Steeds drukker luchtverkeer met Amerika Zuid-Celebeseen poel van ongerechtigheid Nieuwe C.A.0. bouwbedrijf in voorbereiding 't Verklaarde t Moskon uitzicht Rooverhoofdman vindt z'n einde in een strop NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 6 JANUARI 194T REEDS GAAN 46 MACHINES PER WEEK OVER (v.v.) Sinds de stoutmoedige vlucht van Lind bergh en de later volgende regelmatige lijn diensten tusschen Amerika en Europa, is het luchtverkeer over den Atlantischen Oceaan gestadig toegenomen. De American Over seas Airlines hebben van dit transatlanti sche luchtverkeer het leeuwenaandeel gend- men. Thans heeft de vice-president van deze maatschappij, Harold R. Harris, bekend ge maakt, dat wekelijks het aantal AOA-vlieg- tuigen, dat de diensten van de verschillende Europesche landen met de Ver. Staten on derhoudt, van 14 op 16 is verhoogd. Daarvan vliegen er wekelijks 8 heen en terug van Ned-York naar Ionden, 5 naar Frankfurt, (waarvan 2 naar Berlijn), 1 naar Amsterdam en 2 naar Stockholm. Twee van de 5 naar Duitschland vliegende toestellen doen bo vendien Schiphol aan. Naast de 2 KLM-vlieg- tuigen, die des Dinsdags en Zaterdags op New-York vliegen, vertrekken derhalve 3 AOA-machines van Amsterdam naar New- York en wel des ZZondags, Woensdags en Vrijdags. Uit New-York op Schiphol aanke- mende vliegtuigen voor Frankfurt en Berlijn verblijven 3 kwartier op het vliegveld en' vertrekken Dinsdags en Donderdags. Een overzicht van alle luchtvaartmaat schappijen, die trans-atlantisohe diensten on derhouden, toont aan, dat wekelijs niet min der dan 46 vliegtuigen heen en weer vliegen over den Oceaan, hetgeen dus 92 enkele TWEE SANATORIA VOOR ASTHMA- EN BRON CHITISPATIëNTEN? Ter behartging der belangen van asthma- en bronchi tispa tien ten, waarvan het aantal in ons land op 200.000 wordt geschat, is dezer dagen te Utrecht de vereeniging As-bron" opgericht. Het ligt in de bedoeling een sana torium te stichten aan de Noordzeekust en een in het Oosten of Zuiden des lands, voorts om onderling woningen te ruilen voor het oto serveeren van den invloed van luoht- verandering. Verder wil men voorlichting geven omtrent geneesmiddelen en -metho den. inzake k wak-zal ver ii vluchten zijn en beteekent, dat er dagelijks ruim 13 passagiersvliegtuigen den Oceaan oversteken, t.w. 16 AOA, 6 Pan American Airways, 7 Trans World Airlines, 7 British Overseas Airways, 3 Air France, 2 Sassa (Zweden) en 2 KLM. Op 3 der 7 vliegtuigen van de BOANA, die naar de Bermuda-eilanden vliegen, is het enorme La Guardia-vliegveld bij New-York het eindpunt aan de overzijde van den Oceaan voor al deze vliegtuigen. In Europa daarentegen liggen hun bestemmingen ver spreid in Engeland, Noorwegen, Zweden, De nemarken, Nederland, België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakqe Ondanks het bijzonder drukke verkeer op het La Guardia-vliegveld bij New-York wor den voor de passagiers de gezondheids- im migratie- en douaneforfmaliteiten binnen een half uur vervuld, terwijl het nog niet lang geleden 3 tot 4 uren in beslag nam. In dien tijd werd de ironische slagzin geboren: u tijd over hebt, reist dan per vliegtuig Verliezen Ned. Strijdkrachten in Indië In de afgeloopen week zijn m Ned.