Een professor over twee andere professoren Wereldvrede bedreigd door de invoerrechten 't Verklaarde uitzicht Verloving laat Britsche pers niet met rust Wetenschap eert Nederland's groote mannen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG JANUARI 191T l. ITALIË De reis van den premier, de Gasperi, naar Washington, alwaar hij besprekingen zou voeren met Bymes, vestigt de aandacht op den politieken en economischen toestand van Italië. Ik heb nog geen persstemmen van Italiaansche bladen onder oogeo gehad, zoo dat het niet met zekerheid te zeggen valt, hoe de reactie zal zijn in Italië op het feit, dat Byrnes en Marshall gingen stuivertje wisselen. De algemeene reactie op de wereld politiek van Byrnes' onderduiken vlak vóór de conferentie van Moskou, is nog eenigszms nevelig. Maar vrij zeker is, dat de Gasperi die naar Amerika kwam om aan Byrnes zijn leege Italiaansche portemonnaie te laten zien. in de verlegenheid zit, niet wetende of Marshall een even royale kassier zal zijn. Da Gasperi had vóór zijn vertrek aan een cor respondent van de „Rome Daily American" te kennen gegeven, dat Amerika om ver- ROMME'S OORDEEL OVER GERBRANDY GETOETST Professor Romme heeft prof. Gerbrandy een verwijt gedaan. Namelijk dit, dat prof. Gerbrandy aan de huidige regeering en de Commissie-Generaal het recht ontzegt, om, zonder grondwetsherziening, de structuur van het Koninkrijk te wijzigen, doch dat hij zelf door de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942, waarvoor hij de verantwoorde lijkheid draagt, zich aan hetzelfde feit heeft schuldig gemaakt. Laat ons goed onderscheiden, wat de noodzakelijke voorwaarde is voor een juist CCD eert zijn oorlogsslacht offers In het restaurant van de Houtrusthallen had gisteren, in aanwezigheid van ver- scheidiene autoriteiten, die symbolische ont hulling plaats van een genedmkplaaft, waar van het origineel is aangebracht ir de hall De directeur van den C.C.D., de heer G. Diepenhorst, bij de onthuling van de ge denkplaat met de namen van 53 tijdens de bezetting omgekomen ambtenaren. van het hoofdgebouw van den CC!D aan het Sweehnckplein. Deze wat-marmeren plaat vermeldt de namen der 53 ambtenaren, die tijdens de bezetting omkwamen. Tijdens de bijeenkomst, die een plechtig karakter droeg, werd o.m. het woord gevoerd door den dir., den heer G. Diepenhorst, die dezen dag een mijlpaal in de geschiedenis van den Centr. Controle Dienst noemde, omdat nu een posthume hulde gemraoht werd aan die ambtenaren, welke voor het vaderland geval len zijn. Onder de tonen van het Wilhelmus verwijderde de heer Diepenhorst het doek van de symbolische gedenkplaat, terwijl op hetzelfde moment in het hoofdkantoor de origineele' plaquette werd onthuld. DOCH DE „MANIER WAAR-1 OP" IS VAAK STUITEND Gedurende het afgeloopeti weekende zijn de geruchten omtrent een verloving tus- schen de Britsche kroonprinses en prijns Philip van Griekenland weer opgelaaid. Be paalde dagbladen en weekbladen hebben zich speciaal toegelegd op de exploitatie van een zoo sensationeel gegeven. Herhaal delijk zag men in de pers uitvoerige remi niscenties van de constitutioneele crisis in verband met het aftreden van Eduard VIII, dra huidigen hertog van Windsor, reminis centies die domweg suggereerden, dat de mogelijkheid van een verloving tusschen de kroonprinses en prins Philip aanleiding zou kunnen geven tot een Crisis van eenderen aard. De reden waarom moeilijkheden te ver wachten zouden zijn, ligt in de Grieksche afkomst van den prins. Er heerscht, volgens den Londenschen correspondent van „De Tijd", namelijk ernstig meeningsverschlü in de Labourpartij over de Engelsche politiek ten opzichte van Griekenland. Bevin wordt er van beschuldigd systematisch Britschen. steun te hebben verleend aan reactionnaire elementen in Griekenland. Een verloving nu als bovengenoemde zou den indruk verster ken, dat de Brïitsche regeering inderdaad een anti-communistisch spelletje zou spelen in het eenige Óost-Europeesche land, dat nog niet is weggemoffeld achter het ijzeren gordijn. Intusschen heeft de smakelooze sensatie campagne