Nog schrijven er Nazi's in de Duitsche pers 't Verklaarde uitzicht Blijft het bij praten over Linggadjati? Beroep op Voor-Indië om Vietnam te steunen NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG 4 JANUARI 19«T MAAR DAT IS DAN BIJ GEBREK AAN BETER (Van onzen correspondent). Berlijn, 2 Jan. 1947. Een Duitsche courant lijkt momenteel een beetje op het a-b-c-boekje, dat ten doel heeft, den Duitschers het abc van de demo cratie bij te brengen Er zijn bepaalde thema's waarover moei lijk valt te spreken. En als deze al in de kranten worden besproken, dan moeten zij nog op een speciale manier worden behan deld. Wel heeft de Duitsche pers in dezen na- Hitlertijd in de eerste plaats tot taak, de Zieke Duitschers een kuur te doen onder gaan, om het gif uit te roeien, om hen van de pest van het nazisme te bevrijden een langdurig werkje, maar anderzijds kan zij, in positieven zin,, het levenssap der democratie niet al te onstuimig in de ziel gieten, welke zoo lang heeft braak gelegen Men moet den Duitschers de democratie in kleine, homoeopatisohe doses bijbrengen, opdat de ontwende maag niet alles, wat zij tot zich heeft genomen, weer teruggeeft.... Dit wil eahter niet zeggen, dat de Duit sche pers steeds oninteressant zou zijn, een 6oort volkshoogeschool voor geestelijk ach tergebleven volwassenen. Voor de discussie der gebeurtenissen in de wereldpolitiek hebben de couranten be paalde richtlijnen opgekregen, waaraan zij zich moeten houden. Het is hun verboden tegen een bezettende mogendheid, haar activiteit en haar bestuur te polemiseeren. Een censuur bestaat niet. De pers is sou- verein, vooral, wat de kwestie der binnen- landsche politiek betreft. In litterair-feuil- letonnistosche dingen heeft men absoluut de Vrije hand. Deze staan dikwijls op een be hoorlijk peil. Het meest gehandicapt is de Duitsche pers door het beangstigende ge brek aan goede medewerkers en beroeps journalistenDe Duitsche intelligentie is op zulk een wijze bankroet gegaan., dat dit bijna het begrip van den buitenstaander te boven gaat! Ze was altijd een toevlucht voor slaafsche karakterloosheid en blind chau vinisme. Er zijn weinig Duitsche intellec- tueelen, die zuiver zijn gebleven en in den tijd van het Hitler-regime zichzelf niet ge compromitteerd hebben. Er moest dusdanig worden gezuiverd, dat van de oude, erva ren journalisten bijna niets meer overbleef. Er is inderdaad gezuiverd, maar toch botst men bij eiken stap nog tegen die verachte lijke opportunisten op, die zich altijd bij de sterkere gelederen schaarden. Aan de „Berliner Zeitung" ontdekte ik in de economische redactie van dit blad twee „oude bekenden" met een verleden, dal allerminst fraai te noemen is. De eene, Hermann Sohützmger, gooide in Mei 1933 zijn roer om en veranderde zijn agentschap .Sozi aldemok r a tisohe Korrespondenz" in één nacht in een nazi^propaganda-kantoor. De andere, Willy Möbus, was de propagan da-spreker van Goebbels' radio en werd destemeer als zoodanig gewaardeerd, daar ook hij een overlooper van den anderen kant der barricade wasMen treft in de redacties redacteuren aan, die correspon denten van de Hitlerpers -in het buitenland waren of tot 1944 bij de kranten in het binnenland in dienst zijn geweest geen actieve nazi's, maar afschuwelijke oppor tunisten in ieder geval, die terwille van hun bestaan de „stem van hun meester" volgden en „Heil Hitier" schreeuwden! Spreekt men met de Duitsche uitgevers over dit phenomeen, dan halen zij de schouders op. Zij weten van dit, vooral moreele kwaad af; er is echter een zoo hevig gebrek aan technische werkkrachten, dat men deze schipbreukelingen van het „Duizendjarig Rijk" moet tolereeren, o«m toch maar de krant te kunnen uitgeven. Er zijn in Berlijn verschillende kranten van