-Indië omgekomen van de Kon. Landmacht: kor poraal C. Zeijlemaker uit West-Ter schelling (gesneuveld 23 Dec. bij Tjilam- peni); sold. V. A. Lautenbach uit St. Jacóbi Parochie (landmijn); sold. A. Soeterman uit Blqdorp (mtfnexplosie); 9okl. C. Pa'ter uit Bunnik (Utr.) (gesneuveld 19 Dec. te Sema- rang); sold. A. J. Barneveld uit Hattemer- broek (mijnexplosie bij Boekit Poetoea Pam- pangan); sold. Ie kl M. Davelaar uit Voort- huizen (gesneuveld 23 Dec. bij Boekit Poe- toes Pampangan); sold. J. J. Osterdorf uit R'dam (gesneuveld 28 Dec. te Palembang); korp. A. van Driel uit Ridderkerk (gesneu veld 28 Dec. te Palembang); sold. J. Veer man uit Bussum (gesneuveld 30 Dec. te Me- dan); sold. Ie kl. G. v. Roekei uit Lunteren (mijnexplosie bq Boekit Poetoes Pampan gan); sold. A. Witvers uit Enschede (ge sneuveld 28 Dec. waar wordt niet ge meld). Van het Kon. Ned.-Ind. Leger sneu velden nog 3 sold, uit Indië. De Kon. Marine leed geen verliezen. WENSCHEN UIT DE KRINGEN VAN DE TRIBUNALEN. Toen Zaterdag de 8 kamers van het Haar- lemsche Tribunaal opnieuw werden beëedigd heeft de voorz., mr F. A. M. van Löben Seis. er op gewezen, het noodzakelijk te achten, dat de procureurs-fiscaal méér dossiers, spe ciaal van collaboratiegevallen, aan de tribu nalen doen toekomen. Voorts hoopte hij, dat de tribunalen worden geraadpleegd voordat de proc.-fiscaal tot voorwaardelijke buiten- vervolgingstelling overgaan, in 't belang van de openbaarheid der rechtspleging. AANTAL NED. BOERENZOONS KAN NAAR AUSTRALIË EMIGREEREN. Bij de Stichting Landverhuizing Neder land, Kortenaerkade 10, Den Haag, kan zich een aantal boerenzoons opgeven voor emi gratie naar Australië. Zij zullen als onder geschikten op landbouwbedrijven worden geplaatst, als eerste stap voor htm vestiging op een eigen bedrijf. "Ongehuwden komen in de eerste plaats in aanmerking en mogelijk een klein aantal echtparen zonder kinderen. Het vertrek zal in Mei of Juni plaats vinden. Reiskosten komen voor eigen rekening. NED. VACCINE VOOR MOND- EN KLAUWZEER IN MEXICO? De Ned. gezant in Mexico, prof. Kielstra, heeft de Mexicaansche regeering meege deeld, dat Nederland terstond specialisten en 2000 liter vaccine kan leveren om 100.000 stuks vee te behandelen tégen mond- en klauwzeer, welke ziekte daar onlangs is uit gebroken. SNEEUW OVER ROME. In Rome viel bij felle koude, de eerste sneeuw. De woningnood te Berlijn deed de autoriteiten besluiten een tijdens den oorlog vernieuwden gashouder in te richten voor daklooze gezinnen. Er vertoeven thans 600 vluchtelingen, 60 ouden van dagen, terwijl er voorts een keuken voor 3000 personen en een school in ondergebracht zijn. het is al misdaad wat de klok slaat Zuid-Gelëbes biedt den laatsten tijd een treurigen aanblik. In deze streken domineert het beeld van roovende en plunderende ter roristen, die d.e afgrijselijkste bestialiteiten plegen tegen vrouwen en kinderen, „omdat een ver familielid in dienst was van de Nica". Teneinde het Kon. Ned.-Ind. Leger in zijn zware taak tot herstel van rust en orde be hulpzaam te zijn, werken thans tienduizen den van de bevolking, ingedeeld in patrouil les, hecht samen met de Ned. soldaten. Op merkelijk is hier aldus die Ned. woord voerder de ijzeren discipline en de zelf- beheersching der manschappen. Districts- en kamponghoofden verklaarden, dat zij, sinds het optreden van de KNIL- troepen, v£or het eerst na weken van zorgen het hoofd ter ruste kunnen leggen. Een gevangen genomen TRI-soldaat deelde mede, dat de terroristen de bevolking ver boden de rijstvelden te bewerken en anderen arbeid te verrichten, met het doel het econo mische leven te Makassar lam te leggen, om- instellingcomm. voor bedrljfspensioen Naar de Niéuwe Leidsche Crt. verneemt, zijn na een geruimen tijd van voorbereiding vertegenwoordigers van werk geversorganisaties in het bouwbedrijf en die van de werknemersorganisaties na eenige conferenties tot overeenstemming gekomen over een nieuw collectief contract. Rekening houdende met de door de Regee ring vastgestelde loonstop, heeft men eenige