„U blijft het woord van God verkondigen" Studenten kunnen aanpakken buiten de studie Leidsche Sportver. stichten sportparlement NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 23 DECEMBER 194$ Stadsnieuws Ds P. W. Spruyt deed intrede in de Ned. Herv. Gem. van Leiden „De tijd is vervuld, en het Koninkrijk Gods nabij gekomen: bekeert u en gelooft het Evangelie". Met deze Bijbelwoorden uit Marcus 1 deed ds P. W. Spruyt, na des mor gens te zijn bevestigd door zijn vriend, dr W. H. Beekenkaimp, te Delft, gistermiddag in de Pieterskerk zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente. Toen wij afscheid namen van Arnhem, zoo ving ds Spruyt zijn prediking aan, zeide iemand tegen mij„U neemt wel afscheid, maar U blijft het Woord van God verkon digen." Ook in deze gemeente zal het gaan om den roep, dien Jezus uitriep: Bekeert U! Marous schetst in zijn beschrijving, hoe hij met zijn volk den messias-koning verwacht, hij vertelt van den man in het kemelsharen kleed, die zijn stem liet weerklinken, dat het tijdstip nabij was, en dat het volk ge reed moest staan om den lang verwachten Verlosser te ontvangen. Johannes vertelt ook, dat Hij maar gering is; alles zinkt weg als de Koning komt. Het gaat om Jezus Christus en niet om de verkondigers, die slechts den weg moeten bereiden. Hij alleen zal besturen en zijn gaven uitdeelen. De tijd is vervuld, dat is de tijd van ons allen, die volgemaakt is, omdat het Koninkrijk Gods nabij is gekomen. Als zoo door de nadering van het Rijk onze tijd is volgemaakt, gaat er een striemende critiek uit van het Koningsschap van Jezus over al ons zwoe gen. Gods critiek gaat uit over ons werk, maar tegelijkertijd klinkt daar in het oor deel de roepstem: „Bekeert U." Als wij deze roepstem hooren, moeten wij er van af zien, dat wij zelf het Koninkrijk zouden kunnen opbouwen door onze goede prestaties. De bekeering, waartoe wij opge roepen worden, is de groote omkeer, naar Hem toe, het moment van de beslissing in het proces, het voortdurend op de knieën vallen en zeggen: O, God, wees mij zondaar genadig. En God dn Zijn liefde blijft zeg gen: Gij blijft mijn kind. En van ons stijge de bede op: Maak ons bereid om „ja" te zeggen. In Hem zal ons leven zin, be teekenis en doel hebben, zoo besloot ds Spruyt zijn pre dicate. In zijn toespraak richtte de nieuwe predi kant zich tot burgemeester, jhi mi 1. H. van Kinschot, en verdere vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur, ds W. H. Kelder, consulent van wijk 8, zijn bevesti ger, dr W. H. Beekenkamphet ministerie van predikanten, Kerkeraad, gemeentecom- missie, den heer Joh. de Groot, godsdienst onderwijzer, het bestuur van wijk 8, de gemeente en de vele jonge en oude Arnhem mers, die per bus en trein naar Leiden Waren gekomen. KERSTWIJDINGSURE GEREF. U.L.O. KOPSCHOOL. Men schrijft ons: Zaterdagmorgen vergaderden personeel en leerlingen in de gymnastiekzaal van ge noemde school, tot het houden van een wij- dingsdienst, waarbij als liturg optrad het hoofd der school, de heer W. G. Aldershoff. Uit de leerlingen was een koortje gevormd onder leiding van den heer Drewes. Nadat aan allen een keurig verzorgde en smaakvol uitgevoerde „Gang van den dienst" was uitgereikt, nam de heer Alders hoff onder doodsche stilte zijn plaats in op het spreekgestoelte en ving aan met het reciteeren van „Voor mij" van A. Wapenaar. Zonder eenige onderbreking werden hierna de 34 nummers van het programma ten ge- hoore gebracht, waarbij Schriftlezing, koor- .en samenzang, beide laatste met pianobege leiding, elkaar