't Nieuwste snufjede „Moedermelkcentrale" Weet men nu toch heusch niet in Den Haag...? Wij groeten U 't Verklaarde net uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 23 JANUARI 1M* In verband met den bouw van het nieuwe stadhuis op het Alexanderveld te Den Haag, waarvoor 3 Februari de grondwerkzaamheden beginnen, moeten vijf kapitale huizen aan het Nassauplein 610 helaas worden afgebroken. Het is wel jammer in dezen tijd van woning nood, doch een andere oplossing is er niet. rekeningen had opgevraagd®h er een nieuwe pteukzagel had opgeplakt. Heel serieus. Een punctueel man. Maar nu had hij er één. vergeten. Het is geen sprookje, maar bittere waarheid. Ik weet het heel zeker, want het was bij mezelf. En nu kreeg hij een briefje, dat hij voor straf 100.10 gld. moest betalen. En nu vraag ik heel het barbarendom, pardon, ik bedoel het bureaudom, hoe het nu todh zdit? Weet naen nu todh heuscih niet hoe het le ven hier en in de andere verwoeste gebie den is? Weet men nu toch. heusch. niet, dat er nog zooveel mensdhen wonen in huizen met oel- loptbaangflas, waar de koude doorheen vliegt? Weet men nu toch heusah niet, dat we werkelijk wel wat anders te doen hébben dan once oude rekeningen van onder het puin 1e halen om na te gaan, of er misschien niet een exemplaar onder is, dat niet ge zegeld is? Weet men nu toch heusch «iet, dat we allen worstelen, oon onze huizen opgebouwd te krijgen? Dat we ons werkelijk, ja vergun mij het woord, ndet met ad die flauwe kul kunnen bemoeien. Ik zou willen vragen aan de autoriteiten, die daar wat over te zeggen, hébben, laat ik maar zeggen aan DEJN HAAiG, kan er nu toch niet een order uitgaan, dat er zand ge strooid wordt over dat alles, wat in die bange, moeilijke dagen is gebeurd-, wat mis schien niet heel precdies volgens onze pre cieze, Nederiandsdhe voorschriften is ge beurd?" geen bij een temperatuur van —50 graden Celsius geschiedt. De dan ontstane poeder is voor onbepaalden tijd houdbaar, doch dient voor het gebruik in water te worden op gelost. Door een speciaal afhaal-systeem ter hand genomen door de afd. A'dam van het Ned. Roode Kruis, kunnen de moeders thans haar overtollige melk op zoo hygiënisch mogelijke wijze doen opvangen. Natuurlijk wordt vooraf onderzocht of zij wellicht vermengd is met water of b.v. koemelk. Hoewel natuurlijk voorloopig, gezien de beperkte hoeveelheid, de betreffende poeder slechts op strenge medische indicatie be schikbaar wordt gesteld, is het geenszins de bedoeling de verdeeling tot Amsterdam te beperken. Er bestaan dan ook plannen om de cen trale over de groote plaatsen in geheel Ne derland uit te breiden, hetgeen een unicum zou beteekenen voor Europa. Ongetwijfeld zal dit tevens een groote ver betering in de verzorging der kleintjes met zich medebrengen I EEN VRAAG UIT 'T WESTEN VAN Z.-VLAANDEREN Weet men nu toch heusch ndet. Aldus begint de w-ekelijksöhe briefschrij ver uit het Westen van Zeeuiwsch-Vlaande ren zijn jongste epistel in het „Zeeuwsch DaglhLad" en hij vervolgt aldus: We Leven in verwoest gebied. Misschien, dat hier of daar, een lezer zegt, ja, dat we ten wij ai lang. Misschien, dat hier of daar in Holland een lezer zegt, daar begint de briefschrijver natuurlijk weer te zaniken over een of ander dat hem niet aanstaat. Ja, ja, ik weet het alles ook wed. Om met Multatuld te spreken, ik weet heel -foei, dat ik eentonig word, en toch waag ik het er op. Toen wij in October -November 1944 be vrijd werden, leefden wij in een heel aparte wereld. Misschien, dat pas jaren later, goed tot oms doordringt, in welke eigenaardige wereld we toen hebben geleefd. Heel West- Zeeuiwsch Vlaanderen een pmmihoap. De staten vol met puiin. Geen huis zonder scha de. Geen ruit meer heel. Bijna geen gezin of familie zonder graven. Maar we pakten aan. Den eersten dag pakte de OD., die al maanden stil in actie was aan, maar ze werd door het Militair Gezag schandelijk opzij gezet. We wilden