Er gaat iets moois gebeuren in de bollenstreek Pluimvee- en konijnenexpositie in H. B. G. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG 23 DECEMBER 1MI Vit de Omstreken Lentefeest in midden-winter in H.B.G.-hal te Lisse Bijna ia het jaar ten einde en de dagen zijn op zijn koftst. Daarenboven is het streng winter en de lente lijkt zoo heel ver af. Toch staan we ook vlak voor Kerstmis, het feest van de blijde boodschap, het feest om ons te vertellen, dat „Het Licht" is opgegaan, om ons duidelijk te maken dat na de duister nis het licht doorbreekt; dat het na den win ter ook weer lente en zomer wordt. N u is buiten alles dor en dood en alle bloei is vergaan, maar dat dit maar schijn verwerkt. Zoo zal op de eerste tentoonstel ling duidelijk worden gedemonstreerd, dat een hyacint allerminst „stijf" behoeft te zijn, door ze in prachtige manden opgemaakt ten toon te stellen. Van de vereeniging Proefstation voor de bloembollencultuur, die, voorzoover het prac- tische gedeelte betreft, onder de eminente leiding staat van den heer Volkersz, kreeg het comité eveneens bericht, dat een inzen ding aanwezig zal zijn. Vakgenooten zullen dus van deze hoogst belangrijke proeven op het gebied van bemesting, koelen, voorsto ken, enz. kennis kunnen nemen. Het streven van het comité is om door het Lisse, het centrum van de Bollenstreek, waar thans midden in den winter in de H.B.S.-hal een kleurig bloemenlentefeest wordt gehouden, hetwelk t/m Zaterdag a.s. zeker vele bezoekers zal trekken. is en een nieuwe lente en een nieuwe bloei ons wacht, ook n u, nu Koning Winter hoog tij viert en alles in zijn jreep gevangen houdt naar het schijnt, wordt ons duidelijk als wij de .Kersttentoonstelling" bezoeken, die in het Veilinggebouw van H.B.G. aan den Grachtweg te Lisse gehouden wordt van morgenmiddag tot en met Zaterdag 28 De cember as. De tentoonstelling zal door dr A. Verhage, voorzitter van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, worden geopend. Op den lsten Kerstdag zal de ten toonstelling gesloten zijn. Het is de eerste „Kerstmistentoonstelling" van bloeiende bolgewassen, die sind6 lang weer gehouden wordt. In het vroege voor jaar besloten enkele leden der afd. Lisse van Bloembollencultuur te trachten dit seizoen tentoonstellingen te organiseeren. Contact werd gezocht met het comité, dat in Sassen- heim bestond en daar gedurende een reeks van jaren reeds tentoonstellingen in de win terperiode hield. Algemeen werd gedacht, dat in Sassenheim geen gebouwen waren die zich voor een grootsch opgezette tentoonstelling leenden. In vriendschappelijke collegialiteit werd overeengekomen, dat de tentoonstellin gen voortaan in Lisse zouden worden gehou den. De uiteindelijke bedoeling van het ten toonstellingscomité, waarin vakgenooten uit Lisse, HillegomSassenheim en Noordwijk zitting hebben genomen, is om te komen tot oprichting van een tentoonstellingsgebouw, dat aan alle eischen van belichting en juiste exposeering voldoet. Hoewel de plannen al meer en meer vaste vormen aannemen, zal het evenwel nog eenigen tijd aanloopen, gezien de materiaal- schaarschte, alvorens het gebouw er staat. Door de buitengewoon welwillende houding van de directie van H.B.G. was het comité in staat te beschikken over een der grootste hallen van haar gebouwen. Indien de voor teekenen niet bedriegen, zal de eerste ten toonstelling een schitterend succes worden. Het arrangement is in handen gesteld der firma Kopen (den heer Van der Lee) te Bennebroek, die een schitterende decoratieve exposeering ontwierp. Veel materiaal werd toegezegd; ongetwijfeld zou de tentoonstel ling nog grooter van omvang zijn geworden, indien de kolenschaarschte in het algemeen en de laatste zeer koude week in het bijzon der, niet remmend hadden