Bondsconferentie chr. boeren en tuinders Dorpsgenooten kwamen op voor eer en recht De nationalisatie der Engelsche kolenmijnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 23 JANUARI 19g DE BEDRIJFSORGANISATIE IN DEN LANDBOUW Het conferentieoord „Birkhoven" bij Amersfoort, van den Christelijken Boe ren- en Tuindersbond, wordt niet ge bruikt voor praatjes voor den vaak. Thans hield de Bond zelf daar een con ferentie en de schotels, die den aanwezi gen werden voorgezet waren niet gemak kelijk te verteren. Maar ze werden met smaak gegeten! De leiding van de tweedaagsche bonds conferentie, die vorige week Vrijdag en Zaterdag in „Birkhoven" werd gehouden was in handen van den voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, den heer Ohr. van den Heuvel. In de vergadering van Vrijdagmiddag refereerde de secretaris van den Bond, mr W. Rip, over „De principieéle en practische fundeering van de bedrijfs organisatie in den landbouw". Spr. gaf eerst een overzicht van het ontrwerp-Vos, dat gebaseerd is op het be ginsel der fuinctioneele decentralisatie, en van de proeve van een ontwerp van wet van het R.K. Centrum voor Staat kundige vorming, dat voor de nieuwe maatschappij-vormen uitgaat van het s VERBLIJDENDE BLOEI. - De Christelijke organisaties van werkgevers en werknemers beleven een periode van verblijdenden bloei. Het C.N.V. is de 120.000 leden gepas seerd. De Christelijke Boeren- en Tuinders bond blijft in de rij der werkgevers organisaties niet achter. Bedroeg het ledental vóór den oorlog 18.000 thans is het, naar de heer Van den Heuvel ons mededeelde, gestegen tot 24.500, terwijl nog geenszins een stilstand is ingetreden. Bovenal verblijdend is, dat de prin- cipieele fundeering daarmede gelijken tred houdt. Op „Birkhoven" zijn al heel wat goede dagen beleefd. We den ken hier aan het referaat van Ruppert en de daarop gevolgde bespreking. En thans weer het referaat van mr Rip. Er is belangrijk .werk te doen, ook voor de velen, die zich tot heden aan den arbeid onttrokken. Mogen velen nog gegrepen worden door het Chris- telijk-sociale ideaal! V.s subsidiariteitsbeginsel, om vervolgens een duidelijke omschrijving te geven van het beginsel der souvereiniteit in eigen kring. Bij de uitwerking van laatstgenoemd beginsel blijkt, dat er in den Prot. Chr. Kring verschillende nuanceeringen zijn. Spr. noemde de richtlijnen van het CNV, het urgentieprogram van het Christelijk Werkgevers Verbond, het standpunt van prof. Dooyeweerd en de programs van actie der Prot. Chr. partijen. Voor spr., die hierna zijn eigen visie op dit belangrijke onderwerp gaf, is het beginsel der souvereiniteit in eigen kring de grondslag der bedrijfsorganisatiege dachte, waarbij positie wordt gekozen zoowel tegenover de overheersching van den Staat op sociaal-economisch terrein als tegenover het liberalistisch individua lisme. Zoowel met betrekking tot de verhou ding werkgever-werknemer als ten aan zien van de verhouding tusschen de ondernemers onderling worde naar een goede samenwerking gestreefd. De concretiseering van de bedrijfsorga- nisatiegedachte, waarbij moet worden ge steund op de vak- en standsorganisaties, hangt nauw samen met de feitelijke maatschappelijke ontwikkeling en met het feit, of men het vraagstuk benadert HAAGSCHE RECHTBANK De bollenkweeker J. v. d. N. uit Voor hout, ontkende beslist dat hij op Zondag 28 Juli in. Sassenheim had ingebroken in de woning van de fam. W., terwijl zij in de kerk waren. Sterker nog, v. d. N. c ..tkende even beslist