William Morris, L de schoonheidszoeker Millioenendans op de Westlandsche veilingen 't Verklaarde uitzicht LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 3 JANUARI 1947 Het is op 3 October een halve eeuw gele den dat een van de grootste Engelschen der 19de eeuw ten grave daalde. Zijn karakter en Levensopvatting zijn zoozeer in tegen stelling met den geest van onzen tijd dat het niet ondienstig siohijnt hem en zijn idealen juist thans te herdenken. De kwalen die vaak na groote oorlogen en tijden van leed optraden, doen zich in onzen tijd in misschien ergere mate voelen dan bij wellke vroegere gelegenheid ook. Is het doordat het lijden zoo groot en zoo veelomvattend is geweest? Het kan zijn, maar Wie om zich heen ziet, zal moeten vaststellen dat zucht naar vermaak, een hartstocht als het ware om zoo gauw moge lijk in te halen wat men in de laatste jaren verzuimde, zich van velen heeft meester gemaakt. Daaruit ontstaat vervlakking van het leven en een gebrek aan drang naar werkelijke schoonheid op elk gebied. William Morris is de man geweest, die zijn geheele leven nooit iets half heeft ge daan of gewild, die dus ook niet tevreden was met schijnschoonheid. En daardoor juist staat hij zoo lijnrecht tegenover de wereld van heden. Hij was als zoovele andere be roemde Engelschen uit Wales afkomstig en opgegroeid in een groot gezin. Er is van hem bekend, dat zijn ouders op zekeren dag ontdekten, dat hij Lezen kon. Hij had dit zoo spelenderwijs zichzelf geleerd. Zoodra 'hij deze kunst verstaat, begint hij allerlei boeken te doorsnuffelen, die ver boven zijn bevatting gaan, maar waaruit hij toch wel wat onthoudt. De ouderwetsche, deftige taal van Walter Scott bij voorbeeld is niet zon der invloed op hem gebleven. Ze heeft in hem, mede door de behandelde stof reeds vroeg een geestelijk heimwee naar de mid deleeuwen en hun schoonheid gewekt. Daar bij kwam dat zijn vader veel van oude ge bouwen, in het bijzonder kerken, hield. De sfeer, waarin hij opgroeide, was dus juist die, welke bij zijn naar schoonheid dor stende ziel paste. Zijn moeder vatte dezen karaktertrek zoo op dat ze er een aanwijzing in zag om hem predikant te laten worden. Maar dit bleek een vergissing. Wel ging Morris studeer endoch in een geheel andere richting. Oude gebouwen., de schilderijen en etsen van Dürer, MemLinc en de gebroeders Van Eyck trokken hem aan en bereidden steeds meer in hem den bodem voor zijn later leven, dat geheel aan de schoonheid op elk gebied was gewijd. En dus trachtte hij niet alleen de woningen der menschen van zijn tijd mooier te maken, zoowel in- als uitwendig, maar vooral heeft hij het als zijn levenstaak gevoeld het leven zijner tijdgenooten van hoog tot laag zoo te ver vormen, dat zij allen levenskunstenaars zou den worden. Zeer duidelijk komt dit uit in zijn definitie van kunst, die aldus luidt: „Kunst is de uitdrukking der arbeidsvreug de van den mensch". Nergens treedt dit helderder aan het licht dan in zijn roman „News from nowhere". Het is een blik in de toekomst, een visioen van een sohoonere en volmaaktere wereld dan die van zijn eigen tijd. Als zoodanig mag dit boek gelijkgesteld worden aan „Utopda" van Thomas More en „Het jaar 2000" van Bellamy. In de stad, die hij schildert, zijn geen woonkazernes meer en er is geen jagen naar geld, want dit bestaat niet langer. Als hij een winkel binnentreedt om een