wel haar hoogtepunt bereikt in een der Zondagsbladen, dat den afgeloopen Zondag op de hoofdpagina zijn lezers met vette letters uitnoodigt een antwoord te geven op de vraag: „Behoort onze toekom stige koningin te huwen met prins Philip?" De lezers worden aangespoord hun ant woord op deze fijngevoelige vraag te zen den aan het redactie-bureau van cje krant. Ratten en muizen kosten Nederl. f 20 a f 30 miüioen per jaar Deskundigen schatten de schade, die ons land wordt veroorzaakt door ratten en mui zen, op f 20 A f 30 millioen per jaar. Dit hin derlijk ongedierte vormt een probleem voor de gcheele wereld. Volgens een verslag van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. wordt 4 pet van den geheelen wereld voorraad aan voedsel door de ratten en mui zen vernietigd. Voor bestrijding van deze dieren kan men zich steeds wenden tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen, die gratis adviezen geeft. VERLIEZEN NED. LEGER IN INDIE Volgens officieel verstrekte cijfers werden in de periode 29 Dec. tot 4 Jan. 11 militairen van het K.N.I.L. en de Kon. Landmacht ge dood, terwijl 3 personen werden gewond. begrip, zoo schrijft prof. Josephus Jitta in de „Haagsche Crt." Men is het eens over drie punten. Dat de structuur van het Koninkrijk moet worden herzien. Dat dit uiteindelijk door een Grond wetsherziening zal moeten geschieden. Dat aan die herziening een Rijksconferentie zal moeten voorafgaan. Waarvoor is prof. Gerbrandy verantwoor delijk? Dat de bereidheid wordt uitgespro ken aan zulk een procedure mede te wer ken met behoud van de eenheid van het Koninkrijk. Wat gaan de Regeering en de Commissie- Generaal doen? Zich binden aan een bepaal de oplossing, alvorens de Rijksconferentie is gehouden. In die bepaalde oplossing wordt het bestaande Koninkrijk verbroken. Prof. Gerbrandy heeft zich dus bereid ver klaard mede te werken tot een goede op lossing door middel van een goede proce dure. Prof. Romme heeft een slechte oplos sing met behulp van een verkeerde proce dure aanvaard. De eene methode verschilt in drie essen- tieele purtten van de andere. Te beweren, dat prof. Gerbrandy zich aan hetzelfde feit heeft schuldig gemaakt, dat hij aan anderen verwijt, is dus volkomen onjuist. Wie dat toch doet, maakt zich schuldig aan wat in gewoon Hollandsoh heet: spij kers zoeken op laag water. TRUMAN PLEIT VOOR VERLAGING President Truman heeft gewaarschuwd, dat het verwerpen van zijn programma door het Congres voor wat het verlagen der Am. in voerrechten betreft, verstrekkende gevolgen zal hebben voor de wereldpolitiek en de vooruitzichten voor een duurzamen vrede, In een economisch rapport aan het Huis van Afgevaardigden en den Senaat pleitte hij voor een belangrijke verlaging der prijzen. Inzake de voorgestelde intern, handelsorga nisatie, waaraan reeds een voorbereidende conferentie te Londen voorafging, zei hij o.a. ^iat Amerika als tegenprestatie voor het ver lagen der invoerrechten de verlaging van de buitenlandsche tarieven zou kunnen verkrij gen en het opheffen van beperkingen, zooals de streng gehandhaafde import-quota, welke den toegang tot de buitenlandsche markten belemmeren. Voorkomen moet worden, dat de wereld in handelsblokken wordt verdeeld. De handel met het buitenland had in 1946 een totale waarde van 15 milliard dollars, echter kunnen wij op den duur slechts aan andere landen verkoopen, wanneer wij be reid zijn van hen te koopen of in deze lan den kapitaal te investeeren. Voorts wees hij erop, dat Amerika voort moet gaan leenin gen aan het buitenland te verstrekken, want de vrees, dat Amerika een anderen koers zou inslaan, zou ten gevolge hebben, dat ver schillende landen hun dollar-uitgaven over een langere periode gaan verdeelen en de onder het motto: „Koninklijk huwelijk". Men kan moeilijk ontkomen aan den in druk, dat hier een zeer delicate zaak op onsmakelijke wijze wordt geprejudïcieerd. Het is ongetwijfeld een feit, dat prins Philip persona grata is aan het Engelsche hof en veel verkeert in de onmiddellijke entourage van de kroonprinses. VLIEGERS-, MIJN-, SPOOR- EN BRUGGENBOUWERS