Duitschland en Rusland 't Franco-regime niet zoo licht verteerbaar Zulke heeren worden op vrije voeten gesteld Indië heeft groot gebrek aan werkkrachten NIEtJWE LEIDSCHE COURANT7VRIJDAG 27 DECEMBER 1241 Da Costa over De plotselinge omslag van het weer lokte gisteren duizenden Hagenaars naar Schevening:en. Zelfs met de kinderwagens verliet men den boulevard, om een stevige wandeling te kunnen maken vlak langs den rnischenden waterkant. Dichters hebben vanouds den naam ge had een helderder kijk op de ■wereldgebeur tenissen te hebben dan gewone menschen. Het is dan ook vaak uiterst leerzaam, ge dachten van een eeuw geleden te bestudee- ren, want daaruit ziet men dikwijls dat wat wij als volkomen nieuw beschouwen, dit inderdaad niet is, ja zelfs dat wat wij den ken en voeden, bij dichters van een vorige eeuw precies zoo te vinden is. Dit trof mij, toen ik dezer dagen weer eens in de gedich ten van Da Costa bladerde. Deze zoon van het land. waar de zon ontwaakt, die zich aan de lauwe Westerstranden niet thuis ge voelde, heeft in de jaren tusschen 1840 en 1350 eenige belangrijke politieke gedichten geschreven, waarin hij de indrukken weer geeft, die de gebeurtenissen .zijner dagen op zijn ontvankelijk gemoed maakten Het eerste stuk, waaraan ik thans denk, Is „Vijf en twintig jaren, een lied in 1840" Hierin geeft hij een overzicht van wat er sedert 1815 is voorgevallen, een tijd., waarin hij zich minder aan de dichtkunst had ge wijd. Na den voorzang heft hij aan: 't Zijn vjjf en twintig jaar! 't Kanon van Waterloo bromt in mijn ooren nog, als toen de vlugge Boö. met losgelaten toom van 't slagveld afgezonden, door Hollands steden rende; en duizen den van monden herhaalden wijd en zijd de ontzachelijke maar; »«'t Uur dat der Volken lot beslissen moet, is daér!" We kunnen ons deze gemoedsgesteldheid nog zoo goed indenken. Waren niet onze ge dachten precies dezelfde, toen wij hoorden van den inval in Normandië? Want ook voor ons kwam toen het uur dat der volken lot moest beslissen. En de uitkomst was ge lukkig even gunstig als in 1815. Wanneer de dichter dan verder zegt: „Hergeef den roof. o Babel" „houd op te wroeten in 's menschen ingewand (daar komt een tijd van boeten!) en 't zij weêr vrede op een te lang geteisterde aardt" voelen we opnieuw dat de gedachten van 1815 volkomen dezelfde zijn als die van 1945. In 1817 werd de Kerkhervorming van 1517 herdacht. Dit geeft den dichter aanleiding het Duitschland van zijn dagen aan te spreken met woorden, die ook thans nog gelden: Neen, Luthers vrijheidszin was de Uwe met. Gij sticht een ander werk, en op een andren grond. De kennis, ontworteld aan 't geloof, werd trots, werd heiligschennis. Een andre geest stuurt thands de stoute raadren voort! 't Is geen doorvorschen meer, maar richten van het Woord des Heeren, God gedaagd ter vierschaar van de Rede, Zijn Waarheid, veil gesteld voor ingebeelden vrede of wijsheid uit het stofl 't Is Heldendeugd en kracht, gepredikt aan de ziel die naar vergeving smacht! 't Is uit het Christendom den Christus weg genomen Is 't wonder, zoo een Eeuw, verzonken in haar droomen, èn grondslag èn banier van 't grootsche werk vergat, en t jonge Duitschland joelt waar eenmaal Luther bad? In „Wachter! wat is er van den Nacht?", een gedicht dat Da Costa in 1847, aan den voor avond der Revolutie van 1848 schreef, laat hij ons woorden hooren die met precies evenveel recht in 1939 hadden geschreven kunnen zijn Men oordeele slechts: En slaat ook Duitschland niet op Neêrlands Noordzeezand den blik bewondrend en belust? en biedt de hand van broederschap met minder dwang; en vindt het landschap beminlijk toch! en wenscht den band van stamverwantschap gehandhaafd op 't gebied van Spraak. Phi losophic, Muzijk en Wetenschap en Vaart en Industrie: ja, wil tot d'Oceaan één zelfde Kunstvereering. een Duitsche Vaderland, één zelfde