gewerkt. De be doeling van het comité is, om 4 tentoonstel lingen te organiseeren. De volgende zullen worden gehouden op 16 Jan., 30 Jan. en ten slotte 20 Febr. Naast het vaktechnische zal het publiek kennis kunnen nemen hoe onze verschillende producten op de meest doelmatige wijze op een aantrekkelijke manier kunnen worden houden van tentoonstellingen mede te wer ken om het bloembollenvak, dat van zoo groote beteekenis is voor onze volkshuishou ding in het algemeen, te helpen bij zijn ont wikkeling, zoodat het de plaats weer her- krijge en zoo mogelijk overtreffe die het voor den oorlog innam. Een bezoek aan deze tentoonstelling kun nen wij dan ook ten zeerste aanbevelen. Het belooft een lentefeest in den winter te wor den! WARMOND. In de gemeenteraadsvergadering, onder leiding van burgemeester jhr mr L. von Fi- senne, deelde deze o.a. mede, dat de grond in het uitbreidingsplan Lokhorstlaan-Padox- laan thans, behoudens de benoodigde goed keuringen, door de gemeente is aangekocht, zoodat de werkzaamheden in verband met den bouw van de voor 1946 toegewezen wo ningen nu met kracht kunnen wonden voort gezet. Het is de bedoeling deze woningen te doen bouwen en exploiteeren door de Wo ningstichting „Warmunda". Naar aanleiding van een missive van het Dep. van'Binnenl. Zaken inzake verbetering financieele positie van burgerlijk Rijks- en verder Overheids personeel zullen B. en W. t.z.t. voorstellen aan den Raad doen. Ingekomen was een aanbieding van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden voor een electrische straatverlichting van den Heeren- weg, van de Tol tot aan het station. Dit be loopt c.a. f 11000, waarbij de nieuw aan te brengen kabel ook benut zal kunnen wor den voor het nieuwe uitbreidingsplan. Uit voerig wordt hierover gesproken. B. en W. zullen met nadere voorstellen komen. Verschillende agendapunten als nadere vaststelling van het voorschot op de exploi tatievergoeding aan de bijz. scholen, idem van het salaris van den vakonderwijzer aan die scholen, het voorstel tot toekenning van bijdragen aan de Woningstichting Warmunda tot dekking van het tekort over 1944/45, vast stelling rekening gemeente-waterleiding over 1944 en enkele minderbelangrijke punten, werden goedgekeurd. Eveneens is dit het geval met het voorstel van B. enW. tot uit voering van het ophalen van huisvuil in eigen beheer, hetgeen een belangrijke be sparing voor de gemeente zal geven. Ook werd aangenomen het voorstel tot verhoo ging der Hondenbelstaing. Dit voorstel is ge daan ter bestrijding van het euvel van los- loopende honden. De burgemeester zal doen wat mogelijk is om dit kwaad te bestrijden. De rondvraag bracht verschillende verlan gens en wenschen naar voren, zoo over ver strekken van een Kerstgave aan hen, die overbruggingssteun hebben, over het snelle rijden der autobussen in het gedeelte Sta- tion-Lokhorstlaan en verbreeding van dat gedeelte weg, over het reddingsmateriaal tij dens deze ijsperiode, enz. Verschillende zaken hebben de aandacht van B. en W. MARKTBERICHTEN. KATWIJK a.d. RIJN, 20 Dec. Waschpeen I f 2326, id. II f 8—14; winterpeen f 10.90— 11.60, spruit f 6985, savoyekool f 3.2010.30, boerenkool f 1626, gele kool f 2.7011, groene kool f 615, roode kool f 8.5019.50, andijvie f 3250, uien f 2.3014.40, koolraap f 2.507.50,#witlof I f 27—63, id. II f 13—15. sjalotten f 7—7, alles per 100 kg; knolselderij f 226 per 100 stuks. EEN KEURCOLLECTIE VAN RASDIEREN AANWEZIG Binnen de muren der groote hal van het HB C-gebouw te Lisse is wederom gehuisvest de groote tentoonstelling van konijnen, pluimvee, duiven en watervogels, waarvan de opening geschiedde door den wnd. burge meester van Lisse, den heer wethouder J. W. A. Lefeber. De voorzitter, de heer W. F. Daudeij, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn ge noegen over uit, dat weth. Lefeber deze plechtigheid wilde vervullen. Bij dit alles, aldus de voorzitter, is er toch weemoed in ons hart, als wij denken aan het overlijden van onzen zoo hooggeachten beschermheer, den heer J. C. de Haan, die onze vereeni ging met raad en daad heeft bijgestaan en wiens nagedachtenis werd geëerd met eau minuut stilte. Na een woord van dank te hebben gespro ken tot allen, die aan het welslagen van deze tentoonstelling hebben medegewerkt, werd het woord gegeven aan den loco-burgemees ter, die begon met te zeggen, dat hij deze taak vanavond verricht met weemoed in het hart, gedachtig aan hem, die deze plaats had ingenomen, ware hij niet uit dit leven weg genomen. Immers de heer De Haan heeft STALIN VANDAAG 67 JAAR. Ma ar scha ilk Stalin vierde Zaterdag 21 De cember zijn 67sten verjaardag. AMBASSADEUR TE LONDEN DOOR FRANCO TERUGGEROEPEN De Spaan sche ambassadeur te Londen, wordt teruggeroepen in verband met het vertrek uit Madrid van den Britsohen am bassadeur, overeenkomstig de door de V.N. aangenomen resolutie. PRIJZEN VOOR HET SLIJPEN VAN SCHAATSEN. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat voor hel stjjpen van §chaatsen de volgende prijzen gelden: hol slijpen £2. vlak slijpen f 1.40, polijsten f0.60. De Prijscontróle zal op de handhaving van deze prijzen toezien. UITBREIDING MENU'S IN RESTAURANTS MET DE KERSTDAGEN. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat de menu's in de restaurants met de a.s. feestdagen mogen worden uitgebreid met één gang. Het voorschrift, dat per maaltijd niet meer dan 100 gr. vleesch verstrekt mag worden ongewijzigd. Zaterdag is door een republikeinschen woordvoerder te Batavia verklaard, dat het in den vervolge mogelijk is om van Ned. zones, met een republikeinse^ paspoort, naar Midden Java te reizen. De finale van de hardrijderij te Wermond, waarbij de winnaar P. Meskes uitloopt om zijn concurrent met een flinken voorsprong te kunnen kloppen. STAATKUNDIG GER. PARTIJ RICHT ZICH TOT H. M. DE KONINGIN. Het Centr. Bestuur der Staatk. Ger. Partij te R'dam heeft een telegram aan H. M. de Koningin gericht, waarin geconstateerd wordt, dat Linggadjati, hoewel overeenkom stig den tijdgeest, in strijd is met het God delijk gezag der Overheid. „Den zending is in gevaar. Moge Uwe Majesteit kracht gege ven worden een duidelijk „neen" te zeggen tegen de revolutie en getrouw te zijn aan de traditie van Uw doorluchtig geslacht", zoo besluit bedoeld telegram. intens met deze sport medegeleefd en de vereeniging heeft in hem veel verloren. Ieder die deze tentoonstelling zal bezoe ken, zal tot de overtuiging komen, dat hier een keurcollectie van rasdieren aanwezig is en spr. hoopte dat de beoefenaren van deze sport op den ingeslagen weg zullen voortgaan en verklaarde met een woord van gelukwensch deze tentoonstelling voor geopend. Ala aardigheid willen wij vermelden, dat een der inzenders zijn haan met een lippen stift had bewerkt en als straf uitgesloten werd van deelname!! Op deze tentoonstelling vinden wij ook een stand van de firma Fouragehandel voorheen P. Beelen en Zonen te Lisse, die in een keurige expositie verschillende soorten gra nen tentoonstelde, echter nog niet zonder bonWij vernemen dat deze firma geheel belangeloos op zich nam om het benoodigde voer voor de dieren dezer tentoonstelling te krveren. Mooie gestel Hoofdprijzen Pluimveetentoonstelling: 1. Wisselbeker hoogste aantal punten der ten toonstelling: A. de Wit, Lisse. 2. Wisselbeker Hoenders: Comb. „Het Oosten", Leimuiden. 3. Wisselbeker Konijnen: L. A. Whrmerdam, Hillegom. 