prachtig versierde pijp to» koopen, is de winkeljuf frouw hoogst verwonderd dat hij die betalen wil. Want degene, die hem gemaakt heeft, deed dit om aan zijn schoonheidsdrang ge hoor te geven en dus om zijn eigen geluk te zoeken in het vervaardigen van iets moois. Er kan geen sprake van zijn dat daarvoor betaling mag aangenomen worden, want de kunstenaar heeft beloondng genoeg, wan neer hij aan zijn scheppingsdrang heeft mogen gehoor geven. De vraag, wie in een dergelijke samen leving de taak van vuilnisman op zich zal nemen, beantwoordt lorris door een ont moeting met lieden, die het* prachtigst van allen zijn gekleed en gedecoreerd. Dit zijn degenen, die vrijwillig het vuile werk doen en daarom door hun medeburgers het hoogst geëerd worden. Maar hij leeft niet alleen in deze denkbeeldige wereld van naasten liefde en schoonheidsdrang. Ook in het practische leven van zijn tijd past hij zijn idealen toe. Hij doet proeven op allerlei ge bied. Hij weeft en brandschildert, hij ver vaardigt behangselpapier en houtsnijwerk en maakt meubelen, die afwijken van den vorm der eentonige Victoriaansche mode. Hij wil de huizen tot werkelijke woningen maken. Tal van mislukkingen doen hem niet ver sagen. Hij kweekt planten om mooier verf stoffen te kunnen vervaardigen en bestu deert oude handschriften om een fraaier lettertype te construeer en. Zelfs weet hij een artistieker papiersoort te maken. Maai bij dit alles gaat hij niet met gesloten oogen aan den werkman voorbij. Hij ziet diiens ellendigen toestand en tracht ook voor hem de schoonheid in het leven te brengen. Geen wonder dat hem dit streven tot het ideale socialisme voert. Dit was wel nooddg in een tijd toen zes mannen tot zeven jaar ver banning werden veroordeeld, omdat ze ge zworen hadden pogingen aan te wenden hun weekloon van 7 op 10 shillings te brengen en toen vrouwen en kinderen nog geregeld gebruikt werden voor het zware werk in de steenkoolmij nen. Ook op het gebied der letterkunde trekt hem het oude en naar zijn meening reine en schoone. Vandaar dat hij LTslandsch gaat leeren en verschillende werken en romans schrijft met deze studie in verband staande. Hoezeer hij echter in eigen tijd verkeerd werd begrepen, blijkt wel uit het feit, dat Gladstone hem liet vragen o-m Tennyson als hofdichter op te vólgen. Zeker was er niets wat minder met zijn karakter en streven in overeenstemming zou zijn geweest dan gelegenheidsverzen te maken en min of meer een opgedirkt hoveling te worden. Zijn geheele leven is daarmee in strijd. En zelfs tot na zijn dood heeft hij zijn karak ter volgehouden. Want hij werd ten grave gebracht op een fraai versierde en gebeeld houwde boerenkar, terwijl zijn stoffelijk overschot rustte in een kost van ongeschaafd eikenhout. Den Haag Dr F. C: Dominicus. KOLENSCHAARSCHTE BELEMMERT HAMBURGS INDUSTRIE. De Britsche gevolmachtigde voor Hamburg deed een beroep op de vier bezettende mo gendheden, om wegvoering van 2 der 5 elec. kracht^tations, die op de nominatie staan voor herstelbetalingen, te voorkomen. Reeds is er drastische stroomibeperking, die dagelijks 1/3 van de industrie lem legt. Deze toestand zal voortduren, tot de kolentreinen uit Hert Ruhrgebied zijn aangekomen, wat waarschijn lijk binnen een week het geval zal zijn. WOROSJILOF VICE-PRES. VAN SOWJET-MINISTERRAAD Radio Moskou maakt bekend, dat maar schalk Worosjilof benoemd is tot