behoorlijke kwalltet. B.v. „Der Tages- spiegel", onder licentie van de Amerikanen. Dit blad wordt degelijk geredigeerd en biedt Vooral feuilletonnistisah e een menigte van interessant materiaal. Maar het is te aca demisch gevormd meer een wetenschap pelijke spoedcursus dan een levendig dag blad. „Die Tagliche Rundschau" is het or gaan van het Sowjetleger. Het is een goed gefinancierd blad en brengt naast het uit gebreide politieke gedeelte uitstekend samen gestelde litteraire bijdragen,, welke ook, voor treffelijk gedrukt zijn. Een blad van bizonder genre, dat in de laatste maanden een onovertrefbaar succes mocht boeken en in een bijna Amerikaansch tempo aan de spits van alle dagbladen kwam te staan, is „Der Telegraf". Dit blad, met Engelsche licentie en op socialistische leest geschoeid, trekt zeer de aandacht. De uit gever is Arno Scholz, een selfmade-man uit traditioneel-socialistische kringen. Zijn» groot vader zat onder Bismarck in de gevangenis; zijn vader, die socialistisch burgemeester van Berlijn-Neukölln was, werd in de ker ker gestapt, omdat hij Wilhelm II had be- leedigd en Scholz zelf is één der helaas niet zeer talrijken, die thans op hun verleden kunnen terugblikken zonder te blozen. Hij wordt geassisteerd door Paul Löbe, den vroe- geren president van den Duitschen Rijksdag en door de echtgenoote van den afgevaar digde Leber, die door de nazi's na vele jaren gevangen te hebben gezeten werd gefusilleerd. Maar de ziel van dit groote als het ware gelijk een paddenstoel uit den grond opgeschoten bedrijf is Scholz zelf, die met een verbazingwekkende arbeids kracht in een bijna geheel verwoest achter huis in de Babelsberger Strasse te Berlijn- Wilmersdortf een moderne onderneming op bouwde rijkelijk voorzien van allerlei technisch materiaal die wedijveren kan met iedere uitgeverij in welke wereldstad ook. In de zalen ratelen de telegraaf machi nes; rotatiepersen, welke per uur vele tien duizenden kranten afleveren, vullen de ge weldige kelderruimten. Scholz heeft een boulevardblad met een eigen meening ge schapen, een werk, .dat de Republiek van Weimar, noch haar krantenmannen ooit was gelukt „We zijn nog jong", zeide Scholz mij op zijn bureau, „maar we hebben al onze tra ditie. Op pagina 1 en 2 breng ik berichten zonder eenogen commentaar. De Duitschers moeten leeren, zelfstandig te denkenZij moeten hiertoe worden opgevoed, ze moe ten zonder gewelddadigen geestelijken invloed van buiten af een eigen meening kunnen vormen. Pagina 3 wordt gewijd aan de politiek, ons standpunt en den polóti-eken commentaar. Hier publiceeren wij de poli tieke analyses van onze buitenlandsbhe cor respondenten. Wij hebben een bureau in Parijs; wij zullen ook een bureau krijgen in Londen en Washington. Wat wij willen, is: voor het hopeloos geïsoleerde en zoo lang eenzijdig ingelichte Duitschland weer de deur naar de buitenwereld te openen". Grieksch drama Ofschoon de Rijkswaterstaat bereid is de brug over de Eendracht, die in de oorlogsjaren werd verwoest, te herstellen, opdat dit eiland weer een vaste verbinding krijgt met Brabant, zal er toch niets van komen. Zooals men reeds weet, stelt Waterstaat nl. als voorwaarde, dat er geen tolgeld meer mag worden geheven, hetgeen de Tholenaars noodig achten in verband met de groote uitgaven, waarvoor men zich geplaatst ziet. DOWN-STEMMING IN DE ARBEIDERSPERS Ofschoon in het Parlement de slag om Linggadjati voor de Partij van den Arbeid toch zeker een overwinning beteekende en haar pers de vreugde daarover niet onder stoelen of banken stak kan men niet zeggen, dat men in die kringen thans met vertrou wen de Commissie-Generaal opnieuw naar Indië ziet vertrekken. In een hoofdartikel „Terug naar Indonesië" heet het o.m., dat er objectief bezien in Djocjacarta geen bezwaar kan bestaan tegen onderteekening der over eenkomst, nu deze vergezeld gaat van de 17 artikelen der Regeeringsverklaring, waaraan toegevoegd de toelichting van de C.