afwisselden. Ondanks den veel te korten tijd van voor bereiding mag worden gezegd dat de poging eens iets „heel anders" te geven, volkomen is geslaagd. Het koortje heeft ons waarlijk doen genieten. Als het niet zoo'n gemeen plaats was, zouden we zeggen: „Die perzik smaakt naar meer." Zoowel zij, die het plan tot deze wijdings- trre hebben gemaakt, als zij, die het hielpen Uitvoeren, kunnen met voldoening op dezen morgen terugzien. SLUITING DISTRIBUTIEKANTOREN Op 25 en 26 December 1946 is het distribu tiekantoor te Alphen a/d. Rijn en de agent schappen te Woubrugge en Ter Aar gesloten. Het agentschap te Woubrugge is alleen in die week geopend op Vrijdag 27 December 1946 van 9.3012.30 uur en van 13.30-15 uur Reeds thans wordt medegedeeld, dat het kan- toor te Alphen aan den Rijn en het agent schap te Koudekerk a/d. Rijn op Dinsdag 31 December 1946 nè 12.00 voor het publiek ge sloten zijn. HAAGSCHE RECHTBANK De reclameschilder H. O. te Leiden, had diefstallen in serie gepleegd. Gedurende ge- ruimen tijd opereerde hij in de omgeving van zijn woonplaats, totdat hij tenslotte kon worden gearresteerd. Gezien de ongunstige reputatie van verd., vórderde de officier tegen hem vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr L. Niemoller, pleitte cle mentie. Wegens medeplichtigheid aan inbraak, heeft voor de rechtbank zich te verantwoor den gehad de schippersknecht W. A. v. d. V. te Sassenheim. Verd. had bij zijn „werk zaamheden", tal van goederen geroofd. Waar hij reeds verschillende vonnissen heeft on dergaan, vorderde de officier thans twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De dienst werd besloten met het zingen van: Halleluja, eeuwig dank en eere. In de consistorie spraken ds J. de Wit, als oudste tegenwoordige predikant, en de secretaris van den Arnhemschen Jeugdraad ds Spruyt toe, die hartelijk dankte voor de vele 'blijken van medeleven bij zijn komst ondervonden. OVERWEGWACHTER VRIJGESPROKEN Op 17 November 1944 werd op een bewaak ten overweg bij Hillegom een autobus met werklieden aangereden door een trein, ten gevolge waarvan zes inzittenden op slag wer dén gedood, en talrijke andere personen ge wond. Het ongeval gebeurde, doordat de autobus juist op de spoorlijn defect raakte en na korten tijd een trein uit de richting Leiden naderde. Den overwegwachter L.J. K. uit Hil legom werd verweten, dat hij de afsluitboo- men had geopend, doch hij betoogde, dat de betrokken trein te laat was geweest. De Haagsche rechtbank had K. van het ten laste gelegde veroorzaken van dopd door schuld vrijgesproken, van welke beslissing de officier in hooger beroep kwam. De proc.-ge neraal vorderde zes maanden hechtenis, doch het Haagsche Gerechtshof heeft het vrijspre kend vonnis bevestigd. Gisteravond gleed het echtpaar v. d. Horst uit Koudekerk a/d Rijn uit op een bevroren plas. De 30-j. echtgenoote brak haar rechterenkel en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Niet genoeg kunnen wij protesteeren tegen deze wijze van handelen van straatbewoners. 40-Jarig jubileum D. C. de Jong De heer D. C. de Jong, die sinds 1920 eenige firmant van den Leidschen glas- handel fa W. v. Dam is, herdacht Zater dag het feit, dat hij vóór 40 jaar aan het bedrijf werd verbonden. 's Morgens is hij op het kantoor aan den Ouden Singel door het geheele per soneel gehuldigd en toegesproken dooi den heer C. M. J. Boom, bedrijfsleider. Hij bood namens het personeel een glas- in-lood-raam aan en mevr. De Jong kreeg een fraaie bloemenmand. 