vice-voor- zitter van den ministerraad der Sowjet-Unie. DOCH NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT De omzetten van de twaalf Westlandsche veilingvereenigingen bedroegen in he* laatste vredesjaar 1939, totaal dertien millioen gul den. Dezelfde veilingen boekten in het af- geloopen jaar een omzet van bijna zestig millioen gulden. Dit bedrag is wel ontzettend hoog. Gedurende de oorlogsjaren steeg de omzet reeds sterk en bereikte in 1943 de der tig millioen. Veilingen, zooals die te Poeldijk en Honselersdijk, welke onder normale om standigheden nog geen twee millioen omzet hadden, behaalden thans resp. negen en zeven millioen gulden. De aanvoeren ter veiling zijn dit jaar ook zeer groot geweest, doch' de voornaamste oorzaak van de stij ging der omzetten is wel, de abnormale prijs- standaard. Dat sinds 1945 het omzetcijfer met nog ongeveer vijftien millioen is gestegen, vindt mede z'n oorzaak in het feit, dat ook VAN KLEFFENS ZAL TE CLEVELAND SPREKEN. .Op het van 9 tot 11 Januari te Cleveland te houden „Report from World" zullen Byr nes, Sumner Welles, senator van den Berg, kardinaal Spellman, de Gasperi, van Klef- fens, Schumann. Wellington Koo en Masaryk spreken. Als het geluk voor de deur staat, schijnt net zoo groot, dat het den Hemel raakt; doch om onzen drempel te overschrijden moet het zich zoo klein maken, dat het vaak zelfs aan onze eigen blik ontgaat. DE SOEDAN Volgens de jongste berichten botert het niet tussdhen Engeland en Egypte, welk land een geschenk van den Nijl heet te zijn. Het gaat om den Soedan. Egypte voelt zeer veel voor een „Anschlusz", waarbij het rekende op den sbeun van de Engelsche regeering, terwijl de partij, die aanleiding werd tot het conflict het „Soedan voor de Soedaneezen" deed hooren. Omstreeks eind November hield de leider van die Egyptische Liberale partij te Cairo, de heer Hoessein Heikal Pasja, „tout comme ohez nous" een persconferentie en zette hij de nationale eischen van de re geering uiteen. Er hadden demonstraties plaats, onlusten volgden en eenige weken la ter vernamen wij, dat de minister-president van Egypte, Sidky Pasja, met zijn geheele kabinet w^s afgetreden en daartoe aange zocht door Koning Faroek, Nokrasji Pasja, een nieuwe regeering had gevormd. Nu had die Britsche gouverneur-generaal voor den Soedan, Sir Herbert Huddleston, in een ver klaring te kennen gegeven, dat de Soedanee- zen vrijelijk over hun lot zouden mogen be slissen, hetgeen óf aansluiting bij Egypte óf volledige autonomie tot resultaat kon heb ben. En dit werd hem door Sidky Pasja zoo kwalijk genomen, daarin een verbreking van de ontwerp-,.overeenkomst" met de Britsche regeering (Bevin) ziende, dat hij demonstra tief zijn "ontslag nam. Dat ook de Egyptische slang door de begeerte werd aangeraakt, den Soedan maar op te slokken is nog zoo gek niet, maar of Egypte nu per sé rechten, op d?n Soedan zou kunnen doen gelden is een tweede. Na een periode van Turksche overheer- sching, deed als hersteller van „religie en recht" omstreeks 1885 Mohammed Ahmed zich gelden en deze leider van den opstand in Egyptisch Soedan veroverde en ver woestte Khartoem en stichtte daartegen over de hoofdstad van het rijk van den Madi, Omdoerman. Helaas stierf Mohammed Ahmed nog in hetzelfde jaar en zijn opvol ger, Kalif Abdoellah, kerd in 1899 door Kitchener verslagen, de vrijgevochten staat vernietigd. Khartoem