Sociaal recht, ook voor onze verplegenden Ds J. Swijnenburg over de Jehova's Getuigen „Jonge Kerk" hield streekappèl te Oegstgeest I NIEUWE LEIDSCHE COURAMT DONDERDAG M JANUARI 1M» Stadsnieuws Chr. vakorganisatie ook hier eereplicht ,.De arbeider is zijn loon waardig", dit Schriftwoord is onder de verplegenden welbekend, doch zij worden er zelfs in de Chr. instellingen van barmhartigheid niet naar behandeld, aldus de heer C. J. van Cittert in zijn openingswoord van de gis teravond in „Liberty" gehouden vergade ring van de vakgroep „Verplegenden" van den Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel De heer C. de Bruyn, lid van het hoofd bestuur. heeft vervolgens een causerie ge houden, waarin hij de noodzakelijkheid van Chr. vakorganisatie op grond van beginsel aantoonde. Alhoewel vakbeweging en ver pleging vaak het tegengestelde schijnen, doordat het bij de één gaat om hoogere loonen, vacantie, kortom om betere sociale toestanden en bij de ander om liefde en barmhartigheid tegenover de lijdende menschheid, toch kunnen deze begrippen samengaan. Spr. wees er in dit verband op, dat het N.V.V. slechts plaats heeft voor Christus-belijders, doch Christus zelf verre houdt van haar organisatie. Vervolgens sprak de heer de Bruyn over het sociale recht van de verplegenden en vergeleek deze van vóór den oorlog met die van een Kniertje van Herman Heijermans. Thans nu. er alle wegen een tekort is geko men aan verplegend personeel en de Chr. werkgevers niet uit zichzelf komen tot ver betering van sociale toestanden, zijn wij wel verplicht bij de Regeering hulp te gaan zoeken. Het zou toch eigenlijk zóó moeten zijn, dat de Chr. inrichtingen van barm hartigheid op dit gebied een voorbeeld gaven. Spr. bepleitte een georganiseerd overleg, steunende op vertrouwen tusschen werkgever en werknemer. Over het algemeen, zoo vervolgde spr., wordt het verplegend personeel veel te laag gewaardeerd. Na bijna zeven jaar studie en een jaar opleiding voor wijkverpleeg sters, hetgeen haar f 2000 kost. levert haar betrekking ongeveer 15001800 gulden op. Zij kan zeer waarschijnlijk 25 jaar dit zware beroep volhouden, waarna zij een pensioen ontvangt van 500—600 gulden per jaar. Deze toestanden hebben tot het groote tekort van verplegend personeel geleid en zoo komt het, dat alleen in Den Haag bijna 2000 menschen wachten om in een zieken huis te worden opgenomen. Tenslotte wees spr. op de verbeteringen, welke reeds waren tot stand gekomen en andere, welke in voorbereiding zijn. Zoo is eindelijk met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1947 bij K.B. de 51-urige werkweek ingesteld, welke op 1 Jan. .1948 wordt ge volgd door de 48-urige werkweek. Spr. NED. REISVEREENIGING Het ijrverige bestuur van de afd. Lei den der Ned. Reisvereeniging heeft den leden op de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar, gehouden in „De Vergulde Turk", een mooien avond bezorgd. Nie mand minder dan de bekende kunsthisto ricus de heer H. Felderhof, heeft de tal rijke aanwezigen doen genieten van al het fraais, dat Czeoho-Sloyakia den buiten staander vermag te bieden. Nadat de voorzitter, de heer J. J. v. d. Horst, allen een gelukkig nieuw jaar had gewensoht en verschillende toe komst plannen had ontvouwd, sprak de heer Felderhof over land en volk van Ozecho-Slovakia, de zeden en gewoonten kunstzinnigheid en geleerdheid van dit volk, alles aan de hand van fraai ver zorgde filmopnamen. Op onderhoudende wijze sprak de heer Felderhof voorts over Katno Hora, als oude stad, terwijl ook het lentelijike Praag met zijn vele monu menten en kerken. Een hartelijk applaus en een welge meend dankwoord vormden een juiste be looning voor hetgeen de heer Felderhof den leden dezen avond had geboden. Onderwijsvernieuwing De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U., secretaris van den Onderwijs raad en lid van de Tweede Kamer, sprak in de