In Z.-Holland nog ruim 6000 geïnterneerden Truman pleit voor 'n onafhankelijk Oostenrijk Rumoer om Haagschen componist Rob. de Roos 't Verklaarde i FRANKR1JK 1 uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 1 JANUARI 1M» DOCH MEER DAN 20.000 BUITEN VERVOLGING (Van een onzer verslaggevers) Het systeem om in versneld tempo de inter- neeringskampen te ontruimen, heeft in 1946 het aantal politieke delinquenten, dat in de provincie Zuid-Holland verbleef, tot ongeveer 6500 teruggebracht. Toen op 29 Oct. 1945 de zaken der politieke gevangenen door het M.G. werden overgedra gen aan de diensten van Bijz. Rechtspleging, bevonden zich in de verschillende kampen in Zuid-Holland ongeveer 22.000 geïnterneerden. Men weet. dat de Officieren-Fiscaal reeds vrfl spoedig machtiging ontvingen om. zij het on der bepaalde voorwaarden, naar eigen inzicht bepaalde geïnterneerden in vrijheid te stellen. Dit had ten gevolge, dat sinds genoemden datum tot 24 Dec. jd. in deze provincie onge veer 20.000 personen door de Officieren-Fiscaal buiten vervolging werden gesteld. Hiervan waren 15.425 personen in kampen geïnterneerd- De resteerende 6500 zijn meer zware gevallen, belangrijke collaborateurs, SS-ers, Landwach- ters, enz. Uiteraard zal het aantal vrijlatingen niet zoo snel meer gaan, omdat nu de betrokkenen zich eerst voor een rechterlijke instantie te verant woorden krijgen. Tot dusver werd aan de vrijgelaten delinquenten in totaal f 1.317.960 aan boeten opgelegd. Dit als voorwaarden aan de in vrijheidsteling verbonden van door gaans groote collaborateurs. Het is de bedoeling, dat de tribunalen in de toekomst meer ingeschakeld zullen wor den bij de berechting van hen, die nog re- classabel geacht worden, doch eigenlijk tot de meer zware gevallen gerekend moeten worden, zooals jeugdige SS-ers. Hef systeem van voorwaardelijk in vrijheid stellen, heeft. volgens den Officier-Fiscaal, mr F. E. Hollander, tot nu toe bevredigende resultaten gehad. Er zijn slechts enkele geval len, en dan betreft het voornamelijk vrou wen! waarin opnieuw tot interneering moest worden overgegaan. Het komt wel meer malen voor, dat vrijgelaten personen, als ge- Clay gouverneur der Ameri- kaansche zone 1 Koude remt econ. samenwerking met Engelsche zone. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog meldt, dat luitenant-generaal Clay, thans plaatsvervangend militair gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland, Jozeph Mac Narney zal opvol gen als militair gouverneur van de Ameri kaansche bezettingszone en commandant van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa. In een interview heeft de nieuwe militaire gouverneur zich zeer toeschietelijk getoond jegens de Duitschers Echter is er nog niets met zekerheid bekend aangaande de kwestie of de Duitschers aan de conferentie in Mos kou mogen deelnemen. De thans heerschen- de koude is er de oorzaak van, dat de fuusie van de Britsoh-Amerik. zone nog niet het succes oplevert, dat men er van verwacht; integendeel er valt een vermindering van 25 procent der industrieele productie te consta- teeren en er dreigt groot gevaar voor de bin nenscheepvaart „TEGELBERG" NAAR INDIË VER TROKKEN Aan boord van. de „Tegelberg", welke he den. uit Amsterdam naar Batavia vertrok ken is. bevindt zich het eerste verkennings regiment uit Amersfoort, benevens eenige leden van de Militaire Adminstratie. volg van feiten, die later aan het licht komen, alsnog worden gearresteerd. Tenslotte zij nog gemeld, dat de drie arron dissementen van het Tribunaal in Zuid-Hol land, n.l. te Rotterdam, Dordrecht en Den Haag tot nu toe ongeveer 1500 zaken afdeden en voor eenige tonnen aan boeten oplegden. De meeste van de berechte delinquenten bevinden zich inmiddels in vrijheid. Gerbrandy over de verklaring van dr Van Mook Prof. mr P. S. Gerbrandy heeft tegenover den IncLischen redacteur van het A.N.P. te kennen gegeven dat de door het A.N.P. ge publiceerde verklaring van dr Van Mook aan den bijzonderen AN.P.