Ramadier in staat coalitieregeering te vormen Aantal dooden in Muiden tot 17 gestegen Polen moesten stemmen in open enveloppe IDist <11 2 Leidsche verraadsters voor Raad v. Cassatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 20 JANUARI 1347 DE KATHOLIEKE M.R.P. ZAL OOK MEEDOEN Paul Ramadier aanvaardde de uitnoodi- ging van den president der republiek om een Fransohe regeering samen te stellen. Tus schen alle partijen is overeenstemming be reikt om een coalitie-kabinet te vormen. Bi- dault zéf^er minister van buitenlandsche za ken in zijn. De meerderheid der M.R.P. sprak zich n.l. voor samen werking mert de socialisten uit. Dit wordt even wel als een tac tische manoeu vre beschouwd aangezien de meerderheid der M.R.P. Is gepor teerd is voor een zuiver socialisti sche regeering. De M.R.P. Wil de verantwoorde lijkheid voor een eventueele mis lukking van de huidige deflatie- politiek liever op de schouders van de socia listen schuiven en is van meening, dat de positie van de Communisten zal verzwak ken, indien de MJt.P. nog een paar maan den buiten de regeering blijft. Spitsbergen Van Engelsche zijde wordt er op gewezen, dat met veel meer mogendheden móet wor den overwogen, om wijziging te brengen in het „Spitsbergen-verdrag", dan door Nooi- wegen en Rusland is voorgesteld. Het spreekt vanzelf, wordt door den Engelschen woord voerder betoogd, dat Italië en Japan, die in den tweeden wereldoorlog tegen de Geal lieerden vochten, geen stem in het kapittel hebben, maar zeer merkwaardig is, dat ook de Britsohe dominions op de lijst van te raadplegen staten ontbreken, hoewel de Brii- sche dominions eveneens het verdrag van 1920 hadden onderteekend. Het is onjuist, dat Engeland van Noorwegen of van Rusland een officieel verzoek heeft ontvangen om herzie ning van het „Spitsbergen-verdrag" in over weging te nemen. Men zie over deze kwestie verder het „Verklaarde Uitzicht" in dit num mer. TRIX JVIL HAAR PONY RUILEN Nadat de Prinsesjes Zaterdag het Cir cus Knie te A'dam hadden bezocht, viel het oog van Beatrix op de pony, die vijf weken geleden, even voor de aankomst van het circus te Amsterdam, geboren werd. Spontaan riep het Prinsesje uit: „O, wat een mooie pony, die is veel mooier dan de mijne. Ik zou hem wel graag willen ruilen." De directeur van het circus, de' heer Frans Mïkkenie, rea geerde even spontaan op dezen uitroep met de woorden: „Wij zullen u de pony gaarne aanbieden." Vanzelfsprekend was Beatrix opgetogen over dit aanbod, gouvernante, zuster Huidekooper, vond het echter verstandig het voorbehoud te maken, dat de Prins en de Prinses eerst hun goedkeuring zouden geven alvorens deze pony, die op de reis geboren circus geluk aan zal brengen, aanvaard zal kunnen worden. VASTGESTELDE BEGRAFENISTARIEVEN Op 1 Febr. 1947 zal een tariefregeling voor begrafenissen in werking treden. De gemid delde', meest voorkomende begrafenis zal niet meer dan f 185.- miogen kosten, terwijl de eenvoudigste begrafenis op ca f 135.- komt. Voor kinderen t/m 6 jaar is de prijs aan zienlijk lager. RAMADIER Schoendistributie kan best opgeheven worden Tilburgsche K. v. K.