Troep Orca's viel de „Willem Barendsz" aan 't Verklaarde Niet ideaal, doch laten wij er in berusten Eens komt de dag. uitzicht NIEUWE LEÏDSCHE COURANT ZATERDAG 11 JANUARI 194T OM HEM WALVISCHPROOI AFHANDIG TE MAKEN De opvarenden van de Willem Barendsz beleefden dezer dagen een adembenemende sensatie, zoo schrijft de speciale verslaggever aan boord van het schip. Een troep orca's, ook wel zwaardwalvis- Schen genoemd, die het meestal voorzien hebben op de baardwalvisschen, deden een verwoeden aanval op de achter de „Willem Barendsz" drijvende prooi. De orca's zijn roofzuchtige dieren, die ongeveer 5 tot 9 meter lang zijn. Door hun groote rugvin en breede borstvinnen maken zij een kolossalen indruk. Met hun gele kleur en zwarten kop, waarin bij een aanval hun opengesperde bek met tanden hun een monsterachtig voor komen geeft, zijn het als het ware de dui vels van de IJszee. De orca is een tyran voor de baardwal- visch. In den regel moeten zij zich tevreden stellen met afval, maar vandaag hebben zij klaarblijkelijk in de gaten welke heerlijke hapjes bij de „Willem Barendsz" te krijgen zijn, want hun aanvallen op de walvisschen houden niet op. Die aanvallen geschieden altijd in groepen. Behendig zwemmen en duiken zij om hun prooi heen. Kapitein Visser neemt tenslotte een besluit. Hij spoedt zich naar het achterdek met een geweer en schiet met vaste hand op een der aanvallers, die geraakt moet zijn ook, want plotseling duiken de tyrannen alle maal onder en spoeden zich van de gevaar lijke plek. Het vervolg liet de gevangen walvisch, die later aan boord gesleept werd, ons zien. Die miste namelijk een stuk van zijn tong. De orca's waren hun prooi vinnig te lijf gegaan. De vier ornithologen, die aan boord zijn doen vele nieuwe indrukken op en hebben reeds tal van weinig bekende vogels gezien. In Zuid-Afrika hebben we eerst kunnen constateeren, dat onze boerenzwaluwen daar de koude van de lage landen zijn ont vlucht om in een mildere temperatuur te overwinteren. Albatrossen ontmoeten we Velerlei. Van de stormvogels zagen de orni thologen 'wel 24 soorten. Pinquins hebben we in volle zee zwemmend gezien. Ergens, op het Dassen-eiland, broeden er vijf mil- lioen. Het weer verandert viermaal per dag, het sneeuwt, er zijn veel ijsbergen, die de rader tijdig onderkent en de temperatuur beweegt zich om het vriespunt. Op het schip, dat ontoonbaar geworden is, werkt men dag en nacht, en de Zondag onderscheidt zich al leen van de andere dagen door de krente- mik die wordt geserveerd, tegelijk met het borreltje. Ook de dokters aan boord zitten volop in het werk en de jagers doen niet anders dan heen en weer varen met prooi, soms vier walvisschen tegelijk. Reis om de wereld in 22 jaar De held van Jules Verne deed er 80 dagen over. Een K.L.M.-vliegtuig slechts een paar etmaal. De wandelaar, een Italiaan, Mario Ferrai had 55 jaar noodig voor zijn reis om de wereld. Hij legde 680.000 km af en ver sleetdaarbij 700 paar schoenen, toen nog zonder bon. Te Rome teruggekeerd gaat Mario Ferrai peinzend leven van herinne ringen en.... schrijft zijn mémoires. Prijs van volvette kaas niet verhoogd In verband met het bericht over een ver- hooging der maximumprijzen voor korst- iooze- en smeerkaas, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de prij'zen voor alle overige soorten (o.a. Goudische Volvette en 40-f Edammer) niet zijn verhoogd). Voor volvette kaas mag hoogstens f 2.— per kg en voor 40-f maximum f 1.85 per kg wor den betaald. De seer.