Hervormde Jongeren „Verstaat uw plicht!" Ds H. A. Visser gaf wenken voor de Jonge Kerk Hartelijke huldiging van den heer B. Keyzer NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 6 JANUARI 1947 Stadsnieuws Zoo klonk het op het Prov. Appèl der Jonge Kerk Waarom is de „Jonge Kerk" Zaterdag middag in de Stadsgehoorzaal te Leiden aangetreden? Omdat het startsein ge geven is, en de „Jonige Kerk" op marsch gaat. En omdat de jong Hervormden wil len laten zien, oprecht en wezenlijk, dat zij een plaats innemen in de gelederen, welke staan opgesteld achter Koning Christus. Zoo'n groote bijeenkomst doet opnieuw gevoelen, dat men deel uitmaakt van een groot geheel, dat Kerk heet. Het waren uren van wijding en bezin ning, het gaf den jongeren nieuwe be zieling, doordat, iets werd beleefd van de eenheid met de vele jonge leden der Kerk, die Jezus willen belijden als den Heer van het geheele menschenleven. De consequentie hiervan, dat we dan eerst de bezieling van het geloof kunnen uit dragen in onze eigen omgeving, waar misschien weinig van de blijdschap van het Evangelie wordt verstaan, werd op dit Provinciaal appèl wel zeer geaccen tueerd. De Kerk roept!, temidden van al 't aardsch gedruisch, dat op de jeugd komt aanstormen. Zullen wij aan dezen oproep gehoor geven? Gordt u aan! Gordt u moedig tot den strijd! De jubeltonen van dit gezangvers klonken enthousiast en spontaan door de zaal, waar ruim 500 jongeren bijeen waren gekomen om te luisteren, te zingen en gevolg te geven aan het appèl. De heer J. G. Franken uit Alphen aan den Rijin, classicaal gedelegeerde van het jeugdwerk classis Deiden, zette in zijn openingswoord de bedoeling van de samenkomst uiteen en zeide, dat aan deze appèls, welke door het geheele land worden georganiseerd, de gedachte voor zit om bij de jongeren het besef levend te maken, wat het wil zeggen lid van de Kerk te zijn. Spr heette inzonderheid welkom de vertegenwoordigers van de theologische faculteit en „Sempre Avanti". In de middagbijeenkomst sprak de secretaresse van den Herv. Jeugdraad, dep. „Jonge Kerk", mevr. H. W. Boers- ma^-Smit te Amsterdam, over het onder werp: „Weest getrouw". Spr. begon er op te wijzen, dat wij niet in de Kerk zijn om zonder meer een be lofte af te leggen; men kan ons geen toezegging afdwingen. Zonder onzen eigen wil zijn wij in. de Kerk gebracht. Toen wij min of meer zelfstandig waren geworden, stelden wij ons zelf verant woordelijk voor onzen doop en zeiden wij: „Heer, ik geloof, maar kom m'n ongeloof te hulp". Als er wezenlijk een belofte is afgelegd, is het een daad Gods. Als er iets in de Kerk, in de wereld ge beurt, is ddt dank zij God en deze daad Gods noopt ons tot een nederige onder worpenheid en het gebed om trouw te blijven. In het vervolg van haar boeiende rede wees spr. er op, dat de drang naar en de hoop op eenheid en gemeenschap in ons nationaal bewustzijn veel meer is doorgedrongen dan in ons kerkelijk be sef. In de Kerk worden wij geroepen tot eenheid en soms ondervinden en ervaren wij iets van die raadselachtige, heilige gemeenschap, welke zich zoo klaar open baart bij de viering van het Avondmaal, wanneer allen zich scharen aan de tafel, het brood eten en den wijn drinken. Als we over de Kerk spreken, spreken we over haar Heer, Die Zijn mensdhen vergadert tot een gemeenschap. Is de Ned. Herv. Kerk niet een toonbeeld