Waar is die jongen van de illegale blaadjes Vondel's Gijsbrecht weer te A'dam opgevoerd Medan overgeleverd aan Soedirman's genade Nog 3 illegale inlieemsche zenders op Java 't Verklaarde L J uitzicht Sjahrir gaat onbehaaglijk het nieuwe jaar in NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 3 JANUARI 1M» ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN DE KONINGIN „Wij leven in de overgangsjaren naar den vrede", aldus sprak H.M. de Koningin in een Oudejaarsavondrede voor de radio. Zij vervolgde: „Vanzelfsprekend is ons denken en handelen gericht op een zoo spoedig mo gelijk ontkomen aan de ellende, waarin de oorlogsjaren ons hebben gedompeld; op een voor de toekomst veiligstellen van onszelf en de onzen. y Hoe prijzenswaard de inspanning is, waar mede wij dit trachten te verwezenlijken, zij brengt groote gevaren met zich. Velen ver geten te spoedig, wat zij doormaakten; zijn zóó vervuld van eigen belang, en leven zóó in zich zeiven gekeerd, dat oog, oor noch hart meer openstaat voor het leed van an deren voor den grooten nood, stoffelijk, maar vooral geestelijk, waarin soms de naaste buren verkeeren. Vraagt gij 'u ooit wel eens af, waar het meisje is gebleven, dat iedere veertien dagen trouw, onopval lend en ongekend, de bonkaarten thuis bracht voor uw zoon, die ondergedoken was? Wat is er van den jongeman geworden, die met verachting van gevaar voor eigen leven u, ongezien, geregeld de illegale bladen thuisbezorgde, uit welker inhoud gij weer nieuwen moed putte en hoop op de uitein delijke bevrijding? Zijt gij niet al te spoedig vergeten de schanddaden uit de concentra tiekampen, die de edelsten en besten uit ons volk ondergingen en die gruwelijker waren dan wat de geschiedenis ooit heeft gekend? Geeft gij u er rekenschap van, dat de ver bittering van vele jongeren voortkomt uit miskenning en achterstelling, welke een ge volg zijn van het niet willen of kunnen be grijpen van hun moeilijkheden en gerecht vaardigde verlangens? Schijnt het soms niet, of velen de oogen sluiten voor het leed van de oor logs weduwe en haar jonge kinderen, die dag in dag uit herinnerd wordt aan het gemis van man en vader; voor den nood van hun vrienden uit Indië, of van hen, dié in dit land zelf moesten evacueeren en en kel het veege lijf nog konden redden? Hebt gij verleerd u in te denken en te verplaatsen in het leed en het gemis van al deze broeders en zusters? En ook gijoud-illegale werkers, herin nert gij u voldoende uw goede voornemen in tijden van grooten nood, toen gij uw ka meraden beloofdet, dat, mocht hun iets overkomen, voor hun vrouwen en kinderen gezorgd en goed gezorgd zou worden, niet alleen materieel, maar vooral ook geestelijk? Landgenooten, ik vrees, dat er een scheidsmuur wordt opgetrokken tusschen velen uwer en hen, die de doorstane schok ken nog steeds niet te boven zijn gekomen, zoo dit al ooit gebeuren zal". Nadat de Koningin vervolgens met waar deering had gewaagd van de goede uitzon deringen en van 't werk der Stichting 1940- 1945, drong Zij er met klem op aan, dat we ons onze eereschuld jegens bedoelde per sonen bewust blijven; in de eerste plaats zij, die op posten staan, waar geholpen kan worden. Kampbewaker vuurt met karabijn op hulpagent Na een strooptocht op den Lochemschen berg Qp den Lodhemsdhen berg betrapte de rijkspolitie een drietal stroopers, die bevel kregen de wapens over te reiken. Twee van hen gehoorzaamden, maar zekere van O., lid van den bewakingsdienst van het inter- neeringskamp „De Vossenbelt", bij Winters wijk, schoot imet zöjn karabijn op den hulp agent Weppink en maakte zich uit de voeten. Gelukkig werd Weppink niet ernstig gewond. De dader heeft zich later