Wederom wekt Soedirman op tot den strijd De Bijbellezing in het Roomsche gezin Het gaat beter! De Siberische vrouw heeft ook haar idealen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DONDERDAG 0 JANUARI 1947 OOK SJARIFOEDIN LAAT ZICH NU NIET ONBETUIGD Dinsdagavond spraken, op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van zeven strijd organisaties te Djocjakarta, de opperbevel hebber der TRI, „generaal" Soedirman, en de republikeinsohe „minister van Defensie", Amir Sjarifoedin. Soedirman zeide, dat, hoewel sinds de proclamatie van de Indonesische onafhanke lijkheid alles in het teek en van den strijd stond, bij het volk sedert maanden de angst bestaat, dat het den vrede moet ontberen. Het mint rechtvaardigheid en wenscht wel vaart. Indien wij daarvoor echter moeten vechten, dan zijn de kapitalistische en impe rialistische Nederlanders daarvan de sohul- Pari. Comm. naar „de West" vertrokken Kamer wil op de hoogte zijn van de toestanden Voor het vertrek van de parlementaire commissie naar West-Indië gistermorgen heeft een A.N.P.-verslaggever nog een kort onderhoud gehad met prof J H. A, Loge- mann. „Er zijn in de Kamer eigenlijk geen men- schen, die t.a.v. de West volledig au fait zijn en nu wij voor zulke belangrijke beslissin gen staan, willen wij in het Parlement ook met kennis van zaken kunnen spreken", al dus prof. Logemann De aankondiging van ons bezoek is overigens in de kringen der Statenleden, die verleden jaar als West- Ihdisohe delegatie naar Nederland kwamen, met eenige reserve ontvangen. Dit is be grijpelijk. Men was geneigd om de reis naar de West, voor een deel ook een tegenbezoek, te zien als een middel om met allerlei ge wichtigdoenerij de dringende hervormingen op de lange baan te schuiven. Dit laatste zal zeker niet het geval zijn De reis zal gaan via Rio de Janeiro. Aan Suriname wordt een bezoek van twee weken gebracht. Daarna vertrekt de commissie naar Cüragao en tenslotte zal een rondreis lan de overige Nederlandsche Antillen worden gemaakt. Voorloopig is de datum van terug keer vastgesteld op 14 Februari. Het vierjarenplan van Blum Leon Blum heeft medegedeeld, dat de re geering onmiddellijk zal beginnen met haar vierjarenplan voor wederopbouw en moder niseering betreffende zes industrieën: kolen mijnen, electriciteit, ijzer en staal, cement en transport. Dit beslaat ongeveer dertig pro cent van het geheele economische leven in Frankrijk. De uitvoering van het plan brengt groote regeeringsorders voor machines en allerlei constructiewerk mede. De beslissing van de regeering heeft den 'volledigen steun van het Algemeen Vakverbond en de orga nisatie van werkgevers. De 48-urige werk week zal bij alle industrieën worden inge voerd. Gedurende het eerste jaar zullen 250.000 vreemde arbeiders naar Frankrijk immigree- ren. Hiervan zullen 200.000 Italianen zijn. Ook zullen 500.000 Duitsche krijgsgevangenen in het land blijven werken. De kapitaalsuit gaven worden voor 1947 op 141 milliard francs geschat. Koningin maakt zeiltocht op 't ijs der Gouwzee Wel kond, maar toch zeer genoten. HM. de Koningin heeft gisterochtend op de Gouwzee een tocht gemaakt met een fjszeiljacht. Om kwart voor tien verliet H. M. per auto het Paleis te A'dam en een half uur later werd zij in Monnikendam be groet door burgemeester W. N. Kelder, die eerst een half uur van te voren telefonisch bericht had gekregen