Jlituwt gtïtëctftGToumttf IDis» '11 Gesprek met 't Prinselijk Paar op Soestdijk Oostenrijk beschouwt zich als bevrijd land Mariniers op de „Boissevain" zijn ontstemd Abon VRIJDAG SI JANUARI 1947 Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 539 onnementsprijzen 0.26 per week 11.10 per maand 1 3.25 per kwartaai (bij betaling p. kwit verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.1$ per mjn. BJ3 contract belang- rijke korting. Telefoonnummers Dir. en Red. 2040b Administratie 22710 Christelijk-N ationaal Dagblad Bureaux Redactie eo Administratie H OOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur Dr. E. DIEMER Chef-Redactie B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Stanfuastirh is obebUwtl myn b*rt in tegijenspofl" aan vooravond der blijde gebeurtenis In de woning van het Prinselijk gezin had gisteravond een reporten van den Nieuws dienst van Radio Hilyersum een vraagge sprek m?t de Prinses en den Prins i.v.m. de deren, die.... verheugen zich daar bijzon der pp." Reporter: „Heeft het jongere deel van uw gezin en dan denk ik ln de eerste plaats aan Beatrix en Irene, die zich daar nog "het meeste bewust van zullen zijn, zich al geuit, hoe ze over het nieuwe broertje of zusje denken?" Eén van dit vroolijke troepje is vandaag 9 jaar geworden. En wie dat is, behoeven wij er waarlijk niet bij te vertellen. Van harte gelukgewenscht, Beatrix! komst van een vierde telg. Aan dit vraag gesprek ontleenen we het volgende: Reporter: Zal de komst van een Prins of Prinses naar Uw verwachting een groote verandering in het huisgezin teweeg bren gen?" Prinses „Dat doet het altijd." Prins: ^Vanzelfsprekend. Je .moet dan om te beginnen in het huis een iheele boel aanders schikken, natuurlijk, en dan de kin- Een dubbel rantsoen rijggaren op 1 textielpunt Ook meer maas- en stopgaren en stopzijde Met ingang van morgen wordt de pun ten- waardeering van rijggaren gehalveerd, hetgeen beteekent, dat op 1 textiel punt in het vervolg 500 yards kunstzijden rijggaren of 200 yards rijggaren van andere samenstelling verkrijg baar zal zijn. Het aantal kaartjes maasgaren, stopgaren en stopzijde, dat men zich op 1 textielpunt zal kunnen aanschaffen, wordt gebracht van 2 op 6 kaartjes in een opmaak van 15 meter per kaartje, in totaal dus 90 meter. Bij andere op maak zal wederom voor ten hoogste 90 meter, of gedeelten daarvan, 1 textielpunt moeten worden afgestaan. Koopt men bijv. 4 kaartjes maasgaren in een opmaak van 20 meter per kaartje, dan is men dus 1 textielpunt ver schuldigd. De puntenwaardeering van festonneer- en naaigaren, haak- en handbreigaren benevens tapijtwol, blijft ongewijzigd. Weer drie luiers meer voor o.s. moeders Nadat in het laatst van Dec. het aantal luiers voor a.s. moeders van 6 op 9 werd gebracht, zal van morgen af dit aantal worden verhoogd tot 12. Er worden dan twee bonnen „zes luiers" verstrekt, voor welke luiers geen tex tielpunten behoeven te worden» .afgegeven. De bonnen „een rantsoen artikel j" blijven voorloopig geldig voor 9 luiers. Prinses: O ja, ze verheugen zich er ontzettend op. Maar U moet niet denken Margriet minder, want Margriet spreekt nu al over „mijn baby". Reporter: „Stellen Uwe Kon. Hooghe den hun 'hoop op een zoon, of op een doch ter?" Prins: „Tja, in ieder gezin heeft men graag jongens en meisjes, natuurlijk, maar wij zullen met beiden precies even blij zijn. Dat brengt me er op, waarom hoopt men eigenlijk zoo erg op een Prinsje? Zit daarin niet eigenlijk iets onrechtvaardigs tegenover de vrouw in het algemeen, wier capaciteiten men toch vooral in den laatsten oorlog met heel nieuwe oog-en is gaan zien? Gelooft u bv„ dat het levenswerk van mijn schoon moeder meer gewaardeerd zou zijn, indien Zij een man was geweest? (Voor vervolg zie Pag7) Regeeringspolitiek t.o.v. Indië ongewijzigd En Van Mook heeft nog steeds geen opvolger. Ter rechtzetting van verschillende, den laat sten tijd hardnekkig circuleerende geruchten, vestigt men van bevoegde zijde de aandacht op de volgende punten: 1. Dr Van Mook heeft reeds ki Augustus .1945 en daarna in October 1946 het voornemen te kennen gegeven, zulks met het oog op zijn gedurende ruim acht jaren ononder broken werkzaamheden in de moeilijkste Regeeringsfuncties, tegen het einde van 1946 ontheffing van zijn taak te verzoeken. 