Spoor zendt jongens in Indië Kerstboodschap Emigratie naar Canada wordt weer normaal EEN GRIJPGRAGE FISCUS Gaan we 500 millioen in New York leenen KLEEMEN MAKEN DE VMOUW NIEUWE LEIDSCHE COURANi 3 VRIJDAG 21 DECEMBER 19« „WANT ONZE HANDEN ZIJN ONBEZOEDELD" De leger-commandant in Ned.-Indië, lt.-gen. S. H. Spoor, heeft via radio Batavia een Kerstboodschap gericht tot de troepen al daar, waaraan het volgende is ontleend: „Wij, soldaten van de Koninklijke Land macht. de Brigade Mariniers en het Kon. Ned.-Indische Leger, mogen behoedzaam maar zeker naderen tot de Kribbe van den Kerstnacht, want ons werk is eerlijk, onze handen zijn onbezoedeld, wij rooven en brandstichten niet, maar beschermen en be veiligen. Wij dooden en wonden niet, maar wij verdedigen het recht en de menschelijk- heid. Dit is onze trots en dit is onze eer. Dit is, op den Kerstavond, ook onze dee moed, als wij het hoofd buigen voor het licht van Bethlehem en vragen om kracht voor de vervulling en voleindiging van onze moeilijke taak. Op dezen Kérstavond gaan onze gedachten meer dan ooit uit naar de genen, die wij missen uit onze rijen, naar nen, die het hoogste offer brachtenmaar wij weten, dat zij het niet tevergeefs ge bracht zullen hebben, ook al lijkt de toestand ons soms duister en verward. Wij koesteren de heilige overtuiging, dat ook in dit land eenmaal de krachten van rede en liefde zul len overwinnen, zooals altijd en overal het geval is geweest. Zooals het ook was met het oogenschijnlijk kleine licht, dat in den don keren Kerstnacht in een stal tot leven kwam en dat tenslotte als 'c wprpMc wonden door drongen heeft En velen onzer aemcejj in aeze aagen ook meer dan ooit aan het gemis hunner familie leden in het moederland. Laten het, mak kers, geen sombere of bittere gedachten zijn. Laat ons, integendeel, dezen Kerstnacht ont vangen in een blijmoedig en open hart, dat de kracht en overwinning van het offer boven klein persoonlijk verlies stelt. Als wij zoo kunnen denken en leven, dan weten wij ook wat Kerstmis is, dan vieren wij werke lijk Kerstfeest, want dan belijden wij pas in ernst onzen heiligen eerbied voor Hem, Die alleen geboren werd om zijn kostbaar bloed te offeren voor ons heil. Mannen van het Kon. Ned.-Indische Leger, van de Brigade Mariniers en van de Kon. Landmacht. Laten wij het Kerstfeest vieren en gedenken als goede soldaten, d.w.z. als soldaten, die hun kracht en hun persoonlijk heid ten volle wille zetten voor een hoog en Christelijk doel, het doel van „Vrede op aarde", in alle menschen, onverschillig van welke kleur, welk ras, welk geloof. Zoo gij, met mfj, de heilige overtuiging koestert, dat dit uw plicht en uw taak is, die gij blijmoedig zult verrichten, dan zal het tot op de meest eenzame posten Kerst mis voor u zijn. Nief met Kerstboomen en geschenken misschien, maar een Kerstfeest, dat veel échter en veel schooner iseen Kerstfeest in uw binnenste, m uw hart." Gen. Spoor bedankt H.M. de Koningin In antwoord op het Kersttelegram, waarin H.M. dé Koningin zich tot de troepen over zee richtte, heeft gen. S. H. Spoor gisteren o.m. het volgende geseind: „De troepen zjjn diep getroffen door Harer Majesteits wen- schen. Zij meen en van deze gelegenheid ge bruik te moeten maken om opnieuw te getui gen van hun oprechte trouw en liefde voor H.M. en Haar Huis en bezweren, dat zij zich in alle oprechtheid en met toewijding zullen geven aan de schoone taak, welke voor hen is weggelegd, n.l. het handhaven van recht en vrijheid in Ned.-Indië. Nog 7000 Nederlanders in republikeinsche handen De gemengde commissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de omstandigheden in de kampen op Midden-Java, is eergisteren te Batavia teruggekeerd. De indruk van de 18 bezochte kampen was, dat de voedseltoestand redelijk was, doch dat het met de kleeding zeer slecht gesteld stond. Ongeveer 7000 Ned. geïnterneerden moeten nog worden geëvacueerd; men hoopt dit bin nen 2 maanden te kunnen bewerkstelligen. Regelmatig komeu thans transporten met evacuées uit Midden-Java in Soerabaja aan Na per trein naar Batavia te zijn overgebracht, worden zij In verband met den grooten woning nood aldaar veelal per schip naar Soerabaja