werd herbouwd. Het gevolg hiervan was, dat de Soedan feitelijk onder bestuur van Engeland en Egypte beide kwam te staan. Egypte, dat in deze ven nootschap de aandeelen hoe langer hoe meer opeischte en den Britschen partner als een „quantité négligeable" ging beschouwen, ver wierf toch de souvereiniteit van den Soedan niet. Maar ook de Engelschen gingen af en toe op hun achterste pooten staan en ver zetten zich krachtdadig tegen de al te vu rige propaganda van de Egyptenaren in den Soedan. Hebben de Soedaneezeti gelijk of niet, dat zij hun onafhankelijkheid van Egypte opeischen, aangezien zij in den we reldoorlog de partij kozen van de democra tie, tegen de Italiaansche troepen vochten en meestreden iti Abessynië tegen den ensceneur van de meest fantastische mili taire operette, vóór Mussolini nog niet ver toond. Politiek is de houding van de Britten nu als volgt: Attlee gaat er mede accoord, dat de Soedaneezen over hun lot mogen meepraten en een volksstemming uitsluitsel moet geven. Maar de nieuwe Egyptische regeering. die van Nokrasji Pasja heeft een scherpen aanval ge daan op de Britsche politiek in den Soedan, die vijandig genoemd wordt aan het volk van het Nijldal, ja, men heeft zelfs aangedrongen op het ontslag van den Britschen gouverneur- generaal, Sir Herbert Huddleston. Het betref fende telegram voegde er op pathetische" wijze aan toe, dat tijdens dit Kamer-offensief tegen de Britsche regeering verscheidene Egyptische ministers en parlementsleden weenden. Die tranen zullen den Nijl wej niet buiten zijn oevers doen treden, maar wijzen er op, dat de haat tegen Engeland groeiende is. Het Imperium zit momenteel niet bepaald om onop losbare buitenlandsche problemen verlegen. De Britsche invloed in het nabije Oosten heeft eerder een flink steuntje noodig. alle producten nu ter veiling komen. Dat de omzetverhooging geen gelijke inkomsten- verhooging beteekent, is te begrijpen. Niet alleen de sterk gestegen uitgaven, maar ook het «iet in staat zijn om de bedrijven vol doende te onderhouden, oefenen een nadee- ligen invloed uit op den gang van zaken. Een pakje „Finish"-sigaretten voor 1.48 Geraffineerde oplichting door sigaren winkelier te A'dam Op geraffineerde wijze heeft een sigaren winkelier in Amsterdam-West vervalschingen op sigaretten-banderoles uitgevoerd. Op de banderoles van de sigaretten merk „Finish" had hij voor de cijfers 40 (de officieele ver koopsprijs) en 8 (de opcenten) een „1" ge plaatst, zoodat de prijs van 48 cent tot 1.48 verhoogd werd. Op Oudejaarsdag verkocht hij echter een pakje aan de vróuw van een po litieagent. De agent, die zijn rookertje wei erg duur vond, bekeek zijn pakje goed en ontdekte den met inkt veranderden prijs. De economische politie bracht een bezoek aan de winkelier en nam een klein aantal pakjes met vervalschte banderoles in beslag. Tevens vond men bij huiszoeking een partij Belgi sche shag en Amerikaansche sigaretten. Alles werd in beslag genomen en deze 60-jarige winkelier zal zich binnenkort hebben te ver antwoorden. OOK DE RUSSEN NAAR DE ZUIDPOOL Voor het eerst vertrekt dit jaar ook een Russische walvischvaardersflottille naar de Zuidelijke ijszeeën, bestaande uit een basis schip van 14.493 ton vet en acht jagers van 350 ton. OPHEFFING VAN VERKEERSSTREMINGEN De ANWB deelt mede, dat de veerdienst Maasbommel—Oy en is hersteld; de strem ming van het veer bij Oeffeit is geëindigd en de busdienst Oeffeit—Gennep in dienst ;s gesteld. Tevens varen de bootdiensten Den Helder—Texel en Holwerd—Ameland weer normaal. DR VAN LEERSUM IN ONS LAND. De bekende missionnair-arts van het Zen- dingsziekenhuis te Solo, dr C. P. van Leer- sum, die na de capitulatie van Japan be noemd werd tot hoofd van den med. dienst te Semarang en later tot hoofd van den med. dienst van het Ned.