„Wie thans den Führer verlaat is een hond" 't Verklaarde Ned. walvischvaarders met den nek aangezien Republikeinsche ophitscampagne duurt voort nieuwe leidsche courant maandag 30 december 19i» LEEST MEN OP BORDEN IN BERLIJN (Van onzen medewerker P. O. Evers). „Ja, mijnheer, ziet U, in den oorlog kreeg ik thuis nog voldoende eten. Nu is het vrede en heb ik honger," aldus de woorden van een ongeveer tienjarig jongetje in de omge ving van Dusoeldorf, die ik betrapte bij het stelen van wat groente. In den loop van November jj. belegde de Engelsohe Voedselcommissaris van het Ruhx- gebied een conferentie om de pers mede- deeling te doen over de voedselsituatie in zijn gebied. Ik vond dat er aan cijfermate riaal geen gebrek was. Ongeveer 1500 Cal. per dag per persoon, bonnen steedis te hono- reeren, zeker geen overdaad, maar uit te houden. Wat het honoreeren van die bonnen betreft hebben zich in de laatste maanden nogal eens moeilijkheden voorgedaan blijk baar, want vele malen was ik er getuige van, dat de zelfs voor onze begrippen uit de bezettingsjaren lange queues voor levens middelenzaken in het Ruhrgebied lang niet altijd konden worden bediend. Volgens be voegde Engelsche zegslieden zouden belang rijke hoeveelheden voor de distributie be stemde artikelen door de bevolking worden achtergehouden om deze in die zwarte markt te brengen. Hier werden alle mogelijke maat. regelen tegen genomen, doch stond de pqli- tie vaak voor een hopelooze taak. Hoe het ook zij, lang niet altijd is voor ieder be schikbaar, waarop hij volgens zijn distri butiekaart recht heeft. Tn de omgeving van het zwaar geteisterde Dortmund trof ik een officier van het Zweedsche Roode Kruis. Duizenden Duitsche kinderen worden door deze prachtige instel ling gevoed en vele extra pakketten teT be schikking gesteld voor personen die daarvoor het meest in aanmerking komen. „Wij doen alles wat in ons vermogen ligt om den nood zoo veel mogelijk te lenigen, maar bij een bevolking van ettelijke mil- lioenen in dezen sector, ziet U Op desbetreffende vraag antwoordde hij mij: Wij zitten hier als het ware op de kolen. De autoriteiten verlangen een zoo hoog mo gelijke productie, maar wat kan men ver wachten van mijnwerkers, die naar verhou ding tot hun zwanen ajrbeid veel te weinig voeding krijgen. Daarbij komen dan nog de toestanden „thuis." Hun gezinnen tusschen de puinhoopen, te kort aan kleeding, te wei nig gas, te weinig licht en een teveel aan t.b.c.. vooral onder de jongere kinderen. Dat alles mag niet bepaald een stimulans heeten om de menschen tot hoogere productiviteit aan te zetenIu hooge mate ontevredenheid en de gevolgen doen zich ook zeker op politiek terrein geldenHet Hi tier-regiem bracht hun veel ellende, maar hoe leven zij. nu onder hun buitenlandsche meesters. De eenvoudige massa brengt de schuldvraag van dit alles niet in het geding. Zij maken slechts een vergelijking tusschen toen en nu. Hoe staan zij er voor en wat brengt de toekomst. Volgens den Zweedsohen zegsman, die sedert geruimen tijd in Duitschland werk zaam is. moet de nazigieest in zijn gebied nog duidelijk merkbaar zijn. Ondanks groote activiteit van de Britsche Intelligence Service vinden er nog steeds bijeenkomsten plaats; o.a van oud-leden der voormalige Hitier jugend. Zij blijven trouw aan hun leider en- trachten op de meest geraffineerde manier „afvalligen" te hekeeren en terug te brengen tot de eenige „idee", die hun vader, land er weer bovenop kan brengen. In Berlijn, Hamburg, Keulen, Dusseldorp, vrijwel in de geheele Britsche zone heb ik de met primitieve middelen aangebrachte opschriften gevonden., zooals in den aanvang van dit artikel bedoeld. Los van alle lezin gen, die over het hedendaagsche politieke leven in Duitschland .in de Nederlandsohe pers gepubliceerd worden, ondanks de acti viteit van de nieuwe groote Duitsche par tijen onder leiding o.a. van den ras-demo craat Jozef Kaiser van de C.D.U. en den S.PD.