Gelijke behandeling voor alle verzekerden Soekarno boekt z'n eerste nederlaag te Djocja Te Maastricht 94 verzetshelden „geridderd" Voorschoten op weg naar een wereldreputatie FiJ in vertoon in^en en bloemen in de sanatoria NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 MAANDAG 20 JANUARI 19ft HET RIJK KOMT DE VRIJW. FONDSEN TE HULP Bij de besprekingen over herziening der ziekenfondshonioraria is men uitgegaan van een gelijke behandeling voor vrij wiilig en verplicht verzekerden, waarbij ook het ho norarium op gelijk peil dient te worden ge bracht. Daar een premdeverihoogüng slechts binnen beperkte grenzen toelaatbaar is, is de mi nister bereid de vrijwillige ziekenfondsen in 1947 tegemoet te komen met een bedrag uit het vereveningstfands. Indien hiervoor een wettelijke voorziening tot stand, komt, behoeven de voorschotten niet te worden te rugbetaald. Ook voor de vrijwillig verzeker den dient dan echter de weistandsgrens tot f 3750 te worden verhoogd. De niet-apotheekhoudende artsen ontvan gen f 4.25 en de apotheekhoudeiude artsen f 6.75 per ziel per jaar, terwijl specialisten anderhalf maal het bedrag van de oorspron kelijke regeling zullen ontvangen. Voor de huisartsen wordt voor het jaar 1047 het ho norarium verhoogd met een toeslag van f 0.43, welke echter voor een medewerker over ten hoogste 3000 verzekerden wordt be rekend De premie mag hoogstens tot f 0.50 per verzekerde van 16 jr. en ouder per week worden opgevoerd. Voor kinderen beneden \de 16 jr. mag geen premie .worden gevor derd. Voor de z.g. onvolledige gezinnen (man of vrouw met kinderen beneden 16 jr.) mag ten hoogste 50 pet boven het normale premiebedrag per verzekerde van 16 jaar en. ouder worden gevorderd. Ontbreekt de sana,toriunwerplegrng dan mag de max. premie hoogstens f 0.48 bedra gen, als bovendien de zdekenhudsverplegang ontbreekt, hoogstens f 036, als ook de clini- sche specialistische hulp ontbreekt f 035 en ontbreekt ook de tandheelkundige hulp dan f 0.30. Elk vrijwillig ziekenfonds, dat een bijdrage uit het vereveningsfonds wenscht te ontvan- Republikeinsche wind waait in de Chineesche pers op Java Commentaar leverend op de verklaring van dr P. Honig, volgens welke de schuld der Indische Regeering aan Nederland 2900 millioen gulden bedraagt, schrijft het Chi neesche blad „Keng Po" te Batavia, dat „Indonesië zijn geschiedenis met een schier ondragelijken last zal beginnen. Als echter de Ned.-Ind. Regeering Indo nesië niet langer als een kolonie beschouwt en den strijd als een revolutie in het Rijk kenmerkt, moeten de schulden en kosten ge maakt voor den „kolonialen oorlog" voor een groot gedeelte voor rekening van Nederland zelf komen. Want, aldus besluit het Chinee sche blad, dergelijke groote schulden zijn niet erg bevorderlijk voor de vriendschap". PROF. ROMME PLEIT BIJ DE TROEPEN VOOR LINGGADJATI Tijdens zijn bezoek aan de troepen te Se- marang gaf prof. Romme een uiteenzetting van de behandeling der ontwerp-overeen- komst in de Tweede Kamer en wees hierbij op de eenstemmigheid der Kamer ten aan zien va neen duurzaam samengaan tusschen Nederland en Indonesië. Prof. Romme besloot zijn rede met een lof prijzing over het moreel der troepen en een aansporing om voort te gaan met het too- nen van zelfbeheersching nu en in de toe komst, waarbij zij moesten trachten „een stukje van hun hart" te geven. gen, dient die premie tot deze maximumbe dragen op te voeren. Aanvragen kunnen geschieden bij den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Aanvulling verlieslijst Nederl. strijdkrachten in Indië Behalve de Zaterdag j.l. gesneuvelde mili tairen heeft de Kon. Landmacht in Ned.