doorgezonden. Hun geheele bezit bestaat in de meeste gevallen uit wat zij zelf met zich meedragen. ALLEEN BOEREN ZIJN ER WELKOM Op 1 Januari as. zullen naar Reuter uit Ottawa meldt, de facmMteiten voor toekom stige Europeesohe immigranten om zich in. Canada te vestigen weer het vooroorlogsche peil hebben bereikt met het openen van bureaux van de Canadeesche regeering in Parijs, Brussel en Den Haag. Van dien datum af zullen immigranten, die voldoen aan de normen, in sfca^at zijn hun vergunning van deze bureaux te be trekken. De groote moeilijkheid voor een onaniddellijken, grooten toevloed van immi granten is het tekort aan sdheepsruimte, maar officieele kringen te Ottawa verkla ren, dat de situatie op dit punt beter wordt en dat een steeds toenemend aantal plaatsen beschikbaar komt. De Canadeesohe regeering neemt tevens maatregelen om den over tocht naar Canada van vluchtelingen en verplaatste personen, die nauw verwant zijn aan ingezetenen van Canada, te spoediigen. Voor den Europeeschen immigrant zullen de voorwaarden voor vestiging in Canada dezelfde zijn als voor den oorlog hij moet een landbouwer zijn die voornemens is ook in Canada den landbouw te beoefenen, hij moet gezond zijn en te goeder naam be kend staan en hij moet aantoonen, dat hij voldoende geld heeft om zichzelf en zijn familie te onderhouden tot hij zich heeft gevestigd. De eenige andere categorie van Europea nen die toegelaten worden,, wordt gevormd door de verloofden van mannelijke inge zetenen van Canada. VEREENIGING „8 R.I. 1940" WORDT HEROPGERICHT. Zaterdag 18 Jan. a.s. om 3 uur zal te Arn hem in Musis Sacrum" de heroprichtings vergadering worden gehouden van de Ver. „8 R. I. 1940". Allen, die behoord hebben tot het zg. oorlogsregiment 8 R. I„ 32e R. I.. 8e depotbataljon, 8e grensbataljon en de 16de mitrailleurcompagnie, kunnen aan deze ver gadering deelnemen, evenals nabestaanden van gesneuvelden. Er zal o.m. een documen taire film over den Grebbéberg worden ver toond. De minister van Financiën heeft in de Tweede Kamer eeniger» tijd geleden de verklaring afgelegd, dat de belasting ambtenaren de noodige omzichtigheid zou den betrachten bij het opleggen van zeker heids-stellingen. Het blijkt nu uit de prak tijk. dat niet altijd de noodige omzichtigheid in acht wordt genomen door de fiscale amb tenaren, bij het gebruikmaken van hun uit gebreide volmachten voor het leggen van conservatoir beslag. Herhaaldelijk hebben ons de laatste dagen klachten bereikt van personen, die het slachtoffer van onverant woord optreden van de zijde der belasting ambtenaren zijn geworden. wordt conser vatoir beslag gelegd op effecten, ten behoeve van belastingschuld en te verwachten aan slagen in de bijzondere heffingen, waarbij te veel onderpand ten behoeve van den fis cus wordtt geblokkeerd. Zoo werd ons voor gelegd een conservatoir beslag van enkele duizenden guldens waarde aan effecten ten behoeve van een te verwaohten aanslag in de heffingen van.... f 500. Uit ander ons voorgelegd materiaal blijkt, dat niet met de toegezegde noodige om zichtigheid ten deze wordt gehandeld. Wij zijn er ons van bewust, dat de belasting dienst met dringenden arbeid overladen ia en daardoor de tijd ontbreekt om de dos siers der belastingplichtigen nauwgezet te bestudeeren. Dit mag echter niet leiden tot onnoodigen hinder voor de belastingplich tigen. Mutaties in het effectenbezit zijn door het conservatoir beslag vrijwel onmogelijk geworden. Opvallend is het verder, dat geen conservatoir beslag wordt gelegd op de in schrijvingen in het Grootboek 1946. welke toch wel speciaal dienen voor betaling der bijzondere heffingen, maar het beslag zich beperkt tot de door middel van effecten- registratie aangemelde fondsen, althans in de ons voorgelegde gevallen. Verder vragen wij ons af, waarom het noodig is om behalve de hoofdsom zelfs ook de rente en de divi denden te blokkeer en. Daardoor worden vaif bun rente levende effecten-bezitters in groote ongelegenheid gebracht, terwijl de werkzaamheden van de banken op deze wijze opnieuw verzwaard worden. Naar het ons voorkomt, is het bij alle waar. deering voor den ijver van de fiscale ambte naren. te laken, als overijld wordt opgetre den. Het moet mogelijk zijn de betaling van verschuldigde en nog op te leggen be lastingen te waarborgen, zonder dat de be langen van den belasting-plichtige met voe ten worden getreden. Gevaarlijk vervoer van een zieke uit Urk Per auto over een spiegelgladden dijk. Op het door de vorst geisoleerde Urk was Eersten Kerstdag groote bedrijvigheid. De 30-j. bewoonster H. d. B.