De taak der Kerk t.a.v. onze dienstplichtigen Succes en tegenslag der Leidsche sportploeg NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 JANUARI 1947 Stadsnieuws Veldprediker moet weten wat soldaat-zijn is (In verband met het feit, dat deze bij eenkomst door vele belangstellenden werd bijgewoond, willen wij op deze plaats iets uitvoeriger ingaan op dit zoo actueele onderwerp. In het kader van het in onze stad te houden Theologen-congres sprak gister avond in de Marekerk de leger-predi- kant in algemeenen dienst, ds A. T. W. de Kluis, voor een niet talrijk, doch aan dachtig gehoor over „De geestelijke., ver zorging van onze militairen". Spr. noemde deze allereerst een zaak van de Kerk; de in dienst zijnde mili tair is voor rekening van de Kerk, waar toe hij behoort. De Regeering heeft zich vóór den oorlog met kracht op het pro bleem van de geestelijke verzorging ge worpen en riep een speciaal met dit werk belast instituut in het leven, dat eenigszins tegemoet poogde te komen aan de behoeften van onze jongens. .Toen men na de bevrijding het werk weer wilde opvatten, bleek, dat een groot gedeelte van- den inventaris, w.o. het archief, geruïneerd was, zoodat men opnieuw moest gaan organiseeren en construeeren. Zoo heeft men in de Residentie een hoofdbureau gesticht, waaraan verbon den twee filialen, t.w. in Londen en Ba tavia, welke resp. onder leiding staan van de predikanten ds Van Dorp en dr J. C. Koningsberger. Spr. gaf voorts aan de hand van zijn ervaringen hoofdzakelijk tijdens zijn krijgsgevangenschap in Duitschland een kort overzicht van den gang van zaken omtrent de geestelijke verzorging in het leger en zeide nadrukkelijk, dat deze primair een taak van de Kerk is. Het is echter niet zoo, dat de Kerk niet dankbaar de diensten mag aanvaarden van hen, die zich voor dit werk beschik baar stellen; de Kerk kan voor deze ver zorging niet alleen zorg dragen, zij moet geholpen worden. Hier ligt, volgens spr., een grootsch arbeidsterrein voor den veldprediker, die den jongens laat hoo- ren, dat er één Naam onder den hemel is, door welken zij kunnen zalig worden. De legerpredikanten mogen geen „kerkje" gaan „spelen", omdat de jon gens tot verschillende Kerken behooren, maar voor hen is dit een genoegzame reden om het contact tuséchen de diverse kerkelijke overtuigingen te verstevigen De „doipinee" ih- het leger, geen „kapi- teinrt of „majoor"!., is de man, dien de soldaat in den breedsten zin van het woord moet kunnen vertrouwen. Daar om moeten de legerpredikanten zich in leven in de in hun ressort liggende groe pen; zij dienen óók te weten, hoe een geweer functionneert, althans moeten zij begrijpen, wat het beteekent soldaat te zijn. Men krijgt en boeit de jongens, als men het lót en het leven van hen deelt. Dat is het stille werk, dat ongekende vruchten zal voortbrengen. Vervolgens wijdde spr. eenige woor den aan de z.g. „noodgemeenten", en merkte daarbij op, dat Gods Woord niet is gebonden. Het gaat door en omdat onze mannen in Indië dat weten, wordt er uit hun kringen verzocht, of de pre dikant het Avondmaal wil bedienen Eén onzer soldaten zeide zelfs:.al zie ik maar het breken van het brood en het schenken van den wijn, dat is voor mij genoeg.. Wij kunnen dit nu bediscussieeren, maar als wij in de realiteit van dit leven staan, zullen wij pas kunnen beseffen, wat het Avondmaal in dezen vorm in houdt. Dit werk moet gedaan worden om Christus' wil. Spr. noemde de argumenten, welke de predikanten, die weigeren in „dienstver band" het Evangelie den militairen