6 JïtElkM. Feestdag voor het Leidsche Diaconessenhuis Krnstige fraude op de gem.-secr. van Katwijk Dr J. P. Kruyt sprak voor de „Jonge Kerk" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 9 JANUARI 1947 Stadsnieuws Twee jubileerende zusters gehuldigd In de vriendelijke „huiskamer" van het Leidsche Diaconessenhuis heerschte gis termiddag een gezellige, feestelijke stem ming. Overal stonden fraaie bloemstuk ken en op een tweetal tafels lag- een keur van geschenken uitgestald, terwijl de zaal was gevuld met vele dames en heeren. En niet alleen binnen was er feestbetoon, want de groote driekleur, welke aan den gevel vroolijk wapperde in den frisschen wind, wees erop, dat er iets bijzonders aan de hand was. Dit alles was ter eere van de diaco nessen Zr. Lide de Bruin en Ida van Setten, die hun zilveren jubileum vier den in dienst Van het Tehuis, waarin zoo- velen door haar liefderijk zijn verpleegd getroost en bemoedigd. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich verschillende bestuursleden met hun dames, de directrice, zr. J. Elema, Leid sche huisartsen, tal van oud-patiënten, vrienden van het Diaconessenhuis, pa tiënten en natuurlijk ontbraken ook een aantal hulpvaardige zusters niet op dit appèl. Aangezien de voorzitter, prof. dr J. W. Bakhuizen v. d. Brink verhinderd was aanwezig te zijn, was het de heer G. R. D. Crommelin, vice-voorzitter van het bestuur, die het woord tot de jubilee- rende zusters richtte en zeide, dat er alle reden voor was om de dagen van zorg te onderbreken met dezen feestdag voor het geheele tehuis. Naast de hooge op vatting van uw taak en voorbeeldige ver pleging, aldus spr., zijt gij velen tot steun geweest. Temidden van het vele leed, dat gij hebt gezien, gaf God u de kracht otm met toewijding te arbeiden en velen met troost terzijde te staan, zoodat gij dikwijls geheel onbekenden tot zegen en stille vriendinnen zijt geweest, Met u dankbaar terugziende op de ach- De vrije schooljeugd kan haast gaan zwemmen Tal van scholen wegens kolenschaarschte gesloten. In verband met de heerschende koude en het ernstige kolemgebrek hadden B. en W. van Leiden gisteren besloten de openbare scholen tot nader order te slui ten. Alhoewel de dooi thans krachtig is ingezet, blijft dit besluit gehandhaafd en eerst Dinsdag a.s. zullen deze scholen weer worden geopend. Het valt nog niet te zeggen, of bij het opnieuw intreden van vorst deze vacahtie niet wordt ver lengd. Naar de N i e u w-e Leidsche Crt. hedenmorgen verneemt, heeft het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs besloten, de scholen gewoon door te laten gaan, dit mede in verband met den aan voer van een nieuwe partij kolen voor haar scholen., zoodat deze voorloopig weer verwarmd kunnen worden. De scholen van de Geref. Schoolver. daarentegen zijn vandaag gesloten, aan gezien men hier ook met een nijpend kolengebrek worstelt. Het laat zich aanzien dat deze scholen wellicht"-vandaag weer zullen beginnen, doch hierover most nog een definitief be stuit worden genomen. Het zal voor de jeugd, die thans vrijaf is echter wel een tegenvaller zijn, dat koning Winter thans zijn plaats heeft moeten inruimen, voor een doorbrekend lente zonnetje. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Robert A. zn van C van, Ton geren en J J Bink; Robert, zn van W H Van der Kraan en P .W van der Zwart; Mar- tinus, zn van F Tuijthoff en N A Miere- met; Geraldina A C, dr van G A Jongbloed en G Keijl; Hans, zn van J J van der Krogt en A M Teske: Eduard, zn van E Giesen en K van der Holst. OVERLEDENM E Neuteboom—Veilbrief. 75 jr. E M ZirkzeeKramers, 70 jr. W de Graaf, 4 maanden. Dezer dagen, kwam de spoorwegwer ker J. v. d. K. bij het verplaatsen van eeni rail op de lijn LeidenAlphen, nabij Den Haagweg, met de hand eronder, zoo dat hem de rechterwijsvinger werd af ge kneld. ter ons liggende kwarteeuw, wil het be stuur u thans danken voor alle zorgen en betoonde vriendschap. Als blijk van waardeering bood de heer Crommelin vervolgens beiden jubilaressen aen zil veren tafelcouvert aan, daarbij den wensch uitsprekende, dat zij nog vele jaren hun liefderijken arbeid onder Gods zegen zouden voortzetten. Na deze hulde werd een drukbezochte receptie gehouden, waarbij velen zr. De Bruin en zr. Van Setten persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden. 