De omstreken hadden ups en downs in 1946 Voorschoten's begrooting nog in '46 er door NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 2 JANUARI 1947 Vol vertrouwen de toekomst tegemoet In 1946 zijn er ook in de omgeving van Leiden dingen gebeurd, die het ophalen ervan nog waard zijn. De oorlog en de bezettingsjaren hadden verschillende plaatsen flink aangetast en met energie werd het opbouw-werk aangepakt. Kat wijk en Noordwijk, twee van Hollands populairste badplaatsen, gaven hierbij den toon aan. Noordwijk, dat langen tijd van Leiden geïsoleerd bleef wat vervoer be treft, zag dan eindelijk weer door het herstel van de Jan Zwanenbrug de Blauwe Tram door zijn straten rijden en juichte ddt vanzelfsprekend ten zeerste toe. Maar ook de bollenstreek kwam door het herstel van de Oegstgeesterbrug weer met Leiden in normaal contact. Een com pliment aan de NZHTM is hier zeker op zijn plaats. Nu we het toch over deze maatschappij hebben, denken we ook aan de busverbindingen die zij met War mond, Voorhout, Sassenheim, Noordwij- kerhout en Leiderdorp heeft tot stand gebracht. Voor enkele plaatsen, t.w. War mond, Voorhout en Noordwijkerhout, be- teekende dit een vergoeding voor het uit vallen van de treinverbinding. Och, och, wat zijn hierover veel woorden gespro ken en geschreven, en wat hebben ze wei nig resultaat opgeleverd. Om nog even op Noordwijk en Katwijk terug te komen/ Noordwijk kreeg een nieuwe boulevard, die haar cachet als badlaats nog meer verhoogde. Het zwaarder getroffen Katwijk bracht den wensch tot uiting, welke reeds lang in zijn midden leefde, nl. een eigen zee haven. Het daarvoor ontworpen plan was de belangstelling ten volle waard en we zien de vervulling ervan dan ooH in de naaste toekomst tegemoet. Bovendien kreeg deze plaats ook een telefooncen trale, wat voor de aangesloten Katwijkers en Rijnsburgers een heele verbetering be teek ende. Naast de badplaatsen heeft de bollen streek de aandacht zeer op zich geves tigd. Met inzet van den geheelen persoon werd aangepakt om het door de bezetting verloren terrein te overbruggen en arti kelen te exporteeren, die het min of meer zelfstandig geworden buitenland verbaasd zouden doen staan. Het bleef voorloopig een harde strijd en het jaar 1946 is voor de kweekèrs niet al te best geworden. Dat er ondanks dit van vooruitstrevende feiten is melding te maken, getuigt dat in de bloembollenmenschen de vooruitstre vende Hollandsche geest huist. En die gees,t bereikt veel. We behoeven daar voor maar terug te grijpen naar het ver leden en er zijn voorbeelden, die hier van spreken, te over. We noemen enkele belangrijke gebeur tenissen. Er kwam een nieuw teeltplan van de bloembollencultuur. Lisse kreeg een permanent tentoonstellinsgebouw. Er gingen bloemen naar Rusland en hier kwam ook het actieve Rijnsburg aan te pas. Voor Hillegom was 1946 nog niei zoo kwaad. In Juni althans kwam voor haar de verheugende tijding, dat de zetel van de Bloembollencultuur binnen haar wal len gevestigd zal worden en dat was iets, dat een gelukwensch waard is. In 1947 zal men, naar wij hopen, met de over plaatsing van Haarlem naar Hillegom, een flink eind gevorderd zijn. Verschillende gemeenten, die het lan gen tijd zonder burgemeester hadden ge daan, zagen tot hun vreugde deze plaats weer vervuld en hebben dit feit dan ook op luisterrijke wijze gevièrd. Warmond kreeg als burgemeester jhr L. M. E. v. Fisenne, Leiderdorp mr K. v. Diepenin- gen, Oegstgeest, den heer T. C. Baumann, Woubrugge den heer T. C. v. Wageningen. Noordwijk en Lisse daarentegen zagen een geliefd