De Vietnameezen willen het vuren staken. Het rampjaar 1946 Fabelachtige uitgaven voor Eng. bezetting Burgem. De Monchy gehuldigd in den Raad Duitsche beulen staan voor Duitsche rechters nieuwe leidsche courant 2 maandag 30 december 1946 INH. BEVOLKING STEUNT DE FRANSCHE TROEPEN De inspecteur-generaal van de Fransche legers im N.-Afrika, generaal Leclerc, die te Saigon was gearriveerd, maakt thans een controle-reis door het Noorden van Indo- Ohina, waar ernstige gevechteii plaats vinden. Generaal Leclerc zal over 14 dagen naar Parijs terugkeer en om rapporten uit te bren gen. Inmiddels heeft de Vietnam eesche, onder- grondsche organisatie in Zuidelijk Indo- Ohina, de zg. Nambo, er bij de Vietnamee- eohe autoriteiten op aangedrongen het vuren te staken, maar met handhaving van de posities, die de guerilla-strijders thans inne men, het is duidelijk, dat men naar een wapenstilstand streeft. Ook de radio-uitzen dingen der Vietnameezen slaan een kalmee renden toon aan. In deze phase van den strijd zetten de Fransche troepen echter hun actie krachtig door. Zoo hebben Fransche tanks Zondagavond in de straten van Hanoi geïsoleerde Vietnameesche stellingen opge ruimd. Fransche troepen hebben zich van Hanoi uit een weg gebaand naar Phoelang Thoeong, ongeveer dertig kilometer Noord oostelijk en daar een Fransdh garnizoen van meer dan tweeduizend man ontzet, dat ruim een week door Vietnameesche troepen inge sloten is geweest; drie aanvalsgolven werden gericht tegen de Fransche stellingen te Haiphong, en te Nam Dinh sloegen de Fran sehen twee krachtige aanvallen af. De Fran sche troepen ontvangen waardevolle hulp van de inheemsche bevolking, die bloot staat aa nde terreur der opstandelingen, die zich vaak niet ontzien -wreedheden te plegen, ook tegenover grijsaards en vrouwen De totale sterkte der Fransche troepen is ongeveer 100.000 man, met inbegrip van het personeel der marine, dat zich aan de kust gemakkelijk kan handhaven. De Vietnamee sche strijdkrachten worden op ongeveer het zelfde aantal geschat; deze zijn echter meer op een guerilla ingesteld dan op grootscheep- sche operaties. Zij bezitten weinig artillerie, doch hun automatische wapens zijn van het nieuwste Amerikaansche type. Voorts zou volgens het Parijsche blad „Combat" het verlof van bemanningen der oorlogsschepen ingetrokken zijn en wel van de Fransche vliegtuiigmoedersohepen Beam, Colossus en Dixmude en van de lichte krui sers Fantasque en Triomphamt. De „Oolus- sus" is onlangs door de Britsohe marine aan de Fransche marine verpacht. Een vertegenwoordiger van de voorloopige regeering van Birma, Saw, heeft steun van het Birmaansche volk aan de Vietnameezen toegezegd. Hij beweerde o.a.': „Geheel Azië ANTI-BRITSCHE GEEST IN 't RIJNLAND In het maandelijksch rapport van de Brit- sche vertegenwoordigers in den Geallieer den bestuursraad voor Duitschland wordt gezegd, dat in de provincie Noord-Rijnland- Westphalen de anti-Britsche gezindheid toe neemt. Men schrijft dit ten- deele toe aan den ern«tigen economischen toestand in dat ge- bied. In het rapport van generaal Mac Narney, den Am. gouverneur wordt gezegd, dat En geland ongeveer twee milliard bezettings marken heeft uitgegeven teneinde het econo mische leven in zijn zone op gang te hou den; dit is bijna twee derde van hft totale bedrag ad 2 900.000.000 bezettingsmarken, dat de drie westelijke mogendheden tezamen hebben uitgegeven. Duitschers, die over be trouwbare relaties im de Russische zone be schikken, schatten het door de Sowjet-Unie uitgegeven bedrag op twaalf milliard bezet- tingsmarken Dit is tweemaal zooveel als de totale circulatie aam rijksmarken in het Duitschland van vóór den oorlog JO VINCENT VOLGEND JAAR NAAR AMERIKA De Ned. zangeres Jo Vincent heeft een uit- noodiging ontvangen om in November 1947 een tournée door de Ver. Staten van Noord - Amerika