-correspondent te Batavia in strekking niet onjuist is, al is zij wel in enkele detailleeringen niet ge heel aanvaardbaar. ,J>e medeeldng van dr Van Mook raakt echter het betoog in mijn radiorede niet" aldi+s prof. Gerbrandy. De bekende komiek Buziau werd heden 70 jaar. Men ziet hem hier een partijtje dammen met z'n zoon. ATOOMENERGIE NIET VOOR MILITAIRE DOELEINDEN Truman, de president der Vereenigde Sta ten, heeft zijn jaarlijksch rapport over „den toestand der Unie" gisteren persoonlijk aan het Congres voorgelezen. „Door het leiderschap der Vereenigde Sta ten in de wereld", aldus Truman, „maken de gevolgen van hetgeen men in dat land al of niet bereikt, zich voelbaar over den geheelen aardbol". Sprekend over Amerika's buitenlandsche betrekkingen verklaarde hij om., dat de be zettende mogendheden de onafhankelijkheid van Oostenrijk dienen te erkennen.en dat zij haar troepen terugtrekken. Ook de Duitschers en Japanners, aldus Truman, moeten weten, waar zij aan toe zijn, zoowel wat betreft hun grenzen en hun hulpbronnen als op het punt der herstelbetalingen. „Zonder te pogen hun binnenlandsche zaken te regelen kunnen wij ons er^van verzekeren, dat zij zich ontwa penen Wat ook de gebreken van de vredesverdra gen met de voormalige Assatellieten mogen zijn, deze verdragen waren volgens den pre sident zoo goed als men mag hopen te be reiken. Verdere discussie zou den toestand in de betrokken landen in ernstig gevaar brengen. Gedurende de debatten hébben de Vereenigde Staten de wereld duidelijk ge- HAAL GEEN OUDE KOEIEN UIT DE SLOOT Zooals bekend is geworden wil de regee- ring den Haagschen componist Robert de Roos aanwijzen als cultuurattaché voor Nederland te Parijs. Ddt is voor „de Waar heid" aanleiding geweest tot scherpe critiek, zoowel op het voornemen van de Regeering als op de houding van Robert de Roos in bezettingstijd. Hoewel met „zuiver arisch" was de Roos toch lad van de Kultuurkamer, terwijl hij zich tevens volkomen loyaal zou hebben verklaard tegenover de nieuwe orde, zich daarbij beroepende op zijn huwelijk met de dochter van den Duitschen gene raal von F alken ha yn. Alhoewel het ons be kend is, dat de Roos tijdens den oorlog niet bepaald een standvastige houding heeft aan genomen, waarvoor hij zich ook heeft moe ten verantwoorden voor den Eereraad voor de Muziek, zijn de door „de Waarheid" ge noemde feiten ons onbekend en zullen ook moeilijk bewezen kunnen worden. Het ge il eele stukje heeft dan ook een vrij sterk sensationeel karakter, hetgeen zeker onze bewondering niet kan hebben. Het heeft nl. geen zin om van lederen kunstenaar 't straf register te lichten, nadat een officieele in stantie als Eereraad voor de Muziek den kunstenaar heeft vrijgesteld van eenigen strafmaatregel Zouden we dit strafregister van alile musici nog eens gaan bezien, dan zouden er heel wat van hen voorloopig onmogelijk gemaakt worden. Het gedrag van Robert de Roos tijdens de bezetting is aanvechtbaar geweest, maar was dat van Eduard van Beinum, die in 1946 n.b. nog een week is uitgesloten geworden, niet laak baar? En toch is hij met bet Concertge bouworkest onze cultureele ambassadeur in het buitenland. Het verleden van deze men- schen is thans echter, na uitspraak van den Eereraad, een afgesloten