-voorzitter spreekt klare taal. Op de vergadering van de Kamer van Koophandel te Tilburg sprak de voorzitter een Nieuwjaarsrede uit, waarin hij ook over de schoenendistributie sprak. Hij zeide, dat de zoolleerindustrie zich geheel herstelde en de vooruitzichten gunstig zijn. Hoewel Je schoenindustrie nog met groote moeilijkheden te kampen heeft, dringt bij de verruiming :n de distributie voor 1947 de vraag of het niet beter ware geweest om ook hier de knel lende banden te slaken en verkoop en aifle- vering van dit noodzakelijke product geheel vrij te geven, behoudens natuurlijk de prijs controle. Dit zou ongetwijfeld tot meer ge zonde verhoudingen in de fabricage en den handel van schoenen hebben geleid.9 Voor 1947 mag in de schoenindustrie een vlotte gang van zaken verwacht worden. Dezer dagen is udt Nederland te Batavia gearriveerd schout-bij-nacht G. B. Salm, die tot onder-commandant der Zeema'cht m Ned.-Indië benoemd is. Hij werd verwelkomd door den commandant, vice-adm. A. S. Pinke. ER WERDEN 342 HUIZEN BESCHADIGD Het aantal dooden te Muiden is thans tot zeventien gestegen, daar Zaterdag ook het stoffelijk overschot van den vermisten 37-j. fabrieksarbeider W. Wolvetang is gevonden. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Een droevige stoet van familieleden der slachtoffers is gisteren naar het geschonden Muiden getrokken ter identificatie van de omgekomen 14 militairen. Twaalf werden er geïdentificeerd, de dertiende was onherken baar verminkt en de veertiende heeft men nog steeds niet kunnen vinden. De eerste ruiten in het stadje zullen spoedig kunnen worden ingezet, daar een fa. uit Bergen op Zoom 3000 M2. glas ter beschikking heeft, welke bestemd was voor Eindhoven, maar daar niet direct meer noodig is. In Huizen zijn reeds 20.000 dakpannen gekocht. Uit Overijssel zal eén voorraad hout komen. Er zijn in totaal 342 beschadigde huizen, waarvan 25 zwaar zijn beschadigd; 135 andere huizen hebben middelzware glasschade opge- loopen. De schade is minstens f 350.000. Daarin nog niet begrepen de schade, die werd ver oorzaakt in de gebouwen der springstoffen falbriek en in het naburige Mu&dierberg. Gelukkig zal de in Mudden aangerichte ra- LEIDER DER BOERENPARTTT ten' gedurende MS uren in voorloopig arrest J i gehouden; zij werden tenslotte onder ge- WERD UITGEJOUWD In een sfeer van wederzijdsche besohul- diginigam en verdachtmaking brachten gisteren 12 millioen Polen hun stem uit, om 444 vertegenwoordigers te kiezen uit 1600 candidaten voor den Rijksdag. De leider van de Boerenpartij, Miko- lajczyk, richtte nota's tot de groote.mo gendheden, waarin hij verklaart, dat de verkiezingen niet vrij waren in den zin van de overeenkomst van Yalta. „Als mijn waarnemers aanwezig mochten zijn bij de telling zou blijken, dót mijn partij de meerderheid heeft" aldus de boeren leider. Hij' zal nietigverklaring van die verkiezingen verlangen. De onder Russische controle staande Berlijnsche radio maakte de zienswijze van de Engelsche- en Amerikaamsche journalistens dat de stemming geheim was, bekend. Van andere zijde verluidt over de om standigheden, waaronder werd gestemd het volgende: de boerenleider Mikolajc- zyk werd by het betreden van het stem lokaal uitgejouwd1. Hij moest zich met ge weld een weg naar zijn auto banen, toen hij, na twee en een half uur in de rij gewacht te hebben, eindelijk zijn stem uitgebracht had. Er heerschte in de stemlokalen een strenge controle op het uitbrengen van de stemmen. Volgens ooggetuigen moes ten de kiezers hum. genummerd biljet in een open enveloppe doen, die een ambte naar voor hen op hield. Het was dus duidelijk zichtbaar hoe de kiezers stem den.