opperbestuurder heengaan, t.w. dr v. d. Mortel en jhr mr v. Rycke- vorsel. In Noordwijk is deze plaats in middels reeds bezet, al is dit voor Voor hout een minder prettige herinnering. Burgemeester mr G. F. W. v. Berckel kwam van Voorhout naar Noordwijk. En Kunst en Letteren „KATWIJKSCHE KUNSTKRING". Jo Vincent. Het optreden van Jo Vincent beteeken- de voor Katwijk een bijzonder evenement en velen, ook buiten de Kunstkringleden om, hebben dan ook van de unieke gele genheid haar te hooren, geprofiteerd. Jo Vincent geniet in ons land een algemee- ne waardeering en ook nu weer heeft zij bewezen, superieur te zijn in het genre van het lied, qua klankvorming, dictie en voordracht. Een dergelijke rein getim- breerde, volkomen zuivere klank is alléén reeds een zeldzaamheid. Daarbij komt dan nog de perfecte beheersching van de techniek, het los zlijn van de hier vaak zoo weerbarstige materie, het als gevolg daarvan gewicbtlooze, dat altijd weer frappeert. Het programma Vas aantrekkelijk. Na een vijftal we mogen wel zeggen populaire S c h u b e r t-liederen, hoorden we vier Russische Kinderliederen van Moussorgsky. Ze werden ook in het Russisch gezongen en de zangeres gaf telkens een verklaring van den inhoud. Het zijn stuk voor stuk juweelen van klank en vol van levendige expressie. De vijf oude Engelsche liederen, die d e Engelsche componist van vandaag, Ben jamin Britten, bewerkte, zijn zeker muziekhistorisch en ook nog wel om andere redenen waardevol, maar we geven persoonlijk de voorkeur aan wat de oude Franschen en Nederlanders ons nalieten. De vertolkingen van „Di Mey playsant", „Jezus' Bloemhof" (dn de zeer kundige bewerking van Pijper) en van enkele Fransche en Nederlandsche Kerst liederen (twee prachtige „Noëls", „Gloria in excelsis Deo" en „Nu zijt wellecome") waren' toch wel artistieke gebeurtenissen van de hoogste orde, die een diepen, on- vergetelijken indruk achterlieten. Vermelden we nog, dat de pianiste Emmy van Eeden de zangeres beschei den, doch volmaakt in harmonie met haar bedoelingen, volgde. Een avond van zui vere schoonheid Joh. van W. dan tenslotte Alphen a.d. Rijn, dat een in deze streken goeden bekende zag ko men, nl. mr F. M. A. Schokking. Nu we het toch over Alphen hebben, deze plaats beleefde in 1946 ook minder prettige din gen. Daar was de onaangename vet- affaire en de felle critiek op den oud burgemeester de kwestie nl. van de f 40.000, die allén nog versch in het ge heugen ligt. Een mutatie op geneeskundig gebied was het heengaan van den populairen schoolarts voor de Bollenstreek, dr ZeyerveLd, die de functie van dir. van den G.G.D. te Leiden op zich nam. In de omstreken zijn ook enkele flinke branden geweest, o.m. de brand bij ,.Cedo-Nulli" en in de Geref. kerk te Leiderdorp, bij „Nooitgedacht" te Alphen a.d. Rijn en eveneens in deze gemeente den brand in „De Bonte Paal" Noordwijk volgde in spanning het pro ces tegen de verraders van den heer Jüch c.s- op de Mr dr W.^-v. d. Bergh- stichting en nam in het fraaie „Sole Mio" t.b.s-patiënten in haar midden op. Het kleine, maar dappere Valkenburg herstelde in eere de eeuwenoude Paar denmarkt, die wederom groote belangstel ling genoot. Het electriciteitsbedrijf in de Bollen streek jubileerde eveneens. Op onderwijsgebied kreeg .Katwijk een slag door het heengaan van den pionier, den heer J. Holtrust. Merkwaardig en blijk gevend van groote wilskracht was de promotie aan de Leid- sche Universiteit van dr G. v. d. Mey te LisSe, die blind en doof is. En dan tenslotte nog even Lisse, dat door prof. H. J. Swiers en arch. J. C. Blaauw een