$lituw jCriitsrl# (Êtmmttf Den Haag deponeert z'n wenschen te Londen Bemanning van de „Lilia" verliet het schip DE „PEN GUN" „Republiek" blijft Linggadjati accepteeren lDist Tl DINSDAG 14 JANUARI 1947 üe Serie, ïe Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 524 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. verb. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting. Telefoonnummers: Dir. en Red. 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Chef-Redactie voor Leiden en Omstreken B. VAN DER ROS „Statüuaslirb is oljeMeuert myn bert in leyfjenspoet" INZAKE DE VERGOEDINGEN VAN DUITS CHLAND Hedenmiddag is aan de plv. ministers van Buitenl. Zaken der „Groote Vier" te Londen overhandigd het memorandum van de Ned. Regeering nopens het beleid door de geallieerde mogendheden, t.a.v. Duitsch- land te voeren. Het hoofddoel, dat Neder land t.a.v. het Duitsche vraagstuk nastreeft is: het scheppen van afdoende waarborgen ter verzekering van vrede en veiligheid eenerzijds. en van noodzakelijke waarborgen voor het herstel van het economisch leyen van Nederland en van de welvaart van Duitschland, voor zoover die voor de alge- meene welvaart van Europa en van de we reld vereischt is, anderzijds. Hiervoor acht Nederland allereerst noodzakelijk een ge meenschappelijk beleid voor alle bezettings zones en t.z.t. beperking der militaire be zetting tot een aantal strategische gebieden en punten. Als natuurstaat zal Nederland ten nauwste betrokken moeten worden bij het opstellen van het voeren beleid. Tevens moet een minimum aan economisch en sociale bestaanszekerheid aan de Duitsche bevolking worden gewaarborgd, alsook een behoorlijke voedselvoorziening. Nauwkeurig zal moeten worden toegezien op het denazi- ficatiebeleid en op het noodzakelijk herstel van de vrijheid van meeningsuiting in Duitschland Vereischt is ook een, desnoods voorloopige volkstelling, teneinde inzicht te verkrijgen in de structuur van de Duitsche bevolking, terwijl eveneens een onderzoek naar de Duitsche welvaartsbronnen ge- wenscht is. Het ligt in de rede, dat het in het belang van den vrede en de veiligheid zal zijn, een statuut voor Duitschland te ontwerpen, dat duurzaam zal zijn en bestand tegen de fluctuaties van de internationale politiek. In politiek opzicht zal gewaakt moeten wor den tegen herleving van het Pruisisch-Duitsche nationalisme en van de Duitsche zucht naar wereldverovering. Als staatsvorm ware de Statenbond, zooals Duitschland kende van 1815 1866, te verkiezen boven den Bondstaat. In economisch opzicht vereischt bindende af spraken tusschen de bondgenooten, alsmede het bevorderen van een economische ontwik keling in Duitschland, die het voeren van een agressieve economische politiek aan banden legt. Hiervoor is noodig decentralisatie van de Duitsche economie. Strenge contróle op de Rijn- en Roergebieden blijft noodzakelijk, zelf3 een geallieerde bezetting voor langeren duur dan voor het overige deel van Duitschland. T.a.v. het Saargebied heeft de Ned. Regeering volledig begrip voor de Fransche desiderata, doch een beslissing moet worden genomen in overleg met de overige Westelijke buur landen. Het herstel van de schade, welke Nederland geleden heeft, zal tot uitdrukking moeten komen in herstelbetalingen. De bezet- tingskosten zullen zooveel mogelijk beperkt moeten worden en ten volle door het Duitsche volk moeten worden opgebracht. Ook de kosten van wederopbouw moet Duitschland dragen. Met memorandum