receptiekamer van de stadszaal over onderwijsvernieuwing. Spr. legde er den nadruk op, dat de huidige drang naar die vernieuwing on derdeel is van de voortstuwing op ieder terrein, die ook na den vorigen oorlog merkbaar was. Hij achtte de vele pogin gen tot het inslaan van nieuwe wegen in het onderwijs begrijpelijk, doch geens zins alle geslaagd of zelfs gerechtvaar digd. Uiteraard zijn er steeds op ieder terrein factoren, die verandering behoe ven, doch dit dient een geleidelijke ver andering te zijn, die niet voorbij gaat aan het reeds bestaande, doch daaruit voort komt. Ons onderwijs is in het algemeen goed, en de wenschelijke veranderingen behoeven, zoo zij ingevoerd worden, niet direct een geheel nieuwe wetgeving mede te brengen, aangezien de bestaande ruim gelegenheid geeft tot van het normale afwijkende stelsels. De paedagogen moeten er zich voor hoeden in de fout te vervallen, de psy chologie als basis voor de opvoeding te gebruiken. Verder moet in het oog wor den gehouden, dat de vórming van de jeugd op nieuwe terreinen steeds een zwaarder belasting beteekent van de reeds overladen jeugd of het laten vallen van bestaande programmapunten, die echter geen van alle overbodig zijn. Spr ging de situatie op de verschillende scho- lengroepen na en legde daarbij den na druk op het belang van het Christelijk onderwijs. Iedere onderwijsvernieuwing moet be ginnen bij de kweekschool, en in dit ver band moet worden opgemerkt, dat de toe vloed van nieuwe leerlingen naar die kweekschool ontstellend gering is. De onderwijzers hebben de taak, d^ze toe vloed te stimuleeren door den leerlingen de mooie zijden van het onderwijzend be roep duidelijk te doen zien. Spr. besloot na een overzicht van de situatie op hooger onderwijsgebied met een kort woord over de UNESCO, in welks vergaderingen, waarvan de waarde op zichzelf problematiek geacht kan worden, de Christelijke inzichten zeer zeker gehoord moeten worden. deed een dringend beroep op alle verple genden om zich bij de Chr. organisatie aan te sluiten. De heer de Bruyn eindigde met de leuze: In het vaandel van de Chr. Vakbeweging, „Voor Christus en sociaal recht". Op deze causerie volgde een langdurige gedachten- wisseling. JAARVERGADERING KON. NED. MIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE De afd. Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plant kunde heeft gisteravond in ,,Het Gulden Vlies" een ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Jonker, open de met een kort woord en nadat de se cretaris, de heer G. Kromdijk de inge komen stukken had gelezen, heette hij de nieuw benoemde bestuursleden harte lijk welkom. Vervolgens richtte spr. zich tot de af getreden bestuursleden en in het bijzon der tot den heer J. Mater, die gedurende 25 jaar 2en secretaris is geweest. Gezien zijn groote verdiensten werd hij tot lid van verdienste benoemd, hetgeen onder applaus geschiedde. Tevens werd den ju bilaris een diploma van de afd. Leiden en van het Hoofdbestuur overhandigd. De heer Mater heeft met een toepasse lijk woord den spreker beantwoord. Ook de heer A. Galjaard heeft dank gezegd voor de prettige samenwerking. De voorz. deelde hierna mede, dat de Prins Bernhard-boom, welke in de Leid sche Hout was geplant, in den bezettings tijd is verdwenen. Spr. stelde voor een nieuwen boom te doen planten. Dit voor stel werd aanvaard. Het jaarverslag van den secretaris was zeer uitvoerig. De afd. telt thans 180 le den. Volgens de gegevens van den pen- Het bestuur van de Ver. van Studenten in de Theol. faculteiten in Nederland in een geanimeerd gesprek met prof. dr. W. J. Kooiman te A'dam (2e van rechts), die den wijdings- dienst ter opening van het Interacademiaal Theologencongres leidde. ningmeester bleek er een batig saldo aan wezig te zijn van f 478,71. De begrooting van 1947 werd vastgesteld op f 1054, 71. Tot lid en pl. vervangend lid werden benoemd de