periode, waarop we niét meer behooren terug te grijpen, al heeft de Centrale Eereraad het dan ook noodig geoordeeld verschillende vonnissen van kunstenaars te vernietigen. Een daad, welke nog steeds talrijke vragen doet oprijzen. Iets anders is het natuurlijk of de Regee- rmg met dit voornemen op den juisten weg is. We willen geenszins de groote capaci teiten van Robert de Roos als kunstenaar ontkennen hij is nog steeds een onzer meest representatieve componisten maar we willen toch in twijfel trekken of juist hij, gezien zijn houding, de juiste man is Voor deze belangrijke taak. Dit is geen kwestie van misgunnen, integendeel, doch zuiver een kwestie van het aannemen van de juiste houding tegenover die kunstenaars, die zich in den bezettingstijd als sterke, nationale persoonlijkheden hebben doen kennen. We noemen slechts namen als Wil lem Pijper en Bert us van Lier. Vooral de laatste heeft dikwijls met levensgevaar de nationale zaak gediend, is een zeer vooruit strevend componist en beweegt zich, door zijn talenkennis, met groot gemak in het internationale Leven. Voor deze musici lijkt ons het genoemde Regeer ingsvoornemen eenigszins pijnlijk, vooral daar Robert de Roos ons land ook al heeft vertegenwoor digd op het Internationale Muziekfestival in Londen. In geval van een dergelijke benoe ming dient zeker rekening gehouden te worden met de antecedenten, dit om even- tueele ontstemming bij anderen te voor komen. maakt, dat zij zich niet meer in isolationisme zullen terugtrekken. Met betrekking tot de Sowjet-Unie ver klaarde de president, dat de verschillen tus- sohen beide het feit niet mogen verdoezelen, dat elk van hen belang heeft bij het spoe dig tot stand komen van de vredesverdragen, waarbij weer normale verhoudingen ontstaan. De Sowj et-Unie en de Vereenigde Staten, aldus Truman, dienen zich het meest bezig te houden met het bevorderen van collectieve veiligheid en niet met het nastreven hunner Lndividueele veiligheid. Wat het vraagstuk der atoomenergie be treft wensohen de VS. geen monopolie voor zichzelf of voor welke groep dan ook; zij wenschen slechts garanties, dat geen land atoomenergie gebruiken zal voor militaire doeleinden. STRENG ONDERZOEK EISCH Het Eerste Kamerlid Algra heeft den minister-president de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de Regeering kennis geno men van de berichten-, volgens welke ver schillende Kerstpakketten, bestemd voor de militairen in Ned.-Indiië, bij aankomst te Tandjong Priok ontsierd bleken door op schriften als: „Vroolijk Kerstfeest, ploer ten", en is inderdaad bij onderzoek te be- voegder plaatse gebleken, dat die opschrif ten tijdens het inladen te Amsterdam zijn aangebracht? 2. Is de Regeering bereid, een streng onderzoek naar de daders in te stellen? GEWONDE MILITAIREN NAAR NEDER LAND Op 4 Januari is de „Kota In/ten" met een transport van 1107 gewonde en zieke mili tairen, benevens 23 burgers, uit Batavia naar Nederland vertrokken. KANS DAT VELE DUITSCHERS DOOD VRIEZEN. De temperatuur in geheel Duitschland is thans minstens 23 gr. Celsius onder nul. For rester, hoofd van de afd. steenkolen van het Amerikaansche militaire bestuur, heeft me degedeeld, dat het bestuur zich gelukkig kan prijzen, indien gedprende de vorstperiode een aanzienlijk aantal Duitschers niet dood- vriest. Hij was van meening, dat de Britsche zone er nog slechter aan toe is. In Joego-Slavië zijn de Donau en de Sau bevroren. Er worden zware sneeuwstor men gemeld. Ook in Polen, Tsjecho-Slowaiajet vriest het minstens 18 gr. C. Gregor Fitelberg sprak Het is eigenlijk een onhebbelijk iets groote dirigenten