Ook de Op. school moet een grondslag hebben „Nieuwjaarsreceptie" op het Kantongerecht Dr C. H. Hermanides voor het Leidsche Trib. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 7 JANUARI 1MT Stadsnieuws Ernstig pleidooi voor invoering van het Bijbelonderwijs Gisteren is in den loyer van.de Stadsgehoor zaal een „Onderwijsdag" georganiseerd door een commissie uit de afd. Leiden van de NOV. De heer D. Bosma, hoofd van de Lange- brugscflbol, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer B. van Julsingha, insp. van het L.°. 6,1 wees ver volgens op het gehouden vernieuwingscongres, dat in Leiden nog slechts weinig resultaten heeft opgeleverd. Tusschen het congres en de practische verwezenlijking van het besprokene ligt een groote kloof, en deze vergadering had ten doel deze kloof eenigszins te overbruggen In de morgen vergadering sprak de heer J Schekkerman, hoofd eener school te Bergen aan Zee, over: „Nieuwe perspectieven voor de oude school". Spr. ging uitvoerig de oorzaken van onder wijsvernieuwing na, en noemde le het veran derde inzicht in de taak van de school, welke niet alleen onderwijs-, maar ook opvoedkun dig instituut is, ten tweede, dat de weten schappelijke onderzoekingen op psychologisch en didactisch gebied tot bepaalde resultaten hebben geleid en ten derde, dat vanuit .de maatschappij aan de school verschillende eischen worden gesteld, waaraan niet mag worden voorbijgegaan. ïh het vervolg van zijn betoog wees spr. op de onderlinge relatie, welke moet bestaan tus schen de drie.factoren: leerling, leerkracht en leerstof. Hoe zullen wij de vernieuwing van het openbaar onderwijs aanpakken? Radicaal of reformistisch, opnieuw beginnen, of lang zamerhand nieuwigheden invoeren, daarbij uitgaande van datgene, wat gegroeid is? Dan zal (bij laatste mogelijkheid) het tempo, waar in de vernieuwing plaats vindt, niét gewaar borgd zijn. Het is echter noodig, dat er een combinatie van deze mogelijkheden is. Sor geloofde, dat het in het kader van de ver nieuwing mogelijk is om van de school een gemeenschap te maken in dien zin, dat er een nauwe samenwerking tusschen leerlingleer kracht, leerlingen onderling, en leerkrachten onderling gevonden wordt. Spr. vestigde de aandacht voorts op de mogelijkheid om de school om te vormen tot een werkgemeen schap, waartoe in Noord-Holland een com missie is gevormd, welke een serie onderwijs- cursussen organiseert. De leerkrachten, die de cursussen hebben gevolgd, vormen in eigen omgeving een werkgroep, waar men de er varingen bespreekt, plannen maakt, en na eenigen tijd weer bijeenkomt om de resultaten te behandelen. Op deze rede volgde een levendige dis cussie. In de middagbijeenkomst kreeg de heer L G. van Doorn het woord, die sprak over: „de toekomstige grondslagen van het openb. on derwijs'*. Spr. merkte op, dat wij rondom ons zien den drang naar verandering met voorbijgaan van het goede wat is. De hoop op vernieuwing in de school houdt echter in, dat zij een levend element in zich draagt. We hebben doorleefd hoe de verhevenste moraaltheorieën als herfstbladeren kunnen afvallen en aan deze daling van het cultuurpeil hebben wij met ons onderwijs medegewerkt. Moeten wij nog langer kweeken menschen met een goed verstand, of moeten wij menschen met een hart hebben? Er leeft onmiskenbaar tusschen WERKBOEKJES AANVRAGEN. De Commissaris van Politie vestigt de aan dacht van chauffeurs van autobussen, vrachtautos, taxi's en huurauto's, alsmede van iederen chauffeur, die in dienstbetrekking een personenauto bestuurt, op de in art. 46 van het Rijtijdenbesluit neergelegde ver plichting tot het bij zich hébben**-van een "werkboekje. Deze werkboekjes kunnen wor