarn is de kolenschaarschte dermate nijpend geworden, dat zelfs een broodfabriek moest worden stilgelegd. WIE ER MET DE PRIJZEN GINGEN STRIJKEN Het aantal deelnemers aan onzen oplossings wedstrijd is niet ontzagwekkend geweest, verre van dien. Toch hebben de 47 schakers, die zich de moeite getroost hebben naar de oplossingen te zoeken, er zich blijkens hun brieven met groot genoegen mede bezig gehouden. Het spijt ons, dat het tijdstip van publicatie "der opgaven (bedoeld was aanvankelijk: serie A op 24 Dec. en Serie B -op 31 Dec.), door een samenloop van omstandigheden nie^ gehand haafd kon worden. Hierdoor kwamen de op gaven eerst onder de oogen der lezers toen de vrije da-gen alweer geheel of grootendeels ach ter den rug waren. Deze factor heeft zonder twijfel de deelname ongunstig beïnvloed. Hier komt nog bij, dat de taak, waarvoor de deel nemers gesteld werden, verre van licht was. Zoowel numeriek als kwalitatief werd heel wat van de oplossers gevergd. Men kan dan ook veilig aannemen, dat alleen de allerbeste oplossers zich aan deelneming gewaagd heb ben, Uit dit oogpunt bezien is het eindresultaat zeer prijzenswaardig. Wij kunnen degenen, die op herhaling of uitbreiding van dit soort wed strijden hebben aangedrongen, dan ook mede- deelen, dat met hun wenschen ernstig reke ning zal worden gehouden, al zal dit dan zóó moeten gaan," dat ook de zwakkere oplossers een kans hebben. Die kansen waren nu niet groot. Serie A was bijzonder moeilijk, zoo moeilijk, dat slechts enkele oplossers er zich aan -ge waagd hebben. Doch oog opgaven 7 en 8 uit Serie B mochten er zijn. Het aantal ihgezonden goede oplossingen blijkt uit onderstaande opstelling. Serie A. Serie B Opgave 1 4 Opgave 5 42 Opgave 2 3 Opgave 6 41 Opgave 3 6 Opgave 7 30 Opgave 4 1 Opgave 8 19 In een der jonigste n-uimim-ers van het week blad „TiJmotfneiUB" schrij-fit dis A. G. Bar key W'olf over „die hobby van statistieken" en hij vervolgt: „Ik heb diqp de bezwaren die aan de sta tistiek verbcéntden zijn, gevoéld toen ik de uitslagen las van een- onderzoek dat door de Nedierlandaehe Stichting voor Statistiek dezer dagen gepubliceerd werd over het Kerkbe zoek in Nederland. Laat mij zeggen dat dit bezwaar zich niet richt tegen de Stichting ails zoodanig of haar knappen leider of haar personeel. Het zijn meer bezwaren die op komen tegen élke statistiek vanwege haar dogmatisch gezag. Zij moet absbl ute uit spraken doen, terwijl zij niet absoluut kan wezen. Dat is het wat ons prikkelt. Zij zegt bijv. dat de gemiddelde Nederlander 46 dagen per jaar ter kerke gaat. Maar zelf gevoelt zij al de onmogelijkheid van dezè uitspraak, want zij commentarieert de woorden „de gemiddelde Nederlander" en voegt er aan toe: „men vergeve ons d'it imaginaire (denk beeldige) begrip." Ja, zou een groot deel van dezen arbeid tooh weer niet imaginair* blijken te zijn? Oi als ze dat niet is, laat zij dan toch in ieder geval niemand die van haar resultaten kennis neemt verleiden verkeerde conclusies te trekken. Ik bedoel het bijvoorbeeld zóó: is kerkgaam een waardemeter voor vroom heid, voor liefde tot Christus, voor ethisch fijn, Christelijk leven? Heeft Jezu6 in Zijn woorden over den grooten oordeelsdag die komt, als Hij spreekt over: „Ik was naakt en gij hebt Mij niet gekleed," ook zooiets gezegd als: „Ik had behoefte aangebeden