te laten spreken. Hun kracht ligt veelal niet in het theoretiseeren over muziek en tijdens elk gesprek met bui tenlandsche dirigenten blijkt ons weer hun betrekkelijke beperktheid in het in juiste termen samenvatten van de wezenlijke ken merken der verschillende componisten. Dirigenten zien het notenbeelden wil-len het alleen maar dirigeer en. Gistermiddag bleek ons dit weer tijdens een onderhoud met den 95-j. Gregor Fitelberg, den FooLschen diri gent, die deze maand enkele concerten van het Residentie orkest zal leiden Deze groote mu sicus bekommert zich en wel licht terecht niet om de ver schillende muzi kale stroomangen. „Wat is eigenlijk moderne muziek? Er is slechts goede en slechte muziek", was zijn antwoord op een vraag naar zijn meening over de moderne compo- GREGOR FITELBERG nisten. En -Fitelberg heeft gelijk, want niet alleen Willem Pijper maar ook Bach is modern. Het publiek moet dit Leer en in zien, moet, 'zooals Fitelberg opmerkte, Lee- ren Luisteren door het steeds maar weer opnieuw uitvoeren van hedendaagsche muziek. FiteLberg is een .oorvechter voor de „contemporary music", hij sprak met de grootste waardeering over Robert de Roos, wiens Sinfondetta hij zal uitvoeren en oyer Elsa Barraine, van wie hij de 2e symphonie zal brengen. Hedendaagsche muziek uitvoe ren is „my pleasure and my duty", aldus de groote genoegelijke Pool, die in 1339 zijn vaderland moest ontvluchten en daarna in alle deelen van de wereld heeft gediri geerd, ook in de Ver. Staten, waar hij zeer bevriend was met Bela Bartok, die daar in de grootste armoede gestorven is. In Nederland zal Fitelberg om. de 2e sym phonie van Car el Szymanowski brengen, waarvoor het materiaal uit Ween en is ge komen, terwijl hij tevens, t.g.v. het 100-jarig bestaan van Pulchri Studio Hindemith's „Mathis der Maler", in orkestzetting, zal uitvoeren. Zijn oordeel over de moderne Amerikaansche muziek was zeer voorzich tig. Met waardeering sprak hij over Copland en Schuman, doch voegde er aan toe: J don't like to speak about it". Met gerecht- vaardigden trots vertelde Fitelberg over de kunstenaars uit zijn eigen land als Arthur Rubinstein, Jan Sm e ter li n en Stefan Aske- nase, terwijl ook Porkofieff en Strawinsky zijn groote bewondering hebben. Na zijn verblijf in Nederland zal Fitelberg een tour- née door Italië maken om in het volgende seizoen weer een 15-tal concerten van het Residentieorkest te leiden. In één van zijn ironische kronieken, vlak vóór den oorlog geschreven, zegt Jacques Chardonne o .a„Als de industrie, de han- del en de landbouw genationaliseerd worden, zal Frankrijk volkomen vernietigd zijn. Dat is alles, wat de socialisten voor het volk kunnen doen. De socialisten zullen tot groote pr ij sver laging overgaan eneen ieder naar den afgrond breien." (Les socdalistes fixer aiemt les prix Pus bos et ruineraieivt tout Ie monde). Deze uitspraak schoot mij te binnen, toen ik dacht aan de jongste maatregelen van den Franschen premier Blum, die al eerder, gedurende een maand, minister-president was en behalve als politicus ook als liberair- oriticus naam heeft gemaakt. Het Frans oho -oHc lijdit onder een zeer begrijpelijke on gerustheid. Het „Parijs, zooals de gids het u niet laat zien" is er altijd geweest. De politieke onzekerheid, of nu lliimpéreur, een koning of een president het roer in handen had., evenzoo. Uiterlijk vindt de toerist in Parijs niet veel veranderd, maar de misère van den kleinen ambtenaar en den arbeider voelt hij niet in zijn maag. .Zwart" is te Parijs, in tegenstelling met Londen, althans vier maanden geleden, alles te koop. De Franschman van alle