den aangevraagd bij de Gem. Secretarie tegen betaling van f 1. Het 10-j. meisje J. B. uit de Sophia- straat kreeg een ketel kokend water over haar borst en schouders. Met brandwonden Is zfj naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. DISTRIBUTIE VARIA. Morgen zijn aan de beurt voor het inleve ren van aanvraagformulieren voor brandstof fen van kamerbewoners de letters O, P, Q, R. Inlevering dient te geschieden aan de lo ketten I ,en H van het Distributiekantoor van 6J012 uur en 1416 uur. Kunst en Letteren MDIE LUSTIGE WITWE" IN DEN STADSSCHOUWBURG. De Jonge weduwe Hanna Clawari heeft tal- rtJke aanbidders, die graag met haar willen trouwen en haar willen helpen haar vermo gen van 20 millioèn gulden op te maken. Graaf Danilo houdt werkelijk van haar, doch wil zijn liefde niet bekennen, omdat hij niet den indruk wil wekken, dat hij de jonge we duwe om haar geld trouwt. Eerst als Hanna Clawari een list bedacht heeft en Danilo heeft wijs gemaakt, dat zij al haar geld ver- lierzen zou wanneer zij hertrouwt, vraagt deze haar ten huwelijk. Dat is in het kort de inhoud der' operette van Lehar, die gisteren door de Hoofdstad-operette gespeeld werd. Over 't geheel mag die opvoering zeer ge slaagd worden genoemd. Ruth Rhoden gaf een uitstekende Hanna en onderscheidde each vooral in het Viüjalied. Bernard Taverne speelde de rol van graaf Danilo in groote lijnen voortreffelijk, nam sommige details, als bv. het lied „Maxim", zou nog meer te maken zijn geweest. Paul Harden als baron Zeta voldeed zeer; Claire Clairy, die de rol van Valencienne speelde, was heel geestig en coquet. Onbetaalbaar was de actie van Fritz Steiner, die van de rol van den ge zantschapsbode Nechledil werkelijk iets kos telijks maakte. Jammer dat het werk niet met de oorspron kelijke orkestbezetting kon worden uitge voerd. De dirigent, Pim de la Fuente, deed met de bescheiden middelen, die hem ter be schikking stonden, echter wat hij kon. Hennle Schouten. den mensch en zijn Schepper een ondoorgron delijk geheim, dat geëerbiedigd wenscht te worden, willen wij menschen niet ontmen- schelijken. Ons openbaar onderwijs heeft medegewerkt om door middel van de psycho logie en de techniek den mensch te degraiee- ren tot een ontleedbaar object, aldus spr. Ons onderwijs moet zich ten doel stellen, dat het niet langer menschen kweekt, toege rust met talenten, maar menschen voor wie het dienen een behooren is. Willen wij tot vernieuwing van ons openbaar onderwijs komen, dan moet de geest van onze school veranderd worden. Daar alle levensnormen wortels hebben in de religie, moeten wij ons bezinnen op welke wijze wij op onze scholen een plaats moeten afstaan aan het Bijbelonderwijs, zoq betoogde de heer van Doorn. De bijzondere scholen vestigen net oog op Jezus Christus, welk beeld ons ontbreekt. Ka raktervorming? Goed! Maar dan moet ook de openbare school karakter bezitten! Heeft zij karakter? Ja! Stijl- en beginselloos! Neu trale menschen hebben de wereld niet voort gestuwd. Blijkt het onmogelijk om aan de Opcnfo. school een bepaalden grondslag te geven, dan is zij gedoemd kleurloos te blij ven. Wij staan voor een zware taak, maar voor een heerlijke taak, die aan onzen onder wijzersplicht glans en perspectief geeft, aldus besloot spr. Bij den aanvang van de middagvergadering sprak weth. v. Schaik een kort woord, waarin hij er op wees, dat wij kunnen vernieuwen, mits wij ernst maken met de vraagstukken van dezen tijd. De conferentie werd besloten met een kort woord van den heer Bosma. Nieuws van het ljsfront Warmondsche IJsclub. Donderdag a.s. organiseert de War- mojidsdhe IJsclub op het „Poelmeer" te 1 uur jubileum-krintgwedstrijden, waar