OVEK EEN KOPJE KOFFIE EN EEN SIGAARTJE Hoe 't Rijk particuliere bouwers bijspringt Vanaf 4 Mei a.s. gaan er meer treinen rijden 't Verklaarde Bium en A-ri°' uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 17 JANUARI 1941 De Nederlander en zijn verkleinwoorden Wanneer men de moderne talen onderwijst, bemerkt men, dat één der moeilijkheden voor de leerlingen, die in het Fransoh of Engelseh moeten vertalen, is, dat ze telkens in de moedertaal verkleinwoorden ontmoes ten, welke ze graag letterlijk willen over brengen. Maar dan ontdekken ze, dat dit niet gaat en dat het Nederlandsch veel dol ler is op die woorden dan de andere talen. Allard Pierson heeft in eèn geestige blad zijde r^eds daarop gewezen. Hij schrijft dit gebruik aan een zekere goedaardigheid en een gebrek aan hartstocht toe. Daarover zegt hij het volgende met betrekking tot zijn landgenooten: „Zijn goedaardigheid is zelfs openbaar in zijn dagelijksche taal, waarin verkleinwoorden een hoofdrol ver vullen. Gevoed door een stukje vleesch, ge laafd door een kopje thee, rookt men, onder het genot van een glaasje wijn, zijn sigaartje en fijne sigaar, voor een dubbeltje gekocht en met een lucifertje aangestoken, of vraagt men zijn kleintje om een zoentje, tenzij men het nog hebbe af te bedelen van zijn meisje, van zijn liefje. Ook is de God van een deel der Nederlandsche burgerij ons lieve Heertje, wien ter eere een ander deel een versje zingt. En klinkt het niet trouwhartig, dat: „willen we vast eventjes bidden", waarmee de eerzame huisvader ten onzent het onge duld zijner hongerige huisgenooten zoo gaarne paait? Zelfs is je te vormelijk, i e verkieslijk; kopje nog te grammatikaal, koppie wel zoo gezellig. Een volk, dat van verkleinwoorden houdt en in het gebruik daarvan zijn bescheiden heid en natuurlijke bedeesdheid bevestigt, blijftaan hartstochtelijkheid vreemd en bij uitnemendheid huiselijk." De schrijver gaf maar een gering aantal dezer zoo geliefde verkleinwoorden. Als we echter^ eens goed luisteren naar de dagelijk sche spreektaal, bemerken we al gauw, dat er heel wat aardige schakeeringen kunnen worden uitgedrukt door verkleinwoorden. „Wat een leventje!" zal meestal heel wat anders beteekenen dan „Wat een leven!" En toch is het uiterlijke verschil alleen gelegen in het feit, dat het eene woord wat korter is dan het andere. Iemand voor een lap hou- Te Londen arriveerde deze week George Nikolayevick Sarubin, de nieuwe Sowjet- ambassadeur aan het Engelsche hof. ,'De ambassadeur met zijn echtgenoote. den, beteekent iets, dat heel wat onpleizie- riger is dan iemand voor 't lapje houden. En al kan men tot iemand zeggen: „Je bent de sigaar", hij zou heel gek opkijken als men hem toevoegde: „Je bent het sigaartje", zelfs al was de ramp kleiner dan in het eerste geval en ofschoon sigaartje een overigens zeer gebruikelijk woord is. Een leugentje is volstrekt geen kleine leugen, zooals een vreemdeling wellicht meenen zou, maar meestal een leugen om bestwil. Voor buiten landers is het ontzaglijk moeilijk om in dit gedeelte der Nederlandsche taal thuis te ge raken en ik vond het dan ook heel logisch, toen iemand, die maar heel weinig ^an onze taal verstond, al had hij die ook veel hooren gebruiken, in de tram op de vraag van den conducteur: „Eentje?" antwoordde: „Neen, tweetje". Wat een stevige zus is, begrijpen we allen, toch zegt Potgieter van een preutsch meisje, dat ze een Menistenzusje is en volkomen terecht. Iemand die 's avonds een blokje om gaat, maakt echter geen o m, maar een ommetje. En wanneer hij dan ae verzoeking niet kan weerstaan een kroeg binnen te loopen, kan het zelfs een