-Indië in de afgeloopen week nog de volgende verliezen geleden: korp. J. W. van der Waerden, sold. Robeek, sold. W. A. den Ouden, serg.-maj. J. Oomens, sold. F. Hoef nagels en korpj M. Scheepens. Van het Kon. Ned.-Ind. Leger zijn nog gesneuveld sold. G. van Schooneveld, 2de luit. J. Moddemeyer, sold. M. C. F. M. Buys en serg. M. van Stappen. Gewond werden serg.-maj. F. C. van Dessel en mil.-sold. F Belle. JOODSCHE WEESJES NAAR NEDERLAND. De regeerinig verleende toestemming voor het naar Nederland komen van 500 Joodsche weesjies, die nu nog in kommervolle omstan digheden in midden-Europa leven. Zij zul len door de zorgen van Joodsche organisaties verzorgd en voor Palestina opgeleid worden. Tilburg maakt weer volop wollen dekens In zijn Nieuwjaarsrede zeide de voorzitter der Tdl'bungsche Kamer van Koophandel, dat de wolindustrie erin slaagde, voornamelijk dank zij een sterke opvoering van de binnen- landsche garen-productie, welke 140 pet van het niveau 1938/39 bereikte, het verbruik van garens in de weverijen tegenover dat van voor den oorlog van ca 60 pet op 1 Jan. 1946 op te voeren tot ca 110 pet op 1 Januari 1947. Vooral de dekenindustrie had daarin een groot aandeel. Deze bereikte zelfs een niveau van 175 pot. Er werden 185.000 dekens gemaakt tegen 120.000 het vorig jaar en 185.000 kg haindbrei- garens tegen 80.000 kg vorig jaar. Er waren weer 17.185 woüarbeiders, tegenover ruim 19.000 op 10 Mei 1940. De prestaties waren aanmerkelijk hooger dan die van voor den oorlog. DE STAKING BIJ PHILIPS. Nadat de Belgische werknemers bij Philips Zaterdag het werk weer hadden hervat, heb ben Belgische vakbondbestuurders een be spreking gehad met de Directie van Soc. Zaken, welke geleid hebbe ntot het doen van eenig etoezeggingen aan de arbeiders. De vakbondsbestuurders hébben hierop geadvi seerd ook vandaag weer normaal aan het werk te gaan. VETO T.A.V. UITBREIDING INHEEMSCHE PARLEMENT Voor de eerste maal sinds Soekarno de hoogste sport van die republdkednsclhe ladder bereikt heeft, is een maatregel van hem op vrij zonderlinge, doch besliste wijze ver worpen. Het betreft hier zijn decreet, volgens welke het zetel-tal van het voorloopige republikein sche parlement, het K.N.IJP., van 233 tot 413 stemmen zou worden opgevoerd. Tijdens de zitting op Vrijdag j.l. van het Inheemsche werkcomité, dat door 18 van de 25 leden werd bijgewoond, verlieten bij de stemming een zevental aanwezigen, t.w. een socialist, een partijlooze, eenige leden van Dit is de beroemde kip, uit Voorschoten, die regelmatig zijn wieg opzoekt om er een ei in te deponeeren. HOOFDSTEWARDESS K.L.M. ER OOK BIJ Bij de uitreiking van de „Medal of Free dom" aan 94 pilotenhelpers en -helpsters waren Zaterdagmiddag in den Schouwburg te Maastricht een groot aantal Amerikaan- sche, Britsche en Nederlandsche autoriteiten aanwezig. H. M. de Koningin was vertegen woordigd door schout-bij-nacht N. A. Rost van Tonningen, terwijl o.m. voorts van hun belangstelling blijk gaven min. Fiévez, luit.- gen. Kruis, en de Commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben. De plechtigheid werd ingezet met het spe len van de Amerikaansche en Ned. volks liederen, waarna de Amerikaansche militaire attaché, kolonel Frank Johnson, het woord voerde. Ook de burgemeester van Maas tricht, jihr mr W. Michiels van Kessenich, «n de Amerikaansche ambassadeur, Stanley K. Hornbeck, voerden het woord. Vervolgens werd o-vergegaan tot de uit reiking der medailles. In de „redoute-zaal" volgde daarop een druk bezochte receptie, welke door de Amerikaansche autoriteiten was aangeboden. Tot hen, die