van verwarring en partijstrijd? Het is een wonderlijke Kerk, want in 1816 is Koning Willem I dictatoriaal opgetreden en heeft de Kerk een bestuur opgelegd bij wijze van overrompeling. Daardoor is er van een eenheid gegrond op de belijdenis weinig terecht gekomen, en wij plukken hiervan nog steeds de wrange vruchten. Doch de oorlog is gekomen, en tot groote verwondering ziet men, dat de Kerk toch gaat spreken, genoopt door het opdrin gende heidendom. Na de bevrijding kwam de Generale Synode, omdat er weer iets van eenheid te bespeuren viel. Zoo is de Jonge Kerk een uitvloeisel van den gemeenteopbouw, een editie van de oude Kerk, dus geen „vereeniging". De Kerk is gaan begrij pen, dat de jeugd aan haar zorgen is toe vertrouwd. De Jonge Kerk zoekt ge meenschap in een groep, waar menschen van ongeveer gelijken leeftijd met elkan der spreken, het contact onderhouden en zich willen bepalen bij de vragen, waar de jongeren problernen van maken, om oplossingen te vinden. Bij de samenspre- kingen, aldus mevr. Boersma, moet ech ter geen water bij den wijn worden ge daan, zoodat de stof een egale kleur krijgt. God alleen weet, waarheen de een heidspogingen voeren; Zijn Kerk moet trouw zijn in de pogingen, die worden aangewend om elkander te leeren ver staan. De Kerk mag hierbij geen auto- GEREF. BOND. Dinsdagavond. 7.30 uur, hoopt ds L. Vroeg in de -Weij van Waddinxveen voor de afd. Leiden van d^n Geref. Bond op te treden. De bijeenkomst wordit gehouden in de Evang. Luth. Kerk aan de Hoogl. Kérk- gracht. Op Woensdag 8 Januari a.s. aal in ge bouw „Bethel" om 8 uur n.m. een streek - appèl worden gehouden, waarin ds G Lans, jeaigdpredakant te Amsterdam, lid van de subcommissie. „Jonge Kerk". Nederland, over hetzelfde onderwerp zal spreken. Hier wor den verwacht de jongeren uit Alphen aan den Rijn, Koudekerk. Woubrugge, Ouds- hoom, Bodegraven, Boskoop. Hazerswoude, Zwammerdam en Aarlanderveen. JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. Maandag 13 Januari a.s. zal het aö jaar ge leden zijn, dat de heer K. Moes als conduc teur bij de N. Z. H. in dienst trad. Conduc teur Moes, die steeds op de stadslijn dienst doet, staat bekend als een hulpvaardig con ducteur, die bij de overvolle trams zijn goed humeur niet verliest. riteit zijn, zij mag slechts wijzen op den Heer der Kerk; daarom is zij nimmer te vereenzelvigen met het Koninkrijk Gods. Wij moeten trouw zijn, omdat de wereld de bemoeienissen der Kerk noodig heeft. Laten wij strijdbare soldaten zijn met kinderharten, kinderen van Christus, Die zelf kind geworden is, zoo besloot mevr. BoersmaSmit haar rede. Deze middag werd op passende wijze omlijst met zang, declamatie en muziek. Mej. Oudshoorn zong op verdienstelijke wijze eenige Amerikaansche geloofszangen, met be geleiding van den heer Ouwerkerk. Ook het muziekgezelschap „Sempre Avanti" bracht eenige nummers ten gehoore. De bijeenkomst werd besloten met een gemeenschappelijken broodmaaltijd. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester i6 verhinderd op Woens dag 8 en 15 Januari a.s. spreekuur te hou den. SPREEKUUR WETH. VAN SCHAIK De Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Scha ik. is verhinderd Woensdag 8 Ja nuari en 15 Januari spreekuur te houden. Ds. W. J. VAN OTTERLO Ds W. J. van Otterlo te Zuidhom Gr.) heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk art. 31 K.O.) te Leiden bedankt. LEIDSCH TRIBUNAAL Morgenochtend 10 uur zullen de zaak tegen dr Herman idee uit Noordwijk aan Zee en nog 4 andere belangrijke zaken worden behan- celd. De Christenjongeren moeten daden laten zien Had de middagvergadering van de Jonge Kerk een meer principieel karak ter, op de avondvergadering in de Mare- kerk gaf ds H. A. Visser een uiteenzetting van de wijze, waarop de jonge leden der kerk, die dit jaar belijdenis doen, zich tot actieve leden der „Jonge Kerk" kunnen maken. Er zijn tientallen jongeren, die op den dag van hun belijdenis met grooten ernst „ja" hebben gezegd, maar langza merhand afzakken, omdat.ze zoo alleen zijn, omdat er niemand is, die voor hen zorgt. Nu kunnen we zeggen, dat dit zijn oorsprong heeft in het catechetisch on derwijs, dat vooral in de groote steden veel te wenschen overlaat, of bij de ouders, die al te dikwijls weinig voor beeld geven aan hun kinderen. Hoe bereiken wij de jonge lidmaten? Spr legde er den nadruk op, dat de ker keraden verantwoordelijk zijn voor de jongeren in de gemeente en het is, men- schelijkerwijze gesproken, hun schuld, wanneer in de toekomst vele lidmaten zouden afvallen. Het contact tusschen keekeraad, predikant en jongeren moet stevig zijn om in vele behoeften te voor zien. De jongeren moeten met stijlvolle, vlotte programma's getrokken worden naar een kring, waar men in een eenvoudig ge sprek urgente onderwerpen aansnijdt. Daarvoor moeten uitnoodigingen verzon den worden en activiteit is daarom het parool. Dezen zomer worden 50 kampen door ons geheele land gehouden. Tweeden Paaschdag zullen 12.000 Hervormde jon geren in de Apollohal te Amsterdam bij eenkomen, terwijl ook boottochten op het programma van dien dag staan, contacten met onze militairen, zoowel in Holland als in Indië, zullen worden gelegd en na den toogdag op Paschen zal een internationale jeugdconferentie worden georganiseerd, DE PRINS VAN SIND De Tooneelver. „Onderling Genoegen" en het kindertooneel „Levenslust" uit de buurt- ver. „De Goede Woning" hebben Zaterdag avond in den Stadsschouwburg een opvoe ring "gegeven van de operette „De Prins van Sind". De voorz., de heer J. Kok heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom en in het bijzonder de afgevaardigden van de fed. van buurtvereenigingen en van de speeltuinvereenigingen. Het werk door deze organisaties in den .afgeloopen zomer t.b v de jeugd gedaan, werd door spr. geroemd Vervolgens heeft het gezelschap „The Moodmakers" eenige goed verzorgde ha- waiian stukjes ten beste gegeven, waarna de sprookjesfeer over het tooneel viel Al hoewel het hier waarschijnlijk een eerste uitvoering betrof, willen wij niet al te scherp zijn in onze critiek, maar toch moet ons van het hart. dat er hier en daar nogal het een en ander in maat, zuiverheid en uitspraak te verbeteren viel Bijzonder aardig was het koor der dwer gen. waarin de koning letterlijk en figuur lijk uitblonk BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Paula J C M, d van G. C. Baak en J P Widlak, Helene M, d van H Bavelaar en N Zwaan. Leonardus J P z van G C van der Geest en A C Hoogeveen. Bsmhard, z van F Aarts en H van Zutphen Joanna H H V. d v. J N J Breuring en M M A Colla, Herman, z van J F Hammink en A Ruischer. Peter, z van J F Hammink en Ruischer. Adriana C M d van L A Wijnands en J C Koemans, Cornelis, z van F Leupe en A Kersseboom, Magnolia S d van A V7 Mennes en A H van Beest, Beate J d vai^*A W Men nes en A H van Beest, Simon H J z van J. Gieling en J J F Plug, Thomas L J z van E T vab Rij en M J H Zitman, Elizabeth d van J Nieuwenhuizen en G B P Graner. OVERLEDEN: M Scheuder. 