Gaat de tol bij Warmond toch verdwijnen? Clandestiene radioluisteraars op het matje Eisch geen twee pakjes NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 27 DECEMBER 1946 Vele Warmondsche ingezetenen kijken hiernaar uit De tol te Warmond is de verdwijning nabij! De minister van Verkeer houdit van op ruimen en dan moeten ook de tollen in ons land eraan gelooven. Zijne Excellentie heeft op de begrooting 1947 een mdllioen- riaal en kon steeds worden voldaan aan de vraag naar vervoer, welke door de te genwoordige omstandigheden trouwens, veel grooter is geworden. Dat de autobussen soms doorrijden we gens plaatsgebrek is heusch geen gemis aan „service", want dit komt in tal van plaatsen en dikwijls groote gemeenten voor. Hieraan is thans niet te ontkomen. Het wagenpark der N. Z. H. heeft in Een der weinig tollen, welke ons land nog telt, is die bij Warmond. Een pittoreske opname van het zoo bekende „Warmonder Hek". tje uitgetrokken voor den „aankoop" van die lastige voorwereldlijke verkeersob stakels, welke men „tol" pleegt te noemen en hiertoe behoort ook de Warmondsche tol. Vele watersportliefhebbers zullen een zucht van verlichting slaken, en met hen ook degenen, die deze tol moeten pas- seeren. De geest van Florls Vos, de tollenbe- stormer, schijnt dus nog wel eens rond te waren in de werkkamers van 's lands hoogste dienaren, alhoewel hij in het verleden nu niet bepaald den democrati sch en geest van ons Parlement heeft hooggehouden. De tol in het Watersportcentrum, War mond, heeft al veel pennen dn beweging gebracht, evenals de toegangsweg tot dit geliefkoosd oo»d der toeristen. De oprit tot de brug heeft tal van autobestuurders een onvriendelijk woord gekost, maar toch valt het wel mede, want wanneer wij weten, dat sinds de opening van den bus dienst tusschen Leiden en Warmond er zich nog geen ongeluk heeft voorgedaan, mag toch niet gezegd worden, dat dit zoo'n gevaarlijk punt is. Door dezen oprit is de N. Z. H. wel genoodzaakt met een kleiner type wagens te rijden, hetgeen in het bijzonder voor de bewoners van War mond als een ernstig nadeel moet worden beschouwd. De directie heeft in het voor jaar reeds aan de betrokken autoriteiten, o.m. de gemeentebesturen van Warmond en Oegstgeest, alsmede aan „Rijnland", verzocht den oprit te verbeteren, doch waar de toestand blijft zooals deze is, heeft de N. Z. H.-directie zich thans tot de K. N. A. C. gewend, waarbij tevens de aandacht werd gevestigd op de noodzake lijkheid tot verdwijning van de tol, waar voor men voor het onderhouden van den busdienst wekelijks minimum f 150 moet offeren. De klachten over den busdienst, welke wel eens worden gehoord, zijn niet zoo ernstig als men wel doet voorkomen. De lijden zijn veranderd, ook op het gebied «fan het vervoer, want wij leven niet ■neer in de periode van vóór den oorlog. $Ta de treinverbinding met Warmond, is •r een busdienst geopend, welke door de JT. Z. H. is overgenomen. In het verleden waren er geen klachten, maar toen had elke busonderneming voldoende mate- t O- - «w# V De tolbaas houdt de hand op en het hek WiA niet eerder geopend of de penningen moeten zijn betaald. Stadsnieuws GEMEENTERAAD ZliiJt. werden aangenomen <ie voorstellen tot het aanbrengen van straatverlichting in dte Morscbetraat, tot herstel van de Buigfbrug, tot aankoop en verhuur van «enige perceelen grond, tot verhuur van gemeente-eégendom- ïoen voor re«4i4me-<ioeJei«doo, tot wijziging van enkeie begrootingspoeten (1944), tot het beleggen van kasgelden en bet aangaan van kasgekfieenóngentot vernieuwing van twee ovens van de