Hoe de menschen in den Berlijnschen gas houder op elkaar zijn gepropt, bewijst deze foto afdoende. Zij beschikken niet over electriciteit, hetgeen het ongerief nog grooter maakt. looncorrecties toegepast, die een stimulans kunnen zijn voor productieverhooging en een eindfe kunnen maken aan den stroom van processen-verbaal tegen werkgevers, die de loonregeling overschrijden. Aan de zes vacantiedagen zullen zes z.g. snipperdagen worden toegevoegd. De wachtdagen bij ziek te zullen door de werkgevers worden be taald, wanneer de ziekte minstens drie we ken duurt. Het aantal loonklassen wordl teruggebracht van 6 op 5. Een commissie is ingesteld om een rege ling te ontwerpen, voor vergoeding bij „on werkbaar weer" (regen- en vorstverlet), ter wijl een andere commissie voorstellen ont werpt voor het invoeren van bedrijfs-pen- sioen. Ook voor de nevenbedrijven, schilders, stucadoors enz., hoopt men spoedig tot over eenstemming te komen. Wanneer de diverse bondsinstanties het gesloten accoord aanvaard hebben, behoeft het nog de goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars. Instructie tegen Christiansen wordt vertraagd Rauter wordt verhoord door B.G. te Arnhem. De instructie, gevoerd door den raadsheer- commissaris in het Bijz. Gerechtshof te Arn hem tegen den voorm. generaal der vliegers Christiansen, tijdens de bezetting bevelhebber der Duitsche troepen in Nederland, wordt thans vertraagd door het nog steeds niet overleveren van eenige stafofficieren van Christiansen door de geallieerde militaire autoriteiten in Duitschland. Reeds maanden lang duren de verhooren, door dezen raads heer-commissaris afgenomen. Sinds eenige dagen wordt Rauter te Arnhem verhoord Voor het onderzoek is het intusschen te be treuren, dat dr Schöngarth, die het comman do voerde over den S.D. in Nederland, niet meer gehoord kan worden, omdat hij reeds opgehangen is door de Britsche autoriteiten in Duitschland. Tevens is eenige malen ge hoord Gen.-Oberst Student, die destijds be velhebber was van de Heeresgruppen ir Holland. Het onderzoek wordt dagelijks voortgaat. dat daarna gemakkelijker zou kunnen wor den overgegaan tot het uitoefenen van ge weld door terroristen, die dan de steun zou den ontvangen van de tot wanhoop gebrachte Inheemsche dorpelingen. Op welke wijze de republikeinen straf maatregelen plegen te treffen, bewijst het aangetroffen Japansche martélmateriaal, dat gedeeltelijk afkomstig is uit Java. Ook Ja pansche vlaggen werdien op verschillende plaatsen ontdekt. De Ned. militaire autoriteiten beschikken over tallooze schriftelijke bewij-zen, waaruit blijkt, dat de kamponghoofden om bijstand van de Nederlanders vroegen, terwijl zij voorts toestemming vragen om de terroristen met eigen middelen te vernietigen. Sjarifoedin verzacht Soedirman's aanvals-toespraak Republik voelt niets voor wapengeweld In een gisteren gehouden radio-rede heeft de republikeinsche minister van Defensie, Amir Sjarifoedin, verklaard, dat de toespraak van Soedirman door velen ten onrechte was uitgelegd als een oproep tot den strijd. „De repblikeinsche regeering is niet voornemens wapengeweld te gebruiken en zal daar ook noodt, in toestemmen", aldus Sjarifoedin, waarbij hy de woorden van Soekarno, die alles op vreedzame wyze wilde oplossen, in herinnering bracht. Over de kwestie-Buiten zorg zeide spreker nog, dat mogeiyk van re publikeinsche zijde verkeerd was opgetre den, doch dat men ook hier den weg van vrede had willen bewandelen". ECON. EN SOC. RAAD WORDT 28 FEBR. GEOPEND. Wanneer, op 28 Februari as. de zitting van den Economisohen- en Socialen Raad der Ver. Naties wordt geopend, zal ijir