rangen en standen „doet" aan politiek, windt zich op met esprit, wordt niet vervelend door zich zelf te veel „au serieux" te nemen en laat het regeer en. over aan de beroepspolitici, die in een knetterend Fransch wonden becri- tiseerd. Maar hij gelooft niet meer in een oplossing der moeilijkheden van Marianne, omdat de bevrijding na den oorlog de groote, economische onzekerheid deed voortduren. De Fransohman verviel tot critische passi viteit en velen onthielden zich bij de jong ste verkiezingen van stemmen. Het lot van Frankrijk ligt nu tot 16 Januari, den datum, waarop de beide kamers van het parlement een nieuwen president zullen kiezen, in han den van den sociaHstischen premier Blum, want na de presidentskeuae moet het kabinet aftreden. Blum nam onmiddellijk maatre gelen om den franc te redden. Den vicieusa cirkel: inflatie, stijgende prijzen, kxmsver- hooging, hoogece belastingen. Ben nationaal kabinet zou de beste oplossing zijn geweest, maar het werd Blum met de socialisten alleen, hoewel de sterkste partij die der communisten is en daarop die der Katho lieke democraten, de M.R.P. volgt, met hun leider Bidault. Blum houdt met van halve maatregelen; naar Indo-China stuurde hij kanonnen, in de binnenlandsche- politiek zette hij het mes in de rotte plek. Met Nieuwjaar besloot hij tot een algeheele verlaging der prijzen van fabrieksgoede-ren en landbouwproducten met 5 procent en nog eens 5 procent op 1 Maart as. Blum sprak van een psychologische®, schok" door de opgelegde prijsdaling veroor zaakt, waardoor iedere inflatie zou worden voorkomen. De nationale ondernemers had den aan den algemeenen Landbouwbond en de groote nationale vakbonden hun instem ming met dezen maatregel betuigd. De voor den „zwarten handel" achtergehouden goe deren zouden rvu weer in de winkels te voor schijn komen, de voorraden grooter worden, dus de prijzen nog verdeT dalen. Of dit zal gelukken is nog een vraag, omdat voor ver laging van prijzen productie-verhooging noo dig is en Frankrijk heeft met dezelfde moei lijkheden (e kampen als wij, gebrek aan ge schoolde arbeiders, aan steenkool en ge- perfectiorai eerde gereedschappen. Wel zal de Fransehe arbeider harder gaan werken, want hoewel de wettige werkweek op 40 uren gehandhaafd blijft, zal de normale werkweek tot 48 uut worden opgevoerd Al zullen de prijzen der eerste levensmid delen dalen, de tariefsverhooging voor ver voer, electriciteit, gas, steenkolen post. etc Léon Blum, die met alle macht de franc voor inflatie wil behoeden, heeft een campagne ingezet voor 5 pet. prijsverlaging, waarover men in t Verklaarde Uitzicht bijzonderheden kan vernemen. blijft. Tegen saboteerende winkeliers zal streng worden opgetreden, wanrt goederen, die de prijsverlaging met 5 procent niet heb ben ondergaan, worden in beslag genomen. Het is een angstig experiment, dat van Blum, zooals ook de buitenlandse he politiek den invloed van ongerustheid en angsten onder gaat. Waf zal Moekou brengen? Welk pers pectief opent Indo-China? De politieke angst transformeert zich in directe activiteit en men annexeert economisch alvast het Saar- gebied. De Fransohman trooste zich echter met Anatole France, die ergens opmerkt: „één dring vooral verleent bekoring aan de gedachte van den menseh: „c"eet l'inquié- tude!" MEISJE TE HAARLEM DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het 13-jarig meisje van der B. uit Haarlem bij bet schaatsenrijden op de Ringvaart van de Haarlemmermeer door het ijs gezakt en verdronken. Een jongetje, dat tegelijk met haar door het ija zakte, kon door kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3