- De „terreur" door de regeeringspartij uit geoefend, teneinde de Boerenpartij bij de verkiezingen geen kans te geven, heeft effect gesorteerd. Volgens de eerste officieuse uitslagen zou het „democratische" regee- rkigsblok reeds 70.756 ^temmen en de partij van Mlikolajerijk 15.286 stemmen hebben be haald. Zwaar gewapende manschappen, maakten iedere poging der Boerenpartij om voor een regelmatig verloop der verkiezingen zong te dragen, onmogelijk. .Te Wadzislaw, ten Noorden van Krakau, werden twee Amerikaansche corresponden- DAT het B.G. té A'diaim den ex-poliitie- inspecteur A. Harrebomee aldaar ter dood veroordeelde wegens oorlogsmisdaden. DAT T. J. W. Smrid ref. 2e Masse der P.T.T. ioi vasten dienst werd. DAT de consul -generaal der Nederlanden te Panama, D M. Sasso, is overleden en E. Sasso met de waarneming is belast. DAT Zaterdag a.s. prof. dr J. de Quay, Com. der Koningin in Brabant, eere-voorz. van het Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Brabant wordt. DAT de Zwolsche Nijverbeidsnaad er op aandringt den dag, volgend op dien der geboorte van de Oranjetelg, als Nationale feestdag aan te wijzen, om bedrijfs-tech nische redenen. DAT in A'dam de Ned. Opdniiepers is op gericht voor het aankweeken van „public spirit" en het op hoog er plan brengen van het politieke en cultureele leven. DAT W. H. Roefs, controleur der Al gem. Rekenkamer, tot ref. bij de Centrafle direc tie ven de Volkshuisvesting is benoemd. leide van 20 agenten van de veiligheidspoli tie naar Krakau gebracht en daar later vrij gelaten. Het verbond tusschen Engeland en Frankrijk Spoedig nieuwe besprekingen te wachten. Duff Cooper, de Britsche ambassadeur te Parijs, zal Engeland vertegenwoordigen bij de onderhandelingen over het Britsch Fransch verbond, die waarschijnlijk te Lon den binnen eenige weken zullen aanvangen en waarin men behalve over de kwestie van Frankrijk's veiligheid en de kolenvoorzie- ning uit het Ruhrgebied, ook een regeling wil bereiken, waardoor het Engelsche en Fransche econ. en industr. leven elkaar zul len aanvullen. PUNTENWAARDEERING BABY- EN KLEUTERKLEEDING (0—4 JAAR) Op veelvuldig verzoek volgt hier nogmaals de puntenrwaardeering voor baby- en kleu- terkleeddng (04 jaar): aanknooppakje, bad- cape, badmanteltje, badjasje, bedjasje, com bination, doopjurk, doopsprei, hansopje, jurkje, kimono, kruippakje, manteltje, over all, overjasje, 2- deelig pakje, peignoirtje, pyama, slobpakje, speelpakje, trappelpakje, trappelpakje, trainingspakje, 10 punten; ove rige baby- en kleuterbovenkleeding, 5 pun ten; luiers, 4 punten; alle baby- en kleuter- onderkleeddng, 3 punten; kousjes en sokjes, 2 punten; stoffen per vierkante meter, 5 punten; breigarens, per 100 gram, 4 punten. vage als oorlogsschade woerden beschouwd en vergoed. Voorts zal het rijk de gemeen/te een voorschot verstrekken om den eersten nood te leenigem. Minister Beel heeft met eigen oog,en de ravage in oogenschouw genomen en tevens een bezoek gebracht aan het gehavende Muider slot, waarvan de kostbare in de Mid deleeuwen vervaardigde, beschilderde ra men schade opliepen. „EEREBEGRAAFPLAATS BLOEMENDAAL" De „Eerebegraafplaats Bloemendaal", waar 400 verzetshelden begraven zijn, zal onder een nationale commissie van toezicht van 30 leden komen. Op den bouw van het monu ment na is de basis voor de voltooiing der begraafplaats dezen zomer gereed. Voor het stiohtingskapitaal denkt men aan een natio nale inzameling. Het bestuur der stichting bestaat uit: Dr H. Warnrsteker te Haarlem, voorzitter, HendTik Muller te Amsterdam, vice-voorzitter, M. M. Couvee te 's-Graven- hage, secretaris, mr C. H. Plug te Amster dam, penningmeester. 9dministrateur is de heer H. G. W. BLaauw, Zijlweg 40 te Haar lem. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Viertal: te Groninger^ (vac. wijlen A. Altena) dr A. F. N. Lekkerkerker te Loos duinen; G. C. Molenaar te Zwijndrecht; H. v. Niel te Hellendoorn en W. Oost te Katwijk a.d. Rijn. Beroepen: te Culemborg (toez.) O. Huistra te Zelhem; te Huizen (N.H., 4e pred. pl.) P. Bouw te Woudenberg; te Middelhar- nis J. R. Cuperus te Doornspijk. Aangenomen: naar Haarlo (Gld.) J. C. A. Nijenhuis-Ookhuysen te Oldeberkoop; naar Asperen W. Brinkman, cand. te Woer den. Bedankt: voor de ben. tot hulppred. te St. Anthoniepo-lder dr H. J. Olthuys, em. pred. te Rotterdam, wonende te Elburg. Benoemd: tot hulppred. te Utrecht ds H. C. Hogerzeil, em. pred. Geref. Kerken. Beroepen: te Noordiwijk-Binnen (met acclam.) F. H. von Meijenfeldit te Harmeien. Aangenomen: naar Surhuisterveen J. Knol te Hoornhuizen-Kloosterburen; naa^r Zwartemeer H. v. Heijst te Nieuw-Lekker- kerk, diie bedankte voor Lopik. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Apeldoorn P. Honkoop te Den Haag en H. Ligtenlberg te Vlaardingen. Beroepen: te Apieldoorn: P. Honkoop te Den Haag; te Middelharnds T. Dorresteijn te Opheusden. Dr. W. v. d. KULK HOOGLEERAAR MEETKUNDE TE LEIDEN. Tot gewoon hoogleeraar in de fac. der Wis- en Natuurkunde te Leiden, om onderwijs te geven in de wiskunde, speciaal de meetkunde, is benoemd dr. W. v. d. Kulk, die daarmede prof. dr. W. v. d. Woude opvolgt. Prof. v. d. Kulk is thans 30 jaar en promoveerde in 1945 op proefschrift: „On the theory of inte- grability of SM/D fields" en vertoeft thans voor studiedoeleinden in Amerika. Communisten vallen te Berlijn Schumacher aan De leider der Socialistische Eenheidspartij in de Sowjet-zone (SED), Wilhelm Pieck, heeft tijdens een betooging op de graven van Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, een nieuwen oproep gericht tot de sociaal-demo craten in de westelijke zones, om samen te gaan met de communisten. Hij richtte zich daarbij scherp tegen Schumacher, die volgens hem in de kaart speelt van de groot-grond bezitters en de leiders der groote concerns. Een kilometer lange stoet "met ontelbare roode vlaggen trok door de Sowjet-sectoi van Berlijn. De Berlijnsche socialistische partij nam aan de betooging geen deel. Er bestaan plannen, om te Tilburg en te Breda een gemeenschappelijke M. T. S. te stichten. Beroepen predikanten en de woningnood Een kwestie die vooral in Den Haag actueel is Het vinden van een woning voor een be roepen predikant is met name in de groote steden, waar de kerkgebouwen niet alle een pastorie hebben, al meer een probleem geworden en meer dan één predikant, die een beroep aannam, moest zijn woord na enkele maanden terugvragen, daar men voor hem in zijn nieuwe gemeente geen ge schikt huis vinden kon. Deze kwestie is bijzonder actueel gewor den in de Haagsche Herv. gemeente, waar heen reeds enkele maanden geleden vier predikanten, nl. ds J. M. Gerretseh te Wich- mond, ds A. J. Bronkhorst te Willemstad, ds J. A. Peters te Beverwijk en ds C. M. Krij ger te RotterdamVreewijk een beroep hebben aangenomen. Zij kunnen om boven genoemde reden echter nog steeds niet over komen. Gelijk bekend verloopen tusschen aanneming van een beroep en de intrede in den regel maximaal drie maanden. Boven dien heeft deze gemeente nog twee vacatu res door het vertrek van dr L. D. Terlaak Poot en het overlijden van ds P. H. Th. Stevens en ontstaan er binnenkort weer twee, doordat dr E. Jansen Schoonhoven zendingsdrrector te Oegstgeest wordt en ds J. Ravesloot met emeritaat gaat. De Herv. gemeente in de Hofstad staat dus binnen kort voor acht vacatures, waarvan er vier in principe voorzien zijn, maar niet daad werkelijk kunnen worden vervuld. In het preekrooster 1947 staan echter al deze preek beurten aangegeven. 