van Kl effens Nederlands vertegenwoordigen. Naar verluidt, zal aan de „Bigfour" op de as. conferentie te Moskou behalve een exemplaar van het Amerikaansche tydschrift „Colliers Magazine", het boekje van den Fransehen psycholoog Coué worden aange boden! Het verband is duidelijk: In het Amerikaansche periodiek wijst Churchill er op, dat de angst, die over Europa hangt, met één slag kan worden weggevaagd. Immers de 2 k 3 honderd millioen bewoners van Europa behoeven slechts op een morgen bq het wakker worden, het besluit te nemen „gelukkig en vrij te zqn". Dit ligt in hun vermogen, door van den Atlantischen Oceaan tot aan de Zwarte Zee één saamverbonden volkerenfamilie te worden. De apotheker van Nancy, de psycholoog Coué, schrijft met zijn methode voor autosuggestie het viertal te Moskou voor, dat alles kan worden bereikt door twintig keer, zoilder inspanning, liever nog droomerig, te herhalen: „iederen dag in alle opzichten, gaat het hoe langer hoe beter". Stalin heeft de collega's van de „Big four" dan ook slechts te ontvangen in een Russischeri kiel, militaire laarzen en een zweepje en als hq daarbij den kostelijken brandewijn, de .vodka" serveert, wordt men het spoedig inzake het Duitsche vredesver drag eens. Vermoedelijk speelt op d£ bridge partij te Moskou ieder volgens eigen systeem. Amerika kan met één klavertje beginnen, maar best mogelijk, dat Rusland met zes schoppen eindigt of dat er, naar Fransche meening, verschillende „revanche-partijen" op volgen. Het is moeilijk te gelooven, dat deze adembenemende bridge der wereldpoli tiek op élegante wijze, zonder ruzie zal worden gespeeld, als men denkt-aan de troe ven, die de partners nu reeds in handen hebben. Amerika en Engeland voltooien plan nen voor een samenwerking te land, ter zee en in de lucht; de strijdkrachten worden volgens één gestandariseerd plan getraind en uitgerust. Generaal Montgomery kan daar Stalin vast over inlichten. Amerika verste vigt zijn luchtbases in den Pacific. Frankrijk speelt sans atout met vier azen, azende op het Saargebied, hetgeen reeds scherp Rus sisch commentaar heeft uitgelokt. Militair Amerika streelt in de eigen zone de Duitsche „Gretchen" reeds over de blonde haren en voelt weinig voor wijziging van Duitschlands grenzen in het Westen. Er is kans, dat de Fransche eischen ten aanzien van het Rijn land en de grenscorrecties, die Nederland, België en Luxemburg voorstaan, zullen wor den getorpedeerd. De republikeinen in den Senaat vestigen den indruk, dat de kleine staten geen economische voedselpakketten van Uncle Sam meer moeten verwachten. Amerika staat er op, dat aan Duitschland een groot deel der landbouwgebieden, die thans door Polen befcet zijn, wordt terugge geven. De Poolsche eischen strekken zich echter uit tot aan de grens Oder-Neisse, omdat de Slaven eens him woonplaats had den tot aan de Saaie. Duitschland mag nooit meer in staat zijn de Slaven aan te vallen. Stalin zoekt de oplossing van het Duitsche probleem in een federatieven staat. Stalin heeft krachtig meegeholpen, den nazzi-hond te muilkorven, die millioenen Russen gebe- ten heeft. Ter belooning waren Stalin con cessies gedaan in Oost- e>n midden-Europa en als de Amerikaansche animo daartoe nu ge- leidelqk minder wordt, zal men er te Mos kou met Coué alleen niet komen. Bovendien de Rus is ook gedeeltelijk Aziaat en het „Ontwaakte Azië" de nachtmerrie van En-, geland. Gelukkig gaat aan de bridge-drive te Moskou nog een meer vriendschappelijk verkenningspartijtje te Londen vooraf. Daar gaan op 14 Januari a.s. de plaatsvervangers der ministers van buitenl. zaken van de „Big four" de regels van het