te brengen, aanvoeren, betreurenswaardig. Ook de legerpredikant mist de beschut ting van de Gemeente, hij staat in een barren winter, maar het werk zal hij met hart en ziel doen. De kansen voor de Kerk zijn in dit opzicht groot. Wee de Kérk, die slaapt, die weigert om een of fer voor Christus' zaak te brengen. Wee de dienaren, die het groo^° Avn"*i"ir niet aandurven, maar liever blijven bin nen de begrenzingen van hun mende pastorie. In ons leger, waarin nog zoo ontzettend veel moet worden onge bouwd, zijn de velden wit om te oogsten, maar.... er wordt gewacht op de aroei- ders!, zoo besloot ds De Kluis zijn inspi reerend betoog. Aan het einde van dezen goeden dienst deelde een der organisatoren van het congres mede, dat de Vereeniging van Studenten in de Theologische facul teiten in Nederland besloten heeft de geestelijke verzorging van onze soldaten te adopteeren. Zij zal op korten termijn een groote boekenactie op touw zetten, waarvoor door middel van propaganda velen zullen worden ingesdhakeld. Deze geste zal zeker weerklank vinden in de harten van hen, die het goede met onze militairen voor hebben! De avond werd besloten met het zin gen van Gezang 121: God roept ons, broeders, tot de daad! De A.R. Kiesvereeniging bijeen De A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" was gisteravond in „In den Vergulden Turk" in vergadering bijeen. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer C. v. d. Heuvel, opende mr C. J. Woudstra de bijeenkomst en gaf hierna een korten terugblik op hetgene, wat zich in 1946 in ons land afspeelde. Het was" volgens spr. een uiterst belangrijk jaar en er was een groote winstpost, n.l. dat hèt Nederlandsche volk weer politiek mondig werd. Wij ver heugen ons er over, aldus spr., dat God het zoo heeft geleid. Op de agenda van dezen avond stond slechts één punt, n.l. de bespreking van den huidigen politieken toestand, waarvoor het Centraal Comité der A.R. partij aan de Kamerkieskringcentralen een schema had doert toekomen. De heeren mr C. J. Woudstra, S. M. Stoep, A. Knetsch en mr C. de Ru hielden in het kort een bespreking over de ver schillende punten in dit schema. Daar deze punten mede naar aanleiding van de gestelde vragen wederom op de ver gadering van de Kamerkieskringcentrale Leiden, die op 2,5 Januari a.s. in „In den Vergulden Turk" wordt gehouden, door de heeren C. v. d. Heuvel en mr E. P. Verkerk uitvoerig zullen worden be handeld, gaan we op het gesprokene van dezen avond nu niet nader in. Na de be spreking kwamen belangrijke vragen los. HAAGSCHE POLITIERECHTER. P. S. te Leiden had wol in handen gekregen, in strijd met de distributie voorschriften. De Officier wilde er reke ning mee houden, dat het geen regelma- tigen handel betrof, en daarom met f 35 boete of 10 dagen hechtenis; het vonnis werd f 20 boete of 10 dagen hechtenis. De kraandrijver J. J. G. te Leiden had een fiets noodig en hij had er een weggenomen. Daar was hij wel mee ge red, doch de Officier wees er op, dat zeer waarschijnlijk daardoor een ander ernstig werd gedupeerd. Maar, daar had G. niet aan gedacht, zoo verklaarde hij. Gezien de gunstige antecedenten, vor derde de Officier een jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Blindenkoor uit Amsterdam in de Zuiderkerk Velen luisterden aandachtig naar hun zang en muziek. Rondom de piano, waarop de blinde pianist en koorleider, Piet Meijer, dén zang begeleidde, stond gisteravond op het platform van de Zuiderkerk aan den Lammenschansweg, het Blindenkoor uit Amsterdam geschaard om de