Telex *van het A.N.P. ratelt reeds in Baarn 't Verklaarde 3 uitzicht Dakota's evacueeren Britten uit Palestina Drie bruiloften op het ijs van Marken's haven NIEUWE LEEDSCHE COURANT MAANDAG 3 FEBRUARI 1947 IN AFWACHTING VAN HET GROOTE NIEUWS Op den eersten dag van Februari, in welke maand Nederland D.V. verblijd zal worden met het heuglijke nieuws, dat een nieuwe telg aan den alouden stam der Oranjes is ontsproten, is de activiteit der journalisten, die belast zijn met het verspreiden vanuit Baarn van het heuglijke feit, begonnen. Het „Astoria Chalet" aldaar, het hoofd kwartier der pers, is betrokken. De P.T.T. heeft haar telegraafkantoor „Astoria Baarn" Zaterdag opengesteld en dertien cellen wachten op „nieuws". Zater dag werd nog slechts één gesprek gevoerd. De voorzitter der Aimsterdamsche journa listen, de heer Jan van den Bergh, -wijdde het kantoor in. De .perskamer laat thans nog vele leege tafels en stoelen zien, maar dat zal niet lang meer duren, want vele binnen en buitenlandsche journalisten worden deze Week verwacht. Anders is het in dat deel van het gebouw, dat door diet A.N.P. is be trokken. Daar hebben de eerste berichten het hotel reeds verlaten en dp t^ex ratelt al geducht. Ook de commandant van ae oatterij in Baarn, die opgesteld is bij Huize Holland 9 aan de Javalaan, kwam Zaterdagochtend al een kijkje nemen, want via de ANP-telex- kamer zal Hem de order tot vuren bereiken. In den nacht van Zaterdag op Zondag ging de waakdienst in. Afwisselend zullen de Britsche Kon. Familie heeft zwaar weer Tijdens haar zeereis naar Zuid-Afrika. Het slagschip „Vanguard," dat met de Britsche koninklijke famiilie op weg is naar Zuid-Afrika, had gistermorgen in de Golf van Biscaye met zwaar weer te kampen. Er stond een zware Zuiderstorm, die groote gol ven over het voordék en de hutten van de koninklijke familie heen deed slaan. De koning, de koningin en de prinsessen waren vroeg naar bed gegaan, terwijl prinses Elizabeth n>iet aan tafel verschenen was. Het stampende en slingerende schip bevond zich tusscben een Zuidooster- en een Zuiderstorm in. De windsterkte bedroeg 8 tot 9 (60 tot 90 kilometer per uur)Zelfs de reddingsboot werd van haar gebruikelijke plaats verwij derd wegens het gevaar van overboord slaan. Alleen de hoogst nood&ge bemanning mag zich op het achterdek bevinden. Toch heeft het schip boers gehouden en geen tempo ver loren. De het schip escorteerende onder zee/boot was gedwongen vaart te verminde ren en raakte achter Gevallen voor 't vaderland Tusschen 24 en 31 Jan. zijn in Ned.-Indië cfioor oortogshandeHingAi omgekomen: van de Kon. Marine sergeant der mariniers F. Steens uit Nijmegen (bij Soerabaja) en korip. dier mariniers A. J. v. Luns en uit Barnieveld (bij Soerabaja). Van de Kon.. Landmacht: Soldaat le kt. C. v. Toledo uit R'datm (te Baihjoe Oeroep) en soldaat H. S. Weerts uit Heerlen (bij Padang). Van, het Kon. .Ned. Intd. Leger kapitein der artillerie B. C. L. Duurtsema uit Arnhem (bij Soerabaja) en korporaal Soedardjo uit Ned.-Indië. redacteuren de wacht bij de telefoons be trekken, want hoe lang het ook moge duren, één dring is zeker: via de telefoon, die het A.NJP. in Baarn door middel van een specia le lijn verbindt met het secretariaat van Prinses Juliana, zal het groote nieuws tot in alle uithoeken van ons land verbreid worden. Dezelfde telefonisten, die ook in 1938 en 1939 haar buitengewoon gewaardeerde hulp hebben verleend bij het snel verwerken der in verschillende talen opgegeven telegram men, zijn thans ook weer op haar post. Joego Siavië protesteerde te*LondeaKtegen den aanslag op ~den Joego-Slavischem consul te Napels. De Engelsche regeering wees ech ter iedere verantwoordelijkheid af. AUTO'S