Ambtenaar ontketende Antwerpsche staking Indo-China brengt Britten in moeilijk parket Pastoor Duymel (van den B.V.L.) overleden NIEUWE 1 .Fli iiSOmi COURANT 2 DINSDAG 7 JANUARI 1M7 LOSSENDE MILITAIREN VIER MAAL ZOO DUUR Nog nooit heeft een staking meer conster natie en verwarring in deze groote West- Europeesche havenstad teweeggebracht dan de strijd van 13.000 havenarbeiders te Ant werpen tegen iedereen in het algemeen en niemand in het bijzender, zoo schrijft de Antwerpsche oorr. van de Ass. Press. Op 4 Januari ging het conflict zijn derde week in en lag alle scheepvaartactiviteit 10 dagen vrijwel geheel stil. De heele geschiedenis is veroorzaakt door een blunder van een ondergeschikten regee- ritigsaanbtenaar. Hij weigerde het loonboekje der havenarbeiders, die geen werk konden vinden, af te stempelen. Dit ineens zoo belangrijk geworden stem pel geeft den havenarbeiders recht op een dagelijksche schadeloosstelling van 90 Belg. francs 5,44%), een sociale veiligheidsmaat regel die in October 1946 werd ingevoerd. De ambtenaar had theoretisch gelijk, daar enkele honderden havenarbeiders zich door deze steanpelarij een aardig inkomen ver schaften zonder ooit werkelijk moeite te doen om een baantje te vinden. Maar hij koos het verkeerde oogenblik. Dit was ge noeg om een wilde staking te ontketenen. Wat ook de oorzaak geweest moge zijn, het middel was erger dan de kwaal en 13.000 havenarbeiders zien zich verantwoordelijk gesteld voor een omvangrijk arbeidsconflict, dat Antwerpen en heel België met zeer ern stige complicaties bedreigt. Onmiddellijk heeft de grootste vakbond, waarin de socialisten een sterke stem heb ben en die vrijwel de geheele situatie in het Belgische transportbedrijf beheerscht, ge weigerd de staking te erkennen. Herhaaldelijk hebben de leiders een be roep op "de stakers gedaan, zich aan de regels te houden. Overredingen en verbods bepalingen bleven zonder uitwerking. De Roomsch-katholieke vakbond, zoowel als de plaatselijke communistische partij weigerde eveneens zich achter de staking te plaatsen. Zoo beleefden de stakers zonder loon, toondsgeld of anderen financieelen steun de n^est naargeestige Kerstmis sedert 't einde van de Nazi-bezetting. Toen de Belgische regeering (hoofdzake lijk een linksche combinatie met een socia listische meerderheid) besloot tot het zenden van troepen om distributiegoederen en Ame- rikaansche steenkolen te lossen, was het pu bliek en zelfs de meerderheid der niet-sta kers het hiermee eens. Niemand durfde zijn stem te verheffen tegen snelle lossing der belangrijkste goederen, die de bevolking, zoo rioodig had. Maar een andere bhinder werd voorbereid. Het gejuich der ondernemers verstomde spoedig, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat de troepen niet al te best werkten en dat de betaling werd geregeld krachtens een in 1034 gemaakte wet voor militaire hulp aan particuliere bedrijven. Een majoor, die dus op Zondag werkt, krijgt plm f 63.-, officieren, sergeant en korporaals na:;r verhouding. De kosten kwamen op drie en vier maal het normale met grooter verlies aan goede ren bij het lossen en minder snel werk. Het experiment gaat nog door. Sommige ondernemers negeerden de belof te der regeering, dat de troepen uitsluitend levensmid delen en kolen zouden lossen en haalden de soldaten over stukgoederen te lossen. Dit was een psychologische fout. Het had een uitwerking op de stakers als van een electrischen schok. Na dagen van wanhoop en mistroostigheid, zoekend naar een redelijk motief om den toch reeds verloren strijd op te geven, slo ten zij zich weer aaneen en wonnen de sym pathie van de rest der Antwerpsche haven arbeiders. Hun grootste overwinning was de algeheele steun van den grooten socialisti- sdhen bond, want de vakbondsleiders gre pen deze gelegenheid om hun autoriteit en prestige onder de 13.000 te