dringt voorts aan op het voorzichtig" ontmantelen en afvoeren van fabrieksinstallaties en wil die beperken tot wapenfabrieken alléén. Op duurzame ontwapening van Duitschland, toelating van alléén fiscale tarieven voor in voerrechten voor de Duitsche industrie, het opstellen van maxima voor de productie van die industrie, instelling van een Bedrijfs organisatie, om de aggressieve industrieele mentaliteit op effectieve wijze te bevorderen, staat het memorandum voorts voor. Nederland moet zijn landbouwproducten op de Duitsche markt kunnen brengen, en Duitschland zal in de Europeesche houtvoor ziening moeten worden ingeschakeld. Duitschland moet zeescheepvaart en scheeps bouw behouden, doch zich voorloopig tot kust vaart beperken. De Duitsche handelspolitiek dient in het kader der Europeesche samen werking te worden gebracht. In dit verband overweegt de regeering de mogelijkheid van het afsluiten van een handelsverdrag. Sanee ring van het Duitsche geld- en financiewezen op korten termijn is gewenscht. De oude schulden zullen met de reëele mogelijkheden in overeenstemming gebracht moeten worden. Geen amnestie voor politieke delinquenten Eén der bladen meldde dat ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, zeer waarschijnlijk aan politieke delin quenten amnestie zou worden verleend. Naar de Nieuwe Leidsche Crt van officieele zijde verneemt is hier geen sprake van. Dr A. Plesman, dir. der KLM, wordt van daag in Londen verwacht voor belangrijke besprekingen met Br. luchtvaartautoriteiten 1 APRIL DE TURF VRIJ In tegenstelling tot een vroeger gepubli ceerd bericht verneemt de Nieuwe Leid sche Crt, dat met ingang van 1 April as. turf bonvrij verkrijgbaar zal zijn. De pro ductiegebieden in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel leveren n.l. zeer groote hoeveelheden af. Nadat de bemanning van de „Doris Rijkers" opnieuw onze goede naam op het terrein van het reddingswezen had bevestigd, door in twee moeilijke reizen alle 17 koppen van de „Lilia" af te halen, moest het 2000 ton metende Deensche schip aan zijn lot worden over gelaten. Het wordt dan ook als verloren beschouwd. MOEILIJKE REDDING DOOR DE „DORUS RIJKERS" De geheele bemanning heeft thans het bij Den Heldor gestrande s.s. „Lilia" verlaten, diat in een hopelooze situatie verkeert. De „Lilia" is niet, zooals aanvankelijk ge meld, een Zweedsch, maar een 1506 brt. métend Deen9oh ss. van de fa. J. Lanritzen uit Kopenhagen en op weg van de Engel- sche haven Fowey naar Helsinki met een lading porsel eina arde voor Finland. Gistermorgen had de „Dorus Rijkers" reeds dertien loden der bemanning van boord ge haald, doch vier bleven er neg aan boord in een laatste poging om het schip te be houden. De hooge zeeën maakten het werk van de sleepbooten „Voorwaarts" en „Nes tor" echter bijna onmogelijk en zij liepen de haven van Den Helder binnen om beter Prof. Weyer lid van de C.-G.? Prof. G. A. P. Weyer, hoogieeraar in de tropische staathuishoudkunde te Utrecht, heeft op verzoek van de Regeering zijn be zoek aan Amerika onderbroken en is in Ne derland1 teruggekeerd. Prof. Weyer, die in de V.S. een officieele opdracht vervulde, zal de Regeering van. ad vies diienen in de economische moeilijkhe den, die in de Qverzeesohe G ebi edisde elen heersohen. In dit verband wordt zijn naam genoemd1 als lid van de Commissie-Generaal. Parlementaire Commissie in West-Indië gearriveerd Besprekingen met de Staten van Suriname. De Nederlandsche