EN ARTSEN Ook een journalist kan schrikken en er waren slechts weinig journalisten die niet geschrokken zijn, toen dezer dagen uit Baarn het bericht kwam: „Dr J. de Groot, de behandelende geneesheer van H.K.H. Prinses Juliana, is in Baarn ge arriveerd en heeft zijn intrek genomen in het Astoria-Chalet". De spanning is echter alweer gebroken. ,£)e kwestie is namelijk", aldus dr de Groot, dien V)ij in het „Astoria-Chalet" ontmoetten, „ik heb een zeer ongelukkig auto'tje, en het kan bovendien heel slecht tegen de kou, zoodat ik maar een beetje vroeg ben gekomen. Bovendien het is hier prettig rustig, tenminste wanneer uw collega's het mij niet te moeilijk maken." „Auto's en artsenzelfs bij de komende blijde gebeurtenis speelt dit probleem een rol Palestina In het Baarnsche hotel „Astoria Chalet" heeft de pers zich reeds gedeeltelijk geïnstalleerd en ratelen dus ook daar de telex-apparaten...... JOODSCHE LEIDERS ZIJN ZEER GESCHOKT Hedenochtend zuiden op het vliegveld van Ted-Aviv veertig Dakota's van de R.A.F. neerstrijken om de 2000 Britsche ^gezinnen, die in Palestina verblijven., naar elders over te brengen. Onder de Britsche kolonie heerscht door dezen vervroegden maatregel groote opwin ding. Zakenlieden vragen zich af, wat er van de schadevergoeding terecht zal komen, jour. naliisten beklagen zich erover, dat zij niet, zooals hun collega's van andere landen, in het Heilige land mogen blijven. Een hunner, een fotograaf werd gearresteerd, omdat hij de prikkeldraad-barricades in beeld bracht, die de Britten in allerijl aan het leg gen zijn om hun posten en stellingen. Hij is weer vrijgelaten op belofte, dat hij geen militaire objecten meer fotografeer en zou. In Joodsehe kringen heeft het evacuatie- besluit eveneens beroering gewekt. Mevrouw Go Ida Meyensoh, hoofd van de politieke afideeling van het Joodsehe bureau verzocht die Britsche regeer ing het besluit in te trek ken, daar „de Joden zich gaarne verant woordelijk stellen voor de Britsche families." Zij drong er op aan, dat de Staat van beleg afgekondigd; zx>u worden. In het jaaiüiijksch congres van Britsche zionisten zeide dr Chaim Weizmaun het ter rorisme te 'haten. De Amerikanen achten het niet noodig de 5000 Amerikaansche gezinnen, die in Pales tina verblijfhouden te evacueeren, aldns het ministerie van Buitenlandsche Zaken Washington. r~ ZELDZAAM FOLKLORIS TISCH SCHOUWSPEL Marken bood Zaterdagmiddag zijn bezoe kers een zeldzaam kleurrijk en boeiend kijk spel: Drie bruidsparen werden „in den echt verbonden" en dit geschiedde niet in een kerk of in een huis, maar in de vrije natuur op het gladde ijs van de Marker haven. Om kwart over twee stelde de stoet zich op om traditiegetrouw een rondgang door alle wijken van het dorp te maken. Voorop ging het bruidspaar van de witte bruid met zijn- gasten, daaradhter volgde het roode bruidje met toeko-mstigen echtgenoot en ge- genoegen met groote tulbanden. De maaltijd werd besloten met het ronddienen van roo- den wijn, die eveneens met een lepel genut tigd werd. De bruidsparen werden bediend door den „witten kok". De overige feestge- nooten moesten zich tevreden stellen met de service van den „kladdigen kok", voor wien het blijkbaar niet zoo belangrijk is, dat hij er netjes uitziet. Na het eten deden de lange Goudsche pij pen bij de mannen de ronde en om de feest vreugde op peil te houden, liet een harmo nicaspeler zijn vroolijke wijsjes hooren. Er werd gezongen en gedanst en zelfs gekust, ook al om de grage lenzen van de vele film operateurs en fotografen te bevredigen. Om ongeveer vier uur behoorde dit zeldzame folkloristische schouwspel weer tot het ver leden. De belangstelling was niet zoo groot als de organisatoren van