Republikeinsche roep voor een vrij Amerika Weer vorstperiode van meerdere dagen op til Gevechten te Medan worden steeds ernstiger NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 4 JANUARI 1947 ARBEIDSWETGEVING OP DE HELLING Joseph Martin, de eerste republikeinsche voorzitter van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, sinds 1932, heeft bij de opening van de eerste zitting in een rede een beroep gedaan op alle burgers van die Ver. Staten met de republikeinen samen te wer ken, teneinde Amerika te behoeden voor een ondergang door „internen economischen moord". Belastingen en regeeringsuitgaven worden verlaagd. Slechts een sterk, gezond en vrij Amerika kan er toe bijdragen de we reld te redden en de door den oorlog ge troffen landen moeten voor hun herstel niet te veel rekenen op de Ver. Staten. De ont wapening moet practisch toegepast door een „doeltreffende, nationale weneld" en de oor log buiten die wet gesteld worden. Aan iedere regeeringsinmenging in particuliere aange legenheden der burgers moet een einde ko men, maar het toezicht van het volk op de regeering hersteld. Onmiddellijk na de opening van het Con gres was, volgens Reuter, een strooming te bespeuren voor een wijziging van de Ame rikaansche arbeidswetgeving. De democraat Howard Smith stelde een herziening van de „Wagnier-act" voor, welke voorziet in zaken als het afsluiten van collectieve arbeidscon tracten. Door 5 republikeinen werden wets voorstellen ingediend ter voorkoming van stakingen, die van nadeeligen invloed zijn op de openbare gezondheid of veiligheid en in de mijnindustrie. Het Congres is, zooals men weet, thans in meerderheid republikeinsch. (Wij wijzen op het artikel „De Amerik. Presidentsverkiezingen" in ons nummer van gisteren, waarin Harold Stassen als candidaat voor de Republikeinen genoemd wordt en de zege der Republikeinen bij de verkiezin gen in 1948 voorspeld. Red.). In den Amerikaanschen Senaat heeft de Soekarno speelt de rol van vogelaar En dringt aan op een vreedzame regeling. Volgens „Ass. Press" heeft Soekarno gis teren in een radiotoespraak een oproep ge daan voor een vreedzame regeling van den steeds slechter wordenden toestand in Indië. Hij meende, in een der meest verzoe ningsgezinde redevoeringen, welke hij sedert het begin van den opstand heeft ge houden, te moeten zeggen, dat de bekrach tiging van de ontwerp-overeenkomst van Cheribom den weg zal banen voor een vreedzame regeling, indien de Nederlanders geen wijziging vragen van de oorspron kelijke voorwaarden. Soekarno deed dies een beroep op de Nederlanders om. zich niet te verzetten tegen het accoord, daar zij thans moeten inzien ,,dat het geen 1941 meer is. Om wille van de democratie moet jie weireld een 'vroegere -kolonie niet beletten een nieuwe democratische staat te worden," zoo be sloot mijnheer-de-president zijn toespraak. Bij 't vertrek der C.-G. (Vervolg van Pag. 1) Sommige Indonesiërs hebben dit standpunt al ingenomen. Zij hebben al gezegd: Waarom zouden wij ons druk maken over toelichting en regeeringsverklaringen? Die zijn immers klaarblijkelijk voor „binnenlandsch gebruik" in Nederland? Maar in den opzet van de Regeering is dat nu niet het geval. Wat de Regeering wil aanvaarden is een overeenkomst, die, met in achtneming van de Grondwet en uitgaande van de oorspronkelijke overeenkomst, deze laatste uitlegt aan de hand van de toelich ting der Commissie-Generaal en van de bei de regeeringsverklaringen. Dit alles is neergelegd in de motie-Romme De Regeering zelf heeft er nog een schepje bovenop gedaan door op te merken, dat de regeeringsvexklaring bij den uitleg van de ontwerp-overeenkomst voorrang heeft. Dit laatste is weer gezegd in een regeerings- verklarin-g (de laatste) en als zoodanig dus weer in de motie-Romme begrepen. Iftt is bekend, dat wij tegen