Blijft men de verkeersregels veronachtzamen? Eerste Duitscher voor den Raad van Cassatie Veel versche visch gaat in den zwarten handel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 28 JANUARI 19#ï DE KANTONRECHTER HEEFT ER DRUK WERK MEE Voor den kantonrechter moesten weer 61 personen verschijnen, het mearendeel voor ernstige verkeersovertredingen. F- H. J. V., chauffeur van een autobus uit Noordwijk, was met zijn autobus op den Warmonderweg bij den Langervel- denweg ndet voldoende naar rechts uit geweken, waardoor hij in botsing was gekomen met een militaire auto, die uit diien zijweg kwam. Verd. verklaarde dat hij, hoewel hij direct sterk geremd had, de botsing niet had kunnen voorkomen, waarop de Ambtenaar van het O.M. op merkte, dat, daar het mistig weer was, hij zóó had moeten rijden, dat hij bijtijds had kunnen stoppen; eisch f25 boete of 15 d. h. De raadsman mr Witlox wees er op, dat het een betonnen weg was. waarop geen lijn aangegeven en de weg zeer glad was en hel buiten zijn schuld was, daar de autobus bij het remmen was ga%n glijden. De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot f 25 boete of 10 d. h. S. S. uit Leiden had s avonds met een auto op den Haag weg ndet vol doende op het verkeer gelet en D. v. Soh. en B., die een onverlichte handwa gen voortduwden, aangereden, waarbij Soh. en B. ernstig werden verwond Verd- had volgens Sch. en B., direct verklaard- dat hij verblind was door een tegenligger. Wel had hij Sch. en B. direct met zijn auto naar het Aoad. Ziekenhuis gebracht. Als hij links van den wagen had geloo- pen., had ik hem doodgereden, aldus ver dachte. Het O.M. wilde rekening houden, dat de wagen onverlicht was en eischte f 10 boete of 5 d. h. De raadsman mr Herfst wees er op. dat het een donkere dag was en het uitzicht slecht en Sch. en B. niet op den rijweg hadden mogen loopen. Uitspr. f 10 boete of 5 d. h. Daarna moestem D. v. Sch. en B. alhier, die nog ndet geheel hersteld waren, terecht staan, omdat zij aldaar met een onver licht en wagen hadden geloopen. Verd- verklaarden een zaklantaarn gehad te heb ben. Eisch O.M- 2 x f 5 boete of 2 x 2 d. h. Uitspr. conform. P. A. V. C. uit Voorschoten was met zijn auto zonder op het verkeer te letten, bij „Duivenvoorde" onder Voorschoten, achteruitgereden, waardoor hij tegen de auto was opgereden van mevr. mr P. J. Idenburg, die juist benzine laadde. Ver dachte erkende dat het zijn schuld was. waarop het O.M. f 25.- boete of 10 dagen hechtenis eischte. Vonnis conform. C. M. F., chauffeur uit Leiden, had geen voorrang verleend op de Prinsessekade, waardoor een ernstige botsing was ont staan. Eisch O.M. f35.- boete of 15 d.h. Uitspraak f 25.- boete of 10 d. h. N. v. d. K. uit Leiden was met zijn auto op den Hooge Rijndijk, hoewel de door gang niet vrij was, toch gepasseerd, waar door hij met een auto, die geheel rechts van den weg stond, in botsing was ge komen. Daar verdachte alle schade had vergoed, eischte het O.M. f 25.- boete of 10 d. h. Uitspr. f 20.- boete of 8 d. h. F- W. N. H. uit Oegstgeest had met zijn auto bij de kruising Prins Hendrikplein- Terweeweg te Oegstgeest geen voorrang verleend. Eisch f 35.- boete of 15 d. h. Uit spraak f 25.- boete of 10 d. h. V. R. Z. uit Leiden had een motorrijwiel bereden zonder rijbewijs. Eisch O. M. f 10.- boete of 5 d. h. Uitspraak conform. M. J. L. uit Nieuwe Wetering, idem. Eisch O. M. f25.- boete of 15 d.h. Uitspraak f 15.