-G. zelf. En „Het Vrije Volk" vervolgt: „Maar wij hebben tegen deze uitbreiding aanstonds het bezwaar gevoeld, dat zij tot nieuwe bespre kingen zal kunnen leiden en deze vrees is in de laatste dagen versterkt. Zoowel de reactie in Nederland als in Indonesië wijst op een voortduren van de spannin. In Nederland wordt, zooals wij nog dezer dagen geconsta teerd hebben, de actie tot het denatureeren van Linggadjati voortgezet. De voorstelling, alsof de uitspraak van de Tweede Kamer, eigenlijk een aanzienlijke correctie van het voorloopig gesloten accoord beteekent, wordt ijverig gepropageerd. De verzekering van prof. Romme, een der twee onderteekenaars van de motie, dat niet het accoord, maar de opvatting, die men zich daarvan in sommige kringen gevormd heeft voordat de toelichtin gen verschenen waren, correctie behoefde, kan deze actie niet stuiten. In Indonesië, waar men van de verhoudingen in Nederland bij herha ling slecht op de hoogte blijkt te zijn, moet deze propaganda wantrouwen wekken". Hierna staat het blad stil bij „een betreu- renswaardigen tegenstand", dien de „Partai Nasional Indonesia" en de Masjoemi (de Mohammedaansche Partij) zullen bieden om aldus te besluiten: »,Het is daarom vurig te hopen, dat men in Indonesië de werkelijke beteekenis van het Kamervotum zal weten te onderscheiden van den uitleg, dien de reactie eraan probeert te geven. Uitstel van de onderteekening door nieuwe besprekingen kan in deze situatie slechts schade toebrengen aan de goede zaak, waar voor de Commissie-Generaal zich opnieuw gaat inspannen. Wij wenschen haar toe, dat zij ook nu bert vertrouwen, dat haar in de eerste periode van haar werkzaamheid ten deel is gevallen, zal weten te verwerven en dat zij haar taak, die er waarlijk niet lichter op is geworden, snel en zeker tot een goed einde zal weten te brengen". FRANKRIJK STUURT NOG MEER TROEPEN Volgens een bericht uit Calcutta, heeft het lid van de Congres-partij, Tsjandra Bose de jonge mannen van Vóór-Indië aangespoord om in samenhang met jong „Indo-China" hun bloed te vergieten voor de vrijheid van Azië en dienst te nemen en den strijd tegen de belagers der Vietnameesche republiek. De president van het Congres van Vóór-Indische vakvereenigingen heeft eveneens gewezen op de gemeenschappelijke taak van alle volken in Azië en het „midden-Oosten", de over- heersching der blanken in die gebieden uit te schakelen. Inmiddels laat de Fransche regeering van Blum zich door deze Oostersche lyriek niet intimideeren en worden de troepenversche- ONDERZOEKINGSCIE VEILIGHEIDSRAAD 30 JAN. TE ATHENE BIJEEN. In aansluiting op onze beschouwing onder ,,'t Verklaarde Uitzicht" van heden, deelen wij mede, dat de Veiligheidsraad, die te Lake Success bijeen was, besloten heeft, dat de commissie die een onderzoek naar de grensincidenten tusschen Griekenland en Joego-Slavië zal instellen, op 30 Januari te Athene voor het eerst zal bijeenkomen, ten einde een rapport samen te stellen van haar bevindingen. pingen naar Indo-China ter versterking van het leger voortgezet. Moutet de Fransche minister van koloniën neemt echter een ge matigder standpunt in dan de generaal Leclerc, die een inspectiereis door Indo-China maakt. Moutet heeft een Fransch ziekenhuis te Hanoi bezocht, waar gewonde Vietna meesche soldaten worden verpleegd, blijk baar met het doel de inheemsche gemoederen wat te temperen. Maar tijdens dit bezoek, suisden de kogels toch rond het ziekenhuis, spanningen af". Hij verlangt een wekelijksch rapport om de resultaten te kunnen nagaan. LEON BLUM CONTRA SABOTEERENDE WINKELIERS