spel vaststellen. En 18 kleine landen mogen daar eerst schrif- teUjk. later misschien ook mondeling hun visie te kennen geven. De „Big four" heeft de troeven in handen; de kleine naties mogen ook een duit in het zakje doen. Echter heb ben, naar verhouding, juist die kleine na ties, waartoe ook ons land behoort, dat bo vendien zqn koloniën ziet overgeheveld, meer geleden dan de groote en is het billijk, dat de Duitsche hondenbeet door een territoriale pleister wordt genezen. Ons land zal twee nota's indienen, één van de commissie Lam ping over het Duitsche vraagstuk als een geheel, één zfjndfe de nota inzake onze ter ritoriale en economische aanspraken. Zaterdag jJ. hebben de ministers van bui- tenlandsche zaken van Nederland en Beleië zich met elkaar verstaan, betreffende het ge- meensohappelqk in te nemen standpunt, in zake de Duitsdhe leg-puzzle en werd men het eens Eendracht maak1 hier een beschei den macht, maar de macht van het recht" berust by de Big fbur, die straks ook het opgestelde vredesverdrag met Duitschland hebben te handhaven. Churchill pleit voor de „Ver. Staten" van Europa, met inbegrip van Duitschland, maar het „Seid umsohlungen Millionen mit defh Kusz der gansen Welt..", zie ik daar voorloopig nog niet in verdiscon teerd. BESCHIKTE OVER 1200 MAN EN ONTELBARE VROUWEN De strop heeft een eind gemaakt aan een van de merkwaardigste carrières - in de mo derne geschiedenis van Syrië Soeleiman Moersjid, een dikke, zware, van levenslust overvloeiende boer, heeft gedu rende 23 jaar als een tot godheid verklaarde tyran over een gebied van 1.300 vierkante mijlen in Noord-West Syrië geheerscht. Als arme ongeletterde herder werd hy op 23-ja- rigen leeftijd In deze wilde bergstreek in een toestand van delirium gevonden. Daar de man herhaaldelijk den naam riep van den god, in wien de Allawiten, de bewoners van dit gebied, gelooven, verklaarden de sjeiks van dezen stam onmiddellqk, dat men hier «net een incarnatie van deze godheid te doen had. Teruggekeerd in zijn geboorte dorp begon Soeleiman een ware terreur uit te oefenen. 50.000 Goedgeloovige onderdanen brachfen hem alles wat hij vroeg: vrouwen, land, goederen en levensmiddelen. De roo- verkoning had een ontelbaar aantal vrouwen en 18 zoons, waarvan 3 universitaire oplei ding te Beiroet genoten. Hy hield er een staand leger op na van 1200 goed uitgeruste manschappen. Na het Vertrek van de buitenlandsche troepen uit Syrië maakte hy geen gebruik van de hem aangeboden gelegenheid om de door hem gestolen terreinen aan de nieuwe onafhankelijke regeering terug te geven. Na een hevig gevecht in de bergen, dat 10 uur duurde, moest hy zich tenslotte met 260 man overgeven aan de Syrische gendarmes. We gens moord, diefstal en plundering ter dood veroordeeld, werd hy vyf dagen later des nachts in het geheim naar Damascus ge bracht en den volgenden morgen vroeg op het voornaamste plein van de stad opgehan gen, aldus een verhaal van Reuter. SENATOR BILBO GEWEERD. De Amerikaansche senaat besloot het medelid Bil'bo wegens intimidatie van neger kiezers en het aannemen van steekpennin gen van de zittingen uit te sliudten, doch niet van het touoheeren van zqn 15.000 dollar groot salaris. Aan deze beslissing ging een z.g. filibuster campagne vooraf, d.w.z. een poging om door voortdurend aa het woord te blqven beslissingen te verhinderen. De senatoren begonnen direct uit den bijbel voor te lezen. Nadat de campagne vijf minu ten had geduurd, volgde de mededeeldng omtrent overeenstemming tusschen Demo craten en Republikeinen, waarvan boven staand besluit het gevolg was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3