de „Medal of Freedom" in ontvangst kregen te nemen, behoorde, zoo als reeds gemeld, ook de hoofidstewardess der K.L.M., mej. L. Tefwandt. Op 18 Maart 1942 ontving mej. Terwindt, die deel uitmaakte van de verzetsbeweging, de opdracht een Nederlandschen cadet naar Zwitserland te begeleiden. Na een moeilijken tocht, welke acht dagen duurde, wist zij het land te bereiken, doch werd kort daarop ge hangen gen-omen, daar zij niet in het bezit was van de noodige papieren. Drie weken duurde het, voordat zij werd vrijgelaten. Van de gelegenheid om met een convooi naar Spanje te vertrekken, maakte mej. Terwindt dankbaar gebruik. In Lissa bon aangekomen, vloog zij met een K.L.M.- toestel, dat juist aldaar geland was, naar Engeland. Als ca del-off icier trad zij toen in Engel- schen dienst, waar zij een zware training onderging. Als parachutiste maakte zij drie oefensprongen. Nadat zij haar opleiding, als eerste Neder landsche vrouw, voltooid had, werd zij mid den Februari 1943, in het holst van den nacht, boven Drente neergelaten, met een opdracht een verbinding tot stand te bren gen, waarlangs neergeschoten Geallieerde piloten zouden kunnen ontkomen. Helaas viel zij in handen van de Duit- schers, die haar tot Mei 1944 in Haren ge vangen hielden. Van daaruit werd zij over gebracht naar Scheveningen, terwijl zij kort daarop in het vrouwen-concentratiekamp te Ravensbrück belandde. Aan het eind van Februari 1945 werd mej. Terwindt naar Mauthausen in Oostenrijk getransporteerd, waar het Internationale Roode Kruis haar in April bevrijdde. Na een verblijf in een sanatorium in Zwit serland, waar zij ge-durende zes weken ver toefde. om te herstellen van de doorgestane ellende, vertrok zij weer naar Engeland. De K.L.M., bij welke maatschappij mej. Terwindt sinds 1937 als stewardess verbon den was, stelde haar daarop aan als hoofd stewardess. Een benoeming, welke onge twijfeld de kroon zette op haar prachtige werkzaamheden, die zij gedurende den oor log verrichtte voor de Geallieerde zaak! De comm. der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben heeft in tegenwoordigheid van den Amerik. ambassadeur, Stanley K. Hornbeck, en kol. Johnson gisteren een krans gelegd op het Geallieerde kerkhof te Margraten. de Katholieke Partij en van den Vrouwen bond de zaal, zoodat de Islamitische orga nisatie, de „Masjoemi", en de links extreme groep, de „Ba-rtai Nasional Indonesia" niet de minste moeite hadden het veto over Soe- karno's voorstel uit te spreiken. Slechts de voorzitter van het werkcomité, dr Asaad, stemde voor. Het comité nam daarop het besluit om een speciale commissie in het leven te roepen, teneinde een nieuw voorstel te ontwerpen voor een bevredigende toewijzing van het aantal zetels in -het voorloopdg republikein sche kabinet, aldus seint AJMP.-Aneta uit Batavia. BREDA HEEFT GROOTE PLANNEN. ..Breda heeft het plan de stad te verfraaien en welvarender te maken door den aanleg van betere land- en waterwegen, het ontman telen van de fraaie Groote Kerk op het Marktplein, het bouwen van een nieuw sta tion, politiebureau, schouwburg, brandweer kazerne en een d'iepvriesinriohting voor de veiling. Bovendien wordt een nieuw open luchttheater gemaakt. Voldoende kader Het hoofdtoestuur van „De Dageraad" deelt in zijn orgaan „De Vrijdenker" mede, dat de afdeelingen weer herrijzen, doch dat.vijf jaar bezetting en terreur tal van leidende figuren uit den vrijdenkers- kring het leven hebben ontnomen. Het hoofdbestuur meent, dat de velden wit zijn om te oogsten. Het aantal abormé's op „De Vrijdenker" is grooter dan vóór den oor log. Aan de aanvraag om sprekers kan