onze huizen opbouwen, maar we konden met. Als we een beetje glas uit België bin nenkregen. werd het in beslag genomen. Ik kan dit alles met bewijzen staven. Ik zeg het nu ook ndet meer met bitterheid, heb dat wél eens gedaan, maar de tijd leert ook hier berusten. Vooral de handel had het moeilijk. Het is ongelooflijk, maar ik ken hier gros siers, die met inspanning van alle krachten gewerkt hebben, om goederen uit het depót uit Hulst te halen, om de menschen van le vensmiddelen te voorzien, die daarvoor han den vol geld uitgaven voor de vrachten en die naderhand beboet werden omdat ze de betaalde vrachten op de prijzen hadden ge zet. En die in Temeuzen behandeld werden als waren ze zwart-handelaars. Ik Iaat dat alles nu rusten. Laatst was er een vergadering in Temeuzen met een ver tegenwoordiger van een der ministeries, en toen zei iemand (ik noem geen namen; maar het was iemand, die tijdens het Militair Ge zag niet de laatste viool had bespeeld: Als alles, wat hier gebeurd is en gebeurt, in, Hol land gebeurd was, hadden ze allang oproer gemaakt. Ik kom, na deze inleiding tot de kwestie zelf. Na de bevrijding van Zuid, toen Hol land nog zuchtte onder het Barbarendom, raakte al spoedig de voorraad plakzegels op. Toen werden de rekeningen boven de 10 gul den voldaan zonder zegel, met de bemer king: Geen plakzegel te verkrijgen. Toen kwam die langgébedde dag. Toen we 's avonds van onze radio's wegvlogen het dorp in, om het rond te bazuinen: Holland is vrij. Toen de vlaggen de ramen uitvlogen. Holland werd vrij A'DAM HEEFT DE PRIMEUR VOOR ONS LAND Het gehate Barbarenjuk werd ons van de schouders genomen. „Holland zal opnieuw ons Holland wezen". Laat ik wat volgde, den moeilijken weg van den wederopbouw, thans niet beschrij ven. Maar er herleefde ook "een meneer, die we liever nooit meer terug hadden gezien. SINT BUREAU GRATTU S En dfee dacht en denkt ndet meer aan dien ellendigen tijd der bezetting. Die heeft ndet van den honger geleden, die is herrezen in oude kracht. Weet U, waarde lezer, wat die mi heeft uitgevonden? In dien tijd, dat er geen plakzegels waren, toen waren er rekeningen voldaan, boven de tien grilden, zonder plakzegels. Nederland in nood. Een ieder kon later die oude rekeningen opnieuw beplakzegelen. En nu, in deze da gen, trekken ambtenaren rand om averal bij den handel de oude rekeningen na te zien, of daar misschien ook een rekening bij is, waar nog geen pLakzegaL is bijgeplakt. En als dat het geval is, dan krijg je een briefje, dat je moet betalen 100.10 gld., Niet tien cent voor het zegel, niet 100 gulden voor de boete, maar 100 gulden en 10 cent. Vandaag kwam 'bij me een timmerman, die in de dagen, toen er geen plakzegels wa ren, rekeningen had voldaan, zonder zegel, en die toen de zegels er weer waren, alle Ter viering van haar diamanten jubileum houdt de Kon. Ned. Ver. Avicultura op Houtrust te Den Haag op 24, 25 en 26 Januari een nationale tentoonstelling. Deze fraaie duif licht een tipje op van den sluier, die thans nog over het zeldzame compositie-materiaal hangt. Het denkbeeld om overtollige melk, welke de moeder niet voor haar eigen kind noodig heeft, voor andere kinderen beschikbaar te stellen, heeft in Amsterdam een nieuwe cen trale doen ontstaan: „De moedermelkcen- trale". Een combinatie van de Kinderkliniek der Gem. Universiteit te A'dam, het Ned. Roode Kruis en den G.G.D. is thans n.l. begonnen met het methodisch indrogen van moeder melk. Men dient hiermede echter rekening te houden met het gevaar, dat een derge lijke melk kan opleveren door bacterieele verontreiniging en voorts met een te loor gaan van goede eigenschappen door bewer kingen, welke aan het bewaren vooraf gingen. Het toegepaste z.g. lyophied droogsysteem, is het eerst in de Ver. Staten toegepast Deze droging berust op het verwijderen van water uit de melk in bevroren toestand, het- De allergewoonste dingen zijn zoo alledaagsch geworden, meestal ten gevolge