parlementaire commis sie is Zondag j.l. te Paramaribo gearriveerd. Gisteren hadden de leden een samenkomst met gouverneur Brons en met de leden der Staten van Suriname. De commissie is voornemens deze week een bezoek te brengen aan de bauxiet- en goudmijnen en voorts aan de voornaamste landbouwgebieden. weer af te wachten. Inmiddels vochten de vier laatste Denen aan boord van de Lilia" tegen het binnen- stroomende water. Gisteravond konden zij het niet langer bolwerken en gaven nood seinen met een Lamp, waarop die „Dorus Rijkers" zee koos. De redding was geen gemakkelijke. De kracht van den wind was zoo groot, dat van het afdalen langs een stormteer moest wor-' den afgezien. Terwijl de reddingboot aan stuurboordzijde langs de „Lilia" stoomde, hielden vier leden van de bemanning een springnet op, waarin achtereenvolgens drie van de schipbreukelingen met een goed- berekenden sprong terecht kwamen. De vierde belandde op het dek, maar liep on danks den vrij hevigen val geen verwon dingen op. Om kwart voor elf liep de „Dorus Rijkers" de haven van Den Helder binnen en namen de uitgeputte Denen hun intrek in hotel „Wapen van Den Helder". De 50-j. kapitein F. Clausen gelooft nog niet in het verlies van het schip en wil van daag nog eens poolshoogte nemen of het kan worden vlot getrokken. Het schijnt met de „Pen Gun" een vreemde geschiedenis te zijn. De „Pen Gun" is, haar men weet, het voorlichtingsorgaan voor het Nederlandsche leger. Den laatsten tijd ging het uit van een stichting, waarin ook de Regeering een stem had. Nu kan het steeds tot bijzondere situaties aanleiding geven, wanneer de Regeering in een onderneming een directe stem heeft. Zij is dan immers particulier belanghebbende, zooals andere particulieren, of naast andero particulieren. Maar bovendien blijft zij Over heid, drager van het gezag en met name van de uitvoerende macht. Al te spoedig kunnen dan deze beide spheren van parti culier belang en overheidsgezag met elkan der in conflict komen. Het is als regel de - Overheid, die aan het langste eind trekti alleen reeds omdat zij beide troeven (het particulier belang en het Overheidsgezag) in handen heeft. Dit bezwaar zal zich nog des te sterker doen gevoelen, zoodra de Overheid zich in laat met een onderneming, welke de voor lichting ten doel heeft, of zoodra zij zich direct met de voorlichting gaat bemoeien, Nog niet zoo lang geleden is over de hou ding, welke de Overrheid ten aanzien van haar eigen voorlichting moet innemen, een rapport verschenen van een commissi, be staande uit deskundigen en door de Over heid daartoe in het leven geroepen. Wat thans met de „Pen Gun" schijnt te zijn gebeurd is een bevestiging van hetgeen wij hierboven schreven, nl. dat het uiter mate moeilijk is, hier de spheren zuiver te houden. Hier liggen kwesties, welke zich niet zonder meer laten oplossen, doch die nauwgezette bestudeering vergen. Indien de Overheid, zooals wij gelezen hebben, ge dreigd heeft met intrekking van de papier vergunning voor het geval de „Pen Gun" aan de voorwaarden der Regeering geen ge hoor wilde geven, is dat een wijze van be handelen van de kwestie, die stellig door tastend genoemd mag worden, maar daarom nog niet juist behoeft te zijn. Er zijn wel gebieden, waar een doortastend optreden van de Overheid sterker geboden zijn. Het voorloopig resultaat van de moeilijkheden rondom de „Pen Gun" is nu geweest, dat een proces is gevoerd over den naam, een proces, dat al heel gauw een