eigener beweging bij de politie gemeld, waarop tegen hem pro- oes-verbaal werd opgemaakt. Ook zijn beide kameraden werden bekeurd. Als vanouds werd Nieuwjaarsdag te Amsterdam de „Gijsbrecht van Aemstel" opgevoerd. Hier ziet men Thomasvaer (Paul Huf) en Pieternel (Marie Hamel) in een overvolle wagen van lijn 1. H.M. DE KONINGIN WOONDE VOORSTELLING BIJ Gisteravond heeft HJV1. de Koningin de gebruikelijke opvoering van Vondel's „Gijs brecht van Aemstel" in den Stadsschouw burg van Amsterdam bijgewoond. Zij was gekleed in een zwarte avondjapon met bontcape en droeg een bouquet roode rozen, dat Haar bij de begroeting door bur- gemeester d'Ailly was aangeboden. Tijdens de pauze onderhield H.M. zich met verschillende gemeentelijke autoritei ten en keerde eerst tegen half een op het paleis terug. Als onverbrekelijk geheel met de opvoe ring van de Gijsbrecht, volgde na de pauze de bruiloft van Kloris en Roosje, waarbij op de eerste voorstelling altijd een echte bruiloftsma altijd wordt aangericht. Op voor DOCH NED. JONGENS WETEN ER WEL RAAD OP! De Ned. militaire woordvoerder op het hoofdkwartier te Batavia meldde op 31 Dec. een ernstige ontwikkeling in de militaire situatie te Medan. Zulks naar aanleiding van 't feit, dat de republikeinsche delega tie alle overeenkomsten, welke met betrek king tot de demarcatielijn gesloten waren, opzegde op grond van de beslissing der ge mengde wapenstilstands-commissie „dat nieuwe defensie-maatregelen niet geoor loofd waren". Dr J. J. van de Velde, politiek adviseur der Ned.-Ind. Regeering op Sumatra, ver klaarde in aansluiting hierop, dat aan Ne derlandsche zijde alles was gedaan om de overeenkomst na te komen, doch dat de re publikeinsche militaire leiders haar voortdu rend hadden gesaboteerd. In verband met deze ontwikkeling heeft men de bevolking van Medan geadviseerd in huis te blijven. Voorafgaand aan dit A.N.P.-bericht ontvin gen wij het telegram, dat een Ned. patrouille, tengevolge van een vergissing, de demarca tielijn in den Z.-W.-sector van Medan over schreden had. Ondanks alle pogingen om de gedane fout goed te maken, werden de Ne- derlandsche posten in de stad daarop twee uur lang met geweren, mitrailleurs, mortie ren en artillerie door de republikeinen be schoten. Toen de granaten in de Chineesche wijk terechtkwamen, besloot het Nederlandsche militaire commando tegenmaatregelen te nemen, waarop de tegenpartij het vuren staakte. Aan Ned. zijde vielen geen dooden of gewonden te betreuren. Hoe groot de verliezen.-aan republikein sche zijde zijn, is onbekend, aangezien niet bij benadering is op te geven hoeveel per sonen zijn omgekomen door Inheemsche mortiergranaten, welke op eigen gebied terecht kwamen. Toen deze Kerstpost te Batavia door de KX.M. werd bezorgd, stonden Japan^ohe krijgsgevangenen gereed, om de duizenden brieven zoo snel mogelijk naar hun plaats van bestemming te dirigeeren. „Veel heil en zegen" gewenscht via de brandmelders Amsterdammers maken grappen, die misplaatst zijn. Op verschillende punten hebben Amster dammers tijdens de jaarwisseling de brand melders ingedrukt, hetzij om den wacht commandant „Veel heil en zegen" toe te wenschen, of om zoogenaamd brandalarm te maken. Aan deze misplaatste grappen maak te men zich in de hoofdstad in 1946 zeer veelvuldig schuldig, zoodat de brandweer in het afgeloopen jaar ruim 1400 maal vergeefs moest uitrukken. Thans heeft men er geluk kig iets op gevonden, waardoor het alarm aan de waarheid kan worden getoetst. De laatste 12 maanden noteerde A'dam 275 schoorsteenbranden, 640 kleine brandjes, 41 kleine uitslaande branden, 8 groote uitslaan de branden, 156 scheepsbranden en 31 bui tengewone branden. Aan