aan iedere aangesloten vereeniging met 4 rijders kan deelnemen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van heden. GESLAAGDE ZANGUITVOERING IN DE STADSGEHOORZAAL. De Leidenaars zijn weer in de gelegenheid gesteld om een unieke zanguitvoering bij te wonen, maar wie gisteravond in de Stads gehoorzaal is geweest, kan uit de schrale op komst concludeeren, dat het verlangen naar het beleven van iets schoons bij de massa nog veel te wenschen overlaat. En men vraagt zich onwillekeurig af, of het kunstzinnig be sef bij het publiek reeds zoo diep is, dat er zelfs voor dergelijke uitvoeringen weinig of geen interesse bestaat. De wijze, waarop men gisteravond het pu bliek geheven heeft boven het leven van el- ken dag, is loffelijk te noemen. De onder scheidene zangkoren, t.w. de Chr. Gem. Zangver. „Halleluja", het Dubbel Mannen- kwartet „Sempre Avanti", het jeugdkoor „Ex Animo", de Mannenzangver. „Kunst na Arbeid" en de Arb. Zangver. „De Stem des Volks" hebben op sublieme wijze de ver melde liederen ten gehoore gebracht. Een woord van bijzondere waardeering is zeker op zijn plaats voor het optreden van de harpsoliste, mevr. Flipse, die met haar teedere, geïnspireerde muziek het publiek wist te boeien. Zij was zeer erkentelijk voor de langdurige bijvalsbetuigingen. De Soc. Cultureele Stichting „Kunst en Ontspanning" kan op een geslaagden avond terugzien. De heer H. Stenz dankte alle medewerkenden, in 't bijzonder de verschillende dirigenten. Bezoekers gingen allen met een cadeautje huiswaarts Voor het eerst in het nieuwe jaar, moesten 119 personen voor het Kantongerecht voor verschillende delicten terecht staan. De meeste verdachten waren niet verschenen en veel zaken werden voor nader onderzoek aangehouden. J. N. V., grossier in zwak alcoholische dranken en limonade te Noordwijk had, zon der ingeschreven te zijn bij de Kamer van Koophandel te Leiden, ook sterken drank verkocht. Daar verdachte toen beweerde, wel hiervoor vergunning te hebben, werd deze zaak aangehouden. De kantonrechter had aan de K. v. K. om inlichtingen ver zocht en deze hadden medegedeeld, dat V niet was ingeschreven voor verkoop van sterken drank. Jlet O.M. eischte f 30 boete of 10 d. h. Mr v. d. Wissel, raadsman van verdachte, was van meening, dat hier geen aparte vergunning noodig was, daar de drankwet geen onderscheid maakt tusschen zwak alcoholische dranken en sterken drank Ook volgens deskundigen was geen aparte vergunning noodig. Zijn cliënt had ook vol doende vakkennis en hem waren rantsoenen sterken drank toegewezen en hij achtte" dan ook den verkoop van sterken drank niet straf baar en verzocht vrijspraak. De kantonrech ter wees direct vonnis en sprak verd. vrij De 54-jarige G. D., weduwe van F. v. G., was 's avonds in de Kraaierstraat alhier door de politie in kennelijken staat van dronkenschap aangetroffen. Lachende er kende verdachte dronken te zijn geweest; zij wist niet meer hoeveel zij gedronken had. Het O. M. vond het voor een vrouw een ernstig feit, en eischte f 10 boete of 4 d. h. Uitspr. f 5 boete of 2 d. h., welke boete zij direct betaalde. J. L. v. Z., uit' Alkmaar, had op 23 Sept '46 aldaar op een motorrijwiel gereden zon der dat hij in het bezit van een rijbewijs was. Verdachte, die 3 maal gezakt is voor zijn examen, heeft nog geen rijbewijs en is al 3 maal hiervoor veroordeeld tot f 8. f 10.en f 15.boete. De kantonrechter wees erop, dat, hoewel hij niet mag rijden, hij toch hiermee doorgaat. Het O.M. eischte f 20.boete of 10 d. h. Uitspr. voor ditmaal nog f 15.boete of 5 d. h., welke boete hij direct betaalde. J. v. V., landbouwer uit Noordwijk, moest terecht staaqJÉJkdat hij zijn hond niet vast had gehouden