De Amerikaansche presidentsverkiezingen SSv. Welk een vrede moet Duitschland opgelegd De blik vooruit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 3 JANUARI 19*7 Harold Stassen als candidaat voor de Republikeinen en Generaal Eisenhower voor de Democraten? De laatste Demo cratische nederlaag voorbode van de zege der Republikeinen bij de Presi dentsverkiezingen in 1948. De Republikeinsche vloedgolf, welke den democratisch en grond onder den Presidents zetel heeft weggespoeld, zal van enormen invloed blijken ook op Europa. Het einde van de Rooseveltperiode, die 16 jaar het Amerilkaansohe Congres in haar ban hield, is aangebroken, want reeds nu hebben de Republikeinen, de G. O. P. zooals ze hier worden aangeduid, de „Grand Old Party" in de caricatuur door den Olifant verzinne beeld, de Democraten als den Ezel de meerderheid behaald in Huis en Senaat. Voor de Noveimlberverkiezingen waren er in het Huis voor Afgevaardigden 241 Dem. en 193 Rep., thans zijn het er 188 Dem. en_ 246 Rep. en in den Senaat, voor de verkiezingen 56 Dem. en 39 Rep. en thans 45 Dem. en 51 Rep. Een voldoende meerderheid in het Con gres om de Republikeinen de wet te laten voorschrijven, ware het niet dat President Truiman nog tot 1948 in functie blijft en in die hoedanigheid als het tot conflicten mocht komen, nog aardig den voet dwars kan zetten. De nederlaag der Democraten kwam niet onverwacht. Alleen een figuur van 't for maat van President Roosevelt was misschien in staat geweest de grootte van de neder laag te verkleinen, maar zeker niet Presi dent Truman, die ondanks zijn beminnelijke kwaliteiten als mensch, als figuur veel te zwak is gebleken om eenigen invloed op het Amerikaansche kiezerscorps uit te oefenen/ Het grootste deel der Amerikanen was het democratische Regeer systeem meer dan zat, de befaamde New Deal-politiek, het over dreven Regeer ingsingrijpen in het econo misch leven, de onlogische prijsbeheer- schingtspolitiek, de groote corruptie in de oorlogsindustrie die aan het licht kwam en die uiteraard aan de Regeering werd ver weten, de groeiende ontevredenheid over de zich steeds meer uitbreidende arbeidscon flicten zonder dat men er in slaagde deze te voorkomen, dat alles werd op de debet- rekening van President Truman en zijn vrienden geschoven. Daarbij kwam het zwakke optreden van den President in tal van belangrijke aangelegenhedenin alle opzichten had de G. O. P. den wind mee en zal dezen blijven meehouden tot de Presi dentsverkiezingen in 1948. De algemeene verwachting is dan ook dat de Republikeinen in 1948 een glansrijke overwinning zullen behalen, wie ook hun Harold E. Stassen, die genoemd wordt als Republikeinsch candidaat voor de Ameri kaansche Presidentsverkiezingen. candidaat moge zijlij terwijl de Democraten, alleen met een figuur als Roosevelt nog een kleine kans zouden maken, doch dergelijke figuren zijn zeldzaam, zelfs in het enorme Amerikaansche Rijk. In de Republikeinsche kringen wordt al sinds geruim en tijd een hevige campagne achter de schermen gevoerd wie de candi daat der G. O. P. zal zijn. Gouverneur Dewey was naar men meende al uitgescha keld, omdat hij het de vorige maal tegen Roosevelt aflegde en men het principe hul digt nooit met een verslagen candidaat voor de tweede maal te moeten komen. Edoch, bij de jongste verkiezingen heeft Dewey voor het Gouverneurschap van New York een meerderheid van 700.000 op den Dem candidaat behaald en dit is voor zijn partij- genooten aanleiding geweest zijn candida- tuur opnieuw ernstig onder het oog te zien. Hij staat