Democratische wapenrokken worden afgerukt Opvoeden, taak van 't kweekschoolonderwijs Amerika heeft geen trek in het Russisch ei Onze jongens „vierden" Kerstfeest op Java NIEUWE UEIDSCHE COURANT I MAANDAG 30 DECEMBER 19M DUITSCHLAND IN EEN ZUIVERINGSROES De Berlijnsche correspondent van het A.N. P. meldt: Een economische en een voedselcrisis schij nen nog niet voldoende te zijn om den chaos, waarin dit land dreigt te verzinken, te kenmerken. Dit zwarte kristal too^t ook nog een politiek facet in den vorm van een zuiveringscrisis, die thans als een woeden de storm door het verkleumde openbare leven van Duitschland raast. Deze storm rukt aan zware takken van den gehavenden Duit- schen boom, ministers, - magistraten en reeds lang erkende politici. Hjj is zoo hevig, dat men hier reeds hoort spreken van een be paalden angst om plaatsen op het voorplan in te nemen, ómdat politieke tegenstanders daar steeds gereed staan om een democra- tischen wapenrok af te rukken en hooge functionarissen in hun politieke hemd te zetten. En hoe weinigen zijn er in dit land, die, zoo te kijk gesteld, geen smetje van nazi contact vertoonen. ,,'t Geval Müller, dat thans van München uit het geheele politieke leven van Duitsch land in opschudding brengt, is een van de meest markante symptomen van de verrot ting, waaraan twaalf jaren van geestelijke corruptie, kuiperij, achterklap en bedrog een volk hebben bloot gesteld.»Dr Josef Müller is sedert 1945 voorzitter van de Christelijke Sociale Unie in Beieren en hij werd als zoo danig de aangewezen man om het ambt van minister-president van een sociaal-demo craat dr Wilhelm Högner over te nemen, sedert de Christelijke partij de meerderheid der kiezers in dit land achter zich heeft weten te scharen. Müllers verleden is in zoo verre besmet, dat hij werkzaam is geweest in de contra-spionnage van het nazi-rijk, de befaamde „Abwehr". Dat zich hierin tegen stand tegen Hitiers waanzinpolitiek gecon centreerd heeft is bekend. Müller beweert dan ook in de „Abwehr" te zijn getreden op verzoek van de militaire oppositiegroep, ten einde in Vaticaanstad contact met de ge allieerden op te nemen. Hij beweert en pas sant Badoglio te hebben gesteund bij het opzetten van de beweging, die Mussolini van zijn voetstuk deed storten en bovendien verbindingen te hebben aangeknoopt met de verzetsbeweging in Nederland, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Hij rekent zich tot den „Kring van 20 Juli 1944", ofschoon hij niet kon beweren rechtstreeks te hebben deel genomen aan den aanslag van dien datum want hij zat toen reeds een jaar in een con centratiekamp der Gestapo. Müller noemt zich dan ook „Opfer des Fascismus" inplaats van „Naziaktivist" en hij heeft tot nog toe onder het oog van de Amerikaansche bezet ting een hoofdrol gespeeld in het politieke leven van Beieren. Op den vooravond van zijn verkiezing tot minister-president heeft evenwel een te München verschijnend blad (naar men zegt op instigatie van Müllers eigen politieke „vrienden" in de C.S.U.) zijn verleden nog eens aan de groote klok ge hangen. Mag men de inlichtingen, die wij uit Beieren ontvingen, gelooven, dan heeft niet zoozeer Müllers politieke verleden den stoot gegeven tot deze wel zeer merkwaardige politieke verwikkelingen, doch eerder zijn tegenkanting tegen het Beiersche seperatis- tische streven van een vleugel van zijn eigen partij. Müller, die de eenheid van Duitsch land voorstaat en de meer socialistisch ge tinte richting der partij leidt, is te midden van al het rumoer met groote meerderheid van stemmen tot partijvoorzitter herkozen. De Amerikaansche bezetting, die kennelijk met het geval verlegen zit, heeft doen op merken, dat tegen zijn politieke activiteit geen bezwaar bestaat, doch dat. de zaken eerst nog eens terdege uitgezocht moeten worden vooraleer hij candidaat voor de hoogste staatsfunctie kan zijn. Dit lijkt een nogal gewrongen redeneering, maar dat was niet anders te verwachten nadat men Müller zijn activiteit had laten ontplooien in de we tenschap van zijn „Abwehr"-diensten. Mül- leds eigen partijgenoot en opposant Pfeiffer heeft hem nu plechtig voor een „Spruch- kammer" gedaagd, waar hij op een houten zondaarsstoeltje zal zitten in plaats van op een ministerszetel. Müller is slechts een geval. Niet ver daar uit de buurt, in Württemberg-Baden, zijn stemmen opgegaan om den pas herkozen mi- nister-president, dr Reinhold Maier en een collega-minister, op het zuiveringsmatje te roepen. In Hannover werd een onderzoek ingesteld tegen den afgetreden minister Nöl- ting. Berlijn heeft zoo juist de tragedie be leefd van den door de zuivering geslipten Kanbier, die door de „Kommandatura" uit de hoogste rangen van het stadsbestuur werd verwijderd, omdat hij Hitiers „Reichskom- missar" was geweest. Ook hij was er tot dusverre in geslaagd zijn politieke evenwicht te herstellen door den inzet van „20 Juli 1944". Het proces van denazificeering dreigt een eindeloos drama te worden, doorweekt met politieke intriges en persoonlijke ressenti menten. De omvang ervan laat zich begrij pen uit het feit, dat de nazi's met de zoo beproefde middelen van broodroof, dreiging, propaganda en „Organisation" en met al de macht, die het bezit van het staatsapparaat hun verschafte, twaalf jaren hebben gedwon gen en gelokt. In de Amerikaansche zone, waar de procedure het traagst van al is, heeft men, volgens recente berekeningen, nog acht jaren noodig. De Amerikanen heb ben dan ook weer eens moeten ingrijpen, omdat hier de sedert lang aan Duitsche han den toevertrouwde zuiveringsmachine lang zaam draafde en veel stof achterliet. Popu lair is de zuivering zeker niet, temeer wan neer de bevolking ziet dat SS.-misdadigers uit het kamp Moosberg op gezette tijden met vacantie kunnen gaan, doordat zij vanwege de hooge rantsoenen, die zij krijgen, ge makkelijk een vrijwilligen plaatsvervanger kunnen vinden. Er begint toch in de Duitsche publiciteit zooiets als een matiging in de zuiverings woede tot uitipg te komen. Matiging, vooral tegenover de kleine P.G.'s en de jongeren, die den nazi-catechismus op school geleerd hebben. Voor de laatsten heeft zich vooral de C.S.U. ingespannen, die bijvoorbeeld te Berlijn een amnestievoorstel heeft ingediend. De gedachte, dat de zuivering zich op de zware gevallen zal moeten gaan richten, is in alle kringen reeds doorgedrongen. Maar de zware gevallen zijn de moeilijke, vanwege de verstrengeling van nazibewind en groot- Industrie. Zij zijn daarnaast ook gevaarlijk, want zij vertroebelen de onvermoeide actie der vakbónden, die in alle zones de grootste georganiseerde Duitsche meening vertolken, wijst daar voortdurend op de verhouding in de bedrijven en voegen aan alle crisis ook nog een crisis van het ver trouwen toe. „Indische Christenen één in den strijd!" Ds A. Bikker sprak voor de Chr. Geref. J.V. Zaterdag togen vele leden van plm. 25 Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen van Z.- Holland naar Dordrecht om daar hun afdee- lings-Kerstvergadering te houden. Onder de aanwezigen bevonden zich ook verscheidene predikanten. Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering sprak ds A. Bikker, mis- sionnair predikant met verlof te Amsterdam, over „Zendingsperspectieven in de Oost". Na een blik te hebben geworpen op de geschie denis en den huidigen politieken toestand van Indië waarbij spr. meende, dat het de goede richting uitgaat schetste hij de ge schiedenis van de Zending, waarbij hij veel aandacht besteedde aan het kleine, doch be langrijke Zendingsveld der Chr. Geref. Zen ding op Midden-Celebes. Hij deelde mede, dat binnenkort de twee Toradja-kerken, n.l. die welke door resp. de Zending der Chr. Geref. Kerk en den Geref. Zendingëbond zijn ge sticht, zullen worden samengevoegd onder één Generale Synode, terwijl ook de oplei ding gemeenschappelijk zal zijn. Hij wees cr op, dat de Zending zich op den duur geheel zal moeten terugtrekken. Reeds thans willen de Inheemsche kerken onafhankelijk zijn van onze Zending. Ds Bikker voorspelde een he- vigen strijd tusschen Islam en Christendom. In dien strijd moeten alle