72 jr. H W Stöxen 72 j„ B Klein Wassink, 72 j., G Viseer, 66 Jr. Nieuws van het IJsfront De Zuid Hollandsche IJsbondHollandsdhe Merendistrict organiseert Woensdag a.s. een molentocht over de Kagerplassen, het Bra- semermeer, de Drecht en de Langeraarsche plassen. De afstand bedraagt 50 a 75 km. Het ijs op de groote meren verkeerd in een prachtige conditie. Startkaarten vanaf 9 uur te Leiden. Café „Zomerzorg," Oude Wete ring, pav. De Brasem, Ter Aar (Aardam), café v. d. Akker. 9 Jan. en volgende dagen worden de be kende 1, 2, 3 en 4-meren toch ten gehoud^p over de afstanden, 20 40, 50 en 90 km. Start kaarten vanf 9 uur, te Leiden, Oude Wete ring en Ter Aar op de bovenstaande adres sen ente Noorden (Zuidkade), café v. d. Meer; Nieuwkoop, café Boekensteyn, Langer- aar, café Hoogendijk. Inlichtingen omtrent den ijstoestand en verdere bijzonderheden zijn te verkrijgen bij den voorz., den heer J. v. Zwieten, Rijnsa- terwoude. Tel. Leimuiden 213 (doorverbin ding). DINSDAG EN WOENSDAG KAMPIOEN SCHAPPEN LANGE BAAN Dinsdag en Woensdag a.s. zullen op de banen van de ijsclub „Kralingen" te Rot terdam, de nationale kampioenschappen hardrijden op de lange baan worden verre den. Op den eersten dag worden de 500 en 5000 meter en op den tweeden de 1500 en 10.000 meter gehouden. Aan deze wedstrij den nemen deel alle rijders, die naar Noor wegen worden uitgezonden, t.w. Langedijk, Breed, Buyen, Broekman, Jonker en v. d. Voort. Verder Piet Keyzer, v. Hoorn, Ver biezen, die op eigen gelegenheid naar Noor wegen gaat. Egas en Roos. Tot f2000 boete was J. M. S. te Zoe- terwoude door den tuchtrechter veroordeeld, wegens overtreding der prijs voorschriften. In hooger beroep vorderde de Officier thans vermindering der boete tot f 500 of 2 maan den hechtenis De politierechter veroordeelde conform dien eisch. waarin vertegenwoordigers van de „Jonge Kerk" uit alle landen aanwezig zullen zijn. Nederland heeft naar de daden van de Christenjongeren uit te zien, daarom zul len wij paraat moeten zijn. gehoorzamend aan het bevel van onzen Heer, aldus ein digde ds Visser. De dienst werd besloten met een kern achtig slotwoord van ds J. Swijnenburg en het zingen van: .,Gij, Christus, zijt het Hoofd en wij zijn uwe leden, herboren uit gena. en dankbaar toegetreden". Het Leidsch Hervormd Kerkkoor ver leende medewerking. De „Jonge Kerk" in de Rijnstreek en omgeving Bijeenkomst te Leimuiden en Alphen a.d. Rijn Hedenavond om half acht zal de „Jonge Kerk" in de Ned. Herv. kerk een vergade ring beleggen, waarin ds N. O. Steenbeek van Amersfoort, secretaris van Jonge Kerk", N.aderland, zal spreken over: „Wat verwach ten wij van onze jongeren?" Deze dienst is bestemd voor de jongeren uit Leimuiden, Oude-Wetering, Rijnzater- woude, Nieuwveen, Zevenhoven-, Roelof- Arendsveen, Nieuw-Vennep en Aalsmeer. De Voorschotensche stationschef vierde 40-j. jubileum bij N.S. In de versierde wachtkamer van het station werd de heer B. Keyzer gehuldigd, daar hij veertig jaar in dienst van de Ned. Spoorwegen was. Behalve het statdonsperso- neel en personeel van den dienst