Van Mook bestrijdt aanval van Gerbrandy Amelanders hebben weer te eten en te rooken Wel samenwerking, geen fusie met de N.R.V. NIEUWE LETOSCHE COURA. 2 MAANDAG 6 JANUARI 1947 „KOPPELING VAN FUNCTIES NIET MIJN WENSCH" - Dr Van Mook heeft gisteravond tegenover A.N.P.-Aneta de verklaring van prof. Ger brandy, dat de machtsvolkomenheid door de koppeling van de functies van min. van Koloniën en van hiit.-G.G. door Van Mook gewild zou zijn, tegengesproken. Deze koppeling zou, behalve door den min. van Marine, luit.-adm. J. T. Furstner, en den min van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, P. Kerstens, ook zijn gesteund door prof. Gerbrandy, die toentertijd Koloniën" be heerde en als zoodanig aftrad. Dr Van Mook zeide, na ziin aankomst te Londen in April, 1942 te hebben aangedron gen op de splitsing van de bedoelde func ties. zoodat het algemeen bestuur in Australië kon zetelen, doch hiermede kon prof. Ger brandy zich niet vereenigen, daar hij een concentratie van alle bevoegdheden te Lon den noodig achtte. Na de verovering van de Noordkust van Nieuw-Guinea en de bezetting van een deel van Moratai. zou dr Van Mook wederom de scheiding van beide functies hebben voorge steld. Prof. Gerbrandy had hiertegen echter bezwaar, zoodat bij besluit van 14 Sent. '44 de koppeling van functies gehandhaafd bleef. Inzake de plannen tot staatkundige her vorming in Ned Indië na den oorlog is Arbeiderspers nog niet tevreden over burg. Oud Vanwege de motiveering van zijn besluit. Het verheugt ons, aldus ,,Het Vrije Volk", dat mr P. J. Oud uit het comité „Handhaving Rijkseenheid" is getreden, nadat een poging, zijnerzijds ondernomen, om het comité te be wegen zijn werkzaamheid te staken, schip breuk had geleden. In de motiveering van zijn meening door den heer Oud in een vergadering van het comité gegeven, treft ons de verklaring, dat de motie-Romme en de door de Regeering aanvaarde omschrijving van Regeeringsbe- leid een wezenlijke afwijking beteekenen van de overeenkomst van Linggadjati in haar oor- spronfkelijken opzet en dat deze uitkomst mag worden gezien als een gunstig resultaat van de mede door het comité gevoerde actie. Wij betreuren deze verklaring, die in strijd is met de nadrukkelijke verzekering van den eersten onderteek en a ar der motie en die zeker niet overeenstemt met de bedoeling van de fractie v. d. P.v.d.A., die, toen zij aan deze motie haar steun gaf, stellig niet gehan deld heeft onder druk van welke actie ook. Ook vinden wij het weinig gelukkig, d$t mr Oud de mogelijkheid van een hervatting der actie verbond aan zijn voorstel om haar nu te beëindigen. Deze uitingen werpen een sbhadpw op het besluit van mr Oud, hoezeer wij ons over dit besluit, ten gevolge waarvan geen lid van de Partij van den Arbeid meer de°l uitmaakt van het comité, hartelijk ver heugen. SMOKKEL VAN 70.000 KG GRAAN NAAR DUITS CHL AND. In Middelburg is aangehouden een mole naar uit 's-Gravenpolder, die een partij van 70.000 kg graan bij landbouwers had opge kocht en vermalen. Het meel werd naar Eindhoven vervoerd en vandaar naar Duitsch- land gesmokkeld. De-C.-G. naar Indië terug I Vervolg van Pag 1 In dit verband zedde prof. Schermerhorn, dat hij niet verantwoordelijk zou willen zijn voor de politrek, zooals die op het oogen- blik in Indo-China wordt gevoerd. Wat de te bereiken overeenkomst betreft, zal in de eerste plaats van de beslissingen afhangen, die de republikeinen zullen nemen. Aan de opdrachten, die nog aan de instructie voor de C.