onverkwikke lijke geschiedenis is en dat het hier zeker ook was. Dat de Regeering het in dit proces heeft verloren, versterkt het vermoeden, dat zij in deze moeilijke materie heeft gehan deld, zonder zich voldoende te doen voor lichten over de problemen, welke hier schuilen. Wij hopen, dat deze episode spoedig tot het verleden moge behooren en dat, met erkenning van verleende en verworven rech ten, een oplossing worde gewezen. Wij «ho pen dit niet in de laatste plaats voor onze militairen, die niet aan onverkwikkelijke strubbelingen, maar aan behoorlijke voor lichting en goede lectuur behoefte hebben. Gen. Spoor arriveert a.s. Vrijdag in ons land Naar het A.NP. meldt, is heit vertrek van luit.-gen. S. H. Spoor wederom twee dagen uitgesteld. De Ned.-Ind. legercommandant zal dus eerst a.s. Vrijdag, 17 Januari, in Nederland arriveeren. REGEERINGS-VERKLARING HOORT DA4R NIET BIJ Op de gisteren ten huize van Soekanno ge houden vergadering van het republikeinsche kabinet werd een communiqué uitgegeven., waarin de delegatie van. de republiek gieimadh_ tiigd blijft de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen, „uitsluitend zooals deze is gebaseerd op de artikelen, in November ge parafeerd, met inbegrip van de notulen, de toelichtingen en de officieele correspondentie met de Nederlandsche delegatie, doch niet gebonden aan eenigerlei bespreking buiten het officieele contact van de beide delega ties" Alvorens het aoooord te onderteekenen en aan het voorloopig republikeinsche parlement aan te bieden, zal de Indonesische delegatie nog nadere besprekingen voeren over ver schillende gebeurtenissen, waaromtrent ver schil van meening bestaat en waarvoor op lossing noodzakelijk is, aldus het communi qué, dat onderteekend is door den secretaris van het republikeinsche kabinet, mir Ali Boe- diarajo. DAT te Waalwijk de huidenhandelaar A. T. uit Sprang-Capelle is ingesloten, die 13000 huiden, bestemd voor den zwarten handel, in zijn bezit had. DAT het pontverkeer DrutenDoodewaart weer normaal is. Dat mr Th. H. de Meester, seer. K. v. K. voor Duitschland te Dén Haag, gisteren en vandaag te Waalwijk besprekingen heeft ge voerd met industrieelen uit de Langstraat over het weer aanknoopen van zakenrelaties met Duitschland. DAT M. M. A. H. A. Taymans als attaché verbonden is aan de Belgische ambassade te Den Haag. DAT mr VJ. A. C. v. Dam, voorz. van de Kon. Schippersver. „Schuttevaer" op 22 Febr. te R'dam gehuldigd wordt i.v.b. met zijn 40 jr lidmaatschap der ver. door een eere comité. waarin burg. Oud en secr.-gen. mr D. G. W. Spitzen, zitting hebben. DAT tegen den 35-jr. P. Heins uit, A'dam, die W.A.-liedjes componeerde en dienst nam bij het Legioen Nederland, voor het B. G. aldaar 20 jaar is geëischt. DAT de Nederlander W. L., die met zijn jacht uit IJmuiden 170 kg anemonenbollen voor een Engelschman clandestien naar En geland had vervoerd, door den Engelschen rechter tot 20 pond boete werd veroordeeld. DAT momenteel 650 seizoenarbeiders te Roosendaal werkloos zijn (in 1945 1160) en men deze als vaklieden in de industrie wil inschakelen. DAT de Partij v. d. Vrijheid 8 Mrt haar jaarverg. houdt te A'dam. DAT de statuten van de „Ned. organisatie Voor toegepast-natuurwetenschappelijk on derzoek ten behoeve van de Rijksverdediging" Jtijn goedgekeurd. DAT H.M.'s gezant te Lima, mr A. Met- höfer, naar Bolivia is vertrokken en zoo lang vej-vangen wordt door H. v. Ginhoven. DAT is weggezuiverd S. Wassenaar, hoofdcommies