Waarom steunden de Duitsche kerken Hitier? Interacademiaal Theologencongres te Leiden Dominees zijn geen koeien, aldus prof. Dijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 JANUARI 191» t SPROOKJE VAN 'T EVAN GELIE IN ZAKFORMAAT In een ontmoeting, die wij dezer degen hadden met een lid ven den Broederraad ven de z.g. Bekenrutniskirche (de Belijdenis- kerk) in Duitschland, werden nog eens de achtergronden duidelijk, hoe het toch mo gelijk is geweest, dat millioenen van het kerkvolk in Duitschland het Nationaal Socialisme volgden. Want, zoo deelde onze zegsman mede, er is van een georganiseerde verzetsbeweging tegen de ideologie van het Nationaal Socialisme en al zijn gevolgen, geen sprake geweest. Wat geschied is: aan. slagen op Hitier (en meer dan wij weten), pogingen naar de macht te grijpen etc., is steeds gevolg geweest van de risico's, die betrekkelijk kleine, op zichzelf staande groepen, die geen of weinig verband met elkaar hadden, durfden te nemen. En som migen hadden weinig of niets met de Kerk van doen Toen in '33 de machtsoverneming plaats vond, werd al'heel spoedig getracht de Kerk gélijk te schakelen. De „Duitsche Christe nen" kwamen, werden de Kerk opgedron gen en de groep, die onder den naam Be- kenntniskirche optrad, ging zich zeer be wust verzetten. Evenwel niet in politieken zin. Het ging uitdrukkelijk om de zuiver heid en vrijheid der Kerk. Inderdaad heb ben daarvoor vele predikanten geleden en heeft het aan hen en aan vele leeken het lev^n gekost. Maar tegenover een totalitair systeem is toch de prinoipieele fout begaan het verzet niet te tota-liseeren. Het gevolg hiervan is geweest, dat scharen van het Kerkvolk meenden, dat zij bijv. het Ndt. Socialisme economisch konden accepteeren, en dus ook lid van de partij werden, doch het op het terrein van het geestelijke konden, en ook moesten, bestrijden. Toen dit eenmaal als een onmogelijkheid doordrong, was eenig verzet, zooals het had moeten zijn, niet meer mogelijk, omdat dit alles gold als recht- streeksche aanslag op den Führer zelf. Maar dit heeft gemaakt, dat vele trouwe kerkgan gers niet hebben ingezien, waar zrj dienden te staan. Zoo zeltfs, dat onze zegsman ver- kl arde, dat een bestuurslid van een Diaco- nessenlhuis niet den moed moest hebben iets ten nadeele van het Nationaal Socialisme te zeggen in den zusterkring, omdat alle diaconessen met volle overtuiging lid van de Partij waren. Want „dat kon toch," indien men naar al het goede keek, dat b.v sociaal en economisch werd gedaan. Een tweede reden lag in de Luthersche theologie. Luther, die steeds, welke over heid ook, wensdhte onderdanig te zijn en in zijn commentaar op den Romeinen-brief daarvoor bindende gronden aan-gaf. Men •wilde dus mede om die reden zich poli tiek niet verzetten. Een derde oorzaak moet ernstig gezocht worden in het piëtisme, dat groote deelen van het kerkvolk beheerschte. Een anders gericht piëtisme dan in ons land, waar het meningmaal toch sterke bindingen vertoon de aan de Kerk. In Duitschland evenwel was en is er nog'— de groote massa vrome zielen, die van Staat en Maatschappij, sociale en politieke vragen niets wist, zich er ook niet- mede bemoeide en uitsluitend zocht naar eigen zielehe.il en bevrediging van de persoonlijke geestelijke behoeften. Zij stond „in de wereld", maar was niet, ook niet op de noodzakelijke punten „van de wereld". Br was bovendien niet één Kerk, die unisono had kunnen optreden. Er waren, behalve de vrije Kerken, reeds 27 Lands- kerken, alle met eigen ordeningen, synodes en besturen etc. Er was voorts, een vierde oorzaak, de pro paganda van het Nationaal Socialisme zelf, die zich van stonde aan hulde in Christelijke termen. Men sprak uit en te na over Chris telijke begrippen als: geloof, overgave, ver trouwen. En wijlen de heer Goebbels ver