De Fransche premier, Leon Blum, heeft de prefecten der departementen, die daartoe speciaal naar Parijs waren ontboden, opge dragen, goederen, die niet in overeenstem ming met de regeer in gsbesluiten een prijs verlaging van 5 pet hebben ondergaan, in beslag te nemen. „Het lot van de Fransche valuta hangt van het succes van onze in spanningen af'. EEN COALITIEKABINET IN GROOT-HESEN Volgens hef Duitsche Nieuwsbureau in de Amerikaansche zone van Duitschland, is in Groot-Hessen, een van de drie Duitsche sta ten in de Amerikaansche zone, een coalitie kabinet gevormd van sociaal-democraten en leden van de Chr.-Dem. Unie. Eerste minis ter is de soc.-dem. Christian Stock, „Heil Hitier! Er lebt noch..." Hitler's lijfarts, Karl Brandt, zag gis teren kans te schrijven op de leuning van de beklaagdenbank in Neurenberg, waarin hij met 23 andere nazi-artsen terecht staat, verdacht van gruwelijke experimenten op gevangenen. De be wakers vonden het volgende opschrift: „Heil Hitier! Br lebt noch". Daaronder waren een trap en een galg geteekend met de woorden „O. K. Ioh kom/me". OPRICHTING NATIONAAL OPSPORINGS BUREAU M.i.v. 15 December JJ. is tct stand geko men de voorgenomen centralisatie van ver schillende opsporingsdiensten, t.w. afwikke lingsbureau concentratiekampen, Bureau Opsporing Joodsahe personen en de afd. Op sporing ex-politieke gevangenen van de Stichting 19401945. Zij zijn samengebracht in het Nat. Opsporingsbureau (Vlamingstraat 2 te 's-Gravenhage), waarvan de werkzaam heden onder supervisie van het dep. van Soc. Zaken zijn opgedragen aan het Ned. Roode Kruis. ZUIVERING KUNSTENAARS. De Centrale Ee re raad voor de Kunst heeft den dirigent Toon Verhey te R'dam ver boden gedurende een termijn van 2 jaar ing. 5 Mei 1945, in het openbaar als toon kunstenaar op te treden, terwijl de schrij ver en dichter J. W. F. Werumeus Buning voor den tijd van 1 jaar, ing. 1 Sept. 1945, is uitgesloten. De dirigent Otto Glastra van Loon, hoorde ook het oordeel van één jaar uitsluiting, ing. 5 Mei 1945 over zich uit spreken en ta.v. den concertzanger Anton Eldering werd volstaan met maatregel van afkeuring der houding. Zooals men in ons blad heeft kunnen' lezen, zal een KL.M.-toestel de commissie uit den Veiligheidsraad, die een onderzoek gaat in stellen inzake het door de Grieksche regee ring aanhangig gemaakte geschil, van New- York naar Athene brengen. Het gaat hier niet om een interne Grieksche aangelegen heid, maar de Grieksche kwestie is er een van internationale beteekenis, waarbij de belangen van Engeland en Rusland tegen over elkaar staan. Het Grieksche vraagstuk lijkt op een rotje, door rebellenleiders aan gestoken, maar welk rotje wel eens een explosieve kracht zou kunnen bezitten, vol doende of den Balkan in vuur en vlam te zetten. Zoover zijn we nu, tenminste in 1947. dat partijen zich even beden-kenReali- teitspolitiek tempert de politieke hartstoch ten: Een onpartijdige, „objectieve" com missie vliegt naar de plaats des onheis, om uitbreiding van de ramp te voorkomen. In Griekenland, waar tengevolge van den oor log de finantiëele, economische en de voed selsituatie zeer ongunstig is, heeft de regee ring te kampen met binnenlandsche politieke moeilijkheden. Het land mist zelfstandigheid en het zijn de groote mogendheden ,dde aan de touwtjes der regeering trekken. Grieksche rebellen formeerden zich tot guerilla-troe- pen en gesteund door Joego-Slavië. Bulgarije en Albanië gingen zij tot den aanval over, gewapend met machinegeweren, granaten en mortieren, welk gevaarlijk materiaal daar blijkbaar niet gerantsoeneerd is. Grieksch grondgebied werd bij herhaling geschonden door „anarchistisch-communistische" benden en na Athene begon ook Londen zich onge rust en kwaad te maken. De Britsche reactie