2. Dit ontslag zou uiteraard eerst mogelijk zijn, wanneer het stadium der politieke onderhandelingen dit toestond. 3. Met betrekking tot bedoeld aftreden staat op het oogenblik nog niets vast, evenmin als met betrekking tot den opvolger van dr Van Mook. 4. Van een wijziging der Regeeringspolitiek ten aanzien van de Indië-kwestie is aan de zijde der Ned. Regeering geen sprake. WAAROM IS DAT TOCH USANCE? Hét Tweede Kamerlid v. d. Goes van Naters heeft aan den minister van Justitie verzocht hoeveel politieke delinquenten in het tijdvak Aug. 1946 tót op heden uit hun detentie of bewaking zijn ontvlucht, welke de oorzaken hiervan waren en welke maatregelen tegen de daarvoor verantwoordelijke personen zijn genomen. Goed geld naar kwaad geld gooien In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be grooting der Overzee sche Gebeid sdeelen wordt per ultimo October 1946 volgens een globale becijfering de schuldpositie van Nederlandsoh-Indië op rond 2.900.000.000 gesteld, hetgeen meer dan het dubbele is van vóór den oorlog. Aangezien ook sedert genoemde ndatum belangrijke voorschotten door Nederland aan Indië zijn verstrekt, kan men aannemen, dat de kort- en lang- loopende schulden aan -onze Oost in totaal o circa 3 milliard kunnen worden gesteld. Deze enorme som is gedeeltelijk gegaran deerd door Nederland en voorts een recht- streeksche vordering van het Moederland op Indië. Als zoodanig staan er dus groote be langen voor het Nederlandsche volk op het spel. Zoolang niet vaststaat, dat de .Repoe- bliek" bereid is dezen opgelooperi schuldenlast voor haai; rekening te nemen, is de positie van deze fS milliard zwevend en bestaat het ge vaar, dat straks de Nederlandsche staatsschuld met genoemd bedrag zal moeten worden ver hoogd. Linggadjati regelt omtrent de schuldpositie van Indië niets en men moet aannemen, dat in dit opzicht alles nog op losse schroeven staat. Wij kunnen niet verhelen, dat er in som mige kringen eenige ongerustheid bestaat om trent dit probleem, welks afwikkeling zoo be langrijk voor ons volk is. De geruchten om trent den tegenzin der .Repoeblik" terzake van de overname der geheele Indische schuld voeden deze ongerustheid. (Voor vervolg zie Pag. 7) joego-slavisch protest tegen karïnthie De Belgische regeering heeft aan de plaats vervangende ministers ter conferentie te Lon den in een nota de onafhankelijkheid van Oós- tenrijk bepleit en gezegd, dat België wenscht deel te nemen aan het opstellen van het vre desverdrag. De Oostenrijksche kanselier, dr Leopold Figl heeft uiteengezet, dat Oostenrijk het moreele recht heeft als een bevrijd land te worden be handeld, dat zoowel politiek als economisch vrij en onafhankelijk is, een belangrijke factor om eventueele Duitsche aggressie te kunnen tegengaan. Oostenrijk moet het verdrag als zijn „magna charta" kunnen beschouwen en niet als een last. Oostenrijk zou gaarne op gelijken voet als de andere landen toetreden tot de Ver. Naties. Joego-Slavië heeft in een memorandum be zwaar gemaakt tegen het feit, dat Hans lt.-kol. de bruyn vliegt naar port said In verband met gerezen moeilijkheden, welke zidh onder de 200 mariniers-miliciens aam boord van het m.s. „Boissevain", op weg naar N.-Indië, hebben voorgedaan, is heden morgen de luit.-kol. der Mariniers, J. J. A. de Bruyn, vergezeld van zes adsp.