Staatkundige eenheid der Prot. Christenen Journalistieke weerhaan voor het Tribunaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 23 JANUARI 1947 Stadsnieuws De heer A. Warnaar sprak over den politieken toestand Voor de A.-R. Kiesvereeniging te Oegstgeest sprak burgemeester A. War naar van Hazerswoude over: „De huidige politieke toestand." Inzake de anti-these merkte spr op, dat de staatkundige tegenstellingen, zoo als die in het Ned. partijwezen tot uit drukking kwamen en komen, veel reëeler zijn dan de in de plaats dezer tegenstel lingen gepropageerde politieke schei dingslijn: conservatief en progressief. De voorstelling, alsof de A.-R. partij conser vatief zou zijn, indien men daaronder verstaat afkeerig van gezonde ontwikke ling, is onjuist, terwijl de meening, alsof progressief een soort staatkundige deugd zou zijn, ongerijmd is. Na zijn spijt geuit te hebben over de niet tot stand gekomen, doch veel begeer de fusie van A.-R. en C.-H., riep spr de aanwezigen toe voorbereidend werkzaam te zijn voor de Staatkundige eenheid van alle positief Prot. Christenen. Nadat spr de nederlaag gememoreerd had van de P v d A bij de laatstgehou den verkiezingen en daardoor het aftre den van het kabinet-Schermerhorn, be sprak de heer Warnaar de noodzaak, die toen aanwezig was, om een nationaal kabinet te vormen. Ondanks dit heeft dr Beel gemeend, een Roomsch-Rood kabi net te moeten vormen, waartegenover de houding van de A.-R. partij er echter een is van loyale oppositie. Uitvoerig stond spr vervolgens stil bij de Indische kwestie, waartegen de A.-R. Iractie een scherpe oppositie moest voeren. Over de handelspolitiek zeide spr., dat steun behoort te worden verleend aan reëele pogingen, welke kunnen leiden tot vermindering van de handelsbelemme ringen zonder de middelen prijs te geven om zoo noodig het bedrijfsleven te kun nen helpen. De sociaal-economische politiek be lichtend was de heer Warnaar van oor deel, dat een halt moet worden toege roepen aan de stijging van loonen en prijzen en dat gestreefd moet worden naar een bedrijfsorganisatie, welke, toe gerust met publiekrechtelijke bevoegd heden, de regelingen, die in de sfeer van het publieke recht getroffen moeten worden, uitvoert onder toezicht van de Overheid. Ook de ouderdoms- en invalidi- teitsvoorziening dient verbeterd te wor den. Aangaande de financieele politiek zei De off icier enbeëediging In het verslag van de rede van maj. De- schrevel bij de beëediging van 10 officie ren van gezondheid stond gisteren vermeld, dat deze zou gezegd hebben, dat iedere militair verplicht is om voorwaardelijk te gehoorzamen. De aandachtige lezer zal be grepen hebben, dat dit een zetfout was en er moest staan „verplicht is onvoor waardelijk te gehoorzamen". P. J. RISSEEUW OVER ZIJN NIEUWE WERK „LANDVERHUIZERS". Op 6 Februari a.s. zal de schrijver P. JRisseeuw in de Harmonie een lezing houden over zijn nieuwe werk: „Land verhuizers", bestaande uit deel 1: Vrij heid en Brood, en deel 2: De huilende wildernis. De lezing, die door de firma B. de Kier wordt georganiseerd, draagt als titel: „Holland in Amerika, de landverhuizers van 1847 en hun nakomelingen". LUCHTVAARTGROEP „SWAGERMAN." Op Maandag 27 Jan. as. zal de Lucht vaartgroep „Swagerman" van het district Rijnland van de N.P.V. een film-propa ganda-avond houden ici dien Foyer van die .Stadsgehoorzaal. Het doel van dezen avond is het luchtvaartwerk en speciaal het luch/fcverkeniniarswerk in Leiden meer bekend te maken. Vertoond zullen wor den de kleurenfilm van de ,.Boys Scouts of America. Senior Scouting" en enkele luchtvaartfilms, terwijl de heer J. L. Asselbergs, secr. van de afd. Modelvlieg tuigbouw der K.N.V.v.L. een causerie zal houden over: „Modelvliegtuigsport en het werk der vereeniging." LEZING