-man,, dr Schumacher en alle geluiden, doe de suggestie zouden kunnen bijbrengen, dat het nazidom tot het verleden behoort, moet ik op grond van al hetgeen ik op mijn laatste trip heb mogen zien en hooren, ver klaren, dat het Nazidom nog existeert, niet dood is, doch integendeel terrein wint, nii§t in het minst bij de jeugd. De jarenlange Göb- bels-prediking, de heilig verklaring van den Duitschen „Uebermensch," hun ingevreten overtuiging het „alleen en beter kunnen," daarbij voor oogen de toestanden in de demo cratische landen op het oogemblik en hun. hui dige levensomstandigheden in de .Heimat" zijn als argumenten naar voren te brengen om hun geloof in de totalitaire idee te blijven belijden. Dat is het Duitsche gevaar, een grooter gevaar, dan wij ons na het teekenen van de wapenstilstandvoorwaa rden in het algemeen realiseer en. Wij kennen toch zoo zoetjes aan wel dten Pruisischen geest. Wij ken nen toch het verloop van iedere Duitsche nederlaag in de geschiedenis. Duitschland heeft gecapituleerd, Duitschland heeft tij delijk de wapenen neergelegd. Duitschland is kapot, maar Duitschland leeft tusschen zijn meesters met twee gezichten verder, waar van het eene de bekende traditie voortzet met een overdaad aan vriendelijke attenties en kruiperige gehoorzaamheid. (duitschland) uitzicht Op Ameland vertoefden reeds meer dan twe^ weken 29 menschen, die dringend naar het vasteland moesten. Gisteren heeft de motorstrandreddingboot „Abraham Fock" van Hollum uit den tocht gewaagd en zonder ongelukken als gevolg van het vele drijfijs, bereikte men zijn doel. „JALOUSIE DE MéTIER" IN HET SPEL? Het agentschap >rBel)ga" verneemt udt Kaapstad, dat men onder de walvischvaar ders een sterken wrok kan waarnemen in verband met de aankomst in de Zuidelijke IJszee van de Nederlandsohe expeditie voor walvischvangst. De landen, die de walvischvangst beoefe nen, hebben hun specialisten veraocht zidh niet bij de Nederlanders aan te sluiten en dezen hebben dan ook iedere hulp gewei gerd. Meer dan de helft der jagers van de expeditie zijn Nederlanders, die dit vak nog nimmer hébben uitgeoefend. De oorzaken van den wrok der belanghebbende naties zijn de volgende: De Nederlanders interesseeren zich voor de walvischvangst, terwijl deze, tengevolge van het uitsterven der dieren met den ondergang bedreigd wordt. De Nederland- sche expeditie heeft ten doel minstens 16.000 ton olie naar Nederland mede te voeren, waarvoor ongeveer l.OOü tamelijke groote walvdsschen vereischt worden. De Neder landers hébben de walvischvangst sedert meer dan twee eeuwen niet meer beoefend en hoewel hun behoeften aan vetten en oliën zeer belangrijk zijn, rechtvaardigt zulks niet het zenden van een groote expe ditie naar de Zuidelijke Pooizee. Het gevaar voor uitsterven van de walvissdhen is veel ernstiger dan algemeen wordt aangenomen. In sommige kringen vraagt men zich af af, bij het huidige tempo, waarin de dieren gedood worden, het nog mogelijk zou zijn in het aanstaande seizoen een expeditie van eenigen omvang te organiseer en Van de zijde der Nederlandsohe Maat schappij voor de Walvischvaart wordt in verband met het bovenstaande bericht op gemerkt, dat het onbegrijpelijk is waarom er sterke wrok zou bestaan tegen de „Wil- leiji Barendsz-expeditie", tenzij men het in zekere kringen wellicht niet aangenaam zou vinden, dat de. expeditie, ondanks aanvan kelijke