beursgebouw liet ontwerpen en het licht schonk aan een Bond van Kleine en Jonge Kw.eekers. In December was er in deze gemeente ook nog een bloemententoonstelling, die allerwegen groote belangstelling trok. De Leidsche omgeving heeft in 1946 blijk gegeven het woord te verstaan: „Ende dispereert niet!" Zij zal dat ook in 1947 hoog houden. Ernstig ongeluk voorkomen Dezer dagen ontdekte een overwégwachter der Ned. Spoorwegen dat op den overweg Morschweg van de spoorlijn LeidenUtrecht een der spoorwegrails gebroken was. Geluk kig wist de overwegwachter met een roode vlag den binnenkomenden dieseltrein voor den' overweg tot stilstand te brengen. Daar gebroken spoorrails ernstige ongelukken kunnen veroorzaken, is door de directie der N.S. een bijzondere premie gesteld voor het ontdekken ervan. Mr. W. H. J. M. Lambooy, burgemeester van Lisse. Met ingang van 16 Jan. a.s. is tot burge meester van Lisse benoemd, mr W. H. J. M. Lambooy, thans burgemeester van Eysden (Limburg). Burgemeester Willem Hendrik Joh. Marie Lambooy, die tot de K.V.P. behoort, is een Mr. W H. J. M. LAMBOOY. zoon van den oud-min. van Oorlog en oud burg. van Hilversum en werd 16 October 1908 te Breda geboren, waar zijn vader leeraar was aan de K.M.A. Na zijn H.B.S.-op- leiding legde hij met goed gevolg het Staats examen af om vervolgens te A'dam rechten te studeeren. Hij was werkzaam als rechts kundig adviseur op een notariskantoor en werd met ingang van 1 Juli 1936 benoemd tot burgemeester van Eysden. De nieuwe bur gemeester, die tegenover ons verklaarde, zeer verheugd te zijn over deze benoeming en met groot enthousiasme zijn taak, Lisse, waar hem veel werk wacht, te aanvaarden, zal zich zoo spoedig mogelijk te Lisse vestigen en zijn intrek nemen in de woning van zijn ambts voorganger jhr mr v. Rijckevorsel. Omtrent den datum van zijn installatie kon men ons nog geen zekerheid geven. Leidsche telegrammen De 37-j. J. v. d. S„ de 34-j. P. C. C. en de 36-j. A. B. hadden geen prettig Oudejaar, Zij hadden een diefstal bij de fa Parmentier in het zin, maar belandden via het luikje in de armen van een paar waarkzame recher. cheurs, die de heeren in een cel opsloten Busdienst Leiden-Voorschoten- Wassenaar op komst In de laatste vergadering van den ge meenteraad van Voorschoten in 1946 verzette de heer v. d. Hult (KVP) zich tegen den grondslag der straatbelasting en stelde voor om diegenen, die grond in eigen gebruik hebben minder te laten betalen ten laste van de groot-grondbezitters. De burgemeester betwijfelde of een dergelijke* wijziging zou worden toegestaan, doch zegde toe hiernaar te zullen informeeren. B. en W. verzochten de bouwvergunningen te mogen aanhouden tot de beslissing over het uitbreidingsplan zou zijn genomen. De heer Buwalda (AR) informeerde, of reeds be paalde instructies zijn gegeven, hoe het uitbreidingsplan moet worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat niet rechtstreeks, doch wel zijdelings aanwijzingen waren ge geven. doch dat men moet wachten op de plannen van het architectenbureau. Bij de vaststelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs, viel dhr Buwalda (AR) er over, dat het be drag van de telefoonaansluiting van het hoofd der O. L. school onder de administra tiekosten zou zijn opgenomen en niet onder de kosten voor instandhouding der school. Plaatsing onder het laatste hoofd beteekent, dat dan de vergoeding per leerling voor de Bijz. School naar verhouding iets hooger zou worden. Het voorstel van den heer Buwalda om dit alsnog te wijzigen werd aangenomen met 8 4 stemmen (de PvdA: mevr. Romeyn en de heeren Viveen en v. d. Werf en de PvdV: de heer Sinks). Naar aanleiding van een voorstel inzake vervoer per autobiTS van schoolkinderen deel de de burgemeester mede, dat er reeds be sprekingen waren gevoerd met de NZHTM, welke maatschappij reeds een vergunning heeft gekregen tot exploitatie van een bus lijn Leiden-Voorschoten-Wassenaar, doch men wacht nog op voldoende materiaal. B. en W. hadden voorgesteld de presentie gelden der raadsleden te verhoogen van f 2 tot f4 per vergadering. Weth. Schxama (RK), die mede dit voorstel, had ingediend, was echter inmiddels van meening veranderd en met zijn fractiegenooten vond hij het in dezen tijd, nu overal op bezuiniging wordt aange drongen, beter, zelf het voorbeeld te geven en de presentiegelden niet te verhoogen. De heer Limburg (AR) achtte het minder juist, dat wanneer er een voorstel komt van B. en W.t een wethouder zich later terugtrekt. Hij was van meening, dat een raadslid behoorlijk zijn functie moet kunnen waarnemen, omdat deze daarvoor zijn vrijen tijd geeft. De heer Viveen (PvdA) vond deze verhooging niet meer dan billijk en het voorstel werd dan ook aangenomen met de stemmen van de R.K. tegen. Tijdens de Duitsche bezetting werd te Voorschoten -het zg. Barakkenkamp aange legd op grond van de gemeente, hetwelk na de bevrijding in gebruik werd genomen door het Dep. van Oorlog. De gemeente bood het ter overname aan, doch de verkoop ging niet door en per 1 Januari 1946 werd het ter be schikking gesteld van het Dep. van Marine. De onderhandelingen werden voortgezet en thans kon de overdracht plaats vinden voor een bedrag van f 103.600, hetgeen een be langrijke ontlasting van het gemeentelijk budget beteekent. Z.hst. werd tot verkoop besloten Bij de voórloopige vaststelling bedrijfsre- keningen 1944 en 1945 deelde de burgemees ter mede, dat B. en W. hebben besloten de post directeur-Bedrijven nog aan te houden, waarover t.z.t. nadere mededeelingen aan den raad zullen worden gedaan. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting sprak eerst de heer van der Hulst (RK), die eenig optimisme wel nuttig, zoo niet noodzakelijk achtte, doch wij moeten ons toch niet blind houden voor de werkelijkheid, aldus spr. Hij besprak verder den schulden- last, die op de gemeentelijke huishouding en haar bedrijven drukte en niet minder op het particuliere bedrijfsleven. Als voorbeeld van dit laatste noemde hij het bedrag van f 8000, zijnde de vermoedelijke opbrengst van on dernemersbelasting. Deze post was voor hem totaal onaanvaardbaar en hij zou dan ook tegen dezen post stemmen. Spr. was geschrok ken van het enorme bedrag, dat de huishou ding van de gemeente en die van haar be drijnen in 1945 heeft gevorderd en welke voor 1947 zijn begroot, omdat het in even wicht brengen van inkomsten en uitgaven, niet alleen een gemeentebelang, maar nog meer een nationaal belang van de eerste orde is. Wij mogen geen struisvogelpolitiek voeren, maar we moeten de realiteit onder de oogen zien. Dhr. v. d. Hulst stelde daarop een motie voor, waarin hij ten sterkste op 't nemen van bezuinigingen aandrong, doch na het antwoord van den burgemeester, trok hij deze in. Het nemen van maatregelen ter be zuiniging heeft de volle aandacht van B. en W., waarbij de mogelijkheid van reorganisa tie hiet uitgesloten is. De heer Limburg sprak namens de Prot. C3ir. Raadsfractie en zeide, dat zoowel aan de samenstelling als aan de behandeling der begrootingen niet die eischen mogen wor den gesteld, die in de toekomst noodig zijn, gezien de onervarenheid van den raad en de