-K. was ernstig ziek en slechts operatief ingrijpen kon haar het leven redden. De pogingen van den burge meester van het eiland om een vliegtuig te charteren om de patiente naar een zieken huis te vervoeren, mochten niet baten. Be sloten werd, i.vjn. de noodzakelijkheid van de operatie, mej. de B.-K. langs den dijk van Urk naar Ramspol per vrachtauto te ver voeren. De dijk was met ijzel bedekt en het vervoer was zeer moeilijk door het groote slipgevaar. Zeven bewoners van het eiland gingen mede om den auto, die stapvoets den 25 km langen weg moest afleggen, op het rechte spoor te houden. Hun pogingen werden met succes bekroond. De patiënte kwam op tijd in het R.K. Ziekenhuis te Zwolle en een onmiddellijk toegepaste penicilinebehandeling kon haar het leven redden. De Residentie heeft thans, gebruik makend van Ypenburg, ook een luchttaxi-dienst gekregen. Hoog boven Den Haag werd de eerste vlucht „op den voet" gevolgd door onzen fotograaf, die er dit plaatje van maakte. AMERIK. BELANGSTELLING VOOR NED. LICHAMEN Naar mr L. P. N. Steenberghe te New York heeft meegedeeld, zijn er op het oogen- bliik onderhandelingen gaande over eem leening van de Internationale Bank voor dien Wederopbouw .aan Nederland ten be drage van 500 millioen dollar. Wanneer deze leen mg tot stand komt, aldus mr Steen berghe, zal ztj de eerste zijn, die door de bank wordt verstrekt en derhalve in zeke ren zin een „experiment" vormen. Met betrekking tot het instituut voor Ned.- Amerikaansche samenwerking bracht spr. zijn tevredenheid tot uitdrukking over de besprekingen, die tot dusver met Ameri ka a rrsche ïndustrieelen en bankiers zijn ge voerd over de industrieele en financieele samenwerking tussahen bedde landen. Naar hij zeide, worden verscheidene project mi voor Amerikaansche deelneming in Neder lands cbe ondernemingen reeds in overwe ging genomen. Het is voor het instituut noodzakelijk „uiterst selectief" te zijn met betrekking tot Nederiandsohe verzoeken voor contact met Amertkaansche financieele en industrieele kringen, aangezien „wij wen- sohen, dat de Amerikanen weten, dat wij hen slechts met betrouwbare personen in aanraking brengen". Wat betreft de samenwerking tusschen het kistituut en de American Overseas Corpora tion, waarover tot op ziekere hoogte bespre kingen zijn gevoerd, deelde de heer Steen berghe mede, dat deze niet tot stand is ge komen. aangezien het ondoenlijk bleek te zijn het bijzondere karakter van het insti tuut, dat zich het maken van winst niet ten (boel stelt, te vereenigen met dat van de American Overseas Corporation, die wel voor dit doel is opgericht. Het instituut streeft er in het bijzonder naar om, even als dit voor den oorlog met succes plaats vond, den bouw te stimiuleeren van groote fabrieken in Nederland, die bestemd zijn voor het monteeren van in de V. S. in massa geproduceerde onderdeelen, doch het besahouwt het niet als een onderdeel vai) zijn taak om voor bepaalde Nederlandsche ondernemingen of personen het vertegen- woordigingsredht te verwerven van Ameri ka an sche maatschappijen. En dat kan allemaal in Nederland Militaire promotie tegen wil en dank. In Groningen ontstond eenige deining, door dat een tandarts, die res. 2e luit. was weest bij een Ned. pants er afweer, maar lid was van de N.S-B. en deswege veroordeeld door het Tribunaal, nu is benoemd tot le lui tenant. Als bijkomende straf was bepaald, dat hij levenslang geen wapens meer mocht dragen. Deze man, die een practijk was be gonnen in Dordrecht werd opgeroepen voor den militairen dienst. Hij legde een af schrift van zijn vonnis over, waarin vermeld stond, dat hij geen wapens meer mocht dra gen. Weet u, wat hij ten antwoord kreeg van de militaire autoriteiten in Utrecht? ,,Met die rommel van de Tribunalen hebben we niets te maken, je wordt bevorderd tot le luitenant". We