Licht- regeering. Maar in dat Duitschland zelf wat is er van den nacnt, O Wachter! welk een dag wordt aan de kim gewacht? Drie jaar later in 1850 schrijft Da Costa op nieuw zijn politieke gedachten in dichtvorm neer en noemt zijn vers ,De Chaos en het Licht". De revolutie van 1848 is voorbij, maar de gevolgen er van zijn nog overal te bespeu ren, evenals thans die van den wereldoorlog Hij ziet chaos en anarchie overal het hoofd opsteken en vraagt zich met ontzetting af. welke macht daartegen opgewassen zal zijn. Zal het in Frankrijk Napoleon Hl zijn „de pasgerezen en reeds ondergaande zon"? Hij vreest van niet, maar dan wellicht Duitsch land? Ook deze hoop is ij del want het land is: „tweedrachtig overal en meer dan ooit twee slachtig, sints de éénheid, hoog geloofd, van al wat Duitscher heet, in leus van moord verkeerd, die bloedzee ruischen deed. uit de aderen gestroomd van burgers en soldaten, onnoozle dweepers of verleidende onverlaten op 't slagveld neergelegd, ter slachtbank heen- gesleurd. Ge ziet het, de Duitscher van een eeuw geleden maakt op den geest van Da Costa denzelfden indruk als de Duitscher van thans dit op den onzen doet. Laten we nu zien hoe hij over Rusland denkt. In het zoo pas genoemde gedicht zoekt hij naar alle zijden iri Europa waar er uitkomst te vinden zal zijn tegen den dreigenden chaos. En hij zegt dkn van Rusland: Eéne uitkomst bleef ons slechts, één toevlucht in 't verschiet: de aloude rotssteen der alleenregeering. Ziet! een Noorderlicht gelijk, dat met zijn purpren vlammen* den nacht in dag verkeert, op honderden van stammen de kroonglans stralende van Ruslands Opper heer! Voor dezen, dezen slechts, slaat de Opstand de oogen neer Zie daar u 't ideaal, Euroop! van de volks- beheering, de haven des behouds, het eind der Staats- omkeering! Eén heerscher, één gezag voor wereld en altaar! Eén Godsdienst, in de trouw belichaamd aan den Czaar! Maar dit is ironie want de dichter voegt er aan toe: En in de schaduw van dien scepter, zoo ont zettend Siberiës woestijn, met al zijn koude en kommer» en waar de schoonste naam zich oplost in een nommer ten hel gesteld (o ja!) voor wie met wenk of woord de wet schendt des gezags, de rust des tijds verstoort: Men zou haast gaan denken, als men dit gedicht verder leest, dat de dichter eenige bewondering heeft voor den Czarengeest (of Staling eest, wat ge wilt), maar in zijn toe lichtingen maakt hij ons duidelijk wat hij meent. Hij zegt daar: „Tusschen deze beide uiterstenvan een pessimisme zonder eenig uitzicht van latere oplossing of herstel en de wanhopige hoop op een Aziatisch absolu tisme, plaatst zich dan vervolgens, als derde stem, die van het juiste midden, hetwelk zich met betere uikomsten voor beschaving en menschbeid uit de woelingen van dit tijdvak blijft vleien, en zich de gevaren van het oogenblik 6f vergoêlijkt door het denk beeld, dat het te allen tijde met de mensch- heid wel zoo wat meer of min als in onzen tijd gegaan is. en alles ten slotte zonder schipbreuk, veel min ondergang der maatschappij, wel zal terecht komen." Hoe de dichter over Rusland dacht, had hij reeds getoond in zijn „Wachter, wat is TRIBUNAAL TE ASSEN DE KLUTS KWIJT? De eerste kamer van het tribunaal te As sen kreeg tien dagen geleden de zaak te be handelen tegen de uitvoerders der werk zaamheden op het vliegveld te Havelte. Het waren Abraham Lesterhuis, waterbouwkun dige te Apeldoorn, Klaas Herrebout, uitvoer der wegenbouw te Venray en Jan Michi-el Bun\, boekhouder te Almelo, die vrijwillig met de door hen opgerichte „Drentoche We- gebouw" het werk uitvoerden, waarvoor vele duizenden menschen uit alle deelen van het land werden opgeroepen. In afwachting van het vonnis werd Lesterhuis destijds in vrij heid gestéld. Het tribunaal adviseerde voor het firman tentrio de interneering te bepalen gelijk aan de vóór-interneering, verbeurdverklaring