als gematigd conservatief bekend, terwijl zijn tot voor kort ernstigste tegen - candidaat Senator Robert A. Taft van Ohio, als aartsconservatief wordt beschouwd, die zelfs in isolationistische richting gaat en Amerika liefst uit alle internationale avon turen zou halen, een richting dde vooral in de „Middel West" met Chicago als centrum zeer wordt voorgestaan, onder leiding van het groote Amerikaansche Dagblad „"Die Chicago Tribune", dat doorloopend schede critiek levert op Rusland en Engeland. Maar als zoovele gevallen, als twee honden vech ten om een been, loopt de derde er mee heen, als vermoedelijke candidaat der G.O. P. is plotseling naar voren gekomen de vroegere gouverneur van Minnesota, Harold E. Stassen, die meer links staat dan beide genoemde Candida ten en die reeds door een groep als candidaat is uitverkoren. Uiteindelijk heeft echter de groote Repu blikeinsche Conventie van 1947 hierover te beslissen, maar een feit is dat Stassen hier een groote kans wordt gegeven, zoodat het niet uitgesloten is te achten dat de nieuwe president der Ver. Staten Harold Stassen zal worden, die in Republikeinsche kringen een grooten naam heeft weten te verwerven. Stassen, die thans 39 jaar oud is, kwam op 21-jarigen leeftijd als pas gepromoveerd meester in de rechten als substituut-officier van Justitie bij de rechtbank in Minnesota cn ging toen reeds in de politiek. In 1937 werd hij tot gouverneur van Minnesota benoemd. In de oorlogsjaren diende hij bij de Amerik. Marine en werd door Pres. Roosevelt in 1945 tot gedelegeerde voor de Ver. Staten bij de Uno te San Francisco aangewezen. Hoe staat het nu met de Democratische kandidaten? President Truman, heeft zich er nog niet over uitgelaten of hij misschien een nieuwe canidiidatuur ambieert. Gezien de geweldige critiek waaraan hij vooral den laatsten tijd heeft bloot gestaan is het moeilijk aan te nemen dat de Dem. Partijmet een zeker échec in het vooruitzicht, hem opnieuw zou candddeeren. Uit de democratische kringen wordt steeds duidelijker het verzoek gehoord Het merkwaardige voor een Europeaan, die dezen verkiezingsstrijd volgt, is, dat socialistische of communistische candidaten, die in Europa thans overal het hoogste woord hebben, hier niet den minsten invloed uitoefenen. Alleen schijnen de Communisten van plan den Democratischen candidaat te steunen, want zij weten dat de G.OP. noch van communistische, noch van socialistische experimenten iets moet hebben. Een Repu blikeinsche overwinning bpteekent een anti- roode ze°e en millioenen Amerikaansche arbeiders die druk stemmen op de Republi keinen, voelen meer voor een drastische Bovenstaande caricatuur uit de Reflublikcinsche „Chicago Times" op de candidatuur- Stassen voor het Presidentschap, illustreert hoe de rechtsche vleugel der Republikeinen Stassen nog te veel „internationaal" georiënteerd vindt. Willkie en Dewey waren vorige Republikeinsche candidaten, die het tegen Roosevelt moesten afleggen. om af te treden. De moeilijkheid is echter wie dan? Als namen worden genoemd Chief Justice Fred. M. Vinson, de Opperrechter van Amerika en een zeer invloedrijk man en van JamesF. Byrnes, den Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, de populaire figuur op de Uno. en „Big Four" conferenties. Om de republikeinsche vloedgolf met succes tegen te kunnen houden, zullen ook zij ndet voldoende zijh, vandaar dat Democratische leiders met het denkbeeld voor den dag zijn gekomen om één van Amerïka's meest popu laire figuren naar voren te schuiven en wel „Ike" oftewel Generaal Eisenhower, wiens naam een groote bekoring op de Amerikanen uitoefent en naar wij berichtten, is het niet uitgesloten, dat hij een candidatuur zal aan vaarden. Het jaar 1947 zal voor de Vereenigd'e Sta ten in het teeken staan van de komende presidentsverkiezingen. Dit beheerscht het geheele politieke en maatschappelijke leven. 