van veelvuldig gebruik. Maar daardoor weten we ook in het algemeen niets meer over den oorsprong. Alleen, wanneer we er eens over gaan na denken, komen we vaak voor raadsels te staan. Ik wil vandaag met u over ons groe ten spreken. Er gaat geen dag voorbij of u groet honderden malen, hetzij door een hoofdknik, hetzij door een opsteken van de hand of wel door het afnemen van uw hoed. Is de vraag wel eens bij u opgekomen, "waarom u zoo groet? Zoo ja, dan zult u wellicht toch geen oplossing hejpben gevon den. Voor zoover deze bekend is, zal ik daarvan een en ander trachten duidelijk te ..ftiaken. Er mag als bekend verondersteld worden dat onze Westeuropeesche wijze van groeten lang niet dezelfde is als die van andere stre ken. In het oude China b.v. had men op dit punt een zeer uitgebreid ceremonieel en wel acht verschillende groeten, waarvan elke volgende een grootere onderworpenheid aan duidde. Men begon met de handen bij elkaar te brengen en ze naar de borst te heffen. Dan werden ze op de borst gevouwen én men maakte een buiging. In de derde phase wérden de knieën gebogen. Daarna volgde het knielen. De vijfde eerbiedsbetuiging be stond in het geknield liggen en één keer met het hoofd den grond aanraken. Een nog grooter vertoon van ontzag was geknield liggen en met het hoofd driemaal den grond aanraken. De zevende groet bestond in het zesmaal met het koofd op de aarde tikken. En dan was er nog een achtste groet, die alleen voor den keizer werd gébruikt. Men liet dan het hoofd twaalfmaal met den grond in aanraking komen. Dit heette de kow-tow. Vandaar dat thans nog in het Engels ch het werkwoord k o t o w bestaat, dat be teek ent «p lage, kruiperige manier vleien. Nu we spreken over de begroeting van den keizer van het Hemelsche Rijk, gaan onwil lekeurig onze gedachten naar de wijze, waarop we een koninklijke(n) telg in het leven welkom heeten. Deze week konden we al in de dagbladen lezen dat op Soestdijk in de volgende maand 51 of 191 schoten zul len klinken om den volke de vermeerdering van het prinselijk gezin te verkondigen. En we vragen,- waarom toch dit met zulk een lawaai als dat van kanonschoten moet geschieden. Als het dicht bij het paleis ge beurt, is het l11 staat om moeder en kind te verschrikken. Hier hebben we te doen met 'n aloud en zinrijk gebruik. Men heeft hiermee oorspronkelijk zijn volle vertrouwen in den vorst of de vorstin willen te kennen geven. Immers een afgeschoten kanon kon geen kwaad meer doen, zeker niet in den ouden tijd, toen het laden zulk een ingewikkeld werk was. Men wilde dus zeggen: „Voor u hebben we geen geladen wapenen meer noo dig, wij kunnen van u alleen goeds ver wachten". En waarom moet het altijd 21 of 51 of 101 zijn? Daarover bestaan twee meeningen. Het eene verhaal zegt, dat eenmaal een militair een vorstelijk persoon op deze wijze moest welkom heeten en daar hij bang was zich wellicht verteld te hebben, deed hij er maar één bij. Dit zou dan traditie geworden zijn. Anderen meenen dat J^et ook zonder deze bepaalde gebeurtenis gewoonte is geworden op denzelfden grond, namelijk om toch vooral zorg te dragen niet in eerbied te kort te schieten. De andere militaire begroetingen moeten eenzelfden oorsprong hebben. Het presentee- ren van het geweer b.v. heeft in den be ginne be teekent: „Hier is mijn wapen, ik geef het aan u over, daar ik van u niets te vreezen heb". Ook het laten zakken van den degen beduidt hetzelfde. Het stoot- of steek wapen kan geen kwaad doen, als het met de punt naar den grond wijst. Van de militaire begroetingen komen we nu tot de burgerlijke. Waarom nemen we den hoed voor elkaar af? Ook daaromtrent zijn twee meeningen. De slaven hadden in den ouden tijd niet het recht him haar te laten groeien. Dit was een voorrecht der vrije mannen. Als dus een slaaf een vrije ontmoette, moest hij zijn hoed afnemen cm te toonen dat hij kort haar droeg en dus een slaaf was. Wellicht heeft daaraan ook de