SPORT EN WEDSTRIJDEN IN HET AFGELOOPEN JAAR Koning Voetbal beleefde hoogtijdagen. De Kaagweek trok weer veel belangstelling Wie „korfbal" zegt, denkt aan „Pernix" NIEUWE LEID SCHE COURANT MAANDAG 30 DECEMBER 19Ü HET NEDERL. ELFTAL WON EN VERLOOR Nu thans op allerlei gebied wordt te ruggegrepen op datgene, dat in 1946 de revue is gepasseerd, willen wij ook het belangrijke sportgebeuren in dat jaar nog even ophalen. Helaas moeten wij ons daartoe beper- Onze nationale doelverdediger Kraak heeft ook in de Sleutelstad van zijn vak manschap blijk gegeven, en langs het lijntje Is hem dan ook voor zijn pres taties menitr daverend applaus geschonken ken tot de sportgebeurtenissen, die niet op Zondag plaats vonden. Wel is allerwege een vernieuwings allure openbaar geworden. Na den oorlog zijn we aardig „verengelsch" uit den strijd gekomen en werd allerwege ge praat om instelling van den Engelsehen Zaterdag. De stemmen ervoor domineer den en het kwam zelfs zoover, dat het in de Tweede Kamer te berde werd ge bracht. Minister Drees vond het een prachtig voorstel.maar de wederop bouw, mijne heeren, neen, voorloopig kunnen we er niet aan denken. Maar laten we eerlijk zijn, is het niet de Jan Saliegeest in ons volk, die de door voering van den Engelschen Zaterdag een van de goede na-oorlogsche kwalen -— tegenhoudt? Wanneer er dagelijks flink wordt aangepakt, dan worden die paar uurtjes van den Zaterdag gemakke lijk ingehaald. Nu het plan weer voor loopig van de baan is, vreezen wij voor den beruchten doofpot. Maar hoe spijtig dit ook is, niet te ont kennen valt, dat de Zaterdagmiddagsport groeit en bloeit. Allerwege valt een toe neming van sportbeoefening waar te ne men en dit is slechts toe te juichen. Ge lukkig zijn we aan het eind van dit jaar wat ruimer in het papier kómen te zitten en hebben we, waar mogelijk, de lichaamsoefening gepropageerd. Wel is ons verschillende malen in de schoenen geschoven, dat we veel te veel over sport praten en de jeugd aanstaken om ook mee te gaan doen, waardoor het vereenigingsleven op geestelijk gebied er niet op vooruit ging. Wie echter zoo praat doet de lichaamsoefening geen recht we dervaren In een getraind gezond lichaam, dat gewend is zich allerlei beperkingen op te leggen, zich ten volle te geven en de zwakken te steunen, zich te beheer- sohen, eerlijk te zijn en te kunnen verlie zen, heerscht in den regel voldoende wilskracht om ook het vereenigingsleven, de J. V. en de M. V. niet te verwaarloo- zen. Maar wij dwalen af. Misschien snijdt onze collega, die'het jeugdleven in 1946 de revue zal laten passeeren, deze kwestie nog wel aan. Er is dit jaar, ook voor degenen, die den Zondag in eere houden, veel van goede sport te genieten geweest. Internationale ontmoetingen. Allereerst waren er de internationale voetbalwedstrijden België-Nederland in Antwerpen nog niet zoo heel lang gele den de wedstrijd in Huddersfield Enge- land-Holland. De ontmoeting in België herinneren we ons nog duidelijk. Ondanks de geldmoei- lijkheden waren we met zeer vele Hollan ders in Antwerpen. En dié tegenwoordig heid werd niet onder stoelen of banken gestoken. Trouwens, dat was ook niet noodig. Wel werd er overal gepraat en geschreven over daling van het spelpeil, en dat de Belgen veel beter uit den oor log te voorschijn waren gekomen, maar als het erop aankwam kon de Hollandsche Leeuw geducht van zich afbijten. De Belgen, die op revanche belust wa ren, zaten er geweldig op, maar speelden erg nonchalant. En zoo kon het gebeuren, dat Holland door Wilkes de groote ont dekking van dit jaar met juweeltjes van doelpunten een 02 voorsprong nam. Hoe hebben we echter in de tweede helft in spanning gezeten, dat we toch nog ver liezen zouden. Met geluk hadden de Bel gen alras gelijk gemaakt en met welk een strijdlust wierpen ze zich toen in den strijd. Het ruiken van ae overwinning heet dat. En hoewel deze niet onverdiend zou zijn geweest, hebben de Hollanders ook in de tweede Helft de meeste kansen gehad. De wedstrijd in Huddersfield ligt allen sportliefhebbers nog versch in het geheu gen. Zeer te. betreuren valt echter, dat zoovelen over deze nederlaag uit hun gewone doen zijn geraakt. Er deugde plotseling niets meer van het Nederland- sche elftal en de teleurstelling over de groote nederlaag werd op weinig spor tieve wijze geuit. De elf Hollandsche jongens hebben zich echter op de grasmat in Huddersfield niet. uit het veldi laten slaan