's Middags, omgeven door een fraaien bloemenschat, hield de jubilaris in „Het Gulden Vlies" een zeer druk bezochte receptie. Onder degenen, die hun geluk - wenschen kwamen aanbieden, waren zeer vele zakenrelaties. In een kleinen kring werden daarna de feestelijkheden met een diner gesloten.' Terzake van mishandeling heeft in hoo ger beroep terecht gestaan A. B. van D. uit Noord wij kerhout. Het Hof heeft voor ver dachte het vonnis bevestigd. VOORSCHOTEN Geboren: Willem, z. v. R. van Delft en N. -M. Schreij; Arie, z. van P. J. van Klaveren en M. A. van Zuidam; Jacoba J., d. van J. W. Oudshoorn en A. van der Bent; Elisa beth, d. van C. Verschoor en C. M. Lam- mers; Johanna M. P., d. van J. G. Gussen- hoven en W. C. M. A. Hollink; Albertus A. G., z. van J. T. Kooijman en G. J. F. van der Meer. OVERLEDEN: B. M. M. Niersman, 5 mnd., L. Veiirman, 60 jr. ONDERTROUWD: F. W. Briars, 36 jr. en I. Seijn, 36 jr.; C. ten Brink, 25 jr., en J. H. van Berne, 25 jr. GEHUWD: U. A. Elgersma, 26 jr. en E van den Bos, 26 jr.; J. Koudijs, 33 jr. en W J. Duijndam, 27 jr. Zij helpen op kantoren en in de huishouding (Van een onzer verslaggevers). Onlangs heeft de Leidsche bevolking een strooibiljet kunnen lezen, dat onge veer den volgenden inhoud bevatte: Het Stu denten-w e rkb em iddelin gsbureau brengt onder Uw aandacht, dat U, vanaf Dinsdag 3 December 1946, stu denten bereid zult vinden tegen een vergoeding van minimaal f0.65 per uur werkzaamheden voor U te verrichten. Het behoeft geen betoog, dat vele men- schen weinig of geen aandacht aan deze „zonderlinge" aanbieding hebben geschon ken. Dit is ook verklaarbaar,want wat heeft een student, die zich met de wetenschap vertrouwd moet maken, nu uit te staan met het opknappen van allerhande kar weitjes. Bovendien laten we er maar geen doekjes om winden de studenten hebben door hun eigenaardig, en in het oog van de burgers veelal „afkeurens waardig" optreden, menig hart „verhard' en of hun houding in sommige opzichten nu aanvechtbaar is of niet 't zal anders nog wel losloopen „een student blijft toch maar één student," zoo zegt men (meestal overtuigd) Toch moeten wij tegen deze oppervlak kige gedachte protest aanteekenen. Het student zijn brengt nu eenmaal met zich mede, dat men ook eens iets anders moet doen dan studeeren en de burgers van een Academiestad dienen hiermede ter dege rekening te houden. Wij hebben in vroeger eeuwen als dank voor de ge toonde standvastigheid tijdens het moord dadige beleg een universiteit vatf den Vader des Vaderlands gekregen, waar jonge menschen zouden worden be kwaamd om de belangen van land en- volk te behartigen. Dit moeten wij vanuit het juiste ge zichtspunt zien. Dan zullen wij hieruit kunnen concludeeren. dat ook wij, eenvoudige burgers, die al dan niet op e^nigerlei wijze met dezen tempel der wetenschap te maken heb ben, den plicht hebben onzen studenten iets aan te bi-eden' hun te toonen, dat er menschen rondom hen- staan-, die met hen medeleven, en die alle „grappen," die voor de bevolking wèl eens onaan gename gevolgen kunnen hébben, ten spijt, zich ontvankelijk stellen voor wat onze studeerenden behoeven en ook eenigszins verlangen. Het is een onbetwistbaar feit, dat een student zich niet alleen moet toeleggen op de wetenschap, het zijn ook menschen. en daarom hebben zij ten eenen male ont spanning noodig, moeten zij aan- een be paalde vereen-iging verbonden zijn, waar in dingen worden beproken en gepropa geerd, welke zij onderschrijven, in één woord: zij moeten opgenomen- zijn in een verband, waar zij hun principe kunnen uitleven. Dat dit geldelijke bij-dragen met zich brengt, is