door gebrek aan de juiste menschen niet ten volle worden voldaan. „Daarom", zoo schrijft „De Vrijdenker", „heeft het hoofdbestuur besloten over te gaan tot het oprichten van een kaderschool. Daar zal aan onze toekomstige propagandis ten les worden gegeven in organisatorische vraagstukken zoomede in een goed gefun deerde keninis van onze beginselen. Als voorlooper daarvan zal over ©enigen tijd een landelijke bijéénkomst plaatsvinden; waaruit de deelnemers van de kaderschool zullen worden gekozen". Het is naar aanleiding van het bovenstaan de, dat het Chr. Host. weekblad Koningin! en Vaderland" opmerkt: „Wé moeten van onze tegenstanders we ten te leeren. Vandaar de vraag, die in de groote ste den klemmend is: hebben wij voldoende kader? En zoo niet, op welke wijze kan-, juist in de groote steden, hieraan word-en tegemoet gekomen?" Oranjegarde herdacht haar 12'/2-jarig bestaan Met een samenkomst in de Nieuwe Kerk te Delft. Zaterdagmiddag werd in de Nieuwe Kerk te Delft een herdenkingsdienst gehouden t.g. v. het 12^-jarig bestaan van den Bond van Chr. Oranje-Jeugdvereenigingen ,JDe Oranje- garde". Na het openingswoord van den bonds voorzitter, den heer W. H. L. Weststrate, sprak prof. mr dr I. A. Diepenhorst een her denkingsrede uit. Hij ging de geschiedenis na, zooals die zich rondom het begin der regeering van Koningin Wilhelmina heeft af gespeeld. Voorts spraken ds H. J. S. Kalf van Rotterdam en de 2e voorzitter, ds G. Alers. Er werd een telegram verzonden aan H.M. de Koningin, welk telegram werd be antwoord door een gelukstelegram van H.M, de Koningin. Aanwezig waren om. lt.-gen. Jhr W. Röell en de bondsadviseur, lt.-kol. dr G. Kalsbeek. In Hotel Central werd gereci pieerd. HOOGER SALARIS VOOR ZWITSERSCHE PREDIKANTEN. Vele Zwitsersche predikanten hebben tot nu toe een armoedig tractement gehad, zelfs beneden het bestaansminimum. Het mini- mumtractement, dat 4300 Zw. francs bedroeg, met vrij wonen, wordt verhoogd tot 7000 fres per jaar, eveneens met vrij wonen. DANK ZIJ EEN WONDER LIJKE TWEEVOETER Voorschoten is bezig een wereldnaam te krijgen. En dat alleen maar door een kip. een bruine kip, die evenals alle andere kip pen kakelt en eieren legt. Neen, geen twee eieren op één dag, maar wel een eitje op een zèer bijzondere plaats Die plaats is, zooals we al kortelings meldde, een wieg. 's Morgens heel vroeg begint het spel. Een inbedaarlijk gekakel kondigt aan, dat de nood het hoogst gestegen is. En de boer, die zich nog zoo graag één keertje zou willen omdraaien, is wel verplicht op te staan om de deur van de boerderij te openen. Nog één verplichting heeft hijhet licht in de kinderkamer aan te steken. De rest komt vanzelf. Dat wil zeggen, de kip komt vanzelf, want zonder een oogen- blik te aarzelen stapt ze parmantig de boer derij binnen, slaat de tweede deur links in en vliegt dan op de wieg, waar het gebeu ren gaat. Stilte heerscht alom. De kip legt. En als het zoover is, steekt zij dit niet onder stoe len of banken: voor de tweede maal in den vroegen ochtend volgt een luid gekakel, zooiets van ;héb ik dat nu niet prachtig gedaan? LONDEN ONTKENT SPIONNAGE VAN ENG. AMBASSADEUR In een Britsche nota, gericht tot de Pool- sche regeering, wordt met stejjjgheid ont kend, dat de Britsche ambassadeur in Po len, Cavendish Bentinck, in contact zou hebben gestaan met Pools che ondergrond- sche strijdkrachten" (zooals door de linkscne regeering de boerenpartij van Mikolajczijk wordt bestempeld) en legt er den nadruk op, dat de ambassadeur den ter dood veroor deelden Pool, Grocholski niet als tusschen- persoon heeft gebruikt. VANWEGE HET PRINSES FONDS De Nederlandsche Sanatoria voor T.B.C.