te maken. j. W. SCHOTTE PRESIDENT VAN DE „INTERN. SOCIAL SERVICE." Tot president van de International Social Service." een organisatie, die. door Thomas J. Watson im Amerika, is gesticht en bedoeld is om het leed. dat de 'oorlog over de ge- heele wereld bracht, te verzachten, is geko zen de heer Jurriaan W. Schotte, dde mo menteel in Larem (N.H.) vertoeft. Nadat de heer Schotte op 5 Jan. van Le Havre naar New York zal gaan om zijn ambt te aanvaar den. zal hij zijn hoofdzetel te Parijs vestigen NIEUWE REGEERING N SYRIË. Syrië h^ft weer een nieuw kabinet onder leiding1 vJffi Jamil Mardam, voormalig ge zant te Cairo em ex-premier. Het kabinet was op 21 December j.l. afgetreden. dè GEALLIEERDE TROEPEN UIT ITALIË. Generaal Morgan verwacht, dat in 1047 tfrlië door Britsohe en Amerik. troepen ont ruimd zal worden. Italië heeft aan Amerika een leening van 5 millioen dollar voor aankoop van tabak verzocht en zal zjjn orediet trachten uit te breiden voor katoen; beide leeningen staan los van de leening van 100 millioen dollaar voor den wederopbouw. JODEN MOLESTEEREN BRITSCH OFFICIER Ledem van een Joodsehe organisatie in Palestina hébben te Nathanya eer Britsch officier gekidnapt, wien twintig slagen met een riem werden toegebracht, hetgeen als een represaille-maatregel moet worden be schouwd. DE SPAANSCHE REGEERNG IN BALLINGSCHAP. De vroegere Spaaneche regeenimg te Parijs zal waarschijnlijk ontbonden worden en haar bevoegdheden worden overgedragen aan een raad, die alle partijen in Spanje zal verte genwoordiger Het meerendeel der 80.000 Spanjaarden, die in Frankrijk verblijven, itaan een otnbinding der regeering voor. strijdt tihams voeg- de bevrijding van- de over- heersohimg der Westersche mogendheden. Indien de Engelsohen en Nederlanders aan Birma, Voor-Indië en Indonesië de vrijheid geven., zooals zij Herhaaldelijk hebben ver klaard, bestaat er geen reden waarom de Franschen Indo-China niet zouden verlaten." Saw verklaarde voorts: „Wij zouden gTaag willen weten of en zoo ja, hoe lang, de Vereenigde Natieq een geallieerd land als Frankrijk zijn imperialistische politiek im Indo-Ohina zullen laten voortzetten." (De Birmaan, Saw, zegt iets! Wij willen in ons Indlë de bevolking juist bevrijden van de door extremisten uitgeoefende terreur. Overigens werkt de Arnerikaamsohe „applaus- politiek" voor onze slappe regeeringshouding een dergelijk dwaas beroep als van Saw op de Ver. Naties maar in de hand. Red.) WEER EEN BOMAANSLAG IN STOCKHOLM De geheimzinnige onbekende, die er een handje van heeft, tijdens de week-ends te Stockholm bomaanslagen te plegen en waarschijnlijk afgeschrikt door het intense onderzoek gedurende eenigen tijd niets van zich deed hooren was Zondagavond weer actief. Hij liet een bom ontploffen in een particulier huis, waardoor enorme schade werd aangericht. DOOR EEN IMPOSANTE SCHARE Ben indrukwekkende schare autoriteiten was hedenmiddag met den Raad bijeen in de Haagsche Raadszaal aan de Javastraat, om burgemeester de Monchy een officieel afscheid te bereiden. Behalve familieleden van deji heer De Monchy en bekende figuren uit het Haag sche openbare leven, zooals prof. van der Biilt, en vele andere oud-wethouders, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr L. A. Kesped, de burgemeesters van Rotterdam en Delft resp. de heeren Oud en v. Baren, de wnd burgemeester van A'dam, wethouder Franken, die der randgemeenten, zagen we vele hoofd- en lagere ambtenarerf Nadat de burgemeester, begeleid door den secretaris mr dr J. J. Boasson, was binnen getreden, nam hij het woord voor het uit spreken van zijn laatste redevoering. „Aan het eind van zijn loopbaan gekomen", aldus de burgemeester, „is men meer onder den indruk van wat men heeft verzuimd, dan tot stand gebracht." Spr. 