-officieren, per KLM-vliegtuig naar Cairo vertrokken. Luit.-kol. de Bruyn heeft opdracht een on derzoek in te stellen, naar hetgeen zich in de afigeloopen dagen o.p het betreffende schip heeft afgespeeld. Hoewel 'van een muiterij in geen geval kan worden gesproken, schij nen de mariniers hun misnoegen te kennen te hebben gegeven over bepaalde onge- wensdhte toestanden in verband met hun transport. Van een principieele politieke kwestie is, zoo deelde men van bevoegde zijde de Nieuwe Leidsctie Crt. tem ovemvflfoedie mede, geen sprake. In dit velband herinneren wij er aan, dat de „Boissevain" op Vrijdag 17 Januari uit Amsterdam naar Batavia vertrok. Als com mandant van het detachement trad op de luitenant der Mariniers, Landwehr. Het ligt thans in de bedoeling, dat luit.-kol. de Bruyn van Port-Said af de reis als deta- chements-coimmandant der Mariniers verder mee zal maken. In aansluiting op het bovenstaande deelde de Nederlandsche legatie te Caïro heden middag mede, dat de moeilijkheden, welke neerkwamen op wrijving tussohen de troe pen en de 300 passagiers, inmiddels zijn op gelost. De troepen waren afgunstig op grond van de betere accomodatie, welke de betalende, passagiers aan boord genoten. De „Boisse vain" heeft de reis naar Ned.-Indië reeds voortgezet. DAT dezer dagen de intendance van het ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen, die van „Huize Woudschóten" naar het Zeis ter slot was overgebracht, door kol. Van Oosten officieel werd geopend. DAT de Olveh in '45 een netto-vooruitgang boekte van f4.800.000 en tot commissaris is herkozen mr H. Albarda te Den Haag. DAT in dit jaar deviezen worden uitge trokken voor den import van een aantal autobuschassis. DAT de tollen bij Jutphaas en Vreeswijk morgen om half elf met eenige plechtigheid worden opgeheven. DAT het prov. bestuur van Friesland de stad Holland (Michigan) t-g.v. het 100-jar. bestaan een officieelen gelukwensch zal sturen. DAT van 515 Juni te Nijmegen een nat. tentoonstelling op het gebied van nijverheid, ambacht, stadsopbouw, landbouw enz. wordt gehouden (secr. A. Leenders, v. Sigtenhorst- straat 7, Nijmegen). DAT te Groesbeek bij Nijmegen een vrouw en haar zoon zijn gearresteerd, die meerdere malen op verboden wijze over de grens,gin gen en anderen daarbij hielpen. DAT gisteren te Maastricht de uitvaart plaats vond van den in Den Haag geboren chirurg dr E. Hanlo waarna te Heerlen dë bijzetting geschiedde in het familiegraf. DAT ir J. L C. Butler Maandag te 19.45 u. voor de radio spreekt over de vooruit zichten van de vlasteelt. DAT op een vergadering van ouden van dagen te R'dam het pleit is gevoerd om de ouderdomsuitkeeringen niet via de steun- lokalem maar via de postkantoren té ver- •kMkJua, DAT de programma's van den Regionalen Omroep Noord ook over het distributienet in het district Zwolle zullen worden door gegeven. DAT de schipbrug bij Deventer in de IJssel weer is ingelegd, daar het ijs is ge broken. DAT de Amersfoorter J. Kerkhof door het B.G. te Utrecht tot 8 j. werd veroordeeld, wegens dienstneming bij het „Polizei Freiw. Bataljon Niederlande". •DAT voor het B.G. te Utrecht tegen J. G. Rothengatter, uit Zeist, die als Obersturm- führer tegen de Geallieerden had gevochten de doodstraf, en tegen den SS-er K. v. d. Wakker, uit Amersfoort, 15 j. werd geëischt. DAT de jonge orkestleider Paul Hu'ppert$ wordt voorgesteld als tweede dirigent van het Maastrichts Stedelijk Orkest. DAT de Ned. violist Herman Krebbers door den Centralen Eereraad voor de Kunst is gerehabiliteerd. DAT morgen in het „Princenhof" te Gro ningen de schilderijententoonstelling „Mo derne meesters (1910—1940)" wordt geopend. DAT de Kamerhuurdersbond voortaan alle klachten van kamerhuurders direct langs den officieelen weg kan laten behandelen. DAT in Nederland bijna 7000 Belgische grensarbeiders