- boete of 5 d.h. Vorige maal moest J v D, uit Katwijk aan Zee, terecht staan, omdat hij op 5 Oct. '46 's nachts 2 uur, op verboden ter rein in de duinen rtiet een lichtbak en een dooden haas was aangetroffen. Aan gezien hij toen beweerde, wat hout ge zocht te hebben, werd nu de verbalisant de jachtopziener, J D Koelewijn, gehoord, die verklaarde dat hij 5 mannen met 3 lichtbakken in de duinen had aangetrof fen; bij zijn nadering waren 3 mannen gevlucht, doch bij aanhouding brandde de lichtbak van verd. niet. Verd. zeide, in de duinen verdwaald te zijn geweest, hetgeen de kantonrechter niet geloofde. Het O.M. eischte f 60 boete of 30 dagen. Uitspraak f30 boete of 16 d. h. met verbeurdverklaring van den in be slag genomen lichtbak. In de zaak tegen N A L, te Leiden, die de vorige maal wegens ernstig school verzuim voorkwam, maar toen beweerde, dat het hoofd der school hiervoor toe stemming had verleend, werd thans het hoofd der school gehoord, die verklaarde, hoewel het een groot gezin was, nooit toestemming te hebben gegeven. Daar het in het belang yan het kind was, eischte het O.M. f 10 boete of 5 d. h. Uitspr. f6 boete of 2 d.h. R P v E, uit Noordwijkerhout, had de landsloot langs zijn weide niet voldoende afgesloten, waardoor een aantal kalveren op het land van zijn buurman waren te recht gekomen en groenten hadden ver nield en opgegeten. Nadat een get. uit Noordw.'hout had verklaard, dat Z. de sloot had verwaarloosd, en de dir. van de Land'bouwbank uit Den Haag had verklaard dat hij f250 schadevergoeding had aangeboden, wat geweigerd was, eischte het O.M. f 10 boete subs 5 d. h. Uitspr. conform. W. H., te Leiden, die wegens ernstige overtreding der leerplichtwet terecht stond, werd overeenkomstig den eisch van het O.M., veroordeeld tot f 10 boete of 4 d.h. J v S, te Leiden, die met zijn auto, hoewel door een tegenligger dit niet mo gelijk was, toch een vrachtauto gepas seerd was, waardoor hij een bakfiets had aangereden, werd veroordeeld tot f 15 boete of 5 d. h. Eisch O.M. f20 boete of 10 d.h. J. H. v. d. H. uit Leiden had een motor rijwiel bereden, zonder rijbewijs. Eisch O.M. f 10 boete of 5 d h. Uitspraak conform. A. B. v. E. uit Lisse idem. Eisch O.M. f 25 boete of 15 d h. Uitspr. f 15 boete of 5 d h. P. P. S. te Leiden was te Alkemade aange troffen met visch beneden de maat. Verd. begreep er niets van, daar hij de visschen „op zijn hand" had gemeten. Toen het O.M. er op wees, dat bij meting de visschen 11 tot 14 cm groot waren verklaarde verd. dat door een lek in zijn emmer de visschen droog waren geworden en „ingekrompen". Het O.M. eischte f 15 boete of 10 d h. „Dat kan ik niet betalen" aldus verd. „dan maar 10 dagen zitten". De kantonrechter veroor deelde verd., omdat hij geen geld had, tot f 6 boete of 2 d h, wat voor verdachte een meevaller was. W. B. te Leiden had baars beneden 15 cm vervoerd; eisch f 10 boete of 6 d h. Daar verd. werkloos is en een groot gezin heeft, werd de boete f 3 of 1 d h. T. den D., bakker uit Sassenheim, moest terecht staan, omdat hij in zijn bakkerij, voor het smeren van zijn blikken een soort minerale olie had gebruikt, welke voor de consumptie ongeschikt en schadelijk voor de gezondheid was. Verd. wist niet, dat hij deze olie niet mocht gebruiken. Het O.M. vond, dat hij zich eerst op de hoogte had moeten stellen of deze olie meer een soort smeerolie voor het bakken van brood gebruikt mocht worden. Het O.M. eischte, daar het de 1ste keer was, f 25 boete of 10 d h. UiUtspraak conform. C. W. bak ker uit Oude Wetering had ook deze olie in zijn bakkerij gebruikt. Eisch O.M. f 25 boete of 15 d h. Uitspraak conform. Daarna moest G. J. R., oliehandelaar te Leiden, terechtstaan, omdat hij deze olie als bakkersolie verkocht had. Verd. verklaarde het niet als bakkers- maar als smeerolie voor machines verkocht te hebben, vooral daar de verkoop van deze olie vrij is. waar om hij een monster had meegebracht. Het O.M. eischte f 50 of 20 d h. Uitspraak f 25 boete of 10 d h. Tegen G. J. M. te Leiden, die deze olie aan bakkers te Katwijk verkocht had, eischte het OM. f 30 boete of 15 d h. Uitspr. f 