's Morgens hadden de Leidsche artsen reeds een bezoek aan het Diaconessen huis gebracht om de zusters te compli menteeren. Beiden mochten vele cadeaux in ontvangst nemen en zoo is het dan ook geen wonder, dat het een ware feest dag is geworden voor de jubilaressen en het geheele tehuis. Het moment, waarop de heer G. R. D. Crommelin namens het bestuur den jubileerenden diaconessen, Zr. Lide de Bruin en Zr. Ida van Setten, zijn gelukwenschen en een geschenk aanbiedt. De directrice van het Diaconessenhuis, Zr. J. Elema, temidden van de jubilaressen. DISTRIBUTIEVARIA Morgen zijn aan de beurt voor het in leveren van formulieren voor brandstof fen voor kamerbewoners de letters V, W, X, Y en Z. Inlevering moet geschieden aan de loketten 1 en 2, tusschen 8.30 en 12 uur en 14 en 16 uur. EEN JEUGDIGE KLERK VER DUISTERT ƒ48.000.— Te Katwijk is op de Gemeente-secre tarie een ernstige fraude ontdekt. Bij de bezetting van het vliegveld Valkenburg door de Engelschen waren er zeer veel werkzaamheden te verrichten en alle bouwvakpatroons met hun personeel werden dan ook opgeroepen. De uitbe talingen van de gelden werd eerst vier dagen aan de patroons opgedragen kwam later in Engelsche handen en werd op 1 Juni 1945 in handen gesteld van de gemeente Katwijk. De afd. Financiën van deze gemeente droeg dit werk op aan een onderafdeeling n.l. het bureau Ge allieerde zaken. Na twee voorgangers te hebben gehad, werd de afwikkeling van deze geldzaken per 1 September '45 op gedragen aan den voormaligen 21-j. klerk J. B. Het geld, dat voor de uitbetaling benoodigd was, ontving hij als voorschot uit de gemeentekas en later zou hij hier van verantwoording moeten afleggen aan de de hand van de uitbetalingsstaten. Door overstelpende drukte is de inleve ring van deze staten en de afrekening telkens uitgesteld, maar toen B. 1 Juli 1946 in militaire dienst moest is er een globale afrekening gemaakt n.l. aan de hand van de eindstaten. Toen bleek er een klein tekort n.l. f 33 te zijn. Bij nader bestudeering bleek het ver schil f 1000 te zijn en ook dit werd niet als ernstig opgevat. Maar nog later kwam uit, dat B. in de afrekeningsstaten ook posten had opgenomen, die reeds door de Engelschen waren verrekend. Het tekort steeg toen tot f 48.000. Volgens de afge legde verklaring van verd. is het verschil f 30.000 en had hij de door de Engelschen reeds uitbetaalde bedragen geboekt en andere rekeningen vernietigd, omdat hij gedurig met verschillen bleef zitten. Be gin Januari '46 was hij met het knoeien begonnen en heeft hij in illuster gezel schap van zwarte pieten als een prins ge- Zilveren jubileum bij het Gew. Arbeidsbureau De heer L. H. Janssen in intiemen kring gehuldigd. In intiemen kring heeft de heer 'L. H. Janssen hedenmorgen op het Gew. Arbeids bureau zijn 25-jar:g jubileum gevierd. De heer H. Hazelhoff, dir. van het Arbeids bureau, wees er in zijn toespraak op, dat het verleden ons heden bepaald en van grooten invloed is voor de toekomst. In korte trekken memoreerde spr. den vrijwel ononderbroken ambtstijd van den heer Janssen, en constatéerde, dat hij zijn beste krac-hien aan de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling heeft gegeven. In 1922 werd de jubilaris toegevoegd aan het perso neel van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs in den rang van tijd. sehrijver. In 1927 kreeg hij een leidende functie in den dienst voor Soc. Zaken en werd in 1929 in vasten dienst bij de gemeente aangesteld, terwijl hij in 1937 tot anjunct-commies werd benoemd. Spr. wees op den ijver en plichtsbetracht- ting van den heer Janssen, die tijdens zijn loopbaan altijd een inspireerend voorbeeld is geweest voor de ambtenaren. Verder voerden nog het woord: mr. J. Vermeulen, inspecteur van het Rijksarbeids bureau, dr. R. Rozemond, dir. van Maatsch. Hulpbetoon, en A. W. Molenbeek, dir. Gewest Gouda, A. J. Barentsen, namens het bestuur van den Alg. Bond van Ambtenaren, en M. I. Smit, namens het personeel. Velen gaven van hun belangstelling blijk en lieten hun gelukwenschen vergezeld gaan van geschenken. De Off. meende dat de winkelier E. H. te Alphen aan den Rijn wegens heling veroordeeld