heeren J. H. Riemens en C. L. Riemens. De heer J. Jonker «heeft ver volgens in gevoelvolle -woorden het ver scheiden van den heer M. GLajjaard, voor zitter van den Tuiniers- en bloemenver- eeniging herdacht, waarna eenige oogen- blikken stilte in acht werden genomen Na de pauze hield de heer J. J. Maan dag een causerie over het onderwerp: Welke bloem of sierheesters kunnen wij het best gebruiken om in den winter onze tuinen te versieren. Wij moeten voor Christus' komst bereid blijven Gisteravond hield ds J. Swynenburg m het Wijlkgebouw „Het Schild", een lezing over Jehova's Getuigen. Ds Swy nenburg toonde aan de hand van een door Jeh. Get. verspreid geschriftje aan, wat deze uit Amerika gekomen secte in hoofdzaak leert en waarin hun zienswijze afwijikt van die van de Ned. Herv. Kerk. Spr. begon met er de nadruk op te leggen, dat ook wij veel van deze men schen kunnen leeren. De sekten zijn het, die aan de kerk haar fouten, voorhouden. Veelal terecht leggen Jeh. Get. er de na druk op, dat de kerk te weinig ernst maakt met de verwachting van Christus in deze wereld. Wij weten niet, wanneer Christus onder ons zal verschijnen, maar wij moeten bereid blijven. Fout is, dat Leidsche Luchtvaart Club Zooals de lezer wel reeds bemerkt heeft, is de Leidsche Luchtvaart Club een pro- paganda-actie begonnen, door middel van raambiljetten welke op enkele punten in de stad zijn opgehangen, alsmede op het Gymnasium en de HBS-en. De club, opgericht 12 Mei 1936, en aan gesloten bij de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, kon tot het uitbreken van den oorlog in Nederland rustig en ongestoord werken. Tijdens de bezetting stonden de activi teiten stil, althans voor het oog van de buitenwereld, doch vooral de oudere leden onderhielden regelmatig contact met elkaar en werkten zooveel mogelijk door. Na de bevrijding werd onmiddellijk met den opbouw van de club begonnen, maar vele moeilijkheden stonden nog in den weg, vooral in het begin toen de mate rialen nog zeer schaarsch waren. Hierin kwam direct verlichting toen een Ame- rikaansche Club te hulp kwam en een groote partij materialen van zoo fijne kwaliteit gratis overstuurde. De Leidsche Club is zeker de eenige club in het land, welke dit voordeel te beurt viel. Deze zending was zoo groot, dat deze nog lang niet op is, temeer daar de materialen voor den model-vliegtuig- bouw thans weer normaal verkrijgbaar zijn. De club gebruikt thans het Ameri- kaansche materiaal voor speciale doelein den. Ook onderhoud de club nog steeds het contact met de Amerikaansche club, waardoor zeer interessante gegevens wor den verkregen. Binnenkort verkrijgt de club dan ook gegevens betreffende radio besturing en straalaandrijving.- Over dit laatste is op de clubavonden reeds heftig gediscuseerd en binnenkort zullen op dit terrein door de club proeven genomen worden op modelvliegtuigen. Verder bestaat het programma van de club niet alleen uit modelvliegtuigbouw, maar ook zal veel aandacht geschonken worden aan het theoretisch gedeelte, zoo als aerodamica, de theorie van het ont werpen van modelvliegtuigen, alles onder deskundige en bevoegde leiding, zoodat de leden, na enkele modellen volgens bestaand ontwerp gebouwd te hebben, ook zelf hun modellen kunnen ontwer pen. Vanzelfsprekend zal de club deel nemen aan de vele landelijke en district wedstrijden, terwijl natuurlijk veel be langstelling bestaat voor de internatio nale wedstrijden welke dit jaar gevlogen zullen worden. De luchtvaartenthousias ten uit Leiden zullen dan ook goed doen lid te worden van de Leidsche Luchtvaart Club, waar zij een zeer goeden grondslag vinden, als zij later willen gaan zweef vliegen, of een functie in de luchtvaart' willen gaan bekleeden. Het reglement van de club is thans ge wijzigd, zoodat de voorwaarden voor het lidmaatschap zeer gunstig geworden zijn. Verbond men zich eerst voor het loopen- de jaar. thans