dien ochtend in Sassenheim te zijn geweest; hij zat in de kerk in zijn woonplaats. Het trof echter slecht, dat een vijftal getuigen hem in Sassenheim op den bewusten dag en besproken tijdstip, des morgens om streeks tien uur, in de omgeving van de woning waar de inbraak plaats vond, hadden gezien; één had zelfs met hem nog gesproken, toen hij toevallig in de woning kwam, waar v. d. N. aan het in breken was! De Officier vorderde dan ook, gezien de vier veroordeelingen, een jaar gevangenisstraf. Mr M. G. J. Be vers pleitte vrijspraak, subs, aanhouden om getuige a decharge te hooren. B. J. H. B. was ambtenaar bij den distributiedienst te Noordwijk, en had, zooals verschillende anderen, in bonnen geknoeid. Er werden aanvragen valsch ingevuld etc. De Officier vorderde tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf. Na pleidooi van mr v. Do nik, werd het vonnis zes maanden gevangenisstraf niet aftrek van preventief. De orgeldraaier G. C. van W. te Hil- legom, had diefstal gepleegd van ver schillende goederen. Waar de reputatie van verdachte niet erg uitblonk, vor derde de Officier tegen hem tien maan den gevangenissrtraf. De knecht P. v.' d. M. uit Leiden, had in Oegstgeest een fiets gestolen, die bij de schuur der woning van S. van Velzen stond. En waar verdachte ook al eens op den Rijndijk te Leiden een fiejs had gestolen, vorderde de Officier een jaar en drie maanden gevangenis straf. De verdediger, mr P. J. M. Aal- berse jr. vroeg een psychiatersrapport in te winnen, doch verdachte zei dat zulks heelemaal niet noodig was! J. A. van H. te Hillegom had clan destien een koe helpen slachten, voor welk aandeel in het werk de Officier drie maanden gevangenisstraf vorderde. Na het pleidooi van mr J. P. v. d. Plas, veroordeelde de politierechter hem tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. van de sociale dan wel van de economi sche zijde. Daarbij is echter ook van zeer groot belang, in welke mate de ontwik keling der bedrijfsgenooten is voortge schreden. Op grond van al deze overwegingen was spr. van meening, dat de verleening van publiek-rechtelijke bevoegdheden, waarvan hij voorstander is, zeer geleide lijk dient te geschieden. Een gezonde groei moet worden bevorderd. Op dit referaat volgde een uitvoerige bespreking, welke in de vergadering van Zaterdagmorgen werd voortgezet. Hierbij vond de voorzitter, de heer Van den Heuvel, gelegenheid op te merken, dat hét z.i. van belang is om zoo spoedig mogelijk een sociaal-economische confe rentie te houden van de Chr. werkgevers- en ondernemersorganisaties, ook omdat er ten aanzien van verschillende vragen geen eenheid van denken is. Daarna be ginne men met de voorbereiding van een nieuw Christelijk-Sociaal Congres. Mr Rip ontwikkelde voorts-enkele vra gen over de huidige overheidsbemoeiing, welke z.i. een aantasting van het over heidsgezag beteekent. In een uitvoerig antwoord op de ge stelde vragen en opmerkingen, waaruit uiteraard slechts enkele punten kunnen worden uitgelicht, merkte hij ten aan zien van den opbouw der bedrijfsorga nisatie op de vak- en standsorganisaties op, dat hierin een Christelijk-historisch element schuilt, n.l. dat wat in het ver leden door overleg is tot stand gekomen en het tot zijn recht komen van het orga nisatorisch verband. Wanneer men de Duitsche origine haalt uit de verticale organisaties (Wol- tersom) hoe moet dan het verband zijn met de horizontale organisaties? Spr. achtte dit een kwestie van doelmatigheid. Hier liggen groote bezwaren. Sommige