de Marker IJsclub wel hadden verwacht. Ruim veertig auto's hadden den tocht over de Gouwzee aange durfd. De vorige maal, in den winter 1939-'40. waren tienduizenden kijkers uit het heele land op Marken samengestroomd. BELGISCHE KOLENBEZORGERS IN STAKING. Met ingang vain heden, hebben de Bel- sche kolenibezorgers wegens ontevredenheid Op het ijs getrouwd. Daarvoor moet men in Marken zijn. En hoe het allemaal in z'n werk ging, wordt in bijgaand verslag verteld noodigden, terwijl het in somber zwart ge hulde derde paar niet den indruk wekte van zijn kleedij. De mannelijke gasten droe gen ter eere van het feest de in breed wit blauw gestreepte hemden, in afwijkingvan de meer grauwe kleur der normale dracht. Bij de haven aangekomen werd eerst een „rondtocht" over het ijs gemaakt, waarna het gezelschap van ongeveer 60 personen aan de lange gedekte tafels plaats nam. Hier verscheen ook de burgemeester van Marken, dr C. P. van Reeuwijk, die de bruidsparen met een zilveren lepel de traditioneele brui loftsdrank, brandewijn met rozijnen, in den mond goot, nadat hij een toepasselijk speeohje gehouden had. Hoewel de oude gewoonte is. dat bij een bruiloft bruine boonen met ro zijnen worden gegeten, nam men dezen keer over hun neergelegd. arbeidsvoorwaarden het werk ,De patiënten hadden een rustigen nacht" In hét „Astoria-Chalet" te Baarn be vinden zich eenige troetelkinderen. Het zijn er in tota-al zeven. En hoewel zij allen kerngezond zijn, worden zij behandeld als ernstige zieken, die dag en nacht be waking en verzorging behoeven. Alle geneesmiddelen, noodzakelijk om in kri tieke oogenblikken de vliedende levens geesten weer op te wekken, staan bij de hand. De telefoonnummers van den spe cialist en zijn assistenten zijn zorgvuldig genoteerd Zoo waakt men in Baarn over drie telex- en vier telefoontoestellen. Geen seconde mag het mogelijk zijn, dat de verbinding Paleis SoestxïijkDe wereld verbroken wordt. Maar men kan gerust zijn: opzichter Slootjes van het hoofdbe stuur der P.T.T., de specialist in diit geval, heeft onderzocht en „goed bevonden." En de nachtzuster, in ddt geval de A.N.P.- rédacteur, kan melden: „De patiënten hadden een rustigen nacht." PARTIJ VAN DEN ARBEID EN POLITIEKE "DELINQUENTEN. Op de jongste vergadering van het partij bestuur der PvdA werd o.m. besloten dat bij aanmelding van vrijgelaten en politieke delinquenten toelating als lid onmogelijk is, zoolang tegen hen ingediende aanklachten nog in behandeling 'zijn. Evenmin kunnen zij, die duurzaam of tijdelijk uit de uitoefe- nig van \hun politieke rechten zijn ontzet, in de partij worden toegelaten. Andere „lfchte gevallen" of vrijgesprokenen kun nen langs den weg van ballotage eventueel wel in de partij worden opgenomen. Geen lakei naar Australië „Australië heeft zich na de capitulatie van Japan op onbeschofte wijze tegen over oris land gedragen", zoo schrijft de ,Nwe Prov. Gron. Crt". „Nederland werd niet als een bondgenoot maar als een vijan dige natie bejegend. De Australische haven arbeiders boycotten onze schepen, waardoor deze soms wekenlang hulpeloos vastlagen, daar ze geen kolen of stookolie konden in nemen. Protesten bij de Australische Labour- regeering waren vruchteloos. Ze stak geen hand uit om de terreur der vakorganisaties te breken. Dat heeft nu al vele maanden 'zoo ge duurd en het wordt eerder erger dan beter. Kort geleden is het Ned. stoomschip de „Tasman" in de Australische wateren op een pier geloopen. Het schip lag er hulpe loos bij. daar de schroef in eenige touwen was verward geraakt. De Australische dui kers weigerden te helpen. Een houding die zelfs tegen de eerste plichten van fatsoen en menschelijkheid ingaat. En de Australi sche roode