duidelijk. Maar laien wij dit alles het is per saldo van minder belang, hoe belangrijk het op zichzelf ook is buiten beschou wing, dan behoeft het niet te worden ge ëxpliceerd, dat de studie in de meeste gevallen groote financieele offers vraagt. Nu zijn er studenten, die financieel niet bij machte zijn dit te kunnen betalen. Daarnaast vinden zij, die hun studie wel kunnen betalen, het zeer onaangenaam, dat een categorie studenten, waaronder dus de minvermogenden ressorteeren, niet kan deelnemen aan iets. wat uit eindelijk een belangrijken factor b-eteekent nrhet al dan niet voltooien- van de studie. Men heeft deze kwestie ernstig in stu- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Xzaak, z. van J. H. Vavier en M. E. Thiel; Johannes A., z. v. J. A. Schrijer die genomen, en is tot de gedachte ge en E. J. Lingard; Oomelis, z. v. N. de Kruis komen. dat ook in deze materie het en M. van der Steen; Johannes A. G., z. v. 1 'n-itiatief van Leiden zelf uit moet gaan J. Naber en C. M. Rojkelijkhuizen; Marijke, d. van J. N. Berg en J. C. de Wit; Johanna, d. van D van Soest en J. Cornet; Catharina C. A., d. van A. van der Velden en C. van Pagée; Marian Hi M„ d. van L. Srnrit en M. J. Wisse. OVERLEDEN: M. J. Teuwen. 85 jr; A. H. C. Dobbe, 3 dagen. GETROUWD: H, G. VoKkerez en G. C. Goedkoop. om tot een oplossing van dit probleem te geraken. Op het biljet, dat indertijd in ruime mate werd verspreid, stond verder ver meld, dat „indien U iemand zoekt voor diensten- op Uw kantoor, voor het geven van bijlessen aan Uw kinderen, voor het bijhouden van Uw administratie, als hul-p bn Uw huishoudelijk werk, om gedurende Uw afwezigheid op Uw huis te passen, of andere werkzaamheden van dezen aard, kunt U zich wenden tot het Stu denten-Bemiddelingsbureau, Rapenburg 34, Telefoon 23715, hetzij mondeling of telefonisch op eiken Dinsdag en Donder dag, 's middags tusschen vijf en zes uur." Ons werd op een persconferentie mede gedeeld, dat met het Gew. Arbeidsbureau volledige overeenstemming in deze zaak is bebeikt, zoodat voornoemd bureau min of meer zelfstandig zijn werkzaam heden, die niet slechts van belang zijn voor de studenten, maar voor ons ge heele volk, kan verrichten. In September j.l. is deze gedachte in Leiden doorge drongen-, en op de spreekuren, die in Oc tober werden aangevangen, zijn tot op heden driehonderd studenten verschenen, terwijl er zestig geholpen konden woer den. De menschen, die meenen, dat het be drijven- van huishoudelijk werk door een student toch op een fiasco uitloopt, gaan uit van een volkomen verkeerde appre ciatie van- werk. Het is treffend, dat in het openbaar in de studentenwereld geen tegenstand ten aanzden van deze plannen wordt geboden-, en dat de studenten, die voor dergelijk werk in aanmerking wen- schen te komen, niet schromen om zich aan te melden. Uit ervaring kon men ons vertellen, dat eenige burgers, die reeds van deze actie gebruik hebben gemaakt, zoo tevreden waren over de resultaten, dat zij, wat de salarieering van den student betreft, zelfs boven het vastgestelde tarief uitgingen. Er is echter nog behoefte aan- betrekkin gen, daarom wordt een dringend beroep gedaan op de geheele burgerbevolking althans op hen, die voor een student werk hebben om zich met Rapenburg 34 in verbinding te stellen. Het meest lucra tieve is_ om den vrager den juisten man op de juiste plaats te geven; dit poogt men ook te verwezenlijken door te voor komen, dat door een student werk ter ha-nd wordt genomen, waartoe hij n-iet capabel is. Leidenaren, U weet. wat U te doen staat! Helpt