Indische Christe nen één zijn, willen zij niet allé ten onder gaan, zoo riep hij uit. Daar de Indische kerk is gebaseerd op het geloof in Jezus Christus, is spr. er van overtuigd, dat zij in dezen strijd niet zal ondergaan Tijdens de beantwoording van de vele vra gen die zich vooral keerden tegen de po litieke meening van ds Bikker laakte deze de concurrentie van de R.K. Missie. Behalve dit boeiende referaat, waarnaar met aan dacht werd geluisterd, was er o.m declamatie van „Dit is 't vertelsel van het Kind" van D. v. d. Stoep. SCHIERMONNIKOOG WEER TELEFONISCH BEREIKBAAR. Vrijdagochtend is een radiozender uit 's-Gravenhage gehaald en naar Schiemon- n ik oog gebracht, waar ambtenaren van de P.T.T. den zender hebben geplaatst. In Dok- kum werd een deel van de radio-installatie geplaatst en het op Schiermonnikoog staande deel was Zaterdag om 4 uur gereed. Van dit eiland uit werd nu gezonden naar Dokkum en vandaar uit wordt het telefoongesprek doorverbonden. Heden werd getracht alle 54 nummers van het telefoonnet van Schier monnikoog met den zender te verbinden. NIEUWE SALARISREGELING GEEFT VOLDOENING In een druk bezochte vergadering van de Vereeniging van Onderwijzend Personeel te Utrecht, is de opvoedkundige taak van het kweekschool-onderwijs van verschillende zijden bezien, zn verband met de hoogere eischen, die in dezen tijd aan de opleiding van onderwijzers(essen) worden gesteld. De voorzitter, de heer J. Dekker, uit petten, zeide in het openingswoord, ztch te verheu gen over de aanzienlijke verbetering van de onderwijzerssalarissen, waardoor 'n einde zal komen aan 40 jaren salarrsstrijd. In menig onderwijzersgezin zal een dankgebed zijn opgezonden voor deze verbetering, die van gunstigen invloed zal zijn op de opleiding van het onderwijzend personeel. Prof. dr M. J. Langeveld, hoogleeraar te Utrecht, hield een referaatover „De func tie van de kweekschool in ons volksleven." Na behandeling van de verslagen van se cretaris en penningmeester, diende de heer Groen een motie in, waarin de Regeering SOWJETS SABOTEEREN VER DRAG VAN POTSDAM De bijzondere commissie van het Ameri kaansche „huis van afgevaardigden" voor na-oorlogsche economische politiek, dringt er in een rapport bij het huis van afgevaar digden bij het ministerie van buitecilandsche zaken op aan, om een zoo groot mogelijken druk op Engeland, Zweden, Zwitserland en Franrijk uit te oefenen, d$t zij de in dustrieel^ ontwikkeling van de Sowjet-Unie niet helpen bevorderen, daar dit bij de hui dige Sowjetpolitiek alleen maar verderfelijk voor de belangen van een veilige en vredige wereld kan zijn. De commissie beschuldigt de Sowjet-Unie er van, dat zij gefaald heeft de overeenkomst van Potsdam en andere overeenkomsten na te komen. De ernstigste schending van de overeen komst van Potsdam is volgens het rapport de herbewapening van de Sowjet-Unie door de Duitsche fabrieken in de door de Sowjet- Russen bestuurde zones, waartoe ook het productie- en proefterrein voor vliegende SIGARETTEN IN AM. ZONE VERBODEN BETAALMIDDEL. In de Amerikaansche zone is het gebruik van sigaretten als betaalmiddel op de wet tige ruilmarkt verboden, vanwege de protes ten van Engeland, Frankrijk en Rusland. Volgens dit-«protest zouden dé Ver. Staten de overeenkomst van Potsdam hebben ge schonden, door het gebruik van sigaretten toe te staan om de gunst der Duitschers te winnen. GEHEIM VERDRAG TUSSCHEN ENGELAND EN AMERIKA. Hoewel de Britsche minister van Oorlog de geruchten omtrent een militair verdrag tusschen Amerika en Engeland tegenspreekt, schrijft het Fransch Socialistische blad I'Aurore, dat in Maart a.s. een dergelijk ver drag zal worden geteekend. Volgens dit blad zal het een zuiver defensief verdrag zijn Ook zou van Russische zijde dit bericht be vestigd zijn. bommen te Poenemunde behoort, dat, aldus het rapport, buiten dienst zou moeten wor den gesteld. Het rapport zegt verder, dat indien deze onhoudbare toestand voortduurt, zulks tot een opzegging van de geheele overeenkomst van Potsdam zou kunnen leiden. De Weste lijke Geallieerden