en niettegen staande de zware nederlaag de bewon dering van de Engelsche grootmeesters en het Engelsche publiek afgedwongen. En dat is het voornaamste. Met zéér veel genoegen hebben we, en met ons velen, die men des Zondags niet op de sportvelden aantreft ver schillende wedstrijden om het kampioen schap van Nederland gevolgd. „Haarlem" was het, dat na moeizamen strijd met Ajax, Heerenveen, N.E.C., N.A.C. en Limburva landricamDioenschap Bij de Vierdaagsche afstandsmarschen was ook Leiden vertegenwoordigd en jhr. v. Kinschot zou geen sportliefhebber zijn, als hij niet eens een kijkje had genomen. Menig zweet druppeltje is er in die dagen in Nijmegen gelaten. Ook de Vierdaagsche mocht er dit jaar zijn Ook bij de Kaagweek in Juni was Dei den nauw betrokken. Deze sportgebeur tenis, die eendge jaren noodgedwongen onderbroken moest worden, trok onder de liefhebbers groote belangstelling en vooral de aloude strijd tusschen Holland en Friesland herleefde opnieuw fel. Fries land, het land van het vele water, toonde zich opnieuw superieur. En dan de Vierdaagsche. Ëen sport evenement van groot formaat, dat voor het eerst na den oorlog weer een groot succes werd. Nijmegen, de stad van Karei den Groote, was weer een voortreffelijke gast vrouwe en herbergde ook verschil lende Leidenaars. De tippelaars uit de Sleutelstad brach ten het best af. Maar wat waren er vVanneer Quick Boys een wedstrijd speelt, kan men ervan verzekerd zijn, dat er honderden supporters langs het lijntje staan, maar ookdat de wedstrijd wordt gewonnen. voor het eerst in haar 57-jarige geschie denis binnenhaalde. Dan waren er ook nog de oefenwed strijden voor de samenstelling van het Neder la ndsohe elftal in het Sparta-, Feijenoord- en Olympisch Stadion. Wat voetbal van dien eersten rang betreft, daaraan hebben we in 1946 ons hart ten volle kunnen ophalen. De korfballess waren niet zoo best be deeld. De kampioenswedstrijden van den Nederlandschen Korfbalbond vielen op Zondag. Toch zijn velen van hen op 2en Paasohdag naar Den Haag getrokken, waar op het A.D.O.-terrein de interland ontmoeting NederlandBelgië werd' ge speeld. België nam de leiding, doch het waren Seits, mej. v. Es en Stoeltie, die Nederland voor de rust een 31 voor sprong gaven. Mevr. Burger-v. d. Berg bracht den stand op 41. Roth bracht den achter stand voor de Belgen op 42 terug en tenslotte was het mevr. Hofwegen- v. d. Graaf, die de beste ploeg, zij het wat ge flatteerd, met 52 deed winnen.. Zie hier nog eens in het kort het verloop van dezen kamp. weinigen. Zal in 1947 de stad der aloude wetenschappen, die herinnert aan den Vader des Vaderlands, beter vertegen woordigd zijn? Zij kunnen zich in ieder geval van de warme belangstelling van Leiden's burgervader, jjhr van Kinschot, verzekerd weten. In groote grepen hebben we zoo iets aangetipt van het algemeene sportgebeu ren in ons vaderland. Hoe de voetbal rolde. Wanneer we nu nog even stil willen staan bij het sportgebeuren in Leiden en omgeving, dan kan het niet anders of we komen het eerst bij voetbal terecht. Want deze sportbeoefening is na de be vrijding van ons land in onze omstreken geweldig toegenomen. Dat dit niet tot volle ontplooiing kon komen, ligt niet aan het enthousiasme der beoefenaars, doch aan het groote gebrek aan speelvelden. Verschillende vereenigingen zagen tijdens den oorlog hun eigendommen onteigend; de velden werden omgeploegd en men moest maar zien hoe men elders een speelgelegenheid vond. Te loven is dan ook, dat vereenigingen. die hun bezit behielden, zustervereenigi»- gen de helpende hand boden. Dit is de manier. Voor den competitieleider, den heer W. Caro die inmiddels tot veler spijt, na jaren ambitieus de belangen der clubs en van den bond te hébben gediend!, zijn werk heeft neergelegd leverde een en ander groote moeilijkheden op. Het kon dan ook niet anders of verschik lende elftallen moesten wegens gebrek aan terreinen worden afgewezen. En dan was er nog iets, dat groote moei- lijkhedem veroorzaakte, n~L de kleeding en ballennood. Als men vóór den oorlog het bonte tenue, waarin verschillende clubs nu uitkomen zou hebben aan schouwd, zou er stillig schande van zijn gesproken. Voor de heeren scheidsrech ters is het dikwijls niet gemakkelijk om de clubs uit elkaar te houden, iets, dat nu niet direct voor een juiste rechtspraak bevorderlijk is. De ballendistributie gaat nog niet zoo heel erg vlot in zijn werk en ook dit bezorgt