25 boete of 10 d h. Monty zag het Roode Leger Veldmaarschalk Montgomery's bezoek aan het roode leger in Moskou roept de herinnering wakker aan een verhaaltje uit de eerste oorlogsjarenzoo schrijft Het Lichtspoor". Montytoen nog bevelvoerder in Noord-Afrika, kreeg een lijst in handen van films, die door de afdeeling „Ontspanning en ontwikkeling" van t Britsche leger ter beschikking werden gesteld. Toen hij hierbij ook den titel van een film zag ,Jiet Roode Le ger", gaf hij bevel deze onmiddelijk voor een zoo groot mogelijk gehoor van solda ten en officieren te vertoonen. Dat was immers een goede gelegen heid, het leger een idee van den toen nog nieuwen bondgenoot in het Oosten te geven. Monty zelf kwam voor het doek en hield een korte inleidende toe spraak over de roemrijke prestaties van de Russen. Hierna ging hij zitten en met gespannen verwachting zagen de talrijke toehoorders het licht uitgaan. Maar, wie beschrijft de algemeene verbazing, toen de woorden verschenen: „Het Roode Le ger uit het leven van de tropische mieren De 79-j. N. Smit werd gisteren op het Damrak te A'dam door de tram dood gereden. De destijds uit het kamp aan de Levant- kade te A'dam ontsnapte humorist Bartoes (A. J. Wijsma) van het Zondagmiddag caba ret van Paulus de Ruiter, is weer gearres teerd. De Bijz. Raad -van. Cassatie veranderde heden het vonnis over P. C. Schmidt Crans, die illegale werkers voor de Duitschers arres teerde. van 6 jaar gev straf tot 10 j. R.W.I. De proc.-fiscaal bij den Raad van Cas satie eischte gisteren levenslange gevangenis straf tegen den ex-burgemeester van Velsen, Tj. v. d. Weide. ONTSLAG GEVRAAGD VAN RECHTSVERVOLGING (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken.) De chef van den S.D. te Amsterdam, de Duitscher August Wilhelm Louis Ahlbrecht, is de eerste Duitscher, die in hooger beroep voor den Raad van Cassatie heeft terechtgestaan Het Bijz. Hof te Arnhem heeft hen ter dood veroordeeld wegens het doodschieten van den illegalen werker Budding uit Veenendaal, toen verd. hem kwam arresteeren. Verd. be weerde te hebben geschoten, omdat Budding wilde vluchten, hetgeen vele getuigen echter ontkenden. Verd. stond bekend als een genade loos politiechef, die vele arrestanten zwaar heeft mishandeld om hun bekentenissen te ontlokken. De verdediger, mr. J. v. d. Plas, betoogde, dat verd. bij een ontvluchtingspoging had ge schoten, hetgeen hij volgens ambtelijk voor schrift verplicht was en hoogstens tot 15 jaar gev.straf zou kunnen worden veroordeeld. De President, Prof. mr. Verzijl, zeide, dat vóór een uitspraak kan worden gedaan, eerst de rechtsvtagen moeten worden onderzocht, waarbij verd. nog gehoord zal worden. De Proc.-Fisc., Prof. mr. L^ngendijk. meende. Transport van het lijk van Prins Gustaaf Voordat het stoffelijk overschot van Prins Gustaaf Adolf aan boord van he$ Zweed- sche oorlogsschip Oscar II zal worden ge bracht, zal in de Zweedsche kerk te Kopen hagen een rouwdienst worden gehouden Van de kerk zal de baar, begeleid door een Koninklijke wacht, door de straten van Ko penhagen naar het oorlogsschip worden ge bracht. Op de Zweedsche legatie te Kopenhagen werd gisteren bekend gemaakt dat de Kroon prins wegens een zware verkoüdheid niet vóór morgenavond te Kopenhagen zal kun nen arriveeren. Men verwacht, dat de Kroonprins en de Prinses de begrafenis van Prins Gustaaf Adolf zullen bijwonen. Hofrouw in Denemarken tot 9 Februari Onderzoek naar vliegtuigramp wordt ingesteld Officieel wordt bekend gemaakt, dat gisteren de hofrouw in Denemarken begonnen is en tot 9 Februari zal voortduren. Ned., Deensche en Zweedsche luchtvaart autoriteiten zullen een gezamenlijk onder zoek instellen naar de vliegtuigramp te Ko penhagen. De resultaten van dit onderzoek zullen vermoedelijk