wethouders, die in een kort tijdsbestek zich een oordeel moesten vormen over een begroo ting, die voor het einde van het jaar afge handeld moet zijn. Daarbij komt nog, dat het vraagstuk der financieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente nog steeds om een oplossing vraagt. Met het beleid van B. en W., zooals het In deze begrootingen tot uiting komt, kan de fractie zich overigens in het algemeen wel vereenigen. Het deed de Prot. Chr. Raads fractie genoegen te constateeren, dat de raad in het algemeen van gevoelen is, d^t wat door de gemeente gedaan moet worden, zoo goed mogelijk moet worden gedaan. Ook de heer Viveen heeft geen reden tot ontevre denheid en ook ons begeeren, aldus spr., is het, een vooruitstrevende politiek te voeren. In dit verband wees spreker nog eens spe ciaal B. en W. op het groote woningtekort. De burgemeester antwoordde, dat hem niet bekend was, de gewoonte om hier schriftelijk de vragen door B. en W. te laten beant woorden, doch hij zal daarmede in het ver volg rekening houden. Namens de P. v. d. A. sprak dihr Viveen nog enkele woorden. Het was niet zijn be doeling veel te zeggen, daar naar zijn mee ning, de zaak daar ligt zooals ze is, buiten schuld van ieder besturend mensoh. Op de opmerking van dhr Limburg wil hij ant woorden, dat hij wel een critische houding aanneemt, doch' een menschelijke houding. Wij hebben een begrooting met een tekort, Sport en W edstrijden Twee Zwaluwen-ploegen stelden teleur Tegen Rotterdam en Amsterdam Op het uitverkochte Sparta-terrein te R'dam werd gisteren door de Zwaluwen en het Rotterdamsch Elftal zeer onbevredigend voetbal vertoond. Hoewel het Zwaluwen- elftal verdiend met 32 won, was het toch. deze ploeg, die ver onder de verwachtingen bleef. Met uitzondering van Roozen en doel man Jacobs maakte het geiheel een bijzon der matten indruk. De come-back van De Harder zal velen teleurgesteld hebben. De Hagenaar, die kortgeleden een knie-operatie onderging en ook sinds drie jaar niet speel de, heeft zijn ouden vorm nog niet terug. Bij de Rotterdammers speelde Wilkes na een matte eerste helft een goede partij. In het Olympisch Stadion te Amsterdam ontmoette een andere Zwaluwen-ploeg het Amsterdamsch Elftal en verloor met 23. Ondanks het meespelen van verschillende internationals en van den veelbesproken Abe Lenstra, stond de wedstrijd op een laag peil. Geen der spelers kwam boven het middel matige uit. H.F.C.—OUD-INTERNATIONALS 6—5. Te Haarlem werd gisteren de traditioneele wedstrijd H.F.C.Oud-Internationals ge speeld. De Oud-Internationals zagen een 54 voorsprong verloren gaan en leden een 56 nederlaag. DE ENGELSCHE LEAGUE. Voor de EngeLsdhe League werden giste ren de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Blackburn R.Brentford 03; Bolton W.Preston 10; Everton Aston Villa 20; Middlesborough—Grimsby 30. Tweede divisie: BuryBradford 63; ChesterfieldPlymouth 41; Manchester C. Futham 40; NewcastleNottingham 30; Sheffield W.—Westham U. 1—1. Het eenige belangrijke resultaat van deze wedstrijden is, dat Manchester C. thans ook in punten (34 uit 23) boven Birmingham (32 uit 24) aan den top van de ranglijst staat. NOORDWIJK I—S.J.C. (1—2) De beide plaatselijke voetbalclubs speelden gisteren een vrien dsch app el ij k en wedstrijd op het terrein bij den Duinweg. Het was een sportieve wedstrijd, waarbij excessen uit rivaliteit of anderszins gelukkig uitbleven. Na een half uur spelens gelukte het SJC met een verrassend schot de leiding te nemen, wat zoo bleef tot de rust. Kort na de rust werd het zwoegen van SJC opnieuw beloond, doordat