dezen gang van zaken bezwaren hebben. Wij zijn van oordeel, dat de oplossing niet gezocht moet worden in een of andere interpretatie van een reeds op zich zelf verwerpelijke over eenkomst. Maar bovendien, ondanks alle in terpretatie, welke een der de-overeenkomst- onderteekenendenpartijen aan de overeen komst geeft, blijft beslissend de in arti kelen samengevatte tekst der overeenkomst zelf. Die overeenkomst blijft, al is zij nog zoozeer een politiek document, een juridisch stuk, dat juridisch moet worden geïnter preteerd. Wat echter zullen Soekarno en Sjahrir nu doen, als zij straks, behalve de hun bekende ontwerp-overeenkomst ook de toelichting van de Commissie-Generaal en de beide regee ringsverklaringen voor zich neergelegd zul len zien? Zullen Soekarno en Sjahrir met inachtne ming van de bedoelingen onzer Regeering de ontwerp-overeenkom6t teekenen, dan is dat, met behoud van de bovenvermelde be- I zwaren, stellig een vooruitgang, vergeleken bij een onderteekening van de ontwerp-over- i een komst zender meer. Indien echter Soekarno en Sjahrir zullen weigeren om de interpretatie van Commissie-Generaal en Regeering te aan vaarden, zullen zij in den opzet wij zeg- gen natuurlijk niet: in «de bedoeling der I regeeringspolitiek de ontwerp-overeenkomst moeten verwerpen. Maar in dat geval blijft de Regeering ge bonden aan den materieelen inhoud van Ie op zichzelf niet bev.redigende, doch niette- min belangwekkende motie-Romme en aan verscheidene belangrijke uitspraken in de j regeeringsverklaringen. Wij mogen immers niet aannemen, dat de j Regeering ook deze nieuwe instructie voor i de Commissie-Generaal opzij zal zetten, in- j dien deze instructie in het oog van Soekarno en Sjahrir te ver gaat, zooals met een vorige instructie voor de Commissie-Generaal wel is gebeurd. Dit laatste mag niet gebeuren, ook niet, indien men mèt de Regeering van oordeel j is, dat tusschen de verschillende staatsstuk- I ken geen onderscheid zou bestaan. democraat Taylor een resolutie voorgesteld, waarin aan dien democratisch en 69-jarigen senator Bilbo uit Mississippi de toegang tot den Senaat wordt ontzegd, omdat deze de grondwet geschonden had door geld aan te nemen van leveranciers voor het leger en voorts beschuldigd werd van het feit, Ameri kaansche burgers (negers) belet te hebben hun grondwettelijk recht om vrij te stem men uit te oefenen. De resolutie werd aan genomen en Bilbo de toegang tot den Se naat geweigerd. Als protest hiertegen begon nen de democratische senatoren uit het Zui den een zg. „filitouster-actie", obstructie voe rende door onafgebroken aan het woord te blijven .en verhinderden tevens republikeinen hun zetel in te nemen. WEDSTRIJDVERBOD VOOR MOTOR RIJWIELEN OPGEHEVEN Het wedstrijd ver bod voor motorrijwielen is opgeheven. Voor wedstrijden, die gehou den worden onder auspiciën van de K.N.M.V. -is alleen maar van deze organisatie vergun ning noodig. Indien ze Zondags worden ge houden is bovendien nog vergunning noodig van den Rijksinspecteur van Verkeer. Be houdens ontheffing van den minister mogen geen wedstrijden op den openbaren weg wor den gehouden. INLICHTINGEN GEVRAAGD OVER Mr. TH. BODDE. De Haagsche PJt.A., L. Voorhout 13 ver zoekt inlichtingen omtrent de eventueele misdragingen in den bezettingstijd gepleegd door mr Th. Bodde, destijds kantoor hou dende Zeestraat 71 te 's-Gravenhage, ge woond hebbende Laan van Meerdervoort 701 en Sportlaan 171. Vergoeding voor arbeid in interneeringskampen Gelijk aan die in het vrije bedrijf. In een radiopraatje over de tenuitvoer legging van opgelegde interneering, deelde mr J. D. v. d. Berg, pl.v. hfd. Juridische Zaken van 't Dir. Gen. gisteravond mede, diat de politiek-geïnterneerden arbeid moeten verrichten t.b.v. de gemeenschap, zooals voor het Rijk of voor andere publiekrech telijke