moest worden, doch de raadsman, mr A. J. Meyer was het daar nog niet mee eens. Verd. had een hoeveel heid suiker gekocht, die van diefstal af komstig was, doch daarmee zou hij niet bekend zijn geweest. De politierechter moest nogeens over het geval nadenken, en besloot nader een schriftelijk vonnis te wyzen in deze zaak. leefd. B- is in het militaire kamp te Oir- schot gearresteerd en ter beschikking van den Officier van Justitie van Den Haag gesteld. Hoewel hij gewoon militair was, gaf hij zich uit als sergeant-majoor. Een verder onderzoek m deze zaak is gaande. HAAGSCHE POLITIERECHTER De boerenarbeider D. de B. te Oude wetering vond een horloge. Inplaats van als eerlijken vinder dit aan de politie te vertellen, dacht hij: „hebben is hebben", en hield het horloge, hetgeen hem in aan raking met den rechter bracht. In verband met het blanco strafblad wilde deze thans nog volstaan met het opleggen van f 40 boete of 20 dagen hechtenis. De landarbeider J. G. te Katwijk aan den Rijn had het niet zoo nauw met de eerlijkheid genomen, toen hem een partij tje hout'thuis werd gebracht. Hij wist dat het van diefstal afkomstig was, doch omdat hij hout voor den kachel noodig had, ac cepteerde hij. De Off. vorderde nu veertien dagen hechtenis. De rechter veroordeelde tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis.^ De fabrieksarbeidster L. W. J. V. te Leiden had diefstal gepleegd; ze nam zeep mee uit de fabriek, waarin zij werkte. En dat wordt door de justitie hoog aangesla gen, zoodat als eisch kwam, veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter legde die straf op. Veerkrachtig loopen? Propaganda-dagen komen!!! Kunst en Letteren PIANORECITAL ORLOFF. Nicolai Orloff is een pianist met bui tengewone kwaliteiten. Maar hij wordt kii zijn optreden- dikwijls gehandicapt do-or remmingen, die hem beletten de volle maat te geven. Gisteravond was hij eerst in het tweede toegiftje „Le val du bourdon" van Rimsky Korsakoff, vol komen op dreef; hier konden wij superieur pianospel hooien. Maar het eigenlijke conce.rt is een teleurstelling geworden. Allereerst bestond het programma uit overbekende werken van Mozart. Beet hoven en Rachmaninoff. De gavotte van Prokokief, d;e in ouden stijl geschreven is, brengt geen enkele verrassing. Het eenige nieuwe geluid bracht de toccata van Prokakief. De variaties uit de sonate in A van Mozart werden nuchter en zakelijk ge speeld, zonder iéts van de gracie en innig heid, die aan de muziek van dezen mees ter inhaerent zijn. De voorlaatste variatie was nog het best, de andere waren te zwaar en hadden te lijden onder ver keerde accenten en ongemotiveerde tem powisselingen. Ook de vertolking van de Mondschein- sonate werd geen artistieke gebeurtenis. In het Adagio was de klankverhouding tusschen melodie, begeleidingsfiguren en bas niet altijd juist en dit deel klonk ook weer te nuchter en onpoëtisch. Het alle gretto was te zwaar en in de finale waren rhythmiek en accentuatie van het 2de thema niet juist. Beter voldeed Orloff in de Chopinr- groep, al liet de vertolking der etudes ook nog heel wat wenschen open. In het scherzo en vooral in dé Nocturne waren echter heel goede mom enten,. Op een concert van een wereldvermaard solist verwachten wij echter meer dan enkele goede momenten Hennie Schouten. OVER THE SEA TO SKYE Voor het genootschap NederlandEnge land afd. Leiden heeft gisteravond in „In den Vergulden Turk" de Engelsche jour nalist Gibson Martin gesproken over: „Over the sea to Skye". Dr A. A. Prins opende dezen avond, waarna mr Martin aan de hand van een aantal interessante lichtbeel den een indruk gaf van het aan de West kust wan Schotland, tot de Hebriden behoo- rende eilandje, Skye. De eerste touristen, die dit schilderachtig brokje natuur in 1763 bezochten, waren Jonhson en Boswell, waarvan de laatste over hun reis een uitvoerige beschrijving het licht heeft doen zien. Het bergachtige Skye bezit vele typische eigenaardigheden. Zoo zijn de boerenhoeven alle doo.r een lage steenen muur omringd, zoodat de be woners vrij afgezonderd leven. Zij zijn ftver het algemeen ontwikkelde menschen, waarvan de vrouwen de huisvlijt beoefe nen en gekleed gaan i;i een blauw-witte kleederdracht. Mr Martin, die in groote trekken de