slippertje worden, ofschoon hij wel en deugdelijk op het pad der braafheid geslipt is. Is het ook niet eigenaardig, dat men van iemand die extra hard gaat rijden, altijd zegt, dat hij er een vaartje in zet, terwijl men toch nooit een trein in volle vaartje ziet aankomen! Het tegengestelde hiervan is, dat men voetje voor voetje vooruitkomt, ook al draagt men maat 59 met pijn. Als men den aard van zijn vader heeft, kan dit stellig ook lofspraak inhouden, ik betwijfel echter of iemand het als zoodanig zal opvatten, wanneer men van hem zegt, dat hij een aardje naar zijn vaartje heeft. Een kind met een lamme hand is heel iets anders dan een kindje met een lam handje, hoewel men zou verwachten, dat het laatste eenvoudig een zekere graad van medelijden uitdrukt. En waarom zegt nooit iemand: „Ik kreeg een stand, toen ik zoo laat thuiskwam en als vader- er van hoort, zal die muis wel een staart hebbe^?" Ik kan begrijpen, dat men van halvemaantj es spreekt, wanneer men daarmee betrekkelijk kleine broodjes 'be doelt, maar waarom zegt men dan nooit: net Kruis en het halvemaantje, hóéwei de veld- teekens der Mohammedanen toch ook niet zulk een geweldigen omvang hadden? Als iemand zegt: „Ik zou er geen been in zien om hem beentje te lichten", mocht men toch verwachten, dat de twee bijna ge lijkluidende woorden op eikaars plaats zou den staan, daar blijkbaar in het laatste ge val het lichaamsdeel en in het eerste een bot uit het vleesch bedoeld wordt. Op het schaak- en dambord doet men een zet, maar als men iemand een duw geeft, waarvoor veel meer kracht noodig is, dan heet dat een zetje. Indien men tot een persoon zegt „dat was op 't randje", denkt men klaarblijkelijk aan Tijdens den jongsten voetbalwedstrijd tusschen de bekende Engelsche clubs „Arsenal" en „Chelsea" kon men deze aanhangster van „Arsenal" aanschouwen die aldus met het complete team van haar geliefde club wegliep een afgrond, Waarin hij bijna viel. Toch is daaraan stellig geen randje, naaar een kei harde rand. Grappig is ook, dat men er zeker van kan zijn, wanneer men op zijn vraag naar een bepaalden afstand tot ant woord krijgt: „een ketierke", dit veel langer dan een kwartier loopens zal zijn. Als men iemand aanbiedt om een handje te helpen, verwacht de aangesprokene vast niet, dat dit slapjes zal gaan en zeker niet, dat men de handjes uit de mouw zal steken. Eed militair, die het heeft over zijn slaapje* be doelt daar heel wat anders mee dan de oude juffrouw, die met haar poesje op haar schoot een dutjè doet. In de Camera Obscu- ra noemt een dienstmaagd den zoon des hui zes „een heertje", maar ze meent er vol strekt niet mee „een kleine meneer". Zoo zou ik kunnen doorgaan. Ik heb alleen willen aantoonen, dat een verkleinwoord lang niet altijd aan zijn naam beantwoordt. Indien me dit gelukt is, dan kan ik er thans een streepje bij zetten oftewel een speldje bij steken. Den Haag. Dr F. C. Dominicus. OVERIJSEL IN 1948 TOLVRIJ? Men tracht de nog in Overijsel aanwezige talken, n.L. die te- Ommen, Dalfsen en Has selt op te heffen. Ged. Staten hopen dit per 1 Jan. 1948 voor elkaar te hebben. 