te worden, en Ik heb u in de kerk gezien?" Als ik zeer beslist zeg: „Neen," moet u mij niet verkeerd verstaan. Ik pleit niet voor niet «ïiaar de kerk gaan, maar ik zeg wel dat, als de" statistiek uitwijst dat een bepaalde Pro testants olie Kerk in ons land boven alle anidiere kerken uitsteekt, doordat daar, in procenten, 88 mensohen één dag per week ter kerk gaan, terwijl dit aantal voor een andere kerk, met wie zij nauw vertxmd.en is, slechts 35 bedraagt, ik beweer dat wifr dan voorzi/dhtïg moeten zijn en geen waarden met elkander moeten verwisselen. Ik ken iemand, diie bijna nooit ter kerk gaat, ofschoon alle gelegenheid daartoe be staat. Tooh geloof ik dat deze mensch eens dichter bij den troon van God zal staan dan ik, die altijd kerk. Laat ons voorzichtig zijn met statistieken-, diie belangrijk zijn door wat zij zeggen, maar misschien nog belang rijker voor ons behooren te zijn wat zij niet zeggen. Onder de vele dingen waarvoor wij de Stichting zouden willen danken, is er één, dat ons inzicht veel heeft verhelderd. Ik was heel verbaasd dit te lezen. Hét blijkt dat over het algemeen in alle kerkelijke deno minaties van ons land, de ouderen meer naar de kerk gaan dan de jongeren. Dit was alge meen bekend en vraagt niet onze aandacht. Maar wat opvalt is het verschijnsel waarop de Stichting wijst, dat het minst gaan niet de jongere volwassenen, maar zij wier leef tijd logt tusschen dertig en veertig jaar. Vertel mij, veertiger dde dit leest, hoe komt dat? Zijn 'het uw kinderen in deze jaren, die u binden aan huis? Is het de zorg voor uw werk, als ge een man zijt? Is die leeftijd oppervlakkiger dan andere? Ik heb geen ant woord voor mijzelf. Nicodemus moet onge veer dien leeftijd hebben gehad toen hij tot Jezus kwam des nachts. „Life begins at fourty." Is dat niet waar? Heeft iemand eenig antwoord?" Van degenen, die in serie A voor de prijsbe paling in aanmerking kwamen, wonnen de hee- ren H. C. J. Spier te Den Haag en B. Jongsma te Bilthoven een prijs; zij behaal den ieder 9 punten. Bij de loting viel de heer J. v. Brouwershaven te Den Haag af. In serie B werden de prijzen gewonnen door: mevr. N. Overduin te Oegstgeest en de beeren J. V e r h oe f f te Den Haag, O. Koe- dij k te Loosduinén, P. J. Dreenen te Lei den, J. V r e e k e n %te Oegstgeest, S. v. d. Marck te Den Haag, H. Brinkman te Den Haag en W. Korpershoek te Vlaar- dingen. Bij de loting moesten afvallen de hee- ren E. H. A. Bredenhorst en A. G. van Manen te Den Haag, W. G. Visser te Scheveningen A. Smit en J. v. Steenwijk te Leiden, P. van 't Hof en C. W. Kieboom te Rotterdam en P. van Weer en te Schiedam. Zij allen behaalden 14 punten, het maximum in deze serie. De prijzen zijn reeds aan de winnaars ver zonden. De oplossingen. Opgavè 1 (EeuweFk>hr). 1. Lh6 2 Tael Lxe3-f- 3 Dxe3 Tfl-f- en wint de dame. Indien 2 Lxh.6, dan D£2+ en mat in 2 zetten. Opgave 2 (MarshallRubinstein). 1Txf3 2 Dxc8 (of A) De4 3 Kgl Pe3 4 Pg3 Txg3f 5 fxg3 Dbl-f- 6 K£2 (of B) Pxg4+ 7 Kg2 De4-f- en wit gaf het op. Variant A: 2 Kxf3 Tcf8-f 3 Kg3 De4 4 Thfl Tf3-f 5 Kh2 Dxg4 6 Pg3! Kf7 gevolgd door 7Pf4. Variant B: 6 Kh2 Pxg4+ 7 Kh3 Dxhl'-f 8 Kxg4 h5 mat. Opgave 3 (Kubbel). 1 e7 LxeT 2 b7 e4+ 3 Kxc3 Lf6-f- 4 Kb4! Le5 5 g7 Le6. Nu zijn de witte pionnen gestopt, maar wit heeft een ver rassing, n.l. 6 c4 mat. Men merke op. dat 1. b7 niet wint wegens Lc7 2 e7 Lf5-f- gevolgd door 3 Lxg6 en de witte pionnen zijn gestopt. Opgave 4 (Kasparjan). 