bezwaren van Noorsche zijde, zee heeft gekozen met een bemanning, die de sporen in de walvischvaart ruimschoots heeft verdiend. Wat het gevreesde uitsterven der wal- visschen betreft, wijst de maatschappij er op, dat juist om dit te voorkomen de re geeringen der landen, die aan de walvisch vangst deelnemen waaronder Nederland de handen ineen hebben geslagen en op een internationale conferentie maatregelen hebben getroffen om de vangst te reglemen teeren. Indien de volgens dit Belga -bericht zoo onvakkundige Nederlanders de productie be reiken, die zij zich voorstellen en indien dit eveneens zou geschieden door de 13 an dere expedities, die ter walvisohvaart door andere landen zijn uitgezonden en op het oogenlblik ook in de Zuidpoolgebieden rond- kruisen, dan blijft hun gezamenlijke vangst nog ver onder het totaal, dat die biologen toelaatbaar achten. Op 21 December werd de stad Kainan in Zuid-Japan door een aardbeving grootendeels verwoest, waarbij een groot aantal dooden te betreuren viel. Na de ramp ging men met man en macht aan het werk om nog te redden, wat er te redden viel. NED. MINISTERS ZOUDEN 'N „BOOS" PLAN HEBBEN Op Kerstdag sprak admiraal Finke vanuit Batavia tot Iflfct Moederland. In zijn rede zeide hij ojn., dat op dat oogemblik. twee maanden nadat de wapenstilstands-overeen komst tusschen die Nederlanders en de In- heemschen was gesloten, de republikeinsche „generaal" Soedirman zijn troepen de or der oui het vuren te staken, nog steeds ndet gegeven had. Weinig had admiraal Pinke kunnen ver moeden, dat Soedirman den volgenden dag precies het tegenovergestelde zou doen: in een radio-rede spoorde hij de republikein sche eenheden aan den strijd tegen de Ne derlanders voort te zetten en wij meldden het reeds In ons blad van Zaterdag jl. alle beschikbare troepen naar het Tront te zenden. Geheel passend in deze oplii ts - campagne meldde gisteren het republikeinsche pers bureau „Amtara". - „diat de commandant van de Nederlandsohe strijdkrachten, gen. Spoor, een plan had uitgewerkt oo de republi keinsche regeering met geweld omver te werpen". Het plan-Spoor zou, volgens be doeld persbureau, den steun hébben van een aantal Ned. ministers en zou worden uitge voerd met behulp van groepen, zich bevin- d-nde in die streken, welke in handen der republikeinen zijn. Zonder ons er overigens over te verwon deren, wanneer gen. Spoor wérkelijk zou toeslaan het geduld raakt eens uitgeput lijkt ons de verklaring van „Antara" zon der meer een dwaas gerucht. Een gerucht, dat ook in Rusland reeds werd opgeblazen, gezien de toespraak voor Radio-Moskou, döe een commentator hield naar aanleiding van „de voortdurende landing der Nederlandsche troepen in Indië". Met spanning wachten wij de komende diagen af. Sloterdijkmet 1000 man naar Indië vertrokken Ruim 1000 manschappen zijn Zaterdag avond met de „Sloterdijk" uit R'dam naar Indië vertrokken, w.o. 47 officieren. Zij ma ken deel uit van het depot nazending N.O.I., van het corps A.T. 15de compagniet, de 31ste, 32ste en 33ste hulpverbandplaats, de 30 en 31ste bloedtransfusiegroep, alsmede enkele chauffeurs van de R.I.M.I. Met treinen en auto's waren de verschil lende onderdeelen gekomen uit Gorkum, Schoonhoven, Soesterberg, het kamp van Mill en Woudrichem. Ook vertrok er een contin gent uit Rotterdam. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Benoemd tot burgemeester van Oldebroek: mr dr J. H. Luiting Maten, te Rhenen; van Grootebroek: P. J. Cramwinckel te Wierin- germeer; van Berghem: J. J. J. van den Akker te Noordwijk; van Standdaardbuiten; J. J. A. van de Riet te Groenlo; van St. Maarten: P. J. Korver te Winkel; van Lisse: mr W H J M Lambooy, thans burgemeester van Eysden; van Leusden en Stoutenburg: M J E Kwint, thans burgemeester van Bar. woutswaarder, c.a.; van Huizen: mr P van Driel te Haarlem; Van Woudenberg: J A Ho- sang te Blaricum; van Heerewaarden Wolters te Voorst; van Budel: A G J Ras, aldaar; van Hooge en Lage Mierde: J J W van der Burg te Hilvarenboek en van Noord- gouwe: Z Cornells, aldaar. ZES JEUGDBONDEN WEIGEREN SUBSIDIE. De volgende bonden deelden den minis ter van O., K. en W. mee, dat zij voor de jaren 1946 en 1947 geen staatssubsidie wen- schen te ontvangen. De Ned. Bond van J.V op G.G., de Bond van Meisjesver. op Geref, Grondslag, de Bond voor Gereform. Jeugd organisatie, de Bond van Ned. Herv. Jonge- lingsvereenigingen op G.G., de Bond van Chr. Gref. J.V. en de Bond van Chr. Geref. Meisjesvereenigingen. De weigering is gebaseerd op de overwe ging, dat de staat niet tot taak heeft om d< geestelijke en principieele vorming der jeugd te steunen, terwijl de bonden voorts bezwaar hebben tegen staatstoezicht contróle op hun werk. die uit de subsidiee- ring zouden kunnen voortvloeien. Zij acht ten het ten slotte onverantwoord in dezen tijd van groote tekorten een beroep op de staatskas te doen. v Als Bevin constateert, „dat Duitschlands herstel minstens een generatie zal duren" men óók rekening heeft te houden met het psychologische feit, dat de Duitschers vermoedelijk alleen spijt hebben, dat zij den oorlog verloren en derhalve een sluimerende revanche "-gedachte in een meer acuut stadium kan treden, zift het Duitsche vraag stuk er uit als een onoplosbare puzzle. Bij de oplossing daarvan moet men de oorzaken onder de loupe nemen, die den .oorlog deden ontstaan en dan stuit men op filosofische en psychologische factoren. Men noemt o.a, Hegel (die van 1770 tot 1831 leefde) in zijn vergoddelijking van den Pruisischen staat, het absoluut idealisme, men wijst op de théorieën over bloed en ras van een Paul de Lagarde en H. Stewart Chamberlain, die in 1924 Hitler nog ontmoette; op Nietzsche, die een filosofische rechtvaardiging van den oorlog gegeven heeft. En dan komen de staal harde denkers van het nationaal-socialisme; Rosenberg. Graf zu Reventlow, Mathilde Ludendorff. Theodor Fritsch en vele anderen, die hun verderfelijke leer mochten prediken, culmLneerende in den waan, dat ras. volk, de staat tot hoogste norm van alle waarden .verheven" zou moeten worden. Echter kan men óók het accent meer leggen op de psy cho Logische factoren van de „revanche"-idee en daarbij is vooral van belang, dat na 1918 in verschillende richtingen pogingen werden ondernomen, zoowel van uiterst linksche als uiterst rechtsche groepen, Spartacistische en monarchistische, van een Max Hoelz en dr Kapp! De rechtsche leiders slaagden er niet in te bereiken, wat de groote Führer wel vermocht, de bundeling van alle krach ten in den strijd tegen het internationalisme, strijd tegen Vrijmetselaars, soc. democraten, communisten en Joden; het richten van de resultaten der revanche-gevoelens, die in het Duitsche individu leefden. Hoe nu voor de toe komst deze demonische machten te bezwe ren? Een ontwricht Duitschland, psychisch, physiek, economisch kan er opnieuw een, prooi van worden. Economisch! De confe rentie van Potsdam legt geenszins den nadruk op een Duitschland. dat agrarisch nog van beteekenis kan zijn. maaT dat het puin-rui mende land blijft aangewezen op zijn in dustrie. Duitschland zal moeten betalen, en op de eerste plaats door arbeid. Men zal niet meer de fout maken als na den eersten wereldoorlog, toen men op de Londensche conferentie van Mei 1921 vaststelde, dat Duitschland aan schadevergoedingsschulden en Belgische