koolgtaestokerij der Gasfabriek, tot het opdtrogea aan B. en W van dte uit oefening van de rechten der gemeente Lel den afa aandeeihoudeter der N.V. Mij. tot leveriflBg van electr. enei\gèe .LugdUrouim" en tot het vetfeenem van een bijdrage aan de den oorlogstijd veel geleden en wel zijn na de bevrijding 70 autobussen besteld, doch ook deze opbouw gaat traag, want er zijn pas.5 chassis aangekomen, welke men thans ter beschikking heeft, vergen de uiterste inspanning van het be drijf om rijdbaar te kunnen worden ge houden, omdat door de deviezenmoeilijk- heden herstellingsmaterialen, banden, enz. slechts in geringe mate verkrijgbaar zijn, waardoor ook het aantal staanplaat sen in de autobussen moet worden gere duceerd. Zoodra echter meer materiaal aanwezig is, zullen ook op de lijn Leideri- Warmond betere autobussen worden in gezet. De tol gaat verdwijnen, dat is verbe tering nummer één. En dan straks nog comfortabele bussen en een goede oprit en Warmonds bevolking zal de nood in het verleden spoedig zijn vergeten. Wij zijn immers aan den opbouw? Lang zaam aan, dan breekt ook diit lijntje niet! Het Provinciaal appèl van de „Jonge Kerk" Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de classrs Leiden van de „Jonge Kerk" op 4 Jan. a.s. in de Stadsgehoorzaal een toogdag orga^ niseeren. Voor dezen dag, die verdeeld zal worden in drie bijeenkomsten is het volgende pro gramma samengesteld: Van 5.30 uur: de middag-samenkomst, waarin mevr. H. W. BoersmaSmit van A'dam, secr.esse van den Herv. Jeugdraad- dep, „Jonge Kerk", zal spreken over: „Weest getrouw", terwijl dit gedeelte zal worden opgeluisterd 'met declamatie, mu ziek en samenzang. Van 5.306.30 uur een broodmaaltijd en van 6.309 uur de avond bijeenkomst, waarin ds H. A. Visser te A'dam, voorz. sub-comm. „Jonge Kerk", zal spreken over: „De Jonge Kerk - nu!" De dag zal worden besloten met een op wekkend woord van ds H. C. Touw, voorz. van éte classis-sub-comm. classis Leiden. BOND VAN POLITIEAMBTENAREN TOT BESCHERMING VAN DIEREN De afd. Leiden van den Bond van Politie ambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren hield in huize „Mekel" ter gele genheid van haar 121/2-arig bestaan een pro- paganda-avond. Onder de vele aanwezigen merkten we o.m. op de heeren R. J. Meijer commissaris van politie, J. A. v. d. Akker alg. insp. van Dierenbescherming uit Den Haag, H. v. Poelgeest, voorz. van de afd. Lei den en Omstreken van den Bond tot bescher ming van dieren, J. Fremerij Kolff uit Am sterdam, hoofd-inspecteur van politie bondvoorzitter van den Bond van Politie ambtenaren tot bescherming van dieren en T. Tieleman uit Leiden, insp. van Vogelbe scherming. De voorz. van de afd. Leiden, de heer J Barends, opende dezen avond met een toe passelijk woord. Spr. gaf een overzicht van het 1214-jarig bestaan. Bovendien stond spr niet alleen stil bij de herdenking van dit ju bileum, maar hij her-dacht tevens het ju bileum van den penningm., den heer F. H Kemner. Namens de afd. Leiden bood spr hem een boekwerk aan. Ook de heer J. Fremerij Kolff, bondsvoorz heeft den jubilaris namens het hoofdbestuur gecomplimenteerd. Hierna sprak de heer J. Fremerij Kolff een propagandistisch woord voor de dieren bescherming, waarna een aantal lichtbeelden werden vertpond. Na de pauze vond de opvoering plaats van een tooneelstuk, dat veel bijval oogstte. De heer H. v. Poelgeest bracht isi een slot woord naar voren, de goede samenwerking tusschen dierenbescherming en politie. ZONDAGSSCHOOL „DE 24 HUIZEN" De Zondagsschool „De 24 huizen" houdt hedenavond 7 uur in „Prediker" Kerstfeest, o.l.v. ds M. Ottevanger. Ouders en belangstel lenden zijn van harte welkom. KANTONRECHTER LEGT HUN FLINKE BOETEN OP Op de laatste zitting van dit jaar moesten 51 personen voor den kantonrechter terechtstaan voor overtreding Vestigingswet, ongeoorloofde aansluiting op het net van de Radiocentrale, ongeregeld autobusvervoer, enz. F. J. C. had zonder toestemming van de K, v. K. en het Dep. van Soc. Zaken in de Burcht" steeg een zaak in lederwaren en fournituren opgericht. De kantonrechter wees verdachte er op, dat bij onderzoek gebleken was, dat van een filiaal geen sprake was, en dat het meer camouflage was. Het O.M. eischte f 25 boete of 10 d h. Uitspr. f 10 of 4 d. h. met sluiting van de zaak. C. S., meubelmaker te Leiden, had zonder vergunning van de K. v. K. zijn zaak ver plaatst van Van de Sande Bakhuizenlaan naar de Hoogl. Kerkgracht. Verd. erkende hiervoor geen vergunning te hebben, maar wel een aanvraag voor verplaatsing te hebben inge diend. Het O.M. eischte f 20 boete of 10 d. h. De kantonrechter wilde hiermede rekening houden en veroordeelde hem tot f 1 boete of 1 d. h. Op 13 Juli '46 had op den Ouden Singel een ernstige aanrijding plaats tusschen een vracht- en luxe auto, aangezien de chauffeur van de vrachtauto geen voorrang had ver leend. Bij onderzoek door de politie was ge bleken dat de hand- en voetremmen niet werkten en de chauffeur daardoor niet tijdig had kunnen stoppen. J. M. uit Rijnsburg moest - terechtstaan omdat hij W. v. d. M. uit Rijnsburg met dezen vrachtauto had laten rij den en W.. v. d. M. omdat hij met dezen vrachtauto gereden had. Het O.M. eischte tegen J. M. f30 boete of 10 d. h. en tegen W. v. d. M. een boete van f40 of 10 d. h. voor het rijden met ondeugdelijke remmen en geen voorrang verleenen f15 boete of 5 d. h. Uit spraak J. M. f 15 of 5 d. h. en W. v. d. M. 2 X f 15 boete of 2 maal 5 d. h. Voor ongeoorloofde aansluiting op het net van de Radiocentrale moesten een groot aan tal personen voorkomen. A. M., meubelmaker te Leiden, erkende die ongeoorloofde aansluiting gehad te hebben, maar tijdens den bezettingstijd mocht men geen radio hebben, en om naar den Eng. zen der te luisteren, had hij een geheime aan sluiting gemaakt De kantonrechter wees hem er op, dat hij deze na de bevrijding had moeten verbreken en het jQ.M. eischte f 50 boete of 10 d. h. Uitspr. f 15 boete of 6 d. h. J. S. te Leiden voor dezelfde overtreding, eisch f25 boete of 10 d. h.f uitspr. f 15 boete of 5 d. h. J. v. R. en A. v. d. P. te Leidan kregen den zelfden eisch en uitspraak te hooren. F. R. C. v. d. R.. P. S.-H. v. A. K. ten Br, allen uit Leiden, moesten terechtstaan wegens diefstal van appelen en peren uit den toi» van den heer Dieben. Eisch tegen ieder f 15 boete of 5 d. h. Uitepr. f 7.50 boete of 3 d. h. J. J. de Gr., veehouder uit Leiderdorp, had op 7 Nov. j.l. 5 koeien los op den rijweg go- dreven, een chauffeur die daarop niet fee- dacht was, was met zijn auto tegen één der koeien opgereden. Verdachte zag er geen ge vaar in en vond, dat de chauffeur had moeten stoppenEisch O.M. f 15 boete of 5 d. h. Uit spr. f 10 boete of 4 d. h. Chr. G. C. uit Hillegom had rijdende met een auto geen rijbewijs kunnen toon en. Eisch O.M. f 20 boete of 10 d. h. Uitspr. f 15 boete of 5 d. h. P. J. K. uit Leiden had zonder vergunning twee vuurwapenen in zijn bezit gehad, name lijk een geweer en flobert-automatisch ge weer. Verd. verklaarde, dat een Canadees, die met een achternicht was verloofd, deze ge weren bij zijn vertrek had laten staan. Eisch O.M. 2 maal f 10 boete of 2 maal 5 d. h. Uitspr. 