Onder groote belangstelling van vertegen woordigers uit regeerings- en wetenschap pelijke kringen, het bedrijfsleven, zijn giste ren in de 'Vesterkerk te Delft eere-doctora- ten uitgereikt aan de heeren ir W. J. H. Harmsen, directeur-generaal van den Rijks waterstaat, ir W. Hupkes. oud-president directeur van de Nederlandsohe Spoorwegen, A. Plesman, president-directeur van de K.LJVl. en ir D. P. Ross van Lennep, hoofd bedrijfsingenieur der Staatsmijnen. De rector-magnificus prof. dr J. A. Grut- terink had de leiding der bijeenkomst. Eerste spreker was prof. ir R. C. J. van Nieuwen- burg, die de noodzaak betoogde goede, vol komen academisch gevormde ingenieurs af te leveren. Alleen dan kunnen regeering en Kort voor het vertrek van prof. Romme naar Indië, bestudeerde zijn echtgenoote nogeens de lange reisroute, die tegenwoor dig in slechts enkele etmalen wordt af gelegd; ja, men doet het soms nóg sneller! Am. export wordt verlaagd. De stijging van de groothandelsprij zen met 24 pet noopt hei bedrijfsleven en de landbouw de prijzen te verlagen. De uitzonderlijke hooge prijzen van het vorige jaar zullen dalen, als de wereld voed selpositie verbeterd en er meer duurzame goederen voor de consumenten beschikbaar komen. Een gelukkige vrouw Toen het aftreden van haar echtgenoot bekend wjerd, zei mevrouw Byrnes stra lend: „Ik ben blij. dat hij is afgetreden. Nu schiet er wat tijd over om samen, te zijn. Ik kan nu alles met hem bepraten en hoef geen briefjes meer te schrijven. Ik weet niet wat we gaan doen. Wij hebben geen plannen gemaakt. Waar schijnlijk uitrusten". y Belgisch-Nederlandsch financieel accoord onderteekend Crediet aan Nederland van 700 millioen Bel. frs. Gistermiddag had op het dep. van Buit. Zaken en Buit. Handel de onderteekening plaats van het Belgisch-Nederlandsch finan cieel accoord. De Ned. ambassadeur mr B Ph. baron van Harinxma thoe Slooten trad op als vertegenwoordiger van den Ned. Staat en van Belgische zijde was minister P. H Spaak de onderteekenaar. Deze nieuwe over eenkomst zal Nederland in staat stellen zijn aan koop-programma van Beligsche goederen tot 1 Sept. 1947 te verwezenlijken, terwijl aan den anderen kant tot de beschikking van België worden gesteld de betalingsmiddelen, benoodigd tot het uitrusten van schepen, als mede vreemde deviezen. Bij de besprekingen is besloten, dat dat Nat. Bank van België een crediet van 700 millioen Belg. francs aan Nederland zal verstrekken. H)et crediet is renteloos en zal gedurende dit jaar en tijdens het volgend jaar werden afgelost. Dit voorjaar zullen wederom besprekingen plaats hebben om een nieuw handelsaocoord voor 1947-1948 af te sluiten. industrie de plannen uitvoeren, die zij voor den opbouw van het land ontwierpen. Ieder jaar dienen anderhalf tweemaal zooveel ingenieurs af te studeeren als voor 1940. Het groote probleem voor de Hoogeschool is, bij de toeneming van het aantal studenten, toch naar dit hooge plan te blijven streven. Na dat prof. van Nieuwenburg een wetenschap pelijke verhandeling had gegeven over de chemische micro-analyse volgde de eere promotie. Zij werd ingeleid door een rede van prof. Grutterink, die het herstel van Nederland in herinnering bracht en sprak over het aandeel dat de promovendi daar in hadden. Door de eere-doctoraten worden de begiftigden geëerd, doch ook allen, die onder hen werken. De promotor van ir Harmsen, prof. W. J. Thierry roemde diens arbeid op het gebied van den bruggenbouw, voor en na den oorlog. Van ir Hupkes stelde prof. ir F. Westen- schillende redenen het land van belofte 19. Ten eerste wilde bij er gaan onderhandelen over een Amerikaansche leening en liefst eentje van 100 millioen dollar voor den we deropbouw van het land. Hoewel het zwarta hemd er een incourant artikel geworden is, zou een crediet voor katoen zeer op prijs worden gesteld en een volk dat geteisterd wordt door politieke crisissen en depressies mag wel een „rookertje" hebben, zoodat een leening voor den aankoop van tabak meda op het program stond. De voedselsituatie in Italië is uiterst précair en De Gasperi hoopta