de manier waarop iemand beveelt, herkent men het best den gewezen onderge schikte. Amsterdam zeer toepasselijke wijtze, nJL een met „trossen" behangen tram, dne in het kader van de anti-tram-tros-actie door agen ten werd aangehouden, reden Thomasvaer (Paul Huf) en Pieternel (Maiie Ham-el), het toon-eel op. „Laat u niet ontmoedigen en wanhoopt niet" H. M. de Koningin richt zich tot de voormalige B. S. Toe» H. M. de Koningin Oudejaarsavond door de radio ons., volk toesprak, richtte Zij zich ook eenige oogenblikken tot de oud- strijders in het binnenlandsch verzet en wel met de volgende woorden: „Laat u niet ontmoedigen en wanhoopt niet, wanneer gij het doel, waarvoor gij liebt gestreden nog veraf ziet. Het komt er thans op aan, dat datgene, waarvoor gij in hét ver zet pal hebt gestaan, in en door het geheele Nederlandsche volk wordt verwezenlijkt en het is daarom noodzakelijk, dat gij ook nu nog, ieder op zijn plaats de idealen, gekoes terd in uw strijd, blijft uitdragen. Groote idealen worden niet in één jaar bereikt. Laat u niet tot daden verleiden en prikke len, die u zelf slechts schade kunnen bren gen en die een geest ademen, waartegen juist uw gevallen makkers gestreden heb ben, toen zij hun leven gaven voor recht en wet. Slechts zóó blijft gij trouw aan den geest van het verzet." 'T OUD-KAMERLID J. WEITKAMP TER AARDE BESTELD. Oudejaarsdag is onder groote belangstel ling te Hardenlberig het stoffelijk overschot van den heer J. Weitkanup, oiud-lid van de Tweede Kamer van de Ghr. Hist. Unie, ter aarde besteld. Het Tweede Kamerlid de heer J. TLlanus zeide aan de groeve om. „Een nobel strijder voor zijn beginselen, een groot vriend van mij, met wien sterke vriendschapsbanden mij bonden, is heenge gaan". Voorts spraken eenige offioieele personen waaronder de burgemeester van Hardenberg, mr J. A. M. van Oorschot. Aan het graf bad ds Bouman het „Onze Vader". ONDANKS DEMENTI VAN „DE WAARHEID" „Misleidende voorlichting" zette „De Waarheid" boven een artikeltje, waarin de Nieuwe Leidsche Crt. beschuldigd wordt, de rol van misleider te hebben ge speeld. Zulks in verband met ons verslag over den illegalen, Inheemchen „Garoeda- zender" op Java. Geen denken aan, zegt „De Waarheid". De zender wordt bestuurd door een.... Zwitser, meneer T., die gedurende de Japansohe be zetting vrij is gebleven. „De Waarheid" geeft hiermee wèl blijk „goed" te afijn ingelicht! Immers, bedoelde meneer T., inderdaad persfotograaf van be roep, werd door de Japanners.... ter dood veroordeeld! De atoombom op Hiroshima en daardoor de capitulatie van Japan, redde hem op 't allerlaatste oogenblik van den dood. En nu de „Garoeda-zender". Die staat (zulks ter informatie van „De Waarheid"), onder leiding van een Javaansclhen rechts geleerde, mr S., die zich op felle wijze verzet Afscheid van Min. van Kleffens in den Veiligheidsraad In een bijeenkomst van den Veiligheids raad heeft de Amerikaansche senator John son de afgevaardigden van Nederland, Egypte en Mexico een woord van afscheid toegesproken, welke landen hun plaatsen aan Columbia, Syrië en België moeten af staan. De Nederl. afgevaardigde, mr Van Klef fens, heeft er in zijn antwoord op die toe spraak op gewezen, dat de Veiligheidsraad nog een enorme taak moet vervullen, met name de kwestie van de ontwapening, de pacificatie van het Zuid-Oosten van Europa en vele andere kwesties; Wij hebben Teeds verschillende precedenten en interpretaties van het handvest gegeven, zeide hij. Som mige zullen den tijd trotseeren, andere zul len onder den druk van de publieke wereld opinie veranderd moeten worden. tegen de republikeinsche terreur in Indië, doch voorts ook zeker de Ned. Regeering op