verschillenden clubbe sturen hoofdbrekens. Maar ondanks al deze narigheid gaat het met het Zaterdagmiddagvoetbal crescendo. Zoo zelfs, dat de aandacht van het Bonds- bestuur steeds meer op de Zaterdagmid dagvoetballers wordt gevestigd. De groote gebeurtenis uit het seizoen 19461947 was wel de instelling van de 3e klasse K.N.V.B. In deze klasse kwamen uit de 2 best geplaatste clubs van de 4e klasse afdeelingen in Zuid-Holland en Leidéh werd vertegenwoordigd door Quick Boys en Rijnsburgsche Boys. Dat dit voor het spelpeil bevorderlijk was, behoeft geen betoog. Of deze 3e klasse voor Quick Boys ech ter voldoende is, gelooven we niet. Deze club staat nog steeds op eenzame hoogte, wint geregeld met groote cijfers en hadi slechts aan Zwaluwen uit Vlaardingen een heele kluif. We mogen echter niet vergeten dat de Boys niet veel last hebben van den dienstplicht. En dat is toch iets waar andere vereenigingen zwaarder mee tobben. Steeds met een goed op elkaar ingesteld elftal te kunnen uitkomen heeft ongetwijfeld vele voordeelen. De andere derde klasser, Rijns burgsche Boys, komt slechts tot middel matige prestaties. De Rijnsburgers kunnen echter ongetwijfeld beter. In de vierde klasse zagen we als nieuw gezicht „Katwijk" verschijnen, dat al direct begon met vuurwerk af te steken. Zoo zelfs, dat er een gegronde hoop ging ont staan, dat ze het tot de eerste plaats zouden brengen. Later in het seizoen ging het ech ter minder goed en is de spanning om de eere-plaats weer in felheid toegenomen. De 4 pretendenten. A.R.C., Ter Leede, „Kat- wijk" en „Noordwijk" zullen elkaar in de laatste wedstrijden in 1947 geen duim breed grond toegeven. Met de laatste deelneemster uit Leiden en omstreken, n.l C.N.V., gaat het minder naar wensch. Het zal voor haar niet mee vallen om van de laatste plaats te komen. De strijd om den kampioenstitel in de eerste klasse van den Leidschen Voetbal bond schijnt een zaak te worden tusschen Leiden I en R.C.L. I uit Leiderdorp. Beide geven elkaar weinig toe, hoewel Leiden er iets beter voorstaat en er bestaat dus een kans, dat ook de Sleutelstad een K.N.V.B.- club krijgt. Hoezeer de groei van den Leidschen Voetbalbond is toegenomen blijkt wel uit de veelheid van het aantal klassen dat het voor-oorlogsche peil overtreft. Hierdoor komt het ook, dat verschillende elftallen achterop zijn geraakt en niet zoo heel vlug met het gedeelte in 1947 klaar zullen zijn. JDe Leidsche Chr. Korfbalvereeniging „Pernix" wist dit jaar met haar eerste twaalftal het kampioenschap lste klasse C.KJ3. te behalen. Voorwaar een mooi succes. DE RIETEN MAND WERD VELE MALEN GEVONDEN Wekelijks heeft men in ons blad in de sportrubriek ook den naam van „Pernix" zien prijken. Deze eenige Leidsche Chr. korfbalvereeniging kwam in 1946 weer tot groote daden. Ongeslagen werd zij al spoe dig kampioen van de lste klasse C.K.B. Zuid-Holland-Noord en ook in de kam pioenscompetitie wist zij zich van de eer ste plaats te verzekeren. „Pernix" beschikt echter tevens over goede reservespelers(sters), want het 2e twaalftal deed het niet minder dan het eer ste, behaalde het kampioenschap van de tweede klasse, maar was in de kampioens competitie minder gelukkig. De overige clubs uit Leidens omstreken, t.w. Fiks uit Oegstgeest, T.O.P. uit Sassen- heim en de benjamin, Fluks uit Noord- wijk, lieten ook meer of minder van zich spreken. Vooral de Noordwijkers deden het met hun eerste best De Bondsdag, die op 22 April in Den Haag werd gehouden, trok uit het geheele land groote belangstelling en slaagde uit- steeknd. 't Was wederom „Pernix" dat bondsdagkampioen werd, al ging het hier niet zoo gemakkelijk. De prijs voor het best vertoonde spel kwam echter hi han den van de oude Pernix-garde, d# hier mede zeer in haar nopjes was. „Pernix" herdacht dit jaar- ook nog haarlustrum Dit jaar was er nog een enkele maal te genieten van atletiekwedstrijden, wieler wedstrijden en gymnastiek-uitvoeringen. De Chr. Gymnastiekvex. „Jahn" vierde jok al een lustrum en Zaterdag j.l. waren we in Utrecht op de jaarvergadering van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, dat groote plannen voor de toekomst heeft. Zoo zal er in April 1947 -een turnblad ver schijnen. waarvan men kan watertanden en het Bondsfeest, dat op den Tweeden Pinksterdag in Groningen zal wordèh ge houden, belooft iets groots te worden. (Voor vervolg zie Pag. Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 7