talrijke aan wezigen, te doen genieten van sdhoonen zang. Het was inderdaad een verheugend verschijnsel, dat zoovele Leidenaars het kerkgebouw was beneden zeer goed be zet gehoor hadden gegeven aan de op wekking om deze uitvoering van dit koor bij te wonen en de heer J. Alberts, die de bijeenkomst opende, sprak dan ook in zijm openingswoord zijn blijdschap hierover uit. De heer H: Smallegange hield, nadat het koor zich had laten hooren, een korte toespraak, waarin spr. erop wees, dat ar beid een grooten zegen is, hetgeen wel in. hèt bijzonder het geval is voor blin den, die vaak in zichzelf gekeerd het leven door moeten. De ver. tot werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden en de ver. „Blinden-penning" doen echter wat zij kunnen omdeden gebrekkigenhulp en steun te bieden. Waren er, aldus spr. vóór den oorlog in de bekende Blinden- werkinrichting te Amsterdam 150 per sonen, thans zijn er ongeveer 100 'blinden, die- hier werk vinden, aangezien de wreede hand van den bezetter ook deze misdeelden niet ongemoeid heeft gelaten. Vervolgens vertelde de heer Smalle gange iets over de dagtaak in het tehuis, waar zoowel door mannen als vrouwen allerlei arbeid wordt verricht, zoodat zij het levendig besef hebben nuttig te zijn in de maatschappij, ondanks hun gebrek. Ook het werk van den heer Piet Meijer, die den blinden 't brailleschrift leert en tevens een uitnemend musicus is, vindt in de inrichting veel waardeering. De heer Smallegange besloot met een propagandistisch woord om deze Chr. in richting, welke blinden van alle gezind ten wensoht te helpen, met geld én arbeid in de gelegenheid te stellen het werk, dat nu reeds 80 jaren wordt gedaan, te kun nen voortzetten. Van de afd. Leiden van „Blindenpenning, welke thans is gevormd, zal mevr. van Nierop, Vreewijkstraat 12g voorloopig de leiding op zich nemen. Het koor, dat ongeveer 30 dames en heeren omvat, heeft verschillende liede ren gezongen, welke goed werden ver tolkt en zuiver van klank waren. Ook de piano- en viool-soli, resp. van Piet Meijer en Gonny Kapel droegen er veel to# by, dezen avond te doen slagea. Wat tijdens de ontmoetingen in Engeland werd bereikt Vermeldden wij in ons blad van gisteren de aankomstvan het Leidsche gezelschap, dat in het kader van de sportuitwisseling tusschen Leiden en Oxford naar Oxford is geweest, thans zijn'wij ook in staat om eenige nadere bijzonderheden te publi- ceeren. Dinsdag 8 Jan. 1.1. is het gezelschap ge start en het begin, was nu niet direct aan genaam. In Hoek van Holland troffen de Leidenaars zeer nauwgezette ambtenaren en het onderzoek aan den lijve mocht er dan ook zijn. Vroor het hier 12 grv bij aankomst in Harwich dooide het, lag er sneeuw en hoe -verder men het land in kwam, des te war mer werd het en was van sneeuw niets meer te bespeuren. De ontvangst in Oxford was om er ver legen van te worden, evenals dit in andere plaatsen het geval was. Het gezelschap trof het uitstekend met de huisvesting, daar het allen menschen waren, die een" auto be zaten. Naast dé sportontmoeting heeft men noten van en wat kennis kunnen opdoen bij de verschillende rondleidingen op de diverse dagen en ook de samenkomsten zijn uitstekend geslaagd. Wat de sportpresta ties betreft, het volgende: Het Leidsche heeren-hockey-elftal speel de Donderdagmiddag 9 Jan. tegen een ver sterkt elftal van de autofabriek te Oxford. Zij hadden vooraf een afstand van 7 mijl door de fabriek afgelegd en speelden erg slecht. Met 32 verloren zij. Op 10 Jan. kwam het Leidsche dameshock'ey-elftal