Soekawati staatshoofd van „Oost-Indonesië"? Vietnameesche troepen in Indo-China winnen 't Verklaarde franc<> uitzicht Inspanning is eisch NIEUWE LF.IDSCHE COURANT MAANDAG 23 DECEMBER 1M« LANGEN TIJD WAS HIJ LID VAN DEN VOLKSRAAD De kansen van Soekawati om te worden benoemd tot staatshoofd van den Grooten Oost stijgen met het uur, aldus seint Aneta's correspondent uit Denpasar. Geboren op 15 Jan. 1899 te Bali, werd Soekawati in 1918 als cand. Ind. ambtenaar toegevoegd aan den controleur van Badoeng- Bali, terwijl in 1924 zijn verkiezing tot lid van den Ned.-Ind. Volksraad volgde. Drie jaren daarna maakte zijn- functie als lid van het College van Gedelegeerden een permanent verblijf in Bata via noodzakelijk. Eind 1931 ver trok Soekawati met een studie opdracht naar Europa, waarna hij het volgend laar zijn rapport over het coöpera tiewezen in den landbouw en vee teelt indiende. Tot den Japan- schen inval bleef hij lid van den Volksraad. Hij SOEKAWATI. had voorts zitting in verschillende commissies, o.m. in de be kende agrarische commissie tezamen met prof. Logemann, welke zich o.a. bezig hield met het probleem der Indonesische grondrechten. Na de Japansche capitulatie heeft Soekawati gewerkt aan de hervorming van den Baliraad, waarvan hij sinds 1938 lid was. Tijdens de Malino-conferentie was hij Baii's afgevaardigde, waar hij tevens voorzitter van het Comité-Generaal en de Contactcommissie was. Bovendien werd hij verkozen tot lid van Republikeinen verheugd over de beslissing der Tweede Kamer Ook Ned.-Ind. Regeering vanzelfsprekend in baar nopjes. In het algemeen zijn officieele r-epubli- keinsahe kringen te Batavia van oordeel, „dat de stemming in de Tweede Kamer de lucht aanmerkelijk heeft gezuiverd." Men neemt aan, dat dit ook een zeer gunstigen invloed zal hebben op de onverantwoorde lijke elementen, die op 't oogenblik onrust veroorzaken en wapenstilstands-, noch basis overeenkomst ernstig opnemen. Ook de Ned.-Ind. Regeeringskringen spre ken hun groote voldoening uit over de aan vaarding der ontwerp - ov er eenk omgtMen hoopt, dat de vrijlating der Ned. geïnter neerden nu inderdaad een vlot verloop zal hebbenj den Adviesraad voor Borneo en de Groote Oost. Op de conferentie te Denpasar is nij wederom voorzitter van het Comité-Generaal Zooals zijn titel Tjokorde Gde aanduidt, be hoort Soekawati tot een van de vier hoogste adelkasten op Bali. Rest ons nog te melden, dat hij tijdens zijn verblijf in Europa, als hoofd van de Balische afdeeling der Nederlandsche expositie op de internationale tentoonstelling te Parijs, kennis maakte met een Fransche vrouw, met wie hij in 1933 huwde. Kortgeleden verbleef Soekawati, tezamen met den sultan van Pontianak voor eenigen tijd in Nederland, teneinde voorlichting te geven over de conferentie van Malino. UITBREIDING POSTVERKEER MET DUITS CHLAND. In het briefpostverkeer met Dudtsohland zijn voortaan,, behalve mededeeüingen van strikt persoonlijken aard, ook mededeelingen toegelaten van eenigszins zakelijken Inhoud, de zgn. .norv-transactional-oorrespondéntie Niet toegestaan is het afsluiten van zaken transacties en overeenkomsten. Bovendien is correspondentie van Duitsohers betreffen de hun buitenilanidsohe bezittini^n verboden, zelfs indien slechts verzoeken om inlichtin gen worden gedaan. Gezinsuitgaven waren nog grooter dan ontvangsten Blijkens de cijfers in t Centraal Bureau v. d. Statistiek. Het overzicht van het onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek instelde naar de gezinsuitgaven der inkomengroep en f 40 tot f 50 en f 50 tot ,f 60, toonen aan, dat de eerste groep een verbruikersrekening had van f 54.32 per week, de tweede een van f 62,47. De verschillen tusschen inkomsten en uitgaven werden aangezuiverd met opgeno men spaargelden. In vergelijking met voorgaande kwartalen stegen de uitgaven voor aardappelen, vruch ten en suiker belangrijk. Die voor koek, gebak en visoh namen af. De uitgaven voor de ontspanning waren, in verband met de vacanties, die in dit kwartaal vielen, be langrijk hooger. Van 4 Januari 1947 af worden gegevens verzameld van gezinnen,die een bruto in komen van f 40 tot f 70 per week hebben. Uit de middelgroote en kleine steden van het land roept het Centraal Bureau gezinnen op medewerking te verleenen. Vóór 28 Decem ber kan men zich bij het Centraal Bureau kan men zich bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage opgeven. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot ambtenaar OM. bij het kan tongerecht te 's-Gravenihagenar W. A. baron van der Feltz, wnd. ambtenaar van het OM. bij het kantongerecht te Haarlem. MOUTET NAAR TSJANG KAI SJEK Generaal Mortiere, de Fransche militaire bevelhebber in Indo-China, heeft de autori teiten te Vinn, halverwege Tourane en Hanoi gemachtigd een ultimatum van de Vietnameesche strijdkrachten te aanvaar den, teneinde een massa-slachting van de Fransche bevolking te vermijden. De Fran sche troepen hebben verliezen geleden aan dooden en gewonden, maar handhaven him stellingen nog te Fhulang Thuong, Bac Ninn en andere plaatsen in die omgeving; echter is de weg tusschen Hanoi en Haiphong door Vietnameesche troepen bezet. Deze bereiden een aanval voor op Tourane, aangezien een groot aantal Fransche troepen en oorlogs schepen zich in de haven bevindt. Er is een regeering gevormd uit het Vietnameesche nationale front, die naar Ohin eesch-Ameri- kaansche bemiddeling streeft. Léon Blum zal heden een officieele ver klaring afleggen betreffende den toestand. De Fransche minister van Koloniën, Mou-tet, heeft verklaard, dat zijn reis meer gericht is op bestudeering van den toestand dan op actie en in afwachting van zijn rapport zal de Fransche regeering geen defensieve be slissingen nemen. Is Franco, de voormalige As-satelliet, nog wel zóó gevaarlijk na de „ausradierung" van Hitler en Mussolini? Eén ding is zeker, de wereldopinie, zooals deze op de conferentie van de V. N. tot uitdrukking kwam, heeft positief een afkeer van fascistische Spaan- sohe peper. Maar Amerika en Engeland wil den aanvankelijk feitelijk geen afbreken van de economische noch diplomatieke betrek kingen. Het Spaansohe volk diende zelf maar zijn lot en zijn regeering te bepalen en Ame rika en Engeland beoogden in een resolutie slechts Franco eens flink op de vingers te tikken; Spanje moest gedemocratiseerd wor den. Andere voorstellen gingen al dadelijk veel verder: Spanje zou niet mogen deelne men aan de conferenties der V. N. tot aldaar een nieuwe, aanvaardbare regeering zou zijn gevormd'. En Jouhaux vroeg uit naam van 17 millioen arbeiders van de federatie van wereldvakvereenigingen de diplomatieke be trekkingen met Franco te verbreken. De Ameri kaansche gedelegeerde Connally was dat toch te grijs en er ontstond een „ping pong" va<n meeningen over en weer. Toch werd tenslotte het Belgische voorstel de am bassadeurs en gezanten uit Madrid terug te roepen aanvaard. De motie kwam hier op neer, dat indien niet binnen redelijken tijd de regeering van Franco zou hebben afge daan, de Veiligheidsraad passende maat regelen zou overwegen om de precaire situatie op te lossen. De ambassadeurs terug, dus feitelijk een maatregel of er oorlog op til was! Veel gewijzigd wordt er echter niet in den bestaanden toestand, want er blijven nog te Madrid diplomatieke staven achter om van Franco's faits et gestes op de hoog te te blijven. Amerika en Engeland onder steunden het Belgische voorstel, hetgeen als een overwinning van de democratie be schouwd wordt. Enkele landen als Nederland, Canada, Zuid-Afrika en Griekenland ont hielden zich van stemming, maar Nederland riep wel zijn gezant uit Spanje terug. Het terugroepen van gezanten is een interventie