van het Koninklijk bezoek. Nagestaard door honderden Monnikendam mers, die op het bericht van de komst der Vorstin waren toegestroomd, stapte de Ko ningin om half elf aan boord van het ijs- zeiljacht „Fooivos". In een tweede ijszeil- boot volgden op korten afstand eenige leden van de hofhouding en burgemeester Kelder van Monnikendam. Tot onder Marken ging de ..Poolvos" en dan ging het voor den wind met zeer groote snelheid waarbij zeker 80 km per uur werd bereikt Weer in de richting van Monnikendam. De tocht had precies dertig minuten ge duurd. De Koningin zeide het wel koud ge had te hebben dé temperatuur was acht graden C onder nul maar bijzonder ge noten te hebben. NAZI'S PLEGEN BOMAANSLAG TE FRANKFORT. In het Gerechtsgebouw te Frankfort is een bom ontploft, waardoor de rechtszaal werd vernield. De aanslag staat in verband met het zuiveringsproces tegen den voormaligen di recteur van de gevangenis der Gestapo te Neurenberg. Geen persoonlijke ongelukken. In mil. werkplaats te Woerden de mond gesnoerd? 1 Kamerlid mr de Wilde heeft den Minis ter van Oorlog de vraag gesteld of op Maandag 23 December j.L. een kwartier voor het einde van den werktijd in werkplaats en wasscherij van het Centraal Magazijn voor militaire kleeding het verbod werd voorge lezen instemming te betuigen met het anti- Linggadjati-Comité en of dit in overeen stemming is met de in de Grondwet gega randeerde vrije meeningsuiting. IN ENKELE REGELS Teneinde het inzamelen van oud papier te stimuleeren zijn de prijsvoorschriften in getrokken. Voor het B.G. te Den Bosoh is 15 j. geëisoht tegen den landstorm er P. J. van Hoeve:, te Eindhoven. Tegen den 45-j. land- wachter J. Marines te Asten werd 20 jaar geëïscht. Gen. Marshall is gisteren per vliegtuig Uit China naar de Ver. Staten vertrokken, daarbij uitgeleide gedaan door Tsjiang-Kai- Sjek en diens echtgenoote. digen, zoo sprak de „generaal". Soedirman besloot zijn rede met de op wekking: „Gaat door met vechten onder éénhoofdige leiding. Doet niets op eigen initiatief; is men echter.eenmaal met vech ten begonnen, dan vechte men door!" Ook Sjarifoedin sprak „opwekkende" woorden, waarbij hij vooral niet vergat de Nederlanders te beschuldigen van herhaal delijke schending van de wapenstilstands overeenkomst Wat meer ruggegraat in Batavia Republ. beschuldigingen afgewezen Een officieel communiqué van de Ned. Ind. regeering wijst de republikeinsche be- schukhgi-ngen van schending van den wapen stilstand door maatregelen van militaire zijde en van de zijde der Ned.-Ind regeering cate gorisch van de hand. Tevoren ontvingen wij onderstaand bericht: In het officieele communiqué van den Ned. L.V.D.. dat naar aanleiding van Sjari- foedin's rede werd uitgegeven, wordt gemeld dat de republikeinen zich tusschen 1 Nov. en 30 Dec. j.l., 350 maal schuldig hebben gemaakt aan de schending van het verdrag, tengevolge waarvan 60 Nederlanders wer den gedood. Nederland wil Suriname in het zadel helpen Welvaartsfonds van 40 millioen gevormd. Op het opnieuw vervallen tot een staat van hulpbehoevendheid van Suriname te voorkomen, dienden de ministers van Over- zeesche gebiedsdeelen en van Financiën een wetsontwerp in, dat voorziet in het schep pen van een „Welvaarsfonds voor Suriname." De tijd dat Suriname uitsluitend een plan tagekolonie was is voor goed voorbij. Slechts als land van kleme en middelbare landbou wers