20 pCt. verlaging der belastingen, waarmede de Republikeinen in het Congres zullen gaan beginnen, dan voor alle mooie beloften welke hun van andere zijde worden gedaan. De Russen vneezen dan ook terecht een overwinning van de Republikeinen en ook de Labourregeeringen, waar ter wereld zij ook zijn. Want de G.O.P. voelt er weinig voor het Amerikaansche kapitaal te laten uitdee- len of leenen, als men dat zoo noemen wil, aan staten wier Regeeringen er op uit zijn hun socialistische experimenten te laten be talen met goede Amerikaansche dollars, het Amerikaansche kapitalisme te hooren uit schelden door de roode kranten, wier Regee ringen aan den anderen kant hun hand heel dankbaar ophouden om van dat kapitalisme de gaven in ontvangst te mogen nemen. Het is dus begrijpelijk, dat de Republikeinsche vloedgolf in vele landen met de grootste be zorgdheid wordt gadegeslagen. P. van 't Veer. „GROOTE VIER" VRAGEN SCHRIFTELIJK ANTWOORD Volgens de „Daily Telegraph" heeft de .Raad van ministers van buitenlandsche zaken" der vier groote mogendheden aan de volgende landen een brief verzonden, waarin deze worden uitgenoodigd hun zienswijze ken baar te maken over de voorgestelde vredes verdragen met Duitschland en Oostenrijk. Het zijn: Australië, België, Brazilië, Wis-Rusland, Canada, China, Denemarken, Tsjecho-Slowakije, Griekenland, Voor-Indië, Luxemburg, Neder land, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid- Afrika, Oekraïne, Polen en Joego-Slavië. Al deze landen, uitgezonderd Denemarken en Luxemburg, hebben in Juli jl. de vredesconfe rentie te Parijs bijgewoond. In de eerste plaats is het de bedoeling, dat schriftelijke antwoorden binnenkomen, maar indien de landen mondeling hun voorstellen De taal der leege stoelen Prof. Romime, vurig aanhanger va n Linggadjati, die overigens gisteravond iti 't gebouw Katholiek Leven te Eindhoven geen nieuwe gezichtspunten op de zoo brandende kwestie wierp, is een ervaring rijker doch een illusie armer geworden. Hij sprak namelijk, ondanks het feit dat alle plaatsbewijzen uitverkocht wa renvoor een bijna leege zaal. Wat was het geval? Eén van de vele tegen standers van prof. Romme had, lang voor den aanvang, 300 kaarten opgekocht en meende niet beter z'n bedoelingen te kennen te geven, dan de plaatsen ge durende den geheelen avond onbezet te laten. En prof. Romime sprak.... IN MEI WEER BOOTDIENST VLISSINGEN- HARWICH. Het ligt in de bedoeling den bootdienst Vlissingen-Harwidh van de Mij „Zeeland" be gin Mei a.s. te herstellen. Hiermede zal het passagiers- en vrachtverkeer tusschen Enge land en Nederland nagenoeg op vooroor- logsch peil zijn gebracht. De verbinding zal voorloopig met de „Oranje Nassau" en de „Mecklenburg" worden uitgevoerd, terwijl men hoopt in den loop van den zomer weer de beschikking te hebben over de motor schepen „Koningin Emma" en de „Prinses Beatrix". UITBREIDING VAN ONZEN HANDEL MET DENEMARKEN. Gisteren is te Kopenhagen een aanvulling op het Deensch-Nederlandsch handelsverdrag, geldig tot 1 April, onderteekend. Denemar ken zal voor 9 millioen kronen (electriciteits- artikelen, machinerieën, textielwaren, ma chines en metalen duigen voor botertonnen) importeeren en voor 21 millioen kronen ex