bij het voorm. dep. voor Bijz. Econ. Zaken. DAT H. Dikker benoemd is tot hoofdcom mies der P.T.T. te A'dam. DAT op verzoek aan Joh. Kroon te Assen eervol ontslag is verleend als eerste-secr. Grondkamer voor Drenthe. DAT benoemd is tot inspecteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau mr P. H M Werner, dir. Gew. Arbeidsbureau Eindhoven. DAT het postwisselverkeer met Zwitser land is verhoogd tot 40 franc naar en tot f 25 uit dat land. DAT van 29 Dec.5 Jan. 7 runderen, 3 kalveren en 14 biggen aan mond- en -klauw zeer zijn gestorven. DAT de Ned. reddingboot „Ganges" uit Falmouth is vertrokken om hulp te bieden aan een onbekend Fransch schip, dat op 225 km. ten Z.W. van Lands End in nood is. DAT gisteravond te Breda 71 jr oud plot seling is overleden wethouder A. -Mabeles (Prot.-Chr.) DAT de havenverlichtipg in Veere weer in werking is. DAT tengevolge van een auto-botsing te Bergen op Zoom de vrachtwagenbestuurder J. v. d. Vrede uit Zaamslag zijn armen en beenen op meerdere plaatsen brak. DAT te A'dam 77 j. oud is overleden Ph. P. Scheltes, oud-dir. der Verzekeringsbank Victoria. DAT eerst na een fusie van Fokker en Aviolanda de besprekingen met de Amerik. Beech Aircraft zullen worden hervat. DAT 72 j. oud te Den Haag is overleden F. C. Zillesen, oud-dir. van Van Markens Drukkerij en van Adams Drijfriemenfabriek te Delft. DAT in opdracht van de N.V. Ned. N.- Guinea Petr. Mij een Am. Mij op West- Nieuw Guinea nieuwe olieboorterreinen gaat exploiteeren. DAT Haarlem 1 Jan. J.l. 155.000 inwoners telde. DAT binnenkort te Velsen fabrieken voor papieren cementzakken en stal-en meubelen, een constructiewerkplaats en wellicht ook een fabriek voor plastic- respect, kunsthars voor werpen zullen worden gevestigd. DAT het totaal aantal aanvragen voor het Consumentencrediet 270.000 bedraagt. DAT de oud-minister van Koloniën dr J. C. Koningsberger, te Voorburg, 17 Jan. 80 j. hoopt te worden. DAT ons land voedsel en 12000 ton rubber zal leveren aan de Fransche zone in Duitsch land, zulks in ruil voor andere artikelen. DAT het Chr. Nat. Vakverbond de 120.000 leden is gepasseerd. DAT in de St. Crt van gisteren zijn opge nomen een verbeterde prij zenbeschikking emballagehut '46, een wijziging van het cal culatieschema B voor wollen stoffen en een wijziging in de schaaf- en zaagtarieven. DAT prof. dr N. J. Polak te R'dam Vrijdag a.s. zijn zilveren jubileum hoopt te vieren en in verband hiermee om 3 uur in het Beurs gebouw aldaar een bijeenkomst wordt ge houden. i DAT aan den administrateur van de Ned R.-K. Ver. van Sigarenfabrikanten, A. H. J. Wouters, het gouden eerekruis pro Ecclesia et Pontifice is toegekend DAT op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend aan E. Lampe als consulair agent der Nederlanden te Barquisimeto. DAT 10 jaar gev.straf is geëischt tegen den 39-j. Haarlemschen caféhouder Johan van 't Hof, die in Mei 1942 een jodenjongen heeft verraden. DAT deze ruibriek wordt vervolgd ot> pag. 2 Hier ziet men het oogenblik, waarop de laatste vier opvarenden van de „Lilia" zich aan boord begeven van de „Doris Rijkers". Zeer zacht, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht,: Meest kradhtige wind tusschen Zuid en Zuiidi-West, zwaar bewolkt met nu en dan eenogen regen, of motregen., morgen overdag zeer zacht. ZON EN MAAN. Woensdag 15 Jan. Zon op 8.42 en onder 16.57; Maan op 2.14 mi onder 12.32. Woensdag 22 Jan. Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1