—MM Eng. Kon. Familie gaat morgen naar Z.-Afrika Hitier was woedend op zn verslagen marine Republikeinsche kringen kennelijk ongerust Woensdag vertrekt 't Res.-0rkest naar Parijs 't Verklaarde NIEUWE LEID SC HE COURANT 3 VRIJDAG 31 JANUARI 19ff EEN SPECIALE TREIN EN VLIEGTUIG Zaterdag 1 Febr. vertrekt de Koninklijke familie van Engeland dus naar Z.-Afrika. De Kcoiing, de Koningin en de twee jeugdige prinsessen zullen dien dag te Portsmouth inschepen op den machtigen kruiser „Van guard", welke oip 17 Februari in de haven van Cape Town het anker zal werpen, onder het afvuren van donderende salvo's kanon schoten. De koninklijke familie zal in Zuid-Afrika blijven tot 24 April, en die 64 dagen-reis is al lang uur voor uur geregeld, zoowel wat de vermakelijkheden als wat de officieele kar weien betreft, weet het „Handelsblad van Antwerpen" te onthullen. Niet minder dan 50 steden zullen bezocht worden, men zal twaalf schilderachtige plek ken bewonderen en de .Koning zal vijftien maal, niet meer of niet minder, met een redevoering uitpakken Zoo zullen de vorsten o.m. op 21 Februari den zittijd van het Zuidafrikaansch Parle ment openen; op 8 Maart zal, de belangstel ling meer naar het dierenrijk gericht zijn, want dan ziullen zij een dag vertoeven on der de in vrijheid levende giraffen en zebra's der overgroote natuurreservaten van den Oranje-staat. Voorts zullen op. het vliegveld van Eshowe 2000 bepluimde Zoeloe's hun oorlogsdansen uitvoeren, terwijl jachten en tuinfeesten volgen. De slagvelden van den Boeren-oorlog en de diamantmijnen van Johannesburg zullen be zocht worden, en Odendaalsrust, waar in 1946 een machtige goudader werd ontdekt, staat eveneens op het programma. Er zal nog veel uitgericht worden. Zoo is er ook een uitstap voorzien naar Noord-Rhodesië, om er kennis te maken met de reusachtige „Victoria Falls" die tweemaal grooter zijn dan de waterval len van Niagara. Het koninklijk gezin zal slechts tweemaal in 'n vliegtuig stappen, eerst om van Preto ria naar Pietersburg te reizen, en verder van Pretoria naar Livingstone. Op deze twee uit zonderingen na, zal heel de reis van Cape Town naar Pretoria met een enormen om weg langs Port Elisabeth, Kroonstad, Durban en 9kukuya en van Salisbury naar Cape Town. den spoorweg gebeuren en wel met den .Royal Train" die speciaal voor deze gelegenheid te Birmingham gemaakt werd. De trein is natuurlijk zeer comfortabel inge richt en omvat 8 wagons: salons, slaapkamers en badgelegenheid voor het koninklijk gezin. Het Koninklijk Huis, dat voor deze reis sa mengesteld werd, omvat benevens den pri- vé-secretaris des Konings, kapitein Ritchie, twee secretarissen voor den Koning en één voor de Koningin, twee stalmeesters voor den Koning, twee eeredames voor de Konin gin en één voor de twee prinsessen. Een tweetal detectives maakt de reis mee. Bij den terugkeer te Cape Town op 21 April wordt prinses Elizabeth 21 jaar en zal te harer gelegenheid een luisterrijk vuurwerk worden gegeven. Maar voor het jarig koningskind zal er wel wat meer aan vast zitten dan vuurpijlbun dels en neerdruppende sterrenregens, die zoo spoedig in rook vergaanZoo men geloof kan hechten aan wat hierover in Bucking- h am-Palace gefluisterd wordt, zouden de kop stukken van Zuid-Afrika haar een schitte rend geschenk overhandigen, namelijk een éénig juweel, samengesteld uit een massa der schoonste diamanten van Transvaal. Daarna keert het Prinsesje naar Engeland terug, waar haar „Prins charming", Prins Philippe van Griekenland haar wacht. Te Amsterdam nam gisteren kolonel Dudok van Heel, commandant der Eerste Militaire Afdeeling, afscheid van de troep. De commandant voor de