tegen Etceteras te Oxford uit. De Engel- sche dames speelden uitstekend en wonnen met 52. Zaterdag 11 Jan waren de dames te Thame en wonnen daar met 52. De heeren kwamen uit tegen een gecomb. Oxford elftal en hoewel de Leidenaars een zware tegenpartij hadden, behaalden zij een 2—0 overwinning. De Leidsche athleten kwamen dien dag ook in actie' en hielden zich uitstekend. Zeer jammer was het voor de jongens dat zij in de Cross Country, toen zij den kop had den genomen, den weg kwijt raakten en daardoor" zeer werden gehandicapt. Jam mer was het, dat ook op Zondag werd ge hockeyd. Maandag 13 Jan. speelden beide Leidsche elftallen tegen een elftal uit de provincie Oxford. De dames verloren onverdiend en door slechte leiding met 52. De heeren speelden voortreffelijk en verloren ondanks een zeker overwicht met 21. De Engel - schen, die ouder waren, waren technisch subliem. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Jan. zijn besteed aan rondleidingen en op den avond van Woensdag werd de terugreis aanvaard. BIJZONDER GERECHTSHOF. De slager J. J. van G. te Leiden had in den bezettingstijd zich bij de N.S.B. gemeld, hij vond als logisch gevolg daar van, dat hij ook W.A.-man moest wor den en ten slotte verleende hij hulp aan den vijand, door zich in dienst te stellen van de N.S.K.K., waarvoor hij voorna melijk in België werkzaamheden ver richtte. Verdachte erkende voor het Hof de feiten; hij had gedacht, dat het voor hem beter zou worden bij de N.S.B. De proc.-fiscaal, mr Braun, vorderde drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek yan preventief. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Louise H, dr van P G Maas en H H Oud; Adriana, dr van A G. H Janssen en A M de Graaf; Elisabeth L, dr van W F van Weizen en A G ten Wolde; Cornells, zn van J van Rijn en C Kromhout; Margriet, dr van J de Mooij en A Meijvogel; Mirjam, dr van G P On- vlee en E J Brugmans; Johnny, zn van J de Man en C Baart. OVERLEDEN: A H de Mol, 4 dagen; C J van IJzeren, 66 jr; N de Rijk, 60 jr. GETROUWD: F van Delft en A van der Heijden, H Guldemond en A v Dui venvoorde, J. d. Hoed en B Olivier, J den Hollander en A Borreman, G H Kreke laar en L F Kop, D v. Sohoonderwoerd den Bezemer en S H van Kooperen, P F Stouten en H W Witten, H van der Vliet en S de Ridder, C J Wijdeveld en J van Dort, N J Hogervorst en L C M v Beu- kering. JUBILEUM S. FLAMAN. Heden herdacht de heer S. Flaman, den dag, waarop hij 40 jaar geleden in dienst was getreden als goudsmid.bij de N.V. Leidsche Goud- en Zilverhandel Rossum Duchattel en Driessen. De jubilaris, die met zijn echtgenoote per auto van huis was gehaald werd in het feestelijk versierde kantoor ontvan gen en toegesproken door den directeur den heer J. P. J. M. Driessen, die de bijzondere capaciteiten en waardigheid, alsmede de trouwe plichtsbetrachting en prettige samenwerking van den heer Flaman- memoreerde. Spr. noemde hem een der beste am bachtslieden in het vak en overhandigde hem een blijvende herinnering aan dezen dag, in welike hulde ook mevr. Flaman werd betrokken. Voorts heeft de heer P. Braamzeeb namens het geheele personeel bedankt voor de vriendschap en de goede ver houding, welke hij steeds wist te schep pen, waarbij eveneens een waardevol geschenk werd aangeboden. Ten slotte sprak de heer Flaman, die op dezen gedenkdag nog tal van bloem stukken en cadeaux in ontvangst mocht nemen, woorden van dank. DISTRIBUTIE-VARIA. Morgen zijn aan de beurt om levens- middelen-, versnapering-, tabak- of ge combineerde kaarten te