1 Pf4 (dreigt 2 Dd3 of 2 Pd5 mat) Dxg3+! 2 Pg2-f Ke4 3 Dxa4! (na bxa4 is wit pat) Dh2-f- (Indien nu Kxh2? dan bxa4 en zwart wint) 4 Kf2! Dgl-f- (na bxa4 zou wit weer pat staan. Zwart tracht nu voortdurend de dame te offeren om hierdoor te winnen, maar wit loopt er niet in) 5 Kg3! Df2+ 6 Kh2! Dg3+ 7 Kgl! Remise. Opgave 5 (Kipping). 1. Dg6. Opgave 6 (Kipping). 1 £3. Opgave 7 (Chocolous). 1 Tf7. Opgave 8 (Rausley). 1 Ld5 gevólgd door 2 Pe6 of Pxe6. Onjuist is 1 Pe6? wegens fxe6 2 Kb5 Kf7! enz., of 2 c6 d5! Ook 1 Pe8? faalt en wel op d6 2 cxd6 e5! 3 fxe6 e.p. Lxd6-fc- 4 Pxd6+ Pf8! Wij noodigen de inzenders, dié een of meeF foutieve oplossingen inzonden, uit met behulp van bovenstaande aanwijzingen na te gaan, waar zij gefaald hebben. Als zij er niet uit kunnen komen zal onze schaakredacteur (adres: Goudreinetstraat 125, Den Haag) hen gaarne nader inlichten. ELF DOODVONNISSEN VOOR BEULEN VAN RAVENSBRUECK Zooals wij gisteren reeds meldden zijn de vijftien leden van de staf van het voorm. vrouwen-=concentratiekamp Ravensbrueck, waar totaal 5000 menschen werden vergast door het Hamburgsche Hof schuldig bevon- den.iEIf van de 15 beklaagden werden ter dood veroordeeld; de overigen kregen ge vangenisstraffen van 10 tot 15 jaar. De dood vonnissen zullen door middel van den strop tenuitvoer worden gelegd. INGRIJPENDE MUTATIES IN HET POR- TUGEESCHE KABINET. In het Portugeesche kabinet zijn verschil lende wijzigingen aangebracht. Zoo is de mi nister van Onderwijs Cairo da Matta, ver vangen door Fernando Pires L#na en de mi nister van Binnenlandsche Zaken, Botlho Moniz, door den voormaligen minister van Openbare Werken, Cancelaabreu De Soedan De Egyptische regeering lijdt aan een eigen aardig complex. Zij vertoont een binding tot de Engelsche regeering, maar met al het fana tisme van een vrouw, die nog in haar puber- teitsphase zit ingeklemd, tracht zij zich aan de tyrannieke moederlijke voogdij der Engelsche regeering te ontworstelen. Men zou er groote sympathie voor kunnen gevoelen, als ander zijds Egypte niet met het zelfde fanatisme het bevriende Soedan poogde te dverheerschen, er alle instinctieve machtsdrift op uit te leven. Deze psychische gesplitstheid, deze dubbel slachtige houding, heeft zich dan ook geuit in heftige scènes, zooalszich die voordeden in. het Egyptische Huis van Afgevaardigden en waar het zelfs tot een handgemeen kwam. De minister-president, Nokrasji Pasja, had name lijk medegedeeld, dat de negen maanden ge duurd hebbende onderhandelingen met de En gelsche regeering over een herziening van het bindende verdrag van 1936, waren afgesprongen en dat, als laatste redmiddel, Egypte de moeilijkheden zou voorleggen aan de Ver. Naties. „Spreek met de Vereenigde Naties...