microfoon tijdens zijn redei „BRITTEN VECHTEN DOOR, JULLIE VLUCHTEN" In een, in gevangenschap geschreven ver handeling over den zee-oorlog, die de Brit- sche marine publiceerde, zegt Dönitz, dat de geallieerde bombardementen den oorlog in derdaad beslisten, omdat zij verhinderden, dat het nieuwste type duikboot in den herfst van 1944 gereed kwam. Overigens was het de buitenlandsche politiek, die te vroeg den oorlog verklaarde, n.l. toen de marine nog niet voldoende sterk was en daarmee dus eigenlijk de nederlaag van Duitsohland op haar geweten heeft. Door die omstandigheid bleek de marin^ -niet in staat een invasie in Engeland te steunen, het Oostelijk deel van Deze pas gereed gekomen vredesuitvoering van den Wellington-bommenwerper is tw beschikking gesteld van het Engelsche Koningspaar, teneinde er zich tijdens de Afrika-jreis van te bedienen. SCHERMERHORN STAAT OP EEN WAPENSTILSTAND Nadat de republikeinsche .minister van Bin- nenlandsche Zaken",Moh2rmmed Roem, gisteren zijn bezorgdheid had uitgesproken over den toestand in Indië, ontkende zijn collega van Voorlichting, Moh. Natsir,' „dat alles zou af hangen van de nakoming der wapenstilstands overeenkomst". Na "de Ned, Regeering er van beschuldigd te hebben een conservatieve politiek te voeren, zeide Mohammed Natsir, dat de Commissie- Generaal vooralsnog niet bereid is de ontwerp overeenkomst van Linggadjati te onderteeke nen. Zulks in tegenstelling tot de republikein sche delegatie, die nog steeds volmacht heeft het betreffende accoord volgens den uitleg der bindende-notulen, aldus Natsir, en de 'offi cieele correspondentie tusschen de beide re geeringen te onderteekenen. Met betrekking .tot de militaire incidenten was spreker van meening, dat „de Ned. staats lieden niet in staat zijn stand te houden tegen de oppositie, welke de ontwerp-overeenkomst ondervindt". Naar aanleiding van bovenstaande verklaring wordt van officieele zijde medegedeeld, dat de Commissie-Generaal vast besloten is de ont werp-overeenkomst van Linggadjati zoo spoe dig mogelijk te onderteekenen. De militaire acties hebben echter de situatie vertroebeld en daardoor de ontwikkeling vertraagd. Onderhoudkosten aan huur panden Wat de huisbaas en wat de huurder moet betalen Het Direotoraat-generaal voor de Prijzen deelt, i.v.m. diverse verzoeken, mede, dat vóór rekening van den huurder komen de reparaties aan winkelkasten, de sluiting aan luiken en blinden, de binnensloten, alle rui ten en het schoonhouden van schoorsteenen. Voor rekening van den verhuurder komen het schoonhouden van putten, regen bakken en toiletten. Wanneer -in het huur contract echter anders is bedongen, gelden deze verplichtingen overeenkomstig het be paalde in het huurcontract De huurder is evenwel steeds aansprakelijk voor kleine en dagelijksche reparaties, welke volgens plaat selijk gebruik niet voor rekening van den verhuurder komen. Inlichtingen geven d^Prijzenbureaux voor onroerende zaken. Hoe Schermerhorn c.s. ook streven naar een suelle onderteekening van het voorloopige ac- coord, er moet niet uit het oog worden ver loren aldus de officieele verklaring dat zij gebonden zijn aan de motie RommeVac der Goes v. Naters, terwijl de Commissie-Gene raal zelfs als voorwaarde heeft gesteld een sl- gemeene wapenstilstands-overeenkomst op basis van de vastgestelde demarcatie-lijnen. TWEE CHIN. LUCHTVAARTMIJEN ZETTEN DIENSTEN STOP. lp opdracht van de Chineesche regeering zijn. de' passagiersdiensten van de Nat. Luchtvaart Mij en de Mij voor Luchtvervoer stopgezet. de Middellandsahe Zee te beheerschen (infe^- rieuriteit der Italianen hoofdoorzaak) en kon zij de invasies in Noord-Afrika en