telde overal het fabeltje, dat een aantal Diaconessen den Obersaltzberg bezocht en den Führer ontmoette, die een Nieuw Testa ment uit zijn zak haalde en zeide: „Zonder dit boek kan ik geen dag beginnen noch eindigen". Dit verhaal werd door tal van predikanten geloofd. Zoo zelfs, dat zij vele keer en het in hun preek.cn naar voren brachten als één van de teekenen van het goede-van'het Nationaal Socialisme. En de gemeente werd rustig lid van de partij Dit alles wetende, kan het minder be vreemding wékken, dat in een volk, dat geestelijk nog slechts weinig is gegroeid, on danks de vreeselijke omstandigheden waarin het kwam te verkeeren, weinig animo ge vonden. kan worden om Jxxt echuldbelijden over te gaan. Ofschoon, en onze zegsman moest dit toegeven, een Nederlander, en zeker een kerkelijk Nederlander, dit toch meent te mogen vragen, omdat hij een ga rantie wil hebben, dat wat gebeurd is, zich niet zal herhalen. Ook al weet hij te goed, dat een formeel belijden dier schuld zulk een garantie niet biedt, maar dat het aan komt op een verandering van den geest en een wezenlijk inzicht in hetgeen dit totali taire systeem tot een duivelsch systeem heeft gemaakt. Want en dit staat vast indien eens Duitschland den oorlog gewon nen had, het zóu zonder twijfel het einde naar den mensch gesprokén bet eek end hebben van Kerk en Christendom. Want al wat zich losmaakt van den Bijbel en het Evangelie, vernietigt de cultuur en maakt de prediking van het woord Gods onmoge lijk. In de Sovjet-Unie waar men aanvankelijk scherp gekaft was tegen decoraties, be gon men er den laatsten tijd toch ook schik in te krijgen. De chef van den staf van het Roode Leger Wasilievsky is er een sprekend bewijs van. ROTTERDAM WORDT ZUINIGER MET STRAATVERLICHTING De Rotterdamsohe dienst deT openbare verlichting heeft het ontsteken van een grootere hoeveelheid straatlantaarns, zij het op mindere lichtsterkte, moeten stopzetten, vanwege de precaire kolenpositie. De lan taarns worden nu slechts om de andere ont stoken, terwijl voor de hoofdwegen reeds vroeg in den avond de zgn. naohtverlich- ting wordt toegepast. Uit Oslo arriveerde gisteren op Schiphol een K.LJVI.-vliegtuig met babykleertjes van in Noorwegen woonachtige Nederlanders voor de bekende actie, waarvoor Prinses Juliana het initiatief nam. KANSEN VOOR DE KERK IN 'T LEGER ZIJN GROOT (Van onzen verslaggever) Donderdagmiddag sprak prof. dr S. F. H. J. Berkelbach v. Sprenkel van Utrecht over het onderwerp „Kerk en oecumene". Spr. gaf een overzicht van het ontstaan en den groei der interkerkelijke beweging over „de bewoonde wereld" (oecumene), waarbij hij wees op de volgende punten: Sinds een eeuw vertoont zich een samen trekkende beweging der Christenheid over d.e wereld, welke sinds twintig jaar niet meer een beweging is van enkele personen, doch van kerken, waarbij de zendingstaak der kérk in 'de wereld in het centrum staat Deze gezamenlijke bezinning convergeert op de vergadering van ongeveer 500 afgevaar digden van omstreeks 100 kerken (assembly) in den zomer van 1948 te Amsterdam te hou den. Daar constitueert zich de „wereldraad der kerken" op het door alle deelnemende kerken aanvaarde statuut van Utrecht van 1938, opgesteld door een provisioneel comité daartoe aangewezen op de conferentie van 1937 en sindsdien vermeerderd- met gedele geerden uit China, Korea. Japan, Indië, Zuid-Amerika en Afrika. De in Nederland participeerende kerken ontmoeten elkaar in den Ned. Cecum en ischen Raad, voor den oorlog een zestal, (thans een achttal. Deze raad heeft uit den aard der zaak een be langrijk aandeel in de theologische, zoowel als in de kerkelijke voorbereiding van den in 1948 vergaderden Wereldraad. De Ned. afdeeling van de Oecumenische Jeugdorganisatie is een deel van dien Raad geworden. Ook de Ned. afdeeling van