-G. worden toegevoegd en waarover prof. Schermerhorn zich niet wenschte uit te laten, wordt nog gewerkt. „Welke invloed zal de radio-rede van Soedirman naar uw meening op de bespre kingen hebben?" „Die rede moeten wij niet al te ernstig nemen", luidde het antwoord. „Bovendien ben ik over de berichtgeving niet al te ge rust. Soms zijn de berichten, die ons in dit soort gevallen bereiken, niet heelemaal waar en soms zelfs heelemaal niet waar." Hoe lang de C.-G. in Indië zal blijven, staat uiteraard nog niet vast. „De practijk heeft wel geleerd, dat een aegelmatig con tact met de Regeering noodzakelijk isen we zullen dus wel niet al te lang weg blij ven." Over de uitbreiding der C.-G., die door de Commissieleden zelf is verzocht, kan thans nog niets naders worden ge zegd. Tenslotte zeide prof. Schermerhom: „Als er geen complicaties komen, dan zullen wij de overeenkomst teekenen. Wij zijn ge machtigd dit te doen zonder eerst overleg te plegen met de Regeering. Mochten deze zich wel voordoen, dan ligt het houden van rug gespraak voor de hand." De heeren Van Poll en De Boer waren zeer gereserveerd in hun uitlatingen. Zij gaven zeker geen blijk van pessimi-sme over de komende gebeurtenissen, al meenden ook zij, dat er nog moeilijkheden zullen moe ten worden overwonnen. De nog te benoe men leden ter aanvulling der C.-G. zullen, naar het zich laat aanzien, spoedig na hun benoeming eveneens naar Indië vertrekken, aldus het A.N.P. Om 6.15 uur werden de reizigers per bUs naar het vliegtuig vervoerd, dat ter eere der C.-G. niet bij de startbanen, maar in de beschutting van een der nieuwe hangars gereed stond. Enkele minuten na half zeven nam de machine haar aanloop en lichtte ge zagvoerder Steinbeck haar van den grond. Een kwartier later keerde het toestel op 't vliegveld terug, omdat de z.g. koerstol (de automatische piloot) een kleine afwijking vertoonde. De passagiers namen opnieuw hun intrek in het restaurant, waar zij tot kwart over zeven bijeen bleven. Toen iflhs de storing verholpen, waarna het vlregtuig om 7.25 uur voor den tweeden keer en dit maal definitef, koers zette naar Caïro. in dein loop van 1942 een nota opgesteld door een commissie van deskundigen (gepubli ceerd door mr W. H. van Helsdimgen in „De plaats van Ned. Indië in het Koninkrijk"). Daarnaast werd de noodzakelijkheid gevoeld van een duidelijke pitspraak. Dit inzicht leidde tot de Decemberrede van H.M. de Koningin, aldus besloot Van Mook zijn ver klaring. Generaal De Villiers naar Nederland Generaal de Villiers, die in Zuid-Afrika voorzitter van de selectiecommissie voor immigratie is, zal Europa bezoeken en ook in Nederland komen. DE BEKENDE REDDER. CORN GROOTVELD OVERLEDEN. Geheel onverwachts is Zaterdag te Sche've- ningen tijdens zijn werkzaamheden bij het stoomgemaal aan de Morsestraat op 47-jarige leeftijd overleden Comelis Grootveld, een be kende figuur uit redderskringen. Hij was drager van de zilveren en bronzen draagpenning voor menschlievend hulpbetoon en van de groote zilveren medaille van de NZHRM. Tevens was hij~ vele jaren penning meester van de Ned. Ver. „De Reddingsme daille". Zijn bekendste reddin was die van Zondag 9 Oct. 1938, toën h flals vrijwilliger met de „Zeemanshulp" uitvoer om de opvarenden van de Sch. 102 te redden, waarin hij op 2 na slaagde. MALTZER EN VON MACKENSEN VERDWENEN. De in Rome ter dood veroordeelde Duit- xhe generaals Maltzer en Vorn Mackensen zijn naar een onbekende verblijfplaats ge bracht. Zwak antwoord (Vervolg van Pag. 1) In de eerste plaats blijkt uit hetgeen prof. Gerbrandy heeft medegeaeeld niet, dat het geen dr Van Mook in 1942 deed, toen reeds symptomatisch was. In de tweede plaats was er in de oorlogsjaren alle reden bij de de mutaties in hoogere Regeenngsfuncties de nooaige spaarzaamheid te betrachten. Er was geen groot reservoir, waaruit men put ten kon en er waren al ministerswisselmgen genoeg. Die betreffende jhr De Geer, was waarlik met de eenige. Neemt