herstellen, met beide handen aan. Alle pogingen tot regeling van het conflict zijn zonder resultaat gebleven 'N VERZOENENDE REDE Soekarno heeft een „verzoenende rede gehouden. Aldus Associated Press. Hij heeft gezegd: Julle moeten niet denken, dat het nog is als in '41. Nou, dat denkt geen rriensch. De Japansche wapens van '41 zijn in handen van Soekarno. In 1941 woei de Nederlandsche vlag. Nu is het blauw eraf gescheufd en waait de vlag der tyrannie. In 1941 bestond Nederlandsch-Indië. Nu is het belasterd en vertrapt en bestaat het geweld der Repoeblik Indonesia. In 1941 was er een Koninkrijk, nu Linggadjati. In 1941 woonde in Buitenzorg de G.G., van StarkenborghNu troont in Djocja de president-collaborateur Soekarno. In 1941 was er welvaart, vriendschap, vrede, gezagrecht en ojde. Nu is er armoe, haat, vijandschap, anarchie, ge weld en chaos. In 1941 waren er officierenmatrozen soldaten en burgers Nu zijn zij dood Geen mensch denkt dan ook dat het nu is als in '41. Een „verzoenende rede"? Boevenver- zoening! Een schurkenrede! Ir R. A. D. CORT VAN DER LINDEN. GEEN BELEMMERING VAN STEUN AAN VIETNAM In verband met hetgeen wij schreven over een tegenstelling, die zou bestaan inzake de oplossing van het probleem Vietnam, tus- schen den militair, den Franschen generaal Leclere en den minister van Kolo-niën, Mou- tet, verdient de aandacht, dat Moutet thans ook tot het inzicht is gekomen, dat de lei ders in de regeering van Vietnam geen ac- coord willen. Sarat Tsjandra Bose, de Bengaalsche leider van de Congres-partij, heeft verklaard, dat een derde wereld-oor log onvermijdelijk zal zijn en voor-Indië zal bevrijden, wanneer zulks al niet eerder het geval is. Voorts verklaarde Bose, dat aan zijn oproep voor vrijwilligers voor den strijd tegen de Franschen in Indo-China op bevredigende wijze gehoor gegeven was. Bose zeide, dat -hij tot de Britsche autoriteiten het verzoek zal richten om de opleiding, uit rusting en het op transport stellen van vrij willigers naar Indo-China niet te belemme ren. Inmiddels zou volgens een ander bericht, Bose bedankt hebben voor het lidmaatschap van het dagelrjksch bestuur der Voor-In dische Congrespartij, wegens oneenigh-eid met de andere leden. Anderzijds is sprake van Britsche inter ventie ten gunste van de Franschen. Im mers het Britsche consulaat te Hanoi heeft den Vietnameeschen premier, Ho Tsji Minh. schriftelijk verzocht de 200 Fransche bur- HOE DE B. V. L.-ERS HEM ONTMOETTEN De heer D. J. Karres schrijft ons: Bij het verscheiden van pastoor Duymel herinnerde ,,Het Binnenhof" eraan, dat de thans overledene een functie vervulde in de organisatie van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Pastoor Duymel was daartoe voorgedragen door overste J. P. Boots ja renlang lid van de plaatstelijke Landstorm- commissie van Den Haag, waarbij hij zijn krachten in het bijzonder gaf aan het district Sportkwartier. Wanneer er een schietwed strijd of een andere samenkomst was in de Ohr. H.B.S. aan de Populierstraat, dan was 't zeker, dat ook pastoor Duymel daar aan wezig was en hij deed mee. Niet alleen met het meebrengen van een schietprijs, ook met het schieten zelf, afstand 12 m. knielende houding. „Kunt u knielen, eerwaarde?", vroeg de plaatselijke leider, majoor Kruis, hem. Zijn antwoord was: „Alsjeblieft, dat heb ik best geleerd!"Tal van vergade>ringen#van een sub-commissie der plaatselijke commissie werden in de gastvrije pastorie aan de Sport- laan gehouden. Het was een genoegen, daór te vergaderen. Daar kwamen overste G F. van Hoogenhuyze, plaatselijk leider van Pen Haag-Centrum (in den mobilisatietijd overleden), majoor Kruis, ds P. Nomes, de heer J. Zandberg, secretaris der plaatselijke commissie (in Duitsche gevangenschap over- Naar een dorp voor duizenden Joodsche kinderen Te stichten door het N.J.F. in Palestina Een Palestijnsch