den Wereld-bond voor internationale vriendschap door „de kerken" is bezig met den Raad in verband te treden, evenals het werk 1er hulpverleening, ressorteerende onder het „In terkerkelijk Overleg" (I.K.O.). Behalve dit organisatorische werk zijn ver scheidene kringen van Ned theologen be trokken in de wetenschappelijke voorberei ding van de assembly in 1948. Een en ander geeft spr. aanleiding er de aandacht op te vestigen, dat breedere kennis van deze inter kerkelijke beweging deel behoort uit te 'maken van de vorming van de theo logische studenten, opdat zij niet eerst als predikanten zoud-en bemerken met heel hun kerk betrokken te zijn in een verband, dat voor de taak der Christenheid in de wereld van het allergrootste belang is. Het Interacademiaal Theologencongres te Leiden werd Donderdagavond voortgezet met een bijeenkomst in de Marekerk, welke ook toegankelijk was voor belangstellenden en waarin ds A. T. W. de Kluis, legerpredikant in alg. dienst heeft gesproken over: „De geestelijke verzorging van onze militairen". Uitvoerig besprak ds de Kluis de organi satie van het Instituut van veldpredikers om er den nadruk op te leggen, dat deze geeste lijke verzorging primair een taak >§an de Kerk is. De legerpredikanten moeten echter geen „kerkje" in het leger gaan spelen, doch pogen het contact tusschen de diverse ker kelijke overtuigingen te verstevigen. Tevens dienen zij te begrijpen, wat het beteekent soldaat te zijn. Inzake de noodgemeenten merkte spr. op, dat Gods Woord niet is ge bonden en dat wanneer wij de realiteit van het leven der soldaten, b.v. in Indië ver staan, zullen kunnen beseffen wat het Avondmaal in dezen vorm inhoudt. Ds de Kluis keurde de houding af van die predikanten, die weigeren het Evangelie in „dienstverband" aan de militairen te bren gen en zeide, dat de kansen voor de kerk in het léger groot zijn, aangezien de velden wit zijn om de oogsten, doch de .wacht is.... op arbeiders. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het be stuur van V.S.TF. besloten heeft de geeste lijke verzprging van de soldaten te accep teeren, waarom binnenkort een grootscheep- sche boekeninzameling zal worden gehouden. Op den laatsten dag van het congres (Vrij dag) ging ds W. H. Kelder Jr van Leiden in de ochtendwijding voor, waarna prof. dr G. C. van Niftrik van Zeist sprak over het on derwerp: „Rechtvaardiging en Kerk". Deze ving aan met erop te wijzen, dat het van belang is de beteekenis van de recht vaardigingsleer, zooals de Hervormers ons die in overeenstemming met Paulus hebben gegeven, voor ons kerkbegrip na te gaan. Indien het waar is, dat de zondaar wordt gerechtvaardigd in en door Christus, door het souvereine, vrijsprekende, scheppende Woord van God, dan moet bij de leer der kerk de nadruk vallqn op de kerk-als-het- Liohaam-van-Christus en moeten wij de kerk zien als Kerk des Woord-s. Wordt de rechtvaardiging niet compensato- risch en reconciliatorisch, maar reparato- risch opgevat, zooals dat in de R.K. Kerk, maar ook in het Piëtisme van allerlei scha keering en in het nieuwe Protestantisme het geval is, dan verliest men langzamerhand ook de Reformatorische kerkopvatting. Met behulp van de leer der incarnatie, die als fundeei;ing van de' reparatorisch opgevatte rechtvaardiging goede diensten kan bewij zen, komt men langzaam maar "zeker tot een priesterlijke, sacramenteele kerk. Dit alles is schoon aan de belangwekkende figuur van John Henry kardinaal Newman te bestu- deeren. Als tweede afwijking van de Reformato rische rechtvaardigingsleer, aldus spr. vraagt dan de figuur van dr A. Kuyper onze aan dacht, die ook meende, de reparatorische idee niet te kunnen missen, maar dit onderbracht niet in de leer, de instificatione, maar in de leér van wedergeboorte en heiliging. Het eigenlijke geschied-t volgens deze