Kerk en Leger des Heils moeten samenwerken Dardanellen, bedreiging voor wereldvrede Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 31 JANUARI 1947 Stadsnieuws Om de wereld de Boodschap van Christus te brengen Het Leger des Heils hield gisteravond in ide Marekerk een stonde van Gewijde Mu ziek. Van zeven uur tot half acht bracht de organist, de heer Joop £roras, op het prachtige orgel eenige soli ten gehoore, welke dezen wijdingsvollen avond passend omlijstten. Het eigenlijke programma werd geopend met samenzang, waarna door den leider der 6amenkomst, majoor L. Nijman, een kort Schriftgedeelte werd gelezen. Het muziek corps Den Haag I o.l.v. den kapelmeester J. van Dalen speelde voorts op verdienste lijke wijze „Sheffield Citadel Marsch" en „Aan devzonzijde der Jordaan", terwijl de heer J. van Dalen een Euphoniumsolo gaf. Bij ontstentenis van ds Geursen sprak ds D. J. Vossers, Ned. Herv. pred. over: „Strij dend Geloof", waarbij spr. opmerkte, dat het goed is, dat Kerk en Leger in deze samenkomst elkaar ontmoeten. Het Leger heeft in de oorlogsjaren veel schade gele den en na de bevrijding bleek, dat een groot gedeelte van de goederen was ge schonden of geroofd. De Kerk waardeert het werk van den Heilsoldaat, aldus spr. In Jesus Christus voélen Kerk en Leger zich met elkaar verbonden, daarom moeten wij een formatie vormen en schouder aan schouder staan in den strijd van deze wereld. De uitslag zal zijn, dat yde Heer zal triomfeeren over Satan en Antichrist. In een wereld, waarin de oorlog nog niet tot zwijgen is gekomen, leert 'de Bijbel ons, dat de zonde een ,universeele macht is, waarin ook ons ljart" is. Met de Boodschap moeten Kerk en Leger de wereld ingaan om Christus te prediken als den eenigen Redder. Daarom moeten wij niet tegenover, doch naast en desnoods met elkaar werken. Dan kunnen wij in het loflied der zekerheid het uitjubelen, dat wij meer dan Overwinnaars zijn, aldus besloot ds Vossers zijn toespraak. Het muzikale gedeelte bestond uit bij Geref. Jeugdleiders vergaderen te Leiden Morgenmiddag om 3 uur wordt in „RehO' both" te Leiden (Rapenburg 10) de jaarver gadering gehouden van de Geref. Jeugdlei ders organisatie Z.-Holland (Noord). Ds W Meister van Overschie spreekt over „Plaats en taak van de Oudersvereenigingen in onze organisatie". Men zal afscheid nemen van den voorzitter, den heer Lod. Kooyman uit Pijn- acker. HAAGSCHE RECHTBANK. De metselaar L. v. d. L. uit Leiden had op den Nieuwen Rijn een onbeheerd staande fiets gestolen, doch dit zou niet zijn eerste diefstal zijn geweest. Daarom vorderde de Officier tegen verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De rechtbank heeft hem over- 1 eènkomstig dien eisch veroordeeld. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Toen een politieman met de veehan delaar K. M. uit Zoeterwoude zich in een café te Leiden bevond, ontstond daar ruzie tusschen een vriend van M. en een politieagent, bij welke gelegen heid M. opruiing zou hebben gepleegd Dat werd thans door hem ontkend, en de politieman was niet erg sterk in zijn verklaringen, zoo vond de Officier, die daar weinig over te spreken was. Daar om vorderde hij vrijspraak, en de rech ter besliste conform dien eisch. DISTRIBUTIEVARIA. Morgen is aan 'de beurt voor het afha len van levenmiddelen-, tabaks- en ver- snaDeritngen kaarten de letter P. Tevens vindt de uitreiking aan zeif- verzorgers plaats evenals na-uitreiking van schoenenbonnen. Dit laatste geldt ook voor de agentschappen Leiderdorp. Oègstgeest en Warmond. Het kantoor is geopend van 8.3010.30 uur. Kunst en Letteren CONCERT RESIDENTIE-ORKEST De tweede symphonievan Szymanow- ski is wel een eerlijk stuk muziek, van binnenuit opgeweld, echter niet zeer be langrijk. De melodische inspiratie in het eerste deel is zwak, de chromatische har moniek vermoeit, de orkestrale inklee ding is niet altijd gelukkig en