10—15 JAAR RENTE EN DAN UITKEERING INEENS Thans zijn van» officieele zijde regelingen bekend gemaakt volgens welke de Regeering particuliere bouwers bijspringt om Zonder financieele tekorten woningen te bouwen. Het Rijk zal gedurende 1015 jaren de rente vergoeden over het bedrag tusschen de exploitatiewaarde (de rendabele bouw kosten) en de werkelijke bouwkosten, daar na zal een uitkeering ineens van het op dat tijdstip alsnog bestaande verschil plaats vinden. Van de door den minister vastgestelde huur mogen-als exploitatielasten behalve de gebruikelijke kosten van belasting, water verbruik, assurantiën, huurderving en in- VERBETERING STATIONS TE A'DAM EN UTRECHT De Ned. Spoorwegen streven bij den op bouw van het bedrijf niet alleen naar ver-, betering van het reizigersvervoer, maar ook naar uitbreiding van het goederenvervoer. Het oude rollend materiaal zal geleidelijk vervangen worden door nieuw van groote uniformiteit. Het zal, zooals gemeld, mogelijk zijn reeds per 4 Mei een zeer frequente dienstregeling uit te voeren, waarbij in sa menwerking met het wegvervoer het aantal zitplaatsen belangrijk zal zijn uitgebreid en stoomtreinen tusschen de electrische zullen worden ingelascht. De groote aantallen bin nenkort gereed komende autobussen zullen op de trajecten, welke nu nog niet voldoende door het railverkeer kunnen worden be diend, het tekort aan zitplaatsen verminde ren. Tevens zal gezocht worden naar een op lossing van de moeilijkheden bij enkele sta tions wat betreft de uitgaande reizigers. Het station A'damC.S. zal bij in- en uitgangen worden verbouWd, terwijl in Utrecht een A.K.U. gaat volgende week feestvieren Kunstzijde Unie bestaat dan een kwart eeuw. Op 20 Jan. zal het een kwart eeuw gele den zijn, dat in de fabriek van de Alg. Kunstzijde Unie N.v. te Ede de eerste ver koopbare draad gesponnen werd. Dit zilve ren jubileum zal feestelijk worden gevierd. Rappe handen zijn reeds geruimen tijd bezig om het voorgevelfragment met de groote toegangspoort feestelijk aan te kleeden, ter wijl kleurige lichtzuilen het enorme fa briekscomplex des avonds luister zullen ver- leenen. De grondvester van deze industrie, was dr Jacq. C. Hartogs, die in 1932 in Zwit serland overleed. De fabriek in Ede is een der grootste in Europa en verwierf zich een wereldreputatie. Van 2025 Jana zal het fa briekscomplex dagelijks van des morgens 9 uur af open staan voor publieke bezichti ging, terwijl op 20 Jan. van 3.305 uur re ceptie wordt gehouden. Daarnaast worden een winkelweek en revuevoorstellingen ge houden. nieuiwe tunnel ontworpen is tegenover Hotel Terminus. Hierdoor zal het te drukke verkeer in de bestaande reizigerstunnel worden ont last. Tenslotte zal de spoorbrug over de Maas bij Hedel dadelijk na de opening in gebruik worden genomen met het inleggen van stoom treinen naar Den Bosch. DR. E. REESER KRIJGT Z'N ONTSLAG Dr E. Reeser is met ingang van 1 Aipril a.s. eervol ontslagen als Regeeringsadviseur voor de muzièk bij het dep. van O. K. en W. Verdere berichten ^ver reorganisatie van dit departement zijn ten deele voorbarig en ten deele onjuist. casso ook worden gerekend 12 pet van de huur voor onderhoud en 7 pet van de huur voor risico. De netto-huuropbrengst wordt dan geacht te zijn de annuïteit over 50 jaren van de rendabele bouwkosten tegen een door den minister vastgestelden rente voet. Deze rentevoet zal zooveel mogelijk gelijk zijn aan de gemiddeld geldende hypotheekrente. Het besluit, dat getiteld is „financie rings- regeling Woningbouw 1947" en dat in wer king zal treden op den dag zijner afkondi ging in de St. Crt (hetgeen nog niet heeft plaats gehad. Red.), vermeldt voorts de regelingen, die getroffen zijn voor het ver- Ie enen van voorschotten ten behoeve van het verstrekken van geldleenongen onder verband van tweede hypotheek en voor de wijze van aanvragen der bijdragen en voor schotten. De bijdragen, welke worden toegekend bij beschikking van den minister, zullen in den regel slechts worden verstrekt voor wo ningen, die niet grooter zijn dan 500 mi3. Ook voor woningen met bedrijfsruimten kan dit besluit worden toegepast, maar dan zal de bedrijfsruimte