gewoonte om den gevangenen het haar te knippen zijn ontstaan te danken. Anderen meenen dat onze gewoonte zijn oorsprong vindt in het feit dat het in de middeleeuwen oneerbiedig werd geacht te vechten of zelfs te twisten in tegenwoordigheid van dames. De ridders namen daarom hun helmen af, wanneer ze in gezelschap van vrouwen kwamen. Nu rijst natuurlijk de vraag, waarom mili tairen hun meerderen dan niet groeten door het afnemen van muts of kepi. Wellicht zou men dit kunnen toeschrijven aan het feit dat een soldaat, althans in de stad, veel vaker moet groeten dan een burger. Er schijnt echter nog een andere oorsprong te zijn. Het omhoog Crengen van de hand tot den rand van het hoofddeksel of het vooruit steken van de rechterhand (Hitlergroet en oud-Romeinsche groet) diende oorspronkelijk om te toonen dat er zich geen wapen in be vond. Daarmee zijn we ook gekomen tot het de hand reiken, wat de niet-militairen doen. Dit heeft denzelfden oorsprong. Ook hier mede bewees men ongewapend te zijn. In het Oude Testament en op de graven van Oud-Egypte zien we dat groeten werden gébracht door plat op den grond te gaan liggen. Hierin zien we eveneens een bewijs van volkomen vertrouwen in dengene die begroet werd. Want hoe kan iemand Üfch verzetten die in zijn volle lengte op den grond ligt? Over de woorden die men bij het afscheid- nemen zegt, zou ook nog wel een en ander op te merken zijn. Het Engelsche Good bye beteekent letterlijk God be with ye (God zij met u) in het Fransche Adieu: ik beveel u Gode, terwijl ons vaarwel beduidt: Reis Zoo heeft dus Ramadier den vaarboom overgenomen uit handen van Blum en stuurt de reddingsboot van het Fransche regeerings- beleid, veilig, over de woelige wateren. De socialist Ramadier zal dezelfde tactiek van schipperen en laveeren volgen van zijn voor ganger Blum, maar hij kan niet bogen op een zoo doorslaggevend gezag, als waarover Blum beschikte. Want Blum had iets^ in zijn per soonlijk optreden, het typische van den Franschman. dat ik zou willen qualificeeren als „politiek esprit" waardoor hij toch ook van zijn tegenstanders een onmiskenbare achting genoot. Bovendien was het Blum, die zich niet alleen inzake de binnenlandsche-, maar ook wat betreft de buitenlandsche po litiek op éclatante successen tabn beroemen. Ramadier brengt het schip dus niet opnieuw op gang, maar hij neemt, zooals gezegd, den vaarboom over. Wanneer inzake het binnen- landsch en buitenlandsch beleid in den geest van Blum gehandeld wordt, doet het er ook weinig toe of wij in Frankrijk te maken hebben met 0011 zuiver socialistische regee ring la Blum of met een kabinet op breede basis, een nationaal kabinet, waarin althans de drie grootste republikeinsche partijen ver tegenwoordigd zijn. Het menu van Blum wordt met een kleine wijziging door Rama dier overgenomen; er staan geen liflafjes op, waar de Fransche politieke keuken overigens nogal gevarieerd in is, maar als hoofdscho tel vinden we een stevigen nationalen kost, waar iedere kiezer trek in heeft. Psycholo gisch beschouwd, zal de Fransche kiezer zijn hart ophalen aan die spijzen, welke stimu- leerend werken op den economischer! bloeds omloop. Zooals het er nu voorstaat, zal ook de katholieke M.RJP. deel uitmaken van het nationaal kabinet, tenzij men te elfder ure nog bezwaar zou maken voorwat de keuze bij de bezetting der verschillende posten be treft. Want men moet niet over het hoofd zien, dat toch tenslotte niet dan noode, de partij van Bidault met de communisten in dezelfde reddingsloep gaat zitten, want de M.RB. heeft steeds tegen de communisten als sterkste partij oppositie en strijd gevoerd. De breede basis van het nationale kabinet Ramadier is voor Frankrijk, met het oog op de politilek strategische positie vlak vóór Moskou, het voordeeligst, maar voor de ka tholieke MRB. zelf zou een oppositie-poli tiek „an und ftir sich" meer profijt opleve ren. Immers ook een andere mogelijkheid zou zijn