zijn ten volle gerechtvaar digd, om van de Sowjet-Unie de algeheele ontruiming van Duitschland te eischen. Grömyko dient inz. ontwapening een resolutie in Hij kan Motolof vervangen. Andrei Gromyko, afgevaardigde van de Sow jet-Unie bij den Veiligheidsraad is benoemd tot plaatsvervangend minister van buit. zaken. Rusland heeft nu 5 plaatsvervangers voor buit. zaken. De andere vier zijn: Andrei Wisjinsky, Fydor Goesef. voormalig ambassadeur in Lon den, Jakob Malik en Wladimir Dekanosoff Gromyko heeft bij de V.N. een resolutie inge diend, waarin hij er op aandringt binnen 3 maanden een ontwapeningsschema in te stel len. In politieke kringen is men van meening, dat het voorstel bedoeld kan zijn om de aan dacht van Baruch, het Amerik. lid van de atoomcommissie af te leiden, tot aanvaarding van het Amerik. plan voor controle op de atoomenergie, waarop het recht van veto niet van toepassing is. KONING LEOPOLD VERLIET ZWITSER LAND VOOR DE JAARSWISSELING. Volgens een Amerikaansch bericht zou Koning Leopold in het geheim Zwitserland hebben verlaten. De Belgische grenspolitie zou zijn gewaarschuwd. Van Belgische zijde wordt echter beweerd, dat Koning Leopold Zwitserland slechts ver liet ten einde in een ander land ter gele genheid van het nieuwe jaar zijn familie te ontmoeten DE GAULLE NIET MEER DE GEWENSCHTE MAN. Het Fransche instituut voor opinie-onder zoek geeft als resultaat van de enquêtte of de Gaulle weer gewenscht is of niet om aan de macht te komen. 53 pet der antwoorden op als „neen" en 34 pet. Ja" Dertien pro cent onthield zich van een uitspraak. gewezen wordt op de consequenties, die voortvloeien uit de verbetering van de on derwijzerssalarissen voor de financieele po sitie der kweekschool-leeraren, welke aan gelegenheid met geringe meerderheid be sloten werd, aan het Bestuur over te laten, dat te dezen aanzien actief is. DUITSCHLAND NOG NIET RIJP VOOR SHAKESPEARE. Te Frankfort, waar de opvoering van de „Koopman van Venetië" zou plaats vinden, werd deze kunstuiting verboden, aangezien men zulks zoo kort na het anti-semitisme tijdens het nazi-regiem onjuist oordeelde. t Verklaarde uitzicht Vervolg van Pag. 3) Duitschland mag nimmer opnieuw een. be dreiging vormen voor de Geallieerden en de pogingen om zulks te bereiken, kunnen niet bestaan uit een politiek en economisch isole ment. Echter staan Amerikanen en Engel- schen daar anders tegenover dan de Fran sch en en Russen. Amerika en Engeland toonen reeds meer een zakelijken glimlach. Frankrijk wil liever iets meer de tanden laten zien, zonder die simile"! Men heeft bezwaren: De Amerik. eisch de gevangenen in Frankrijk vrij te laten. Honderden Duitsche deskundigen op het gebied der industrie, financiën en inter nationale aangelegenheden zijn alweer in de Ver. Staten werkzaam om te helpen bij de ontwikkeling der Amerikaan^phe industrie. Dr Kurt Sohuhmacher, de leider van de Duitsche soc. dem. partij werd allervrien delijkst door Labour ontvangen, hetgeen Frankrijk, Rusland en Polen de ooren deed spitsen en blaffen. Sohuhmacher heeft te Cambridge critiek uitgeoefend op de politiek der Geallieerden, zooals die te Potsdam tot uiting kwam. „Duitschland zal strijd voeren tegen een afscheuring van Rijn en Ruhr". Merkwaardig, dat dr Theodor Steltzer, de eerste minister van SÜeeswijk-Holstedn, óók al zoo'n toontje aansloeg, dat namelijk „Duitschland nooit een vredesverdrag met de Geallieerden zal onderteekenen, dat het teruggeven van zijn verloren gebieden in het Oosten, dae momenteel door Polen bezet zijnt> niet garandeert." Ook wordt er betoogd, dat Engeland ..partij-politiek" voert, aangezien Labour apart met den leider der Duitsche soc.