en veeboeren kan het tot bloei komen. Daartoe is verbetering der landinrichting en concentratie van de bevolking noodzaikelij k De ministers schatten de kosten welke de uitvoering van het plan over vijf jaar zal vorderen, op f40 millioen. Het fonds dient ter financiering. De gouverneur is belast met het beheer van het fonds. Ten einde tegemoet tg komen aan de behoefte naar zelfstandigheid m dit gebied, zullen de ministers de Staten van Suri-name bij de plannen inschakelen. De ministers zijn even wel vam meening, dat het niet onredelijk is, dat ook Nederlandsche organen bevoegd heden hebben, waar 40 millioen uit 's Rijks schatkist ter beschikking wordt gesteld. Voor het B. G. te den Bosoh werd even eens 15 jaar geëischt tegen den 47-jarigen land wachter D. Ippel. De Ned. Spoorwagen zullen binnenkort een aanvang maken met het herstel van het station te Hengelo. In zeer veel Roomsche gezinnen is van dagelij ksohe Schriftlezing geen sprake. Dezer dagen drong het R.K. dagblad „De Volkskrant," dat we hieronder in zijn geheel doorgeven, er op aan den Bijbel een eereplaats te geven in het Roomsche gezin. Misschien kunnen, we er voor ons eigen Bijbellezen nog iets uit leeren. „Zelden heeft iemand' zijn bekeerings- ge9ohiedenis korter en krachtiger be schreven den Mattheüs, de tollenaar die Apostel werd. Hier 'heeft U den volledigen tekst: „Toen Jezus verder ging zag Hij een man, Mattheüs genaamd, kffj het tolhuis zitten. Hij zeide tot hem: Volg Mij. En hij stond op en volgde Hem," (Matth. 9:9). Meer hooren wij niet van hem in de H. Schrift. De overlevering wee*t ons nog te vertellen, dat Mattheüs na Christus Hemelvaart naar Perzië ging, waar hij den marteldood stierf. Zijn graf is te Salerno. En dat is alles! Ofschoon we niets bijzonders van zijn Leven weten, bleeft toch zijn naam in onze herinnering hangen. Want ontelbare keeren klinkt het vele Zondagen van alle preekstoelen van de wereld: het evangelie van vandaag is genomen uit Mattheüs! Met zijn pennevrucht, het fo bare testament, dat hij ons naliet, heeft deze apostel op den achtergrond, na zijn dood de scha geducht ingehaald. Als evan gelist schreef hij voor het nageslacht onder inspiratie van den H. Geest het leven van Christus. Uit dezen tekst koos Sebastiaan Bach, de woorden, die hem inspireerden tot de onsterfelijke Mattheüs Passion. Ja, den Apostel Mattheüs kennen we uit zijn werken! Maar is dit ook zoo? Lezen wij ook dat evangelie? In de zesde eeuw sohreef Gregorius de Groote al: „Ik heb eens nagegaan wie onder u de H. Schrift leest; ik moest ervaren dat niemand het doet en dat deed me pijn!" Is het in de 20e eeuw soms veranderd? Het is niiet, dat ik me met den grooten Gregorius op één lijn wil stellen, maar ik heb ook eens, omdat het me interesseert, zoo te hooi en te gras rondgevraagd, wie de H. Schrift leest niemand! Wie een katholieke Bijibel in huis heeft nie mand Wie het Nieuwe Testament bezit enkelen! En dat waren dan katholieken met goed gevulde boekenkasten, die daar ook nog een Canisius-bijbeltje tusschen hadden, maar daar waren juist niet de bakker, de melkboer en de. postbode bij! Wie van deze bezitters lazen dan ook de evange lies! Niemand! Misschien deed ik een ongelukkigen greep en is het beeld te som ber. Maar van de tien gewone leeken- menschen, die ik er naar vroeg, was het tien keer „neen!" En toch schreef Benedictus XV in een encycliek: „Wij zullen onophoudelijk.... alle Christenigeloovigen vermanen dat zij vóór alles de heilige evangelie^ en de apostelhrieven in een dagelijksche lezing altijd weer opnieuw doornemen!" Om er aan te beginnen hebben we een kleinen stoot noodig. Dien kreeg ik in den harden oorlogswinter van 1945. Na een moeizame® fietstocht tegen een hardnek kige Noordooster in. was daar eindelijk de behagen]ijke veiligheid van een boeren?tee. Wij hadden dezelfde vrienden, ofschoon niet hetzelfde geloof. Ik schoof aan bij de tafel, waarop de blauwe kommen met de stevige tarwepap. Met dankbaren eer bied bad ik hun tafelgebed mee: „Heere, zegen deze spijze!" Na het weldadige eten kwam uit het eiken kabinet met het koperbeslag de Bijbel op tafel, een eerbiedwaardig boek werk met zilveren sloten. De boer sloeg het open met een patriarchaal gebaar en begon ons voor te lezen. Nieuwe Testa ment. begreep ik. Tot mijn schande moet ifk bekennen: het was werkelijk „nieuw" voor me! Daar kwam een stuk Apostel- taal tot me dat ik nooit in epistel of evangelie gehoord had! Van dien tijd af hebben wij 's avonds na het avondeten met de kinderen het Nieuwe Testament gelezen. Zeg nu niet zoo gauw: wat protestant! Alsof Gods eigen woord te vangen is met een menschelijk etiketje! Protestant- Christelirke kringen hebben het lezen van de H. Schrift getrouw in hun gezin beoefend, laten we niet aarzelen dit schoone gebruik in eere te herstellen in het katholieke milieu. We vroegen een vroom priester om eenige leiding, toen wij aan onze bijbel lezing begonnen. Hij gaf ons de richtlijnen van Benedictus XV: Doe je lezing met godsvrucht, met vast geloof, met een nederig gemoed en met het verlangen geestelijk vooruit te gaan. We kregen er nog de practische gebruiksaanwijzing bij: Begin maar met het Lucas-evangelie dat is het mooist! Laat daarbij de Han delingen- van de Apostelen aansluiten. Lees dan de drie andere Evangelies in de volgorde: Mattheüs. Marcus en Johannes. Bewaar <üe brieven van de Apostelen en de Apocalyps maar tot de kinderen nog wat grooter zijn. Zoo zijn we van wal gestoken! Maar wanneer wij ons bescheiden Canbsiusbijbeltje te voorschijn halen, denk ik altijd met wat afgunst aan het waardige ritueel, waarmee een eenvoud' ?e boer het boek der boeken hanteerde Wij komen daar niet aan toe met ons braaf linnen bandje, waarin het schraaltjes in gebonden is. en met het armelijk formaat, dat me altijd aan schuilkerk jes doet den ken. Een mooie forsche Bijbeluitgave staat op ons verlanglijstje, in nobel leer met het rijkste goud op snee! Een familiestuk zal het weer zijn, dat met eerbied in de hand genomen en gelezen wordt. Het zal niet nonchalant tus?chen dé detective romans ko-men te sfaan, zooals het ons Eij-beltie soms overkomt. Ga met het heilige op een heilige manier om. Met wat voor eerbied omgeeft de liturgie het misboek. De priester kust het, wierook golft er om heen.Wij thuis zullen het wat eenvoudiger doen maair met eer bied, een luie stoel en een sigaret zijn ons toch te Amerikaanschf Heeft u het zetje te pakken! Dan leest -ïer misschien vanavond. Deze week op eiken bon 1 doosje Engelsche sigaretten en 1 doosje sigaretten naar keuze. Zuid-Amerik. sigaretten UITVERKOCHT SIGARENMAGAZIJN J. W. WOLTERS Jan Vossensteeg 61 Telef. 