West- Europa niet verhinderen. In het voorjaar van 1943 werd, uit de groote duikbootverliezen, die van 13 tot 50 pet ste gen, de invloed van radar bij de Engelsche vloot merkbaar. Behalve de geschriften van Dönitz publi ceerde .de Engelsche marine de geschriften van Hitler's vertrouwensmannen. Zij ont hullen, dat Hitier zijn besluit, alle schepen, grooter dan torpedojagers uit de vaart te nemen, nam, toen in de Barentsz-zee een klein aantal Britscfhe torpedojagers een sterk Duitsch eskader op de vlucht had gejaagd. Hitler was woedend, omdat hij het nieuws over dien slag van Reuter moest hoofen en de Duitsche marine eerst 24 uur later met de berichten kwam, (Oude jaar 1942). Hitier had zijn officieren de Britten ten voorbeeld gesteld „die tenminste tot het bittere einde vochten", terwijl zijn eigen schepen op de vlucht gingen. Overigens had Hitier niet gedacht, dat hij direct oorlog met Engeland zou krijgen. Zelfs in het voorjaar van 1939 was hij nog over tuigd van het feit, dat de Engelschen zich afzijdig zouden houden. Generaal Winkelman sprak voor de oud-strijders Bij de oprichting van een nieuwen bond. Gisteravond werd te Delft de „Ned. Bond van Oud-strijders" opgericht, waarbij o.m. het woord gevoerd werd door generaal b. d. H. G. Winkelman, die releveerde hoe in de Meidagen 1940 zoo menig vijandelijk vlieg tuig in Delft e. o. zijn ondergang vond door den vrij willigen Luchtafweerdienst, al daar en waarvan ver schillende leden in den nieuwen bond zijn opgenomen. Het is ver blijdend, aldus spr., dat oud-strijders, die tijdens de oorlogsdagen één waren, de be hoefte gevoelen ook nadien den onderlingen band te handhaven en gezamenlijk hun ge vallen kameraden in eerbiedige herinne ring te doen voortleven. De bedoeling die eensgezindheid dienstbaar te maken aan de opbouw en instandhouding van ons ge teisterde vaderland, kan niet voldoence worden toegejuicht. T.a.v. het behartigen der stoffelijke belangen van de oorlogsinvaliden achtte spr. contact met de Stichting „Eere schuld en Dankbaarheid" zeker gewenscht. EEN DRIEMAAL ONTSNAPTE NSB-ER GEARRESTEERD Een zekere L. v. B., die reeds driemaal kans had gezien uit een politiek gevangenkamp te ontsnappen en den laatsten keer naar Duitsch- land was uitgeweken, is door de politie te Nijmegen gearresteerd. Tevens werden aangehouden een zekere vrouw K., die den ontvluchte eenigen tijd in haar huis had verborgen en haar zoon, die iid van de NSKK is geweest. EERVOLLE INVITATIE DER FRANSCHE REGEERING Zooals reeds gemeld gaat het Residentie- Orkest van 5 tot 10 Febr. naar Parijs, in ruil waarvoor het Orchestra Colonne naar Neder land komt. Deze uitwisseling geschiedt op uitnoodiging van de Fransche regeering en is wel een ondubbelzinnige erkenning van de artistieke kwaliteiten van het orkest en zijn dirigent Frits Schuurman. In principe is besloten, d#it de kosten te Parijs en in Nederland met gesloten beurzen worden ver rekend, zoodat de uitwisseling aan beide landen geen deviezen zal kosten. Het initia tief hiervoor is genomen door den oomponist Robert de Roos, cultureel attaché bij de Ned. Am bassade te Parijs. Het Rijk heeft hiervoor een ex tra subsidie van f 6000 geschon ken, terwijl het bovendien voor 1/3 deelneemt in 'n garantiefonds van f 12000, de twee andere der de parten van dit bedrag worden gegarandeerd door de Vereen van Vrienden van het Res. Orkest en door particu lieren. Het or- FRITS SCHUURMAN kest zal in het geheel vijf concerten te Parijs geven in de Salie P'leyel en in de Salie Cha- telet, w.o. 2 jeugdconcerten, terwijl het Or- chestre Colonne op 5 Febr. in Den Haag, op 6 Febr. in Leiden, op 7 Febr. in Haarlem en op 9 Febr. weer