-gen. van de V.N. Trygve Die is naar Amerika vertrokkgen, om besprekin gen te voeren met de regeering van Mexico en amdtóre Zuid-Amerikaansche staten. Ofschoon de Prinselijke baby pasvolgende maand wordt verwacht, is het bekende hotel „Trier" te Soestdijk reeds volgeboekt voor de binnen- en buitenlandsche pers. Ook wij hopen present te zijn! ALDUS Ir ALBARDA OVER LINGGADJATI In een rede. welke de oud-minister van Waterstaat, ir J. W. Albarda, gisteravond voor de radio heeft gehouden, zeide hij o.m., dat het hem vreemd voorkwam, dat zij die Ling- gadjati bestrijden met een beroep op de Ko ninklijke rede van '42, aan de in die rede ver vatte Regee rings verklaring een al te enge in terpretatie geven en aan deze een bindend karakter willen toekennen. „Ongetwijfeld is het een teleurstelling voor velen, stellig ook onder de voorstanders van Linggadjati, dat een regeling als die, waaraan toen in de eerste plaats gedacht werd, nu niet meer mogelijk is. Maar het is naar mijn gevoelen onjuist, aldus ir Albarda, dat de Regeeringsverklaring van 7 Dec. '42 aan de thans ontworpen andere oplossing in den weg moet staan. Elk stuk moet nu eenmaal worden beoordeeld naar de omstandigheden, waarop het tot stand kwam. De werkelijkheid is deze, dat het verband met Indonesië niet is te verkrijgen op de wijze, die men zich aan Nederlandsche zijde in 1942 het liefst had voorgesteld. Dit te erken nen is geen defaitisme, zooals wel gezegd wordt, maar werkelijkheidszin. Nu ook in Engeland de energie-voorziening te wenschen overlaat, werd besloten gebruik te maken van duikbooten, waarvan de machines grooter quantums electroden stroom opleveren. Het is waar, dat van de nieuwe en eenigs- zins vreemde figuur (de Nederlandsch-Indone- sische Unie) in onze Grondwet nog geen beeld is te vilden. Wie zou het niet hebben ver heugd, als het mogelijk ware geweest een grondwetsherziening te doen voorafgaan aan een overeenkomst tusschen Nederland en Indonesi?8? Het verleden keert niet terug. Het Nederlandsche volk bederve niet de goede kans die het nu nog is geboden. Zulk een kans komt slechts éénmaal' besloot is Albarda zijn rede. zoo „Time" biedt jhr Tjarda zijn excuses aan In verband met een foutieve beschuldiging Het te New York verschijnende weekblad „Time", dat eenige weken geleden geschreven had, dat jhr Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer bij het uitbreken van den oorlog met Japan naar Australië gevlucht was, heeft in zijn laatste editie aan den voor maligen Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië zijn excuses aangeboden en noemt de aanvankelijk gegeven voorstelling van zaken een ongelooflijk en niet te verontschuldigen onrecht. „Onze oprechte excuses aan den dapperen landvoogd Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer", aldus besluit ,Time". WIE KENT RUDOLF KESSLER? Het hoofd van de PCRA te 's-Gravenhage, Lange Voorhout 13, verzoekt inlichtingen omtrent: Rudolf Kessler, geb. 14 Oct. 1924 te Slawi (N.O.I.), voorheen wonende Zonne bloemstraat 64 te 's-Gravenhage, thans ge detineerd. Kessler is landwachter geweest en heeft als zoodanig ojn. huiszoekingen gehou den en arrestaties van onderduikers of ille gale werkers verricht. Hun, die inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich ten spoedigste, liefst persoonlijk, te vervoegen aan het bureau. BEWONER VAN VOORSCHOTEN KRIJGT „MEDAL OF FREEDOM" Op 18 Jan zal in Maastricht de „Medal of Freedom" worden uitgereikt aan den heer A. A. de Roode, adj.