-dem. partij confereerde en Schumacher zoo ongeveer om de leiding in het. toekom stige Duitschland heeft „verzocht" en daarbij de Christelijk democratische Unie naar het tweede plan verwees. Resumeerende is er ondanks het enthousiasme voor de a.s. con ferentie te Moskou toch ook wel eenige depressie te con sta te eren. Vrees namelijk, dat wij toch herhaling zullen krijgen van hetgeen na 1918 is geschied. Vrees namelijk, dat zoodra de belangen naet meer geheel parallel loopen en er verschuivingen in de politieke tendenties plaats vinden (denk aan het verschil in politieke houding ten opzichte van Rijn- en Ruhrgebied im den eersten wereldoorlog) de eensgezindheid der mogend heden een barst gaat vertoonen. Het zou wel eens kunnen blijken, dat toch die zoo ge proclameerde „democratiseering" van Duitsch. land op den duur slechts een etiket is en de Dudtsoher meer voelt voor een „Hitier est mort, vive Hitier," onverschillig uit welke politieke hoek die komt aangewaaid! Het is voor Amerika, bij monde van Truman, ge makkelijker dan voor Frankrijk te advdsee- van den oorlogshaat te vergeten en den vrede veilig te stellen. Maar wordt in Ame rika ook niet een pleidooi gehouden en. zelfs een concreet plan bestudeerd voor algeheelen dienstplicht juist voor de nationale veilig heid? Is er niet een belangrijke reorganisatie aangekondigd van infanterie- en pantser divisies van het Amerikaansche leger? In een rapport van den bevelvoerenden generaal, Jacob L. Devers, wordt om. opgemerkt, dat de V-2 aanvallen op de Amerikaansche troepen en de bevolking in België en Engeland niet eindigden, voordat de „grondstrijdkrachten" de dekkingstroepen der Nazies vernietigden en de lanceerplaatsen en voorraden onklaar maakten. Naast het streven naar internationale ont wapening. blijft men bedacht op nationale vei ligheid. De politiek is niet statisch maar dynamisch en bij de „oplossing van het Duitsche probleem" op de conferentie to Moskou zullen de belangen-versehillen sterk tot uiting komen. Zaterdag werd op het Sparta-terrein te Rotterdam de beslissingswedstrijd om het kampioen schap „Amerikaansch voetbal" gespeeld tusschen de teams van de Duitsche- en Oostenrijk- sche bezettingszone. Dat deze sport nu niet bepaald voor zwakkelingen geschikt is, leed ook ditmaal geen twijfel. W^nt zoo ongeveer alle ruwheden zijn geoorloofd. OVERAL AANSLAGEN VAN INHEEMSCHE BENDEN Een Nederlandsche militaire woordvoerder op Java heeft Zaterdagmiddag in het pro gramma van de Ned strijdkrachten een beeld gegeven van de Kerstdagen, zooals die op Java voor onze militairen zijn ver- loopen Hier zijn de resultaten: Bij Bekassi gingen een aantal soldaten, dóe juist den vuurdoop hadden ondergaan, gewapend naar een nachtmis. Minder gelukkig waren de militairen in de Bandoeng- en Tjiandjoer-sectoren Be halve dat zij herhaaldelijk met handgranaten werden aangevallen, moesten zij op beide Kerstdagen ook optreden tegen republikein - sche benden, die in het Nederlandsche ge bied trachten door te dringen. Ten Oosten van Bandoeng werd een Ned. patrouille onder vuur genomen, terwijl ook in het gebied van Buitenzorg aanvallen plaats vonden met mortiervuur en handgranaten. Langs den geheel en weg van Batavia naar Bandoeng leefde na maanden van rust de activiteit van guerilla-strijders weer op; snip^ waren overal aanwezig om de Neder - landsche soldaten te verhinderen het Kerst feest te vieren. Ook in. Semarang en Soera- ba ja vonden aanvallen op groote schaal plaats. „Geen wonder", zoo zeide de radio-spreker, „was het, dat deze verhoogde aoitiviteit van republikein sche zijde een teleurstelling vormde voor de Nederlandsche militairen, die zich hadden verheugd op een gepaste Kerstviering. Maandenlang hadden zij rant soenen opgespaard, was alles in gereedheid gebracht voor het mooie feest. Kerstmis 1946 werd een mislukking, hoe wel de TRI-mannen tactisch hun doel niet hébben bereikt: op alle fronten werden zij teruggeslagen Dat ditmaal sprake zou zijn van optreden door ongedisciplineerde ben den. is onjuist. Duidelijk is, dat de republikelnséhe legerleiding van te voren een plan beraamd heeft om het Kerstfeest van de Nederlanders onmogelijk te maken. En. aldus besloot spreker, is dit de dank baarheid van het Inheemsche volk voor de zelfoverwinning, die het accepteeren van de ontwerp-overeenkomst den Nederlanders heeft gekost? Wij hadden iets anders ver woedt!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3