4. Wisselbeker Tan-konijnen: J. Jensen, Delft. Eereprijs hoogste aantal punten Groote Hoenders: Neuteboom, Leiden, Eereprijs Kriel- hoenders: Comb. „Het Oosten", Leimuicl<:i Eereprijs Konijnen: L. A. Warmerdam, Hil legom Eereprijs fraaiste groote rassen konijnen: A. van Driel, Dubbeldam. Eereprijs fraaiste ram of voedster middenras eigen fok: G. Mooyenkind, Vogelenzang. Eereprijs idem: L. A. Warmerdam, Hillegom. Sfeer in 't gezin? 1 I De „Nieuwe Leidsche" er in! I Denpasar-conferentie natuurlijk in haar nopjes Het comité-generaal der conferentie te Denpasar,, heeft telegrammen verstuurd aan den voorzitter der Tweede Kamer, de Com missie-Generaal en aan het Centr. Natio naal Comité te Djogjakarta, waarin ver klaard wordt, dat de aanvaarding der ont- werp-overeenkomat met vreugde is ont vangen. „De conferentie te Denpasar geeft aan de Tweede Kamer en het Ned. volk uitdruk king van haar dankbaarheid voor het ver trouwen, dat in het Indonesische volk ge steld wordt. De beslissing geeft den moree- len steun om het werk zoo spoedig mogelijk voort te zetten." PROF. JEAN PICCARD WIL „HOOGER OP" De bekende, in Zwitserland geboren, bal lonvaarder prof. Jean Piccard heeft 't plan opgevat in Juni te pogen tot op een hoogte van 30 km in de stratosfeer door te drin gen. Hij wil daartoe gebruik maken van een „druiventrosballon", welke is samengesteld uit 57 aparte ballonnen. Het huidige hoogte- record per ballon staat op naam van Albert Stevens en Oroil Anderson, die in Novem ber een hoogte van 22 y2 km bereikten. De republikeinsche „resident" van Buiten zorg. die onlangs door de Nederlanders ge arresteerd was. is hangende het onderzoek weer in vrijheid gesteld. Waarom krijgt „Holger en zijn vrouw" door Marie Breghendahl een eereplaats onder den Kerstboom? Omdat Sigrrid Undset over dit Deensche boek uitriep: „Dit boek is voor mij een oase in de woestijn. Telkens wanneer Kristine naar voren komt al is het ook voor een kort oogenblik en schijnbaar zonder beteeke nis waait een milde wind over het koude land. Zij is een wonderlijke vrouw. Als geheel een „rijk" boek, dat eeuwig en actueel blijft." (I.M.) WOUBRUGGE. Gedurende deze week kunnen formu lieren voor aanvragen brandstoffen voor kamerbewoners wordt afgehaald, welke vol gende week moeten worden ingeleverd. De jubileumuitvoering van het fanfare corps „Harmonie" is In alle opzichten een groot succes geworden. Na een welkomst woord van den voorzitter sprak de eere voorzitter der vereeniging, burgemeester v. Wageningen, het corps toe. Het bestuurslid der ver. de heer J. de Jeu werd daarop met een korte, treffende toe- praak door den voorzitter gehuldigd, daar hij gedurende het bestaan der vereeniging actief lid is geweest en dus thans zijn 40- jarig jubileum viert. Namens alle leden bood de heer Kreessen den jubilaris een radiotoestel aan. Ook de voorzitter van de feestcommissie 1928 richtte zich met waardeerende woorden tot het corps en bood het een marsoh aan. Het oud-lid J. C. v. d. Nagel herdacht in een geestig gedicht het wel en wee der vereeniging. Het muzikale programma, dat het corps hierna verzorgd", was prachtig. In gespan nen aandacht werd geluisterd naar het zes tal nummers dat ten gehoore werd gebracht. Het geheel was een sprekend bewijs, dat „Harmonie" onder bekwame leiding van den heer Kouprie belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Speciaal het tweede nummer van het programma, Doornroosje's Bruidsvaart, werd bijzonder gewaardeerd. Na de langdurige pauze ontpopten de muzikanten zich als too neelspe Iers. Met de opvoering van het blijspel „Samson en Moot" oogstten zij een enorm suces. KATWIJK Ondertrouwd: J Schaap en C. Zanenburg; C. Schaap en L. Ouwehand; D. Hamerslag en G. Burggraaff; P. H. Meijer en C. C. van Kampen; N. v. d. Plas en A. v. Duijn. Gehuwd: J. v. Leeuwen en A. Parlevüet; A. de Go^fie en N. M. Lodder. De timmerman C. V. die met zijn schuit bij Leimuiden