theologie niet in en door de ^prediking der kerk; de kerk dient slechts tot opklaring van het in de wedergeboorte geschonken leven en tot mededeeling daarvan aan de omgeving. Zoo word-t hier de kerk uit de kern des heils weggedrongen. Daartegenover komen wij, zoo betoogde prof. van Niftrik, met Calvijn op voor een kerkbegrip, dat de kerk proclameert tot Moeder der geloovigen, die door haar profe tisch getuigenis in volmacht des Geestes net Woord bedient, dat zond-aren rechtvaardigt. In overeenstemming met de reformatoriscne rechtvaardigingsleer moet geleerd worden over de heiligheid, de zichtbaarheid en de eenheid- der kerk. A.s. Volkstelling thans meer dan ooit noodzakelijk Ook een woningtelling zal plaats vinden (Van «en onzer verslaggevers). De Directeur-Generaal van het Centr. Bur. v. d. Statistiek dr Ph. J. Idenburg heeft ons eenige bijzonderheden verteld over de a_s. volkstelling, welke op 31 Mei a.s. wordt ge houden naar den toestand op dien dag te middernacht. De noodzakelijkheid van deze volkstelling spreekt voor een ieder. Het is hoog tijd, dat men thans eindelijk de balans opmaakt om trent de totale oorlogsverliezen. Verder dient de leeftijdsopbouw onzer bevolking opnieuw te worden vastgesteld t.b.v. marktanalyse, distributiewaagstukken, aanvoer van jon geren in het arbeidsproces, enz. Dok kun nen de levensverzekeringsmaatschappijen niet langer voortbouwen op de thans in ge bruik zijnde sterftetafeLs. maar moeten nieuwe na-oor logische tafels worden bere kend. Van niet minder belang zijn de vra gen omtrent het beroep. Daarnaast zal ditmaal aan de volkstelling een speciale woningtelling worden gekop peld. Bij het bijzonder nijpende gebrek aan woningen is een juist inzicht in den be schikbaren woningvoorraad en de bewoning (samenwoning, inwoning, e.d.) absoluut on misbaar voor den wederopbouw en de op stelling der jaarlijksohe bouwplannen, zoo mede voor de te volgen woningpolitiek. De algemeene voorbereiding en regeling der volkstelling is opgedragen aan den Dir. van bet Centraal Bureau voor de Statistiek, bij wélk Bureau straks ook de bewerking der verzamelde gegevens zal plaatsvinden. Met de uitvoering der eigenlijke telling zijn dé gemeentebesturen belast. Zij moeten zorg dragen, dat de gemeente wordt ver deeld in télgébieden. Zij regelen de uitrei king van het telmateriaal aan de tellers en de werkzaamheden gedurende teldagen. Een belangrijk punt daarbij is de perso neelsvoorziening, in het bijzonder de samen stelling van een tellerscorps, dat met inzicht, verantwoordelijkheidsgevoel en nauwkeurig heid zijii taak zal vervullen. Dit zal allereerst door Overheidspersoneel moeten geschieden. Uiteraard zal bij de medewerkende diensten wat stagnatie in de gewone werkzaamheden ontstaan en aan het publiek eenig ongemak niet bespaard kunnen blijven. Prof. Kors over Je Radio-Unie Het is een overgangsmaatregel. In de aula van het Cani6iuscollege te Nij megen heeft prof. mag. dr J. M. Kors O.P., voorzitter van den K.R.O., een lezing over het radio-vraagstug gehouden. Hij deelde mede, dat de Radio-Unie een overgangsmaatregel is. Nog steeds blijft het onzeker of de uiteindelijke regeling een federatie van omroepen zal geven, dan wel een nationalen radio-omroep met eenigen zendtijd voor de verschillende stroomingen in ons land. Het Episcopaat heeft ruim een jaar geleden aan prof. Kors geschreven, dat het zich stelt op het standpunt van een autonomen kath. radio-omroep, waarin de kath. levensbeschouwing in alle deelen wordt uitgedragen. In een nationalen radio- omroep schuilt naast het indifferentisme o.a. het gevaar, dat de nat. radio-omroep, die automatisch een semi-overheidsinstantie wordt, door een politieke partij in de toe komst zou kunnen worden misbruikt. Sa menwerking is zeer zeker gewenscht, maar geen samensmelting. Aan