OVER DE DARDANELLEN. Op Donderdag 30 Jan. om 7.30 num. zal door ds C. D. J. Brandt voor dien Studie kring voor Intern, verhoudingen, het Oostetrsch Genootschap in Nederland, de Studiegroep Leiden van het Ned. Genoot schap voor Intern. Zaken en de afd. Lei den van de Ver. voor Intern. Rechtsorde in het Oostersch Instituut een voordracht houden oven „De Dardanelles brandpunt tusschen Oost en West." BURGERLIJKE STAND. GEBOREN-' Geertruida E-, dr v. H. A. Eseling en E. deit Oude. Jantine C. H., dr v. H. de Mooij en M. A. A. Geijsman. Jannetje, dr v. J. Korbee en J. H. C. Koedijk. Casper, zn v. C. Brussee en C. van Rijn. Hendrika, dr v. J. van ongeren en A. J. Distelvelt. Adrianus M., zn van H. N. Overvliet en E. Mol. Maria J., dr van C. van der Heijden en T. v. Alpïhen. Antonius J. J., zn v. B. M. F. Prins en M. A. Pouw. Pieter R., zn v. H. Laman en G. van Polanen. Martinus L., zn van M. L. Mussert en A. J. Baats. Yvonne A. M., dr van W. J. Klootwijk en W. A. Korenhof. Marianne C. J., dr van J. Nieuwenburg en M. W. Poeliehoe. Mar tinus A., zn v. L. Berkheij en J. M. van Haelewyn. Jan, zn v. M. Knetsoh en K. v. d. Plas. Arie J., zn v. G. van Duijven- boden en J. Guyt. Clara M. M., dr van J. A. Wolvers en M. Turenhout. Willem F., zn v. W. F. van Tongeren en C. den Oude. Willem, zn v. J. W. Jansen en K. Arvai. Govert A., zn v. G. A. Sierat en E. Rekooij. Johanna C. A. M., dr van C. P. M. van Veldhuizen en A. J. Warmer dam. Anna B., dr v. J. J. de Blanken en E. E. Knoperts. Jacobus M., zn v. E G. ót Kamper en P. M. Fortuin. spr., dat een soberheid in den publieken dienst geboden is en dat de belasting- politiek zoodanig gevoerd moet worden, dat het bestaan der burgers niet in ge vaar komt. Nadat spr. ten slotte een lans gebroken had voor de oorlogsslachtoffers door een billijker regeling van oorlogsschade voor te staan en een redelijker verzorging van de nagelaten betrekkingen, besprak de heer Warnaar in korte trekken de buitenlandsche politiek. Hierbij pleitte spr. voor een samenwerking in den Vol kenbond met een overigens strikte zelf standigheid en neutraliteit. Ten slotte achtte spr. het standpunt der Regeering inzake afstand van Duitsch grondgebied en daarbij genoegen te nemen met enkele grenscorrecties, juist. Na dit referaat volgde een geanimeer de bespreking. Brand in het ketelhuis der fa Krantz Het bedrjjf ondervindt geen stagnatie. Hedenmorgen omstreeks 10 min. voor 8 is brand uitgebroken in het ketelhuis van de fa. J. J. Krantz en Zn., fabriek van lakens en wollen stoffen aan de Lange- gracht. De brandweer, die o.l.v. den pl.v. com mandant W. A. Kosten zeer spoedig ter plaatse was, heeft het vuur met twee stralen aangetast, waardoor het gelocaliseerd werd. Doordat olie van de stookinstallatie vlam had gevat, moest men dit echter met lucht- schuim blusschen en hierin was men spoedig geslaagd, zoodat de aangerichte schade be perkt bleef. Het bleek, dat de ketel vol komen intact was gebleven, evenals de olietank. De oorzaak vanden brand moet gezocht worden in een lekkage van de oliestook- installatie, tengevolge waarvan de dampen, toen deze in aanraking kwamen met de vuurgang, vlam vatten. Het bedrijf zal door dezen brand geen enkele stagnatie onder vinden. Zooals wij reeds meldden, vond gistermiddag op het plein van de Morschpoortkazerne de beëediging plaats van tien officieren van gezondheid. Eeir overzicht tijdens de plechtigheid. Leidsche telegrammen Gistermiddag is de 24-. A. L." J. v. D., wonend te Lisse, bij vervoer van een snijmachinemes van een handwagen naar een drukkerij, bekneld geraakt, ten gevolge waarvan het mes twee vingers van de linkerhand afsneed. De E.H.D. vervoerde den man naar het Acad. Zie kenhuis. Gistermiddag te 4 uur is de 42-j. monteur C. J. de P. in de