BRAZILIË VOL LOF OVER NIEUWE LUCHTLIJN DER K.L.M. Het eerste passagebureau van de KLM te Brazilië is gisteren in een monumentaal ge bouw te Rio de Janeiro geopend. In de toe komst hoopt men te komen tot een luchtlijn SchipholMontevideo De Braziliaansche pers wijdt hartelijke woorden aan den Ned. ondernemersgeest, „die den sprong over eten Oceaan doet, op een oogenblik, waarop het eigen land nog bloedt uit vele wonden". UNILEVER-DIRECTEUR VEROORDEELD De directeur van de N.V. Unilever-Ver- koopkantoor die wegens het niet nakomen van de bepalingen van ddstributiewet en voedselvoorzieningsbesluit twee jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief kreeg van het gerechtshof te Den Haag, zag gisteren zijn daartegen ingesteld cassatieberoep door den Hoogen Raad ver worpen Op 22 Februari wordt in Den Bosch de tentoonstelling „Nederland in oorlogstijd" geopend. De heer P. Goede, Heezeweg 209, Eindhoven, ontvangt nog graag gegevens over het Concentratiekamp Vught. bedrijfschappen zijn bezig zich te ont wikkelen tot 9taatjes in den staat. Aan het slot van zijn beantwoording gekomen wees spr. op de noodzakelijk heid van kadervorming, het wekken van belangstelling in de geheele organisatie en het zich metterdaad geven voor den arbeid van den Bond. Vrijdagavond behandelde de heer H. J. de Vries, directeur van het Centraal Land- en Tuinbouwboekhoudbureau „Het Platteland" te Amersfoort, „De vermo- gensaanwasbelasting en de land- en tuin bouw". Dit uitermate technische onderwerp gaf spr. in het bijzonder in de discussie gelegenheid tal van practische vragen op fiscaal en bedrijfspolitiek gebied te be antwoorden. Ramadier krijgt zijn motie van vertrouwen Voortzetting van de politiek van Blom Volgens de laatste officieele cijfers, heeft de FraiLsahe Nationale Vergadering met 549 tegen 0 stemmen haar vertrouwen uitge sproken in den nieuwen minister-president, Paul Raimadfler. 68 Leden onthielden ach van stemming. nl. 38 leden van de repu- blikeiinsche vrijheidspartij, 16 onafhankelijk republikeinen, 3 radicaal-socialisten, 1 M. R.P.-lid en 10 leden van kleinere partijen. In zijn rede voor de Nationale Vergade ring wees Ramadier, sprekend over de budtenlandsche politiek, erop, dat Frankrijk nooit zal toetreden tot een blok dat gericht is op hegemonie en agressie. Dudtschland mag geen gevaar voor Frankrijk vormen. Dit is een constante factor in de Fransche politiek. Inzake Indo-China zei Ramadier, dat de schepping van een Fransdhe unie definitief in de plaats kamt van het kolo niale imperium, maar Frankrijk zal niet toestaan, dat deze vredesboodschap als een teek en van zwakheid wordt geïnterpreteerd. Ten aanzien van de binnendandedhe poli tiek legde Ramadier den nadruk op de vol gende punten: 1 voortzetting van de door Blium begonnen deflatdepolitiek; 2. stabili satie der loonen; 3. verhoogde productie; 4. voorloopig geen verhooging der belas tingen. Tenslotte kondigde Ramadier de .volledig» persvrijheid in Frankrijk aan, ingaand» 1 Maart as. ENGELAND TEEKENT VREDESVERDAGEN VÓÓR 10 FEBRUARI. De Eng. min. van Buitenl. Zaken, feevii* zal de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland voor 10 Febr. teekenen. Frankrijk richt zich direct tot Big four" inz. Duitschland De Fransche regeering heeft eèn memo randum doen toekomen aan de min. van VAN KETELMUZIEK EN BOOZE VROUWEN De folkloristische beweging heeft zich in de laatste decennia sterk uitgebreid en we kunnen wel zeggen, dat het beoefenen der folklore in alle beschaafde landen een natio