2 maal f 5 boete of 2 maal 2 d. h. met verbeurdverklaring der ingeslaggenomen ge weren. A. J. v. d. V. expediteur uit Oude Wetering had op 3 October j.l. met een autobus meer dan 7 personen vervoerd terwijl hij er geen vergunning voor had, en geen keuringsbewijs. Verdachte verklaarde slechts 9 passagiers vervoerd te hebben. Eisch 2 maal f 20 boete of 2 maal 10 d. h. Uitspr. 2 maal f 10 boete of 2 maal 4 d. h. H. J. W., bloembollenkweeker uit Noord- wijk-B., moest terechtstaan wegens ernstige overtreding der leerplichtwet. In Juni, Juli en September j.l. had zijn zoon de school niet meer bezocht, omdat toen verd. geen arbei ders kon krijgen hij zijn zoon thuis had ge houden om in zijn bedrijf te laten werken. Daar dit niet de eerste maal was, eischte het O.M. f25 boete of 10 d. h. Uitspr. f15 of 5 d. h. B. W. de R. uit Leiden die voor de zelfde overtreding terécht stond kreeg f 3 boete of 1 d. h. Eisch O.M. f 4 boete of 2 d. h. en S. S. uit Leideif f 5 boete of 2 d. h. G. W. G. uit Katwijk aan Zee had toen de agent van politie K. te Oegstgeest, hem we gens het zich op een flets laten voorttrekken, wilde aanhouden op het eerste bevel niet gestopt, maar was doorgereden. Eisch O.M. f 10 boete of 4 d. h. Uitspraak conform. P. M. B., bloemist te Noordwijkerhout, had zonder vergunning van de K. v. K. te Leiden in de Dorpstraat aldaar een bloemisterij gedre ven. De gemachtigde de heer Zonneveld er kende de overtreding. Verdachte had eerst met J. de zaak samengedreven in Mei had hij de zaak overgenomen. Het O.M. eischte f 30 boete of 14 d. h. Uitspr. f15 boete of 5 d. h. met sluiting der zaak. SPOORWEGNIEUWS Met ingang van 1 Januari a.s. is de heer W. van Duijn, Hoofdbouwkundige bij de Ned. Spoorwegen, benoemd tot Hoofdbouwkundige le kïasse met stand plaats Leiden. DISTRIBUTIE VARIA. Morgen zfln toot bet afhalen van een sdhoenenbon wai de beurt, zij wier naam begint met de letters N en O. Het distribu tiekantoor is geopend van 8.3011 uur. leidsrhe telegrammen Bij het gehouden examen voor de para medische beroepen te Amsterdam behaalde de heer H. Buitendijk het masseursdiploma. De heer J. van Moonen, Lindestr. 26a, herdenkt morgen den dag, dat het 25 jaar geleden zal zijn, dat hij in dienst trad als verfmeester bij de Fa. Cranenburgh en Heringa, aejetfabrieken te Leiden. Het bureaa Gevonden Voorwerpen wordt met ingang van 1 Jen. a.s. weer gevestigd to het politiebureau Zormeve kist raat. Dit is ge opend iederen Wo«u»dag en Zaterdag van 11 16 uur. als ge er aan één genoeg hebt. Maizena fabrikaat Duryea is nog maar beperkt beschikbaar en de vraag is zoo groot. Hel oude vermaarde merk Brandweer comm. Flameling neemt afscheid In verband met zijn vertrek naar Tilburg, waar hij per 1 Jan. a.s. de benoeming tot commandant van de beroepsbrandweer zal aanvaarden, houdt de heer Flgmeling a.s. Maandagmiddag van 34.30 u. een afscheids receptie in het „Gulden Vlies". Te 2 uur neemt hij in de brandweerkazerne afscheid van het corps. BURGEMEESTERSBENOEMING Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, is de heer J. J. v d. Akker, com mies-redacteur ter gemeente-secretarie te Noordwijk met ingang van 16 Jan. 1947 be noemd tot burgemeester van Berghem (N.B.) DE HEER H. FILIPPO W.F.zn VERLAAT DEN GEMEENTEDIENST. Zooals bekend, zal de gemeente-ont vanger, de heer H. Filippo W.F.zn, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, met ingang van 1 Januari a.s. den gemeentedienst ver laten. Naar verluidt, zal hij op Maandag 30 December a.s. 