meisje, miss Cecil Abra ham, heeft gistermiddag te A'dam voor ver tegenwoordigers van de pers een uiteenzet ting gegeven van de werkzaamheden van het Joodseh Nationaal Fonds en in 't bijzonder van de actie, die dit fonds im Nederland wil gaan Voeren, teneinde gelden bijeen te bren gen voor het stichten van een kolonie in Palestina. Geen gewone kolonie, zooals het J.N.F. er al 200 bezit, maar een dorp, uitslui tend bestemd voor de duizenden en nog eer.s duizenden Joodsche kinderen, die, nog overal in Europa verspreid, als oorlogsweezen zijn achtergebleven. Het directe doel is thans in de eerste plaats de 20.000 kinderen, die onder zeer ongunstige omstandigheden in kampen voor „verplaatste personen" verblijven, met den meesten spoed naar Palestina te brengen. Het J.N.F. bestaat nu ruim 45 jaren en heeft sinds zijn oprichting niet minder dan 1000 .n2 grond aangekocht in Palestina. Deze gronden Zijn voor een deel eigendom van groot grond bezitters buitsn Palestina, die de meest fan tastische prijzen voor hun landerijen bedin gen, wetende dat de Joden> willen zij wonen, wel gedwongen zijn te koopen. leden), zoomede de secretaris der geweste lijke Landstormcommissie Zuid-Holland: West". Daar bleek, hoe pastoor Duymel met den Landstorm meeleefde, maar óók met zijn parochianen. Pastoor Duymel overleden. De mannen van den vroegeren B.V.L. herinneren zich zijn naam en zijn vriendelijke persoonlijkheid en zoo gingen veler gedachten vandaag bij zijn uitvaart naar trouwe herinneringen aan den vooroorlogschen tijdPastoor Duymel en de B.V.L. gers, die als gijzelaars worden gevangen ge houden, in vrijheid te stellen of de verze kering te geven, dat zij een goede behan deling zullen ontvangen. Republ. maken zich bezorgd over missie-Spoor En zien hem maar al te graag afvloeien. In verband met het a.s bezoek van gen. Spoor aan Nederland' hij zal op 11 dezer per vliegtuig van Batavia naar Amsterdam vertrekken schrijft het republikeinsche blad „Soeara Oemoem" (De Volksstem) o.m., dat men in politieke Inheemsche kringen op Java van meening is, dat bedoeld bezoek „iets anders" dan uitsluitend een onderhoud met minister Beel beoogt. Men acht de kans groot, aldus vervolgt bedoeld blad. dat gen. Spoor, die reeds meerdere malen op eigen initiatiéf de Ne- derlandsche politek heeft gesaboteerd, daar hij van meening is dat dr Van Mook, als opperste bevelhebber-, een slappe houding aanneemt. straks, wanneer hij in Indië is teruggekeerd, met succes maatregelen zal treffen om het Nederlandsche gezag te her stellen Willen de Nederlanders werkelijk nieuwe wegen bewandelen, zoo besluit de „Soeara Oemoem", dan zal gen. Spoor uit Indonesië dienen te worden teruggeroepen. Zes doeken van Van Meegeren in onderzoek Resultaten worden voorloopig geheim gehouden. Vijf experts onderzoeken thans in het la boratorium van het Dep. van Justitie na tuurwetenschappelijk acht schilderijen, die door den Ned. schilder Han van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Het zijn zes doe ken, die door van Meegeren onder den naam van den 17den eeuwschen schilder Vermeer „aan het licht" ^werden gebracht en twee werken, die worden toegeschreven aan Pie- ter de Hoogh, doch ook door van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Verwacht wordt, dat het onderzoek verscheidene dagen zal duren. De resultaten van deze wetenschap pelijke conferentie worden strikt geheim gehouden, aangezien het onderzoek ge schiedt tJï.v. het vervalschingsproces, dat tegen Han van Meegeren voor de Amster- damsche rechtbank loopt. HANDELSVERKEER TUSSCHEN NEDER LAND EN DUITSCHLAND. Een aantal hooggeplaatste autoriteiten uit de inmiddels samengevoegde Britsch-Ame rikaansche bezettingszone in Duitschland zullen naar Den Haag komen voor de aan gekondigde conferentie inzake het handels verkeer tusschen Nederland en Duitschland Er zullen echter geen vertegenwoordigers uit Londen aan de besprekingen deelnemen, 'ot nu toe is nog geen datum vastgesteld. Zooals luit.