in binnenlandsóhe, aangelegenheden en werd door de afgevaardigden, die zich van stem ming onthielden in strijd geacht met het Handvest. Franco heeft daarop gereageerd met een prachtig briefje aan het adres van de V. N.. waarin de beslissing een groo^in breuk genoemd wordt op het handvest der volkeren en.... een bewijs van een niet zeer vreedzamen geest! Met fascistischen trots en heldhaftigheid heeft Franco zich nu op de borst geslagen: het leger de beste schild wacht noemende voor den vrede. Plus de gebruikelijke demonstratie! Zooals men gisteren heeft kunnen lezen, heeft Lord Tempelwood, die ambassadeur te Madrid geweest is, van dat terugroepen der gezanten het omgekeerde resultaat voor speld. Er zit iets laconieks en iets van waar heid in zijn advies: „Franco dood te zwijgen en zijn naam in den Veiligheidsraad niet meer te noemen". Belangrijker is zeker, hoe het Spaansche volk zelf tegenover Franco's regime staat. Het land, waar fascisten en communisten el kaar verwoed bestreden, is totaal verarmd De organisatie Is er bedroevend, de voedsel voorziening niet gecentraliseerd, een op de mocratische leest geschoeid distributie systeem heeft men er niet, het binnenlandsch verkeer gebrekkig en omkooperij van amb tenaren aan de orde van den dag. De beter gesitueerde kan er op de zwarte markt tegen hooge prijzen koopen, wat de arbeider en kleine ambtenaar ontbeert. Van links dreigt er dus steeds gevaar voor Franco als de eco nomische organisatie niet deugt. Tegenover hetgeen de Rus Gromyko ter conferentie van de V.N. bepleitte, het bewind van Franco ,uit te roeien," kon men dit stellen: Franco's heerschappij zal zich zelf wel uitroeien, als als de regeering niet in staat blijkt door drastische maatregelen in het lot der be volking verbetering te brengen. Franco's Spaansche peper veroorzaakt Europa nu toch geen buikpijn' meer! Vietnam heeft de Fransch-Vietnameesche overeenkomst van April jJL geschonden, bij welke overeenkomst de Vietnameesche regeening slechts gemachtigd was 10.000 man onder de wapenen te houden onder het ge zag van den Fransohen generalen staf. Moutet zal te Nanking een bezoek bren gen aan generaal Tsjang Kal Sjék, teneinde zich te verzekeren van de Chineesohe neu traliteit met betrekking tot de huidige ge vechten. Bij de jongste gevechten te Hanoi zijn 29 Fransche burgers gedood, onder wie ook 11 vrouwen, die aan martelingen zouden heb ben bloot gestaan. Voorts zijn 19 Ohineezen cermoord, die opgesloten waren in een ge bouw aan de Vietnameesche veiligheids politie. Vrijspraak in opzienbarende verraadzaak Hiïversumsch fabrikant 'pareerde alle beschuldigingen Het B.G. te Amsterdam stelde Zaterdag middag den Hiïversumsch en fabrikant D. J. Reeskamp, na een1 verhoor van 54 getuigen in vrijheid. Hij was beschuldigd van het verraden van ontelbare Jodenv van vijf en veertig leden der illegale verzetsgroep Wim, die allen ter dood werden veroordeeld, van een poging binnen te dringen in de „Trouw" organisatie en andere ernstige feiten. Zóó wel de 25 getuigen charge als de 29 dé- har ge werden door den verdachte stuk voor stuk aan een scherp kruisverhoor onder worpen. De helft van de acht uur, die de zitting Zaterdag duurde, eischte de ver dachte voor zich op. De proc.-fiscaay mr H. F. BLaisse achtte het grootste deel van de tenlastelegging niet bewezen. Voor wat overblijft, kan geen straf worden opgelegd, grooter dan de internee- ring. Het hof ging met deze opvatting ac- coord en liet den-verdachte vrij. In een laatste woord vroeg deze om een bewijs, dat hem in staat zal stellen zijn be zittingen, die hem werden ontnomen, terug te krijgen. Om. vroeg hij zijn „prachtige auto" terug. Al overheerscht tijdens elk ijsseizoen de hardrijderij, toch zijn er gelukkig ook nog, die het kunstrijden energiek propageer en. Fraaie staaltjes daarvan gaven Zaterdag de