aanleiding zijn voor het nemen van bepaalde veiligheidsmaatregelen. Plesman ontving vele blijken van deelneming Met de vliegtuigramp te Kopenhagen Reeds kort na het ongeval op het vlieg veld van Kopenhagen bereikten den presi dent-directeur der K.L.M., A. Plesman, van vele zijden blijken van deelneming met het gebeurde. Een van de eerste telegrammen was afkomstig van een luchtverkennersgroep te Delft. Een persoonlijk vriend van den heer Geysendorffer, de oud-directeur van de Deensche Luchtvaartmij, Willy Wulff, zond een telegram uit Kopenhagen, terwijl de commandant van den Mil. Luchtvaartdienst op het vliegveld Valkenburg seinde: „Betuig mijn diepe deelneming met U getroffen slag" Namens de ambassadeur van België te 's-Gravenhage, die thans in Brussel vertoeft, en het diplomatiek personeel der Ambassade, zijn bewijzen van deelneming aangeboden aan den Zweedschen gezant in Nederland, het dep. van Buit. Zaken en de KJL.M Th. G. de L. te Ledden was wegens dief stal van een bakfieits door den politie rechter veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, met aftrek van preventief. Op grond van het reclasseeningsrapport, vorderde in hooger beroep de proc.-gene- raal drie maanden gevangenisstaf met af trek van preventief. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. dat hier niet van doodslag kan worden ge sproken, omdat verd. op ambtsbevel moest schieten. Spr. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Hij wees er op, dat dit niet beteekent. dat verd. er zonder straf zal af komen. Op andere wijze zal verd nog wel worden vervolgd. De Raad zal deze zaak op rechtsvragen nader onderzoeken. Uit de Omstreken ALPHEN A. D. RIJN De beer P. van Wilgen herdacht gis teren dien diEng, dat bij voor 25 jaar in diiemst trad als leerlinig-dirukker bij die fa Samson N.V. Hij werd temidden- van bat afdieelings-ipensoneel niamems die di rectie geoomplknenteerd meit dit fait. Ver schillende cadeaux, ook namens het per soneel, werden aangeboden. Morgen wordt van 911 uur in bet distributiekantoor Wilbelminialaan 12 de na-uitrei'kinig van schoenenbonnen ge houden. K. D. heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van zijn rijwiel, dat eenogen tijd onbeheerd bij de Ohr. Geref. kerk stond. BENTHUIZEN Donderdag 30 Jan. zal 's middags 2.30 uur en 's avonds 7 uur, voor de Geref. gemeente optreden ds G. H. Kersten van Rotterdam. Overleden: J. E. Olie-Cenin, 82 j. KATWIJK AAN ZEE Het is een goede gedachte geweest van bet 'bestuur van- den KatwijiksCben Kunstkring om ook de kinderen eens iets te bieden. Woensdag as. om 1.30 en om 3.30 uur zullen er voor de kinderen- twee voorstellingen worden 'gegeven in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, waarin ge luisterd kan worden naar wat Oom Thijs gaat vertellen, naar de sprekende pop Mickey Mouse en voorts is er op bet ge bied van goochelen wel bet een en ander dian te beleven. We gelooven wét dat de Kunstkring hier succes mee zal hebben. OEGSTGEEST. Het bestuur der Oranje-vereeniigirug is druk in de weer in verband met de feestelijkheden ter gelegenheid van de geboorte van een Prins of Prinses. Van zelfsprekend zal allereerst de schooljeugd in die feestvreugde worden betrokken, maar bet is moeilijk om de kinderen te onthalen op lekkers. De distributie wijst weinig toe en buiten den zwarten handel is er -niets te koop, wanneer 't om hoeveel heden gaat- Aan de ouders der kinderen wordt gevraagd één ons suiker te geven. Het ligt verder ook in die bedoeling voor de leden van de Öranjevereeni'ging een samenkomst te beleggen. Twee bekende redenaars, n.l. prof. dr J. H. Bavimck en Pater Borromaeus de Greeve hebben reedis toezegging gedaan te komen spreken. Om de kosten van deze bijzondere feestvie ring te bestrijden zal op den