lichamen. Voor arbeid t.b.v. anderen wordt de toestemming vereischt van den di recteur-generaal, die deze toestemming slechts verleent, indien de vergoeding gelijk is aan die in het vrije bedrijf. Deze bepa ling is bedoeld om de bestaansmogelijkheid der vrije arbeiders niet te schaden. De ge ïnterneerden mogen tenminste eenmaal per maand een brief ontvangen en verzen den, welke aan censuur zijn onderworpen. Tevens mogen zij eens per maand bezoek ontvangen. De kosten der internee-rings-* kampen komen ten laste van het Rijk, waartegenover staat, dat de opbrengst van hetgeen door de geïnterneerden wordt ge produceerd en alle overige baten in de Staatskas worden gestort. Kerk en School BENOEMING DIRECTEURS VOOR DEN LANDBOUW. Bij K.B. zijn benoemd in vasten dienst: tot inspecteur van het landbouwonderwijs met den persoonlijken titel van directeur van hét landbouwonderwijs ir N. van Vliet, thans rijkslandbouwconsulent te Zutphen; tot inspecteur van den landbouw met den persoonlijken titel van directeur van den akker- en weidebouw, ir H. T. Tjallema, rijkslandbouwconsulent te Zwolle en tot in specteur van den landbouw met den persoon lijken titel van directeur van het veeteelt- wezen, ir Th. C. J. M. Rijssenbeek. rijksvee- teeltconsulent voor Gelderland. WAT DE BILT ER OVER HEEFT TE ZEGGEN Het machtige gebied van hoogen lucht druk over Rusland verplaatst zich nog iets in Zuid-Westelijke richting. De kern ligt thans nabij Leningrad met een luchtdruk- waarde van ongeveer 1050 millibar (788 mil limeter). Daar de luchtdruk in het Middel- landsche Zeegebied verder daalde, p*ïtstond over Midden- en Oost-Europa een in kracht toenemende Oostelijke luchtstrooming, waardoor de koude lucht uit Rusland over de Noord-Duitsche laagvlakte in Westelijke richting naar ons land wordt getranspor teerd. Hedennacht werden de volgende tem peraturen jemeld: Uit Zuid-Rusland —30 Uit Roemt iië 20, uit Polen 18, uit de omgeving *an Berlijn 12, uit Tsjecho-Slo- Bakker en militairen knoeiden niet broodleveranties Tal van arrestaties te Bergen-op-Zoom en ook in andere plaatsen. De bakker van het garnizoen Bengen-op- Zoom, zekere van B., heeft zich met mede werking van militairen schuldig gemaakt aan ernstige knoeierij met broodbonnen. Hij berekende voor het leger meer brooden. dan hij leverde, waardoor hij enkele duizen den guldens onrechtmatig in bezit kreeg en de beschikking kreeg over groote hoeveel heden meel, die hij clandestien verkocht. Het geld, waarin de militairen meedeelden, werd gebruikt voor extra'tjes voor de man schappen. De boekhouder van den bakker verkocht de broodbonnen aan een juffrouw, die ze op haar beurt leverde aan een bakker in Putte. Deze verkocht dan clandestien brood aan Belgen. Tn tal van Ned. plaatsen zijn arrestaties verricht, terwijl het onder zoek zich tot in het buitenland uitstrekt. PRIJZEN VAN STROO MOGEN NIET VERHOOGD WORDEN. Uit onderhandelingen met de geallieerde bezettingsautoriteiten aangaande strooleve- ranties aan Duitsohland heeft de handel de volkomen verkeerde conclusie getrokken, dat door een eventueelen export de prijs van het stroo zou stijgen. Naar het dep. van Landbouw c.a. mededeelt moet het echter be slist uitgesloten worden geacht, dat bij een eventueele vergunning tot export naar Duitsohland de bestaande prijzenverordening zal worden gewijzigd, aangezien prijsstijging volkomen in strijd zou zijn met het tot nu toe gevoerde beleid. De maximumprijs, welke aan een land bouwer mag worden betaald is f 21 per ton Er is volgens het bedrijfschap voldoende stroo om aan de bestaande vraag te voldoen. wakije 14, uit West-Duitschland 8, uit Hongarije en Joego-Slavië -j-8, terwijl in de Povlakte nog steeds een vorst van ongeveer 8 graden voorkomt. Hedenmorgen om zeven uur werden de volgende temperaturen in- ens land ge meten: Groningen - "Vliegveld Eelde) 4, Leeuwarden Den Helder 0, vliegveld Twente 3, De Bilt 1, Schiphol 1, Eind hoven 1, Maastricht (vliegveld Beek) 1, Gilze Rijen 1, Vlissingen 0. Daar de luchtdruk in Spanje en Portugal steeds verder daalde, en ook bij de Azoren de vrij diepe depressies passeerden, is de luchtdrukverdeeling thans wederom gunstig voor een vorstperiode van meerdere dagen. ENGELAND WIL T.A.V. ALBANIË UIT EEN ANDER VAATJE TAPPEN De Britsche regeering heeft er Rusland, Frankrijk, China en de Ver. Staten van in kennis gesteld, dat de uitwisseling van nota's met Albanië, in verband met het op een mijn loopen van de Britsche destroyers in de Straat van Korfoe geen bevredigende resul taten heeft opgeleverd. Alvorens de zaak voor den Veiligheidsraad te brengen wil Londen nl. zijn groote part ners raadplegen. Zij, die uit lafheid zwijgen, als het hun plicht is te verdedigen, hebben meer men- schen ten gronde gericht dan de lasteraars. Ned. Herv. Kerk Drietal: te Gorinchem A. B.Bekius te Heerenveen, E. P. Borgman te Westzaan, P. Brakman te Rijswijk. Beroepen: te Ameide en Tienhoven C. v. Dok te Voorthuizen; te Hindelopen (toez.) A. Pop, cand, te Zwammerdam; te Wezep J. v: Dijk te Monster. A ange nomen: naar Den Bommel C. C. T. Postma te Jaarsveld. Bedankt: voor Opwierde-Solwerd J. Bouwers te Hall (Gld.). Geref. Kerken Beroepen: te St. Jacobi-Parochie en te Zwaagwesteinde J. H. Post, cand. te Urk; te Koudekerke N. Streefkerk te Wolvega; te Zwartemeer D. H. v. Heyst te Nw-Lekker- land. A angenomen: naar Domburg-West- kapelle J. G. W. Terhaak te Bergambacht; naar Leeuwarden (evang.- en ziekenhuis- pred.) C. Mak te Medan, met verlof te Vlaar- dingen. p Geref. Kerken art. 31 K.O. B edankt voor Alkmaar (in comb, met Eroek op Langendijk) C. Stam te 2de Exloërmond. Chr. Geref. Kerk Bedankt: voor Gouda G. A. Zijderveld te Zwijndrecht. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Aagtekerke J. B. Bal te Dirksland. Registratiebureau Ver. Nederl. Gemeenten vierde feest Receptie in verband met het zilveren jubileum. In hotel du Passage te Den Haag vierden gisteren het Registratiebureau der Ver. voor Nederlandsche gemeenten en den directeur ervan, R. Noordenbos, zilveren jubilea. Het feest begon om twee uur, toen het personeel den jubilaris huldigde. Eerst sprak de heer N. Arkema, directeur van de Ver- eeniginig van Nederlandsche gemeenten, die zich in het bijzonder tot den heer Noor den bos richtte en zajn beteeken is als orga nisator der dossier- en archievenadimand- stratie in het licht stelde. Namens de ver- eeniginig bood hij een geschenk aan. Dat laatste deed ook de heer P. Kuiken, na mens het personeel, waarop nog aan het woord kwamen de heeren A. C. Krechting, directeur van het Centraal Inkoopbureau, Geelen. directeur van het Verificatiebaireau, P. J. M. Stutterheim en M. C. de Bode. Om half vier vulden de zalen zich met een groot aantal gasten, waaronder wij ver tegenwoordigers van de besturen der groote gemeenten in ons land zagen. Zoo was mr P. J. Oud er voor Rotterdam en de heer Boasson als secretaris van Den Haag. De heer Oud voerde het woord. Hij roemde het werk van het bureau voor de Gemeenten. Er zijn thans 900 gemeenten en 1100 administraties bij aangesloten. De feesten zijn met een maaltijd besloten. „HONDSDOLHEID" De resident van Batavia heeft medege deeld dat, daar er zich aldaar de laatste vier maanden geen gevallen van honds dolheid hebben voorgedaan, de bijzonde re bestrijdingsmaatregelen in de gemeen te Batavia zijn opgeheven. (Dit slaat dan uitsluitend en alléén op losloopende vie r-voetersRed.). NED. LUCHTMACHT WERD REEDS INGESCHAKELD De militaire toestand in Lndië baart nog steeds vele zorgen. Herhaaldelijk bereiken ons, uit vrijwel alle groote plaatsen, berich ten van min of meer zware gevechten, welke tusschen de