dames Annie Verlee en Mia Westerlo uit A'dam tijdens een wedstrijd te Zaandam. -v PRINS BERNHARD VANDAAG TIEN JAAR OFFICIER Hebben we er dezer dagen aan herinnerd dat het 19 de zer 10 jaar geleden was, dat het Prinselijk Paar rn onder trouw werd opgenomen en dus de feestelijke bruidstijd begon, thans is l^et 10 jaar ge leden dat op de groote parade op het Malieveld in de Resi dentie de Prins b^ëedigd werd als officier. Nadat Z.K.H. (toen nog Zijne Doorluchtige Hoogheid) eeni-ge dagen te voren bij de wet, door de Staten Generaal unaniem goedgekeurd, de Ne derlandsche nationaliteit had verworven volgden op 4 De cember twee Koninklijke Be sluiten, waarbij hij resp. be noemd werd tot luitenant ter zee le klasse la suite van de Koninklijke Marine en hot kapitein (ritmeester) la suite van de Koninklijke Landmacht en tevens den ti- tulairen rang verleend werd van kapitein (ritmeester) bij het Koninklijk Nederlandsoh Indische Leger. Te paard in de unform van ritmeester der blauwe huza ren verscheen de Prins, ver gezeld van den Commandant van het Veldleger, op het pa- radeveld. Een kwartier later bracht de calèche met vier paarden k la Deamount be spannen, H. M. de Koninghi en H. K. H. Prinses Juliana op het terrein. Onder de troepen vielen als symbolen in 't bijzonder op een compagnie Koloniale Re serve met vaandel en een af deeling Matrozen en Mari niers. De beëedifllng zelve heeft op de duizenden aanwezigen een onuitwischbaren indruk gemaakt. Niet minder deed dat de toespraak van den Commandant van het Veld leger. Na afloop van de parade marcheerden alle troepen, die op zulk een waardige wijze het Rijkseenheidsbegrip uit beelden, langs het Koninklijk Paleis, waar de Prins dezen marsch van het begin tot het einde gadesloeg. Per dagorder werd aan de deelnemende troepen bekend gemaakt dat H. M. de Ko ningin haar bijzondere tevre denheid over hen hal uitge sproken. Voor de Hagenaars was het een echten feestdag gewor den. De wereld-goederenmarkten hebben onder den invloed van den gang van zaken in Amerika tot dusver weinig neiging tot een algemeene daling te zien gegeven, hetgeen voor ons land, nu zoo veel goederen in het buitenland gekocht moeten worden, een han dicap beteekent. Het verdient de aandacht, dat het Centraal Planbureau i.o. een daling van de prijzen der agrarische producten op de wereldmarkt in 1947 verwacht. Ook voor investeeringsgoederen wordt rekening ge houden met een aanzienlijke prijsteruggang, naarmate de dringende vraag zal worden be vredigd. Opmerkenswaardig is voorts de mededee- ling, dat mag worden aangenomen, dat de vraag naar goederen en diensten dermate groot is, dat voor een depressie niet ge vreesd behoeft te worden. Tegenover een buitenlandsche depressie zouden "Binnenland-, sche tegenwichten staan. De bouw va-n nieu we woningen vormt een moeilijk probleem, dat nog steeds veel zorgen geeft. Men is hierbij afhankelijk van den aanvoer van grondstoffen (b. v. hout) alsmede van het aantal beschikbare bouwvakarbeiders. Men moet niet alleen een belangrijken achter stand in den woningbouw inhalen.' maar ook rekening houden met den bevolkingsaanwas. Voorloopig zijn wij dus, wat dat betreft, nog lang niet uit de zorgen. Voor 1947 heeft men den bouw van niet meer dan 25.000 woningen kunnen reserveeren. Belangrijk zijn verder de richtlijnen, wel ke gevolgd zullen worden terzake van die bevrediging der consumptie. Het Planbureau erkent de noodzakelijkheid om een voort durende verbetering, maar men is ook op dit terrein aan zekere grenzen gebonden. Het consumptieplan-1946 kon helaas door het tegenvallen der eigen productie niet worden gerealiseerd. De consumptie van 1946 cor respondeert met die van 1938, op basis van circa 73 pet. van laatstgenoemd jaar. In 1947 zal het verbruik mogen stijgen tot 78 pet., waarbij vooral de behoeften der linnenkast de aandaoht