Schotsche historie memoreerde, mede in verband met' de koningsgezinde daad van de heldin van Skye, Flora Mac- Donald, deed dit doorvlochten met Engei- sche humor, zoodat de aanwezigen deze boeiende en leerzame lezing ten zeerste hebben geapprecieerd. OVER „ARBEID EN ARBEIDS VREUGDE" Gisteravond heeft voor de „Jonge Kerk" in het wijkgebouw ..Levendaal" gesproken dr J. P. Kruyt, directeur van het Sociolo gisch Instituut van „Kerk en Wereld" over het onderwerp „Arbeid en arbeids vreugde". Spr. begon zijn interessant betoog met er op te wijzen, dat het van het grootste belang is, dat de arbeid, zoowel in de gemeenschap als in het persoonlijke le ven. vreugde geeft. De eenige oplossing om uit de armoede, waarin ons land mo menteel verkeert, te geraken is: werken. De arbeidsproductiviteit is echter nog niet normaal. Spr. kwam tot de conclusie, dat er nog andere factoren dan de directe gevolgen van den bezettingstijd in het spel zijn, die de oorzaak hiervan kunnen zijn. Er zijn maatschappelijke- en geeste lijke factoren. Dr Kruyt zeide, dat de wijzp, waarop vroeger de arbeid werd verricht, den ar beider veel meer bevrediging schonk, dan tegenwoordig. Toen had men perspectief om eens volleerd vakman te worden. Nu krijgt het grootbedrijf met zijn speciali satie en mechanisatie steeds meer invloed. Dit is op zichzelf al iets, waarvan men weinig vreugde kan beleven. De arbeid is tenminste niet meer zoo vanzelfspre kend als voorheen. Toch kunnen we niet terug naar het kleinbedrijf, omdat er veel meer menschen zijn en dientenge volge de productiviteit veel grooter moet zijn. Er is een neiging om den zin van het leven van den arbeid te verplaatsen naar den vrijen tijd. Wanneer iemand werk doet en zijn arbeid als bijzaak ziet, kan deze hem nooit voldoening geven. Zinvolle arbeid en vrije tijd zijn noodig. Wanneer men met verschillende factoren rekening houdt, zal de arbeider ook in het gemechaniseerde bedrijf liefhebberij kunnen hebben. De werkman moet met de gedachte vervuld kunnen zijn. dat hij niet voor de kapitalisten, maar voor de gemeenschap werkt. De persoonlijke verhoudingen tus schen de arbeiders en hen, die deel uit maken van de leiding, moeten goed zijn, zoodat de sfeer in het bedrijf wordt be vorderd. De arbeidsvoorwaarden moeten aannemelijk zijn; door te laag loon wor den geen lusten opgewekt, die men bjj de uitoefening van zijn beroep noodig heeft. De bedrijfstoestanden moeten zoo zijn, dat op verschillende terreinen in de be hoeften van den arbeider wordt voor zien. bovendien is de verhouding buiten het bedrijf ook van groot belang. Hoe staat een te verrichten arbeid aangeschre ven in de appreciatie van de maatschappij. De waardeering van den handenarbeid b.v. is theoretisch althans geenszins in orde. Wanneer ieder zich bezint op zijn plicht, ook de arbeider zelf, zal men ook in het grootbedrijf zien, dat de machine een zegen is, hoe gecompliceerd zij dan ook veelal is. Om arbeidsvreugde te hebben moet een mensche echter ook zin in het leven zien. Spr. wees op de massajeugd, voor wie de zin eigenlijk opgaat in allerhande banale vermakelijkheden. Voor ons Christenen ligt hier een groote taak. Wij moeten me dewerken om hei>te brengen tot een beter inzicht en het gevoel, dat ze- zoo niet moeten doorgaan. Op deze lezing volgde een levendige be spreking. VOORSCHOTEN. De uitreiking van nieuwe bonkaar ten zal plaats hebben van Maandag tot Vrijdag a.s. Wij zullen eiken dag ver melden, welke straten er aan de beurt zijn. Donderdag 16 Jan. a.s. bestaat het Marine-centrum „Voorschoten" één jaar. Dinsdag hield de Chr. Besturen Bond haar le ledenvergadering in dit nieuwe jaar, o.l-v. zijn voorzitter den heer A. F. Veerman. Hoofdpunt was bespreking van het te houden jaarfeest op 21 Jan. a.s., waar de afd. N.C.L.B. haar 15-jarig bestaan herdenkt. De AJR. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" houdt Maandagavond 13 Januari a.s., 8 uur, in het gebouw Leidscheweg 95, een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. Politieke Rond blik door den heer C. D. van Oosten. GEBOREN: Elisabeth S M, d van W A G Schreuder en M A A Winter. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" et ml

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4