*, en het komt in orde", als dit althans een poli tiek-vrij instrument blijkt te zijn, anders dan de Volkenbond. De Veiligheidsraad der Ver. Naties zal dit Engelsch—Egyptische geschil nu analyseeren en advies uitbrengen, waaraan partijen zich hebben te houden. Er zijn ver schillende oorzaken, die aanleiding hebben ge geven tot nieuwe moeilijkheden. Engelsche troepen bevinden zich nog steeds op Egypti- schen fcodem, overeengekomen met het ver drag van 1936. Dit verdrag liep verleden jaar reeds af, de Engelschen maakten inderdaad een begin met het terugtrekken der troepen uit Egypte, maar aarzelden weer om redenen van politieke strategie. Beide partijen zouden tot een nieuw accoord moeten komen, maar als dit mislukte, zou de overeenkomst van 1936 nog tot 1956 kunnen worden verlengd. Wat voor de Engelsche politiek als zelfhandhaving nood zakelijk wordt geacht, is een nieuw verdrag tusschen Engeland en Egypte, waardoor in oorlogstijd de Britsche troepen Egypte ook voor hun militaire operaties kunnen gebruiken. Beslist de Veiligheidsraad, dat het verdrag van 1936 in ieder geval tot een nieuw militair accoord moet leiden, dan slaagt Egypte er niet in, aan de Britsche overheersching te ontko men; het „complex" blijft hinderen. De an dere oorzaak der moeilijkheden is juist ge legen in het feit, dat Egypte het liefst den Soedan zou opslokken. De Egyptenaren laten souvereine rechten gelden op dit gebied, ter wijl de Soedaneezen zelfstandig over het poli tieke lot van hun land wenschen te beslissen. Zooals wij vroeger reeds hebben uiteengezet, gaat het om den Nijl, welk gebied voor Egypte mede zeer belangrijk is en strategische waarde heeft. Vandaar, dat Egypte zoo* vurig werischt, dat de Veiligheidsraad zal beslissen, dat Enge land de Nijl-delta niet langer met troepen mag bezetten. Voor de Britsche regeering is de Palestijnsche kwestie en de Egyptische eenigs- zins aan elkaar gekoppeld. Immèrs, als de Britten er toe zouden overgaan Palestina te ontruimen, kunnen zij, vooral nu de oplossing van het Soedan-geschil nog wel geruimen tijd in beslag zal nemen, Egypte als basis blijven behouden voor eventueele noodzakelijke mili taire operaties ter bescherming van het Suez- k an aal. Maar de Bcitten zullen Palestina niet verlaten, eerder zullen zij aan de chaotische toestanden op drast^jche wijze een einde ma ken en er orde en rflst herstellen. De Joodsche actie der extremisten, georganiseerd in de militaire organisatie, die Irgoeu Zwai Leoemi heet, mag niet langer een boo ze nachtmerrie zijn. Er zit aan ai deze geschillen een militair- strategisch luchtje, want de Soedan is voor de verdediging van de Britsche posities in de Middellandsche Zee van groot belang. Via Turkije zouden de communistische invloeden van Sowjet-Rusland zich kunnen uitstrekken tot to Arabië. reden waarom Engeland groot belang heeft by een militair weerbaar Pa lestina. Zouden de Soedaneezen, die voor een groot deel nog in een primitief stamverband leven en hun eigen politieke boontjes wen schen te doppen er feitelijk voldoende besef van hebben, welke enorme politieke verwikke lingen van „groote-mogendheden-politiek" zich om hun bestaan verweven hebben? Want het aantal jonge, intellectueele Soedaneezen, dat voor bestuursambten wordt voorbereid en daar geschikt toe is, is toch verhoudingsgewijs slechts gering. De Britsche majoor Collins, die uit z'n flat te Jeruzalem door Joodsche terroristen werd ontvoerd en tijdens zijn gevangen schap ernstig werd mishandeld, zag later kans zich vrij te vechten. Thans wordt hij in een hospitaal verpleegd. LICHTRECLAME IN PARIJS VERBODEN. Van morgen af is het gebruik van electri- citeit voor etalages en reclame in Parijsche winkels, café's en gebouwen voor openbare vermakelijkheden, verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3