men kennis van net rapport, dat prof. Gerbrandy over de Londensche jaren heeft samengesteld, dan blijkt steeds weer zijn streven om deze mimstei swisselingen zoo gering mogelijk in aantal en zoo onopvallend, mogenjk te doen zijn. Trouwens, dat dr Van Mook eens tege lijkertijd minister en luitenanl-gouverneur- generaal was, is meer aan iets anders een aanwijzing van de onbevredigende situatie, waarvan het geringe reservoir üe oor zaak was. Voorts is het sianapum van dr Van Mook eerst acuut geworden na de Japanscne capi tulatie en het uitbreken van de revolutie op Java, een stanapunt overigens, dat ook nu nog met auideujk is, terwijl men ervan zegt, dat dr Van Mook zich, evenais zoo vele anderen, iaat voortglijden op oen loop uer gebeurtenissen En wat nu ae Kon. rede betreft, de Re- geermg doet het thans voorkomen, alsof netgeen prof. Gerhrandy voor ae microfoon mervan zeiae, piotsehng een meuw en on- verwaent gezicmspum was. Het was echter nauwenjks meer aan een citeeren van die ïeue zen, geheel m üe lijn van hetgeen prof. Geroranay daarover reeds in zyn nota van iiet Honuenscn oeieid opgemerkt had. Wat ae Kegeering ais verweer tegen de beschuldigingen van prof. Gerbrandy aan voel ue, nun aan ook nauwelijks als verweei gelden. Er restte haar slechts een beroep op de „bedoeling" van de Kon. rede, een oeroep echter, dat door de rede geenszins wordt gedekt Intusschen wachten wij met belangstelling het wederantwoord van prof. Gerbrandy af. MAAR ZIJN WEDEROM GEÏSOLEERD Nadat de bootverbinding van Ameland met den vasten wal van Friesland gedurende én kele dagen hersteld is geweest, heeft men deze weer stop moeten zetten wegens den lagen waterstand op de Waddenzee. Zoo doende heeft men sinds 14 December slechts drie diensten kunnen onderhouden per post boot. Voor het overige was Ameland voor zijn verbinding met de buitenwereld geheel aangewezen op de vliegtuigen, die dagelijks „DE BIJBEL HET ZENDINGSBOEK BIJ UITNEMENDHEID". In net Maandoverzicht van het Ned. Bijbel genootschap is een rede gepubliceerd van prof. dr H. W. Obbink die, zoo men weet, een vertaling van het Oude Testament het licht heeft doen zien voor de alg. verga dering van het genootschap. Aan deze rede ontleenen wij het volgende: „Een van de groote bezwaren, die net recht verstaan van de Statenvertaling druk ken, is juist de al te letterlijke aansluiting aan het Hebreeuwsche taaleigen. Een drie honderdjarig gebruik van de Statenvertaling heeft een soort kerkelijk-traditioneele op vatting van vele moeilijk verstaanbare tek sten gesanctioneerd. Maar niettemin staan de jongere en vooral de buitenkerkelijke men- schen, die met den Bijbel in aanraking Ko men, vaak ontstellend vreemd tegenover den voor hen vrijwel ooleesbaren tekst. Hier doet de vraag zich voor: voor wie maken wij een nieuwe vertaling? Voor de thans leven de, kerkelijk meelevende en bijbellezende menschen, die aan de bijtoelsche terminologie gewoon zijn en zelfs raad weten met taal kundig onverstaanbare teksten waaronder zelfs zoogenaamde „dierbare" teksten die men tot eiken prijs wil behouden of moeten we den Bijbel zien als hèt Zendingsboek bij uit nemendheid, dat niet alleen nu maar ook in de toekomst „dè schare, die de wet niet kent", den weg ten leven wil wijzen? Ik per soonlijk aarzel geen oogenblik te zeggen, dat het belangrijker is, dat de groote schare, die den Bijbel niet kent, hem lezen kan, Jan dat de veel kleinere groep kerkelijk mee levende menschen eenige vertrouwde en ge liefde termen zal moeten missen. Wanneer onze nieuwe vertaling geen vat krijgt op de schare, die de wet niet kent, en op dit punt in haar Zendingstaak Je kort schiet, dan acht ik haar mislukt". post en passagiers, alsmede de meest nood