Weg en Werken waren de hoofdchef van het station Leiden, de heer J. Idsenga, de heer H. J. Kruyt referendaris van de N.S. in Rotter dam, burgemeester C. J. v. d. Hoeven en enkele vrienden van den jubilaris aanwezig. Namens de Ned. Spoorwegen sprak de heer H. J. Kruyt, die in het kort de loop baan van den chef memoreerde. Sinds 1939 is de heer Keyzer chef in Voorschoten en een goede chef. Ook mevr. Keyzer werd in de' hulde betrokken. De oorkonde, die bij een veertig-jarig jubileum hoort zou den jubilaris nog door de directie zelf overhan digd worden, en de gratificatie was door een administratieve vergissing reeds recht streeks naar Voorschoten gezonden. Met de hartelijke gelukwensohen namens de Spoor wegen en den wensoh. dat de chef neg goede jaren tegemoet zou gaan. eindigde spr. zijn betoog De heer H. Koenders sprak als oudste van het personeel en bood zijn chef namens het personeel een wandelstok en een parapluie aan Ook de heer H. Varkevisser sprak namens den Prot. Ohr. Bond van Spoorwegpersoneel vriendelijke woorden en bood een bloemen mand aan. De heer B. M. van Kuyk, die namens het reservepersoneel den jubilaris complimen teerde, wees speciaal op den omgang met het personeel als er moeilijkheden dreigden. Steeds wist de chef met een vaderlijke ver maning de zaak weer in het reine te bren gen Bloemen vergezelden ook dezen geluk- wensch. Nadat nog de heer R. van Breda, als oud gepensionneerde en A. S de Bode uit Wassenaar, als vertegenwoordiger van den brandstofferihandel hun gelukwensohen hadden aangeboden, sloot burgemeester C. J. v. d. Hoeven de rij van sprekers uit naam van „het publiek" dat de chef steeds zoo ter wille was geweest, toen aan het station nog treinen stopten. Hij sprak den wensch uit, dat het station weer open zou gaan onder dezen chef In zijn dankwoord wees de heer Keyzer erop, hoe hij het nooit zoo ver had kunnen Kunst en Letteren Marius Monnikendam en zijn Regeeringsopdracht Compositie in den vorm van oratorium of passie. Zooals we al hebben gemeld, heeft de Haag- sche componist-organist Marius Monniken dam. die zijn opleiding ontving bij de Pauw (piano en orgel), Sem Dresden (composi tie) en in de Scola Cantorum van Vincent d'Indy, van de Regeering een opdracht ge-* kregen tot het schrijven van 'n groot werk voor koor en orkest m den vorm van oratorium of pas sie. Deze op dracht voor een dergelijk massaal werk is zeker niet verwonder lijk, als we de componeertrant van Monniken dam nader be zien. Er ligt in zijn werk een streven naar mo numentaliteit, naar massale klankexpressies zooals zijn „Te M MONNIKENDAM Deum" en zijn „Boetpsalmen" zeer duidelijk bewijzen. Zoo als Henk Badings hem eens terecht heeft ge typeerd is hij meer fresco-schilder dan mi niaturist, doch in zijn grootsch" opgezette fresco's zal hij nimmer het detail verwaar- loozen, zooals goed uitkomt in zijn plurito- nale „Missa Nova*' (1928), welke bijzonder treft door de tekstbehandeling. Het zal nog wel eenigen tijd duren alvo rens hij het werk voltooid zal hebben, daar allereerst een geschikte Ned. tekst moet worden gevonden. In handschrift zijn nog van Monnikendam de orgelcomposities „Me mento", een improvisatie op een Gregori- aansch motief (1940), een „Choral" (1942) en Thema con Variazone" op een Kerstmotief (1943), welke werken binnenkort zullen wor den uitgegeven Leidsche telegrammen