nale zaak geworden is. De folklore bestudeert elke uiting van het volksleven en vindt o.m. op het terrein der liefde uitgebreide stof. Een van de meest verspreide en eigen aardige gebruiken op dit gebied was b.v. iemand vereeren met ketelmuziek, d.w.z. de „gansch onwelkome serenade met ketels-, buizen- en pottengerammel, hoom- getoeter, zweepgeklets, belgerinkel, dolle- mans-geschreeuw en gehuil, waardoor de opgeruide volksmenigte van het platte land zich vaak op de ergernis wekkende personen wil wreken". Deze gewoonte trof men aan in verschil lende landen: Nederland, België, Engeland, Frankrijk, enz. Het hoofdmotief bij dit ge bruik was in elk land hetzelfde: lawaai- maken. En het „object", dat de ketelmu ziek een „serenade" bracht, was een ruziënd echtpaar, of een trouwelooze verloofde, enz. Het gerucht hiervan werd spoedig rond verteld en bij hoorngeschal werden de medeburgers opgeroepen om ketelmuziek te maken. En naargelang de volksloop voor de woning van de(n) gewraakte (n) toenam steeg ook het helsche kabaal. Wanneer de politie niet tusschenbeide trad, duurde de herrie voort 'tot slapenstijd. Volgens De Bo duurde deze „muziek" soms tien dagen en eindigde ze pas met het verbranden van „de beest" (stroopop), maar soms ook met tractatie op koffie of jenever. Het laatste bleek een machtig mid del te zijn; wanneer men den herrieschop pers spoedig de jeneverflesch toereikte ..viel alles dadelijk stil". Deze vreemdsoortige ceremonie werd ook bedreven bij een tweede huwelijk. Daar voor had men allerlei benamingen, zooals: „den os rijden of voeren", „den ezel drij ven", „wasschop houden", enz. Zoo zag men eens een grijsaard, die een jong meisje huwde op zijn weg van en naar de kerk bespot worden door ,een groep men- schen, die een os meevoerden. In Zomeren (N.B.) noemde men dezelfde manier van optreden „tafelen". Dat ge beurde wanneer van een verloofd paartje, den een de ander verliet en connecties aan knoopte met een derde. Het sein tot „tafe len" gaf men hier door op een lampeglas te blazen. Van alle zijden stroomden dan de dorpsbewoners toe en stapelden voor de deur van de woning van de(n) schuldige, kruiwagens, mestkarren, enz. op, waarmede zij waarschijnlijk symbolisch de bruidstafel wilden voorstellen, die door zijn of haar gedrag verstoord was. Verder moesten deu ren en vensters het ontgelden: alles werd bevuild en ondergesmeerd. Soms werden de ruiten ingeworpen. Dit gebeurde altijd op Zaterdagavond. Op Zondagmorgen volgde dan het hangen van een strooien pop in den boom, terwijl aan den voet ervan de werktuigen lagen, die de gewraakte gewoon was te gebruiken bij zijn (haar) werk. Soms hield de gewraakte zich, of hij al te bed lag. Het volk was evenwel niet te mis leiden en plaatste dan aan den buitenkant van het raam brandende kaarsen. Voor de buitendeur zette men een stok, die door een stroowisch aan de' deurklink was be vestigd. Wist de opgeslotene te ontsnappen of kwam hij gerust naar buiten, dan greep men hem vast, bond hem voor een poos aan een boom of voerde hem, eveneens ge bonden, op een slee de straten door. Dat ook de vrouwen zich hierbij niet on betuigd lieten, moge blijken uit het volgende: Te Turnhout had een werkman zijn wederhelft afgerost Hij „viel in handen der saamgeschoolde vrouwen, die hem een koord om den hals gebonden. Doch, met het touw reeds aan den hals, rukte de man zich los en zette het op een loopen, achter volgd door heel het grimmige vrouwen- leger, met zweepen, poken, tangen en an dere strafwerktuigen