Onderwijs protesteert tegen scholensluiting Geref. jeugdleiders uit Z.-Holland (N.) bijeen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 3 FEBRUARI 1947 Stadsnieuws Waarom krijgen de bioscopen nog wel kolen? Het bericht, dat alle onderwijsinstel lingen wegens de précaire kolenpositie moesten gesloten worden, is in breede kringen zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs met veel critiek ontvangen, aldus verneemt de Nieuwe Leidsche Courant. Er waren scholen, die juist via de ko lenhandelaren weer brandstoffen gekre gen hadden, zoodat het zich liet aanzien, dat ze nog eenigen tijd open konden blijven. Desondanks moesten alle inrich tingen van onderwijs zich aan het bevel van het Rijkskolenbureau onderwerpen De" leerkrachten zullen, als de burgerij van kolen verstoken is, geenszins ver langen, dat het onderwijs wordt voortge zet, doch het betaamt niet, dat de verma- kelijkheidsbedrijven, zooals bioscopen en schouwburgen, wel van brandstof voorzien en niet gesloten worden. In de j.l. Zaterdagmiddag in „Reho- both" gehouden jaarvergadering van de vereeniging voor Chr. onderwijzers en onderwijzeressen heeft men unaniem te gen dezen toestand protest aangeteekend De voorzitter deelde mede, dat zelfs de Afscheid van de heeren Kloots en Renier bij P.T.T. Leiden Wegens vertrek naar 's-Graverihage. Onder groote belangstelling van de zijde der ambtenaren hebben de heeren J. C. Kloots, die tot hoofdcommies bij het telefoondistrict te 's-Gravenhage en H. F. M. Renier, die tot adj.-commies bij den controledienst van het hoofdbureau der P.T.T. zijn benoemd,, afscheid genomen. De heer D. G. Hartgerink, dir. van het Leidsche P.T.T.-kantoor hield een korte toespraak, waarin hij waardeering uit sprak voor de wijze waarop beide amb tenaren hun taak gedurende de jaren die zij werkzaam waren op het P.T.T.-kan toor, hadden verrioht. Hierna bood mej. M. J. Blommendaal, één der collega's, met een toepasselijk woord namens het P.T.T.-personeel aan elk der scheidende ambtenaren een ets aan als blijvende herinnering. De heeren Kloots en Renier brachten dank aan den directeur en het personeel voor de prettige samenwerking en waar deering die zij altijd hadden ondervon den en tevens voor het geschenk dat hun werd aangeboden. CHR. HIST. .UNIE De afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie zal op Donderdagavond, 8 uur, in de bo venzaal van ,.In den Vergulden Turk" een algemeene vergadering beleggen. De agenda vermeldt o.m. een bespreking over de financiën en bestuursverkiezing, De heeren C. H. v. d. Wijngaard, T. Ouwer- kerk, L. Elderhorst en mevr. Den Os- Hansen léggen wegens verschillende re denen hun functies neer. HOE LEIDEN SPAARDE. Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de de maand Januari 1947 ingelegd f 363.187.79 en terugbetaald f 331.771.65, ingeschreven zijn 269 nieuwe inleggers, terwijl 115 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 25.054 inleggers, hier onder begrepen 1.511 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Jan. 1947 f 14.645.559,80 (inclusief de rente over 1946). Door den Afhaaldienst is in deze maand f22.024,25 ontvangen in 6.584 posten. Er werden 98 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamen- lijken inhoud van f 2.338,18. Op de scho len werd gespaard f 173. DE „JONGE KERK" EN HET WERK ONDER DE BUITENKERKELIJKEN Donderdag Februari a.s., des avonds om kwart