werken, waarvan 25 in de textielindustrie en 18 in Zeeland. DAT in de St. Crt van gisteren een rege ling van werktijden in de broodbakkerijen i.vjn. den Nat. Feestdag is opgenomen, als mede een wijzigingsbeschikking haring en haringproducten. DAT de Bossche tuchtrechter 20 café houders uit Helmond e. o. boeten van ƒ50 tot f950 oplegde wegens geknoei met de prtizea. DAT de 23-j. wielrijdster M. H. B. uit Heerlen door een autobus aldaar is dood gereden. DAT een speciale regeling voor het werk in de mijnen is vastgesteld i.vjn. den Nat. Feestdag. DAT de mijnwerkers, die Zondaga.s. vrijwillig werken, hun reiskosten naar en van het werk vergoed krijgen. DAT de R'damsche raad den aankoop van het voor lichte kunst bestemde Luxor-Thea- ter heeft goedgekeurd met de stemmen der Chr. partijen, die zich principieel tegen over heidszorg in kunstzaken verklaarden, tegen. DAT het Ned. vliegtuigdekschip „Karei Doorman" gisteren Dakaf (Zd.-Afrika) heeft aangedaan om een ernstige zieke te ont schepen. DAT de jaarlijksche onverkorte uitvoering van de Matth&us Passion in de Groote Kerk te Naarden zal plaats vinden op 4 en 5 April door de Ned. Bachvereeniging. DAT binnenkort een wetsontwerp zal wor den ingediend inzake ratificatie van het cul tureel verdrag met België, hetgeen reeds sinds 16 Mei JX in werkinig is. DAT de cineast A Roosdorp 'n kleurenfilm „Van Lijnzaad tot lijnwaad" vervaardigde, die morgen te Wageningen zal worden ver toond. DAT op 65-jar leeftijd te Utrecht is over leden mr D. Ragay, lid van den Centr. Raad van Beroep, aldaar. DAT de 90-jar. Nico Blom uit Alkmaar aldaar bij het schaatsenrijden is verdronken. DAT van dr Houben, commissaris voor de prov Limburg, in Tilburg twee koffers met kleeren uit zijn auto weiden gestolen Piesch, voorloopig provinciaal bestuur4er van Karinthië, deel uitmaakt van de Oostenrijksche delegatie, omdat deze man beschuldigd wordt in Mei 1945 het gezag in Karinthië van de nazi's te hebben overgenomen en met de nazi's onderhandelde. Hakenkruisvlag in Rotterdam Er is gisteren eenige deining veroorzaakt in het Blij dorpkwartier te. Rotterdam door de verschijning van een vrachtauto met op legger. Op de radiateur was een groote ha kenkruisvlag vastgehecht met daarop een adelaar geborduurd. Het eigenaardige geval deed zidh voor, dat het nummer van de auto onleesbaar was gemaakt. Een passeerende agent van politie heeft nog getracht de auto aan te houden, maar de chauffeur reed verder en werd later nog in de nabijheid van Oversdhie gesignaleerd. Men vermoedt, dat de vrachtauto de richting van Den Haag is uitgegaan. POL. DELINQUENTEN STOREN HET CARNAVAL B. en W. van Maastricht steüen voor het maskeeren bij de carnavalsoptochten te verbieden, o.a. wegens het gevaar van con flicten met de vele in vrijheid gestelde po litieke delinquenten. Ter nagedachtenis van den held der Java- zee werd de Zeven Provinciënstraat te A'dam herdoopt in Karei Doormanstraat. „ORANJE" OP 21 FEBR. VOOR GEZINS- HEREENIGING NAAR INDIE Na het m. s. „Bossevain", dat medio deze maand in het kader der gezinshereeniging naar Ned.-Indië vertrok elders in ons blad kan men lezen, dat het ook dienst doet als troepensohip zal eerst de „Oranje" op 21 Februari a.s. voor de gezinshereeniging wor den ingesohaJoal-d, aJd/us veme-.. dte Nieuwe Leidis c'h e Crt. Toenemende betvolking, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwachtGelei delijk toenemende bewolking met later plaat selijk eenige sneeuw, vooral Ui het Zuiden van het land. Aanvankelijk matige, later echter toenemende Oostelijke tot Zuidooste lijken wind, in den nacht strenge tot matige, overdag matige tot Mchte vorst. ZON EN MAAN Zaterdag 1 Febr. Zon op 8.22 en onder 17.26; Maan op 12.39 en onder 4.32 uur. Woensdag 5 F abt. Volle Maan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1