gewapend". In de omgeving van Zutfen wierp men den vrijer, wien men zyn meisje had afge troggeld, een strooien hoepel om den hals. In Friesland werd nooit doller ketelmu ziek gehoord, verhaalt ons Ter Gouw, dan toen eens een oude Franeker professor met een Jonge meid" trouwde, want toen deed niet enkel de buurt, maar het heele studen tencorps mee". Gaan we ver terug naar den tijd der Grieken en Romeinen, dan vinden wij ver meld, dat deze volken een tweede huwelijk versmaadden. De eerste Christenen zagen in een tweede huwelijk „een gedulde echt breuk". Zoo mochten de geestelijken in de 4e eeuw b.v. niet het bruiloftsfeest van een tweede huwelijk bijwonen. Misschien is, volgens sommiger opvat ting, voor de „ongewilde serenades" de oorzaak te zoeken in het oude volksgeloof, dat aannam, dat bij een tweede huwelijk, de geest van de(n) eerste (n) echtgenoot de hertrouwden zou komen kwellen. Vandaar dat men in lawaaimaken het probate mid del zig tot verdrijving der kwelgeesten. De hertrouwden zagen dan in die vreemd soortige serenades een dienstbewijs, dat ze moesten beloonen met een fooi! Later evenwel ging de beteekenis van het lawaai-maken verloren en veranderde het karakter van de ketelmuziek in een vijan dige betooging, die niet alleen bij huwelijks aangelegenheden gehouden worden, doch ook bij afkeuringswaardige daden. In den loop der jaren is ook dit volks gebruik uitgesleten. v. I. DRIJVENDE BOK „AJAX" TE THOLEN De „Ajax", de grootste drijvende hok van Europa, van de N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht, is Zondag te Tholen gearriveerd om bij het herstel van de brug over de Een dracht in dienst gesteld te worden. Buitenl. Zaken van Engeland, Amerika en de Sow jet-Unie, betreffende de problemen, niet alleen van het Ruhr-, Rijn- en Saar- gebied, maar ook van den geheel en toekom* stigen status van Duitschland. Het memo randum is zoo vertrouwelijk, dat het niet aan de plaatsvervangers der ministers is overhandigd. BLUM NAAR BRUSSEL. Leon Blum zal morgenavond te Brussel sproken op de Eimiel v. Velde-herdenking. OOSTENRIJK KRIJGT DE GRENZEN VAN 1937. Te Londen beschouwt men de groote over eenstemming in zake het vredesverdrag met Oostenrijk, als een voorteeken van een over eenkomst, om Oostenrijk zijn grenzen van 1937 terug te geven. Joego-Slavië roept mil. attaché in Griekenland terug Joego-Slavië zal zijn militairen attaché tm Athene terugroepen en heeft Griekenland verzocht hetzelfde te doen. DE GAULLE WEIGERT MEDAILLE. Generaal de Gaulle heeft geweigerd d« militaire medaille, welke de Fransche re geering eveneens aanibood aan ChurchiiD, Stalin en wijlen President Roosevelt, te aanvaarden. Als reden gaf hij op. dat het geen hij voor Frankrijk had gedaan, geen belooning behoefde. VLIEGVELD EELDE WEGENS SLECHTE DRAINAGE GESLOTEN In de Prov. Staten van Groningen kwam gisteren de sluiting van het vliegveld Eelde voor vliegverkeer ter sprake. Namens Gedep. Staten werd medegedeeld, dat dot een ge volg was van de slechte drainage. Er zijn maatregelen genomen om die te verbeteren. DE VOORUITZICHTEN NIET ERG BEMOEDIGEND (Van onzen correspondent). LONDEN, Jan. Op 1 Januari heeft de National Coal Board ingevolge de na- tionalisatiewet de Engelsche steenkolen mijnen met eenige plechtigheid overge nomen en hierdoor is de staatje eenige eigenaar geworden van alle mijnen in het Vereenigd Koninkrijk, ruim 1500 in ge tale. De redevoeringen, waarvan de cere moniën vergezeld gingen, waren evenwel in mineur gestemd: dat is niet te verwon