-insp. Rijkslucht vaartdienst, te Voorschoten, die tijdens de bezetting via een groep illegale zenders meteorologische observaties uitzond. DE „VEENDAM" WEER IN DE VAART Het 16.000 ton metende passagiersschip „Veendam" van de H.A.L. zal 21 Februari voor de eerste maal na den oorlog van R'dam naar New York vertrekken. Het schip heeft plaats voor 552 passagiers. maar indien gij u niet bekeert, zoo zult gij allen insgelijks vergaan. Luc. 13 3, 5. Het is moeilijk om in dezen tijd eens tot stilstand te komen. Het eene probleem tui melt over het andere heen en ze komen alle op ons allen neer We zijn allen bij alles geïnteresseerd Dat is maar goed ook, want we zijn ook voor alles mee verantwoorde lijk. Wie zich aan een meening over iets durft te onttrekken, weigert de plaats in te nemen, die God hem gegeven heeft. Ik ben niet verantwoordelijk mee voor alles, omdat ik nu een keer in deze wereld sta met de duizend en één problemen, maar ik ben verantwoordelijk mee voor alles omdat God de Heere, de almachtige Gebieder over allen en alles, mij verantwoordelijk maakt! Voelt ge het verschil? Wie zoo nooit tot stilstand komt, omdat hij weet, dat God de Heere hem lederen dag, ja elk oogenblik verantwoordelijk stelt voor alles wat er in de wereld gebeurt, is te prijzen. Te prijzen vanwege het welbehagen Gods, waardoor hij kan verstaan, dat hij zich niet zelf, maar dat God de Heere hem tot een verantwoordelijke levenstaak geroe pen heeft. Niet alleen verantwoordelijk in de levenstaak die van 's morgens half negen tot 's avonds vijf uur volbracht wordt, wan neer hij 's avonds zijn krant leest of zich bezint op de problemen van den dag: Ling gadjati. annexatie van Duitsch grondgebied, atoombomcontrole, honger- en koudepro- bleem in Duitschland, kerkelijke gedeeld- heid ia Nederland, en ga maar door.. Wij kunnen ons van niets afmaken met te zeggen: dat raakt mij niet; daarmee kan ik mij niet bemoeien, want God de Heere vraagt eiken dag bekeering van ons. En be keering is een zaak van het hart. Het is de houding van het hart, waaruit de uitgangen des levens zijn. Mijn houding van het hart beheerscht immers mijn gedachten, mijn woorden, mijn daden. Kom, gij hebt toch wel ten diepste, ook al openbaart gij ze niet, een gedachte over Linggadjati, over het annexatievraagstuk, over de atoombom- proeven, over het honger- en koudeprobleem in Duitschland, over de kerkelijke gedeeld - heid in Nederland? Ja! al formuleert gij die gedachten misschien niet eens voor u zelf, gij hebt ze toch wel? Weet dit. voor al uw gedachten, voor al uw woorden, voor al uw daden, met betrek king tot alle problemen van vandaag, dus ook met betrekking tot de straks bij wijze van voorbeeld genoemde, zal de Heere U eens doen komen in het gericht. Eens komt de dag, waarop Hij de almachtige en recht vaardige God u zal oordeelen, en u zelf en allen schepselen zal laten zien wat er in uw hart geleefd heeft, wat de houding van uw hart geweest is, waaruit al uw levensver richtingen zijn ontsproten.... Wanneer gij nu al niet aan u zelf ontdekt bent, dan zal Hij eens u aan u zelf ontdek ken en u toonen: ziet ge wel? Zoo was uw hart, het was naar Mij gekeerd, het leefde van Mijn genade en dies ook in beginsel naar Mijn geboden, of.... (de Heere beware u er voor) dat hart was niet naar Mij ge richt, het weigerde naar Mijn Wil en Woord te luisteren, het verhardde zich tegen Mijn genade, die het wilde verteederen Ook gij hebt bekeering noodig. Laten wij het meer in een taal zeggen, die u verant woordelijk stelt: Ook gij moet u bekeeren. Gij ziet de ellende in deze wereld. Honger en koude in Duitschland. Is het niet eigen schuld van een volk, dat God verlaten heeft, afgoden