bovendien is dit deel te lang. De fuga der finale is zwak van constructie, wel is het thema zeer bruikbaar, maar de contrapunten zijn oninteressant en de climaxen ko men op verkeerde momenten. Het best gesjaagd is nog het tweede deel, een. the ma met variaties.' In het concerto van Ravel schijnt de inspiratie ver'te zoeken. Dit concerto is geen werk van den kunstenaar Ravel, maar van den artisan Ravel. De thema's zijn wel erg goedkoop, de harmoniek met haar quasi-polytonalifeit erg gezocht. Dit stuk is een even groote mislukking als de Bolero, die tenminste nog geniaal ge ïnstrumenteerd is. Wel verraadt ook de instrumentatie van dit concert den meester, maar toch is er veel dat naar effect zweemt (o.a. piccolosoli, harp- flageoletten en het gebruik van een jazzinstrument als woodblock). De jonge pianist Tristan Risselin snoei de de zeer moeilijke pianopartij verbluf fend knap. Het van buiten speten van een dergelijk werk is op zichzelf al een heele prestatie. Helaas voelde hij zich genoodzaakt een toegift te geven, waar voor hij „La cathédrale engloutie" koos/ dat zonder een zweem van poëzie en zonder eenig begrip voor de verfijnde aanslagkunst, die dit werk vraagt, uit de toetsen gehamerd werd. Na de pauze „Don Juan", prachtig ge speeld o.l.v. Fitelberg, die reeds enkele malen bewezen heeft, dat Strauss hem uits+ekend ligt: En tot slot het voorspel „Tristan en Isolde", gevolgd door „Isol des Liebestod", dat meesleepend vertolkt werd. Hennie Schouten. dragen van het Muziekcorps, solisten en het orgel. De dienst was goed bezocht. Wij vestigen nog de aandacht op de nach telijke ure.van gebed, welke op Dinsdag 4 Februari a.s., des avonds om half elf, in de zaal aan de Hooigracht wordt gehouden en waar Kommandant Charles Durman, Leider van het Leger des Heils in Neder land, zal spreken. BUURTVER. „HET FRUITKWARTIER" Een dezer dagen gaf de buurtver. „Het Fruitkwartier" haar eerste jaarfeest in de zaal van Oud-Hortuszicht. Na opening door den voorzitter, dén heer W. v. Rumpt, werden de notulen en jaarverslag gelezen. Het verslag van den penningmeester vermeldt een batig saldo van f 180.74. Een vacature in het bestuur werd na stemming aangevuld door den foyer Lollëkes de Beer. De avond werd afgewisseld met het optreden van het gezelschap „De Mary's" ert een pittig stukje muziek. De voorzitter van de Federatie van buurtvereenigingen, dé heer H. M. Ver- hulst, sprak woorden van gelukwensch. Albums met sigarenbandjes voor de Prinsesjes Zijn vandaag op Paleis Soestdük aangeboden Piet van Vliet, groothandelaar in ta baksproducten te Leiden, is op geen kwaad idee gekomen om eens wapens en voormalige te verzamelen van ge meenten, waterschappén en heerlijkhe den van ons vaderland. Dat zijn er ech ter heel wat, en de heer v. Vliet denkt er een 2000 bijeen te krijgen en deze in den vorm van sigarenbandjes voor de beluste verzamelaars te gaan uitgeven. De tijd hiervoor benoodigd zal onge veer 2^2 jaar zijn. Voor de verzamelaars echter geen nood, want ook albums, 11 in totaal voor iedere provincie één zij>n te verkrijgen. Piet lijkt ons dit plan aardig te heb ben opgezet, want vandaag is hij naar Paleis Soestdijk getogen en heeft daar na verkregen toestemming albums aan de jarige Beatrix en haar zusjes aan geboden. De secretaris van Prinses Ju liana de Prinses was zelf verhinderd de albums in ontvangst te nemen heeft de albums in ontvangst genomen. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in ons blad van morgen. Brandpunt tusschen het Westen en het Oosten In. den loop der eeuwen, van de vroeg ste tijden tot en met den laatsten wereld oorlog zijn de Dardanellen een brand punt geweest tusschen Oostersche en Westersche mogendheden, aldus dr C. D. J. Brandt in zijn lezing over "De Dar danellen, brandpunt tusschen Oost 'en West". In een uitvoerige uiteenzetting over de belangrijke ligging van het Byzan- tijnsche Rijk, den eeuwigdurenden strijd om de heerschappij, waarbij de Turken als overwinnaar te voorschijn kwamen en tot tweemaal toe voor de poorten van Weenen zijn doorgedrongen, wees spr. er op, dat de Habsburgsche monarchie aan het gevaar van een Turksche over- heersching in Europa een einde maakte. In de 19e eeuw werden de Turken vast gezet achter den Donau, waar ze opge sloten bleven tot den tijd, dat -ze ook die positie gingen verliezen, den eersten wereldoorlog. IntussChen trad een andere macht op, Rusland, dat onder Peter den Groote en later vooral onder Catharina de tweede een expansiepolitiek voerde en een ver binding van de Zwarte Zee met de Mid- dellandsche Zee onontbeerlijk achtte, hetgeen een pistool was op de borst van Engeland, dat hierdoor zijn verbindings1 wegen van de overige deelen van zijn Imperium zag bedreigd. Een groote wijziging ontstond in de politieke constellatie van Zuid-Oost- Europa na den eersten wereldoorlog, doordat de Turksche souvereiniteit in dit gebied gehandhaafd bl^ef. Vervolgens wees spr. er op, hoe Stalin terugkeerde tot de Tsaristische expansie politiek, die haar culminatie vond in het Duitsch-Russische pact, dat in 1939 werd geteekend, waarop Rusland zich al spoe dig meester maakte van de Baltische staten. Dezelfde politiek in Turkije mis lukte, daar Saradjogloe weigerde op Ruslands voorstellen en eischenin te gaan en zich oriënteerde op Engeland en Frankrijk, dat een pact tusschen Enge landFrankrijk en Turkije rot resultaat had. Na de capitulatie van Duitsdhland in 1945 kwam op.de conferentie te Potsdam wederom het probleem van de zee engten ter sprake, waarbij men, evenals de groote rivieren, ook de Dardanellen wensohte te nationaliseerén. De Wes tersche geallieerden waren van meening, dat dit niet -kon zonder medewerking der Turken. Rusland echter deelde bij monde van Molotof aan Turkije méde, dat het in dien tijd afloopende vriend schapsverdrag met zou worden ver- VOORSCHOTEN. De Ghir. Besturenbond heeft zijn feestelijke jaairvergadiering gehouden- in het gebouw voor Ghr. Belangen. In deze feestvergaderi-ng werd tevens het feit herdacht, dat de pl. afd. van de Ned. Chr Landarb. Bond haar 15-jarig bestaan vierde. De vergadering stond o.l.v. den heer A. F. Veerman, voorz. van den Chr Besturenbond. Als vertegenwoordiger van het C.N.V. sprak de heer W. Strijbis eetn opwekkende rede uit. Spr. sprak ook over den gnooten nood, die allerwege, maar vooral in de arbeidersgezinnen heersch'e, waarin bijzonder de aandiacht werd ge vestigd op de noodvoorzieningen, o.a. het consumsntêncrediet, verhoogden kinder bijslag, voorziening van ouden van dagen prijsdaling en prijsvorming. Veel, aldu? de heer Strijbis, wordt er gepraat over de waarheid en daarbij vaak aangeprezen wat geen waarheid is, maar leugen. De waarheid is de Heilige Schrift, de rechts bron van naastenliefde. Verder wees spr. op de taak, die ieder heeft ten opzichte van de Ohr. Vakbeweging en riep vooral ae jeugd op tot den strijd.. Vele afgevaar digden, waaronder ook de Prot. Chr. raadsfractie, hebben hun gelukwen-schen aangeboden!. Ds H. B Fort gens heeft het slotwoord gesproken. Melkboeren kunnen hun aanvraagfor mulieren voor transportbanden inleveren aan het Distributiekantoor Treuibstraat 9 Maandag 3 Febr. van 9.3012 uur. Bakkers op Dinsdag 4 Febr. van 9.30 12 uur. Kruideniers op Woensdag 5 Febr. van ).3012 uur. Slagers op Donderdag 6 Febr. van 9.30 —12 uur. Gebruikers van een transportrijwiel en/of carrier geen melkboer, bakker, kruidenier of slager zijnde, kunnen hun 'aanvraagformulier inleveren Vrijdag 7 Febr. van 9.3012 uur. nieuwd, tenzij Turkije de basis van de zeeëngten. wilde afstaan, hetgeen de Turken weigerden. Rusland diende in 1946 een nota in, waarbij een reeks eischen vastgesteld waren, met de motiveering, dat de Tur ken in den afgeloopen oorlog de Russen veel nadeel hadden