en 'déze op hét erf van C, Br(hoekhof) kippen had opgejaagd. Toen de heer Br. de hond op zijn erf aantrof, had hij reeds een kip in zijn bek, en met groote moeite had hij de kip losgelaten. Daar de hond de kippen niet had doodgebeten, eischte het O.M. f 10 boete of 4 d. h. Daar verdachte den hond onmiddellijk heeft weggedaan, veroordeelde de kantonrechter hem tot f 4 boete of 2 d. h. J C. v. G„ uit Noordwijkerhout, had te Leimuiden een motorrijwiel weggenomen en daarmede 2 dagen gereden. Toen had hij er spijt van gekregen en het motorrijwiel teruggebracht en de schade vergoed. De kantonrechter wees erop, dat dit eigenlijk diefstal was. Het O.M. 'eischte £20 boete of 10 d. h. Uitspr. f 10 boete of 4 d. h. G G J v d B, uit Noordwijkerhout, had 's avonds, terwijl het donker was, op den straatweg aldaar, 16 koeien, zonder vastge bonden te zijn en zonder licht, los vervoerd, waardoor hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Een motorrijder, die hierop niet bedacht was, was tegen de koeien opgereden, waardoor deze ernstig werden verwond. Verd. verklaarde, dat slechts één koe had losgeloopen en er 5 drijvers waren; het was ook eigen schuld van den motorrijder geweest, dat hij tegen de koeien was opgereden! Het O.M. vond de overtreding zeer ernstig en eischte 2 boeten van f 10 f 20 boete of 2 maal 5 d. h. en f 15 boete of 5 d. h. Uitspr. 3 maal f 8 boete of 3 maal 4 d. h. H. B., te Leiden, moest voorkomen wegens ernstige verontreiniging van de Stinksloot. De heer J. H. de Jong, directeur Gemeente reiniging, als getuige gehoord, verklaarde, dat, naar aanleiding van klachten van Rijn land. dat door verstopping van vuil riool water niet meer afgevoerd kon worden, op last van den commissaris van politie, een onderzoek was ingesteld, waarbij H. B. op heeterdaad werd betrapt, toen hij vuil in het water stortte. Eisch f 10 boete of 4 d. h Uitspraak conform. Mevr J. K., huisvr., v. G. B. uit Leimuiden. moest vorige maal terecht staan, omdat zij haar dochter, die nog leerplichtig was, had thuisgehouden en later naar een naaischool had gestuurd Daar volgens haar het hoofd der school toestemming had gegeven, werd nu het hoofd ^der school, de heer D Ham. gehoord, die verklaarde geen toestemming te hebben gegeven De heer W Vonk, voorzitter Schoolbestuur, verklaarde dat de ouders teveqs waren gewaarschuwd Eisch OM f 1 boete of 1 d. h. Uitspr. f 3 boete of 2 d. h. E. W., uit Leimuiden, moest ook wegens overtreding der Leerplichtwet terecht staan. Het hoofd der school, de heer D. Ham, ver klaarde, dat, toen hij had goedgevonden dat de jongen 2 dagen mocht thuis blijven, hij heelemaal niet meer op school was geweest Eisch O.M. f 6 boete of 2 d. h. Uitspr conform. P. L. J. M., te Leiden, had op 3 Oct. '46 een motorrijwiel bereden zonder dat hij een rijbewijs had; hij was voor het examen ge zakt. Eisch O.M. f 20 boete of 10 d. h. Uit spraak f 15 boete of 5 d. h, A. v. T., uit Voorhout, had aldaar een motorrijwiel bereden zonder rijbewijs. Hij had het motorrijwiel gebruikt om een dok ter te halen. Eisch O.M. f 20 boete of 10 d. h. Uitspraak f 10 boete of 4 d. h. J J G, te Leiden had te Alkemade op 'n mo torrijwiel gereden zonder dat hij een rij bewijs had. Eisch O.M. f 15 boete of 5 d. h Uitspraak f 10 boete of 4 d. h. S. H., te Leiden, moest terech^ staan ten lste voor schoolverzuim van zijn dochter en zijn zoon over September en October '46. Zijn dochter had hij thuis noodig en zijn zoon had een betrekking als huisknecht gekre gen. Eisch O.M. 2 maal f 3 boete of 1 d. h. Uitspraak conform. WIE DICHT BIJ HET VUUR ZIT Tijdens de zitting van hert Kantongerepnt werd gisteren van een der bezoekers zijn rij