regeering vond het best. Onze gezant in Australië, de heer Van Aerssen, heeft dapper tegen dit alles ge streden en gedaan wat hij kon. Het mocht niet baten. t Nu gaat hij vertrekken naar Nanking, daar hij door onze Regeering benoemd is tot haar ambassadeur in China. Het .Parool" haast zich thans om dezen Nederlander, die moedig vopr de eer en de belangen van zijn land opkwam, een trap na te geven. Onze gezant had ,geen begrip voor den modernen tijd", hij was gevangen in „voor oordeel" en bovendien „conservatief. Het blad hoopt dat de Nederlandsche Regeering nu een man zal benoemen die zich meer voegt naar de Australische -socialisten. Zoo'n gezant naar het hart van het „Pa rool" zal dan wel een vat vol stroop moeten meenemen. Als de Australische havenarbei aers dan wéér eens een demonstratieoptocht tegen Nederland houden, moet hij met een roode vlag in de voorste rij loopen. En als er weer een Nederlandsch schip in nood raakt, moet hij meejoelen met de kerels die vol leedvermaak toekijken en weigeren te helpen. Zülk een gezant met moderne inzichten zal stellig groote vrienden worden met de Australische regeering. Het „Parool" zal zich dan grootelijks ver blijden. Maar als de Nederlandsche Regeering nog een greintje nationaal eergevoel heeft, zal ze liever alle betrekkingen met bet zich als een vijand gedragende Australië verbreken dan een stroopsmeerende lakei als haar vertegenwoordiger te benoemen," Waarom geen Vereenigde Staten van Palestina? Churchill, die het zieke Europa dit recept voorschreef* adviseerde in het Britsche Lagerhuis direct chirurgisch in te grijpen, waar het Palestina betrof. De woorden „strijdlust en wilskracht te toonen, indien men in een conflict wordt gewikkeld", typee ren zijn karakter. En inderdaad, na een periode van geaarzel en halve maatregelen, \le Britsche regeering plotseling zeer ac tief geworden en maakt blijkbaar een einde aan de politiek van toegevendheid, jegens de extremistische elementen onder de Joden. Het heet, dat de toestand zeer verscherpt is en in Palestina groote militaire voorzorgs maatregelen genomen worden. Reeds Zater dag kwam het schokkende nieuws, dat de Britsche hooge commissaris,- Sir Alan Cun ningham bevolen had, dat te beginnen met Februari, ongeveer 2000 gezinnen, voor wat de vrouwen en kinderen betreft, zullen wor den geëvacueerd, opdat de strijdkrachten in Palestina niet gehinderd zullen worden bij het handhaven van de orde. Behalve vrou wen en kinderen, zullen nog bepaalde andere Britsche burgers Palestina verlaten, waar onder ook de reporters van Engelsche bladen, tenzij deze voor eigen risico wenschen te blijven. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat officieel door de Engelsche regee ring ontkend wordt, als zou dit plotselinge scherpe ingrijpen van de Britten in verband staan met de besprekingen te Londen, ter wijl toch een ieder weet, dat men aldaar in een impasse geraakt was. Met de Arabiscne gedelegeerden schoot de Engelsche regeering niet op en de informeele besprekingen tus schen de Palestijnsche Joden en Britsche regeeringsvertegenwoordigers, leidden ook niet tot eenig resultaat. Waar gaat het fei telijk om? Engeland wil, om de Joden geen moeilijkheden met de Arabische wereld, geen uitbreiding van een politiek conflict over het geheele Midden-Oosten. Per jaar kost het mandaat over Palestina den Britten een 30 ét 40 millioen pond en in Palestina staat het Britsche prestige, het aanzien tegenover de wereld, op het spel. Van dit mandaat heeft Engeland weinig pleizier beleefd. In 1917 reeds, dus. bijna 30 jaar geleden, kwam de verklaring van Balfour af, die toen minister van buitenlandsche zaken was, en waarbij Palestina werd aangewezen als een „nationaal tehuis" voor het Joodsehe volk. Maar de be kende verklaring van 1917 hield óók in, lat niets zou worden gedaan, dat de burgerlijke en godsdienstige rechten van de niet-Jood- sche (Arabische)* bevolkingsgroepen in Pa lestina zou kunnen benadeel-en. Het was op den grondslag dezer verklaring, dat ie Vol kenbond, schepping van president Wilson, aan Engeland het mandaat over Palestina verleende en uit erkentelijkheid werd gedu rende den eersten wereldoorlog door de Joden in Amerika, de politiek van president Wilson ondersteund. „Voor. wat, hoort wat" een an sich burgerlijk begrip, maar dat in de politieke wereld nu eenmaal schering en inslag is. Een bepaald percentage Joden mocht echter Palestina slechts betreden, doch enorme Zionistische organisatie en reclame hadden ten gevolge, dat veel meer Joden in Palestina hun .nationaal tehuis" vonden, veel meer dan de Arabieren en ten slotte ook de Britsche regeering lief was. Er ontstond een extremistisch fel strijdbaar Zionisme, dat langzamerhand Palestina ook politiek voor zich ging opeischen en daar door in botsing kwam met de Mohamme- daansche wereld der Arabieren. De Engel- schen vreesden eenerzij ds een conflict met de Arabieren, anderzijds kregen zij moeilijk heden met het Joodsehe element in Amerika, dat in de Britsche onlust, om de Joden in Palestina vrij spel te laten, een vijandige houding zag. Nog onlangs wezen wij er op, dat de Amerikaansche Joden, de daden van terreur in Palestina aanprezen en dat de politiek van den bejaarden Zionist, ds Weiz- man, met deze Joodsehe aggressie niet accoord ging. de daadwe'rkelijke actie, moor den etc. openlijk afkeurde. Het behoeft mede geen betoog, dat Joodsehe immigratie sterk toenam, na den tweeden wereldoorlog want de Joden, die aan de gruwelijke ver volgingen van het Hitler-regiem hadden bloot gestaan, voelden zich nergens veilig meer Intusschen confereert men te Londen over het Palestijnsche vraagstuk, maar beide par tijen blijven op hun stuk staan en de Brit ten, die de moeilijkheden onrustbarend zien toenemen, moesten wel maatregelen treffen. Er zijn nog 2 mogelijkheden: een verdeeling van Palestina tusschen Joden en Arabieren of een federatie met eenzelfde constitutie. Er is reden te over, om het verloop der ge beurtenissen in Palestina van den pessimisti- schen kant te gaan zien. En het is begrijpe-i v lijk, dat een Churchill, nu er voor Engeland v weinig eer meer mede te behalen is en de affaire slechts geld kost, het voorstel doet, het Mandaat over Palestina aan de Ver. Naties over te dragen. Maar zal zulks dan niet een burgeroorlog ontketenen? Angstige oogenblikken in bet Circus Knie Doordat de klem van een kabel brak. De toeschouwers, die Zaterdagavond in het uitverkochte circus Knie te Amsterdam de eerste voorstelling bijwoonden van den. koorddansenden olifant „Baby", hielden don adem in toen de dikhuid reeds met de voor- pooten op de twee dikke stalen kabels staande een hachelijk moment beleefde; de klem van den rechterkabel bezweek name lijk onder het gewicht van het logge beest, waardoor de kabel enkele decimeters uit schoot. Het dier bleef roerloos staan als besefte het het gevaar. Nerveus rolde Rolf Knie een der in de buurt staande platte tonnen onder den linkervoorpoot van den balanceerenden dikhuid, die zich echter niet van den kabel afwaagde. De muziek speelde zachtjes door. Ook Freddie Knie kwam toeschieten, ter- wijl zijn broer „Baby" bij de slurf pakte en hem uiterst voorzichtig terugduwde naar het vaste voetstuk. De kabels werden daar na opnieuw gespannen en enkele minuten later volbracht de olifant het kunststuk, dat 6 jaren van oefening geeischt bad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3