'herinnerde aan de vele gewichtige De vier bezettende mogendheden van Duitschland hebben toestemming verleend voor het gebruik van iedere taal in het post verkeer van Duitschland met andere landen, met ingang van 15 Januari a.s. Eén vrouw was twee linke jongens te erg Roofoverval op sigarenwinkel verijdeld Zaterdag verschenen in een sigarenhandel aan de Piet Heinstr. te Haag 2 mannen, die beweerden controleurs van den C.C.D te zijn en graag den voorraad te willen zien. „Dat kan", antwoordde de winkelierster, „maar mag rk dan eerst even Uw papie ren De handen verdwenen in de zakken en kwamen er weer uit.... revolvergewapend. „En nu maar handjes omhoog" sommeer den de merkwaardige controleurs. Of de vrouw dat bevel opvolgde is onbekend, wat ze wél deed: zoo hard gillen, dat de heele buurt te hoop liep. Dat was voor de indringers genoeg. Zij trokken snel af en worden thans ijverig ge zocht. VACANTÏE-OORD ALS OLYMPISCH DORP? BiLly Butlffiin, eigenaar van de befaamde Butlin Holiday Camps, die met van alle ge makken voorziene jeugdherbergen vergele ken kunnen worden, heeft, volgens de „Sun day Dispatch", een van deze kampen, n.l. in Cïacton-on-Sea aan het Britsch Olymp. Co mité aangeboden als Olympisch dorp voor de 2500 deelnemers aan de Spelen in 1948. Clac- ton ligt echter 112 km van Londen en het lijkt daarom uitgesloten, dat het Comité dit aanbod zal aanvaarden. Volgens Butlin heeft hij nog géén antwoord ontvangen en het blad uit zijn ontevredenheid over de gesloten heid der betrokken autoriteiten. De Wereldreis van Pietje Pluis 111 Dodelijk verschrikt maakten onze twee helden rechtsomkeert. Houvast! dacht de diender en hij kreeg de jongens nog net te pakken bij de slippen „ondergoed", die Hektor van te voren alvast met z'n tanden te voorschijn gehaald had. De twee wereld reizigers natuurlijk aan 't brullenI Het bezoek van Montgomery aan Moskou In aansluiting op hetgeen wij Zaterdag reeds publiceerden, melden wij, dat het bezoek, dat de chef van den Britschen generalen staf, veldmaarschalk Montgomery, de volgende maand aan Moskou zal brengen, ongeveer vijf dagen zal duren. Hij zal met zijn eigen vlieg tuig reizen en te Moskou verblijven bij den Britschen ambassadeur. Het is nog niet geheel zeker of hij Stalin zal ontmoeten. Montgomery is uitgenoodigd door maarschalk Wassilewsky. den chef staf. Hij zal o.m. een onderhoud heb ben met verschillende hooge officieren en een aantal militaire scholen bezoeken. OPNIEUW HAVENSTAKING IN NEW-YORK? Tengevolge van de eischen der vakver- eeniging voor het sleepbootpersoneel be staat er groote kans, dat de scheepvaart in de haven van New-York op 4 Januari weer wordt stilgielegd Er is een commissie be noemd om tot oplossing van het geschil te geraken. WEER EEN VLIEGTUIG IN AMERIKA VERONGELUKT Een Amerikaansch lijntoestel op weg van Buffalo naar Chicago is ongeveer 5 km van Michigan City bjj een landing op het vliegveld verongelukt. Hierbij werden twee piloten ge dood en 21 passagiers gewond, die in het zie kenhuis werden opgenomen. gebeurtenissen, die zich tijdens zöjn burge meesterschap afspeelden, zoowel in het Kon. Huis, de stad, als het land, waarbij hij uit voerig sprak over den bezettingstijd, voor hem zelf zoo udtermate teleurstellend, omdat hij den neergang van stad en bevolking moest zien, zonder er persoonlijk iets tegen te kunnen doen. Na den oorlog was het karakter van het burgemeestersambt veran derd. De persoonlijke nooden spraken ster ker. Opruiming van den bezettingsohaos, zuivering van het ambtenaren-apparaat en opbouw van de stad vroegen groote aan dacht. „Dat ik iets heb kunnen doen dank ik bovenal aan mijn vele medewerkers", al dus spr., en hij huldigde de wethouders, vroegere en tegeniroordige. waarbij hij in 't bijzonder prof. van der Bilt noemde, die op 1 Juni 1940 den ontslagen burgemeester plotseling moest vervangen en ir Feber, die thans voor een dergelijke opdracht staat. Wat het