wiel, hetwelk hij m de gang had neergezet, gestolen. VIER UUR HEIT DE KLOK Mén kan zoo vast overtuigd de opmer king lanceeren, dat de politieagenten toch maar voor een groot deel een gemak kelijk, onbezorgd leven leiden en men pleegt dit dan als voligt te motiveeren: hun gang door de stad gelijkt meer op een „doktersgang" dan op een tocht, waarin waakzaamheid en plichtsbetrach ting de factoren zijn; hun wacht in hun „tempel" aan de Zonneveldstraat ver toont ook al zoo'n uitermate geestloos heid en futloosheid. Maar.zij, die eenigermate zijn inge wijd in hun ietwat geheimzinnig werk program, zuilen wel een andere meening zijn toegedaan. Er gebeurt inderdaad zeer veel achter de schermen; zoo moet, om één voorbeeld te noemen, een groep agen ten er 's nachts gewapend op uit om even- tueele onheilen en incidenten te voorko men. Het is aardig en interessant om een blik in het „logboek" van den orde handhaver te slaan, daarin zien we zoo wel de aller sensationeelste voorvallen in den don-kersten nadht als de gewone niets waardigheden bij helderen hemel. Hoe heerlijk is de bevolking van de Sleutel stad in slaap gesust door den stillen nadht, wanneer de bekwame bewakers dan zon der verdenking, dén uiterst behoedzaam langs onze huizen loepen of sluipen. 't Is nacht.Alles slaapt, alles droomt. Hier zie je het zwak schijnsel van een getemperd lampje door de ver sleten gordijntjes, daar hoor je zoowaar het diep gesnork van een moeden werk man, wiens bedstede zeker dicht bij het venster staat. Eenige dienaren loopen half slaperig, half oplettend op het hob belachtige trottoirtje, dat hier én daar diepe kuilen vertoont. Plotseen bel klingelt, het geroep van een man accompagneert den engen galm. „Help onze zielen," zoo denkt een dienaar, welke gedachte echter spoedig verwisseld wordt voor den onderdrukten uitroep: „Er op in, en vlug!" Een sluiptocht door donkere straatjes, waar zelfs geen flauw licht de duister nis pleegt te ondervangen, vormt dit onverwachte intermezzo. Maar.... geen teek en van leven. Nog eens luisteren.... Ja, daar heb je 't weer. Daarheen.Als verslagen duiken de agenten op den hoek van het straatje ineen, want.... déér, vóór hen. in het felle licht van een lan>- taarn. welke op het kruispunt van twee „hoofdstraten" staat, speelt het schouwspel zich af: een man beweegt zich ijlings voort, de straat uit, hevig zwaaiend met een soort van knuppel, zijn zwiegelende beenen sloffen over den voor hem blijk baar moeilijk begaanbare^ weg, die leidt naar het land der achterstraatjes. „Halt!" zoo schreeuwt een manhaftig agent, die zijn makkers ten voorbeeld wil strekken.. Maar het sukkelende mannetje strompelt door, altijd maai zwaaiend en altijd maar kleppend. „Sta, of ik schiet!!" zoo dondert het bombastisch dreigement door de straat, waar de stilte op zulk een afschuwelijke wijze wordt verbroken. Maar dit merisdhje is zelfs voor een „boon" niet bevreesd', en zet zijn bedrijfje onversaagd voort. Ondanks deze schromelijke ontduiking van het politieel gebod wagen de agen ten het niet nogmaals een dergelijke be dreiging te uiten, maar nemen een kloek besluit, engaan het stuk onheil, dat zich zoo politiek van den domme houdt, in vaart achterna om het mores te leeren. Wie beschrijft hun verbazing en teleur stelling, ja, ook hun beschaamdheid als ze na een ren van enkele seconden aan komen bijeen bejaard, doof man netje, d'ie als eenigste in onze stad nog behoort tot het kleppermans- en porders- gilde! 't Is nacht.