porteeren (machines, vee, meubelen en yiscSn). aan de speciale plaatsvervangers van den raad van ministers willen uiteenzetten, zal hun daartoe gelegenheid worden gegeven. Waar schijnlijk zal een aantal landen op 14 Januari bij de bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers te Londen vertegenwoordigd zijn Bekende stemmen begeleiden de Kon. Familie De reis naar Zuid-Afrika van de Britsche Koninklijke Familie zal voor de radio ver slagen worden door bekende stemmen. De drie beste radioverslaggevers van de BBC, Frank Gillard, W. V. Thomas en Robert Dun- nett, zullen de reis meemaken. Gillard kreeg in den oorlog groote bekendheid als oor logsverslaggever. Dunnett heeft o.a. de be vrijding van West-Nederland voor de BBC verslagen. Utrecht nadert snel de 200.000 inwoners Ook daar sterke stijging van het aantal echtscheidingen. Op de gisteren te Utrecht gehouden Ge meenteraadsvergadering deelde de burge meester, mr dr G. A. W. ter Pelkwijk mede, dat de bevolking is toegenomen tot 183.000 zielen, w.o. 3000 gerepatrieerden uit Indië. Tot dezen aanwas droeg ook bij de daling der sterftecijfers en de stijging van het ge boortecijfer, dat 100 pet hooger is dan dat van 1937 Het aantal huwelijken en echtschei dingen is toegenomen. Het maandgemiddelde van de echtscheidingen bedroeg in 1937 zes en is in 1946 tot 23 gestegen. Het aantal stu denten aan de Rijksuniversiteit is van 3000 vóór den oorlog gestegen tot bijna 4500. ROTTERDAM HAD OP 1 JANUARI 636.900 INWONERS. Het bevolkingscijfer van Rotterdam was op 1 Jan. j.l. gestegen tot het nog nimmer te voren bereikte getal van 636.900. In '46 is de bevolking toegenomen met 20.800, hoofdza kelijk tengevolge van het zeer hooge aantal geboorten. Dit aantal bedroeg nl. 19.000, ter wijl het in de Jaren voor den oorlog om de 10.000 placht te schommelen. Nederlandsche officier op Ceylon doodgeschoten Naar Reuter meldt is een Nederlandisch marine-officier, kapt. W. B. Nagel, behoo- rende tot de Ned. intendance te Singapore, op Ceylon doodgeschoten door een man, die hepi onder bedreiging met een revolver om geld vroeg, toen hij in een rickshaw van een Nieuwjaarspartij terugkeerde. Bij de bevoegde instanties blijkt een offi cier van dezen naam niet bij de marine be kend te zijn, wel komt op de naamlijst een officier W. P. Nagel bij de landmacht voor. Met de komst van een nieuwen jaarkring richt zich onwillekeurig de bik vooruit en vraagt men zich af, wat het nieuwe jaar zal brengen. Daar wij onze nationale pro blemen het nieuwe jaar hebben binnenge dragen, zal ook in 1947 de inspanning van alle krachten vereisóht zijn om de moeilijk heden te boven te komen. Wanner we ons in deze beschouwing be perken tot de economische en financieele problemen, dan is de onvermijdelijke con clusie, die zich bij het overzien der be schikbare gegevens aan ons opdringt, dat 1947 nog een moeilijk jaar zal worden. Ongetwijfeld is er in 1946 in verschillend opzicht een vooruitgang te boeken geweest. En er bestaat reden om te hopen, dat het economisch herstel verderen voortgang zal kunnen maken. De nationale productie ver betert zich gestadig en het is verheugend, dat een zoo belangrijk concern als Philips Gloeilampenfabriek de vooroorlogsche pro ductie weder heeft bereikt, terwijl zulks met de Algemeene Kunstzijde Unie ook belangrijk voor de verkrijging van deviezen in 1947 het geval zal zijn. Onze export ontwikkelt zich de laatste maanden in gunstige richting. In de eerste elf maanden van het verstreken jaar weid een totaal bedrag van f 657.2 millioen be