haar fouten wijst. Naast bedoelden zender zijn er op Java nóg drie illegale Inheemsche zenders, die dagelijks op golflengten van 66, 68 en 93 meter uitzenden. Deze zenders zijn de „Radio Perdamaian Rakjat" (de Volksvrede), de „Radio-Pengadilaan (de Rechtvaardige) en de „Radio-Sahtosa" (de Eenheid). En als „De Waarheid" ons weer niet mocht gelooven Henk Gortzak zal de zenders binnenkort zélf kunnén beluisteren EEN MEISJE GING ER VANDOOR. De 16-jarige Jacoba Au ener wordt sinds 17 December in Amsterdam vermist. Lang 1.65, blond, flink, blauwe oogen, korenblauwe mantel, dito riem, bruine hoofddoek wit ge streept, grij^jlauwe jurk, bruine schoenen en kousen. INDO-CHINA Ook het Birmaansche volk sympathiseert met de rebelleerende Vietnameezen in Indo china, die plotseling den strijd hebben aan gebonden tegen de Fransche „imperialisti sche" politiek. En het Oostersche koor heeft maar één, door het meerendeel der inheem- schen zelf, schier onbegrepen, geëxalteerd refrein: „Azië strijdt voor de bevrijding der Oostersche volkeren." Er zijn voorbeelden om zich op te beroepen: Als de Engelschen en Nederlanders aan de bevolkingen ln hun koloniën de vrijheid geven, waarom zouden de Fransohen dan niet zóó galant zijn Indö- Chlna Jinks" te laten liggen! De Ver. Naties, wier gebouw te New York nog te klein wordt, krijgen straks langs den hiër archieken weg de zooveelste klacht te incas- seeren, waarbij men zich beroept op de erkenning van de gelijkheid der rassen, zoo als die in het „Handvest" is neergelegd. Het begrip „imperialistisch" komt neer op kapi taal-export, benoodigd voOr het in cultuur brengen van de koloniale gebieden, de export tevens van de Westersche, mecha- nisch-technische hulpbronnen en de daar mede gepaard gaande ontwikkeling en be schaving. En als wij een vergelijking maken met het op onverantwoordelijke wijze prijs geven van ons zoo dierbaar Nederlandsch Indië (voor de belangen van andere mo gendheden) met hetgeen thans in Indo- China geschiedt, dan stellen wij vast, dat die gehate „imperialistische" politiek voor de ontwakende Oosterlingen toch niet zonder profijt is geweest. De Birmanen, de Vietna meezen en de volgelingen van Soekarno zouden er Tillema's JCromo Blanda" op na kunnen slaan om te beseffen, wat wij, Wes terlingen, in den strijd tegen onhygiënische toestanden, het draineeren van moerassige gronden, den strijd tegen malaria enpara sieten hebben bereikt! Het Fransche blad. de „Epoque," reageert dan ook anders dan de Birmanen en sympathiseert niet met den president van de Vietnameesche republiek, den heer Ho-Tsji-Minh, die als een voor malig afgevaardigde van de derde interna tionale te Moskou werd gekarakteriseerdu Azië zegt men is ontwaakt. Men kan even goed beweren, dat het, onder de narcose van Moskou, hallucineert. -Is de Aziaat, al zet hij na den wereldoorlog een grooten mond op, reeds mondig genoeg om de teugels van het politiek en economisch beleid in handen te nemen? De Fransche regeering, die van den Socialist Léo Blum, beseft nu, wat het beteekent, als de volkeren der aarde gaan ontwaken. Frankrijk streefde naar een Indo- Ohineesche federatie, waarin aan de daarin opgenomen landen voor een groot deel zelf bestuur en vrijheid werd verzekerd. Bij volksstemming zou worden uitgemaakt of de bevolking van Codhin-China bij de Vietna meezen ingelijfd wenscht te worden of zelf standig blijven. Frankrijk kon zich echter om redenen van economisch zelfbe houd en uit vrees voor de communis tische actie aan de gedane toezegging niet houden en verklaarde Cochin-Ohina tot autonoom gebied, hetgeen den Vietnameezen een doorn in het oog was. die juist het wel varende Ooéhim-Ghina bij hun