hebben dit verhaal aanvanke lijk niet geloofd, zoo schrijft „Ons Noorden", maar we hebben het nu zwart op wit van een insider toegestuurd gekregen. Le ven we niet in een krankzinnige wereld". Wanneer er een gewichtige stap moet worden gedaan vraagt een man: „Wat zal ik zeggen" een vrouw: „Wat zal ik dragen?" Sarah Bernhardt. Is het U ook wel eens overkomen, dat er in tram of trein een andere vrouw of meisje tegenover U plaats nam en dat dan onwille keurig de gedachte naar voren kwam: „Als ze dit of dat deed zou ze er heel wat aar diger uitzien". Het zijn meestal maar kleinigheden. Soms zit het in de manier waarop het haar is op gemaakt. De mode van het haar „op zolder" die alweer aan het tanen is, paste in bepaal de gevallen slechts bij het ovale gezicht, de vrouw met de ronde gelaatsvorm was voor' deze mode veel gelukkiger. Zoo ook met de in België vooral veel gedragen kuif. De vrouw, die met het probleem van een voor uitstekende neus en een terugwijkende kin kampt zal er zonder haarverhooging boven het voorhoofd belangrijke aantrekkelijker uit zien. Dit geldt ook voor haar hoeden. Voor het lange smalle gezicht geen opgeslagen randen, die het in lengte doen toenemen, de wat uitstekende kaken worden het best ge camoufleerd door wat losse krullen rond het hoofd. En wat vond U van die dikke dame, die schouwburgzaal kwam binnen zeilen, be laden met goud, al of niet met kostbare be zetting? Zoo ergens overdaad schaadt, dan is het wel op het gebied van de sieraden. Hier geldt zeker niet: hoe mee hoe mooier. De vrouw met de vier, vijf gouden ringen aan één hand (en soms is het zelfs goud en zilver door elkaar) maakt zichzelf ordinair door haar op schik. Aan den anderen kant kan een enkel sieraad goede diensten bewijzen, doch.... dat dient dan goed gekozen te zijn. Niet als de vrouw, die altijd dezelfde ket ting droeg op verschillende japonnen. Toen haar vriendin, die haar een hint in de goede richting wilde geven haar voorzichtig vroeg: Waarom draag je die ketting altijd?, kwam het antwoord: Ik ben dol op die ketting. De yorm van de kralen en schakels fleurt iedere ►jurk op. Dit is onjuist. Alleen de donkere japon kan opgefleurd worden, een gebloemde japon of een stof met een ander motief er in, even tueel nog met een kraagje er op, kan door een ketting alleen maar ontsierd worden. Een enkele dips of broche k urm en het eenvoudige kleedje daarentegen een geheel ander aan zien geven en de kleine hand, die goed ver zorgd is en gesierd wordt door een opvallende ring kan daardoor aan aantrekkelijkheid be langrijk winnen. Hier geldt dus: Het juiste sieraad op de Juiste plaats. Er z$jn nog vele vrouwen, die alle fantasie in haar kleeding schuwen. Toch zouden zij er beter uitzien, wanneer zfl die vrees wat zouden overwinnen en minder stijf wazen. Natuurlijk, ik weet het, U leeft op groote voet, dus geen opvallende schoenen. Maar al is Uw haar wat dun en gauw vet, daarom is het toch niet noodzakelijk, dat U het in zoo'n stijve rol draagt? Met wat losse krullen rond het gezicht zou het bovendien veel voller lijken. De huidige felle kleur en mode is wel ideaal voor het zoogenaamde fletse type. Jong en vroolijk staat haar het felroode of fel groene jasje, zelfs een gewaagde kleuren combinatie zal het goed doen en haar fleur en warmte brengen. Maar laat de blozende jongedochter waken voor die uitgesproken schelle kleuren, vooral wanneer zij blond is bovendien. Dan zal een zachte tint haar jeugd accentueer en. Dat temperament en persoonlijkheid hierbij een groote rol spelen, behoeft geen betoog. Er zijn nog altijd vrouwen, die naar de nieuwste films gaan kijken om slechts de Japonnen voor zichzelf te copieeren. Doch daarbij dienen zij wel degelijk te bedenken, dat het niet het vlotte pakje alleen is. dat de draagster die gratie gaf. Het grootste geheim van goed gekleed gaatl ter verhooging van charme ligt in dit eene: de kunst van te vinden wat bij het eigen type past om de aantrekkelijkheid te ver meerderen. REGINA ZWART. Een klein maar overtuigend bewijs, dat onze nieuwe medewerkster op het terrein wat „der vrouwe" is, in nevenstaand artikeltje waarheid spreekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5