republikeinen en de Nederland sche troepen plaatsvinden. Dat het uitslui tend ongedisciplineerde benden zouden zijn, die tegen alles wat bliank is ageeren, berust op een republikeinsch sprookje immers, bij vrijwel alle gesneuvelden worden mili tairen aangetroffen in officieele Inheemsche uniformen. Zonder ons er voorts over te verwonderen, maken bedoelde berichten ook melding van het feit, dat aan republikein sche zijde steeds Japanners worden aange troffen, die men meestal het commando van een bepaalde „eenheid" heeft toevertrouwd. Wat betreft vandaag, kunnen wij ons hoofdzakelijk bepalen tot hetgeen de offi cieele Nederlandsche woordvoerder over den toestand te Medan heeft medegedeeld. De gevechten aldaar namen een zoo dreigend karakter aan, dat de Nederlanders van luchtmacht en artillerie gebruik moesten maken. Voorts werd een actie op groote sahaal ondernomen ter beveiliging van de bebouwde kom en van het vliegveld. Hier bij werd lichte tegenstand ontmoet, terwijl meestal TRI en het Volksleger bij nadering der Ned. troepen de vlucht namen. Onder de gedooden bevonden zich een officier en twee soldaten der TRI, benevens een Japan ner. Aan Ned. zijde zijn twee gesneuvelden en vijf gewonden te betreuren. JIM. BE ZOON VAN BOBBY W 3. Na dagen richt hij, zwervensmoe, Zijn schreden naar een palmboom toe; Misschien vindt hij een kokosnoot Want ach, zijn honger is zo groot! Juist komt daar doctor Dikbuik aan; Hij gaat vlak voor de palmboom staan, Terwijl hij door zijn kijker spiedt, Of hij ook ergens leeuwen ziet. 4. Verzadigd door een lekk're noot, En met een palmblad in zijn poot, Klimt Jim, beluct op plagerij, Vals grijnzend stiekem naderbij. Terwijl hij 't blad hoe snood, hoe stout! - Pardoes vlak voor de kijker houdt! Ach, hoe de doctor tuurt en spiedt, 't Is diepe nacht, al wat hij ziet. Regeering op de bres voor Van Mook (Vervolg van Pag. 1) De Regeering meent echter wel ernstig protest te moeten aanteekenen tegen de denigreerende wijze, waarop prof. Gerbran- dy heeft gemeend den met zooveel volhar ding aan zijn zware taak arbeidenden luite nant-gouverneur-generaal, dr Van Mook, te moeten aanvallen. Wanneer het waar is, wat prof. Gerbrandy meedeelt over de voorge schiedenis der Koninklijke rede van 7 Dec. 1942, wanneer hij dus reeds in dien tijd wist, wat hij .thans meent over «Ir Van Mook te moeten zeggen, dan mag de vraag worden gesteld, waarom juist hij, destijds minister president, dienzelfden dr Van Mook, dien hij achtereenvolgens tot minister van Kolo niën, tot luitenant-gouverneur-generaal en wederom tot minister van Koloniën voor benoeming voordroeg, nog verscheidene jaren nadat de gebeurtenissen plaats had den, waarmee hij thans zijn oordeel tracht te staven, als minister handhaafde. Sterker nog: waarom hij hem in October 1944, be halve minister van Koloniën, tegelijkertijd tot luit.-gouverneur-generaal voordroeg, dr Van Mook dus meer machtsvolkomenheid schonk dan ooit een minister van Koloniën of een gouverneur-generaal bezat en zich ten behoeve van dr Van Mook een figuur veroorloofde, die hij zelf naderhand als een .staatkundig monstrum" kwalificeerde. Bovendien vraagt de Regeer ing zich af, waarom prof. Gerbrandy de toelichting, in zijn radiorede gegeven op de Koninklijke rede van 7 December 1942, en die hij zelf blijkbaar van groote beteekends acht voor een juist begrip van deze rede, aan de Staten-Generaal heeft onthouden, toen hij deze in een nota op de hoogte stelde van de hoofdpunten van het Regeeringsbeleid hl Landen. Ten slotte zij meegedeeld, dat de Regee ring in de nadere toelichting van prof. Gerbrandy geen aanleiding vindt om haar overtuiging, dat zij niets ongrondwettelijk voorstelde, noch in strijd handelde met de bedoeling der Koninklijke rede, te herzien".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2