eveneens niet meer dan 500 m3 mogen zijn. Aanvragen op grond van deze regeling moeten worden ingediend bij de gemeenten, waar men wil gaan bouwen. De gemeente besturen zullen enkele weken na de bekend making van dit besluit over de noodige for mulieren kunnen beschikken. LONDENSCHE CHAUFFEURS GAAN ZATERDAG WEER WERKEN. Zaterdagochtend zullen de Londensche chauffeurs, na een staking van elf dagen, weer aan het werk gaan. Het comité „Oranjetocht BaarnSoest" is druk in de weer een organisatie te scheppen om de talrijke verwachte „teekenaars" in „goede banen" te leiden. Gemeentewerken van Baarn en Soest maken reeds thans de richtingwijzers en aanduidingen. Met een bloem in het knoopsgat, is de 74-jarige socialistische, Fransche premier, Leon Blum, te Parijs teruggekeerd. Hij is de man van den dag, want in zijn porte feuille bevindt zich een stuk, zwart-op-wit, dat de Fransche aspiraties van een halve eeuw terug verwezenlijkt: Engeland en Frankrijk sluiten een overeenkomst, vormen een alliantie, als een waarborg voor Ma rianne's veiligheid op het continent! Het tweede belangrijke feit van den dag: de socialist Vincent Aur.iol is benoemd tot pre sident van Frankrijk, welke verkiezing mo gelijk werd, dobrdat de communistische fractie besloot zijn candidatuur te steunen. Slechts bij de verkiezing van een president, hebben de leden van den Conseil gelijke rechten als die van de Assemblée.Nationale, die tezamen het parlement vormen. Van te voren werd beraadslaagd door de voorzit ters der parlementaire fracties over het voor stel, om de verkiezing van den president bij geheime stemming te doen plaats vinden en de candidaat moest, om verkozen te worden, de absolute meerderheid der stemmen op zich vereenigen. Auriol slaagde daarin, want hij werd reeds in de eerste ronde verkozen met een meerderheid van 10 stemmen. Voor wat parlementaire ervaring betreft, is Auriol ,oude rot" in het vak, immers hij was gedurende dertig jaar lid van het parlement en zelfs minister van staat onder het ka binet Bidault; gedurende den oorlog aan vankelijk gevangen gezeten, slaagde hij er naar Londen te ontkomen. Auriol won de eindspurt om het presidentschap, terwijl er vijf racers achter hem aankwamen, Cham- petier de Ribes van de MRP, Jules Gasser (radicaal), Michel Clémenceau, zoon van een beroemd vader, de „Tijger": de arts Edmond Dubois en een bekende figuur uit de studen tenwereld, zegt Reuter, namelijk Ferdi nand Loppe, die de laatste twintig jaar bij elke presidentsverkiezing candidaat was ge weest. Veel meer dan een aanwijzing voor de toekomst, nu de communisten óók hun stem op Auriol uitbrachten, kan men er niet zien, want de bevoegdheden van een president der Fransche republiek zijn uiterst gering. Hij is de bij uitstek decoratieve figuur en heeft slechts het recht enkele hooge functionarissen te benoemen en op voorstel van den Hoogen Raad der magi stratuur de leden der rechterlijke macht. Naast den premier, is de president der Fransche republiek een schimmige figuur, die ambtshalve zijn handteekening onder de hem voorgelegde decreten plaatst. Herinne- wij er nog aan, dat reeds een dag vóór -'e presidentsverkiezing, toen het ging om de bezetting van aniere hooge functies, Cham- •etier de Ribes van-de katholieke Mouve ment Républicain Populaire (MRP) tot voor zitter van den Raad der Republiek en Vin cent Auriol tot voorzitter der Fransche Nationale Assemblée gekozen werden en deze laatste dus nu waarschijnlijk als voor zitter van de Kamer door Herriot zal wor den vervangen. Het kabinet Blum, dat slechts tot aan de verkiezing van een president zou aanblijven, heeft