gediend, daardoor zich aan dictatuur heeft overgegeven en nu zelf de gevolgen maar moet dragen van de vernietiging der afgoden, die het eerst bewierookt heeft? Is de wereldgeschiedenis geen wereldgericht? Ja, ja, maar indien gij u niet bekeert zult gij. Dat woord staat daar toch maar vlijm scherp in Gods Woord. God spreekt dat woord tot UEens komt de dag.. Zouden wij niet bang worden om verder te leven en al die problemen me^ te dragen, die zoo op ons aankomen en waarvoor wJ(j ook mede verantwoordelijk zijn? Er is op die angstige vraag van uw en mijn hart maar één antwoord, maar het is afdoende: Die Heere God, die u vlijmscherp zegt: Indien gij u niet bekeert, zult gij allen evenzoo te gronde gaanis ook Heiland, Jezus Christus, die u de krachten wil schenken om u te bekeeren. Zegt dan: Heere bekeer mij, zoo zal ik bekeerd zijn! Eens komt de dag O die dag. die dag van loon (voor allen die zich bekeerd hebben tot God den Heere en Jezus Christus, allen die van genade leven). O die dag, die dag der wrake (voor allen, die zelf hun verantwoordelijkheid hebben willen vaststellen en niet hebben willen luisteren naar Hem die hen verantwoorde lijk stelde). Eens komt de dag.... Want God de Heere Is een rechtvaardig en heilig God. Een verterend vuur.... maar ook een ontfermend Vader. Hindoes en Moslems ,,'t Kan vriezen, 't kan dooienin Britsch-Indië, waar de oeroude rassentegen stelling een politieke antithese tusschen Moslems en Hindoes in het leven riep. Het tooneel van den strijd is het mysterieuze gebied van de Brahmapoetra en de heilige rivier der Hindoes, de Ganges, waar de provincies Assam en Bengalen zich bevin den, waar de Volgelingen van Brahman in conflict zijn met de aanhangers van Mo hammed. In het hiëroglyphen-schrift van .Reuter" wordt dit diep wortelende con flict 'in modernen vorm gegoten en nuchter zakelijk wordt het vraagstuk gesteld: Zal een HindoeMoslem"-eenheid worden bereikt of zal de scheiding zich toespitsen het Pakistan der Moslems en het Hin doestan der Hindoes? Als het Engelsche blad, de Times, de navolgende puzzle 'voorlegt„the Congress working committee has accepted the British government's recommendations, concerning provincial groupings, thus removing one of the obstacles to Muslim participation in the constituent Assembly" kan men die alleen oplossen door het verloop van het conflict even na te gaan. Het Hindoe-Con gres proclameerde steeds de leuze, sterk ge noeg te zijn om zonder den steun van de Mohammedaansche Liga te kunnen regee- ren. De toespitsing van den strijd tusschen Hindoes en Moslems, waarbij duizenden dooden en gewonden vielen, bracht de Britsche regeering er toe, een kabinetscom missie naar Indië te zenden, om te bemid delen. Daarna kwam de onderkoning van Britsch-Indië, Lord Wavell, met het voor stel van een coalit'ie-regeering tusschen Congres (Hindoes), Liga (Moslems) en an dere minderheidsgroepen (Sikhs), een secte in het N.W. van Brijtsch-Indië. Die voor- loopige coalitie-regeering liep uit op een fiasco en de leider der Mohammedanen, Jinnah, besloot zich verder afzijdig te hou den. Het wachten was nu op een nieuwe grondwet en begin December jl. werd de constitueerende vergadering bijeen geroe pen om de nieuwe grondwet definitief vast te stellen. De volgende phase in het conflict was de vriendelijke uitnoodiging der Brit sche regeering aan Lord Wavell om met vertegenwoordigers van Congres-partij, Liga en Sikhs op 6 December naar Londen te komen. Alleen de Liga der Mohammedanen voelde er iets voor. Wij, als sterkste partij, beweerden de