- patiënten zullen zeer binnenkort geregeld filmvoorstellingen krijgen. Voorshands wordt in overleg met de geneesheeren-directeur één voorstelling per veertien dagen georga niseerd, doch weldra hoopt men eens per week in ieder sanatorium te draaien. Dit zal het werk zfjn van de drie filmoperateurs, die zich in dienst van het Prinses Irene- fonds hebben gesteld. Daarmee is $en dier groote plannen van het Prinses Irene- fonds aan Nederlandsche patiënten in bin nen- en buitenlandsche sanatoria wil gaan bewijzen, werkelijkheid geworden. Van de zijde van den Ned Bioscoopbond, van film verhuurkantoren en van het Chr. Filminsti tuut te Ermelo, is op groote schaal mede werking verkregen. De filmoperateurs van het fonds zullen bovendien het recht hebben op plaatsen, waar geen filmvoorstellingen worden gegeven, ten bate van het fonds, in overleg met zaalhouders en gemeentebe sturen, filmvoorstellingen te arrangeeren. De netto opbrengsten hiervan zullen ter be strijding van de algemeene kosten dienen. Binnenkort zullen dus voor de patiënten van 52 sanatoria in den lande voorstellingen, waaraan de samenstelling mede door de lei ding dezer sanatoria is bepaald, worden ge geven. Voor liggende en geïsoleerde patiënten zul len films tegen plafonds en wanden worden geprojecteerd. De apparatuur van de Irene- filmgroep is hierop geheel berekend. Voorts zal het fonds een bloemendienst In stellen, teneinde op verjaardagen de patiën ten in het buitenland te kunnen verrassen, waartoe Overheid. KLM, kweekers en han delaren zullen meewerken. In dit kader wer den hier te lapde onlangs 7000 bollen'in bakjes en potjes over de sanatoria verspreid. Tenslotte hoopt het fonds begin Maart met geregelde tourneés van allerlei kunstenaars door binnen- en buitenland te beginnen. Daarbij speelt Hans Kaart een belang rijke rol. De kampcommissie van den Herv. Jeugdraad heeft een schema voor 60 zo merkampen geprojecteerd. En de pop in de wieg is iederen dag de eerste getuige van dat prachtige versche eitje. Begrijpt u nu, waarom Voorschoten bezig is een wereldnaam te krijgen? En hier staat de tweevoeter juist vóór het moment, waarop zij knusjes naast de zoo vertrouwde kop zal neerstrijken, teneinde haar plicht te doen. Te'Arnhem is Zaterdag 8 R-I '40 weer opgericht De in 1941 door de bezetters verboden ver- eeniging 8 R.I. 1940 is Zaterdag in Arnhem heropgericht door oud-Grebbestrijdere. De voorzitter der vergadering, de Militaire Wil- lemodedrager kol. W. F. Hennink, werd eere voorzitter. Naast alle gevallenen herdacht men in het bijzonder reserve-majoor mr Smeets, die de Duitschere doodschoten. De oud-Grebbestrijders hadden groot bezwaar het oorlogsherinmeringskruas met gesp 1940 voor zichzelf aan te vragen. f,Ik wil het graag voor een ander doen", luiide veler opinie. Behalve het vaandel zijn ook de door Arn hem geschonken trommels, klaroenen en de uitrusting van den tamtooer-maitre behouden. INLICHTINGENBUREAU MILITAIREN. De A.M.J.V. te Amsterdam stelde een in lichtingenbureau voor militairen in. Het ver- schaft inlichtingen aan militairen en gede mobiliseerd en en hulp en raad aan gezinnen van soldaten, die naar Indië vertrokken. In Indië zijn in vele plaatsen reeds centra ge vormd. Voor Nederland is 't adres: A.M.J.V- gebouw, Leidsche Boschj es, Amsterdam en binnenkort overal waar A.M.J.V.-clubs voor soldaten worden opgericht. Tegelijk met de benoeming op 26 Jan. a.s. van Rev. J. Muir Haddew uit Sterlin- shire (Eng.), zullen de kerkdiensten van de Scots Church te Rotterdam worden hervat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7