voor acht, zal de afd. Leiden van de Jonge Kerk" in het wijkgebouw ,£»evendaal" een vergadering beleggen, waarin de heeren J. Heymans en S. Koop- mans zullen spreken over het werk on der d,e van de Kerk vervreemden. Er is gelegenheid om met de sprekers van ge dachten te wisse lep. HAAGSCHE RECHTBANK. De huisvrouw S L, te Wassenaar, heeft terecht gestaan wegens verduistering van góederen van den koopman E A F, die geïnterneerd was. Tegen verdachte werd vijf maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft overeenkomstig dien ëisch verdachte veroordeeld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Saartje, d. v. C. Schouten en S. van der Blom; Theresia H. M., d. van J. M. M. Preenen en H. M. Schouten; Joessyca, z. van R. J. Ismael en Arijah Perwata; Anneliza Th., d. v. P. Alleblas en N. M. van der Voort; Johanna M.. d. van J.-Kapaan en J. M. la Lau; Hélène M. A., d. van D. Pel en M. M. C. v. Zijpr OVERLEDEN: J. Hoogkamer, 67 j. GEHUWD: P J M Zwetsloot en E J M v d Voorden; P Bourgeois en P Plomp; H Gordijn en E E Blansjaar; A J de Romijn en R M C Meijer; A J F v d Steeir en M C Verkuijlen; J Stokkel en A Duffels; J M v Straten en E v d Plas; H v d Sijs en J I v Deventer; P C Theunissen en D G Be- kooy; L v Haarlem en J F de Tombe; J v't Wout en P C Verlind; A v d Meij en M Lems. ONDERTROUWD: W. C. Roest, 33 j. en A. ten Wolde, 32 j. M. van Berkel en J. Spies. G. A. T. Hoekstra, 23 j. en C. J. Laterveer, 21 j. C. K. J. Hoogstraten, 20 j. en M. van Bemmel, 19 j. A. de Mooij, 25 j. en H. J. van der Linden, 24 j. N. Phi- lippo, 37 j. en C. Grasman, 28 j. D. Tege- laar, 22 j. en E. M. Tierolf, 18 j. H. van der Tuin, 21 j. en H. Kleijn, 21 j. F. Tis- seur, 29 j. en G. M. Sanders. 30 j. Q. Vlugman en M. M. van Steenbergen J. H. M. Frentrop, 32 j. en W. M. van der Krogt, 31 j. F. Dekker. 23 j. en J. van Kampenhout, 19 j. C. A. Boom, 24 j. en G Ofetie, 25 j. kinderen, tegen wie hij moest zeggen, dat ze tot nader order niet op school hoefden te komen, hiermee niet accoord gingen en verbaasd vroegen, waarom de bioscopen dan wel mochten „draaien". Ook de ouders vinden het ten zeer ste aanvechtbaar, dat de belangen van de kinderen in het gedrang worden ge bracht en dat de school in dezen natuur lijk weer eens het kind van de rekening is. Zij dringen er dan ook op aan om voortaan meer aandacht te besteden aan de consequenties van bepaalde besluiten. Ds J. VAN BRUGGEN. In de gistermiddag na de godsdienst oefening gehouden vergadering van de belijdende leden der Geref. kerk (art. 31 K.O.) is in de vac. van ds A. Veld man bij acclamatie tot predikant geko zen en door den kerkeraad beroepen ds J. van I/ruggen te Assen. Ds van Bruggen werd 5 Juni 1909 ge boren en studeerde aan de'TheoL Hooge- school te Kampen, waarna hij op 11 April 1935 beroepbaar werd verklaard. Reeds op 15 Sept. van hetzelfde jaar aanvaard de hij zijn ambt te Tweedé Exloërmond (Dr.), welke gemeente in Juni 1939 met Wormerveer werd verwisseld. Sedert 5 Dec. 1943 dient ds van Bruggen de kerk van Assen, waar hij zoowel door zijn prediking als door zijn herderlijken arbeid zeer wordt gewaardeerd. Ds van Bruggen bekleedt verscheidene deputaatschappen voor classis, Part. Synode van Drenthe en Gen. Synode, o.m. voor de Radio-kerkdiensten, voor- het contact met de Chr. Geref. kerk en voor het Archief, terwijl hij curator is van de Theol. Hoogeschool der Geref. kerken (art. 3} K.O.) te Kampen. De beroepen predikant ds gehuwd en vader van 5 ^kinderen. Burgemeester J. A. Bakhuizen jubileert Op 15 Febr. a.s. is heit 25 jaar geleden, dat de heer J. A. Bakhuyzen werd be- noemd tot burgemeester der gemeente. Lei- muiden en Rijnsaterwoude. In beide gemeenten heeft zich een huldi- gingsconiité gevormd, zoodat het den bur gemeester op dezen dag in beide gemeen ten niet aan belangstelling zal ontbreken. Op de wijze, waarop de huldiging zal ge schieden, komen wij nog nader terug. Nieuw Gemeenteraadslid Dit is mevr. A. van StaverenVet, die hedenmiddag werd toegelaten als lid van den Leidschen Gemeenteraad. Zij is vertegenwoordigster van de Comm. Partij Nederland, „De Waarheid" en neemt de plaats in van den heer J. Smit, die wegens drukke werk zaamheden/ zijn functie als raads lid moest neer leggen. Met mevr. van Staveren doet de vierde vrouw haar intrede in onze vroedschap, want zoowel de fracties van de Partij v. d. Ar beid als de CPN tellen thans twee vrouwelijke leden. ONTSPANNINGSAVOND PERSONEEL K.N.G. De personeelsvereniging van de Kon, Ned. Grofsmederij hield Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een zeer geslaagden propaganda-ontspanningsavond, welke werd geopend door den voorzitter der ver eeniging, den heer N. v. d. Voort, die een bijzonder woord van welkom toeriep aan den directeur, den heer ir M. C. de Jong en zijn staf van medewerkers. Spr. wees vervolgens op de groote groep aanwezige gepensionneerden, die hij ten voorbeeld stelde aan de jongeren en sprak een woord van dank tot de afgetreden -bestuursle den Smit, Ouwerkerk en Verhoeven. Ten slotte zeide spr. dat de vereeniging nog niet de belangstelling onder het 600 man sterke personeel geniet, waarop zij recht heeft, dóch het bestuur streeft naar ver dere uitbreiding 'door de vorming van diverse onderafdeelingen. Hierna was het woord aan „Nut en Vermaak", welke vereeniging door de op voering van Welkom Binnen", een vroo- lijk spel in drie bedrijven, den geheelen avond voor een aangename verpoozing heeft zorg gedragen. Dit tooneelstuk van Chr. Hoogerwerf sloeg uitermate goed in. Zoowel de inhoud als de vertolking droe gen daartoe bij. Na de opvoering volgde een uurtje* her sengymnastiek tusschen ploegen van de K.N G. en de Kettingfabriek. Het was een interessant spelletje, waarbij zoo nu en dan hartelijk kon worden gelachen. De heer Lod. Kooyman als voorzitter afgetreden (Van één onzer verslaggevers) Aangezien de voorzitter, de heer Lod. Kooyman te Pijnaoker, wegens ziekte verhinderd was, stond de jaarvergade ring van de Geref. Jeugdleidersorgani satie uit Zuid-Holland (Noord), welke Zaterdagmiddag te Leiden werd gehou den onder leiding van den tweeden se cretaris, den heer T. J. Dorrepaal van 's-Gravenhage. Deze zeide in zijn openingswoord, dat, alhoewel men zegt, dat de jeugd meer ontspanning vraagt, het bij het jeugd werk gaat om wat God wil en hierin zal de liefde tot God en de jeugd tot uiting moeten komen. Spr. bestreed de meening om het jeugdwerk tot kerkelijken ar beid te maken en merkte op, dat een front gevormd dient te worden tegen het groeiend communisme. Voorts deelde hij mede, dat dit jaar leiders(sters) cursussen zullen worden ingesteld en bracht spr. hulde aan den heer Lod. Kooyman, die op medisch 'ad vies zijn functie van voorzitter moest neerleggen. Hem zal een blijvend aan denken aan zijn arbeid worden aange boden. Het jaarverslag werd bij ontstentenis van den secretaris, den heer A. van Wee- ren uit Leiden, voorgelezen door den penningmeestereresse, mej. F. Dieper- sloot van Den Haag. Uit het verslag bleek, dat thans 543 leiders en leidsters werkzaam zijn, terwijl het financieel verslag sloot met een batig saldo. Namens het Bondsbestuur en de afd. Zuid-Holland (Zuid) voerden het woord resp. de heeren P. Koelmans van Vel- zen-Noord en A. v. d. Meulen van Dor drecht. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. G. van Leeuwen te- Gouda en A. Alblas te Naaldwijk, alsmede mej. C. A. van Lange van Gouderak, terwijl ge kozen werd de heer G. Drexhage te Ha- zeswoude en in de vac. Kooyman, de heer N. v. d. Blom te Rijswijk. Tot voor zitter werd gekozen de heer J. Versteegt te Rijnsburg en tot Bondsbestuurslid (bij dfcclamatie) de 'heer T. J. Dorrepaal t£* Den Haag. Na de pauze refereerde ds W. J. Meis ter. Geref. pred. te Oversohie, over het onderwerp: „Plaats en taak der ouders- vereeniging in pnze organisatie". Spr. ging uit| van het standpunt, dat kinderen een zegen des. Heeren zijn "en de opvoeding een taak der ouders dient te zijn en te 'blijven. Waar het Doopsfor- mulier in één van zijn vragen spreekt van onderwijzen en te doen onderwij zen, is de gelegenheid daar van een ge zonde overdracht der opvoeding. Nadat spr. de drie opvoedingsmidde len, Kerk, school en organisatie had af gebakend, stond hij in het bijzonder stil bij het werk der jeugdclubs. Aangezien Distributievaria Morgen is aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingenkaarten de letter S t/m Si. Tot en met 21 Febr. a.s. kunnen jonge en a.s. moeders hun toeslagkaartje voor de 3e en 4e periode in ontvangst nemen, alsmede den extra-schoenenbon voor a.s. moeders. Het kantoor is geopend van 8.30—11.45 en van 1416 uur. het einddoel van alle opvoeding gericht moet zijn op de kennis Gods, heeft de jeugdorganisatie als onderdeel daarvan ten doel de jeugd te vormen tot goede leden van het volk. Daarmede moet de methode van behandeling op de clubs rekening houden en spr. oefende dan ook eenige critiek op de schetsen, die in de bladen worden gegeven, als zijnde niet in overeenstemming met het gestelde doel. De belangstelling der ouders voor het werk in de jeugdorganisatie moet wor den gewekt. Zij dienen medewerking te vej-leènen bij den arbeid, welke op de- vergaderingen geschiedt. Er moet een werkgemeenschap ontstaan met als on- derdeelen: oudersvereeniiging plus lei- ders(sters) en jeugdclubs. Eigenlijk wilde spr. den titel van zijn onderwerp veranderd zien in: plaats en taak der oudersvereeniging voor de organisatie. Zij dient de leidprs voor het verantwoor delijke werk met zorg te kiezen en te selecteeren, aldus spr. Ds Meister besloot zijn principieels rede met de woorden, dat Jezus Chris tus allen moet bezielen door Zijn kracht, de kracht, die de wereld overwint, nl. het geloof. Op dit referaat volgde een breedvoe rige gedachtenwisseling. Teneinde de P. v. d. A. de noodige voor lichting te verschaffen gaat het Kamerlid Palar naar Indië. LEIDERDORP De buurtvereeniging „Het Centrum" gaf een tooneelavond in het Patronaatsge bouw te Zoeterwoude. De voorzitter, de heer v. d. Kwaak, opende den avond en memoreerde de oprichting van de tooneel- club „Het Centrum". Hierna sprak de eere-voorzitter,v dr G. A. de Bruyne zijn verrassing uit over het feit, dat hij tot