in Den Haag concerteert. Aan Ned. composities brengt Frits Schuur man in Parijs werken van Andriessen, Joh. Wagenaar, Léon Orthel en Rob. de Roos, ter wijl daarnaast een Beethovenprogramma wordt uitgevoerd met als soliste de Fransche pianiste Ginette Doyen, terwijl Jan Prins •het Fluitconcert van Ibert zal blazen. Het vervoer der orkestleden op 3 Febr. zal met speciale wagons geschieden en voor de in strumenten is een goederenwagon beschik baar gesteld. De Haagsdhe concerten van het Orchestra Colonne zullen per radio wor den uitgezonden. Volledigheidshalve zij gemeld, dat het Res.-Orkest op 16 Maart in Brussel zal con- eerteeren, terwijl met Mij Zeebad Scheve- ningen'weer een contract is afgesloten voor het zomerseizoen. COMPAGNIESCOMMANDANT M.O.D. VOOK DEN KRIJGSRAAD. Voor dien krij garaad te velde in Den Bosch werd gisteren de zaak behandeld vtan den oo-mpaigndescommandanit v. d. Mijnenoprud- minigstüenst te Geartruiidenberg, le luit. A. J. P. uit Groningen, beschuldigd van dief stal van meerdere auto's, plunderen van wo ningen in bevrijd en bezet gebied, diefstal van 1000 1. benzine en van koffie uit den legervoorraad. De krijgsraad besloot de onmiddellijke invrijheidstelling te weigeren en bepaalde de uitspraak op 12 Febr. (pe „zwarte uitzicht De oorlog heeft ons gevoelsleven dusdanig afgestompt, dat wij ons niet eens meer realiseeren. in welk een gevaarlijke wereld wij ook nu nog leven. Terwijl overal <Je roep weerklinkt om een ndeuwe cultuur, die tobh in wezen weer zou neerkomen op een opnieuw aanmuntan van oude waar den, bedreigt ons als een verborgen „zwarte techniek" de a toomsplitsings-installatie. Ja, deverdelgingsexperimenfcen gaan steeds ver der en de hoogste lof verdient de uitvinder van een wapen, dat in vernietigende uit werking de atoombom overtreft! Want. wie massaal vernietigen kan, heèft de macht. Ja, wij lezen het, wij hooren het, dat er zoo iets als een Veiligheidsraad bestaat, die plan nen ontwerpt tot beperking van wapenen en troepen, dat er speciale commissies en subcommissies zijn, die een verdrag bekok stoven, waarbij atoombommen verboden worden en controle op de atoom-energie wordt ingesteld. Het is alles weer prachtig, met 26 letters van het alphabet te groepee- ren tot een zeer gewichtig, omvangrijk pact, maar gelooven wij in diepste wezen er in. dat alle onderteekenaars zich in iedere omstandigh eld er aan zullen houden? Tegenover vermeende bedreiging, agressie, staat de drang tot zelfhandhaving en met die psychische politieke expansie naar bui ten, opèens, explodeert tegelijkertijd de atoonjibom of welk „wapen-tuig" ook! Dat is het gevaar, waar wij midden in verkee- ren, omdat er verschillende ideologieën be staan, en Amerikaansche en Russische stand punten, die geestelijk voortdurend in bot- sing zijn. Einde van dit jaar, verklaarde de voor zatter van de Russische academie van We tenschappen, dat er op het oogenblik in die Sowjet-Unie 100.000 wetenschappelijke wer kers bezig zijn met de atoom studie, dat nieuwe principes worden toegepast en gun stige resultaten bereikt zijn in het Pamir- gebergte van Centraal-Azië en de bergen van Armenië. Geruchten over deze „zwarte techniek," dringen telkens opnieuw tot ons door. De Sowjets zouden thans bezig zijn atoomspliit- sings-installaties te bouwen ten Oosten Vfun den Oeral. En Amerika, dat het „auteurs recht" van de atoombom bezit, zoekt naar middelen om de methodes voor geheimhou ding te verbeteren, wil de Rus Amerika niet op zekeren dag overvleugelen. De aangele genheid van de ontwapening annex contróto op de atoomenergie is dermate urgent, dat op de laatste conferentie van den Veilig heidsraad, de