dan ook prompt daarop zijn ontslag ingediend; Blum dus premier af! Echter, nu hij uit Engeland met een prachtig cadeautje van Attlee is teruggekeerd, is de kans op voortzetting van zijn premierschap gunstiger geworden, maar in ieder geval moet nu eerst een permanente regeering worden gevormd. Toen omstreeks half No vember, de 26 millioen Fransche mannen en vrouwen vqor het eerst sinds de bevrijding, een parlement kozen, verwierven de com munisten de grootste zetelwinst, waartegen over alleen de MRP een dam wist op te werpen. Na de verkiezingsuitslagen nam de katholieke MRP-man, Bidault, zijn ontslag als premier en deden de communisten alle moeite met de socialisten tot een accoord te komen, maar bracht de communistische lei der, Maurice Thorez, het toch niet tot het premierschap. Na heel wat gekrakeel, wer den wij tenslotte toch nog verrast met een kabinet Blum, die met 575 van de 590 stem men tot premier verkozen werd en den steun verwierf van alle partijen. Hij ging in zee met een kabinet alleen uit socialisten bestaande. Zijn jongste maatregelen op het gebied der binnen- en buitenlandsche poli tiek liggen nog te versch in het geheugen, zoodat wij Blum's verdiensten ten aanzien dezer punten thans onbesproken laten. Zijn krachtig optreden tegen de Vietnameezen, zijn „redt den franc politiek", „vierjaren plan", de maatregelen voor prijsverlaging van alle industrie- en landbouwproducten, brachten hem weer voor het forum der we reldopinie. Slechts één punt willen wij hier nog even nader belichten, de reis van Blum naar Attlee, die vlak vóór Moskou tot een politiek succes heeft geleid, dat geen voor ganger heeft kunnen presteeren. Met nog geen honderd Volkenbonden of V.N.'s voelt Frankrijk ziqh veilig tegenover een aan den ketting gelegd Duitschland, dat, door, welke politieke „neu-orientierung" dan ook, toch weer een gevaar kan gaan vormen. Een verdrag met Engeland, dat directen steun belooft om nieuwe aanvallen van Duitsch land te voorkomen en Frankrijks veiligheid te handhaven, is dan ook vooral van groote psychologische beteekenis. In 1944 sloot Frankrijk een verdrag met de Sowjets, thans krijgt het er een met Engeland, alles binnen het kader der bepalingen van het handvest der Ver. Naties. Wie de tegenstelling kent inzake de politiek van Engeland en Frank rijk na den eersten wereldoorlog, en weet, dat het de Engelschen waren, die aandron gen op het terugtrekken der troepen uit Rijn- en Ruhrgebied, waardoor Frankrijk zich opnieuw bedreigd ging voelen, zal be seffen, dat Marianne het gevoel moet heb ben in de toekomst niet langer alleen te staan, mocht de Duitsche aggressie opnieuw den kop opsteken. Want de economische reconstructie van Duitschland kan een gevaar opleveren, evengoed een tactische nadering van Duitschland met de Sowjets, al ligt dit voorhands niet in de bedoeling der Russen, maar een verscherping in tegen stelling Amerika en Rusland is voor Frank rijk ook ongewenscht. Hoe Rusland op dit „Fransch-Engelsch" bondgenootschap zal reageeren, is nog niet met zekerheid te zeg gen. En misschien voelt Amerika dit bond genootschap wel als een lichte ontheffing van de al te zware verantwoordelijkheid voor de privé-politiek op het continent. Iets losser zal de band Amerika-Engeland er wel door worden. Op binnen- en buiten- landsch front der politiek heeft Blum met deze overeenkomst (in embryonalen toe stand) winst geboekt en, onverschillig wie in Frankrijk thans het roer in handen zal nemen, kan men moeilijk van' Blum's plat form afspringen. De bloem in het knoopsgat heeft hij eerlijk verdiend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3