20 JAAR EN 8 JAAR GEEISCHT (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken) Twee Leidsche verraadsters, de gezusters de 22-j. Janetje Corleia en de 20-j. Hendrika Geertruida van der Haven, door het Haag sche Beij. Gerechtshof tot 15 jaar gev.-straf veroordeeld, wegens het verraden van ver borgen wapens van illegalen in 1945 aan de Duitschers, stonden heden in hooger beroep voor den Raad van Cassatie terecht. De twee verdachten stonden in Leiden als „moffenmeiden" bekend, daar zij met een paar Duitsche militairen relaties onderhiel den. In Febr. 1945 hadden zij aan deze Duitsohe militairen verteld, waar illegalen in Leiden wapens hadden opgeslagen,met IIM. DE TOON VAN BOBBY 29. Jim er vandoor. Hij pakt nog gauw Het op de grond gevallen touw, Waarmee de molenaar zo pas Nog netjes vastgebonden was. Vriend Teun lost, pimpelpaars van nijd En bevend van kwaadaardigheid Opnieuw een schot maar schiet daarbij Zyn appel-voorraad tot gelei. 30. Vol moed begeeft Jim zich op 't pad, En komt al spoedig in de stad; Om niet te veel in 't zicht te raken, Kiest hij zijn weg over de daken. Ha, kijk! Een kledingmagazijn, Matrozenpakjes chic en fijn Staan op de stoep. Jim denkt: „Komaan: Zo'n pakje zou me netjes staan 1" het gevolg dat hierop Duitsche razzia's volg den met arrestaties en inbeslagnemingen. Twee arrestanten werden later gefusilleerd bij de Rauter-bloedorgie. Verd. hadden angst dat hun Duitsche vrienden na de bevrijding zouden worden gedood door de illgalen en daarom wilden zij hun voor zijn. Zij wilden hun vrienden helpen onder te duiken. De oudste verd. Janetje werd bijgestaan door mr P. v. 't Hoff Stolk uit,Leiden, die een 4-tal cassatiemiddelen aanvoerde en be toogde dat de bewijsmiddelen van het Hof zwak waren. Pl. ontkende dat laaghartige motieven bij verd. hadden voorgezeten. Het Hof is z.i. er niet in geslaagd, te bewijzen, dat beide verd. samen en in vereeniging hebben gehadeld, ook niet welke handeling de oudste heeft gepleegd. Er is z.i. geen op zettelijk verrad aan den vijand aanwezig. De straf achtte pl. onder alle omstandighe den te zwaar. Hij vroeg een bijzonder on derzoek naar de persoon van oudste verd. en de motieven welke haar hebben be wogen. De raadsvrouwe van verd. Hendrika, mej. mr J. B. A. Marcus, wees nog op de jeugd van verd., die niet voor 100 als volwas sen kan worden beschouwd. Zij wilde de Duitsche vrienden helpen onderduiken. De Proc.-fiscaal prof. mr Langemeijer kwam op tegen de voorstelling van mr Stolk als zouden de bewijsmiddelen van het Hof ontbreken. Dit achtte hij een bedenkelijke uitlating. Spr. is ten volle overtuigd dat 't bewijs van de schuld van verd. geleverd is. Ook dat beiden wel degelijk samen en in vereeniging hebben gehandeld. Het is een buitengewoon laaghartig verraad, dat een noodlottigen afloop heeft gehad. Het ge schiedde op een oogenblik dat voor de ille galen veel op het spel stond. Het was van berde verd., die verliefd waren op de 2 Duitschers, een uiterst kortzichtige reactie hun te vertellen over de verborgen wapens. Van de eerste verd. is het grof verraad ge weest. Voor haar vroeg de Proc.-fiscaal 20 jaar gev.-straf; tegen de tweede, die 2 jaar jonger is en eenigszins als yerminderd toe rekeningsvatbaar moet worden beschouwd, eisahte de P.-F. 8 jaar gev.-straf. De easch tegen Janetje maakte zulk een indruk op haar dat zij een zenuwtoeval kreeg. Uitspraak over 3 weken. ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN, 20 Jan. Geslaagd: cand. letteren en wijsbegeerte (Fransch) G. Otto- chian te Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2