zullen hebben, terwijl de con-* sump tie van voedings- en genotsmiddelen met circa 3 pet zal stijgen. Overigens zal. al komt er in 1948 weer meer ruimte, ook in 1949 de bevolking zich nog veel min of meer luxe goederen moeten ontzeggen. Eerst in 1950 en 1951 zal de ge middelde burger eerst kunnen koopen, het geen hij aan normale verbruiksgoederen wenscht. Interessant vindt men misschien ook te vernemen, dat het Planbureau voor Huisbrand gemiddeld 15 eenheden- in 1947 meent in uitzicht te kunnen stellen. In de betalingsbalans voor 1947 komt naar schatting een nadeelig saldo ad. 1.4 milliard gulden voor Dit deficit wordt zeer hoog en een nauwelijks toelaatbaar maximum ge noemd en het vormt een duidelijke illustra tie van het feit, in welk een ongunstigen toe stand het economische leven hier te lande verkeert. Het is noodzakelijk, dat zoo spoedig moge lijk dit negatief saldo.op de betalingsbalans weggewerkt wordt. Het Planbureau legt den nadruk op den plicht om tot een snelle ver betering van den export te komen, opdat onze plaats op de wereldmarkt niet door anderen wordt ingenomen. Nu bestaat er overal nog onbevredigend^ vraag en is er de mogelijkheid om buiten landsche klanten te winnen. Straks komt er weeT meer concurrentie, maar dan moetien we ingevoerd zijn. Aanbuitenlandsche credaeten en verkoop van buitenIandsCh bezit wordt voor 1947 be cijferd een bedrag van f 1.4 milailrd, in 1948 f 0.6 milliard, in 1949 en 1950 nihil, terwijl in 19551 een positief saldo van f 0.1 mil liard op de betalingsbalans wordt verwacht. He. ligt echter voor de hand, dat deze ra mingen maar zwakjes gefundeerd zijn. De ontwikkeling moet veelzins worden afge wacht. Tenslotte we doen slechts losse grepen is hetgeen opgemerkt wordt over het defi cit der Staa-tsbegrooting belangwekkend. Het tekort voor 1947 bedtraagt (tncl. het land bouwcrisisfonds) f 2 milliard en men houdt er rekening mede, dat de begrooting van 1948 een deficit van een half milliard zal aanwijzen. Het Planbureau merkt op, dat het in hoog® mate wenschelijk is, dat in 1949 een sluiten de begrooting wordt verkregen. NaaT wij meenen, ziet het er voor do staatsfinanciën voorloopig nog weinig roos kleurig uit, al wordt er dan een daling van het tekort geprojecteerd. Ook hier kunnen zich echter nog wijzigingen in de practijk voordoen. In de slotbeschouwing van het Planbureau wordt er de nadruk op gelegd, dat de plan- cijfers een taak inhouden, welke slechts met inspanning van alle geledingen van ons vollk te vervullen is. Zouden wij er niet in slagen de nationale productie verder op te voeren, dan moet rekening worden gehouden met die onvermijdelijkheid van een la geren levens standaard. Men lette erop, dat ons volk. wat betreft de consumptie, nog voor een deel op cnediet leeft en dat is op den duur niet vol te houden. Ahe krachten moeten dus worden in gespannen om de product^ ln ons land zoo snel en zooveel mogelijk op te voeren. Daar moebQ® we het van hebben. De Achterhoek heeft weer spoorverbinding Brug bij Westervoort opnieuw in gebruik De Achterhoek heeft weer een spoorver binding! Zaterdag reed de eerste trein een Dieselelectdsohe met den Commissaris der Koningin in Gelderland jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, vele burgemeesters en spoorwegofficiafls weer van Arnhem naar Zevenaar, Doetincl^m en Hummelo, dank zij de brug bij Westervoort, die, door de Duitschers vernield, herbouwd de traditie van 90 jaar voortzet. In 1856 werd de brug nJ. reeds in gebruik genomen. Er was muziek in Westervoort en blijd schap langs alle stations waar de trein stop te. De Commissaris knipte het lint door, terwijl het Wilhelmus weerklonk. De ver binding met Duitschland kan, door het ont breken van bruggen in het Duiteche ach ter- tand, nog niet wonden, hervat

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5