die functie was benoemd. De tooneelclub voerde schetsen op, waar bij vooral „Het Inlichtingenbureau" er „Spreekt met Jansen, en het komt in orde' in den smaak vielen. Het populaire bandje „Het Trio Zaagman" omlijstte het geheel op verdienstelijke wijze. DE OBER EN HET HEERTJE Het was koud. De wind joeg door het overdekte station en deed de vele reizi gers nog dieper in hun kraag duiken. Hoe het zoo kon samengaan, plotseling werd de onwelkome tijding vanuit den luidspreker over het perron gegalmd, dat de trein, richting..?... vertraging onder vond en volgens de berekening een kwartier te laat zou aankomen. Het wachtende publiek, dat ongeduldig het perron op en neer liep, wertd door dit bericht als door een onverklaarbare kracht de wachtkamer ingeduwd; wel licht zou daar warmte te vinden zijn. Ik zat aan een tafeltjeK waarvan het fel-roode kleedje er nu niet pepaald schoon uitzag. Blijkbaar had iemand koffie gemorst, of was er een kleuter ge weest, die een gedeelte van zijn zonder bon-gebakje in aanraking met het ding had gebracht. Tegenover me zat een opzichtige jonge, dame, wier natuurlijk gelaat was verborgen onder een laagje poeder, wangensmeer en lippenverf. Het meest"interesseerde me echter een oud heertje, dat eensklaps een schreeuw door de in rookwolken gehulde wacht kamer slingerde: „Ober!" Vlug .als wa ter kwam er een aangesneld, die kenne lijk blij was zoo'n enthousiasten klant te hebben. Oud heertje: „Ober, moet je luisteren, ik wil een'kop koffie en een broodje met* leverworst hebben, maar.ik heb slechtig dertig cent bij me en twee post zegels van tien. Ik geloof wel, dat het te weinig is, in ieder geval niet genoeg om u een douceurtje te geven. Maar zoudt u me toch willen helpen?" En de gedienstige ober liep even hard om het mannetje van het gevraagde te voorzien. Hij deed het met de service, waarmede hij ook zijn „goede" klanten bedient. Zoo mag ik het zien! Officieele publicatie INENTING TEGEN POKKEN De burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 12 Febr. a.s. te 2.30 uur aan het Bureau van den G.G.D., Mare 13a gelegenheid is tot kostelooze in enting tegen pokken. Trouwboekje mee brengen. HAjVGSCH GERECHTSHOF Achttien verdachten tegenlijk vulden de banken voor het Gerechtshof en er was zelfs nog ruimte tekort in de banken. Het kon een collectieve dagvaarding zijn, want ze hadden allemaal hetzelfde gedaan. In een fabriek te Leiden lagen kort na de bevrij ding de goederen opgeslagen voor het fonds Noodvoorziening, en daar hadden deze ver dachten een paar busjes vleesch, visch, melk, etc. van meegenomen. Nu hadden ze daarin een slecht voorbeeld ontvangen van de Officieren die zeggenschap over die spullen hadden, en op ruimer schaal zich dat alles toeeigenden. De politierechter had de verdachten gevangenisstraf, varieerend van twee wéken tot een maand opgelegd, van welk vonnis zij allen in hooger beroep kwamen. De proc. generaal zag wel .reden tot clementie, en stelde daarom voor de verschillende straffen voorwaardelijk op te leggen, waarmee de raadsman, mr Sormani, wel accoord kon gaan. Uitspraak over 14 dagen. In 1942 had J. van T. te Leiden zich een paar schoenen toegeeigend, die hij ter repa ratie had ontvangen, en vanwege die ver duistering, kreeg hij vier maanden gevange nisstraf. Van dit vonnis kwam hij in hooger beroep, en gezien het beter gedrag, stelde de proc. generaal thans voor de straf