Geslaagd voor het examen Belasting consulent, varuwege het Ned. College voor Belastingconsulenten te den Haag, de heer P. Bernard Jr. In de afgeloopen nacht is er bij de fa. Clos en Leembruggen aan de Ververstraat ingebroken. Er werd 30 kg. wol ontvreemd. OEGSTGEEST In de afgeloopen week herdacht de heer N. Wolfelbuttel den dag, dat hij 25 jaar als loodgieter in dienst was bij het Technisch Bureau Koelman. In het versierde kantoor werd de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen ontvangen en door den heer G. Koelman toegesproken, waarbij deze wees op 'zijn plichtsgetrouwe toewijding en zijn vaardigheid als vakman en hem een radio toestel, alsmede een enveloppe met inhoud aanbood. De heer de Rooij, van de firma A. P. de Rooij-metselaars en aannemers betuigde ook zijn waardeering en overhandigde eveneens een geschenk. Vervolgens nam de heer Groeneweg als vertegenwoordiger van het personeel het woord en prees den jubilaris om zijn colle gialiteit en hulpvaardigheid. Namens alle leden van het personeel werd een schemer lamp aangeboden. Tenslotte sprak de jubila ris enkele woorden van dank. brengen, als hij niet de volle medewerking had gehad. Hij was zeer erkentelijk voor alle vriendelijke woorden en voor de vele geschenken, en ndet in het minst voor de tegenwoordigheid van hen, die eigenlijk bui ten dit bedrijf staan. Daarna werd een ieder in de gelegenheid gesteld den jubilaris en zijn familie te com plimenteer en VOORSCHOTEN. De Distnbutiedienst deelt mede, dat in verband met de samenvoeging met Voorburg, de uitreiking van bonkaarten aan Zelfver- zo rgers nader zal worden gepubliceerd. Op D.V. Dinsdag 7 Januari a.s„ des avonds om 8 uur, wordt er in het gebouw Leidscheweg 41 een ledenvergadering gehou den van den Chr. Besturenbond. Het eerste deel van het programma, dat door Benvenuto samengesteld was voor een concert, dat dit Harmonie-gezelschap aan zijn donateurs aanbood, heeft ons verreweg het beste voldaan. Het werd vlot gespeeld, de zuiverheid liet niet veel te wenschen over. Na de pauze echter werd de goede in druk bedorven door de slechte stemming. Ook toen werden de diverse nummers vlot gespeeld, ernstige fouten werden niet ge maakt, enkele solotrekjes waren zelfs zeer goed, maar dadelijk na het hervatten was de zuiverheid zoek. Het ergste was daarbij, dat niet gepoogd werd de stemming te verbe teren". Het geheele programma getuigde echter van gedegen studie en deze muziek- vereeniging kan vol goeden moed de viering van het 50-jarig bestaan in 1948 tegemoet zien Het optreden van het dubbelmannenkwar- tet „Ipter-Nos" uit Leiden voldeed juist beter na de pauze. De liederen die voor de pauze gezongen werden, waren te zoetelijk. De stemmen waren mooi. het wao „knap" werk, wat geleverd werd. maar voor mannenstem men te teer, te wee. En toen deze uitvoering besloten werd met „La forza del destino". van Verdi, waarin de dirigent, de heer D. Kok. de solopartij zong op een wijze, die alle lof verdient, had dit dubbelkwartet zijn re putatie gevestigd Een herhaling van. dit num mer kon niet achterwege blijven. Vrijdag 10 Januari wordt hetzelfde pro gramma voor de rest van de. donateurs uit gevoerd. Als de heer Wakka dan wat meer aandacht aan de zuiverheid van zijn ensem ble wijdt is ook die avond een bezoek ten volle waard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4