van het geheele vermogen, met uitzondering voor wat Lesterhuis betreft van wat hij op 1 Januari 1944 bezat, waaronder de inboe del, voor Herrebout met uitzondering van f 3500 en hetgeen hij op 1 Januari 1944 bezat (o.a de inboedel) en voor Bunt met uitzon dering van f 4500 en de inboedel. Zij werden uit beide kiesrechten ontzet. <Wanneer men van een dergelijk advies er van den Nacht?", waarin hij dit land zóó toespreekt: Wie zou uw greep weerstaan? wie zal uw vlucht beperken? Tweehoofdige Adelaar, die met uw breede vlerken twee werelddeel en dekt! En dan verder: Wat gaat ge ons zijn? een rots die schaduw geeft en laaft? of in zijn holligheên een werelddeel begraaft? Zal Rusland nogmaals moeten komen, maar dan niet ter redding van de tirannie, maar ten roede, WERVINGS-HOOFD AMBTEN. VERTOEFT IN ONS LAND Sedert 17 December vertoeft in ons land de heer B. Krijger, de zoojuist benoemde directeur van het dep. van Sociale Zaken te Batavia. Tegenover het ANP verklaarde nij het doel van zijn komst, n.l. om voorberei dende maatregelen te treffen voor het werven van personeel. De heer Krijger wees er op, dat hij zich daarbij geenszins zal beperken tot het ver krijgen van ambtenaren voor zijn eigen de partement, daar men op het oogenblik in Ned.-Indië algemeen met groote moeilijk heden te kampen heeft. Dit geldt wel in de eerste plaats voor die posten, welke menschen met speciale ervaring noodig hebben. De huidige overheidsbezetting in die categorie bedraagt slechts 30 pet van de noodige sterkte. Teneinde hierin verbetering te brengen, stelt de heer Krijger zich een tweetal maat regelen voor, t.w. a. bevordering van een zoo spoedige terugkeer der gerepatrieerde ambte naren en b. door een beroep te doen op de Ned. autoriteiten om hun medewerking te kennis neemt vraagt men zich als gewoor staatsburger toch af, of men daar m het Noorden de kluts dan heelemaal kwijt is Red.). DE ZES PASSAGIERSSCHEPEN VOOR TURKIJE. Zooals wij reeds meldden, werd op 19 Dec. tusschen de Turksche regeering en de In- dustrieele Handelscombinatie Holland te Den Haag een contract afgesloten voor de leve ring van 6 passagiersschepen. Deze schepen worden gebruikt op den Bosporus. De I-H.C. Holland is de exportfirma van 6 scheepswer ven en wel van de werven Conrad te Haar lem, Gusto te Schiedam, De Klop te Slie- drecht, J. en K. Smit en L. Smit en Zn., beide te Kinderdijk en Verschure, Amster dam. Dit contract zal in vrije deviezen wor den betaald, hetgeen een verruiming van de Ned. deviezen positie bet eek ent REPUBLIKEINSCHE BLADEN VEROOR- DEELEN SOEKARNO Verschillende republikeinsche bladen heb ben critiek uitgeoefend op de houding van Soekarno en Moh. Hatta inzake de ontwerp overeenkomst van Limggadjati. He< past deaen personen niet, aldus bedoelde bladen, om in het openbaar te propageeren voor een over eenkomst. Zij dienen krachtens hun ambt boven de partijen te staan en zich niet in laten met het beleid van het kabinet. OMDAT MEN HET NIET EENS KAN WORDEN De laatste dagen in Madrid van den Brit- schen ambassadeur, Sir Victor Mallet, d<ie naar Londen vertrokken is, hadden een pers campagne in de Madrileensche bladen ten gevolge, aangezien een lid van de Brstsche regeering zou hebben verklaard, dat de Brit- sche ambassadeur te Madrid actief zou zijn tusschenbeide gekomen in „anti-Franco- manoeuwres". De vooruitzichten, dat de anti-Franco- e lementen in Spanje overeenstemming op breede basis bereiken zouden, zijn niet ver beterd tijdens het verblijf van den Britschen ambassadeur, dooh de oorzaak hiervan was de versleohting van de betrekklingen tus schen de tegenstanders van het regiem- Franco zelf. Onder de republikeinen bestaat geen eensgezindheid; de nationale alliantie ten oordeel, dan wellicht om niet het mom alleen van vrijheid, maar haar zelf voor altijd plat de treên, ja, Asië op Euroop ten zondvloed los te laten. Moet