het einde van de vergadering werd door de aanwezigen een motie aangenomen ten gunste van een radio-omroep in federa tief verband. Prof. Posthumus werd gisteren te Amsterdam gehuldigd In verband met zijn zilveren hoogleeraars- jubileum Voor de huldiging van prof. mr dr N. W. Posthumus, hoogleeraar in de Econ. Geschie denis, t.g.v. zijn 25-jarig jubileum, was een comité gevormd, waarin o.m. zitting hadden prof. dr I. J. Brugmans, voorz.; min. Vos, prof. dr M. J. H. Cobbenhagen, prof. dr D. Cohen, mr Ohr. P. v. Eeghen, prof. dr D. van Emibden, prof. Th. -Limperg jr en prof. dr J. J. v. Loghem. In de Gem. Universiteit te A'dam vond gistermiddag de huldiging p^ats. Prof. dT Brugmans schetste de bijzon dere verdiensten van den jubilaris, in het bijzonder vanwege het stichten van het Ned. Econ. Historisch Archief in Den Haag. Na dat verschillende andere 9prekers het woord hadden gevoerd, dankte prof. Pothumus voor de waardeerende woorden. De schilder E. Fernhout zal een portret van den hoog leeraar vervaardigen. HANDELSELEMENT IN HET BEROEPINGSWERK Over de thans zeer drukke beroepings^ markt schrijvende, wijst prof. dr K. Dijk in het Geref. Weekblad op drieërlei gevaar. Ten eerste aan het gevaar, dat de „krant" beroept, n.l. dat men in het Kerknieuws den naam van een of anderen predikant leest, en nog eens leest en weer leest, en door deze menigvuldige vermelding er toe gedre ven wordt om z'n aandacht ook op dezen zeer gewenschten pastor te richten en hem te „hooren" en te beroepen, nu ja omdat iedereen het doet en hij dus wel goed zal zijn; er zijn nu eenmaal dominees, die in de mode zijn; ze krijgen eiken Zondag hoor- commissies; (de naburige hoteleigenaar mag hem wel procenten geven van zijn bijzon dere bijverdiensten) en het gevolg is, dat anderen, die in hun ambtelijken dienst waar lijk niet minder zijn, in het vergeetboek ge raken en blijven waar ze zijn, ook in deze hausse in de beroepsbezigheden. „Ik denk aan een andér gevaar, dat met de schaarschte van werkkrachten samen hangt, dat in het beroepingswerk het han delselement een sterke rol gaat spelen; men wil een bepaalden, zeer in trek zijnden predikant graag hebben; de man heeft ook kans op andere beroepen; men verhoogt met haastige gulheid het tractement en belooft dusdanige verbouwingen in de pastorie, dat de domineeske haast een kleur krijgt bij zooveel goedheid; men biedt tegen elkaar op en het Huis des Heeren wordt zelfs zonder wisselaren-tafels en duivenhandelaars tot een huis van koophandel, waarin men met een dominee marchandeert, alsof hij een koe ware. v „Er is nóg een perikel, waarover een van onze lezers mij schreef. Hun jonge dommee, die daar met veel zegen arbeidt, is nog geen twee jaren in zijn eerste gemeente en nu heeft hij al drie beroepen gehad, en het vier de is op komst; eiken Zondag komen er hoorcommissies; soms drie en vier tegelijk; ze verdringen elkaar in de pastorie: de jonge dominee kan niet rustig meer zijn werk doen en het is te merken, dat hij telkens in zijn arbeid wordt gestoord. Kan de Generale s>r- node geen bepaling maken, dat iemand ten minste drie jaren in een gemeente moet zijn? Belgische Philips-arbeiders in staking Een deel der Belgische werknemers bij Philips te Eindhoven is gisteren in staking gegaan, i.vjh. de verlegging der douane- contróle Van de grens naar Eindhoven. Het verlet was door formaliteiten aan de grens zeer groot, zoodat de directie van Philips bewerkstelligde, dat eerst in de lichtstad zelf contröle plaats vond. Hierdoor werd een pólitie-escorte noodig om het uitladen van contrabande te voorkomen. De Belgen heb ben om deze reden het werk neergelegd. De directie verzocht de oude regeling weer in te voeren en men zal andere wegen inslaan om het verlet te doen beperken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7