halen, de. letters D vanaf Driessen t/m einde D. LEIDERDORP. De buurtver. „Testo Forto" gaf een feestavond voor haar leden in „Het Wa pen van Leiderdorp". De voorzitter, de heer A. Kruidenier, sprak een kort openingswoord, waarna hij de leiding overgaf aan de heeren Buitendijk en Riezebos, die zich voor treffelijk van hun taak kweten. Het programma werd gevuld met eenige één-acters, voordrachten en spel letjes. Ook werdem er eenige aardige films vertoond, die zeer in den smaak vielen. Het trio Zaagman verzorgde op uitnemende wijze het muzikale gedeelte 'van dezen zeer geslaagden avond. VOORSCHOTEN. De uitreiking van nieuwe bonkaarten tabaks-, vèrsnaperings- en gec. kaarten aan zelfverzorgers zal plaats hebben in het distributiekantoor, Treubstraat 9. Woensdag 22 Januari a.s. van 9.3012 uur voor de namen A t/m H. Van 1415.30 uur voor de namen I t/m K. Donderdag 23 Januari a.s. van 9.3012 uur voor de namen L t/m S. Van 1415.30 uur voor de namen T t/m Z. In verband met de samenvoeging van den distributiedienst bij Voorburg, zal geen wijziging worden gebracht in de uitreiking van bonkaarten, het afhalen en indienen van aanvraagformulieren enz. Hetdistributiekantoor, Treubstraat 9, is voor het publiek opengesteld van 912 uur. Voor detaillisten, grossiers en pro ducenten blijven de inleveringstijden on gewijzigd, Correspondentie moet worden gericht aan den Distributiekring Voor burg. De directie zal iederen Donderdag van 9.3012 u. spreekuur houden. Kunst en Letteren CONCERT RESIDENTIEORKEST Gregor Fitelberg begon met het sympho- nisch gedicht „Tod und Verklarung" van Richard Strauss, waarvan hij een eminente vertolking gaf/Dramatisch, gespannen, met juisten zin voor de verhouding der onder- deelen en mooi van klank. Strauss schijnt hem aanmerkelijk beter te liggen dan Mozart; de uitvoering der „Jupitersym- phonie" bevredigde tenminste niet. Om te beginnen is het niet gewenscht, een symphonie van Mozart met volledige orkestbezetting te spelen. Het strijkorkest domineert dan te veel. Hoe in deze sym phonie de verhouding tusschen strijkers en blazers zijn moet, kan ieder constateeren, die in het tweede deel nauwlettend naar de dialogen luistert. De te zware klank van het strijkorkest hinderde gedurende de ge heele symphonie; daardoor miste b.v. de inzet van het Andante cantabile ten eenen male de vereischte sfeer. Fitelberg nam echter volledig revanche met „Francesca da Rimini" van Tschaikowsky, dat waarlijk grandioos werd gespeeld. Henriette Sala zong de bekende „Air de Lia" uit „L'enfant prodigue" van Debussy, dat zij prachtig uitbeeldde. Ook in „Fhidylé" van Duparc (een lied voor tenor, dat nu eenmaal niet geheel bevredigen kan wanneer het door een sopraan gezongen wordt), waren heel goede momenten. Maar dit lied verdraagt en- vraagt zelfs sterkere contrasten in tempo en expressie en er is een intense stuwing naar het slot, die overtuigender gerealiseerd had kunnen worden. Helaas was de orkestbegeleiding te sterk, waar door de zangeres zich ongetwijfeld gehan dicapt voelde. HENNIE SCHOUTEN. CONCERT CORRY BIJSTER EN PAUL NIESSING. Het programma, dat Corry Bijster en Paul NiesSing gisteravond ten gehoore brachten, was allereerst veel te lang en bovendien onoordeelkundig samengesteld. De beide pianostukken van Grieg doen het nu eenmaal niet tusschen Brahms en Chopin in. Veel erger was echter, dat Niessing twee orgelkoralen vao Bach en een geestelijk lied in pianobewerkingen speelde. En nog wel twee orgelkoralen, waarvan de cantus firmus moet wordén gespeeld met een timbre, dat