dit het einde zijn- der Europeesche Staten na eeuwen Christendom, Beschaving, Over macht? Deze vraag, welke Da Costa een eeuw geleden deed, dringt zich ook thans weer aan ons op, wellicht met nog meer kracht dan toen. En ook wij vragen ons als hon derd jaar geleden, angstig af: „Wachter, wat is er van den Nacht?" Den Haag, Dr F. C. Dominions, verleenen voor het verkrijgen van meerder© krachten. Ook in Pretoria is inmiddels een ..bijkan toor" opgericht, meer speciaal voor de wer ving van technische krachten. Op 12 Januari zal de heer Krijger die voorts verklaarde van meening te zijn dat samenwerking met de „republiek" zeer wél mogelijk is naar Ned.-Indië terugkeeren. teneinde den opbouw van zijn departement persoonlijk te kunnen leiden. ZUIVERINGSRAAD LEVENSVERZEKERINGSBEDRIJF De Zuiveringsraad voor het Levensverzeke ringsbedrijf is opgeheven als zelfstandige zui veringsraad. Die voor het Bank-, beurs- en financieringsbedrijf heeft zijn taak overge nomen. In verband daarmee zijn benoemd tot 'nieuwe leden van dien raad: dr M. Nie— meyer, directeur van de Nationale Levens verzekering Bank te Wassenaar, dr R. v. d. Hoek, directeur van de Alg. Friesche levens verzekering Mij te Leeuwarden. A. F. L. Merx, directeur der Eerste R-K. Levensver zekering Mij te Nijmegen, J. C. J. Waldorp, notaris te 's-Gravenhage. TREIN TUSSCHEN WIJHE EN OLST ONTSPOORD. Tusschen Wrjhe en Olst is Dinsdag im den namiddag een trein ontspoord, waardoor het verkeer in beide richtingen werd gestremd. Het Kerstvervoer tusschen Zwolle en Arnhem werd werd daardoor aanzienlijk vertraagd. Men is terstond met het vrijmaken van de lijn begonnen SCHOTSCHE VROUW KOSTTE HEM ZIJN ONTSLAG. Kurt Guthenow, voormalig bevelhebber der Duitsche troepen op Walcheren, heeft verklaard vlak voor het eind van den oorlog uit den militairen dienst ontslagen te zijn, omdat hij met een Schotsche vrouw in het huwelijk getreden was. Tevens werd hii door een zuiveringsrechtbank te Hersfeld. over welk district hij eveneens het bevel gevoerd heeft, vrijgesproken. IN HET FRIESCHE VEEN ZIET MEN MILLIOENEN TURFJES Terwijl de consumenten om brandstof zit ten te springen, liggen er in de Friesche ge meenten Utingeradeel, Opsterland en West- stellingwerf millioenen turven in het veen te wachten op verzending, maar er heeft bijna in het geheel geen afzet plaats. In de Friesche Staten is over deze kwestie geïnterpelleerd. Van de zijde van Ged. Sta ten werd geantwoord, dat getracht zal worden maatregelen te treffen om deze brandstof zoo spoedig mogelijk te distribueeren. NIEUWE BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van Wouden berg J. A. Hosang, wethouder van Laren (N.H.); idem van Leusden-Stoutenburg M. J. E. Kwint, thans bung, van Waarder, Riet veld en Barwcrutsrwaarde. van dt democratische krachten heeft weinig macht en men bleek het oneens te zijn over het vraagstuk, wie de regeering van Franco zou moeten opvolgen. Ook heeft de gezamen lijke verklaring van Engeland. Amerika en Frankrijk de royalistische kringen afge schrikt, want men wilde niet den schijn aan nemen actie te voeren tegen Franco op last van „buitenstaanders". De debatten in den Veiligheidsraad hadden dan ook ruet het juiste effect gehad. VERPLEGINGSHUIS BIJ ZEIST VOOR SPOORWEGPERSONEEL GEOPEND Ir. Hupkes, de pres.-dir. der Ned. Spoorwe gen, heeft Dinsdag in de gebouwen van het rustoord „In de dennen" te Huis ter Heide bij Zeist een verplegingshuis voor tuberculeuze patiënten onder spoorwegpersoneel geopend. Hier kunnen 40 patiënten worden verpleegd in afwachting van opname in een sanatorium. We hebben niet véél tollen meer in Nederland, maar die er dan nog zijn, kunnen we missen «Is kiespijn. Ook deze te Maartensdijk gaat nu verdwijnen, doordat de Regeering f 400.000 uittrok voor bet opruimen van dit soort verkeersobstakels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3