-Ind. Roode Kruis te Batavia, vertoeft sedert eenige dagen in het vaderland. Tijdens 'dit korte dienstverlof zullen be sprekingen worden gevoerd met het Internat. Roode Kruis over den huldigen toestand op Java, terwijl uiteraard ook Zendingsaangele- genheden besproken worden. Reeds had een ontmoeting met prof. dr J. Bavinck plaats. Zijn adres is thans: Brinkstraat 9, Baarn. (tel. 2992). JIM, DE ZOON VAN BOBBY 1. Komt, kind'ren, luistert allemaal! 'k Begin vandaag een nieuw verhaal! Het is van Bobby's zoontje Jim, Precies ari Pa zo loos en slim; Natuurlijk is hij zeer gesteld Op alles wat Papa vertelt Van wat die in zijn vroeger leven Daarginds in Holland heeft bedreven. 2. Maar op het horen van die streken, Die op het oog zo aardig leken, Geraakte Jimmy's apebol Zo langzaam aan totaal op hol; ..Ik wil naar Holland! O, Papa, Ik hoü 't niet uit in Afrika!" Zo riep hij daag'lijks met een zucht, En eind'lijk nam hij stil de vlucht. Kerk en Schoot Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Meerssen-Valkenburg G F. A. Carstens te Gulpen. A a n g e n o m e n naar Hellevoetsluis G. de Leeuw te Sleeuwijk; naar Sluipwijk (toez.) A. Baars, cand. te Gorinchem, die bedankte voor Aalst (Gld.) en Nederheimert (toez.). Bedankt voor Tholen C. J. v. d. Graaf te Nijkerk. Geref. Kerken Aangenomen naar Heerenveen (vac. A. A. -Leenhouts) W. Kreuzen te Scheemda. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Rouveen C. Stam te 2de Exloërmond. DS B. KLEIN WASSINK TE LEIDEN OVERLEDEN Te Leidon is in den ouderdom van 72 jaar overleden ds B. Klein Wassink, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. De overledene werd in 1898 candidaat en predikant te Leimuiden. Voorts diende hij de gemeenten van Bozum, Leeuwarden en Bathmen, waar hij in 1940 eervol emeritaat kreeg. Hij was een "bekend figuur in de onlangs opgeheven Evang. Ver- eeniging. Het stoffelijk overschot is heden te Bathmen ter aarde besteld. ZENDELING-EXAMENS Voor het Zendelingsdiploma in de Geref. Kerken zijn, na opleiding door prof. dr J. H. Bavinck, geslaagd de onderwijzers P. Geertsema, Groningen, A. Gietema, Anjum, J. Gort, Dokkum, P. Kruit, Uitihuizermeeden, D. J. Block, Sleeuwijk, W. M. Popma, Rot terdam, A. Risselada, Bolsward, F. Smit, Meppel, H. Schollaardt, Amsterdam-W., Th. M. Schooneveld, Hilversum; J. Valstar, Eind hoven, A. Voerman, Overvieen, R. Wybenga, Hilversum en de dames H. Voordewind, En schede, M. Vink, Maasland en H. Nieuw- land, Nieuweroord. De heeren Popma, Schooneveld en Wyben ga werden reeds benoemd voor den Zen- dingsarbeid op Soernba. PERSONALIA Aan de Ned. Herv. predikanten ds J. F. van Duyne te Sloterdijk en ds C. M. Briët te Heemstede is per 1 Mei a.s. eervol emeritaat verleend. Op Oudejaarsdag is op 67-j. leeftijd te Amsterdam overleden prof. dr S. L. Brug, als bijz. hoogleeraar in de Hygiëne, vanwege het Indisch Instituut verbonden aan het lust. voor Tropische Hygiëne te Amsterdam. ONTSLAG EN BENOEMING Weggezuiverd