zich van dat der „begeleiding" scherp onder scheidt. Onnoodig te zeggen, dat in de pianovertolking de intenties van den componist onmogelijk gerealiseerd kon den worden. Niessing is muzikaal en speelt goed piano. Zijn toon, op zichzelf wel mooi en rond, is te weinig geschakeerd. Vooral waar een teere, toongeving /ereischt wordt, zooals in het Intermezzo van Brahms, schiet hij tekort. De Rhapsodie van Brahms had in de doorwerking te lijden onder ongemotiveerde agogische vrijheden en de etude van Chopin onder overmatig pédaalgebruik. Corry Bijster gaf een mooie vertolking van een vijftal liederen van Schubert, doch wist vooral te boeien met de Mig- nonliederen van Wolf en met twee lie deren uit het „Italienisches Liederbuch". „Sagt, seid Ihr 'es, feiner Herr" zou nog beter tot zijn recht gekomen zijn. wanneer de pianist zich meer op den achtergrond had gehouden. De fijne ironie van de zangstem kwam thans te veel in verdruk king door de te sterke pianopartij. De zaal was zeer matig bezet. HENNIE SCHOUTEN. „CISKE DE RAT" DOOR HET. NED. VOLKSTOONEEL. Wie de twee eerste deelen van de tri logie „Ciske de Rat" van den auteur Piet Bakker over den kleinen Amsterdam- schen straatjongen heeft gelezen en, het Is niet anders mógelijk, van stijl en woord keus heeft genoten, werd gisteravond in den Schouwburg door „Kunst en Ont spanning in de gelegenheid gesteld dit boek te beleven, aangezien het Ned. Volkstooneel hetals tooneelstuk *voor het voetlicht bracht. Ciske is een jongen, waarvan gezegd kan worden: „Ruwe bolster, blanke pit". Het milieu, waarin hij wordt groot ge bracht brengt hem tot kwajongensstreken en erger. Hij komt echter onder invloed van een onderwijzer, die tevens een goed paedagoog is en hem begrijpt én blijft dan op school niet langer de onwillige en bokkige bengel. Ook rechercheur Muysken van de kinderpolitie weet de juiste snaar bij de Rat te treffen. Wan neer Ciske zoo langzamerhand op de school is ingeburgerd en hij in zijn werk plezier krijgt, is het verderfelijk huise lijk millieu, waarin hij verkeert, oorzaak van een dolle driftbui. Hij komt tot een daad, welke hem niet meer van de tucht school kan redden. Hier en naderhand teruggekeerd krijgt, hij' het zwaar te ver antwoorden^ doch met de hulp van een Vlaamschen kapelaan gaat hij zich rusti ger voelen en toont oprecht berouw. Zie hier den korten inhoud van het stuk, dat veel aan „Boefje'-' doet denken, niet in het minst door het spel van Mieke van Oorschot als Ciske. Deze rol, welke zeer zeker de hoogste eischen stelt, heeft zij bevredigend vertolkt. Ook de andere medespelenden, wij noemen: Guus Ver-1 straete (Bruis), Marianne v. Waveren (Betje), Tine Medema (Ma Vrijmoetih) Ru Mulder (rechercheur Muysken) en Daan y_ Ollefen (kapelaan de Goei) vielen door hun vrij sterk spel bijzonder op. zonder den anderen daarom een minder goed spel te verwijten. Natuurlijk zouden er hier en daar nog wel aanmerkingen zijn te maken, doch over het geheel genomen kunnen we deze opvoering geslaagd noe men. De décors en costuums waren met zorg gekozen, zoodat wij na deze tooneel-1 voorstelling ons voornamen om het boek „Ciske de Rat" nog eens uit de boeken kast te halen. De zadelmaker N. v. d. H. te Leiden zag voor een woning aan den Warmónd- schenweg een fiets staan, die hij had weggenomen. Er zat een tasch in met een fototoestel, dat verdachte aan zijn vrouw cadeau had gegeven, en daardoor was men ófc> het spoor van den dief ge komen. De Officier vorderde een jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4