zakelijke artikelen aanvoeren. Zaterdag arriveerden op het vliegveld van het eiland tWee toestellen met onderdeelen voor het vliegtuig, dat bij het opstijgen op 27 December beschadigd werd. Ook namen zij de post van drie dagen en enkele passa giers mee naar Leeuwarden terug, maar voer den geen post en slechts twee passagiers aan. De voorraad van de meest noodzakelijke le vensmiddelen en van rookartikelen is nu weer aangevuld, zoodat de Amelanders met eenig vertrouwen een verder isolement tege moet kunnen zien, waar het wel naar uitziet, niu de Zuidoostenwind veel ijs bijeendryft! dat een herstel van de bootverbinding voor- loopig illusoir maakt. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Budel (toez.) dr W. G. Reddingius, em. pred. bij de Indische ker ken te Laren (N.-H.); te Eiland Marken (toez.) B. J. Riemersma, cand. te Grijpskerk (Gr.); te Schalkwijk H. N. van Hinsbergen te Loenen aan de Vecht. Aangenomen naar Ferwerd A. F. Mij er te Vierhuizen-Veldkamp; naar Kam pen S. P. Nijdam te Raamsdonk, die be dankte voor Huizum en Aalten; naar Oud- dorp (Z.-H.) R. W. Steur te Oldebroek (Gr.) die bedankte voor Middelhamis. Bedankt: voor Bleiswijk (toez.) A. J Wijnmaalen te Leerbroek; Voor Opende (Gr.) en Garijp (toez.) M. Niemeyer te Bir- daard. Geref. kerken Beroepen: te Achlum en te Hijlaard J. H. Post, cand. te Urk; te Katwijk a. Z. R. J. v. d. Meulen, cand. te Utrecht; te Ren- kum en Heel sum A. Plaatsman te Sybranda- buren. Aangenomen: naar Mariënberg H. Veenstra te Colijnsplaat, die bedankte voor Vledder; naar Winterswijk (evang. pred.) P. L. Schuddebeurs, cand. aldaar. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt: voor Kornhom P. Rullmann te Driesum; voor Leiden W. J. v. Otterlo te Zuidhom. Chr. Geref. Kerk Bedankt: voor Soestdijk en voor 's-Gra- venzande M. W. Nieuwenhuijze te Den Haag-C. Remonstr. Broederschap Tweetal: te Groningen J. G. J. v. Iter- son te Lochum en J. A. v. Nieuwenhuyzen te Hilversum. Geref. Gemeenten Bedankt: voor HJ.-Ambacbt H. Lig- tenberg te Vlaardingen. DIACONALE CONFERENTIE GEREF. KERKEN, art. 31 K.O.) Vanwege de Geref. Kerken naar art. 31 K.O. zal 15 Jan. a.s. een buitengew. diaco nale conferentie worden gehouden in de Geref. kerk te Amersfoort. De agenda ver meldt besprekingen over he<t diaconaal or gaan en het rust- en herstellingsoord en een slotwoord van prof. C. Veenhof van Kampen. PERSONALIA Ds J. G. Tiemersma, Geref. pred. te Bleiswijk, en ds C. A. van Nood, idem te Var den, vierden heden hun 40-jarig ambtsjubileum 17 Janauri a.s. hoopt ds C. J. van Bins- bergen, em. pred. der Geref. Kerk van Loos duinen, 80 jaar te worden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. In verband met overtreding van de voor schriften der prijsbeheersohing, was A. van N. be Noordwijk door den tuchtrechter ver oordeeld tot f 25 boete, benevens sluiting der zaak gedurende drie maanden. Van dit von nis kwam hij in hooger beroep en thans vor derde de Officier f 100 boete of 25 dagen hechtenis en een maand sluiting der zaak. De rechter veroordeelde tot f125 boete of 60 dagen hechtenis, zonder sluiting. STUDENTENCONGRES IN MUNSTER Studenten uit Gr.-Brittannië, Frankrijk, Zwitserland en de vier zones van Duitsch- land zijn samengekomen in de Westphaalsche universiteitsstad Münster, om te confereeren over de sociale aspecten van het Christen dom en het „verschijnsel van bet nat.