ambtenarencorps betreft, plichts betrachting en arbeidsvreugd brengen ook thans den Ned. ambtenaar nog tot pres taties, die zeker niet voor die in het particu liere bedrijf onder doen. Spr. hiuHdrigde allen in de namen van de heeren Boasson, jhr Six, ir Bakker Schut en Wesseliing, ook de kamerbewaarders Godschalk en Smeets „voor het persoonlijk welbehagen des bur gemeesters" van zoo groote beteekenis, wer den genoemd. Komende tot het politiecorps herdacht spr. met dankbaarheid het werk van den heer van der Mey vóór den oor- Log en dat van de heeren Valken als waarn. Hoofdcommissaris thans en Otten als brand weercommandant Aan de burgemeesters van Voorburg en Rijswijk verzekerde spr., dat hij bij zijn pogingen deze gemeenten met Den Haag te vereenigen, steeds heeft gevoeld als de huis vader, die aan twee familieleden, die van nature tot den familiekring behoorden, huis vesting kwam aanbieden. Zih tot den Raad wendend, sprak hij de hoop uit, dat dit col lege steeds het belang van het vorstelijk 's-Gravenhage voor ocgen zou houden en dat God de Residentie moge zegenen. Namens den Raad sprak de wethouder van Openbare Werken, ir Feber. Hij schetste den burgemeester als een magistraat voor wde in de magistratuur „alles in al'les was". „Uw ambtstijd is de zwaarste en zwartje geweest, die land en stad tot nu toe kenden. Economische crisis, oorlog, bezetting, ver woesting kenmerkten hem. In alle hachelijke momenten verstond gij de stem van de bur gerij, dat is wel uw grootste verdienste". .Fransche esprit en Ned. gedegenheid ken merkten Uw optreden", aldus spr. „Beide verzekeren U de sympathie van burgerij en gemeenteraad, nu U afscheid neemt. EN HET PUBLIEK MAG KOMEN LUISTEREN Ongeveer 27900 Duitschers, deel uitmaken de van de door het Hof te Neurenberg mis dadig verklaarde organisaties, zooals de Ge stapo. S.D. en S.S., die thans civiel geïnter neerd zijn, zullen eind Januari worden be recht voor 100 150 Duitsche rechtbanken, die thans voor het publiek toegankelijk zijn. Volgens een ander bericht, zullen vroegere en Jantje loppc rotman II2. 112. floeisi Een wannopige ruk, en daar nadden ze zich bevrijd. Door den agent, die nog steeds de twee stukken linnengoed m z'n handen zwaaide, gevolgd, renden ze terug, de weg weer op. Maar o, jongens, daar kwam de dikke diender van de andere kant aanhij breidde z'n armen als uitnodigend uitl Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar KoDumerzwaag J. de Zwaan te Anna-Paulowna. Bedankt voor Haarlo E. P. Borgman te Westzaan; voor Rotterdam-Heijplaat G. den Duijn te Oud-Alblas; voor Wartena- Warstiens D. Colenbrander te Peperga-Bles- dijke; voor Winschoten (Herv. Evangelisatie) J. Colijn te Oosterwytwerdvoor de benoe ming tot hulppred. te Vierhuizen-Zoutkamp J. F. Mensinga, cand. en hulppred. te Baarn. Geref. Kerken Beroepen: te Naaldwijk (vac. J. A. v. Ark el) C. L. Ruben te Zevenhoven; te Vor- den C. Kamper te Pesse. Aangenomen naar Mididenmeer D. v. d. Wielen te Boornbergum. Bedankt voor Wommel H. v. d. Veen te Oppenhuizen. Geref. Gemeenten Tweetal: te Goes M. Blok te Zeist en T. Dorresteijn te Opheusden. Beroepen: te Borssele H. Ligtenberg te Vlaardingen; te Goes M. Blok te Zedst. Ir. R. A. D. Cart v. d. Linden schrijft ons: Het jaar 1946 is een rampjaar geweest. Opstand in Indië, verraad, lafhedd, staats greep van Soekarno, van Mook en Scher merhoen. Interventie van Engeland, door onze rechts verzakingonze Slappe, bange houding, Amerika's begrip en steun ver speeld, ons gezag uit handen, onze rechten veracht, onze zaken verloren, failliet. Geen bevrijding: wéér, nieuwe tyrannae, oorlogs bedreiging en wapengeweld. Onze souvered- nafeit verpatst. Materieel en moreel IndSë verkocht. De soldaten bedrogen, hun moreel gebroken. Tegen élites in: de eerste menschen, hon derdduizenden protesten, de ernstigste waar schuwingen, de