de moeilijkheden, waarmede onze energieke studenten, die -n-iet zoo goed bij kas zijn, hebben te ikampen verlichten. U verricht daarmede een daad van groot belang. HAAGSCH GERECHTSHOF Terzake diefstal door middel van inbraak heeft voor de Haagsche rechtbank zich te verantwoorden gehad J. W. N. uit Leiden, die tot een jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Van dit vonnis kwam verdachte in hooger beroep. Het Hof heeft thans een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk opgelegd, met een proeftijd van drie jaar. Wegens misdrijf tegen de distributiewet heeft terecht gestaan P. J. v. d. Z. uit Lei den, die aanvankelijk door den politierechter was veroordeeld. Het Gerechtshof heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht, *èn verdachte vrijgesproken. In verband met een verboden handel in vleesch, heeft in hooger beroep zich te ver antwoorden gehad J. d.l. R. te Leiden, die door het Hof werd veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf. De typiste W. C. M. te Oegstgeest heeft zich voor het Bijz. Gerechtshof te verant woorden gehad wegens haar hulp aan den vijand en gepleegd verraad. Zij had bij het Rijkscommissariaat en vervolgens i-n Duitsch- land bij het Roode Kruis gewerkt. In haar betrekking te Oegsgeest was zij ontslagen en daarna had zij aan de politie een brief ge schreven, dat naar den Eng. zender werd ge luisterd door de betrokken familie. Dit had echter geen ernstige gevolgen gehad. Tegen het meisje werd een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk ge- ëischt. Het Hof heeft een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, opgelegd. De kok H. J. Giliams te Lisse was tij dens de bezetting werkzaam geweest als chauffeur bij de NSKK. Tegen hem werd zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëischt. Het Hof heeft overeenkomstig dien eisch veroordeeld. Wegens diefstal door middel van in braak, heeft terecht gestaan T. de R. uit Lei den, die door de rechtbank tot onvoorwaar delijke gevangenisstraf was veroordeeld. In hooger beroep heeft het Gerechtshof thans een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd opgelegd. D. P. R. M. te Leiden was door den po litierechter veroordeeld in verband met een -clandestiene slachterij. Van het vonnis kwam verdachte in hooger beroep bij het Hof, dat hem thans veroordeeld heeft tot een week gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. E. te Oegstgeest had zich bezig ge houden metclandestien vleesch en dit ter wijl hem bekend was, dat het van een clan destiene slachterij afkomstig was. De Offi cier vorderde tegen verdachte f50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk vier weken gevangenisstraf. De rechter veroor deelde conform dien eisch. De koopman J. P. is iemand die er twee namen 'op na houdt: voor de politiemenschen heet hij „Verheul," maar tegen den Offi cier bij den Haagschen Politierechter zei hij: „U weet wel beter." Inderdaad, dat wist de Officier, want hg kent P. al een heel tijdje en hij verzocht: „Als je nu de straffen eeiis uitgezeten hebt, doe me een plezier, en verdwijn een tijdje uit mijn ressort." Nu stond P. terechf voor kippendief stal in Leimuiden gepleegd en ten spijt van zijn ontkentenis („Dat doet 'ie altijd," zei de Officier) luidde de eisch zes maanden ge vangenisstraf en werd het vonnis drie maan den. De kellner A. J. S. had van een studente, die te Leiden in hetzelfde pension woonde, een deken gestolen. En, hij had nog een valschen naam opgegeven ook, zoo bleek later. De Officier vorderde thans wegens diefstal