„Vier uur heit d" klok!" Hij zag in Mussert den modernen krachtmensch (Van een onzer verslaggevers) Het Leidsohe Tribunaal behandelde heden enkele belangrijke zaken. Allereerst kwam voor de zaak tegen dr C. H. Hermanides, voorheen arts te Noordwijk aan Zee. Dr H., die 74 jaar oud is, werd ten laste gelegd dat hij lid was van de N.S.B. tot 1043, N.VJ). en Medisch Front. Voorts heeft hij medische hulp verleend in het herstel lingsoord van de W.A. te Bennekom, waar hij 173 p. m voor kreeg, alsmede aan de Landwachters te Lunteren, mannen voor het Oostfront en kinderen voor de Oostmark te hebben gekeurd; een rapport over de sta king in Nederland aan Christiansen te heb ben uitgebracht en ingenomen te zijn ge weest met de inbeslagname van radio-toe stellen. Pres.: U bent in 1935 lid van de N.S.B. geworden, omdat u meende, dat er een sterke man noodig was. Was dat Mussert? Verd.: Ja, dat meende ik, maar later niet meer. Pres.: Hoe vond u den Duitschen over val? Verd.: Nu een schandaal, toen niet. Ik wi€t toen niet of het paste of niet. - Pres.: Heeft u het vlammend protest ven H. M. de Koningin toen niet gelezen? Vsrd.: Dat kan ik me niet méér herin neren. Pres.: Hoe vond u de rol, die de N.S.B. heeft gespeeld, o.a. de aanbieding van de klok in Lunteren, na het bombardement van Rotterdam? Verd.: Een schandaal. Pres.: Waarom bedankte u toen niet? Verd Ik was voor de eerste maal lid van een politieke partij en dan bedankt men niet zoo gauw. Pres.: Tot 1943 bent U lid gebleven en toen vond U het welletjes. Verd.: Ja. Pres.Maar waarom bent U dan me dicus geworden in detW.A.- en Landwacht kampen? Verd.: Ik moest in Lunteren onderdak hebben, omdat ik in Noordwijk uit mijn huis was gezet. Pres.: U verkocht uw huis in Noord wijk voor f 34.000. Had U van dat bedrag de laatste oorlogsjaren niet kunnen leven? Verd.: Ik heb dat bedrag belegd by de Ring Mij. voor een lijfrente. Pres.: Maar zret U het onprincipieele van uw daad niet in? Bedanken voor de N.S.B. en toch keuringen voor het Oost front en Oostmark op zich nemen? Verd.: Neen. Pres.: Hoe vond U het artsenverzet? Verd.: Nooit lectuur over gelezen. De artsenverordening vond ik goed en daar om heb ik me aangesloten bij het Medisch front. Pres Heeft U de mannen gekeurd, die naar het Oostfront gingen? Verd.: Allicht wel, maar op dat mo ment wist ik het niet. Pres.. Dat kan ik n?et gelooven. Hoe heeft U de kinderen naar het Oostfront kunnen sturen. Zelfs als arts kunt U toch niet meenen, dat dat beter was. Verd.: Het was voor de verbetering van hun. gezondheidstoestand. Pres.: Wat stond en in het rapport, dat u aan gen. Christiansen schreef? Wat had u met de staking te maken? Verd. Niets. Ik kan me niet meer her inneren wat er in het rapport stond. Verder werd er nog even gesproken over de overige ten laste gelegde punten, waarna de verdediger, mr C M Loef, aan het woord kwam. Mr Loef bracht naar voren, dat een groot deel der N.S.B.'ers politiek ongeschoold was. Zoo ook in dit geval. Zijn streven was er op gericht om verbe tering in den socialen toestand te brengen en bovendien was hij een bewonderaar van een krachtmensch. Hij bewonderde Hitier, koos eens dr Colijn en even later een com munist in zijn gemeente voor den raad. Hij is aan 't eind van zijn leven gekomen, arm, omdat hij weinig rekeningen heeft uit geschreven. Toen hij zag, dat het geld by de N.S.B. verknobbeld werd, bedankte hij. Uit den Bijbel putte hij gegevens en meen- e dat hij den Keizer moest geven wat des Keizers was. Hij was een uiterst ^ociaal voelend arts, maar daarnaast stroef en onbuigzaam. Verd. vroeg tenslotte uiterste clementie. OEGSTGKEST. Donderdagavond a s. o*m 8 uur zal ds H. v. 't Hof te Tiel. die in de vacature ds A. P. v. d. Haas bij de Ned. Herv. Gern. te Oegstgeest is beroepen in de Pauluskerk, kennis maken met de gemeenteleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4