- socialisme". R.K. STUDENTEN WENSCHEN VER- BETERIN GVAN HET ONDERWIJS. Een kleine kiern van R.K. jong-studenten uit het Zuiden, wil onder leiding van haar moderato-r, pater Brandsma, te Bergen op Zoom een congres houden om de vier pun ten: jong, student, Nederlander en R. Katho liek nader uit te werken. Dit idee werd ge boren uit de overtuiging, dat naar de mee ning van deze jonge studenten de toestand der middelbare scholen niet heelemaal in orde is. Er zou n.l. te weinig aandacht wor den geschonken aan de geestelijke en mo- reele vorming. LUIDT DE CONCLUSIE YAN DE N.C.R(eis)V, (Van een omzer verslaggevers) De Ned. dhr. Reisver. heeft Zaterdag te Utrecht haar alg. vergadering gehouden. Bü den aanvang herdacht de voorz, dr Van Deursen van Groningen, wijlen den heer T. K. Roosjen van Bloemendaal, die lid van het hoofdbestuur is geweest. Vervolgens wees spr op de nog altijd be perkte reismogelijkheden, waardoor de ver- eeniging zich beperkt ziet tot reizen in eigen land. Wel heeft ook de NCRV een request tot de regeering gericht, waarin zij verzocht de gezamenlijke reisvereenigingen in te scha kelen in het internat, verkeer, doch spr heeft hieromtrent weinig verwachting, terwijl ver der het uitwisselen van reisgroepen van wei nig beteekenis is. Laat de vereeniging haar JIM. DE ZOON VAN BOBBY 5. De man veegt, van verbazing pat. De glazen van zijn kijker af; Hij tuurt opnieuw, van woede bleek, Maar wederom ziet hij geen steek Nu wordt bij paars, hij knarsetandt, Hij smijt de kijker in het zand, ucüii gaai nij mopp'rend heen, maar dra Sluipt Jim hem heim'ljjk achterna; Zij komen bij een vliegmachien, Zo'n ding had Jim nog nooit gezien; Maar als de doctor binnengaat, Denkt Jim: ,,'k Ga mee, dat kan geen kwaad! En woest, dat iets hem niet wil lukken Licht dat ik zo in Holland koml Trapt hy het ding in hondend stukken. Ja ja, ik ben nog niet zo doml toerisme binnen onze grenzen met opge wektheid hervatten, betoogde de voorz., waarna hij een schets gaf van de schoonheid van ons land. Een uitgebreide gedachtenwisseling ontspon zich omtrent de verhouding tot de Ned. Reis ver. Van federatieve samenwerking kan niets komen, aangezien deze vereeniging fusie voorstaat en het absoluut karakter van het Christendom niet wil erkennen. Het initiatief tot deze samenwerking ging niettemin van de Ned. Reisver. uit. Om zijn goeden wil te toon en heeft het hoofdbestuur aan een be spreking tot samenwerking medegewerkt. Nu de Ned. Reisver. vasthoudt aan een theologisch-filosofische hoogere eenheid, die de Ned. Chr. Reisver. niet kan aanvaarden, zijn verdere besprekingen gestaakt. Alleen voor reis-technisahe aangelegenheden zou een vorm van samenwerking kunnen worden onderhouden. Voorts is contact opgenomen met het Chr. Nat. Vakverbond, met de Ned. Chr. Radiover. en andere instanties, teneinde de propaganda te bevorderen en het principieele standpunt der Ned. Ohr. Reisver. alom duidelijk te ma ken. De vergadering keurde het beleid van het hoofdbestuur goed. Wegens zijn ordening tot predikant bij de Herst. Evang. Lufrh. gem. te Harlingen nam de heer N. Schenkman af scheid als lid van het hoofdbestuur. In de middagvergadering zijn huishoude lijke zaken afgehandeld. t Weer 3 Nederlanders te Padang gedood Toestand in Padang meer verward Een militaire woordvoerder- te Batavia heeft het volgende overzicht gegeven van den militairen toestand: Te Padang werden 3 Nederlanders ge dood en 2 gewond bij de beschieting van een cpnvooi op weg van Emmahaven naar het vliegveld. Nederlandsche troepen, ge steund door artillerie, begonnen een zuive ringsactie binnen de demarcatielijn. De re publikeinen versterkten hun posities rond de stad binnen de demarcatielijn. Te Medan lagen de Ned. stellingen in den Zuid-Oostelijken sector onder mortier vuur. De Nederlanders leden geen verliezen. Te Palembang is de toestand meer verward geworden. De pogingen, om met de republikeinsohe autoriteiten in contact te komen, mislukten. Menige vrouw heeft haar man beter op gevoed dan haar kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2