oorlogsschuld het sommetje van 136 milliard gouden marken had te betalen,, (ieder land goud ontvangen, dat Duitschland niet had) en waar later niets van terecht kwam. „Laat Duitschland geen zinkput wor den van goedkoope en half verhongerde krachten in Midden-Europa" zóó heeft Bevin het geformuleerd. De aspecten van Duitschland met een groote dichtheid van bevolking, een kapotte industrie, een ont wricht verkeer zijn niet gunstig voor .her stel-betalingen" en toch moet de rekening opgemaakt worden van het enorme leed. dat het de wereld veroorbaakt heeft. Door de verdeeling tn bezettingszones heeft Duitsch land geen vitalen, n-ooh economisohen. noch industriëelen bloedsomloop en die circulatie was verstoord door het feit, dat alle be drijven waren omgeschakeld in een „totale oorlogsindustrie" voor de geweldige Hitleri- aansche gok, die uitliep op een débacle! Op de eerstvolgende bijeenkomst van de minis ters van buitenlandsche zaken der vier groote mogendheden, die te Moskou op 10 Maart zal worden gehouden, wordt de geheele po litieke en economische toestand van het voor malige „Reioh" besproken. Hieraan vooraf heeft reeds plaats gevonden de hereeniging van de Britsche en Amerikaaaische zones. Generaal Mac Narney, de opperbevelhebber van de Amerikaanscihe bezettingstroepen heeft gezegd, dat door het feit, dat de vier bezettende mogendheden zich niet gemeen schappelijk aan het besluit van Potsdam ge houden hebben, om Duitschland als een eco nomische eenheid te behandelen, de econo mische situatie er slechter op was gewor den. Er is nog steeds een groot tekort aan levensmiddelen, steenkolen, transportmidde len, grondstoffen en consumptie-goederen; de fusie der zones zal hierin wel verbetering brengen en dus bijdragen tot het herstel van het economisch evenwicht van Europa tevens. Maar men eischt van Duitschland den op bouw van democratische instellingen. Het militair bestuur verzamelt materiaal voor de as. groote conferentie en de respectieve be- zettingsmogendhedem dienen een rapport daarover begin Januari in te lveren. Ook zijn er informatieve besprekingen gaande over hervorming van het Duitsche monetaire stel sel, maar dit vraagstuk zal slechts worden opgelost in algeheel overleg met de andere zones van Duitschland. Ik herinner hier even aan één enkel cijfer, dat namelijk de fusie van de Engelsche en Amerikaansche zones tot 1949 naar schatting 250 millioen pond, sterling zal bedragen. Zie vervolg Pag. 7) Jeugd van oude en nieuwe wereld zoekt contact Vanuit Domkerk te Utrecht via Hilversum I. Op den avond van Nieuwjaarsdag wordt in de Domkerk te Utrecht een groote jeugd- bijeenkomst gehouden, welke bijeenkomst via de radio naar Amerika wordt uitgezon den, waar de Youth for Christ Movement voor de uitzending van dit Nederlandsohe programma zal zorgen. Tevens zal een Nieuw jaarsboodschap voor de oude- en diï nieuwe wereld worden uitgezonden. Het gemeente bestuur van Utrecht zal ter inleiding van deze bijeenkomst de klokken van den Dom doen luiden. Verder verleenen hun medewer king de Kon. Oratorium Ver., Jo Vincent, de organist Stoffel Vliegen en een bazuin-kwar tet. Ds J. J. Franck, Ned. Herv. predikant te Utrecht en ds A. G. Barkey Wolf. Geref. pre dikant te Den Haag. zullen vijf minuten toe spraken houden. Amerika zal een antwoord via den aether zenden, dat, evenals het Ne- derlandsche programma, over den zender Hilversum I van kwart over acht tot kwart over negen te beluisteren zal zijn. ENGELSCHE STEDEN GAAN DUITSCHE ADOPTEEREN. Voor het eerst zal een Engelsche stad. nl. Birmingham, een Duitsche stad, in dit geval Keulen, adopteereo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5