berokkend, d-oor schepen van de as door 'te laten. Na een uitvoerige uiteenzetting van de belangen, die zoowel Amerika als Rus land hebben bij de oliebronnen in het Nabije Oosten, wees spr. er op, dat de eigenlijke oplossing zich nog steeds in het stadium van wachten bevindt. Vol gens spr. zal dit probleem dan ook voor- loppig nog niet van de wereldagenda verdwijnen en een haard van gevaren voor den wereldvrede blijven vormen. Leidsche telegrammen Gistermorgen is op de Maredijk de 35 j. J. v. d. H., woonachtig te Noorden bij het afladen van houten palen met zijn reenter voet tusschen een muur en een aantal palen bekneld geraakt, waardoor een ernstige bloeduitstorting ontstond. De E.H.D. voerde hem naar het Acad. ziekenhuis. De 18 j. C. R. K., woonachtig te Lisse is tijdens zijn werkzaamheden in een moffelinrichting aap de Rijn- en Schie- •kade, met zijn rechterduim onder een in- strumentenwals terecht gekomen. Een ge deelte van den duim werd afgeperst. Alle scholen moeten sluiten Van de zijde van het Gemeentebestuur deelt men ons mede, dat alle onder wijsinrichtingen, zoowel openbare als bij zondere, op last van het Rijkskolenbu- reau met ingang van Maandag a.s. tot nader order wegens de benarde kolenpo- sitie moeten sluiten. De datum van her opening zal van gemeentewege worden bekend gemaakt. WIJZIGING VRIJW. ZIEKENFONDS VERZEKERING. Als geooig van Overheidsmaatregelen worden de rechten van de Vrijwillige zie kenfondsverzekerden belangrijk uitge breid met ingang „van 3 Febr. a.s. Deze regeling steekt zeer guastig af bij de huidige voorwaarden. Door deze wijzi ging worden vrijwel alle kosten, voort spruitende uit ziekten, vergoed. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Een merkwaardig jubileum Morgen viert de heer L. Neuteboom, Buys Ballotstraat 65, een bijzonder jubi leum, n.l. dat hij 50 jaren geleden zich Liet inschrijven als lid van de mannen- zangver. „Kunst na Arbeid". De heer Neuteboom was als sergeant bij het 4e Reg. Inf. naar de Sleutelstad gekomen en als liefhebber van zang meldde hij zich in Februari 1897 als lid van :i ..Kunst na Ar- ij beid" aan. Zeer ji spoedig werd hij ij lid van het be- j stuur, waarin jj hij de functies j van voorzitter i en secr. heeft ji bekleed, 't Was i de heer Neute- ij boom, die steeds j werd uitgeko- ij zen om bij uit- I voeringen solo- partijen voor zijn rekening te nemen en ve len hebben op deze wijze genoten van zijn zang. Hij was altijd een warm voorstander van het plaatsen van Hollandsche nummers op de programma's, waarbij hij zich beriep op het reglement, waarin, staat vermeld, dat het doel der vereeniging is de be vordering van den volkszang. Steeds heeft de heer Neuteboom ook gepleit voor samenwerking met de studenten en hij betreurt dan ook zeer, dat ze thans niet meer bestaat, doch wellicht zal ook zijn wensch in dit opzicht nog eens in vervul ling gaan. De jubilaris, wien hel morgen stellig niet aan belangstelling zal ontbreken, wordt Dinsdagavond in intiemen kring gehuldigd. L. NEUTEBOOM De C.C.D. heeft aangehouden inzake clandestien slachten de 34 j. P. C. en de I 57 j. A. C„ beiden te Leiden. Nieuws van het ijsfront Molentocht over Kagerplassen, Wijde Aa en Brasemermeer Wordt morgen verreden De Z. H IJ. „Hollandsch Merendis- trict, organiseert morgen een molentocht over de Kagerplassen, Wijde AA en Bra semermeer, een afstand van ca. 50 km. De baan is sneeuwvrij en het ijs is in prima conditie. Startkaarten zijn te ver krijgen om 10 uur en wel in Leiden, Café „Zomerzorg" en te Oude-Wetering, paviljoen „De Brasem". Inlichtingen over dezen tocht kan men verkrijgen bij den heer Joh. v. Zwieten, Riinsaterwoude. telef. Leimuiden 213 Kampioenschap Nederland 200 m In die prachtige omstreken van De Kaag, waar die sneeuw hét geheel tot een sprook jesachtig beeld had herschapen, werd gis termiddag het k ampioen schap Nederland kortebaan 200 