23703 Dertien gefusilleerden in Waalsdorp opgegraven Tien hunner als Rotterdammers herkend. Op 30 November jl. werd op het gedeelte van de Waalsdorpervlakte, gelegen aan den Waalsdorperweg, wederom een aantal stoffe lijke resten van gefusilleerd en opgegraven. In verband met het feit, dat deze lichamen, dertien in getal, nog niet eerder door den dienst „Identificatie en Berging Lijken" ge ïdentificeerd konden worden, waren hier omtrent nog geen mededeelingen gedaan. Tien van deze slachtoffers, allen afkomstig uit Rotterdam, zijn inmiddels geïdentificeerd, terwijl de drie nog niet geïdentificeerde waar schijnlijk eveneens afkomstig zijn uit Rot terdam De namen van de slachtoffers zijn: Frans Nicolaas Ludwig, Ids Haagsma. Frans Bernard de Ruyter, Gijsbert Jansen, Anne Willem Arie Koopman, Paulus Visser, Hendrik Theodoor Zwaan, Jacob Arie Verolme, Jan Adrianus 't Hart, Bastian Dingeman van Duin. De slachtoffers werden in begin November 1944 gearresteerd. De nagelaten betrekkingen hadden het laatst op 8 November 1944 iets van hen gehoord, zoodat men aanneemt, dat deze slachtoffers op 9 November 1944 gefusil leerd zijn. ONDERSCHEIDING VOOR MOEDIGE K.L.M.-STEWARDESS. Mej. B. Terwindt, hoofdstewardess van de K.L.M. zal Zaterdag 18 Januari m den Schouwburg te Maastricht de medal of free dom ontvangen in verband met de hulp, welke zij gedurende den oorlog aan geal lieerde piloten heeft verleend. Zij was een der weinige Nederlandsche vrouwen die tijdens de bezetting als para- chutiste boven vaderlandsche gebied werd neergelaten. GRATIS KOFFIE TE AMSTERDAM. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te A'dam begon gisteren met het gratis uit- deelen van warme koffie aan verkleumde voorbijgangers. Te Tilburg is opgericht de Coöp Pro-v. Vervoersorganisatie „Nederland" voor perso nen verv oerd ersgoederen-vervoerders en eigen-vervoerders. (Seer. Phil. Vingboons- str 34). GRENSCORRECTIES BESPROKEN IN DEN MINISTERRAAD. In den ministerraad, die gisteren van half 10 tot half 2 vergaderde, is aan eenijge zijner adviseurs, die zich met de bestudeering der grenscorrecties reeds geruimen tijd bezig houden, gelegenheid gegeven hun inzicht-en mee te deelen. MEUBELEN VOORTAAN UITSLUITEND OP DE NAJAARSBEURS. De Raad van Beheer van de Kon Jaar beurs heeft besloten, at de afdeelimg „Meu belen" wel-ke tot heden op beide jaarbeur zen uitkwam voortaa-n slechts zal deelne men aan de Najaarsbeurs in September. Maar zij zijn van anderen aard dan de onze Tijdens de oorlogsjaren leerde ik de Siberische vrouwen kennen vrouwen, die hun leven lang het zonder dag- en nachtcrème, zonder poeder, rouge en par fum kunnen stellen, die een kapper en permanent wave slechts van naam ken nen en zelfs niet weten wat de woorden „mode" en élégance" beteekenen. Als je ziet. hoe heldhaftig de Siberische vrouw de dagelijksche lasten torst, dwingt ze respect af. Uiterst sober gekleed, het haar eenvoudig weggekamd, zonder een aasje coquetterie, meestal een rooden doek tot over het voorhoofd gebonden, blikt ze met heldere oogen practisch en nuchter de wereld in. Zij is er trotsch op, de Siberische vrouw, dat zij de taak, welke de staat en het le ven haar opleggen, vervult. Gelijk iedere man is zij tot werken verplicht. Na het einde van den 8- of 12 urigen werkdag is zij vrij voor haar privé-leven; dan wijdt zij zich aan haar huishouden. Als moeder is de Siberische streng en hard, zij voedt haar kinderen zonder eenige teederheid op. Dikwijls beschouwt zij de kleinen