lag, was gaan passagieren, en had bezoek gebracht aan het kippenhok van een landbouwer, waar hij vier kippen had gegrepen, en den nek omgedraaid. Blijkbaar had V. reden om bezoek van de politie te verwachten, want de zak met kip pen, had hij verzwaard, en buiten boord van zijn schuit laten hangen. Niettemin wist de politie die op te sporen. De officier vorderde zes maanden gevan genisstraf tegen verdachte. De rechter dveroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf. VISSCHERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN. 21 Dec. Aan de markt kwamen hedenmorgen 5 kustvisschers met tezamen 50 kisten versche visch. Van de haringvisscherii kwamen heden geen schepen binnen. De vangstberichten van gistermiddag uit Het Kanaal luiden: Sch 23 70 k; Sch 104 120 k; Sch 120 255 k; Sch 200 50 k; Sch 141 70 k; Sch 6 88 k: VI 86 255 k. De vangstberichten van hedenmorgen uit Het Kanaal luiden Sch 3 17 k; Sch 129 50 k; Sch 6 34 k. De vangst berichten van gistermiddag uit de Noordzee luiden: Sch 333 30 k; Sch 325 30 k. Het vangst- bericht van hedenmorgen uit de Noordzee luidt: Sch 333 2 k uit de halve vleet. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Bloemfontein, van Beira n. R'dam, 19 van Baira naar Napels; Delft, van Amsterdam n. Chili, 18 te Barranquilla, Paramaribo naar New-York, 19 te Demarra; Edam, 19 van Rotterdam te New-York; Friesland, 20 van Sydney naar R'dam; Java, van A'dam naar Batavia, 19 te Port Said; Kota Inten, 20 van R'dam te Batavia; Leerdam, 19 van R'dam te Tampico; Stad Vlaardingen, van Amster dam, was 19 om 953 vm. 480 mijl v. Lands End; Telamon, 19 van Montreal te New-York; Van der Capelle, v. A'dam n. B. Aires, 19 te Bahia. Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301). AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 720 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Theater-ork.; 8.45 Concert; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Gewijde muziek; 945 Arbeidsvitaminen; 10.30 Vrouw; 10.35- Charles Panzéra; 10.50 Kleuters; 11.00 Lyra Trio; 11.45 Farn.be richten uit Inddë; 12.00 Symphonisch concert; 12.30 Platteland; 12.40 Gerard van Krevelen; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-orkest; 14.00 Met naald en so..aar; 14.20 Reno-v a-septet; 15.00 Wondere wereld15.15 Louis Levy; 15.30 Le miroir de Jésus; 16.05 Willem Andriessen, pdano; 16.30 Fr. kinderkoor; 16.40 Jeugd: 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Zang; 17.46 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Buitenl. overzicht; 1820 Strijdkrachten19.05 Piano; 19.15 Kamer koor; 19.45 Helpt de post en uzelf; 20 00 Nieuwsr 20.05 Weekover.; 20.15 Philharm. orkest; 21.00 A Christmas Carol; 22.30 Con certgebouw-kwintet; 23.00 Nieuws; 23.15 O Kerstnacht, schooner dan de dagen; 0.00 Prot Kerstnachtdienst. 1.00 Sluiting. Programma voor Hilversum n (415). KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Morgengebed; 7.45 Sonate; 8.00 Nieuws: 8.15 Pluk den dag; 920 Lichtbaken; 10.15 Hansel und Grethel; 10.4o Vendel op Kerstmis; 11.00 Richard Wagner; 1120 Als de ziele luistert; 11.45 Muziekkalender; 12.03 Orgel; 12.30 Ta rantella; 13.00 Nieuws; 13.15 Vervolg; 13.30 Gram 13.45 Kerstmis: Christus mis; 14.00 Kerstliederen; 14.30 Herders van Bethlehem; 15.30 Kerstconcert; 16.00 Zonnebloem; 16.30 Vuurduwel; 16.45 Strijkkwartetten; 17.15 Nederland's Glonctijdperk; 17.45 Advent; 18.00 Kerstpro gr.; 19.00 Nieuws; 19-15 Kerst- droom; 19.30 Geboorte van Jezus; 20.00 Nieuws: 20.06 De gewone man- 20.15 Phil harm. orkest; 21.00 Avondgebed; 31.15 Aan den vooravond van Kerstmis; 22.00 Ndeuws; 22 20 Strijkkwartet: 22 50 Suite van Bach; 23.15 Kerstmis in Europa; 2325 Kerstklok ken; O.OO Nachtmis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 7