voorwaardelijk op te leggen. Mr Tj. Scha per sloot zich hierbij aan. - HAAGSCHE RECHTBANK Wegens diefstal van een fiets te Oegst- geest heeft terecht gestaan de arbeider P. v. d. M. te Leiden, tegen wien een .jaar en drie maanden gevangenisstraf werd geëischt met aftrek van preventief. De rechtbank heeft overeenkomstig dien eisch verdachte veroordeeld. De bollenkweeker J. v. d. N. te Voorbout ontkende beslist te hebben gepoogd in te breken in een woning te Sassenheim, toen de bewoners naar de kerk waren. Daar ver schillende personen hem echter in of bij de woning hadden gezien, vorderde de Officier tegen hem een jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft thans in deze zaak een nieuw onderzoek bevolen. OEGSTGEEST. GEBOREN: Wouter, z. van G. J. Blomsma; Jan Willem, z. van J. W. van Zomeren; Sylvia Johanne Christine, d. van C. A. Tjemkes; Gerardus Adrianus Lucas, z. van D. Th. Dofferhoff. ONDERTROUWD: J. C. Zaaijer, m. 26 j. en G. van Wijhe, vr. 26 j.; B. H. Nijhuis, m. 27 j. en N. de Groot, vr. 30 j.; D. W. Fr. van Estrik, ,m. 24 j. en L. R. Moll, vr. 24 j. GETROUWD: H. J. Amersfoort en A. van Wichen. OVERLEDEN: Adr. Zwaah, vr. 78 j. ZOETERWOUDE. Uitreiking toeslag zwaren arbeid voor Zoeterwoude (Dobp) op Donder dag 6 Febr. en Vrijdag 7 Februari van 9.30—3 uur Zoeterwoude (Rijndijk), Café „Het Witte Huis", op Maandag 10 Februari van 9.303 uur. Diegenen, die een beroep uitoefe nen waarbij noodzakelijk gebruik moet u'.or<?€n gemaakt van een transport rijwiel of carrier, worden-in de gelegen heid gesteld aanvragen in te dienen voor transportbanden vóór 15 Februari a.s. Formulieren zijn op het Distributie kantoor verkrijgbaar. Kunst en Letteren ,La fin du jour99 (Levensavond) De sociaal cultureele stichting „Kunst en Ontspanning" staat voor een weinig benijdenswaardige taak. Zij heeft o.m. op zich genomen de kunst en ontspan- ning^van alle bij haar aangesloten leden dat zijn er velen en van allerlei poli tieke en religieuse pluimage te zullen verzorgen. De moeilij!kheden bij het uitzoeken der programma's zijn dus vele, wil men allen tevreden stellen, temeer waar de pro gramma's voor allen gelden. De meeste voetangels liggen ongetwij feld op het gebied der lichte program ma's en films. Is er op dit gebied zooiets te brengen, dat allen tevreden zijn? Dit hebben wij ons Zaterdag afge vraagd, toen wij de Fransche film „La fin du jour" („Levensavond") die K. en O. voor haar leden naar Leiden had doen komen, hebben gezien. Met „Dead end" was dit zeker niet het geval. En met „La fin du jour"? Ongetwijfeld biedt deze film, die handelt over oude tooneelspelers en -speelsters in een rust huis, waar zij hun levensavond door brengen, teekeningen van prachtige karakters. Karakters, die ons met jaloers heid kunnen vervullen. Neen Caibrissade, die in zijn tijd altijd als tweede man ach ter de coulissen mocht blijven. En toen -hij in het rusthuis toch nog de kans kreeg om te toonen wat hij kon, aan de ontroering bezweek. En zoo zijn er meer in deze film. We kunnen op het „verhaal" niet ingaan. Trouwens, de film is meer een „Camera obscura" dan een verhaal. Met „La fin du jour" heeft „K. en O" geen slechte keus gedaan. Geheel bevre digend kan zij voor ieder niet zijn ge weest, maar dat ligt ook in de grond vesten verankerd en voor de verant woording van hen, die zich by de Stich ting aansluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4