bestond hieruit, dat de chef van de mili taire missie in Griekenland en de chef van den Grieksch en generalen staf te Londen be sprekingen voerden over reorganisatie van het Grieksche leger, dat een soort van Britsch dom in ion-leger zou worden. Het doel der rebellen was in de eerste plaats, de verdrij ving van de regeeringstroepen uit Egeïsch Macedonië. De opstandelingen kregen in het Westelijk deel van Macedonië tal van dorpen in handen en zij begonen in het veroverde gebied onmiddellijk „regelend" op te treden. Het grensgebied van Griekenland, Macedonië en Z. Slavië. welker bewoners naar Balkan- aard minder ingesteld zijn op geregeld ge zag ,is altijd een haard van onlusten ge weest. Oorlog tusschen de Grieken en Slaven zou tevens uitbreiding beteekenen van het conflict tot Engeland en Rusland., die res pectievelijk achter Griekenland en Z. Slavië staan. Sowjet Rusland wenscht een sterke positie op den Balkan te handhaven en er zijn genoeg doolhoven der politieke liefde, op welker slingerpaadjes Engeland gearmd met Amerika den Russischen rivaal in den weg treedt. De vriendschapsband tusschen Griekenland en Turkije ziet er stevig uit, maar toch blijft er steeds kans. dat ook Turkije zich meer naar het Oosten dient te oriënteeren. Nog onlan-gs beschuldigde de „Prawda." het Sowjet-orgaan. Turkije ervan, de betrekkin gen met de buurstaten te willen vertroebelen door er een veel te groot leger op na te houden en allerlei provocateurs, betaalde agenten van buiten landsche mogendheden in het land toe te laten. En in de mystieke visie van een Amerikaansch generaal te Parijs „dat de grenzen van de Ver. Staten bij Griekenland liggen" schuilt dan ook wrange werkelijkheid. Inmiddels werd de Grieksche klacht door' den Veiligheidsraad in behandeling genomen. De vertegenwoordigers van Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië werden geconfronteerd met hun beschuldiger Tsaldaris. De Griek sche premie zei natuurlijk precies het tegen overgestelde van hetgeen de machtige vriend, van Joego-Slavië. Rusland insinueerde. Tsal daris' betoog kwam hierop n-eer, dat de Ver. Naties toch niet kunnen blijven toestaan, dat enkele groepen op grond van ideologische overwegingen steun blijven ontvangen van buitenlandsche mogendheden, die imperialis- sche oogmerken hebben. Men mag geen ge bied van Griekenland scheiden en nog min der er een regiem vestigen, dat niet met de wenschen van het volk overeenstemt, welik betoog de Joego-Slavisehe gezant te Washing ton, Kossanowitsjpoogde te desa voue er en. En hij presenteerde daarbij een lijst met 24 grensschendingen door Griekenland, tegen over het lijstje met de grensschendingen van Tsaldaris. precies als bij een burgerlijke pro cedure inzake scheiding van tafel en bed'! Een soort van Voogdijraad gaat nu bij beide partijen poolshoogte nemen, want de Rus Gromyko. hoewel de schuld schuivende op de intervenieerende mogendheden en de aanwezigheid van vreemde troepen, ging ten slotte toch met het voorstel accoord. In Bul garije. Albanië, Joego-Slavië en Griekenland wordt nu een onderzoek ingesteld door een commissie van lil vertegenwoordigers in den VeiligheidsraadAls vóór de komst der com missie, de guerilla's de bezette grensgebie den weer prijs geven, wordt het vaststellen der daadzaken moeilijk. Na het vertrek kan het spel dan weer onnieuw beginnen. Veel kans zich aan het 20 eeuwen oude advies van den Griek Bpi-curus te houden „zich zelf te bevrijden uit den kerker van de bezig heden en van de politiek," krijgt de com missie niet. Op 10 Januari a.s. zal in de Aert van Ncsstraat te Rotterdam een nood-schouwburg geopend worden. Deze foto toont evenwel aan, dat liet begrip „nood" nogal elastisch is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3