m verredien. Het weer en die baan leenden: zich hier- 'oe uitstekend en stelden de deelnemers in- staat snelle tijden te maken. %De kampioen van vorig jaar, C. v. Eykeren, werd ooknu als kampioen ge doodverfd en niet ten onrechte, wamt. zijn rijden in de eerste series wettigden dit alleszins. Met opmerkelijk gemak reed hij zijn ritten' en het was dan ook een groote verrassing, dat J. Jongert er uit eindelijk in slaagde den snelsten tijd te maken en van Eykeren zelfs met een verschil van 0.4 sec. ach/ter zich te laten. Toch twijgelen we er niet aan, of de tijden hadden nog sneller kunnen zijn. Het aantal valsohe starts was legio. Waar om wordt hier niet strenger tegen opge- tredien? Op deze manier verspillen de rijders behalve energie ook concentratie. We hopen, dat hierin nog eens verande ring komt. De uitslag was nu: 1. J. Jongert, Am sterdam, 17.1 sec. (f500, met gouden me daille); 2. C. v. Eykeren (f250 met zil veren medaille); 3. J. Maat, 17.6 sec. ff 50); 4. C.» Portadgne, 17.9 sec. (f25.) Om het sehaatskampioenschap van Hazerswoude De ijsclub Hazerswoude .organiseerde' gisteren wedstrijden om het kampioen schap van Hazerswoude. Na feilen strijd ging W. de Haan met den titel strijken. Tweede werd Nic. Quartel; 3. Adr. Pont (Rijndijk) en 4. G. Kerkvliet. De ijsvreugde werd door mu ziek opgeluisterd. De A'damimer Jaap Havekotte won gis teren in Anna Paulowna met tijden van 15.3, 15.2, 15.5 en 15.6 sec. het kampioen schap korte baan van Noord-Holland. J. de Rooyen uit Badhoevedorp werd tweede. Gisteren werden te Breda de prov. kampioenschappen van Noord Brabant op de lange baan gehouden. Scheer (A'dam) bezette in bet algemeen klassement de eer ste plaats, bij won dan ook alle afstanden,. IJSHOCKEY. Dowell. president van den Canad. Ama teur HockeyBond vertrok naar Praag om de Canadee9Che definitie van het amateuris me door de Internat. IJshockey Liga te doen aanvaarden. Deze definitie luidt, dat een ijshockeyspeler-amateur een athleet is, die „niet aan beroepswedstrijden deelneemt. D*t sluit dus geen geldelijke vergoeding uit. Men verwacht, dat, indien deze definitie niet wordt aanvaard. Canada uit den wereld bond zal treden en daardoor ook voor de Olymp. Spelen wordt uitgesloten. HOCKEY. Met Paschen zal het 'bekende Folke stone hockey-tournooi worden hervat. Onder de acht continentale ploegen, die aan dit „festival" deelnemen, zijn ook de Gooisdhe H.C. en H.O.C (Den Haag). NED. DAMESZWEMPLOEG NAAR AMERIKA? Een vertegenwoordiger van de stad Hol land in Michigan (V.S.) voert, momenteel besprekingen om in Aug. a.s. een dames zwemploeg naar Amerika te krijgen. Vier tot zes zwemsters zouden hiervoor in aan merking komen en daarom zou een keus moeten worden gedaan uit H. Termeulen, B. v. Sbhaik, I. Schumacher., (alleen borst- crawl), Gr. Gaillard en I. Kosterv. Fegge- len rugcrawl) en N. v. Vliet, J. de Groot en W. Ha verlag (schoolslag). Aangezien de Europeesche kampioenschappen te Monte Carlo waarschijnlijk een week wordfen ver schoven zou -dé datum geen bezwaar ople veren om een bezoek aan het 100-j. Holland en andere Amerikaansohe steden te brengen. Jaarvergadering Leidsche Schaakclub „Philidor" De Leidsche schaakclub „Philidor" houdt Maandag a.s. om 7.30 uur haar jaarvergadering in Hotel-Restaurant „Central". Op de agenda komen o.m. de diverse jaarverslagen, de begrooting 1947 en de bestuursverkiezing voor. KATWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslag van den gespeelden onder- limgen bordenwedstrijd van K.D.C. is als volgt: Groep I: G. PluimgraafA. v. Duyven- voorde 02; A. v. d. PlasJac. Fluim- graaf 20; D. ZuyderduynP. Meyvogel 02. Groep II: A. HellenbergL. Dubbelaar Jzn. 02; J. KuitJ. Kuyt Sr 11; J. v. Rijn—-L. Dubbelaar 11; A. Herbert J. v. Rijn 02; W. BerkheyM. Zuyder duyn 02: A. H#llenbergJ Kuyt 20; J. Kuyt SrSassen, 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4