geweest, die van een kabinet, waarin alleen communisten, socialisten en radicalen vertegenwoordigd waren, hetgeen in de lijn van den verkiezingsuitslag zou hebben ge legen. Zoo heeft dus de nationale vergadering, met 577 van de 588 stemmen, haar vertrouwen gegeven aan den nieuwen kabinetsformateur, en weten wij tevens, dat Herriot tot voor zitter van de nationale vergadering is ge kozen. Heel in het kort samengevat, komt de voortzetting van Blum's „deflatie-politiek" daarop neer, dat weliswaar de loonen gesta biliseerd moeten worden, maar dat zulks niet gaat via een algemeene loonsverhooging, zon der meer, en het is feitelijk of men een libe raal ondernemer aan het woord hoort, als de socialist er op wijst, dat de productie aller eerst verhoogd moet worden; alsdan hoeft de Franschman zijn belastingbiljet niet met zoo grooten angst uit de bus te halen. De be grooting moet in evenwicht worden gebracht, want dat is de basis om op verder te bou wen. Ramadier rekent dan ook op den steun van alle partijen, die vastbesloten moeten zijn om den franc te redden. De regeerings- verklaring legt er ook den nadruk op. dat het koloniaal imperium weliswaar verdwenen is, maar dat anderzijds de situatie in Indo-China, Frankrijk's eer zou schaden, als men niet in de eerste plaats orde en rust in Vietnam zou herstellen, om daarna met bonafide ver tegenwoordigers te gaan onderhandelen over de mogelijkheid van onafhankelijkheid, maar binnen het kader van de Unie. Ramadier oogsttte een groot succes, zelfs van de zijde der communisten, toen hij zijn vertrouwen uitsprak in de Fransche troepen, die in Indo- China het leven der Fransche onderdanen moeten beschermen. En dit is vooral op het regeeringsmenu het gerecht, dat iedere Franschman op het oogenbllk savoureert: Duitschland mag nooit een gevaar meer vormen voor Frankrijk". Frankrijk's veiligheid is het allerbelang rijkste vraagstuk en hoewel men zich wil vrijwaren voor nieuwe aggressie en aan Duitschland de rekening zal presenteeren, waarop men recht heeft, ligt het niet in de bedoeling op de Duitsche bevolking een on- menschelijken druk uit te oefenen. De vredesduif van 1919 heeft ontegenzeg lijk een lammen vleugel gehad en de poli tiek sindsdien, heeft Frankrijk slechts teleur stellingen gebaard. Deze noodlottige situatie, waarover Herriot als voorzitter van de na tionale vergadering gesproken heeft, mag niet opnieuw het deel van Frankrijk worden. Resumeeren wij, dat ten aanzien van Frankrijk's veiligheid alle politieke krachten worden gemobiliseerd, want men is er, vlak vóór Moskou, toch'nog niet gerust op. Zulks bltjkt ook uit een bericht, dat de Fransche regeering aan de Amerikaansch-, Engélsche- en Russische ministers van buitenlandsche zaken een memorandum zond betreffende de toekomst van Duitschland. Het eigenaardige is, dat stuk niet aan de plaatsvervangende ministers te Londen werd overhandigd, met de klaarblijkelijke bedoeling, het niet aan de openbaarheid prijs te geven. Frankrijk wenscht de drie andere machtigste aandeel houders van de „Big Four" over de proble men van Ruhr-, Rijn- en Saargebied te pol sen, alvorens men te Moskou daarover gaat debatteeren. Deze Fransche tactiek voorkomt in ieder geval, dat bij een eventueel afwijzen van Frankrijk's eischen het aanzien tegen over Duitschland geschaad zou worden. Maarmij herinnerende, hetgeen minister Spaak dezer dagen heeft gezegd, blijkt alle dip lomatie toch nog niet openbaar te zijn! in vrede, want varen beteek en de vroeger gaan in het algemeen, vandaar nog ons woord welvarend en de uitdrukking „Hoe vaart u?" Aan dit laatste zouden we kunnen verbinden de Fransche vraag naar uw be vinden: „Comment vous portez-vous?" die duidelijk maakt dat het voor den Fransch man van het uiterste belang is hoe men zich in het °°S der medemenschen gedraagt. En hiermee voor vandaag: Adieu! Den Haag. Dr. F. C. Dominica».

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3