beste kenners van land en volk. Alles weggegeven: rechten, vrijheid, eenheid, werk, zorg, bezittingen. Millioenen in den steek gelaten. Indië overgeleverd, af gescheurd In ons land tweedracht, eene diepe klove, verbittering en dreigende bin- nenlandsche strijd tegen wat in breede krin gen van ons volk wordt beschouwd als mis daad tegen den staat en landverraad. Hef tige strijd tegelijkertijd tegen het bdnnen- landtsch en het Indisch nationaal -socialisme tegen den finantieelen diefstal hier en daar, tegen de nieuwe begrippen van mijn en dijn, de staathunshoud-ónkunde. Hier het anti- kapitahsme, in Indie het Engelsch en Ame rikaansch grootkapitaal begunstigd en bin nengehaald. Opnieuw klassenstrijd hier en in Indië de wildste rassenhaat. Tegen alle begrippen van recht in,, van demokratie. Met een bevolking van njb. cir ca 90 pet. anaiphabeten het grof bedrog van een modernen staat, van een volwaardige natie. Zonder de mogelijkheid van volks oordeel, volkswil en volksvertegenwoordi ging njb. demokratie, bedrieglijk voorge wend en voorgegoooheld. De wereld en 60 millioen inlanders misleid, een overeenkomst onder- bedreiging van wapens, gefingeerd, onwettig, ongesanctionneerd'; vereenigde sta ten en een unie nageaapt. Een kleine kliek tyrannieke intellectueelen en kornuiten van Japan, grobte ongeordende massa's, gistende revolutionaire groepeeringen, duistere mach ten, Japansohe wapens, gevangenkampen, drilmethodes en moordenaarsbendendat is de werkelijkheidWaarvoor de arbeiders- leiders hier en in Groot-Brittan je. waarvoor Bevin en het State Department de oogen sluiten Het verleden en ^e toekomst met één slag weg, en nu, Engeland en Amerika in troe bel water vissohend en goede maatjes met de repoéblik. Zij erin, wij eruit gesmeten, gebrutaliseerd Het is een wanhoopsjaar geweest. Er is diepe verslagenheid, bij alle geëvacueerden, ontelbare landgenooten, inheemschen. De oude verzetsgeest is wakker geworden. De weerstand tegen al dat onrecht en geweld gordt zich ten strijde. God geve dat er recht komt in het ko mend jaar en vrede. Maar geen vrede is er zonder recht. En geen recht is er zander den wil daartoe en het rechtsbesef. Zonder verandering en andere mannen, staats mannen en Nederlanders. leden van den Duitschen generalen staf, het Duitsche Kabinet en de S.A. door de Am. autoriteiten in Duitschland op eerewoord vrijgelaten worden, teneinde te voorkomen, dat zij op grond van de door de regeeringen der Duitsche staten gemaajete zuiverings- wetten worden gearresteerd. De drie genoemde categorieën zijn door het hof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg als niet-misdadig beschouwd. De betrokke nen mogen op enkele uitzonderingen na de interneeringskampen verlaten. Degenen, die worden beschouwd als mo gelijke oorlogsmisdadigers en zij, wier de tineering om eenige reden van nut zal kun nen zijn, worden uiteraard niet vrijgelaten. Uit" den te nemen maatregel blijkt het ver schil tusschen de uitspraak van Neurenberg en de Duitsche zuiveringswettcn. ERGENS IN INDIE Ergens in Indië hevig verscholen, Achter een sairahdaar weet ik een fort. 't Is in de buurt van. neen, 't landsbe lang eischt nu, Dat het niet nader omschreven meer wordt. Ergens in Indië weet ik een landstreek^ Waar onze linie van water begint, 't Is om den hoek bij. neen, 't lands belang eischt nu Dat je daaromtrent even bezint. Ergens in Indië 't brandt op mijn lippen, Weet ik een schuur, die geen schuur is, te staan Als je rechtsaf slaat.neen, 't lands belang eischt weer, Dat ik niet zeg, waar je rechts af moet slaan. Indië! Nederland heusch ik kan zwijgen! 't Landsbelang eischt het, dus wees maar niet bang! Maar.ergens in Nederland" ken ik een m meisje, Waar? Dat-verzwijg ik in eigenbelang Een Oorlogsvrijwilliger Bataviaeind Dec. 1946.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2