eveneens van Byrnes een soort van rjarantia te verwerven voor minimum voedseïzendin- gen naar Italië. Ondanks het feit. dat de Italiaansche steden rood stemden en een ge weldige winst leverden voor het „Volksblok" waarin communisten en socialisten ziel.' ver- eenigd hadden, wilde De Gasperi het Ameri- kaansche vertrouwen winnen door te wijzen op den blauwen, onbewolkten, politieken hemel! Het huidige Italië verschilt niet zóó heel veel van het Italië, even na 1918. toen de fascistische vogelaar zijn zoet gefluit deed hooren. In één der nummers van „Le mooda nouveau" van dien tijd kan men lezen, hoe de ontreddering, de „schijn-democratie" den voedingsbodem vormden voor de bundeling van maatschappelijk ontwrichte en door den oorlog van den gewonen arbeid vervreemde militaire en semi-militaire krachten Het huidige Italië wordt gekenmerkt door ver warring en wanorde, stakingen, onlusten, zoo dat het voor de hand ligt, dat de socialisten en communisten er weinig voor voelen, dat de Amerikanen via de dollar-credieten hun neus steken in de binnenlandsche aangele genheden. De psychische onrust, zich uitende in demonstraties en stakingen, zooals die voorkwamen in Napels en Rome. wordt ver oorzaakt door de zeer gestegen kosten voor levensonderhoud. In de laatste zitting van den ministerraad, waar het zeer heet toe ging heeft De Gasperi den linkschen partijen verweten, dat zij opzettelijk amok maken, teneinde zijn reis te doen mislukken, aange zien socialisten en communisten er tegen ge kant zijn, betrokken te worden in de politieke machtssfeer der groote mogendheden. Gingen er onlangs reeds geruchten, dat te Rome begin Januari een algemeene staking zou uitbreken, die voorloopig nog voorkomen werd, thans is die kans weer veel grooter. De voedselsituatie in de hoofdstad is uiterst précair en er hebben relletjes plaats gehad tengevolge van het optreden der politie tegen de zwarte handelaren. Onder die omstandig heden wordt het De Gasperi niet gemakke lijk gemaakt, het vertrouwen van de Ameri kanen te winnen. Tijdens zijn afwezigheid zal Nenni optreden als plaatsvervangend eer ste minister. Inzake de buitenlandsche poli tiek van Italië zij hier nog even aan herin nerd, dat op de conferentie der .Big four" to New York inzake Triëst wel overeenstem ming werd bereikt, maar dat toch de recht- streeksche onderhandelingen tusschen Italië en Joego-Slavië weinig resultaat opleverden, waardoor het gezag van De Gasperi en zijn partij der Christen-Democraten uiteraard ook al niet werd vergroot. Vermoedelijk zal begin Februari het vredesverdrag met Italië geteekend worden, maar eerst moet de over eenkomst inzake de grenzen, het statuut en het bestuur van Triëst geratificeerd zijn. Als gouverneur $an Triëst werd ook de naam van mr van Kleffens genoemd. dorp diens verdiensten voor den opbouw van het Spoorwegbedrijf, in het bijzonder voor de Diesel-electrische tractie en bij de spoorwegstaking, in het licht, waarop profi dr ir H. J. van der Maas over den heer Plesman sprak als den organisator van de EL.TA., de eerste Nederlandsche kiöhfcvaart- tentoonstelling waaruit de Ki-M. ontsproot, wier vliegtuigen dagelijks tweemaal den omtrek van de aarde bevliegen. Dit werd in één jaar opgebouwd. Van ir Ross van Lennep belichtte prof. dr H. J. Waterman diens verdiensten op Che- misoh-technologisch gebied. Na de promotie was er een druk bezochte receptie en *s avonds een maaltijd in de aula der hoogeschool, waarbij jhr de Ranitz den minister van O.. K. en W. vertegenwoordig de en ook burgemeester G. van Baren aan zat. De doorgaans zoo ernstig kijkende K.L.M.-directeur, A. Plesman (links) had gisteren een goeden dag: zijn noeste arbeid voor onze luchtvaart zag hij bekroond met een eere-doctoraat van de T.H. Andere bekende Nederlanders, die in deze hooge eer deelden, waren v.l.n.r. (gerekend vanaf den heer Plesman): ir. D. P. Ross van Lennep, hoofd-bedrijfsingenienr bij de Staatsmijnen, ir. W. Hupkes, oud-pres.-dir. van de Spoorwegen, en ir. W. J. H. Harmsen, dïr.-gen. van den Rijkswaterstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3