zijn (m.i.v. 1 Aug. '43); G. L. van Rijn, leeraar Mididelb. Handelsschool te Utreöht; dr G. Wijdeveld, rector Sted. Gymn. te Utrecht; (m.i.v. 1 Aug. 1945) M. Bonting, leeraar Stedelijk Gym. te Gouda; (8 Jan. 1945) ir J. W. Stoutjesdijk, leeraar gom. M.O. te 's-Gravenhage; (14 Oct. .1946) G. F. E. Blijdenstein, insp. L.O. in de inspec tie Amersfoort. Tot hoogl. te Wageningen (houtmeetkunde, boschbedrijfseconomie, boschbedrijfsregeling en houtteelt en de boschbescherming in de tropen) is benoemd dr J. H. Becking, m.i.v. den datum, waarop hij zijn ambt zal aan vaarden. Voor het studiejaar 1946-1947 is belast met het geven van cursussen in pluimveeteelt te Wageningen ir P. Ubbels, te Beekbergen. PROMOTIES. CHICAGO. Gepromoveerd tot dr in de fac. van „The Social Sciences" op het proef schrift „The failure of a liberal colonial policy, Netherlands East Indies, 18161830," D. W. van Welderen baroin Rengers, geib. te IJsbrechtum EXAMEN BOEKHOUDEN M.O. 1946 (AFD, Q.) AMSTERDAM, 3 Jan. Geslaagd Boek houden K 12: H M J H Banens, Den Bosch, W J Deckers, Eindhoven, J H Gerritsen, Rot terdam, A H Kelderman, Hardenberg, L Hor dijk, R'dam, R Kaptein, Utrecht, C v d Lin den, Terneuzen, F B A Meyer, Bussum, A Roymans, Dongen, P H Syben, Spanbroek, WJdeTopibe, Sassenheim, TVieyra, A'dam, A v Vliet, A'dam; Handelswetenscfh. A: J Bou- man, Utrecht, F Kemp, R'dam, C A Koopman, Den Helder, H E Kruiper, Zeist, J v Meeuwen, Leerdam, F P A Nabben, Venlo, J Slagter, Bussum, P G Vervoort, Venlo, J A Wieringa, Hengelo (O.), L. Zoomermeyer, Rotterdam. Drama Ned.-Indië nog niet geëindigd Vervolg van Pag. 1) Dit laatste, het aangaan van een weder- zijdsche verbintenis met die „republiek" is in wezen Grondwetsverandering. Het schept uit eigen grondgebied eerst een staat, die onze Grondwet niet kent en gaat dan met dien staat een binding aan, welke de Grond wet niet toelaat. Dit is, als voor deze wijzi ging niet vooraf de voorgeschreven weg wordt gevolgd en dat wil de Regeering juist niet een dubbele schending der Grondwet". „Wat gaat er, ondanks het streven van professor Romme, in en met Nederlandsch- Indië gebeuren als het in de motie omschre ven beleid voortgang heeft?" zoo vroeg spreker zich af. „Men gaat in den zadel helpen de in de zonde van het Japansche fascisme ontvangen en in de ongerechtigd heid. van terreur geboren „republiek". Zij zal heerschen over de bewoners van Java, Su matra, Madoera. Officieel, of men die struc tuur al camoufleert met een pöeudo-grond- wettelijken gevel, verandert niets aan het feit, dat men het bestaande Koninkrijk dena tureert. De daad, welke aan deze republiek offi cieel macht en gezag gaat verleenen met alle daaraan verbonden consequenties, wordt niet grondwettig door in een motie te zeggen, dat ze grondwettig moet zijn. Men negeert even tjes alle groepen en strevingen, die daarvan niets moeten hebben. Men waagt 85 procent der bevolking van Nederl.-Indië aan dit avontuur". „Onze Grondwet", aldus vervolgde prof. Gerbrandy, „wordt nu, op dit oogenblik, ge wijzigd niet door 5 millioen, ook niet door 150. ook niet door 67 of 51 Nederlanders, maar in werkelijkheid door één Nederlander. Die ééne Nederlander is Hubertus Johannes van Mook, die misschien meent, dat het zoo moet, maar in wiens hart zeker onze consti tutie, die o«is nog dierbaar is, niet Leeft".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2