dag der geboorte een geldinzameling worden ge houden-, terwijl er ook van alle inwoners een gift wordt gevraagd met betrekking op de kindertractatie. Morgen zijn voor het afhalen van een schoenenbon aan de beurt de letters.. A t/ K, Vrijdag 31 Jan. a-s. de letters L t/m Z. De ui-treikingsuren zijn van 9.3012 en van 1—3 uur. RIJNSBURG. Een dezer dagen vergaderde de Chr. Boeren- en Tuindersbond, afcL Rijnsburg, onder voorzitterschap van den heer J. Heemskerk, die alle aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den heer I, v. d. Velde uit Den Haag, die sprak over het onderwerp: „Het bedrijfsleven in eigen hand". Spr. schetste allereerst het verleden op het gebied van het agrarische be drijfsleven en toonde aan, 'hoe slecht het georganiseerd was. De Regeering be moeide zich er mee, maar desondanks ontwikkelden de organisaties zich meer en meer. In den oorlog wilde men door middel van den Landstand deze bonden weg werken, maar juist drong toen het besef door om gezamelijk in de Stichting van den Landbouw nieuw leven te wekken, opdat alle stands-organisaties, elk hun zelfstandigheid behoudende, in de toe komst als pulbliek-rechterlijk orgaan, zouden worden erkend. Wij moeten ons bedrijf in eigen hand hebben en zelf standig, in overleg met de overheid, kun nen werken. Ten slotte behandelde spr. de interne aangelegenheden.. Op dit mooie onderwerp volgde een uitgebreide bespreking, waarbij vooral de fondsvorming als noodzakelijk werd gezien. WARMOND. Donderdag 30 Jan. a.s., kunnen schoe nenbonnen afgehaald worden. De uitrei kingsuren zijn van 9.30—12 en vain 13 u. De Ned. Herv. Gemeente heeft een boekend'iizamieting gehouden voor de jon gens in Indië. Het resultaat was goed' en dk. boeken zijn reeds verzonden. Dit zijn de resten van de K.L.M.-Dakota, waarvan de onderdeden nog liggen na te smeulen. BRENGT 'T UITVAREN VAN LOGGERS VERBETERING? Nu geleidelijk aan de loggers ter trawlvis- scherij uitvaren hoopt men, dat het met de vischvoorziening beter zal gaan. De voornaamste aan/voerplaats voor ver sche visch is nog steeds Lfmuiden. In de maanden November en December van het vorige jaar werd aangevoerd te IJmuiden, ScheveningenVlaardingen en elders ruim drie millioen kg versahe zeevisah. Van deze hoeveelheid werd, aldus meldt men ons uit visscherijkringen, ca. 280.000 kg naar het buitenland geëxporteerd. In dezelf de peridde werd rechtstreeks door Hol la ndsohe trawlers in Engeland 700.000 kg ver sche zeevisoh aangevoerd. Bij elkaar is over twee maanden circa 30 procent geëxporteerd. Daarnaast heeft men nog rekening te houden met de zoogenaamde voorrangsorders. Voor rangsorders zijn leveringen aan leger en vLoot, koopvaardij en inrichtingen, welke direct van de aangevoerde visch worden af genomen. De kleinhandel krijgt deze visth TOet toegewezen en hiervan komt dus niets in den handel. Voor export en voor de voorrangsorders worden de beste kwaliteiten uit de markt genomen. Het overschot is dan voor den binnenlandschen handel. Er blijft derhalve weinig over voor levering naar het binnenland, zoodat de handelaren aan de vraag niet steeds kunnen voldoen. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd;, dat de zeer schaarsahe vischvoorziening voor het binnenland aanleiding geeft tot geknoei en zwarten handel. De schipbruggen bij Deventer en Hedel zijn weggenomen. Aan ir Siebers te Eindhoven is op dracht gegeven tot het ontwerpen van een uitbrendingsplan voor Ratmsdonk. De 16-j. C. J. Snel en de 12-j. J. C. de Groot uit Amsterdam, die dezer dagen op het Nieuwendiep waren gaan schaatsen, zijn vermoedelijk verdronken. Gisteren heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Am ster dam sch<5 Koopmansbeurs en de Effectenbeurs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6