-generaal Duclay tijdens een persconferentie heeft te kennen gegeven, zal de activiteit van zakenlieden in Duitschland vergemakkelijkt worden door de wetgeving tegen „handel met den voormalgen vijand te vergemakkelijken. Voorloopig wordt slechts het herstel van ondernemingen, die in buitenl. bezit zfjn. toegestaan. Het type Amerikaansch zakenman, dat welkom is in Duitschland, is degene, die handel kan drij ven met producenten van onderdeelen. BEHARTIGING DER BELANGEN VAN GEDEMOBELISEERDEN. Een interdepartementale commissie is ge- vormd voor de behartiging van de belangen van gedemobiliseerde militairen. In deze commissie hebben zitting vertegenwoordigers van de departementen van Oorlog. Marine. Landbouw, Financiën, Overzeesche Gebieds- deelen, Economische Zaken en O., K. en W., alsmede een vertegenwoordiger van de Stichting van den Arbeid. De commissie stelt zich voor, in den kortst mogelijken tijd tot een regeling te geraken. 'T VERTREK VAN PROF. ROMME EN IR HONIG. Daar het toestel, waarmede prof. mr C. P. M. Romme naar Indaë zou reizen, 24 uur la+cr vertrekt, zal ook dr ir P. Honig Neder land pas morgenochtend verlaten. JIM, DE ZOON VAN BOBBY Onder een foto, gepubliceerd in ons nummer van Zaterdag jl„ stond vermeld, dat de Rijkswaterstaat bereid is de brug over de Eendracht bij Tholen te herstellen. Het be treft hier echter een noodbrug, die door Waterstaat zal worden aangelegd, mits er geen tolgeld wordt geheven. hetgeen de Tholenaars echter noodzakelijk achten. 7. Nog nauw'lijks zijn zij beiden binnen. Of rrr! de luchtreis gaat beginnen. Jim echter denkt: ,,'k Ga mij verstoppen! Want krijgen ze mij in de doppen. Dan word ik bij mijn vel gepakt En, hopla! uit het raam gesmakt! En 'k weet niet, of ik bij zoo"n val Wel onbeschadigd blijven zal. 8. Doch na verloop van twee, drie dagen Begon de honger hem te plagen; Hij hoerde, hoe de doctor belde En brood met kaas en melk bestelde, Waarop de man zijn plaats verliet; Waarom ja, kijk, dat weet ik nietl Maar onderwijl werd keurig net AI het bestelde klaargezet. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Garsthuizen C. I. L. Stockmann te Enkhuizen; te Haulerwijk J. Wiersma te Augustinusga (Fr.); te Ternaard (toez.) B. Geerling te Oosterhaule. Aangenomen: naar Hengelo (Ov.) M. W. Hamér te Muntendam; naar Middelburg A. de Vries te Heukelen (ZJH.); naar Schalk wijk H. N. v. Hensbergen te Loenen a/d yeeht. Bedankt: voor Breda H. v. 't Hof te Tiel; voor Den Haag-Loosduinen J. Brons geest te Velzen; voor Nw Scheemda J. Co- lijn te Oost er wyt werd; voor Streefkerk H. W. J. C. Hanselaar te Jutphaas; voor Veld hoven (N.B.) J. A. Fricke te Oudenhoorn. Geref. Kerken. Tweetal: te Rijswijk (Z.H.) (vac. H. Pestman) S. Hoekstra te Groningen en H. J. Spier te Helpman. Beroepen: te Emmercompascuum J. H. Teerink te Zetten; te Rijswijk (Z.H.) en te Zwijndrecht S. Hoekstra te Groningen; te Katwijk a. Zee. (2e pred. pl.) R. J. v. d. Meu- lem te Utrecht (verb, bericht). Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroepen: te Bergentheim G. A. Hoek stra te Bedum; te Murwerwoude K. J. Kap- teyn, cand. te Den Haag. Chr. Geref. kerk Bedankt voor Boskoop J. de Bruin te Veen end aal. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Oostkapelle L. Rijkseo te Leiden. Ds T. Sap 50 jaar geleden in het ambt bevestigd Vrijdag a.s. hoopt hij het te gedenken. Men schrijft ons: Vrijdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat onze stadgenoot, de emeritius-predikant Ds. T. Sap, te Wirdum (Fr.) in het ambt bevestigd werd Het is onnoodig de levens loop van dezen bekenden dienaar des Woords te schetsen. Ds Sap mag terugzien op een zeer actief leven waarin hij buitengewone krachten ontwikkeld heeft om de belangen van de kerk en van het Koninkrijk Gods te bevorderen. Toen hij emeritus was geworden, hield de liefde voor den kansel hem nog zóó bevangen dat hij, na eerst eenige maan den gerust te hebben, het preekgestoelte toch weer beklom. Sindsdien (en dat is nu al jarenlang) zijn er slechts weinige Zondagen voorbij gegaan, waarop hij niet voorging in den dienst des Woords! Preeken is zijn lust en zijn leven. Zelfs in de dagen van de week doet de Evangelisatie graag een beroep op hem en als hij even kan, neemt hij dat beroep aan. Een predikant van den ouden stempel; zeldzaam frisch en met iets van de courtoisie, vriendelijkheid en ruimte van hart dié dat oude, thans uitstervende geslacht kenmerkt. „Bene meritus de ecclesia", zeg gen wij. En straks zegt zijn Zender, wien te dienen zijn "begeerte is: „Ga in in de vreugde uws Heeren" De kerken, die hij dient, gedenken hem met dankbaarheid. GOUDEN JUBILEUM DS J. DOUMA. Ds J. Douma, em. pred. van de Geref. kerk te Arnhem, viert Vrijdag a.s. zijn gouden ambtsjubileum. Hij studeerde te Kampen en diende de kerken vam Spijkenisse, Alblasser- dam, Leiden, Watergraafsmeer, Den Haag en was van 1929 tot aan zijn emeritaat in 1932 te Arnhem. Hij is auteur van een groot aantal werken. Hij maakte deed uit van het hoofdbestuur van de Zondagsschoolvereen. r „Jachin" en driemaal van de generale sy node. Ds Douma is ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij is 73 jaar, doch gaat nog eiken Zondag uit preeken. A.s. Vrij dag recipieert ds Douma in Maison Verloop te Arnhem. TENTOONSTELLINGEN VAN KERKBOUW IN ENKELE STEDEN. In dit jaar zullen te Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Derf Bosch, Maastricht en Middelburg tentoonstellingen van kerkbouw worden gehouden. Er worden zoowel Neder landsche als buitenl an dsche inzendingen verwacht. Aangezien vele kerken in den oorlog werden verwoest, verwacht men een groote belangstelling. Voor het bouwen van kerken ontbreekt nog steeds een algemeen aanvaarde stijl en men hoopt, dat deze ten toonstellingen een stap nader brengen tot dit noode gemiste doel. DS H. C. ZWAKKER 75 JAAR. Ds H. C. Zwakker, em. pred. der Evang. Luth Gem. te Den Haag, hoopt 18 Jan. a.s. 75 jaar te worden. Deze in rechtzinnige kringen bekende predikant, die de gemeen ten van Culemborg. Gorinchem, Doesburg, Stadskanaal, Weesp en Den Haag diende, heeft in zijn vele functies groote waardee ring en erkentelijkheid verworven. PERSONALIA. Ds R. Schellenberg, Ned. Herv. pred. te Ommen voor de geestelijke verzorging der politieke delinquenten, heeft zich in verband met de opheffing van het kamp aldaar weer beroepbaar gesteld in. de Ned. Herv. Kerk. DE BELANGEN VAN FRANKRIJK EN DE KLEINE NATIES. Volgens de „New York Herald Tribune" zijn waarnemers te Parijs van meening, dat Nederlandsch-Belgisch -Luxemburgsche eischen t.a.v. Duitschland het hunner ertoe bijdragen, om de Fransche eischen tot inter- nationaliseering van het Ruhrgebied, poli tieke afscheiding van het Rijnland en econo misch unie met het Saar-gebied te steunen. Diplomatieke kringen gelooven, dat de Fran sche eischen ingediend zullen worden, wan neer de kleine landen tijdens de a.s. confe rentie te Londen hun eischen naar voren brengen. ROESTAM EFFENDI FOR EVER Het vroegere communistische Tweede Ka merlid Roestam Effendi, die onlangs te Bata via is gearriveerd, heeft n.a.v het accoord van Linggadjati tegenover „Antara" het vol lende verklaard: ..Zijn beteekenis ligt in het consolideeren van onze politiek en economie in den kortst mogelijken tijd. Wij moeten niet uit het oog verliezen, dat Nederland thans voor een crisis staat met betrekking tot zijn financiën" Te Semarang slaagden Ned. troepen er in, ondanks heftig verzet, republikeinsche eenheden uit hun stellingen binnen de de marcatielijn te verdreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2