kan men 3 maanden can- didaat-lid worden, zoodat men altijd nog terug kan trekken, zonder verplichtingen te hebben. Volledige inlichtingen kan men krijgen bij het secretariaat. Mors- weg 59 of Regentesselaan 3, Oegstgeest. Joh. Got. ons dan niet wijaen op de Waahheid van het Evangelie, maar ons de leer van het Evangelie brengen, zooals Russel die heeft uitgedacht. In deze leer wordt o.a. gezegd, dat de god'deloozen aan het einde van hun leven worden vernietigd, maar niet in een hiernamaals zullen worden gestraft. Zelfs wisten Jeh. Get. de zichtbare komst van Jezus Christus in 1914 aan te- kondigen,. N. a. v. Matt. 24 vindt er volgens hen thans nog een schifting plaats tusschen geloovigen en goddeloozen. Deze leer kan niet overeenstemmen met den zin van het Evangelie, zooals wij die verstaan. De fout, die vaak gemaakt wordt is, dat de tekst buiten haar verband wordt uitge- Aan het einde merkte spr. nog op, dat wij van Jeh. Get kunnen leeren de Bij bel te lezen en bestudeeren DISTRIBUTIE-VARIA Morgen zijn aan de beurt om levens middelen-, versnapering-, tabak- of ge combineerde kaarten te halen de letters C vanaf Cleef t/m. Driessen. VOORSCHOTEN. Zij wier stamkaart als laatste cijfer een 5 aangeeft, komemki aaniperking voor een bon voor schoenen naar keuze, mits zij na Januari 1945 geen bon voor ge wone schoenen hebben ontvangen. Tevens komen kinderen, die in het bezit zijn van een inlegvel GC, GD en GE 605, mits zij in de maand Januari jarig zijn, voor een tweeden bon in aanmerking, welke ech ter geen keuze-bon is. De uitreiking heeft plaats aan het distributiekantoor Treubstraat 9 op Maandag 20 Januari a.s. van 9.3012 uur voor de namen A t/m E. Van 14^—15 uur voor de namen F t/m H. Dinsdag 21 Januari a.s. van 9.3012 uur voor de namen I t/m M. Van 1415 uur voor de namen N t/m P. Woensdag 22 Januari a.s. van 9.3012 uur voor de namen Q t/m V. Van 1415 uur voor de namen W t/m Z. Federatie van Buurtvereenigingen Gisteravond heeft de Federatie van Buurtvereenigingen in ,.De Harmonie" haar algemeene ledenvergadering gehouden o.l.v. den heer H. M. Verhulst, die zijn vreugde uitsprak, dat nagenoeg alle buurtvereeni gingen bij de Federatie waren aangesloten, en onder applaus deelde hij mede, dat thans ook de buurtver. „de Goede Woning" en „Vogelwijk" waren toegetreden. Nadat de wnd le secretaris, de heer A. Crama het jaarverslag 1946 had voorge lezen, waarbij bleek dat 24 buurtvereeni gingen met 5007 leden bij de Federatie waren aangesloten, bracht de 1ste penning- meesteresse, mevr. E. M. ChaudronBos, het financieel verslag uit; er was een batig saldo van f 97.31. Aangezien er geen tegen- candidaten waren, werd op voorstel van de buurtver. „Het fruitkwartier", de heer H. M. Verhulst bij acclamatie als len voorzit ter herkozen, terwijl als bestuursleden wer den herkozen de heeren A. Crama, J. Sil vester en in de vacatures der heeren J* Polmann en B. Staal werden gekozen de heeren J. Rosdorp, P. Breddels en A. N. Mank als len secretaris. Het voorstel tot aanvulling van het Huis houdelijk Reglement met een artikel; ge redigeerd als volgt: De lederen vergadering kan, desgewenscht overgaan tot benoeming van een Beschermheer der Federatie van Buurtfereenigingen", met algemeene stem men aangenomen, evenals het voorstel tot instelling van een „Commissie Voorlich tingsbureau" (adviesbureau), waarvan tot leden werden benoemd de heerenN. J. Smit voorzitter „Tuinstadwijk", G. F. Lan- dee voorzitter „Haagwegkwartier", P. Breddels en J. van Harteveld. Besloten werd een eigen orgaan uit te geven, voorloopig met een oplaag van 4000 exemplaren en dat den titel zal dragen: „De Sleutelstad". De commissie van het orgaan zal bestaan uit de heeren: N. Tim mermans, W. v. Rumpi, W. A. Devilee, J. Silvester en J. Crama. Omtrent de feestviering van 5 Mei 1947 en „de Blijde Gebeurtenis" zullen nog nader besprekingen worden gehouden Tenslotte werden tot leden eener commissie van ar bitrage benoemd de heeren mr M. H. Goud smitA. v. d. Pomp, directeur K en O., W Zwart, W. v. Zonneveld secretaris Bond v. Speeltuin ver.. N. v. Eecke, mej. M. Ruth directrice Volkshuis, A. M. Blauw Oud, dir. Gem werken, D Vijlbrief hoofdbestuurslid speeltuinver. A. B. Mulder en J. de la Bije. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus F. J„ zn van H C van den Bos en W. van der Fluit; Gijs- bertha B, dr van H E van der Heide en G Sorgdrager; Joseph us C Ph M, zn van J A L Rosdorff en W J J van den Bosch; José, zn van A Moens en J de Kraker; Hillegonda, dr van L van Es en A Chris- pijn: Maria W, dr van A van Gent en P Brouwer; Jan J, zn van A W Thöne en B M Siemens; Johanna M. dr van J T Rodewijk en H M van Klink; Maria, dr van H Slootweg en M Hassefras. Bezielende rede van den heer Van Genderen Woensdagavond werd in de Irene-zaal te Oegstgeest een bijeenkomst gehouden voor de Hervormde jeugd, waar als spre ker optrad de secretaris van den Herv. Jeugdraad, de heer A. J. van Genderen uit Amersfoort. Na een korte inleiding van den plaat selijken voorzitter, was het woord aan den spreker, die er op wees, dat de vraag, die op het oogenblik aan de orde is: Wat verwachten -wij van de „Jonge Kerk", een vraag is, die wij moeten uitspreken en die voor iedereen zin moet hebben. En dan moeten wij verwachten, dat het mes er diep wordt ingezet. Wat wij van de „Jonge Kerk" verwachten is datgene, wat God van zijn jonge kerk verwacht. Er zijn er duizenden in en buiten de Kerk, die redeneeren, dat het thans geen tijd is om dergelijke dingen te behande len. Het is veel belangrijker, hoe wij in den nood en de armoede de touwtjes bij elkaar kunnen houden. De Kerk is voor velen dan ook niet meer belangrijk, om dat men er geen perspectief in ziet. Niet de Kerk is dood, maar de men schen. De menschen hebben te weinig profetische getuigenis. Alle dingen in de wereld moeten opgelost worden van uit de Kerk. Tijdens den oorlog, ging dat wel, de menschen luisterden toen naar de goede raadgevingen, maar nu is er op de wereld geen liefde meer voor de Kerk Gods. Wij moeten de Kerk leeren verstaan. Zij heeft een taak, een opdracht, t.a.z. van ons volk. Stuk voor stuk zijn we sol daten van het leger van J. C„ en in ge hoorzaamheid èn volgzaamheid. Dat heb ben wij haar duidelijk te maken. En dat leert men den mensch persoonlijk, niet de massa. Spr herinnerde er verder aan, dat er duizenden zijn, die aan God hun getui genis hebben afgelegd, verschillende din gen beloofd hebben, en die gelofte is ge weest als een eed. Hoevelen zijn er niet die dit spontaan hebben gedaan, maar zich onttrekken aan de consequenties? Een straf hiervoor zal zeker komen. Als we de dingen zoo bekijken, dan kunnen we niet met de zaak spelen. Hierna ging spr over tot het tweede gedeelte van zijn causerie: Wat dan wel onze plaats is in het Kerkelijk leven? Wij moeten bewust betrokken zijn bij het wel en wee van de Kerkè Wij moeten mee strijden en mee worstelen om een uitweg te vinden. Dit vraagt echter be zinning en daarom moeten wij den Bijbel tot ons laten spreken en leeren begrijpen. Spr vertelde, hoe vaak de menschen al leen maar op geruchten afgaan en wat betreft de Synode, er ontzettend veel wordt gelasterd. De kwesties moeten van alle kanten bekeken en besproken wor- dèn, voordat wij critiek mogen géven, en dan moet deze altijd opbouwend zijn, Als Jezus Christus ons oprooept om hem te volgen, dan kunnen teleurstellin gen en moeilijkheden geen vat op ons hebben, dan zien wij allen naar de uit eindelijke bevrijding vóór ons. Spr ein digde met de woorden: God roept ons tot de daad, en wij moeten aan Zijn roep stem gehoor geven. Na de pauze werd er een film vertoond over het jeugdkamp den afgeloopen zo mer, waar vooral de groote gemeen schapszin tot uiting kwam. Hierna was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5