republiek poogden in te lijven. Ook nam de Fransche regeering in Haiphong, de haven van Hanoï, hoofdstad van het gouvernement Vietnam, strenge douanemaatregelen ter contróle van den handel. Dit deed de Vietnameezen naar de macht grijpen. De hooge commissaris voor Frankrijk in Indo-China verklaarde, dat Vietnam op verraderlijke wijze de vijan delijkheden had geopend met dezelfde tac tiek als Japan. Indo-China geraakte in vuur en vlam. De Fransche troepen zagen zich genoodzaakt Hanoï te bezetten en de Viet nameesche strijdkrachten, evenals de Fran- sdhe op honderdduizend man geschat, voor zien van automatische wapens van het nieuwste Amerikaansche type. vormden een ring om de stad. waar de regeering van Vietnam uit wegvluchtte. De 74-jarige socialist Blum zette de biceps op. De link- sche ter verweer tegen de protesten van radicaal socialistische elementen in het par lement, de reohtsche om de orde direct op krachtdadige wijze te herstellen. De Fran sche minister van Koloniën, Moutet, begaf zich onmiddellijk ^per vliegtuig naar het too- neel van den strijd. Generaal Leclerc ging full speed op oontrölereis door Indo-China. Oorlogsschepen met sterke troepencontin genten werden vanuit Toulon ter versterking gezonden. Inmiddels doen geruchten de ronde, dat er verschil van meening zou zijn ont staan inzake de oplossing van het conflict. Moutet, de minister, zou zijn gaan praten, met den koning van Cambodja één der landen van de toekomstige Indo-Chineesche federatie met het doel een schikking te treffen. Leclerc, de generaal, wil doorvech ten, omdat er voldoende versterkingen aan komen ter handhaving van Frankrijke rechten en om eerst de orde te herstellen. Het verloop zullen wij moeten afwachten. Hoe het ook zij, één feit is zeker, dat de socialist Blum aan vele Nederlanders heeft getoond, hoe het wel moet, als de levens belangen van een natie op het spel staan en op groteske wijze het Westen steeds maar wordt voorgesteld als „la béte noire" voor de -moeilijkheden van het Oosten! WANTROUWEN NOG STEEDS DE GROOTE FACTOR In een interview met een oorrespondent van ANP-Aneta te Batavia verklaarde Sjahrir op Oudejaarsdag o-m., dat de radio rede van „generaal" Soedirman, waarin deze aandrong op een aanvalspolitiek t.o.v. de Nederlanders, wellicht was opgesteld na overleg met Soekarno en Sjarifoedin. Hoewel de rede in wat te sterke bewoor dingen was vervat, aldus Sjahrir, was zij kenmerkend voor de onbehaaglijikheid, welke in het geheele republikeinsche gebied heersoht. De sfeer in het binnenland van Java werd zelfs met den dag slechter. Sjahrir zeide, dat zelfs na de onderteeke- ning van het ontwerp-Linggadjati, welke z.i. met een aanzienlijk aantal vóórstemmen door het republikeinsche parlement zal worden geaccepteerd, de fronten voorloopig gehand haafd dienen te blijven. Eerst wannéér het wantrouwen, dat vooral na het incident te Buitenzorg weer is aangewakkerd, geëlimi neerd zal zijn, en voorts wanneer de econo mische en sociale toestand zulks vereischt, kunnen de militaire posities verlaten wor den, zoo besloot Sjahrir zijn laatste inter view van het stormjaar 1946. Aanhangers van Horthy contra Hongaarsche regeering Te Boedapest ds een complot tegen de Hongaarsche regeering ontdekt. De samen zweerders zouden steun hebben gevonden bij aanhangers van de „Horthy-partij" in het buitenland. In het begin van 1946 werd reeds bericht, dat admiraal Horthy. die regent van Hongarije was onder het nazi regiem te Belgrado in arrest zat, in afwach ting van een proces wegens oorlogsmisdaden. Naar aanleiding van dit beraamde complot zouden honderden personen zijn gearres teerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3