deren, want, terwijl de overnemingsda tum naderde, brak er een steenkolencri- sis uit, die met den dag ernstiger vormen aanneemt en waarvan het verloop thans nog geens^ns te overzien valt. De nati^alisatie zelf heeft met deze crisis niets te maken; integendeel, de mijnwerkers schijnen met het oog op den komenden overgang van de mijnen in handen van den staat een beetje harder te hebben gewerkt, zoodat met een ge ringer totale bezetting in het afgeloopen jaar zes millioen ton kolen meer gewon nen zijn dan in 1945. Dit is echter niet genoeg gebleken als gevolg van de ster ker. gestegen consumptie en alle factoren werken er toe mede, dat de onmiddellijke vooruitzichten voor den Coal Board verre van gunstig zijn. Ondanks alle propagan distische inspanning van de zijde van het Ministerie van Brandstof en Energie blijft de toevloeiing van nieuwe, jeugdige mijnwerkers nog steeds belangrijk ten achter bij het natuurlijke verloop als ge volg van sterfte of ouderdom. Aan den anderen kant is de vraag der industrie naar brandstoffen voortdurend gestegen. Het resultaat is geweest, dat de gevorm de voorraden uitgeput zijn en de in dustrie over het geheele land vrijwel van de hand in den tand moet leven. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat de toestand in de laatste weken uiterst ern stig is geworden, vooral in de dicht ge- industrialiseerde Midlands en. in Lan cashire. Verschillende katoenspinnerijen heb ben reeds he«t bedrijf moeten stilleggen. Bij de belangrijke alkalifabrieken van de Imperial Chemical Industries ia Cheshire is de toestand zeer critiek. Bak steen en cementfabrieken hebben moeten sluiten, hetgeen den woningbouw, die toch al zoo langzaam vordert, natuurlijk niet ten goede komt. De uitvoer van cement zal dit jaar met 40 percent moe ten worden verminderd. Tallooze trein diensten heeft men moeten opheffen om brandstof te sparen eenerzijds en ander zijds om locomotieven vrij te maken voor het vervoer van steenkool naar plaatsen, waar de nood het grootst is. Om aan de dringende industrieele behoeften te vol doen, heeft men reeds hier en daar voor huisbrand bestemde kolendepots moeten aanspreken. Transportmoeilijkheden heb ben hierbij tot dusver nog geen noemens waardige rol gespeeld, maar men houdt zijn hart vast, wanneer men denkt aan wat de wintermaanden op dat gebied nog zullen kunnen brengen. Het zal voor den Coal Board uiterst moeilijk, zoo al niet onmogelijk zijn, in dezen toestand op korten termijn verbe tering te brengen. De geprojecteerde me chanisatie zal volgens de meening van tot oordeelen bevoegden in het eerste jaar, wellicht zelfs nog langer deze ongunstige factoren niet kunnen opvangen. Voor het oogenblik is het eenige, wat de Coal Board kan doen, een beroep te doen op de mijnwerkers om harder te werken. Daartegenover staat, dat de Board aan de mijnwerkers reeds de toezegging heeft gedaan, om in Mei den werktijd in de mijnen tot 40 uur per week te vermin deren. Voor de aigemeene industrieele voor uitzichten van het land is deze toestand uiteraard niet zeer bemoedigend. SLACHTOFFER VLIEGRAMP „TWENTHE" TER AARDE BESTELD. Onder groote belangstelling werd Dinsd?- de leerling-vlieger W. Bakker.- die b(j hek vliegtuig-ongeluk op „Twenthe" om het leven kwam. te Leeuwarden ter aarde besteld. Een achttal padvinders van de Burmaniagroep volgde de baar Aan de groeve voerde do commandant van de Rijksluchtvaartschool Gilze-Rijen bet woord, namens den min, van Verkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7