remise van de N.Z.H. bij het uitschakelen van de elec- trische leiding tusschen twee tramrijtui gen in aanraking gekomen met den stroom. De man kreeg brandwonden aan de handen. Vanacht zijn als verdacht van po ging tot diefstal van een auto aangehou den de 32-j. P. S. en de 19-j. W. M. Kunst en Letteren KUNSTKRINGCONCERT Janine Andrade Het spijt mij, dat ik de herinnering aan de ideale vioolklanken moet verstoren door mij te zetten tot het schrijven van een recensie. Alsof er na zoo'n concert van Janine Andrade nog iets te critiseeren valt! En het is ook niet mogelijk zelfs bij bena dering in woorden uit te drukken hoe mooi deze kunstenares viool speelt. Haar linker handtechniek is volmaakt, haar streek prachtig en zeldzaam rijk genuanceerd. Zij slingert moeilijke spiccatopassages als guir landes de zaal in, zij verbluft met octaven- en tertsengangen, zij betoovert met haar fla geoletten en haar con sordinospel. En alles klinkt even prachtig! Wat zij als violiste presteert bleek het duidelijkst na de pauze toen zij werken van Saint-Saëns, Paganini-Auer en Ries speelde. In de chaconne van Vitali en de sonate van Brahms wist Janine ons boven dien te overtuigen van haar intense muzi kaliteit en haar gerijpte artisticiteit. Wij hopen haar spoedig weer te hooren en dan in een programma, dat ook enkele nieuwere Fransche werken bevat. Zij is de aange wezen violiste om een ideale vertolking te geven van een sonate van Debussy. Fauré, Roussel of Florent Schmitt. In Jean Antonietti had zij een voortreffe- lijken secondant, die als kamermuziekspe ler uitnemende eigenschappen blijkt te hebben. Natuurlijk groot succes en bloemen voor Janine. Hennie Schouten DE GUSBREGHT VAN AEMSTEL Het bestuur van de Stichting Kunst en Ontspanning" deelt ons het volgende mede: Toen gebleken was, dat de voorstelling van de Gijsbreght van Aemstel op 20 Jan. j.l. binnen enkele uren was uitverkocht, heeft het bestuur van K. en O. zich onmid dellijk in verbinding gesteld met het be stuur van den schouwburg en den admini strateur van het Amsterd.-Rotterd^ooneel- gezelschap, teneinde nog een tweeae avond voorstelling te organiseeren. De Schouw burg was nog vrij* op 10 Februari en de administrateur van de St. AR.T. deelde mede, dat het gezelschap wel is waar dien avond in Utrecht moest spelen, maar dat dat waarschijnlijk verzet kon worden. Er bestond dus nog kans! Helaas is intusschen gebleken, dat uitstel van de Utrechtsche voorstelling toch niet mogelijk was, zoodat er nu van een tweede avondvoorstelling in Leiden niets komèn kan, omdat er verder geen datum was, waarop èn de Schouwburg èn het gezelschap beschikbaar waren. Gelukkig kan de uitgestelde schoolvoor stelling uoorgang vinden en wel op den lOen Febr. 's middags om half twee. Ook deze voorstelling is reeds geHeel uitver kocht; er zijn zelfs tallooze plaatsen meer aangevraagd, dan- beschikbaar zyn. Gistermiddag te 3 uur is op het erf van een perceel aan den Haarlemmer weg, bewoond door den veehouder J. K., door onbekende oorzaak brand ontstaan in een hoeveelheid van circa 100 balen stroo, opgestapeld achter een schuur. De brandweer bluschte het vuur met drie stralen op de waterleiding. Geen per soonlijke ongelukken. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De fabrieksarbeidster J. R., te Leiden, had diefstal van wol gepleegd in de fa briek waarin zij werkte. Nu motiveerde verd. dit met de mededeeling, dat ze zoo graag ontslagen wilde worden. De Officier vorderde drie weken gevangenisstraf, omdat de diefstallen uit fabrieken blijven voortgaan. De rechter legde twee weken gevangenisstraf op. De chauffeur K. van R., te Leiden was 17 jaar in dienst geweest van een fa briek, en door diefstal van enkele stuk ken zeep was hij niet alleen zijn baan kwijt geraakt, doch hoorde nu ook nog drie weken gevangenisstraf tegen zich eischen. De rechter veroordeelde tot een week gevangenisstraf. De schipper J. B., die voor een conser- venfabriek tomaten naar Leiden moest brengen, had er onderweg 400 kg van weggenomen en verkocht aan een groen- tenhandelaar. Nu vreesde de Officier dat het weieens meer gebeurd zal zijn, doch verd. zei in de meening te hebben ver keerd, dat hij die 400 kilo te veel aan boord had. De Officier vorderde drie we- ken gevangenisstraf. De rechter legdeJoneel twee weken gevangenisstraf op. VOORSCHOTEN. Bij de opening der vergadering van den gemeenteraad, sprak Burgemeester C. J. van der Hoeven een Nieuwjaars rede uit, waarin hij een kort overzicht gaf van hetgeen op gemeentelijk terrein is geschied. In het jaar 1946 werd uitgekeerd: aan armenzorg f13.000; overbruggingsregeling f 11.000, steunverleening pol. delinquenten f 10.000. Voor het consumentencrediet zijn 163 aanvragen binnengekomen, terwijl in totaal een crediet werd verleend van f71.600. Spr wees op de toenemende be langstelling voor de vestiging van in dustrie in deze gemeente, welke de ver wachting rechtvaardigt, dat in de na bije toekomst meerdere industrieën zich hier zullen vestigen. Bij de bedrijven is ook weer' een op leving te bespeuren, ondanks de „strenge rantsoeneering". De totale gasverkoop over 1946 is te ramen op 921.225 m3 en de totale stroomverkoop op 999.327 kw. Het badhuis behaalde in 1946 een record aan bezoekers, nl. 43.098 burgers en 17.576 militairen, d. i. totaal 60674 be zoekers. De burgemeester sprak zijn waardee ring uit voor het vele en het moeilijke werk dat verricht was door de woning commissie. In het afgeloopen jaar werden in totaal 222 vestigingsvergunningen afgegeven, terwijl er 117 verhuisvergunningen bin nen de gemeente werden verstrekt. In het laatste kwartaal van het afgeloopen jaar zijn weer 48 gezinnen aan woon ruimte geholpen. Van de nieuw gebouwde woningen zullen de eerste acht binnen kort worden bewoond, terwijl aan den bouw van de overige 20 hard wordt gewerkt. De Burgemeester voelde zich dan ook gedrongen een woord van hulde te bren gen aan de ambtenaren en memoreerde tenslotte dat voor onze gemeente en haar inw. het jaar 1946 toch wel van uitermate groot belang is geworden door de vesti ging van het Marine-opkomstcentrum, een inrichting, die den toets der critiek ten volle kan doorstaan. Met vreugde heeft spr mogen constateeren, dat de wederzijdsche verhoudingen tusschen Marine en gemeente van zoodanigen aard zijn, dat daaruit geboren is geworden een streven om elkanders belangen zoo goed mogelijk te behartigen. Uit een overzicht der bestede bedra gen in deze gemeente door het opkomst- centrum is gebleken, dat in het afgeloo pen jaar was besteed een bedrag van f 121.492,76 of gemiddeld per maand een bedrag van ruim f 10.000, terwijl aan armlastigen totaal 12.500 gratis maaltij den zijn verstrekt. De heer D. Limburg beantwoordde deze rede namens den Raad en zeide, dat deze gaarne wil meewerken aan den opbouw. Hierna was de afwerking van de agen dapunten aan de beurt. Deze werden vlot afgewerkt. Behalve enkele opmerkingen van den heer Sirks (P v d V), gingen zoowel de kasgeldleeningen, de voorloo- pige garantie voor de Ver. tot IJsbestrij- ding, als de wijzigingen van de reke- ningcijfers over 1943, onder den hamer door. Uitgaande van de afd. Voorschoten van den Ned. Chr. Bond van Overheids personeel, is een vergadering gehouden met het personeel van „Nieuw Voordorp", in één der zalen van het1'gebouw, ten einde te pogen het personeel georgani seerd te krijgen in een vakgroep van bovengenoemden bond. De hees C. de Bruijn, van Den Haag, hoofdbestuurslid, heeft in deze vergade ring het doel der vakbeweging in het algemeen uiteengezet, waarna