's middags 2.30 u. afscheid nemen van de ambtenaren, terwijl daar na, van 34.30 uur, voor degenen, die met hem in zijn kwaliteit van Ontvanger contact hebben gehad, gelegenheid wordt geboden op het Stadhuis afscheid van hem te nemen. Ongetwijfeld zullen velen, die in den loop der jaren met den heer Filippo als gemeente-ontvanger relaties hebben ge had, van deze afscheidsreceptie een dank baar gebruik maken. Miauw. miauw. De politie heeft Maandagmorgen een poelier, afkomstig uit een der buitenge meenten, aangehouden die behalve doode konijnen, ook. doode katten vervoer de, bestemd voor Kerstboutjes. KERSTDRUKTE BIJ DE N. S. Het masoavervoer voor en op de Kerstda gen heeft aan de Spoorwegen zware eischen gesteld, waaraan cuitstekend is voldaan. De vestibule van het station te Leiden was Dinsdag bijna voortdurend geheel vol, on danks het feit, dat de kaartjes verkoop zoo veel mogelijk bespoedigd werd door alle be schikbare loketten in gebruik te stellen. Dank zij den velen vóórtreinen had eert re. gelmatige afvoer plaats, hoewel menigeen zich met een staanplaats tevreden moest stellen. CHR. GEREF. KERK In de Chr. Geref. Kerk werden na een gehouden stemming als ouderling de heeren C. H. Overdniin en D. Kruit herkozen en de heeren C. Cuperus en J. Platteel ais diaken. Ijs- en gladheid-ongenoegens Het 7-jarig knaapje R. v. d. P. uit de Potgieterlaan kwam op het ijs te vallen, waarbij hij zijn sleutelbeen brak. De 17 j. J. A. K. Mep op het ijs op de Witte Singel tegen een balk van de Vree wij kerb rug en kreeg hierdoor een ernstige hoofdwond. Op die 2e Binnenvestgracht ie de 72-j. H. M. v. d. H. door de gladheid van den weg gevallen, waarbij zij haar linkerpols brak. GEMEENTERAAD LEIDERDORP Hedenavond te 7.45 u. nm. zal de Gemeen teraad bijeen komen. De agenda vermeldt o. m.: beëediging gemeenteontvanger, vaststel ling werkelijke kosten voor het O. L. onder wijs 1944, vaststelling vergoeding van de Bijz. school 1945, yoorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1944 en van het grondbedrijf over 1944 en vaststelling van de begrooting 1947 en het grondbedrijf 1947. HAAGSCHE GERECHTSHOF. H. B. te Leiden was door de reohthenk ver oordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenis straf, wegens diefstal door middel van in braak. Van het vonnis kwam verdachte in hooger beroep bij het Gerechtshof. Dit heeft verdachte thans veroordeeld tot voor waardelijke gevangenisstraf LEIDERDORP De uitslag van den onderlingen wedstrijd van de buurtbewoners Doesburg ten behoe ve van ouden van dagen, die dan geldswaar dige bonnen ontvangen om deze in te wis selen bij hun eigen winkelier», is als volgt: le prijs C. de Ruijter Bz. 2e prijs J. de Lange. 3e prijs P. Zwaan. 4e prijs C. de Ruijter Gz. Voor dezen wedstrijd bestond enorme be langstelling. De heer R. v. d. Hóek, die als ouder ling gekozen is bij de Ned. Herv. Kerk, heeft als zoodanig bedankt. BURGERLIJKE 6TAND. GEBOREN: Lucia M, dr van Q J van Nie- kerk en C C Snelderwaard; Johannes H, zn van J Rietdijk en F E M Koster; Pieter M, zn van J Rietdijk en F E M Koster; Petrus W C, zn van C Bouwmeester en A J van der Meer; Herman, zn van W F Huijdlng en M A P Nahuisen; Johannes J A, an van L B Helsen en M G Hafkenecheid. OVERT .F.PENE van der DriftBerbee, 72 jr; B J A B de Bes, 6 maanden; I A Hers, 6 maanden; H C de Roo, 8 jr; H W J Scheep stra, 59 j.; K van der EndeMiddendorp, 85 jr; J C ChristiaaneeVilders, 84 Jr. GEHUWD: W. L. van der Ham en A. H. de Boer; D. E. Molloy en M. van Rijn; I. Ligtvoet en M. Honders; G. Mieremet en Y. J. Pauw; D. van Staden en M. E. Gyzeny.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6