als een last. maar vervult toch liefdevol haar plicht. Schoolgaande kinderen krijgen 's morgens les en zijn 's middags aan hun lot overgelaten. De kleuters zijn den ge- heelen dag in een kindertuin of in een zuigelingeninrichting. Is het kind de school ontgroeid, dan leert de jongeman of het meisje óf op staatskosten verder en woont dan niet meer bij de ouders in, óf wel zij werken, verdienen en leiden een zelfstandig leven ;n de ouderlijke wo ning. De Siberische meisjes zijn op 15 a 16- jarigen leeftijd vrouw; zij leiden dan een vrij ongebonden leven. Het geldt als van zelfsprekend, dat de vrouw, daar zij de zelfde plichten heeft als de man, ook aan spraak kan maken op dezelfde rechten. Toch is de man de „haan in den korf" en wordt door de vrouwen vertroeteld. Ten gevolge van den oorlog zijn er veel meer vrouwen dan mannen en slechts zelden ziet men een man, die geen oorlogsinva lide is afgezien natuurlijk van de heel jonge jongens, die niet aan het front wa ren. Den galanten toon. welke in Europa gewoonlijk tegenover dames heerscht. kent men in Siberië niet hier is de vrouw slechts kameraad. In de eerste jeugd zijn de Siberische vrouwen bijna allen mooi, stralend van gezondheid. Op haar 25ste jaar beginnen ze al te ver ouderen, wat echter geen bijzonderen in druk op haar maakt; de voornaamste fac tor in het leven van een Siberische vrouw is: het werk. Zij vindt het alleen maar van belang, dat ze zichzelf kan bedruipen, gezond is en van niemand afhankelijk, zelfs niet van haar echtgenoot. Groote verlangens en wensohen zijn haar vreemd, De schrijfster van deze bijdrage, Ira Arjanownae kent het leven der vrou wen in Siberië uit eigen ervaring. Wy geven hier haar indrukken weer, overtuigd, dat deze niet alleen onze lezeressen zullen interesseeren. zij droomt niet van Parijsche toiletjes, briljanten en goud. Het eenige, wat de Siberische vrouw'voor zich verlangt, is: in den loop der jaren tot een eigen hut te komen, een koe te bezitten en van de melk, welke dit beest haar zal geven, te kunnen leven als 'zij eenmaal niet meer tot werken in staat zal zijn. Hard als het klimaat en het leven is ook het karakter van de Siberische vrouw, zonder sentimenteele gevoeligheid voor zichzelf, noch voor anderen. Veel aflei ding en amusement kent zij niet. 1 Mei en 7 November rijn de eenige groote feestdagen, waarop rij zich reeds weken lang van tevoren verheugt en in deze voorpret vindt zij innerlijke kracht. Op deze beide feestdagen ontvangt men gas ten of men gaat zelf op bezoek; er wordt gegeten en gedronken. De stemming be reikt dan zulk een hoogtepunt, dat men zelfs op straat de oude Russische volks dansen uitvoert; de menschen trekken in optocht door de stad, zij zingen melodi euze nieuwe liederen en oude, zwaar moedige Russische gezangen. Op 8 Maart wordt de Russische Nationale Vrouwen dag gevierd, echter in bescheidener mate dan de" andere feestdagen, want de Russische vrouw voelt zich als middel punt niet op haar plaats- De Siberische zooals trouwens over het algemeen ook de vrouw in Rusland beschouwt haar plichtsbewust bestaan, dat geen eischen stelt, als iets vanzelfsfprekends en weet zonder zich op den voorgrond te willen stellen dat rij in een moeilijk tijdperk leeft, waarin ieder op zijn manier een steentje moet bijdragen, om de zaak weer in het goede spoor te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6