hij aan toonde, dat ook op het terrein der vak beweging de Christen een roeping en taak heeft. Hierna volgde een uiteenzetting van de taak. der Vakgroep „Opvoedingswezen". Een geanimeerde bespreking volgde en het resultaat was, dat elf leden zich spon taan als lid opgaven. Gepoogd zal wor den één der leden opgenomen te krijgen in het bestuur der afdeeling. Een woord van warmen dank werd ge sproken tot den directeur van Nieuw Voordorp, die gezorgd had, dat het per- cnnoai der inrichting deze vergadering I kon bijwonen. ANTI-MILITARIST EN SS-ER TEGELIJK (Van een onzer verslaggevers). De journalist L. F. Fletterman, eertijds redacteur aan „Het Vaderland" had in den bezettingstijd de zijde van den vijand ge kozen. Hij werd lid van de NSB, de SS, Landwacht, Volksdienst en Winterhulp, en, zooals hij zelf ter zitting voor het Haagsch Tribunaal verklaarde, had hij gemeend vol ledig aan Duitsche zijde te moeten gaan staan, juist toen de Duitsche nederlaag na Stalingrad in het zidht kwam. Zoodoende trad hij toe tot de S.S. Hij was in 1941 begonnen met zijn werk zaamheden voor den N.V.D., waar hij hoofd van de persafdeeling werd, doch ontkende Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelen-, tabaks- en versnape- ringenkaarten de letters J en K t/m Ke. Voor schoenenbonnen de letters S, T, U en V. Deze uitreiking vindt plaats in het Stadhuis, ingang Breestraat, naast het bor des. De kantoren zijn geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. Inlevering voor detaillisten, enz.: Donderdag: 8.30 uur codenummers 5001 3025; 9 uur 5026—5040; 9.30 uur 5041—5055; 10 uur 5056—5070; 10.30 uur 5071—5085; 11 uur 50866000; 911 uur instellingen en van 1416 uur fabrikanten. Werkgevers, wier naam begint met de letters U t/m Z moeten morgen de aan vraagformulieren voor bijzonderen arbeid inleveren. In de week van 20 t/m 25 Jan. a.s. kun nen op de bekende zittingsdagen aanvraag formulieren voor transportbanden worden afgehaald door melkboeren, slagers, visch- venters en overig eigen vervoer. lid der NSB te zijn geworden. Daar voelde hij niet voor. Zijn NSB-erschap heette een automatisch gevolg van zijn toetreden tot de S.S. Typeerend was de verklaring, dat hij als anti-militarist geen uniform wilde dragen, en daarom ook niet met wapens wilde om gaan. Hij had geweigerd den eed van trouw op den Führer af të leggen, doch ontving wel het bloedgroepteeken A. Besch. zeide, dat zijn vrouw tegen de Sep temberdagen van 1944 dreigbrieven had ge kregen, en om die reden was zij met de drie kinderen naar Duitschland gevlucht. HIJ zelf bevond zich tijdens de capitulatie In Doorn en werd daar gearresteerd, waarna hij in de Harskamp werd ondergebracht. Hij had een Duitsch rijbewijs ontvangen na een cursus in Nijmegen te hebben gevolgd. Voorts verklaarde hij geen dienst te hebben gedaan als hulp-landwaChter, omdat hij daar geen tijd voor had. Bij de S.S. had hij geen rang bekleed. <f^*. Het Tribunaal heeft F. interneering legd tot 1 Mei 1947, een bedrag van f 2700. verbeurd verklaard, terwijl hij tevens uit de kiesrechten werd ontzet. HAAGSCHE RECHTBANK. - De koopman C. V. te Oegstgeest had zich in verband met gepleegde ver duistering voor de rechtbank te ver antwoorden. De Officier vorderde tegen verdachte acht maanden gevangenis straf. De smid F. G. van S. te Leiden had goederen in zijrn huis, die van diefstal afkomstig waren. Zij waren gehaald1 uit de woning van een joodsche familie, die in bezettingstijd had moeten vluchten* en voor wie de goederen door een ken nis in bewaring genomen zouden worden. Volgens verdachte had hij niet geweten dat het met de goederen niet in orde was, doch de Officier vorderde na ge tuigenverhoor drie maanden gevange nisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4