Hindoes, kunnen Indië wel alléén regeeren. Neen, zeiden de Moslems, verdeeling van Britsch-Indië in twee gebieden is noodza kelijk: Hindoestan voor de Hindoes; Pa kistan voor de Moslems en verder basta. Aldus was de situatie tot half December 1946. Toen geviel het den leider van de Congres-partij een nieuw geluid te doen hooren: „Britsch-Indië, los van het Impe rium", maar Gandhi kalmeerde de Hindoe- sche gemoederen en adviseerde Hindoes en Moslems toch op de een of andere wijze op basis van een constitutie tot overeenstem ming te komen. Er moest iets gebeucen en het kwam dan ook prompt, namelijk ruzie in de Congres-partij der Hindoes, waar de heer Sarat Chandra Bose als leider bedankte, omdat het dagelij ksch bestuur toch maar liever dg Britsche regeeringsverklaring wënschte te aanvaarden. Wat behelsde nu die Britsche regeeringsverklaring? In het kort gezegd, had deze betrekking op de groepeering der provincies in het plan voor een grondwet voor de onafhankelijkheid van Britsch-Indië. De „constitueerende verga dering", die zich met de techniek van de grondwet had bezig te houden, was ver deeld in drie secties. In die secties zou voor een aantal provincies, groepsgewijze (pro vincial groupings) een nieuwe grondwet worden geformeerd en bij meerderheid van stemmen zouden die provincies zich dan tot één bond, één federatie kunnen vereenigen. Nu zat men in één sectie met de narig heid, dat die de zaken had te regelen voor de twee provincies. Bengalen en Assam. Echter.in Bengalen hadden de Moslems de meerderheid; in Assam, maar in min dere mate, de Hindoes. In een eventueele federatie, als door het regeeringsvoorstel van Londen beoogd, zouden de Moslems dus de sterkste partij vormen, de Hindoes in Assam het loodje leggen en, juridisch als men ook daar blijkbaar aangelegd is, ver zetten zij zich tegen het stemmen bij meer derheid in de secties. Niets voelende voor het Pakistan der Moslems, stelden de Hin does voor, dat iedere provincie afzonderlijk er over- zou stemmen of men aansluiting bij de federatie wilde of niet. Zulks had ten gevolge, dat de Moslems heelemaal geen rim meer hadden aan de constitueerende verga dering deel te nemen. Op de „ronde-tafel conferentie" te Londen, waarover reeds hierboven geschreven, kwamen Moslems en Hindoes niet tot een compromis. De Engel- sche regeeriing hakte toen den Gordiaan- schen knoop door en ging achter de Moslems staan, dus bleek vóór het stemmen in de secties over groepen van provincies tegelijk. De Britsche regeering had tevens een stok achter de deur, want zij waarschuwde de Hindoes geen grondwet te zulleri aanvaar den, waaraan de Moslems niet hadden mee gewerkt. De oplossing van de puzzle, die wij in het Engelsch weergaven, komt nu hierop neer, dat de Hindoes ten slotte heb ben toegegeven: „Het werkcomité van de Congres-partij der Hindoes heeft het advies der Britsche regeering om in de secties over groepen van provincies tegelijkertijd te stemmen, aanvaard, waardoor één der hinderpalen ie weggenomen om met de Moslems in de constituante samen te wer ken". Het heeft vier weken geduurd, eer de Hindoes tot deze oplossing kwamen, maar volgens de „Times" kan na de eerste algemeene verkiezing onder het nieuwe regiem, na een periode van 10 jaar iedere provincie nog revisie aanvragen. Wat zul len de Moslems nu doen? LANGENHOVEN IN DEN HEIDSRAAD België zal in den Veiligheidsraad vertegen woordigd worden door F. van Langenhove, secretaris-generaal van het ministerie v«a W, LOOPSTRA. Buitenlandsche Zaken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3