H. Wamelink een schot loste, dat de Noordwijk keep er moest laten passeeren. Dit was Noordwijk echter te gortig en er werd met man en macht gewerkt om tenminste één tegenpunt te maken, wat na een doel- worsteling dan ook gelukte. Een minuut voor het einde nam de scheidsrechter, die overi gens goed leidde, een o.i. verkeerde beslis sing door SJC een vrij schot toe te kennen, waarvan een dankbaar gébruik werd ge maakt. Na afloop erkende de scheidsrechter een verkeerde beslissing, zoodat de eindstand was 21 voor SJC. Ddt was een verdiende overwinning, daar Noordwijk op het veld de mindere was, wat samenspel en schotvaar digheid betreft. Het terrein was slecht. Gisteren woei een elftal van de stad Utrecht met 21 van de provincie Utrecht. KORFBAL L.C.K.C. „PERNIX" Dubbeh succes voor Pernix op de Amstel- landdag Op den gisteren gehouden Amstellanddag heeft Pernix weer nieuwe lauweren geoogst. Beide twaalftallen, de. Pernix I/H-combinatie in de eerste klasse en Pernix III in de derde klasse, werden ongeslagen kaïnpioen. In de tweede klasse werd Wordt Kwiek I (Uit hoorn) eerste prijswinnaar. In de eerste klasse startte Pernix wel zeer goed en versloeg Oranje-Nassau (Amster dam) in een half uur met 51. De tweede wedstrijd bracht Pernix een 21 overwin- "ning op Meervogels I (Amsterdam), dat evenwel het zwakke broertje was. Toen kwam de strijd tegen D.V.S. uit Utrecht, dat ook met een I/n-combinatie in het veld kwam en daar ook zij reeds 2 wedstrijden had gewonnen, werd dit de belangrijkste wedstrijd. Pernix bleek al spoedig sterker en bjj het eindsignaal had zij haar meerder heid in 2 doelpunten uitgedrukt (20). Hier door was Pernix practisch reeds verzekerd van den eersten prijs, want ook bij een kleine nederlaag" tegen OJD.I. I uit Schiedam bleef Pernix nummer 1 door beter doel- gemiddelde. Het werd toch de spannendste wedstrijd. O.D.I. I nam binnen eenige minu ten de leiding, doch de wisseling kwam met gelijken stand, wel'ke bleef tot vlak voor het einde. Toen besliste de Pernix- aahval met een ver schot den strijd (21). Hierdoor had Pernix 8 punten uit 4 wed strijden met een doelgemiddelde van lil3 en kwam tevens voor de tweede maal in het bezit van den Amstellandbeker (wisselprijs). Tweede werd D.V.S. met 6 punten. Pernix IH stak in de derde klasse met hoofd en schouder boven haar tegenstanders uit. Dit lplijCkt wel uit de uitslagen t.w.: Pernix III O.D.I. III (Aalsmeer) 30, Wordt Kwiek IIPernix IH 03, Pernix III Patria II (Amstelveen) 20, O.D.I. Et Pernix III 04 en Pernix IHMeervogels II 30. Met 150 heeft dit twaalftal waar schijnlijk wel een record gevestigd! Ook Pernix IH heeft dus door de volle winst uit haar 5 wedstrijden beslag gelegd op den eersten prijs. Tweede werd hier Wordt Kwiek II (Uithoorn). De Oranjekragen heb ben de eer van de Sleutelstad weer hoog gehouden. doch zonder dat beknibbeld is op dingen, die zeer noodig zijn voor de gemeente. De heer Sirks vestigde nog de aandacht op de tarie ven voor de electriciteit, waarna ook dit punt werd aangenomen Bij de vaststelling van de begrooting van gemeente en bedrijven, dienstjaar 1947, vroeg de heer Limburg naar de post contróle „On dersteuning en uitkeering werkloozen". Deze .post kwam nog niet voor, doch binnen kort moet er iemand voor controle worden aangesteld. Tevens sprak dhr Limburg den wensch uit. dat het spoedig weer gemeente politie mag worden in het belang van de ge meente. De voorzitter sloot zich hierbij aan. De salarisverhoogmg gemeentepersoneel werd tenslotte z. h. st. aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4