drie maanden gevangenisstraf; de rechter veroordeelde tot twee maanden. W. tfan R. te Leiden had gehandeld in distributiebonnen, voor welk feit de Officier tegen hem drie, maanden gevangenisstraf vorderde. De politierechter veroordeelde hem conform dien eisch. Niet alleen kaas, maar ook suiker had K. P. te Leiden in ontvangst genomen, zonder er bonnen voor te geven. Daarvoor vorderde de Officier een boete van f100 of 50 dagen hechtenis; de rechter volstond met f50 of 23 dagen hechtenis. LEIDERDORP Donderdag 2en Kerstdag hoopt in het Vrijzinnig Kerkgebouw, Lindenlaan, voor te gaan ds P. Zandt, Ned. Herv. Pred. te Delft, Aanvang 7.30 u. nm. Weer initiatief van wethouder J. C. v. Schaik Vrijdag j.l. vond een drukbezochte bij eenkomst plaats van vele Leidsche sport- vereenigingen, die voor deze gelegenheid bijeen waren geroepen op initiatief van wth. J. C. van Schaik. Deze bijeenkomst, „Het Sportparle ment" gedoopt, was bedoeld, de ver een i gingen in de gelegenheid te stellen alle wensohen en gedachten, die bij hen leven, naar voren te brengen. De wethouder hield een inleiding over „De samenwerking tusschen de Leidsche sportvereenigingen". Naast hetgeen spreker „belangrijk klein goed" noemde, zooals ter rein nood., gymnastieklokalen, zweminrichtingen enüf bracht hij als hoofdgedachte naar voren een sportieve samenwerking tusschen de Leidsche vereenigingen. Dat sport een onmiskenbaar deel van de volksculuur is, behoeft in dit milieu geen betoog. Echter zou het parlement er toe kunnen bijdragen, dat de sportbeoefening op een hooger plan wordt gebracht, zoodat de sport nog groote re waarde voor de ka raktervorming en geestelijke verheffing van ons volk zal vormen. Het doel van de sport moet dan ook mede geestelijke verheffing zijn, aldus de heer v. Schaik. Daarna kregen de afgevaardigden van de verschillende vereenigingen gelegen heid zich te uiten, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. Van alle wensohen, verlangens en ge dachten zal rapport worden opgemaakt door een commissie, gevormd uit de ver- eènigingen. De commissie zal een per manent karakter dragen en naast de Sportstichting, die de meer practische taak van het beheer der sportvelden zal blijven behartigen, de ideëele taak ver zorgen. De vereenigingen zullen dus steeds hun wenschen aan de commissie kenbaar kunnen maken, die dan ter be- voegder plaatse stappén zal kunnen doen. Het secretariaat is gevestigd Ka mer 144 Stadhuis, de ambtenaar voor de Lich. Opvoeding. OEGSTGEEST N De Vereeniging tot Chr. verzorging van chronische zieken „Het Zonnehuis" te Beek bergen, belegde Donderdagavond in het Patronaatsgebouw een filmavond. Ds Jac Erimga, Geref. pred., sprak een openingswoord, waarin hij er o-p wees, dat Christendom en barmhartigheid samen gaan, omdat de hefde van Christus weerspiegelt in deze huizen van liefdadigheid. Ds Erin ga sprak den wensch uit, dat deze samenkomst de belangstelling ook voor het „Zonnehuis" zal opwekken. Nadat twee deelen van een film vertoond waren over het werk en het leven van en in het „Zonnehuis", hield de administrateur van deze inrichting, de heer H. Th. v. d. Helm, een causerie, waarin hij het doel van het „Zonnehuis" nader uiteenzette en een warm pleidooi hield om deze Vereeniging te steunen. Vervolgens werden de beide laatste deelen van de film op het doëk gebracht, waarna de heer N. Heertjes dezen avond sloot. Zij nog vermeld, dat de Chr. Gem. Zangvereeni- ging .JDefoora" o.l.v. den heer Ndc. Verhoe ven haar medewerking verleende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6