Poolsohe afgevaardigde, dr Lange, verontwaardigd uitriep: „naar de hel met de hooge politiek der groote mo gendheden" en hij meende, dat zijn veront waardiging door alle volken der wereld zou worden gesteund. Zonder in détails te treden houdt het Amerikaansche standpunt in, dat eerst een rapport over de a-toom-energie moet wor den behandeld, vóór een discussie over de alge-mee ne ontwapening aanvangt, ter wijl volgens bet Russische standpunt eerst een commissie van 11 leden moet worden gevormd, welke een onderzoek zal instellen naar een algehee le vermindering der bewapening en dat daarover binnen drie maanden verslag moet worden uitgebracht. Ongeveer half Januari van dit jaar wa ren wij nol zoover, dat Warren Austin, de opvolger van den Amerikaans ch en afge vaardigde, Baruch, in de atoomenergie-com missie, voor een beslissing drie weken uitstel verlangde, terwijl de Rus, Gromyko de kwestie der ontwapening, zonder uitstel, wilde onderzoeken. De Engelsche gedele* geerde steunde zijn vriend den Amerikaan, zoodat tenslotte Amerika het pleit won en uitstel van het debat over de ontwapening verkregen werd tot 4 Februari a.s. Inmi<ft- dels verwachtte men een wijziging in de Amerikaansche politiek Inzake de atoom energie, waar Baruch door Warren Austin was vervangen en Byrnes ''als minister van buiten-landsohe zaken door Marshall. Echter zouden de Ver. Starten toch voorshands niet vaa^ plan zijn, het geheim van vervaardiging prijs te geven en opgave van voorraad te doen, vóórdat de organisatie van een con trole-erend lichaam voor de atoom-energie zou zijn tot stand gekomen. Nu de datum van 4 Februari nadert, op welken dag die Veiligheidsraad weer zitting neemt, wordt opnieuw de balans opgemaakt van het Rus sische tegenover het Amerikaansche stand punt,- welke laatste eenoge wijziging zou heb ben ondergaan. De Ver. Staten zouden na melijk wel bereid zijn beide vraagstukken-, namelijk ontwapening en atoomcontróle in den Veiligheidsraad tegel Ij kertijd te behandelen. De straffe politiek van Baruch. zou vervangen worden door de iets mildere van Warren Austin, waardoor de kans op een vergelijk zou stijgen. Het plan Baruch kwam o.a. hierop neer, dat een groote mo gendheid, die een ontwapeningsverdrag heeft onderteekend, en daarna geschonden, die dan toe te passen strafmaatregelen niet door een vetorecht onmogelijk kan maken. Als de Rus, in navolging van Amerika, de „zwarte techniek" van de fabricage van atoombommen toch voortzet, zich dus her bewapent ondanks een „verdrag" zal die Veiligheidsraad dan direct strafmaatregelen, toepassen? Men kan die vraag ook stellen, voor het geval Amerika zich niet aan zoo'm verdrag zou houden, zooals indertijd geen der drie mogendheden, Amerika, Engeland en Japan, zich stipt hielden aan het verdrag van Washington; de zg. 5:5:3-verhoudümg, aangaande de verhouding der vlootsterkte in den Pacific. Beteekent het toepassen van sancties dan geen oorlog? Vandaar, dat de opening der debatten in den Veiligheidsraad op 4 Febr. a.s. met groote spanning wordt tegemoet gezien. REÜNIE VAN OORLOGSWEDUWEN EN -WEEZEN TE UTRECHT Gisteren waren te Utrecht tweehonderd oorlogsweduwen en -weezen uit alle deelen van het land bijeen, terwijl als eeregasten de wnd. commissaris van Utrecht, rar G. A. Diepenhorst en de burgemeester van Utrecht, mr dr G. A. W. ter Pelkwijk met zijn echtgenoote, de bijeenkomst bijwoon den. Van Prinses Juliana was een brief binnengekomen, waarin den gasten een prettigen dag werd gewenscht. Ongetwij feld hebben ze die ook gehad. Elk der gas ten ontving een pakket en een spaarbank boekje met f25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3