reikt, hetgeen aanmerkelijk hooger is dan de herziene raming van f 6000 millioen. Er is aanleiding om te veronderstellen, dat in 1947 de raming van het Planbureau, groot 1 milliard, zal kunnen worden overschre. den. We zijn er echter nog lang niet, omdat het noodzakelijk is om zoo spoedig mogelijk te komen tot een actief saldo der handels balans. Als men constateert, dat de uitvoer van 1946 slechts pen derde van den import dekt, dan begrijpt men. hoe moeilijk de situatie voorloopig nog blijft. Buitenlandsch crediet en liquidatie van buitenlandsche be leggingen zullen het deficit der betalings balans moeten overbruggen. Y<>or 1947 hoopt men op de mogelijkheid an eenige herleving onzer handelsbetrek kingen met' Duitschland. In welke mate zulks het geval zal zijn, hangt af van de bereidwilligheid der groote mogendheden om ons economisch apparaat bij de oplos sing van het Duitsch probleem in te scha kelen. Wij zijn niet optimistisch gestemd over de mogelijkheid, dat Indië in het begonnen jaar eenige beteekenisvolle bijdrage zal leve ren aan de Nederlandsche economie. Wij komen met het Indische vraagstuk hoe lan ger hoe meer in de mist. De spaAningen tusschen loonen en prijzen blijven in 1947 nog het groote probleem, dat dringend om een oplossing vraagt. Het alge meen indexcijfer is boven de 175 gestegen, hetgeen een teleurstellende ontwikkeling be- teekent. Het binnenlandsch prijspeil vormt een zwakke stee, terwijl aan den anderen kant het vraagstuk der loonen brandend blijft. Het groote gevaar voor de toekomst dat straks ons concurrentevermogen op' de wereldmarkt beneden den maat zal zijn. Men bedenke toch steeds, dat de tegenwoor dige marktverhoudingen niet normaal zijn en de ommekeer vroeg of laat, maar onver mijdelijk komt. Moeilijk zal het jaar zijn voor de velen, die binnen de termen der bijzondere hef fingen vallen. Wij voorzien nog groote moeilijkheden bij de betaling der aanslagen, terwijl een ongunstige invloed van de hef fingen zal uitgaan op de algemeene liqui diteit. De schade, die het bedrijfsleven zal ondervinden van deze enorme amputatie, achten wij niet gering. Het bedrijfsleven kan wél eens aan bloedarmoede gaan lijden. H^t geblokkeerde geld zal in 1947 grooten- deels, misschien wel geheel, geliquideerd kunnen worden. Het herstel van den beurshandel in de sfeer van het vrije geld is tegen 1 ^brll a.s. te verwachten. De belemmerende bepalin gen der gedeeltelijke blokkade van de op brengst van verkochte effecten komen dan te vervallen. De situatie vain de Staatsfinanciën zal ook in 1947 nog moeilijk blijven. Geven ©ener zijds de opbrengsten der belastingen boven de ramingen redenen tot voldoening, ander zijds blijft het uitgavenpeil der Staatsorga nen zeer hoog. Met als gevolg een voort duren der tekorten op de Staatsbegrooting. Niet zonder reden schreef de Stichting tot daadwerkelijke bestrijding van het inflatie gevaar in een adres aan den ministerraad, dat „handhaving van het huidige uitgaven- peil onherroepelijk en in snel tempo leidt tot inflatie". De buitengewone omstandigheden nopen tot groote Staatsuitgaven, maar des te klem mender is de eisch, om alle niet volstrekt noodzakelijke uitgaven te schrappen. Gelijk wij reeds eerder hebben opgemerkt, zou het een nationale ramp beteekenen, als een nieuwe depressie ons overviel, alvorens wij orde op zaken hadden gesteld. Dwight I. Eisenhower, die genoemd wordt als candidaat voor de Democraten. (Zie bijgaand artikel der Amerikaansche Presidentsverkiezingen.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3